.....::::Japon Balığı Besleme Talimatları::::.....
56 Cevap77395 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

671 Mesaj
2 Kasım 2009; 18:49:09 

Forumda oldukca sık gördüğüm başlıklar "japon balığım hastalandı " gibi başlıklar bende bu başlıklara son vermesi amacıyla bu topici açıyorum

Yeni başlayan bir çok insan için yemleme çeşitliliği bilinmemektedir. Tek düze beslenme yapılması ise balığınızda bır çok hastalıgı tetikleyeceği için tecrübelerime dayanarak sizlere fikir vermeye çalısacağım nacizane. Ben bu işe yenı başladığım zaman (nasıl balıklarımı daha iyi beslerim dıye kendı kendımı sorgulamalarım sonucu) merak edip uzun bir süre araştırmıştım. Ama sizin için hemen aşağıda yazılı hazır duruyor

Japon Balıkları ınanılmaz obur balıklardır,siz ne kadar verırsenız verın bır Japon Balıgı saglıklı olması halınde çatlayana kadar yemlemenızı karsılıksız bırakmayacaktır.

Balıklarınızı beslemenın en ıdeal yolu gunde 2-3 kere olanıdır. Çoğumuz çalısan gurubuna gırdıgımıze göre en ıdeal olan burada sabah - aksam besleme yapılmasıdır. Tane hesabı yapmak her balık için doğru bir orantı degıldır. Balıklarınızın 3- 5 dakıka içerisinde tüketeceği kadar yemleme yapmanız yeterlıdır.

Japon Balıklarında beslenme sekıllerı çok çeşitli olabilir, olmalıdır da.. Hayvanlar da ınsanlar gıbı tek düze beslendıklerı zaman vucutları olumsuz tepkı gösterecektır. O yuzden de sadece aldıgınız hazır yemlerden kullanmak dogru değildir.

- Aldıgınız hazır yemlerın çok çeşitli olmasına özen gösterin. Bunlar bıtkısel maddeler içeren pul yemler, hayvansal gıdalarla yapılan yemler olabilir.

- Aldıgınız farklı yem çeşitlerini aynı kavanoz içerisinde barındırmamanızda fayda vardır. İçerikleri farklı olan yemlerın nemlenme ve dayanma süreleri farklı olacagından bırbırını olumsuz sekılde etkıleyebılırler.

- Yemlerın harıcınde muhakkak ay ıcerısınde duzenlı olarak sebzelerle de besleyınız. Bu beslenme seklı tıpkı öğün verir gibi olmalı,ayrıca hazır yemlerle o öğün besleme yapmayınız.

Sebze olarak

Ispanak: Ispanağı sıcak bır suyun ıcıne koyarak, yaprağı yumusayana kadar bekleyınız. Damar bölümlerini vermemeye dıkkat edın (Balıklarınız damar kısımlarını yiyemeyeceğinden suyunuzu kirletmekten başka bir işe yaramaz). Yaprak kısımları ınce ınce dograyınız ve yeme hızlarına göre suya atınız. Ya da bır kanca yardımıyla tüm yapragı suya sallandırınız,balıklarınız oradan da kopararak yiyebilirler.

Bezelye: Konserve ya da haşlanmış bezelyeleri kabuklarından ayıklayarak ıkıye bölüp suya atınız. Bezelyelerın çok ezilmiş olmamasına dikkat edınız. Çok yumusak bezelyeler suda dağılırlar,suyunuz kirlendiğiyle kalır,balıklarınız da faydalanamaz.

Kabak: Haşlayarak ya da sıcak su içinde bir müddet tutarak verebılırsınız. Kabağınızı ortadan ıkıye bölerek bır parcasını suyun içine atabilirsiniz, ya da kanca yardımıyla suya sallandırabılırısınız.

Salatalık: Salatalığı boyundan ıkıye - üçe ayırarak suya kanca yardımıyla sarkıtabılır ya da direk atabılırsınız. Japonlarınız, salatalıgınızın yumusak bölümü olan içini, vatoslarınız ve çöpçüleriniz de varsa kabuklarını yediğini görürsünüz.

Muz: Bu meyveyi çok küçük parçalar halınde suya atarak veriniz, Her balıgınızın bır ıkı lokma yıyebılecegı kadar atınız. İnsan da bile müthiş şişkinlik yapan bu meyve fazla vermenız halınde ilk anda hazımsızlık yapacagından balıgınızı kaybetmenıze sebep olabılır. Çok severek yediklerinden bu uyarıyı yapmaya gerek duydum,onlara kanmayın lütfen. l

Kendi balıklarımda gözlemlediğim kadarıyla yukarıda yazmıs oldugum sebzelerı severek tüketiyorlar. Siz aklınıza gelen baska seylerı de az vermek kaydıyla deneme yöntemiyle bulabılırsınız.Sebzeler hayvanlarınız için çok faydalıdır,kabız olmalarını da önleyecektir.

