Şimdi Ara

LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım *** (127. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24.184
Cevap
249
Favori
1.644.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 125126127128129
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • laguna 2 tamir dokumanları ile gelecek hafta içi direk sevisteki bu far işine bakan ustayla dökümanlara bakıp bir çözüm arayacağım bakalım ne olacak

quote:

Orijinalden alıntı: leonheart07

quote:

Orijinalden alıntı: karagozgilh

Merhaba arkadaşlar,

Arabamı bu nisan ayında,muayaneye götürmeden önce genel bakım + muayene öncesi yetkili serviste kontrola soktum. Aracımı teslim aldığımda far ayarı yaptıklarını da söylediler bende zaten farlarım ayarlıydı gerek varmıydı diye sordum abi muayenede sorun çıkmasın diye biz gene ayarladık cevabını aldım.Arabamda orijinal xenon far sistemi var.

Neyse bu olaydan sonra ilk defa geçen gün gece araba kullandığımda farkettim ki farın bir tanesi inanılmaz derece dışarı ve aşağıyı aydınlatıyor , ayrıca arabayı ilk çalıştırdığımda farlar yukarı aşağı oynar ve yükseklik ayarını otomatik yapardı ama farkettim ki farlarda öyle bir hareket yok, büyük bir kasisin üzerine arabanın önünü yukarı da bıraktım sonra aşağıya doğru indirdim ama nafile far yükseklik ayarı hiç bir hareket yapmıyor.
    Bunun üzerine servise tekrar götürdüm hem otomatik far yükseklik ayarından hemde farlardan birinin ne kadar ayarsız olduğunundan bahsettim. Tamam dediler arabayı bıraktım. Sonra almaya gittiğimde ayarsız olan farı ayarladıklarını ama arabamda otomatik far yükseklik ayarı özelliği olmadığını söylediler. Bende tabi ki itiraz ettim hayır arabamda bu özellik var diye ama adamlar biz bilmiyoruz dediler ve bir sonuca ulaşamadım.
    Arabamda bu özellik olduğunu biliyorum ama bunun tam olarak devredemi yada bir şekilde bozuldu mu bilgisine nasıl ulaşabilirim ? Ne öneririrsiniz.?

Eğer aracınızda otomatik far yükseklik ayarının oldugundan eminseniz, bence aracınızın far ayarını ayarlayan demiyorum tamamen bozan servisin peşini bırakmayın. Üstüne gidin düzeltsinler, hem sizin talep etmediğiniz bir işlemi gerçekleştirmişler hemde ellerine yüzlerine bulaştırmışlar, olucak iş değil. Kanıt olarak aracınızın donanım seviyesi ve varsa eğer ek paketlerini servisin masasına koyun, açsınlar baksınlar varmıymış yokmuymuş otomatik far yükseklik ayarı

• Merhabalar...
    Ben de aranıza yeni katıldım. Sedat SARI/Ankara
    Yaklaşık 2 yıldır 2005 LAGUNA II 1.6 Privilege'i zevkle kullanıyorum.

Sizlerin tecrübesinden faydalanmak istiyorum. Bu zamana kadar aracın kartına ait özellikleri bilmiyordum, ya da benim araçta yok. Aracımın 2 kartı var biri üç düğmeli, diğeri yedek 2 düğmeli. Forumda okuduğuma göre hndsfree, takmadan çalıştırma, otomatik cam kaptma gibi özellikler mevcut. Ben bunların hiç birini kullanamıyorum, ya yok ya da kullanmasını bilmiyorum. Bana yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim....
  • merhaba,

iki karttaki kapatma düğmesine uzun süreli basarsan arabayı kilitler ve tüm camlar ile sunroof u kapatır
    üç düğmeli karttaki auto+lock düğmesine basarsan eller serbest devreye girer bundan sonra hiç bir düğmeye basmana gerek olmadan arabanın yanına yaklaşıp kapıyı açmak için kapı kolunu tuttuğunda kapı açılır
    arabadan uzaklaştığında otomatik kapılar kapanır

bu söylediklerim laguna ii faz 1 içindir.

quote:

Orijinalden alıntı: sdtsari

Merhabalar...
    Ben de aranıza yeni katıldım. Sedat SARI/Ankara
    Yaklaşık 2 yıldır 2005 LAGUNA II 1.6 Privilege'i zevkle kullanıyorum.

