Şimdi Ara

Camın buğulanmasını nasıl engellersiniz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
27.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Camın buğulanmasını nasıl engellersiniz?
    Otomobilinizin iç mekanında biriken nem camlara temas ettiğinde yoğunlaşarak buğulanma sorununa sebeb olur. Kışın sürücüleri zaman zaman zor durumda bırakan bu sorundan kolayca kurtulabilmenizin ilk yolu otomobilinizin içersini kuru tutmaktır. İşte bunun için yapabilecekleriniz...

Havalandırma kanalları:

Havalandırma kanalları içersinde biriken yaprak parçaları ve çamur, havalandırma kanallarının tıkanmasına neden olur. Buralarda biriken sular kabloların iç mekana girdiği noktalardan içeriye sızar ve camlarda buğu olarak size geri döner. Bu havalandırma kanallarını arada bir temizlemek buğu sorununun çözümünde biraz olsun katkı sağlar.

Kablo girişleri:

Fabrika çıkışı olarak yalıtkan bir plastikle kaplanan kabloların giriş noktalarından iç mekana su sızabilir. Zaman içersinde yıpranan bu kaplamaların tekrar izole edilmesi size fayda sağlayacaktır.

Kaput contası:

Yıpranan contalardan sızan su iç mekana kolayca geçebilir. Eskiyen ve hasarlı contalar değiştirilmeli.

Kapı fitilleri:

Lastik materyaller belli bir süre sonra özelliklerini kaybederek deforme olur ve görevlerini yerine getiremezler. Bunun sonucunda yağmur suları iç mekana geçebilir. Bu şekilde eskiyen contalar yenileri ile değiştirilmeli.

Tahliye delikleri:

Otomobilinizin kapılarında bulunan tahliye deliklerinin tıkanması sonucu kapı içlerinde su birikmesine neden olur. Bunun iki türlü zararı var; Hem otomobilin içersindeki nemi arttırıyor hem de kapı sacının çürümesine neden oluyor. Tıkanan tahliye deliklerini ince bir çubukla açabilirsiniz.

Aynı deliklerden bagaj bölmesinde stepne havuzunun içersinde de vardır. Lastik bir conta ile kapalı olan bu delikleri zaman zaan açarak biriken suyu boşaltmanızda fayda var.

Koltuklar:

Açık olan camdan giren sular koltuk ve halıları ıslatabilir. Gene otomobilin içersindeki nemin arttıracak olan bu durumdan basit bir saç kurutucusu ile kurtulabilirsiniz. Koltuk ve halıları kurutmanız ile otomobilinizin içersinde buğulanmaya sebeb olabilecek nem miktarı azalacaktır.

Granüllü nem alıcılar:

Piyasada satılan nem toplayıcılar iç mekanda kalan ve sizin kurutamayacağınız nemi toplayarak camlarınızın buğulanmasını engeller.

Diğer basit çözümler:

Evinizde bulunan bir kaç basit malzeme ile otomobilinizin içersinde bulunan nemden kurtulabilirsiniz. Bunlardan en basit olanı halıların altına gazete kağıtları sererek nemden kurtulabilirsiniz.

Bir diğer çözüm ise çocuk bezi. İçersinde bulunan ve nemi üzerinde toplayan granüller sayesinde çocuk bezleri iyi birer nem toplayıcı olarak iş görebilirler.

Ayrıca otomobilinizin içersine koyacağınız ince çekilmiş kahve nem nedeni ile oluşabilecek kötü kokuyu önleyecektir.

kaynak:http://otomobil.mynet.com/haberler/1689-camin-bugulanmasini-nasil-engellersiniz

nette dolaşırken gördüm paylaşmak istedim.

• minibüsçüer bulaşık deterjanı sürer birde bugu önleyici camsil var onu deneyecegim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KILIÇ -- 5 Kasım 2009; 13:27:29 >
  • 2000 yılından bu yana kendime ait olan hiçbir otomobilimde camlar buğulanmadı. Cam buğu giderici tuşuna basmamla otomatik klima en fazla 10 saniye içerisinde buğuyu giderdi. Şu anda kullandığım 2008 model Passat'ta da çok güçlü bir buğu giderici mevcut. Bunun için ayrılan cam buğu giderici sistemin tuşuna basmam yeterli.

WINDSHIELD DEFOGGER
  • direk klimaya basıyorum hemen bugu yok oluyor
  • bende araçtaki buğu giderici çalıştırıyorum ve sprey kullanıyorum.
  • üniversitede ögrenciylen zıpkınla dalmaya giderdik.. gözlük bugulanmasın diye gözlük camını içeriden tükürükle silerdik. ama siz yinede buğu çözücü tuşu kullanın

hele birde kışın dalarken üşüdüğümüzde tulumun içerisine işememiz vardı ki, sakın arabada yapmayın..sidik kokusu çıkmaz mazallah
    hadi tükürük bi yere kadar kabul edilir de, diğeri...
  • içten buğulanmayı klimayla çözüyoruz da, dıştan buğulanmayı nasıl çözeriz. devamlı sileceklerle silmek zorunda kalıyorum. özellikle sabahları oluyor, hava biraz ısınınca azalıyor.
  • hızlı buğu çözücüyü açtımmı 10 saniye sürmüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: rahatbek

içten buğulanmayı klimayla çözüyoruz da, dıştan buğulanmayı nasıl çözeriz. devamlı sileceklerle silmek zorunda kalıyorum. özellikle sabahları oluyor, hava biraz ısınınca azalıyor.