- Canlı yem: Bu tür yemleri akvaryumculardan rahatlıkla temın edebılırsınız. Balıklarınızın hızlı buyumesı ve de güçlü olması adına ciddi bir ilerleme göstertir bu tür yemler. Ama japon balıkları için çok sık canlı yem verilmesi tavsıye edilmez. Küçük balıklarınız varsa onların gelısımlerı için duzenlı olarak kullanabılırsınız.
alıntı

-------------Japon balığınım kabız oldu ne yapacağım???------------------

kabızlık belirtileri şunlardır

* Balığın karnı şiş olması
* Ters yüzmesi ( sakın öldü sanmayın )
Balığınızın kabız olması durumunda balık ters yüzmeye başlayınca balığınızı sürekli haraket ettirin balık sürekli haraket halinde olsun ve bezelye yada ıspanak haşlayıp kabuklarını soyup verebilirsiniz balığınıza ama yutabileceği boyutta olsun
-----------japon balığımı nasıl ve nezaman yemleyeceğim?? ------------

japon balığınızı günde 1 defa olmak üzere gözü büyüklüğünde yem verebilirsiniz haftada bir defa bezelye yada ıspanak haşlayıp verebilirsiniz. 2 haftada bir canlı yem de verebilirsiniz. ben 1 gün sarı yemlerden veriyorum (kurt şeklinde olan) birgün de küçük yemlerden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kettoplazma -- 2 Kasım 2009; 18:50:13 >

Hp compaq C700Et Mac Os X , Htc HD2 (Android ROM) , Monster Beats Studio White

3346 Mesaj
5 Kasım 2009; 17:55:47 

Hocam bravo valla çok güzel anlatmışsın.
Dikkatleice okudum ve yaptıklarımın doğru olduğu kanısına vardım.

Teşekkürler...

1858 Mesaj
7 Kasım 2009; 13:12:50 

Ben günde iki kere besliyorum bir sabah birde akşam bir sorun teşkil eder mi ?

671 Mesaj
7 Kasım 2009; 16:27:51 

quote:

Orijinalden alıntı: EaqLe

Günde bir kere beslemeniz kafi.

671 Mesaj
17 Ocak 2010; 14:57:19 

2191 Mesaj
7 Mayıs 2011; 14:03:49 

Teşekkürler.

2030 Mesaj
7 Mayıs 2011; 19:37:25 

Güzel bilgiler. Paylaşımınız için teşekkürler.

FORUMA NADİR GİREBİLİYORUM... BİLGİNİZE...

514 Mesaj
9 Mayıs 2011; 2:24:29 

süper paylaşım. Tebrik Ederim hocam

25 Mesaj
3 Haziran 2011; 13:39:41 

Ben balıklarımı günde 2 kez küçük siyah bordo renkli yemlerle besliyorum diğer sarı olan kurt gibi hani onu en başlarda veriyodum ama akvaryum onunla kirleniyodu [akvaryumum büyük deil 30 luk ve 4 tane japon[4 5 cm.] 1 çöpçü[5 6 cm.] var ]. Bu gün sarı balığıma baktım ve gövdesinde 5 6 tane ufak siyah lekeler var ne lduğunu anlamadım. Acaba yemdenmi kaynaklanıyor. Birde akvaryum çabu kirleniyo 3 4 günde bi su değiştirmek zorunda kalıyorum. Bunun için çözümünüz varsa söyleyin lütfen.

2486 Mesaj
4 Haziran 2011; 13:00:14 

Ters şekilde yavaş yavaş ilerleyen balığı çöpe atmıştım Demekki kabızmış ya tüh

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

25967 Mesaj
31 Mart 2012; 12:06:50 

quote:

Orijinalden alıntı: semidos

quote:

Orijinalden alıntı: EaqLe

Günde bir kere beslemeniz kafi.

Yukarda 2-3 defa beslemek kâfidir demişsiniz ?

Corsair Obsidian Serisi Kullanıcıları
Corsair Güç Kaynağı Kullanıcıları Kulübü

1040 Mesaj
31 Mart 2012; 22:00:06 

Süs Balığı Çeşitleri
1.

Ciklet nasıl bir balık türüdür?
2
.
Japon balığına nasıl bakılır?
3.

Sarı prenses nasıl bir süs balığıdır?

4.

Lepistes balığının özellikleri nelerdir?

5.

Akvaryumlarda mutlaka çöpçü balığı olmalı mı?

6.

Melek balığının özellikleri nelerdir?

7.

Frontoza balığının özellikleri nelerdir?

8.

Yaşayan kaya nasıl bir süs balığıdır?

http://www.uzmantv.com/...-baligina-nasil-bakilir

244 Mesaj
2 Nisan 2012; 17:44:55 

Tropikal balıklarda mide olayı bizim bildiğimiz gibi değil.Özellikle japonlarda mide yoktur bağırsaklar halleder sindirim işini japonlara nekadar verirseniz yerler sonrada şişerler :)))
Azar azar yemleme yapmak lazım günde 3-4 kere bile verilebilir yem dibe düşmeden bitirebilmeli o şekilde dozu ayarlarsanız sorun çıkmaz.

Birde bu sarı yem siyah yem gibi tabirler yanlış.

