Şimdi Ara

DİKKAT elektrik elektronik müh. diye meslek ünvanı yoktur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
6.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • elektrik mühendisleri odasından öğrendiğime göre dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ünvan yok. türklere özgü bir meslek. burda sizlerin yorumlarını toplamak istiyorum ve merak ediyorum.
    ayrıntılı bilgi http://www.emo.org.tr

• oyle bir bolumden mezun olduğunda zaten ya elektrikçi olursun ya elektronikçi
    aldığın seçimlik derslere gore imza alanın belirlenir.
    ya 35 volta kadar
    ya da 220 volt ve yukarısı

ben boyle biliyorum

saygılar
  • dikkat ettiysen başka ülkelerin üniversitelerinde bu bölümün isimleri farklı farklı ama hitap ettikleri uygalama alanı aynı
  • BEN ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM AMA HEPSİNDEN BİRSEYLER ÖGRENİYİM DİYE İKİSİNDENDE YETERİNCE BİLGİ EDİNEMİYORUM SANIRIM EN SONUNDA KENDİMİ YAZILIM VE BİLGİSAYAR
    KONULARINA VERDİM NE ELEKTRİKLE NEDE ELEKTRONİKLE UGRASMIYORUM
  • bence okadar da önemli değil aradaki fark. elektrik elektronik mühendisliğini, elektronik ağırlıklı dersler alarak bitiren biri az çok elektrikten de anlar. yapılacak işle ilgili, bikaç kitap karıştırsan anlarsın...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Jack Sparrow

bence okadar da önemli değil aradaki fark. elektrik elektronik mühendisliğini, elektronik ağırlıklı dersler alarak bitiren biri az çok elektrikten de anlar. yapılacak işle ilgili, bikaç kitap karıştırsan anlarsın...

Az çok anladığın elektrikle ne evine elektrik tesisatı yaptırır veya çizebilirsin, ne -mesela 1600 kVA- trafoyu devreye alabilirsin, ne tesislerde enerji etüdü yapıp dağıtımın dengelemesini yapabilirsin...

Bu liste uzayıp giderken senin yapabileceğin sadece evindeki yanık ampulü, cesaret varsa prizi ve fişleri değiştirmek olacaktır.

.oO°Oo.
  • Jack Sparrow'a katiliyorum, elektronik uzerine yogunlasmis birine elektrik uzerine bi is verilse veya gorus belirtmesi istense olayin ozunu bildiginden biraz zorlamayla isteneni verebilir bence. Muhendislikle teknisyenligi de karistirmayalim tabi bu arada.
  • arkadaşlar ben yorum yapamıyorum. bu yıl elektrik müh. okumaya başlıyacağım. sizlerden daha fazla yorum bekliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ancientloser

Jack Sparrow'a katiliyorum, elektronik uzerine yogunlasmis birine elektrik uzerine bi is verilse veya gorus belirtmesi istense olayin ozunu bildiginden biraz zorlamayla isteneni verebilir bence. Muhendislikle teknisyenligi de karistirmayalim tabi bu arada.

+15000 mühendis ile teknisyeni karıştırmayalım, ampul bağlamak, kablo çekmek fln teknisyenin işidir,,,
    bu arada yalnış anlaşılma olmasın!!!
    mühendisler işin teknik kısmı ile ilgilenir dolayısıyla kendini bi teknisyenden daha fazla geliştirmesi gerekir, fakat günümüz Türkiye'sinde bu pek mümkün olmuyo...
    teknisyen mühendislik bölümüne giremiyo, mühendislik bölümüne giren 18_19 yaş grubu düz lise mezunları 4 yıllık eğitimle ancak subay oluyo

fakat istisnalarda war bu 4 yıllık süre zarfında bomba adamlarda çıkabiliyo.... tamamen kişisel...

• Yani şimdi Elektrik Elektronik Mühendisliği ni okurken uzmanlaşacağımız bölümü seçeceğiz ve bu bölümde bizim ünvanımız olacak ölemi? çık çıkçık
  • Şükür ki ben Elektronik Mühendisiyim. Artamızda pek fark olmasada Elektrik-Eletronik olmadığım için memnunum.
  • arkadaşlar ister elektrik ister elektronik veya başka isimler altında kontrol, iletişim, enerji gibi bölümlerde okuyun ilk 3 yıl içinde aldığımız dersler hemen hemen aynıdır belki isimleri ve verildiği dönemler farklıdır
    yani elektrik veya elektronik bölümlerinin farklılaşması üçün ikisinde veya dördüncü sınıfda başlar aradaki farkı bikaç tane ders ve kişinin çabaları belirler...
  • Ben bu sene Elektrik-Elektronik Müh. den mezun oldum... Hem elektronik hemde Elektrikle ilgili dersleri gördük... Son sene ise seçmeli derslerle 4 ana bölüme ayrıldık diyebilirim...Bunlar...
    1-Elektrik
    2-Elektronik
    3-Haberleşme
    4-Yazılım ve Bilgisayar

