Şimdi Ara

Nvidia açıkladı: DirectX 11 destekli ekran kartları 2010'da

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
0
Favori
17.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jon Peddie Research firması tarafından hazırlanan pazar araştırmasına göre üçüncü çeyrek pazar payı %24.9 olarak gerçekleşen Nvidia, son çeyrekte kan kaybedebilir. Her ne kadar firma üçüncü çeyrek finansal sonuçlarında 107.6 milyon dolar net kâr açıklasa da, gelen bilgiler Santa Clara merkezli firmanın DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarını 2010'dan önce pazara sunamayacağını işaret ediyor. Bulunabilirlik sıkıntılar yaşansa da DirectX 11 destekli dört yeni modeliyle pazarda var olan ve çift grafik işlemcili ATi Radeon HD 5870 X2 modelini pazara sunmaya hazırlanan AMD'ye kıyasla Nvidia'da yeni nesil ekran kartlarının 2010 ile birlikte anons edileceği belirtiliyor. Fermi kod adını verdiği yeni nesil grafik işlemci mimarisini ilk defa Eylül sonunda gerçekleştirilen Grafik Teknolojileri Konferansı'nda (GTC) tanıtan firma, Fermi tabanlı ekran kartlarının 2010 yılında geleceğini tepe yöneticisi (CEO) seviyesinde bir açıklama ile doğrulamış oldu.

Nvidia tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarının açıklandığı konferans görüşmesinde, firmanın yol haritasına da açıklık getirdi. İlk çeyreğin ilginç olacağına değinen Huang, Nvidia olarak her zamankinden daha fazla 40nm wafer ihtiyacı yaşayacaklarını ifade etti. Jen-Hsun Huang açıklamasının devamında ise GeForce, Quadro ve Tesla olmak üzere üç farklı üretim hattında Fermi mimarisine tam geçiş yapacaklarını dile getirirdi. Finansal analizcilerle yapılan konferans görüşmesi esnasında Nvidia olarak yeni jenerasyon ekran kartlarının ticari satışına orjinal planda olduğu gibi 2010 takviminde başlayacaklarını açıkladı. 26 Ocak'ta 2011 mali yılına başlayacak olan Nvidia'nın ilk çeyrek tamamlanış tarihi ise 26 Nisan olarak açıklandı yani kısaca Nvidia'nın DirectX 11 destekli ekran kartları için hacimli üretimin Ocak ayı içerisinde başlaması beklenirken, Aralık ayı içerisinde inceleme örneklerinin ve bir miktar kartın dağıtılabileceği söyleniyor..

alt="Nvidia açıkladı: DirectX 11 destekli ekran kartları 2010'da"

Nvidia tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang, yeni nesil ekran kartlarının yanı sıra firmasının yürüttüğü diğer projelere de açıklık getirdi. Lisans anlaşmazlıklarından ötürü Nehalen tabanlı Intel işlemciler için çipset geliştirme çalışmalarını askıya alan firma ve mimari özellikleri değişeceğinden ötürü ikinci jenerasyon Atom işlemcilerine de destek veremeyecek. Ancak uzunca bir süredir konuşulduğu üzere Nvidia, MCP89 kod adını taşıyan ION 2 platformu için çalışmalarını sürdürüyor. Core 2 jenerasyonu başta olmak üzere FSB mimarisini destekleyen güncel Intel işlemcilerle uyumlu olması beklenen yeni çipset için tam geçiş hazırlıklarının yapıldığını belirten Huang, Tegra platformu için de benzer gelişmeler olduğuna değindi. ION 2 platformunu yıl sona ermeden lanse edebileceği konuşulan Nvidia'nın önümüzdeki yıl için özellikle Tegra platformundan beklentileri yüksek zira Tegra tabanlı akıllı telefonların, Şubat ayında gerçekleştirilecek Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılması beklenirken,

Nvidia'nın finansal performasına da değinen Huang, gelirlerin bir önceki yılın aynı dönemine göre arttığına dikkat çekti. Daha önceki haberimizde de belirttiğimiz üzere üçüncü çeyrekte 903.2 milyon dolar gelir ve 107.6 milyon dolar net kâr açıklayan Nvidia, içerisinde bulunduğumuz son çeyrekte ise gelirlerinde %2 artış yaşayacağını tahmin ediyor. Jen-Hsun Huang konferans görüşmesinde PC, profesyonel çözümler ve tüketici elektroniği pazarında gelişme yaşadıklarını, Tegra mobil-işlem platformunun satışına başladıklarını (Microsoft Zune HD ile) görmenin harika olduğuna değinirken, sunucu ve bulut bilgi-işlem pazarında Tesla serisi paralel işlem çözümlerine olan talebin arttığına dikkat çekti. DirectX 11 destekli ekran kartları için 2010'u hedef seçen Nvidia için arada gecikme süresinin pazar payına ne ölçüde etki edeceğini zaman gösterecek zira TSMC'de yaşanan verimlilik problemlerinden ötürü AMD'nin pazarda oluşan talebi karşılamakta sıkıntı yaşadığı da biliniyor.