Japon balıları beslenmesinde temel besin karbonhitratlardır protein ve vitaminde önemlidir.
Protein ve vitamin (bitkisel) az olmalı karbonhidratlı yemler ağırlık olmalıdır.Protein ağırlık yem yiyen japonları görürseniz büyük şiş paytak ördeğe dönmüş şekli şemali bozulmuş yağlanmış balıktır zor yüzer.Üreme sıfıra düşer ölümler başlar.

Tetra sera gibi markaların japon balığı için ürettiği özel yemler alınmalı, zaman zaman canlı yem su piresi haftada bir gün vs bulunursa verilebilir spuralina içeren yemler haşlanmış ıspanak marul vs az olmak kaydıyla verilebilir .

Bir öğün karbonhirdratlı yem, bir öğün protein, bir öğün karbonhidrat, bir öğün vitamin. şeklinde döngü oluşturun.Az ve sık yemleme olmalı.
Haftada bir gün aç bırakılmalı ki sindirim sıkıntıları kabızlık vs yaşamasın.

Filtreleme güçlü olursa çok enerji harcar yemleme biraz artırılmalı yada filtreleme akıntı azaltılmalı.

Japon balığında ısıtıcı kullanmıyor çoğu yanlış.
24 derece sabit olmalı yoksa beyaz benek vs hastalıklar renk bozulması iştah kaybı yaşanır.

Her İnsan Ölür Ama Her İnsan Gerçekten Yaşamaz.

88 Mesaj
25 Mayıs 2012; 16:05:16 

peki japon balıklarından yavru alınabilir mi?
cinsiyetleri nasıl belli oluyor?
Yavru alabilmek için ne şartlarda kaç tane japon beslemeliyiz?

Hayat Eğer Bana Güzelse...Yaşamasını Bil Sanada Güzel Olsun!!!

0 Mesaj
8 Temmuz 2012; 19:09:52 

merhaba arkadaşlar

benimde japon balıklarımda bir rahatsızlıgım var. 4 tane japon balıgım vardı geçen günlerde aldım. fazla büyük olmayan bir akvaryumdalardı 50cm falan filtre falan almadım 2 günde bir değiştiriyorum suyu. içine doldurdugum su damacana suyu. yemlerini sabah akşam balık başı 2 tane veriyorum hazır yemlerden. mavi ilaçalrındanda 6-7 damla damlatıyorum suyu değiştirdigimde. bugün bi tanesi taşalrın üstünde hereketsiz duruyordu. bir türlü çözemedim sorunu sürekli hareketsiz sahte balık gibi duruyor. hiç bir hayat beriltirisi olmadan. geçen gün o balık sürekli suyun yüzeyinde nefes alıyordu. sorunu nedir? ben araştırdım öyle bir durum olunca hemen haşlanmış ıspanakda verdim (pek sevmediler açıkcası ) şuan diger balıklarında pek neşesi yok sürekli gözlemliyorum onları... çözümlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

807 Mesaj
8 Temmuz 2012; 19:32:15 

quote:

Orijinalden alıntı: 1xblackwolf

merhaba arkadaşlar

benimde japon balıklarımda bir rahatsızlıgım var. 4 tane japon balıgım vardı geçen günlerde aldım. fazla büyük olmayan bir akvaryumdalardı 50cm falan filtre falan almadım 2 günde bir değiştiriyorum suyu. içine doldurdugum su damacana suyu. yemlerini sabah akşam balık başı 2 tane veriyorum hazır yemlerden. mavi ilaçalrındanda 6-7 damla damlatıyorum suyu değiştirdigimde. bugün bi tanesi taşalrın üstünde hereketsiz duruyordu. bir türlü çözemedim sorunu sürekli hareketsiz sahte balık gibi duruyor. hiç bir hayat beriltirisi olmadan. geçen gün o balık sürekli suyun yüzeyinde nefes alıyordu. sorunu nedir? ben araştırdım öyle bir durum olunca hemen haşlanmış ıspanakda verdim (pek sevmediler açıkcası ) şuan diger balıklarında pek neşesi yok sürekli gözlemliyorum onları... çözümlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

1-Kesinilikle iki günde bir su değiştirme , 2 haftada bir yap.

2-Küçük bir filtre al.

3-O kadar küçük akvaryuma ıspanak atma , suyun dengesini iyice bozar.

4-Akvaryumunu temizlemek için ;

-Balıkları pet shopa götür.

-Akvaryumun suyunu boşalt
.
-İçindeki renkli taş veya sahte bitkileri çıkart.

-İçme suyu ile doldur.

-Yeni aldığın filtre ile 3 gün suyun oturmasını bekle.

-Balıkların daha rahat nefes alması için hava taşı al. (bunu yapmak zorunda değilsin)

-Balıkları akvaryuma bırak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asterix -- 8 Temmuz 2012; 19:33:17 >

GALATASARA Y

807 Mesaj
8 Temmuz 2012; 19:34:20 

quote:

Orijinalden alıntı: chem06

peki japon balıklarından yavru alınabilir mi?
cinsiyetleri nasıl belli oluyor?
Yavru alabilmek için ne şartlarda kaç tane japon beslemeliyiz?