Bu bölümlerin derslerini hepsini bir sene içinde almak imkansız bu yüzden herkes kendine en uygun gördüğü alan üzerinde uzmanlaşıyor...
    Mesela bir Elektrik Müh. yetkilerine sahip olabilmek için EMO bizden istediği bazı derslerin alınmış olması gerekiyor.
    High Voltage
    Power Systems
    Power Electronics gibi ve dersler almak gerekiyor.
    Yani bu dersleri almayan bir Elektrik-Elektronik Müh.si bir Elektrik müh.sinin işlevlerini (İmza, proje vs.) yerine getiremiyor..
    Zaten Elektrik ve Elektronik çok geniş iki alan ikisine birden hakim olmak imkansız dolayısıyla her öğrenci kendine bir uzmanlık alanı belirliyor ve alan üzerinde kendini geliştiriyor.

• psygnosis cevabın için teşekkürler elekrik müh. özel sektörde calişma koşulları ve hangi alanlarda çalışıyorlar?
  • Omaa dediğim gibi bende bu sene yeni mezun oldum ve daha çalışmaya başlamadığım için bu konu hakkında fazla bir bilgim yok bu konuyu sektörde çalışan birilerine sorsan daha güvenilir bilgiler alırsın. Bence bir elektrik müh.si hemen hemen her fabrikada çalışabilir. Büyük mağaza ve iş yerlerinin elektrik tesisasıtını yapan firmalar, Elektrik ve Elektronik alanında ticaret yapan firmalar, Elektrikli makinaların bulunduğu iş yerleri gibi birçok yerde çalışabilir. Bu tamamen sana kalmış bu sektörde sınır yok.
  • emo halt etmis.

taywan, cek cumhuriyeti ve italya'da var....
  • elektrik mühendislerinin herhalde %50 si okulu bitirdikten sonra kendi alanlarında çalışmıyorlardır.
    alanlar ne mi olabilir.

1-devlet dairesi
    2-proje - taahhüt grubu
    3-pazarlama
    4-imalat
    5-fabrikalar

emekli olanlar için
    6-yapı denetim firmaları
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mesudum

quote:

Orjinalden alıntı: Jack Sparrow

bence okadar da önemli değil aradaki fark. elektrik elektronik mühendisliğini, elektronik ağırlıklı dersler alarak bitiren biri az çok elektrikten de anlar. yapılacak işle ilgili, bikaç kitap karıştırsan anlarsın...

Az çok anladığın elektrikle ne evine elektrik tesisatı yaptırır veya çizebilirsin, ne -mesela 1600 kVA- trafoyu devreye alabilirsin, ne tesislerde enerji etüdü yapıp dağıtımın dengelemesini yapabilirsin...

Bu liste uzayıp giderken senin yapabileceğin sadece evindeki yanık ampulü, cesaret varsa prizi ve fişleri değiştirmek olacaktır.

.oO°Oo.

Mesudum zaten bir mühendisin işi teknik anlamda işin içinde olmak deil..o iş teknisyenlerin.Mühendis olarak senin işin yol göstermek işin yapılması ile yakından bi alkan yok..dolayısıyla bi mühendisin devreye trafo eklemeyi bilmemesi dogal o sadece devreye trafo eklenip eklenmemesiyle ilgilenir..eklesek ne olur eklemsek ne olur onun bilgisini verir ..işi teknisyenler yapar...

• Ünvan konusunu bilmiyorum ama daha erken sınıfta bölümlere ayrılmalı ve seçilen bölüm üzerinde öğrenciler yoğunlaşmalı.Haberleşme Sistemleri bölümünü 7.dönem seçmişim ama hala enerji dönüşümü otomatik kontrol gibi dersler alıyorum. Ne anladım ben bu işten
  • her ünv. 4. sınıfta kendi bölümlerimizi şeçiyomuyuz?
    hiç elektronik elektrik müh. diye diploma veren ünv. varmı?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.