• niye bu kadar geçektirdiler şu katları
    iyi bişey çıkaracaklar herhealde
  • sanirim atinin 5xxx serisinin bukadar iyi olacagini tahmin etmediler.. Simdi bu durumu kendi lehleine cevirmek icin cok guclu kartlar yapmaya calisiyorlar tahminimce...

bekleyip gorelim!!
  • Eger 2010 da cikacaksa nvidia icin buyuk kayip olacak cadilar bayramini kaciran nvidia noel ve yilbasinida kacirmis olacak ki bu ozel gunler satis acisindan usa ve avrupalilar icin cok onemli.Bence nvidia en azindan bir iki modeli noelde satisa sunacakdir diye dusunuyorum.
  • Beklenen bir durumdu. Ya ellerinde olmayan sebeplerden geciktirdiler, ya da bildikleri bir şey var. Bu kadar gecikmeden sonra ortaya nasıl bir helva çıkacak? bekleyelim, görelim.
  • Pazar payını baya kaybedebilir diye düşünüyordum, TSMC sayesinde gene en kârlı GPU firması olurlar heralde
  • Jen-Hsun Huang ın Fermi çıktığında yapacağı tanıtım konferansını canlı izlemek çok isterdim Seviyorum bu adamı
  • ortada dx11 dıye bırsey olmadıgına gore gecıkmesı cokta problem degıl
  • ortada ati ile alakalı hiçbir durum olduğunu sanmıyorum.Adamlar tek ekran kartı ile uğraşmıyorlarki tegra var ion var. varda var.Ama şuda doğru sayılabilir bu sene için "atinin bu kadar büyük bir çıkış yapacağını işe katmamışlar". Yinede nvidia şahsına yakışır bir kart çıkarcağından eminim :) (fiyatından değil ) :)
  • çok şükür en azından resmi bir açıklama geldi
    aralıkta kısıtlı sayıda ki inceleme örneklerinden aşağı yukarı kartın ne olacağı çıkar.
    benim de ona göre ati mi yoksa nvidia mı alacağım netleşir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hands0meJack -- 7 Kasım 2009; 9:51:50 >
  • tmsc nin 40 nm sorunlarıyla nvidia ancak martı görür
  • Bence çıkacak kart GTX295 kalitesinde DX11'li bir kart olacak yada GTX295x2 gibi bir kart olacak.Tek farkı DX11..
    (Benim düşüncem)
  • atinin ne kadar önde gittiği belli
  • Sonunda resmi bir açıklama gelmiş..
  • Fanatikliğe gerek yok ben ne ATi(4890) nede Nvidia cıyım ama merak ettim gercekden neden bir maket kart uzerinden bu kadar spekülasyon yapıyor nvidia ? fol yok yumurta yok..kartımız işlemci gibi olacak,sizi uçuracak,hatta oyunlari kendisi oynicak siz sadece izliceksiniz gibi teoriler geliştiyor(forumdaki Fanatikler demek istediğimi anladılar) hele bekleyin bi çıksın kart da bakalım er meydanında ne olacak.Ben şahsen Nvidia kaliteli bir kart cıkarırsa 500-600 tl arasinda almayı düşünüyorum ATi yada Nvidia.
  • aslında nVidia çin de bir paravan şirket kursa, sonra x86 lisansı falan dinlemeyip x86 işlemciyi çinde üretip pazarlasa nasıl olur. bence süper olur..
  • durun bakalım 2010 gelecek, cinli amca yine eline 285 alacak "az kaldı 1 ay daha bekleyin.." {yapıyorlar, uğraşıyorlar ama birtürlü çalışmıyor fehmi, ama 1 aya bitiririz (inş.)} diyecek kendi içinden :) hani eylülle lansman yapacaktı. bırakın yaaa. kart mart yok palavra. milleti 5000 serisi almasın diye sallıyorlar. 5970 i süper geçebilecek bir kartı anca 5-6aya yaparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fx57

Finansal analizcilerle yapılan konferans görüşmesi esnasında Nvidia olarak yeni jenerasyon ekran kartlarının ticari satışına orjinal planda olduğu gibi 2010 takviminde başlayacaklarını açıkladı.

Nasıl yani? Başından beri NVidia'nın resmi planlarında 2010'da mı planlanıyordu Fermi satışları? NVidia bu son açıklamalarıyla, kendi konferansında 2009 yılında Fermi hazır derken hepimize resmi ağızdan ve tamamen bilinçli bir şekilde yanlış tarih verdiğini de kabul etmiş oluyor sanırım.
  • Bu haberlerden sonra ati iyice rahatlıyor gene olan bize olacak ati istedigi fiyattan satışa devam edecek. Dx11 de nvidia için kabus oldu gibi...
  • ya bişeler planlıyorlar yada hd5xxx serisi beklemedikleri kadar iyi çıktı..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.