Japon balıklarından akvaryumda yavru alamazsın.

Cinsiyet ayrımı için burayı okumanı öneririm ;

http://www.uslanmam.com...yet-ayrimi-resimli.html

GALATASARA Y

0 Mesaj
8 Temmuz 2012; 19:46:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Asterix

2-Küçük bir filtre al.

.

-İçme suyu ile doldur.

-Balıkların daha rahat nefes alması için hava taşı al. (bunu yapmak zorunda değilsin)

fotografınıda yükledim.. böyle hiç bir hereketlilik yok. hastalıgı nedir sende ölmüşmüdür?

807 Mesaj
8 Temmuz 2012; 19:50:37 

quote:

Orijinalden alıntı: 1xblackwolf

quote:

2-Küçük bir filtre al.

.

-İçme suyu ile doldur.

fotografınıda yükledim.. böyle hiç bir hereketlilik yok. hastalıgı nedir sende ölmüşmüdür?

Evet büyük ihtimal ölecek.

Dediğim gibi bütün o renkli taşları çıkart normal bir kum al üstte yazdıklarımı yap bir daha problem olmaz.

GALATASARA Y

0 Mesaj
8 Temmuz 2012; 20:10:43 

quote:

Evet büyük ihtimal ölecek.

Dediğim gibi bütün o renkli taşları çıkart normal bir kum al üstte yazdıklarımı yap bir daha problem olmaz.

yaşaması için yapabilecegimiz hiç birşey yokmu şuan??

0 Mesaj
27 Temmuz 2012; 1:10:01 

benimde japon balıklarım var akşama sularını değişiyorum sabah olunca bi kaç saat sonra suyun yüzeyine çıkıyolar ben bir türlü anlayamadım neden yaptıklarını bi fikriniz var mı

807 Mesaj
27 Temmuz 2012; 12:52:07 

quote:

Orijinalden alıntı: wholovesme

benimde japon balıklarım var akşama sularını değişiyorum sabah olunca bi kaç saat sonra suyun yüzeyine çıkıyolar ben bir türlü anlayamadım neden yaptıklarını bi fikriniz var mı

Japon balıkları solunumlarını suyun dışından yapar ve anladığım kadarıyla fanusta besliyorsunuz ve filtre yok , balıklarınızın sağlıklı olması için küçük bir akvaryum ve filtre edinmeniz lazım.

GALATASARA Y

2 Mesaj
8 Eylül 2012; 23:20:14 

selam. bende 65 cm lik standart akvaryum var 11 adet 8-11 cm aralığında japon var. akvaryum çabuk kirleniyor. balık mı fazla geliyor yemler mi suyu bulanık ve kirli hale getiriyor. dip yemi ve jbl pont yem karışık kullanıyorum.

eğer balıklar fazlaysa BALIKESİR den satıcam 3 tanesini... ilgilenenlere duyrulur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zekarist -- 8 Eylül 2012; 23:36:31 >

0 Mesaj
13 Eylül 2012; 18:08:33 

ACİLL YRDIM ARKDAŞLAR 11 METRE KÜP AKVARYUMDA 3 BALIK BESLİYORUM 2 Sİ JAPON 1 İ ÇÖPCÜ 1 DE ŞELALE TİPİ MOTORUM VAR ANCAK BALIKLARIM ÇOK MUTSUZLAR YEMEK YEME HEVESLRİ YOK SUYUN ÜSTÜNDE YÜSYORLAR NE YAPMALIYIM BİRDE ÇÖOÇÜ BALIĞI ANİDEN SU YÜZÜNE ÇIKIM AŞAĞI DALIYOR NE YAPMALIYIM ACİL YARDM BEKLİORUM !!!!

244 Mesaj
14 Eylül 2012; 10:57:45 

Şelale filtre adı gibi suyu üstten akıtıyor değilmi çalışır durumdamı ?
Balıkların oksijensiz kalmaları durumunda suyun üzerine çıkarlar.Ama şelale filtre varsa oksijen sorunu olmamalı.

Balıkların strese girmiş görünüyor.Nedeni su değerlerinin bozulmuş olması muhtemelen.

Akvaryumun temizliği: dip çekimini yapıp (dipteki pislikleri hortumla çekmek) %20 oranında su değiştir.(koyduğun su bir hafta dinlenmiş olmalı veya damacana suyu olur)
Akvaryumdan aldığın suyla filtreni temizle.(çeşme suyuyla deterjanla vs filtre temizleme çeşme suyu yararlı bakterileri ve deterjan balıkları öldürür)

Balıklarına tek tip değil çeşitli yemleme yap.Karbonhidrat protein ve vitamin yemleri vermelisin.

Akvaryumda gündüz ve geceyi yaşat ışıklandırma ile.

Akvaryumunu herkesin sürekli gelip geçtiği yerlerin kenarında bırakma.

