Şimdi Ara

LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım *** (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24.182
Cevap
249
Favori
1.642.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ingbaronchugon

quote:

Orijinalden alıntı: macmaneman

Arkadaşlar biliyorum çok soruyorum :) Araba konusunda çok titizim ne yapayım. Bozuk yollarda gidince, direksiyondan lakırtı tıkırtı geliyor. çok sık yapmıyor ama yine de rahatsız ediyor. nickozy arkadaşım rotlardan demişti, hafta sonu servise götüreceğim. başka olası sebepleri dusunuyorumda. nette biraz araştırma yaptım. olası sebepler: tıkırtı burcu, rutil, rot, direksiyon kutusu, direksiyon mafsalı, civataların gevşemesi vb...daha geçen hafta sol rutili değiştirmiştim. servis bıkacak artık benden :) sizce ne olabilir?

hocam benim arabada da vardı şu an ustaya bıraktım arabayı önceki sayfada da yazmıştım rotlar rotiller burclar ön amörtisörler hepsi değişecek. asla ses gelmeyeceği söylendi. birde motorda ses vardı ona da motor takozunu değişecekler.

birader özellikle sorarmısın kaç takoz değişiyor ve güncel takoz fiyatları nelerdir
    takozlar komplemi değişiyor yoksa iç lastiklerimi değişiyor (bir yerde okumuştum biri sadece takoz iç lastiklerini değiştirmiş)
    yanlış bilmiyrsam (emin değilim) 2 büyük iki küçük 4 takoz vardı herhalde

• [Deleted by Admins]
  • eyvallah kardeşim sağolasın merak ediyorum güncel fiyatını takozları ne kadar ve ne kadar ustalık alıyorlar
  • rotilleri kaça değiştirdin.Adet olarak yazarsan sevinirim. Benimde en büyük sorunum önden gelen tıkırtı sesleri. stablize yolde çok ses geliyor. servise gitmek pek işime gelmiyor, kendi ustam uzak.Yaz tatilinde Çanakkalede arkadan sürtünme sesi geliyordu, servise gittim, arka balataları değiştiler 149TL aldılar.Onun için servise gitmek işime pek gelmiyor. Haksızda sayılmam (Balata sanayide 80TL Orjinali)
  • Malum Trabzondayım. Burada herşey istanbul ve ankaranın neredeyse iki misli. En büyük sorunumda bu zaten..
  • rotil çok pahalı değil bildiğim kadarıyla 10 - 15 tl gibi hatırlıyorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

Fakat fabrika çıkışı 2.0 otomatik viteslere 205/60 takılmış ben aldığımda üzerindeki lastikler orijinaldi.
    km saati / sayacı ve yol bilgisayarı gibi aletler 205/60 'a göre ayarlı olduğundan orijinale sadık kalmak için 205/60 olursa iyi olur.

55 olduğunda lastik çevresinde 6.4 cm küçülme oluyor, bu da çevresinde % -3.14 bir fark getiriyor,

Surus sirasindaki suratiniz 90 Km/s gosterirken, asil suratiniz Km/s 87.17 oluyor.

Km sayacı da gerçekte 96.8 km yol gittiğinizde ekranda 100 km olarak yazacaktır.

Aşağıdaki siteden her türlü ebat için hesaplama yapılabilir:

http://www.antalyahondapower.com/Lastik%20Hesaplama.html

km sayacı, ancak jant çapı değiştikçe değişiklik gösterir diye düşünüyorum. Diğer türlü, yanak çapı ister 55 olsun ister 60 olsun lastiğin diş derinliği azaltıkça yaptığın gerçek km değişmez mi? yanlış mı düşünüyorum. ben, 205/60/16 olan lastiği 205/55/16 olarak değiştirdim. km sayacında değişiklik olmaz bence.

mcneman

%3 fark fazla bir fark değil o yüzden hissetmezsin, 55-60 yanak yüksekliğidir, lastik taban genişliğinin yüzdesi olarak.

Üstteki linke girersen orada her jant, taban ve yanak ölçülerini girip hesaplama yapılıyor ne kadar fark ettiği hesaplanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 13 Kasım 2009; 8:44:30 >

• Ben de bu konuya kucuk bir ekleme yapayım izninizle.
    Yanak hesabı iel ilgili,

Hesap su sekilde,

Ornek 205/60 R 16 Jant icin.

