Şimdi Ara

İşlemci beni çıldırtacak artık. Sürekli %100 kullanıyor.[ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
0
Favori
8.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar konuyu daha önce açmıştım. Sorun tekrar edince yeni konu açmak istemedim. Burdan devam edeyim dedim.
    Makine sürekli kasılıyor arkadaşlar. Klasörler arası geçişlerde falan çok aşırı zorlanıyor. İşlemci kullanımı çok fazla. %100'lere varan kullanım oluyor bazen. Bu anlarda hiç bi şekilde müdahale edemiyorum zaten. Kendi kendine düzeliyor bir süre sonra.
    Film izlerken, nette gezinirken pek problem olmuyor ama mesela klasör açıp kapatırken, klasörler arası geçiş falan yaparken çok bekliyor makine. O anlarda işlemci bi anda fırlıyor zaten.
    20 gün önce format attım işte. Bir kaç gündür yeniden olmaya başladı.
    Formattan önce işlemciyi falan söküp temizledim halbuki.
    Ama işlemcinin termal macun kalmamış. Onun etkisi olur mu? Termal macunu yenilesem düzelir mi sizce?

3 Kasım 2009'daki mesaj

Merhaba arkadaşlar.
    İşlemciyle başım belada. Sürekli kendi kendine %100 kullanımlara fırlıyor. Deli ediyor haliyle hiç bir şey yapamaz hale geliyorum.
    Bir kaç aydır Windows 7 kullanıyorum. 7100 sürümü olması lazım sanırım. RTM olan. Şu son 1-2 haftadır işlemciye aşırı yük biniyor. Bi film açarken falan zorlanıyor. Hele klasör geçişleri acayip zorlanmaya başladı. Masaüstünde kısayol klasörlerim var. Tıklayınca açmaya epey bekliyor. Beklerken işlemci %100'e geliyor. Klasör açılınca da hemen düşmüyor işlemci kullanımı.
    Hele aynı anda farklı klasörleri falan açmaya kalkarsam iyice kendinden geçiyor işlemci.
    Ama mesela program çalıştırırken, oyun oynarken(NfsMostWanted), internette gezinirken pek problem olmuyor. Hatta rar'dan film çıkarırken bile işlemci %100'e gelmezken klasörler aşırı kasıyor makineyi.
    Nedir bunun sebebi bilen duyan gören var mı?
    Ne yapmak lazım?

İşlemci sistem panelinden de görebileceğiniz gibi "P4 630 3.0 LGA775 2MB CACHE 64 BİT"
    Yıllardır kullanıyorum hiç böyle kasıldığını görmemiştim. Yani ara ara olurdu elbet ama süreklilik arz etmezdi.
    Win 7'den kaynaklanabilir mi? Bazen sidebar.exe bile(şu sağdaki işlemci, ram, hava durumunu gösteren zımbırtı) %50'lerde işlemci kullanıyor. Kapatıyorum da az rahatlıyor makine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 30 Kasım 2009; 14:48:13 >

• Sanırım işlemci ve fanını temizleme zamanı gelmiş.

İsterseniz ondan önce ''Everest Ultimate Edition'' programıyla işlemci sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Everest Download...
  • Everest var zaten. Kurayım da değerleri gönderirim birazdan.

Temizleme zamanı gelmiş demişken.
    1 ay kadar önce kasayı komple hava kompresörü ile temizlemiştim. Ama işlemciye özel bi temizlik uygulamadım. Yani işlemci kasayı topladığımdan beri (4 seneye yakın bi zaman) özel bi temizlik görmedi. Bundan olabilir mi diyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Everest var zaten. Kurayım da değerleri gönderirim birazdan.

Temizleme zamanı gelmiş demişken.
    1 ay kadar önce kasayı komple hava kompresörü ile temizlemiştim. Ama işlemciye özel bi temizlik uygulamadım. Yani işlemci kasayı topladığımdan beri (4 seneye yakın bi zaman) özel bi temizlik görmedi. Bundan olabilir mi diyorsunuz?

Kesinlikle...

İşlemciye termal macun sürmenizde fayda var.

Kasanun içini tekrar kompresör ile temizleyebilirsiniz.
  •  İşlemci beni çıldırtacak artık. Sürekli %100 kullanıyor.[ÇÖZÜLDÜ]

Değerler bunlar.
  • Hmm.

Aslında CPU sıcaklığı normal durumda.

Sorununuz virüs ya da spy lardanda kaynaklanabilir.

Birde bu %100 kullanım pc açılınca hemenmi başlıyor?