En önemlisi 11 litrede 3 balık olmaz.Tek japon bile olmaz.
Ya platy, zebra danio, vs besle yada tek çöpçüye bak.Ya da lepistes vs besle.
Araştır internette doğruları öğren.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 14 Eylül 2012; 10:59:54 >

0 Mesaj
15 Eylül 2012; 0:00:39 

çok teşkkürler eline koluna sağlık

0 Mesaj
15 Eylül 2012; 0:04:36 

ARKADAŞLAR 2 KÜÇÜK JAPONUM 1 BÜYÜK JAPONUMVAR ŞELALE TİPİ MOTOR AKVRYUMA GÖRE ANÇAK BEN İÇ MOTOR ALMAI DÜŞÜNÜYORUM 11 LİTREYE İÇ MOTOR ALABİLİRMİYM ACİL PLS

0 Mesaj
29 Eylül 2012; 14:48:46 

Arkadaşlar banada b yardımcı olun japon balıgı alıyorum kuçuk 2 tane kavanozda beslıyorum fakat aldıqım yemler kuçuk top seklınde :D her 1 balıga kaç adet wermem qerekiyo 15 tane balık oldu ölen :D 10 dk da bir 2 şer tane wer dio av bayii :D dayanmıyo sabah baktıgımda hepsi ters yuzuyo...

244 Mesaj
1 Ekim 2012; 8:29:20 

quote:

Orijinalden alıntı: CallOfTheWild

quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet6094

Arkadaşlar banada b yardımcı olun japon balıgı alıyorum kuçuk 2 tane kavanozda beslıyorum fakat aldıqım yemler kuçuk top seklınde :D her 1 balıga kaç adet wermem qerekiyo 15 tane balık oldu ölen :D 10 dk da bir 2 şer tane wer dio av bayii :D dayanmıyo sabah baktıgımda hepsi ters yuzuyo...

Birazda yazılanları okusanız tam süper olacak. Kimse okumayınca yazmanın ne anlamı var oda ayrı muamma.

Herkese ayrı ayrımı söylemeliyiz ya.Bir canlı alıp beslemek istiyorsun elinde internet gibi bir nimet var.
Araştır sor öğren. Önce yap batır öldür sonra gel sor. sorduğun soru kabahatinden büyük.
15 balık öldürmüşsün şimdi gelmişsin neden öldüler diye sormuyorsunda, nasıl yemleme yapayım diye soruyorsun.

Kavanozda balık olmaz.Suyun pis olabilir. balık su değerlerine alışkın olmayabilir.Aldığın balıklar hasta olabilir.Yemin bayatlamış bozuk olabilir. Kavanozdaki suyun oksijeninden ne olacak oksijen bitiyorsa ölmüştür.
Strese girer ölür .Suya balığı öldürecek bir salınım yapan madde vardır.Metal ağır plastik vs.vs. vs. bilinçli bakılmazsa ölürde ölür. Canlı bu.

Konudaki yazılarımı oku nasıl beslenmesi gerektiğini yazdım kaç kere.
Tek japon besleyeceksen en az 25 litre akvaryum.İç filtre ısıtıcı şart. Ya iç filtreyle yada hava taşıylada oksijen sorununu halletmen lazım.
1-2 Haftada bir kez akvaryumun dibindeki pislikleri çekmen lazım.
Vereceğin yem akvaryumun dibine düşene kadar bitirilebilmelidir.
Günde 2-3 kez yemleme yapılır. Karbonhidrat protein ve vitamin şeklinde.
Haftada bir gün aç bırakılmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 1 Ekim 2012; 8:32:51 >

244 Mesaj
1 Ekim 2012; 8:31:07 

Ek.
Madem bu merakın var önce araştır sor öğren sonra uygula.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 1 Ekim 2012; 8:32:30 >

21 Mesaj
9 Kasım 2012; 21:10:58 

Merhaba Arkadaşlar;

Resimde de görüldüğü üzere balığım yalaşık 2 aydır bu şekilde. Petshoptan yosun vermemi tavsiye ettiler 1 aydır veriyorum ama değişiklik yok ıspanak ta denedim. sizce problemi ne olabilir.

Ekteki dosya (1)

27 Mesaj
10 Kasım 2012; 22:19:00 

japon balığı beslemede en büyük yanlış akvaryum hacmi. FANUSTA Hiçbir balık beslenmez. Japon balığının rahat boy atıp sağlıklı bir şekilde yaşaması için balık başına 20 lt su düşmelidir. Akvaryum suyunu kesinlikle tamamen değiştirmeyiniz. En fazla %30 deiştiriniz su dengesini korumak için düzenli dip çekimi yapınız. Ben 3 çeşit yemle besliyorum. 80 litre akvaryumda 4 tane japon besliyorum. Balıklarım ağustos ayında yumurtladı yumurtaların birazı parazit kaptı birazı canlandı canlananlarda 4 gün sonra öldü. Japonlar akvaryum ortamında üreyebilir. Erkeklerin üreme dönemlerinde solungaçlarında küçük beyaz sivilceler çıkıyor. Dişilerin kuyruğu daha kısa oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|ı| dh akvaryum kulübü|ı|

0 Mesaj
13 Kasım 2012; 14:53:03 

arkadaşlar küçük 35/30 akvaryumum var içinde 8 tane japon blıggı hep yukarı çıkıp hava alıyor bi sorun olurmu hava motoruna gerek varmı ?