araç hareket halindeyken olmadığı için bence çokta sorun değil.
  • Şu hızlı buğu çözücüsü olmayan araç sahipleri ne yapsın?Vallahi sabahları ne yapacağımı şaşırıyorum.
  • Ben de hemen buğu çözücüyü açıp buğuyu gideriyorum.
    Eskiden klima çalışmasın, içerisi ısınmasın diye gidip akaryakıt istasyonundan buğu önleyici almıştım.
    Büyük hata etmişim.
    Daha uygularken genzim ve gözlerim yanmıştı.
    Havayı ne zaman camlara versem aynı yanma oluyordu.
    Tamam buğuyu oluşmuyordu ama beni de mahfediyordu.
    1 hafta anca dayandım ve aracımı iç dış yıkamaya verdim kurtuldum.
    Siz siz olun böyle kimyasalları kullanmayın.
  • arka camın buğusunu rezistansla, ön camın buğusunuda camın önündeki hava çıkışlarından sıcak hava üfleterek engelliyorum.
    birde kışın gece çok soğuk olunca arabanın içini sıcak bırakmamak gerekiyor. park ettikten sonra direk çıkıp inersek sabaha camlar buzlanıyor. ben camları açıp 1-2 dk arabanın içini serinletip öyle iniyorum. yoksa sabahları baya bi uğraştırıyor camlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikum

üniversitede ögrenciylen zıpkınla dalmaya giderdik.. gözlük bugulanmasın diye gözlük camını içeriden tükürükle silerdik. ama siz yinede buğu çözücü tuşu kullanın

hele birde kışın dalarken üşüdüğümüzde tulumun içerisine işememiz vardı ki, sakın arabada yapmayın..sidik kokusu çıkmaz mazallah

• benim de en buyuk derdim.

arabanin bugu cozucusu de pek islemiyor ondekinin delikleri tikanmis, arkadakinin performansi cok dusuk.

Bir de klimayi acip deneyecegim umarim ise yarar, yagmurrlu havalar tam bir iskence benim icin.
  • Benim araçta buğu çözücü butona bastığımda olabildiğince sıcak üflüyor. Vede ben araç içerisinde çok sıcaktan pek haz etmiyorum.

Ama hava yağmurlu ve soğuk ise buna mecburen katlanıyoruz.

Bu arada sürekli bu şekilde gitmek pek mantıklı değil. Tüketimi ciddi derecede arttırıyor.

Birkaç kere hesap yapmıştım nereden baksanız %20-25 artışa denk geliyordu.

Klima bile bu kadar fazla tüketime sebep olmuyor.

Tüketim bu kadar artamaz diyeceksiniz. Motorun sıcaklığını içeri üflüyor diyeceksiniz ancak tam olarak böyle değil.

Arka cam ve yan aynalardaki rezistanslar çalışıyor. Sanırım ana tüketim yüksekliğide buradan kaynaklanıyor.

Bu arada bu sistem çalışırken lütfen arka cama dokunmayınız yada balon gibi şeyler koymayınız
     Camın buğulanmasını nasıl engellersiniz?
  • bende zıpkıncıyım ve gözlük camının buğulanmasını önlemek için tükürük yönteminden başka bir şey kullanmıyorum. geçen bir arkadaş tüplü dalış kursuna gitti hoca onlarada tükürüğü önermiş
    quote:

Orijinalden alıntı: alikum

üniversitede ögrenciylen zıpkınla dalmaya giderdik.. gözlük bugulanmasın diye gözlük camını içeriden tükürükle silerdik. ama siz yinede buğu çözücü tuşu kullanın

• quote:

Orijinalden alıntı: Bfs

Şu hızlı buğu çözücüsü olmayan araç sahipleri ne yapsın?Vallahi sabahları ne yapacağımı şaşırıyorum.

kliman varsa aynı şey arkadaşım; sıcaklık ayarını sıcağa getir ( ama en sıcağa değil biraz ortalarda kalsın kırmızıda olsun gene) , hava yönlendirmesini camlara ver, ve klima ışığını yak.

belki şu "hızlı buğu giderici" kadar hızlı çözmesede 10 saniyede camın buğudan arınmış olacaktır.

ben yaz kış arabadaysam her daim klimayı çalıştırırım en azından benim aracım için tüketim yada çekişte gözle görülür bir zararı olmuyor.

yada oluyor belki 45 litre ile 600 km gidiyorum her seferinde belki klima kapalı olsa 650 giderim ama yazın terleyerek kışında bezlerle uğraşarak.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 6 Kasım 2009; 0:02:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: honda04

minibüsçüer bulaşık deterjanı sürer birde bugu önleyici camsil var onu deneyecegim

Deterjan olayını biliyorum. İşe yarıyor.

Minibüscü bir arkadaşım, elmayı ikiye bölüp cama içten sürünce de buğulanmayı önlediğini ve deterjandan daha kalıcı söylemişti.

Denemek lazım.
  • double-up antifog buğu giderici aldım dünyanın parasına,sıkıyor ve yayıyorsun,ilk 2-3 saatte camda buğudan eser yok yani mükemmel.Ama 2-3 saat sonra camdan hiçbirşey görülmeyecek düzeyde iz bırakıyor bir türlü silsen de çıkmıyor.zorlukla sildikten sonra hala kalıntı kalıyor.üzerinde 15 güne kadar korur demişti ama 3 saatte mahvetti camımı yapısı bozularak.asla tavsiye etmem.klimaya mecburuz gibi gözüküyor özellikle yağmurlu ve soğuk havalarda,bu da çok can sıkıyor hep klima açık gezilir mi?

bir çözüm bulan olursa mutlaka paylaşsın
  • çocukken deniz gözlüklerimiz buğar yapmasın diye tükürürdük acaba camlarımıza öyle yapsak faydası olurmu
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.