Jant Çapı= 16 inch = 16 x 2,54 = 40,64 cm
    Yanak Yuksekligi = Iz genisligi x yanak degeri / 100 x 2 = 20,5 x 60/100 x 2 = 24,6 cm

Bu sekilde teker capınız = 65,24 cm olur.

Bu deger degistigi oranda gostergede gorunen hız ve katedilen km degisecektir. Yine bu hesaba gore de teker secimini (orjinal dısı lastik almak icin) yapabilirsiniz. Ornek olarak 195/65 R15 ile 205/55 R16 asagı yukarı yakın degerler verdigi icin otomobillerde donanım seviyesine gore aynı arac icin bu iki lastik ebadı kullanılabilir ya da yaz lastigi icin ince yanaklı, kış lastigi icin kalın yanaklı model kullanılabilir.

---Not: Lastik hava basincından ve dis derinliginden meydana gelen kayıpları gozardı adebilirsiniz, oranlama yapınca cok kucuk bir fark yaratıyor....

Çok selam...

imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreadknight -- 13 Kasım 2009; 10:31:00 >

• herkese iyi günler

Benim merak etiğim birşey var. Bazı LAGUNA 2 lerde bej döşeme var diye hatırlıyorum. Hangi model ve hangi fazda oduğunu bilen var mı acaba?
  • [Deleted by Admins]
  • [Deleted by Admins]
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

quote:

Arkadaşlar biliyorum çok soruyorum :) Araba konusunda çok titizim ne yapayım. Bozuk yollarda gidince, direksiyondan lakırtı tıkırtı geliyor. çok sık yapmıyor ama yine de rahatsız ediyor. nickozy arkadaşım rotlardan demişti, hafta sonu servise götüreceğim. başka olası sebepleri dusunuyorumda. nette biraz araştırma yaptım. olası sebepler: tıkırtı burcu, rutil, rot, direksiyon kutusu, direksiyon mafsalı, civataların gevşemesi vb...daha geçen hafta sol rutili değiştirmiştim. servis bıkacak artık benden :) sizce ne olabilir?

hocam benim arabada da vardı şu an ustaya bıraktım arabayı önceki sayfada da yazmıştım rotlar rotiller burclar ön amörtisörler hepsi değişecek. asla ses gelmeyeceği söylendi. birde motorda ses vardı ona da motor takozunu değişecekler.

ses kesildi mi bari?bugün ben rot başları ve viraj çeki dikmesini değiştirdim. hala ses geliyo bir yerden. yaw uyuz oldum. sesi tarih etmeye calısayım. sanki iki demir parçası birbirine değiyor gibi. düz yolda hiç bir ses yok. hafif bozuk yolda ve belli bir hızda (30-40 km)yapıyor. inşallah direksiyon kutusunda bir sorun yoktur. bana sanki ön takımda bir sorun var gibi geliyor. mesela motor takozu. yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi macmaneman -- 13 Kasım 2009; 21:38:41 >

• [Deleted by Admins]
  • ben tatilde iken başıma geldide zorunlu değiştirdim. Bundan sonra tövbe ettim. (yalnız sunroof un motru gitti yaz başında onu mecbur serviste değiştireceğim.) tabi çıkma bulamassam.
  • quote:

arabayı aldım arkadaşlar

nickozy arkadasım aracımızda 4 adet takoz varmış iki üstte iki altta. alttakiler şasiye bağlı kol şeklindeymiş. üstteki ikisinin de boyutu farklıymış benim arabanın büyük takozu değişti 180 tl.

amortisörler tane: 140 tl

genleşme kabı: 120 tl

diğerlerinin fiyatlarını unuttum hocam

eyvallah kardeşim sağolasın hayırlı olsun
    nasıl farkettimi ses falan bittimi memnunmusun işçilikten?
  • arka amortisörler ne kadar acaba?
    arkaya birisi oturunca gııırçç diye bir ses geliyo..amaotisörler yumuşadı galiba..Araç beşik gibi oluyo çukurlu ve bozuk yollarda...

birde sol cam kesik kesik kapanıyo..
    cam açma kapama butonulaçka olmuş...yenisi ne kadar acaba..veya çıkması
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orijinalden alıntı: pabdullah5252

ben tatilde iken başıma geldide zorunlu değiştirdim. Bundan sonra tövbe ettim. (yalnız sunroof un motru gitti yaz başında onu mecbur serviste değiştireceğim.) tabi çıkma bulamassam.

birader mutlaka araştır direk kabullenme büyük ihtimalle uygun çıkma bulursun
  • [Deleted by Admins]
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.