0 Mesaj
13 Kasım 2012; 15:22:25 

arkadaşlar küçük 35/30 boyutunda akvaryumum var içinde 8 tane japon blıggı hep yukarı çıkıp hava alıyor bi sorun olurmu? hava motoruna gerek varmı ?

27 Mesaj
13 Kasım 2012; 17:56:26 

o akvaryuma 8 tane japon fazla suyunuz çabuk kirlenir ve balıklarınız zor nefes alıyor olabilir. Hava motorunu değilde akvaryumu büyütmeniz en iyisi olacaktır. Balık sayınızı azaltıp 65 cm standart akvaryumlardan alırsanız daha sağlıklı olur. 25 30 tl filan. Hava motoru alcak olsanız hortumuydu hava tasıydı derken 15 tl olur. Eğer akvaryumu büyütme imkanınız yoksa balık sayınızı azaltınız ve suya küçük bir iç filtre alsanız o havada verir hava motorun agerek kalmaz.

0 Mesaj
14 Kasım 2012; 20:37:04 

yalnız akvaryumu ve balıklarımı daha yeni aldım 20 tl ye 5 gun oluyor?? birde su sıcaklıgı önemlimidir ?

0 Mesaj
14 Kasım 2012; 20:38:18 

birde suyun sıcaklıgı önemlimi ?

27 Mesaj
14 Kasım 2012; 21:52:26 

akvaryumun sıcaklığı önemlidir. Suyunu değiştirirken akvaryumdaki su sıcaklığıyla ekleyeceğiniz su sıcaklığı aynı olmalıdır. Japon balıkları ani ısı değişiminden beyaz benek hastalığına kapılabilrler. Su sıcaklığı japon akvaryumlarında 22-24 derece ısılar uygundur. Ben kendi akvaryumumun ısısını 24 dereceye ayarladım ısıtıcıdan. Bazen ısıtıcılar fazla yada az ısıtabiliyor. Oyüzden su sıcaklığını 1 termometre yardımıyla kontrol ediyom. 80 lt lik akvaryumda resun 50w ısıtıcı kullanıom. Su sıcaklığı 24 dereceye geldiğinde kendinden kapanıyor. Son 1 aydır filan evin içi sıcak olduğ*ndan ısıtıcı çalışmıyor bile fazla elektrik faturasıda gelmemiş oluyor. Eğer ısıtıcınız yoksa en kısa sürede akvaryum hacminize uygun bir ısıtıcı edininiz. Malum sıcaklık değişimlerimizden balıklarımız etkilenmesin. Iyi aksamlar.

0 Mesaj
17 Aralık 2012; 19:48:58 

ADMİN BENDE 1 TANE JAPON VAR KARNI ŞİŞ BEN BUNa ıspanak haşlayıp veriyorum ama şişliği inmedi
napabilirim (balık dişi ) fanusta besliyorum lütfen cevaplar mısın

0 Mesaj
17 Aralık 2012; 19:52:34 

bende 5 10 litrelik falan akvaryum var bide 8 tl lik filitre var ondamı besleyeyim balığı yoksa fanustamı besleyeyim lütfen cevapla

0 Mesaj
18 Aralık 2012; 12:18:42 

canlı yem olarak solucanmı demek istediniz????
bir
quote:

de benim balığım ters yüzmüyor sadece karnı şiş okadar napmam gerek

0 Mesaj
18 Aralık 2012; 23:13:03 

quote:

tmm ama bendede küçük akvaryum var birde düşük voltlu filitre
quote:

0 Mesaj
20 Aralık 2012; 18:14:58 

quote:

benim balığımın karnı şışti ıspanak haşlayıp verdim yine inmedi napmam gerek?? cevaplarsanız sevinirim iyi günler

0 Mesaj
20 Şubat 2013; 15:31:19 

ABİCİM BENİM SEKİZ TANE BALIĞIM AMA İKİSİNDE SORUN YAŞIYORUM BİRİNİN AĞZI GİTTİKÇE PARÇALANIYOR KOPUYO DİĞERİNİN KARIN BÖLGESİNDE KIRMIZI YARA GİBİ BİŞEY ÇIKTI BUNUN SEBEBİ NEDİR BUNU SÖYLERSENİZ MEMNUN OLURUM

1680 Mesaj
14 Mart 2013; 2:06:27 

su sıcaklığı 26'derece olmalı değil mi?

And the Raven, never flitting, still is sitting, still is sitting
On the pallid bust of Pallas just above my chamber door;
And his eyes have all the seeming of a demon's that is dreaming,
And the lamp-light o'er him streaming throws his shadow on the floor;
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted—nevermore!

2 Mesaj
18 Nisan 2013; 2:41:34 

yüreğine ve emeğine sağlık.çok faydalı oldu.çok teşekkür ederim.