Eğer hemen başlıyorsa, pc yi güvenli modda açın birde öyle CPU kullanımı kontrol edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jun.Misugi -- 3 Kasım 2009; 21:54:04 >
  • Hemen başlamıyor. Yani hemen başlamıyor dediğim. Açılınca işlemci kullanımı normal. Ama açıldıktan sonra yine bi klasör falan açmaya kalkınca hemen %100'e fırlıyor yani.

Virüs olabilir mi emin değilim. Geçenlerde bi şüphem vardı ama halletmiştim.
    Format çekecektim zaten makineye. Sebebi bu olacak galiba.
  • GÖREV YÖNETİCİSİNDEN İŞLEMLERE BİR BAK BAKALIM MUTLA KULLANAN BİR SEYLER VARDIR
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Hemen başlamıyor. Yani hemen başlamıyor dediğim. Açılınca işlemci kullanımı normal. Ama açıldıktan sonra yine bi klasör falan açmaya kalkınca hemen %100'e fırlıyor yani.

Virüs olabilir mi emin değilim. Geçenlerde bi şüphem vardı ama halletmiştim.
    Format çekecektim zaten makineye. Sebebi bu olacak galiba.

aynı sorun arkadaşımda oldu. müzik dinlicek işlemci %90 lara çıkıyordu. Bir virüsten dolayı kaynaklanıyordu adını unuttum..
    format attı düzeldi fakat işlemci 3 hafta sonra hakkın rahmetine kavuştu. Virüs kaynaklı olabilir..
  • Bir arkadaş bu tarz bi konu açmıştı buraya; ram kullanımı %93 diye...

Sorununu bios güncellemesi ile çözmüş, yeni sürüm biosunuz varsa bence bir güncelleyin derim...
  • Benim de aklıma ilk olarak virüs geldi. Arkaplanda çalışan başka bir yazılım da aynı şeye neden olabilir ayrıca. Virüs olmak zorunda değil.

Önemli olan şu, bu durumda %99 işlemci gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyordur. Yani işlemciyi boş yere %99 çalıştıramazsınız. Tabi kesin değil, çok nadir de olsa başka bir neden olabilir.
    Bence öncelikle diski biçimlendirip Windows'u yeniden kur PHI, sonra da build 7100'de bırakma, güncellemeleri yap. Ondan sonra tekrar konuşalım.
  • 7100 kullanma artık 7600 kur
  • Format atacağım zaten. Win 7'nin yeni sürümünü indirip onunla formatlayayım. Ama önce C'nin bulunduğu HDD'yi komple boşaltıp bi biçimlendirmeyi düşünüyorum yukarda arkadaşın dediği gibi.
    Yani bi 250'lik hdd bulmam lazım bi yerden bi günlüğüne.
    Temiz hdd'ye kurayım diye düşünüyorum.

Virüs konusuna gelince.
    Kaspersky kullanıyorum. Beni yarıyolda bırakmadı bugüne kadar virüs konusunda. Umarım bırakmaz da.
  • Formatladım bakalım. Şimdilik sorun yok gibi. Programlarımı vs de Cuma'dan sonra yüklerim. O zaman yeniden kontrol ederim
  • Arkadaşlar konuyu daha önce açmıştım. Sorun tekrar edince yeni konu açmak istemedim. Burdan devam edeyim dedim.
    Makine sürekli kasılıyor arkadaşlar. Klasörler arası geçişlerde falan çok aşırı zorlanıyor. İşlemci kullanımı çok fazla. %100'lere varan kullanım oluyor bazen. Bu anlarda hiç bi şekilde müdahale edemiyorum zaten. Kendi kendine düzeliyor bir süre sonra.
    Film izlerken, nette gezinirken pek problem olmuyor ama mesela klasör açıp kapatırken, klasörler arası geçiş falan yaparken çok bekliyor makine. O anlarda işlemci bi anda fırlıyor zaten.
    20 gün önce format attım işte. Bir kaç gündür yeniden olmaya başladı.
    Formattan önce işlemciyi falan söküp temizledim halbuki.
    Ama işlemcinin termal macun kalmamış. Onun etkisi olur mu? Termal macunu yenilesem düzelir mi sizce?
  • @PHI hocam, termal macunun espirisi CPU bloğu ile soğutucu arasındaki mikro boşlukları kapatarak daha iyi bir ısı iletimi sağlamaktır. Şart değil ama olsa iyi olur, heleki Prescot gibi bir işlemcide bence kullanılması gerekli. Ama bu sıcaklık problemi ile alakalı. Sizin ise internett yada film izlerken bir derdiniz yok. Masaüstünde sürücüler klasörler arasında gezinirken var bir terslik. Ayrıca ilk verdiğiniz SS larda sıcaklık normal gibi ( Gerçi o işlemci için fazla düşük geldi bana)

Şimdi sıcaklık olayından emin olmalıyız. wprime gibi bir işkence programı ile 20-30dk sıcaklıkları izleyin 60 lara filan çıkarsa normaldir ama 90 küsürleri görürsek anormallik vardır. O zaman başka öneriler getiririz.