Sizlerin tecrübesinden faydalanmak istiyorum. Bu zamana kadar aracın kartına ait özellikleri bilmiyordum, ya da benim araçta yok. Aracımın 2 kartı var biri üç düğmeli, diğeri yedek 2 düğmeli. Forumda okuduğuma göre hndsfree, takmadan çalıştırma, otomatik cam kaptma gibi özellikler mevcut. Ben bunların hiç birini kullanamıyorum, ya yok ya da kullanmasını bilmiyorum. Bana yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim....

• Bir yazılım falan yüklenmesi gerekiyor mu? Yoksa üç düğmeli anahtardaki auto/lock olayı bunun için mi? Auto/Lock olayını bir türlü beceremedim. Kitliyorum. Ancak handfree olayı gerçekleşmiyor...
  • sdtsari
    3 butonlu kartınızın içerisindeki eller serbest mdunu besleyen ikinci bir pil var o pilin lehimleri düşürmeye veya esnetmeye bağlı olarak
    kopuyor ve eller serbest modunu kullanmaz oluyorsunuz. probleminiz karttandır yani.
    ilae bilgi 3 butonlu kartın ayrıca hafıza özelliği vardır yedek karta göre bozulan ayna klima koltuk gibi ayarlar 3 butonlu kartı taktığınızda
    sizin ayarladığınız ve hafızaya alınmış şekline otomatik olarak döner

karagözgilh
    birader arabana bindikten sonra farlarını yak sonra kartı tak şayet otomatik far yükseklik ayarı varsa arabanda farlar bir kez aşağı iner kalkar
    ayrıca far yükseklik ayarı otomatik değilse direksiyonun solunda kabin içindeki lcd panellerin ışığı ayarladığın tekerleğin yanında
    bir tanede far yükseklik ayarı için reğosta vardır aynı şeklilde
    yani o tekerlek buton yok ise far yüksekliğin otomatik ayarlanıyordur
  • Arkadaşlar müsadenizle ilk sorumu sorayım.
    Cumartesi günü araca LPG sistemi takdırdım.
    Şu ana kadar hiçbir problemle karşılaşmadım.
    Sadece LPG deposunu stepnenin yerine takdırdığım için yedek lastik bagajda duruyor ve bagajın neredeyse yarısını kaplıyor
    Lagunasında LPG olup ta benim gibi yedek lastik sorunu yaşayanlar herhangi bir şekilde çözüm bulabildi mi bu soruna ?
    Benim aklıma bazı araçlarda bulunan, üzerinde max 80 km hız sınırı işareti bulunan bisiklet lastiği gibi ince ve ufak yedek lastiklerden kullanmak geliyor ama onun da orjinali yok bildiğim kadarıyla, özel yaptırmak gerekiyor.
    Bu lastiklerden bizim araçlar için imal edebilen yerler var mı bildiğiniz ucuz yollu
    Ya da daha uygun bir çözüm önerisi olan ?

Yardımlarınıza şimdiden teşekkürler

• [Deleted by Admins]
  • ben aracımda otomatik far ayarı olduğundan eminim ama bu arkadaşlar farı ayarladıktan sonra ne yaptılarda artık çalışmıyor enteresan olan bu neyse ben farlarımı çalışır hale geletirene kadar servisle uğraşacağım.

quote:

Orijinalden alıntı: nickozy

karagözgilh
    birader arabana bindikten sonra farlarını yak sonra kartı tak şayet otomatik far yükseklik ayarı varsa arabanda farlar bir kez aşağı iner kalkar
    ayrıca far yükseklik ayarı otomatik değilse direksiyonun solunda kabin içindeki lcd panellerin ışığı ayarladığın tekerleğin yanında
    bir tanede far yükseklik ayarı için reğosta vardır aynı şeklilde
    yani o tekerlek buton yok ise far yüksekliğin otomatik ayarlanıyordur
  • birader şikayet et
    ancak önce sana rapor versinler araçta otomatik yükseklik ayarı var ancak çalışmıyor desinler sende servise götürmeden önce çalıştığını servisten sonra
    çalışmadığını hatta sorduğunda aracında bu özelliğin olmadığını söyleyrcek kadar araçtan bihaber olduklarını bildireceğinş söyle
    hakkını aramassan bu gün sana yarın başkasına yaparlar...

baron
    cam krikonda, makaralarda yada kabloda sorun var açınca görürler düzeltirler mesele basit.

Takara.
    bendeki de simit tank lpg yi taktırdığımdan beri stepne evde :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ingbaronchugon

arkadaşlar merhaba

aracın sağ ön camı arada bir az az inmeye ve az az kalkmaya başladı..

camı tam kapattığım zaman 5 sn kadar açma kapama düğmesini kaldırıyorum düzeliyor sonra tekrar yapıyor

nedeni nedir daha önce başına gelen var mıdır

bilen arkdaşlar varsa yardımlarını bekliyorum..

bahsettiğin durum benim sol ön camda mevcut. cam tam aşağı indiğinde kesik kesik çalışmaya başlıyor.
    aynı şekilde sistemi resetlediğimde düzeliyor. zaten aşağı yukarı almalarda çıtırdama sesi yapmaya başlamıştı. sanırım tellerden kaynaklanıyor. yarın bi camcıya gidip tel aksamı değişdirticem. sonucu bildiririm.
  • Güzel fikir de biraz riskli değil mi ?

quote:

Orijinalden alıntı: nickozy
    Takara.
    bendeki de simit tank lpg yi taktırdığımdan beri stepne evde :)
  • Sanırım çoğunuzun farlarında kararma vardır. Benim değişmiş olan sol ön farım sağ farımın ne kadar kirlendiğini daha da bir ortaya koyuyordu. Nihayetinde bu canımı sıkan sorunu kendi çabamla hallettim. Sağ ön farımı söktüm. (dikkat!far xenon değil ve yükseklik ayarı manuel) İlk olarak öndeki ızgarayı aldım. Kaputu açtığımızda ızgara üzerinde 4 adet plastik vida var.bunları sökmek suretiyle ızgara çıkabiliyor. Sonrasında sağ ön taraftaki direksiyon hidroliği ve cam suyu haznelerinin bulunduğu kapağı aldım. Farı tutan 3 adet vida var. 2 tanesi farın hemen üzerinde. Son vidaya ulaşmak için sağ ön teker davlumbazının tampona bakan kısmında yerlan alt ve üstteki vidalarını söktüm. Davlumbaz aralanınca Tamponun tekerleğe bakan kısmında üstteki vidasını görüceksiniz. Onuda söktüm ve tampon biraz esneklik ve hareket kazandı. Davlumbaz ile ön tampon arasından kolumu sokarak (ki biraz uğraştırdı) son vidayıda söktüm. Öncelikle lamba ve far yükseklik ayar motoruna ait kablo ve soketleri söktüm. Ve dedikleri gibi tamponu indirmeme gerek kalmadan farı yerinden çıkardım. far kapaklarından birinide cam suyu haznesinin altından aldım. Bizim araçlarda ampul değiştirmek malumunuz biraz zahmetli. sanırım böyle bir değiştirme esnasında takılamayıp düşürülmüş. Zaten düştüğü vakit çıkarmak içinde en azından farı sökmek almak lazım. Farı yuvasından aldıktan sonra ampulleri söktüm. farın asıl kirlenen kısımları aynaları ve farın dış keysinin iç yüzeyi. Bim’de satılan Cam bezini 4 parçaya bölerek ampul yuvalarından içeri attıktan sonra suyla çalkalamaya başladım. Yıkama işleminden sonra Farı açık alanda güneş altında 1 saat kadar bekletip kuru bir cam bezini yine ampul yuvasından içeri atarak su lekelerini temizledim. Farı asıl kararmış gösteren dış keysin iç yüzeyinde oluşan is. O yüzden son kurulamada dış keysin iç yüzeyini cam bezine bir telle falan kumanda ederek güzelce temizleyin. Yükseklik ayar motoruna su tutmamaya özen gösterin. Yıkama suyunda Camsil, loc, sıvı sabun caiz.. Farı takarken bir sıkıntı yok. aynı sıra ile geri sarıyoruz.