107 Mesaj
7 Mayıs 2013; 21:43:21 

quote:

Orijinalden alıntı: 61Şenol

Merhaba Arkadaşlar;

Resimde de görüldüğü üzere balığım yalaşık 2 aydır bu şekilde. Petshoptan yosun vermemi tavsiye ettiler 1 aydır veriyorum ama değişiklik yok ıspanak ta denedim. sizce problemi ne olabilir.

dropsy olmuş bu balık muhtemelen ölmüştür :(

bu arada benim balığında yem ayarlaması bir türlü beceremedim bundan sonra arkadaşın dediği gibi göz kadar vericem yemini

0 Mesaj
8 Mayıs 2013; 2:24:49 

quote:

Orijinalden alıntı: semidos

Forumda oldukca sık gördüğüm başlıklar "japon balığım hastalandı " gibi başlıklar bende bu başlıklara son vermesi amacıyla bu topici açıyorum

Yeni başlayan bir çok insan için yemleme çeşitliliği bilinmemektedir. Tek düze beslenme yapılması ise balığınızda bır çok hastalıgı tetikleyeceği için tecrübelerime dayanarak sizlere fikir vermeye çalısacağım nacizane. Ben bu işe yenı başladığım zaman (nasıl balıklarımı daha iyi beslerim dıye kendı kendımı sorgulamalarım sonucu) merak edip uzun bir süre araştırmıştım. Ama sizin için hemen aşağıda yazılı hazır duruyor

Japon Balıkları ınanılmaz obur balıklardır,siz ne kadar verırsenız verın bır Japon Balıgı saglıklı olması halınde çatlayana kadar yemlemenızı karsılıksız bırakmayacaktır.

Balıklarınızı beslemenın en ıdeal yolu gunde 2-3 kere olanıdır. Çoğumuz çalısan gurubuna gırdıgımıze göre en ıdeal olan burada sabah - aksam besleme yapılmasıdır. Tane hesabı yapmak her balık için doğru bir orantı degıldır. Balıklarınızın 3- 5 dakıka içerisinde tüketeceği kadar yemleme yapmanız yeterlıdır.

Japon Balıklarında beslenme sekıllerı çok çeşitli olabilir, olmalıdır da.. Hayvanlar da ınsanlar gıbı tek düze beslendıklerı zaman vucutları olumsuz tepkı gösterecektır. O yuzden de sadece aldıgınız hazır yemlerden kullanmak dogru değildir.

- Aldıgınız hazır yemlerın çok çeşitli olmasına özen gösterin. Bunlar bıtkısel maddeler içeren pul yemler, hayvansal gıdalarla yapılan yemler olabilir.

- Aldıgınız farklı yem çeşitlerini aynı kavanoz içerisinde barındırmamanızda fayda vardır. İçerikleri farklı olan yemlerın nemlenme ve dayanma süreleri farklı olacagından bırbırını olumsuz sekılde etkıleyebılırler.

- Yemlerın harıcınde muhakkak ay ıcerısınde duzenlı olarak sebzelerle de besleyınız. Bu beslenme seklı tıpkı öğün verir gibi olmalı,ayrıca hazır yemlerle o öğün besleme yapmayınız.

Sebze olarak

Ispanak: Ispanağı sıcak bır suyun ıcıne koyarak, yaprağı yumusayana kadar bekleyınız. Damar bölümlerini vermemeye dıkkat edın (Balıklarınız damar kısımlarını yiyemeyeceğinden suyunuzu kirletmekten başka bir işe yaramaz). Yaprak kısımları ınce ınce dograyınız ve yeme hızlarına göre suya atınız. Ya da bır kanca yardımıyla tüm yapragı suya sallandırınız,balıklarınız oradan da kopararak yiyebilirler.

Bezelye: Konserve ya da haşlanmış bezelyeleri kabuklarından ayıklayarak ıkıye bölüp suya atınız. Bezelyelerın çok ezilmiş olmamasına dikkat edınız. Çok yumusak bezelyeler suda dağılırlar,suyunuz kirlendiğiyle kalır,balıklarınız da faydalanamaz.

Kabak: Haşlayarak ya da sıcak su içinde bir müddet tutarak verebılırsınız. Kabağınızı ortadan ıkıye bölerek bır parcasını suyun içine atabilirsiniz, ya da kanca yardımıyla suya sallandırabılırısınız.

Salatalık: Salatalığı boyundan ıkıye - üçe ayırarak suya kanca yardımıyla sarkıtabılır ya da direk atabılırsınız. Japonlarınız, salatalıgınızın yumusak bölümü olan içini, vatoslarınız ve çöpçüleriniz de varsa kabuklarını yediğini görürsünüz.