Bir başka açıdan bakarsak format atalı 20 gün olmuş ve tekrar başlamış. Bu sıcaklık olasılığını aslında ortadan kaldırıyor gibi birşey. Sanki yazılımsal bir problem gibi kokuyor. Hatta zararlı yazılım gibi. SPYBot gibi bir yazılımla sistemi baştan aşağıya tarayın.

Diğer aklıma gelen olasılık HDD. Bir şekilde bad sector oluşmuş olabilir.http://www.hdtune.com/ ile hdd taraması yaptırın Aşağıdaki resimde olduğu gibi kırmızılıklar çıkarsa karşımıza sorun anlaşılmış olur

Bunların haricinde hdd ayarlarına bir bakın aygıt yöneticisinden. Aşağıdaki gibi mi?

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: clarion

@PHI hocam, termal macunun espirisi CPU bloğu ile soğutucu arasındaki mikro boşlukları kapatarak daha iyi bir ısı iletimi sağlamaktır. Şart değil ama olsa iyi olur, heleki Prescot gibi bir işlemcide bence kullanılması gerekli. Ama bu sıcaklık problemi ile alakalı. Sizin ise internett yada film izlerken bir derdiniz yok. Masaüstünde sürücüler klasörler arasında gezinirken var bir terslik. Ayrıca ilk verdiğiniz SS larda sıcaklık normal gibi ( Gerçi o işlemci için fazla düşük geldi bana)

Şimdi sıcaklık olayından emin olmalıyız. wprime gibi bir işkence programı ile 20-30dk sıcaklıkları izleyin 60 lara filan çıkarsa normaldir ama 90 küsürleri görürsek anormallik vardır. O zaman başka öneriler getiririz.

Bir başka açıdan bakarsak format atalı 20 gün olmuş ve tekrar başlamış. Bu sıcaklık olasılığını aslında ortadan kaldırıyor gibi birşey. Sanki yazılımsal bir problem gibi kokuyor. Hatta zararlı yazılım gibi. SPYBot gibi bir yazılımla sistemi baştan aşağıya tarayın.

Diğer aklıma gelen olasılık HDD. Bir şekilde bad sector oluşmuş olabilir.http://www.hdtune.com/ ile hdd taraması yaptırın Aşağıdaki resimde olduğu gibi kırmızılıklar çıkarsa karşımıza sorun anlaşılmış olur

http://www.hdtune.com/hdtune_errorscan.jpg

Bunların haricinde hdd ayarlarına bir bakın aygıt yöneticisinden. Aşağıdaki gibi mi?

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1710/A0C0D19A8C85431D8FDABD3FEFBACE7A.jpg

Donanımdan anlamadığım burdan belli oluyor işte. Termal macunun etkisi farklıymış meğersem.
    Ben işlemci kullanımı sürekli tavan yaptığı için işlemciden şüpheleniyordum.

Sondan başlayarak yapayım sırayla.

Aygıt yöneticisinden baktığımda şu şekilde

Alttaki işaretli değil. İşaretleyeyim mi?

Şimdi HdTune ile bi taratacağım.
    Sonrasında bi Spy programı ile tarayayım. Spyware Doctor vardı bende. Olur değil m? Verimlidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 26 Kasım 2009; 18:32:14 >

• HD Tune testinden bir sonuç alacağını sanmıyorum.Tahminen sorunun spydan kaynaklanıyor.
  • Bad Sector de yok.

Sıra geldi Spy taramasına.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 26 Kasım 2009; 20:28:17 >
  • Şu an aynı sorun bende de var :(:( Bilgisayarı 10 dakıka once formatladım emınım vırus yok Win7 kurdum fakat wın xp de de aynı sıkınıtı vardı ama kendılıgınden yok olmustu sımdı wın 7 kurunca aynı sorun yenıden hortladı......Sorun ekran kartı dıye dusundum o da cıkmadı ne olabılır sızce????
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.