• bagajda stepne var diye lastik patlamamazlık etmeyecektir. :) (arabada lastik tamir spreyi var. çok şükür henüz kullanmadım)
    eskisi gibi değil yollar daha düzgün lastikler tubless daha sağlam. (bi bakıma züğürt tesellisi elbette)
    neticede riski göze alıyoruz.
  • Hiçte riskli değil. bende ki durumda sizinki ile aynı. 2 adet lastik tamir spreyi ve 1 adet pompa aldım. stepneyi eve attım :)
  • arkadaşlar 22 temmuzda almış olduğum lagunamı bugün itibariyle sattım. 8 günlük harika bir deneyimdi fakat 3000 cc motorun yakıt tüketimi ve 6 aylık 1000 tllik vergisi uykularımı kaçırıyodu. Alırken bilmiyormuydun derseniz; evet biliyorudum fakat her ne olursa olsun bu araca binmek tadını almak istedim. azda olsa binmiş oldum. her zaman yaptığım, aldığım her 2.el arabayı ilana koyduğum gibi bunuda ilana koydum ve 1 hafta sonra sattım. çok şükür 2000 tl para bıraktı. ama ben böyle araç görmedim, gerçekten kusursuz bişeydi. inş yakıtın ve verginin umrumda olmadığı bir zamanda tekrar binmek nasip oolur. buradan yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: macmaneman

Hiçte riskli değil. bende ki durumda sizinki ile aynı. 2 adet lastik tamir spreyi ve 1 adet pompa aldım. stepneyi eve attım :)

neticede bahsettiğimiz risk lastiğin yarılması ihtimali bu durumda sprey işe yaramayacaktır.
    değilse patlamasıyla ilgili elbette spreyler yeterli olur.
  • arkadaşmlar mrb
    bişey sormak istyordum bi arkadaşım arabasına xenon far taktırmış yani beyaz ışık hareket yok ama beyaz ışık acaba bende taktırsam hem farlara hem sislere bi sorun veririmi service ışığını yakarmı yada elektirik aksamına sorun zarar verirmi bazı forumlarda balanstan çıkan elektoro manyetik dalgaların esp beynini abs beynini bozduğu söyleniyor doğrumudur yardımlarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfgunes -- 1 Ağustos 2010; 15:11:28 >
  • Benim aracım 2007 Laguna II Privilege ve ASR, ESP ve ABS standart olarak var; zaten ESP için ABS ve ASR şart
  • quote:

Orijinalden alıntı: mfgunes

arkadaşmlar mrb
    bişey sormak istyordum bi arkadaşım arabasına xenon far taktırmış yani beyaz ışık hareket yok ama beyaz ışık acaba bende taktırsam hem farlara hem sislere bi sorun veririmi service ışığını yakarmı yada elektirik aksamına sorun zarar verirmi bazı forumlarda balanstan çıkan elektoro manyetik dalgaların esp beynini abs beynini bozduğu söyleniyor doğrumudur yardımlarınızı bekliyorum

2 yila yakin netten aldigim ( Cakma Bosch marka) xenon kit kullandim bir sorun olmadi, sadece sik sik patlayan ve tanesi 50 veya 70 tl olan ampulleri yuzunden komple seti cope atip, orjinal ampullerimi geri taktirtmistim... Ucuz etin yahnisi olmuyor ne yaparsan yap

• quote:

Orijinalden alıntı: sparhawkisme

Benim aracım 2007 Laguna II Privilege ve ASR, ESP ve ABS standart olarak var; zaten ESP için ABS ve ASR şart

170 HP mi yoksa
  • 
Sayfa: önceki 125126127128129
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.