Muz: Bu meyveyi çok küçük parçalar halınde suya atarak veriniz, Her balıgınızın bır ıkı lokma yıyebılecegı kadar atınız. İnsan da bile müthiş şişkinlik yapan bu meyve fazla vermenız halınde ilk anda hazımsızlık yapacagından balıgınızı kaybetmenıze sebep olabılır. Çok severek yediklerinden bu uyarıyı yapmaya gerek duydum,onlara kanmayın lütfen. l

Kendi balıklarımda gözlemlediğim kadarıyla yukarıda yazmıs oldugum sebzelerı severek tüketiyorlar. Siz aklınıza gelen baska seylerı de az vermek kaydıyla deneme yöntemiyle bulabılırsınız.Sebzeler hayvanlarınız için çok faydalıdır,kabız olmalarını da önleyecektir.

- Canlı yem: Bu tür yemleri akvaryumculardan rahatlıkla temın edebılırsınız. Balıklarınızın hızlı buyumesı ve de güçlü olması adına ciddi bir ilerleme göstertir bu tür yemler. Ama japon balıkları için çok sık canlı yem verilmesi tavsıye edilmez. Küçük balıklarınız varsa onların gelısımlerı için duzenlı olarak kullanabılırsınız.
alıntı

-------------Japon balığınım kabız oldu ne yapacağım???------------------

kabızlık belirtileri şunlardır

* Balığın karnı şiş olması
* Ters yüzmesi ( sakın öldü sanmayın )
Balığınızın kabız olması durumunda balık ters yüzmeye başlayınca balığınızı sürekli haraket ettirin balık sürekli haraket halinde olsun ve bezelye yada ıspanak haşlayıp kabuklarını soyup verebilirsiniz balığınıza ama yutabileceği boyutta olsun
-----------japon balığımı nasıl ve nezaman yemleyeceğim?? ------------

japon balığınızı günde 1 defa olmak üzere gözü büyüklüğünde yem verebilirsiniz haftada bir defa bezelye yada ıspanak haşlayıp verebilirsiniz. 2 haftada bir canlı yem de verebilirsiniz. ben 1 gün sarı yemlerden veriyorum (kurt şeklinde olan) birgün de küçük yemlerden

Eline sağlık kardeş,çok güzel olmuş...

Benim balıka günde 2 kez 1 adet renkli yemlerden veriyorum. Suyu 3 günde kirleniyor,ama biz 1 haftada temizliyoruz Motorsuz akvaryum. Karnı çok şiş ve hep aç gibi yukarda yem arıyor neden acaba? cevaplarsan çok sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yulaf_kepegi -- 8 Mayıs 2013; 2:26:55 >

Melekmisin? Yoksa Şeytanmı?
http://img132.imageshack.us/img132/1728/54780477iq0.gif

964 Mesaj
12 Temmuz 2013; 20:21:53 

+1

Bana bir şey söylerken haberdar et demeyi unutmayın :)

Satılık Reeder II > PM

0 Mesaj
26 Kasım 2013; 22:28:33 

BEYLER BENIM 4 TANE JAPON BALIĞIM VAR 1.5 2 CM BOYUNDA 30 LİTRELİK AKVARYUMUM VAR ISITICI 24 DERECEDE VE SADECE IC FILTREM VAR HAVA + SU TEMIZLIYOR SIZE SORULARIM OLCAK.

1- ONCEDEN UFAK RENKLI TASLAR KULLANIYODUM VE COK PISLENIYORDU AKVARYUM SIMDI ISE DENIZ KABUKLARI VE GUZEL TASLAR ALDIM ONLARI KULLANIYODUM BALIKLARA ZARAR VERIR MI VEYA BI ETKISI OLUR MU ? ( RENKLI TASLARI CÖPE ATTIM)

2- ONCEDEN 1 TL LIK DANDIK RENKLI YEMLER KULLANIYODUM 1 CM LIK SIMDI UFAK UFAK TANE SEKLINDE YUVARLAK KAHVERENGI VE YESIL RENKLERDE YEMLER KULLANIYORUM SABAH 4 AKSAM 4 ATIYORUM SIZCE UYGUN MU?

3- IC FILTRE FAZLA TEMIZLEMEDIĞI ICIN ICINE ELYAF VE TASTAN DAHA DAYANIKLI ARITMASI ICIN BI SISTEM YAPTIM VE GERCEKTEN 2 HAFTADA BILE SU YENI KOYMUSUM GIBI BERRAK BUNUN BI SAKINCASI OLUR MU?

4- NE KADARDA ZAMANDA SU DEĞİŞTİRMEM GEREKİYOR AKVARYUM DUPDURU SUANDA ANCA FILTRENIN ICINI DEĞISTIRIYORUM 2 HAFTADA BIR VE AKVARYUMA NE GIBI TEMIZLEYICI SAĞLIKLI HASTALIĞI ÖNLEYECEK SEYLER KULLANMAM GEREKIYOR?

YARDIM EDERSENIZ SEVINIRIM ...

0 Mesaj
6 Şubat 2014; 13:02:16 

6 aydi besledigimiz japon balıklarımiz var dun aksam tatilden donerken kavanozu dusurdum hemen suya geri koyduk ama iclerinden birinin sirtinin ortasindan kuyruguna kadar kan toplandi bu sabah farkettik sizce baligim ölür mü onu nasil iyilestirebilirim acillll

0 Mesaj
6 Şubat 2014; 13:04:56 

Benim sorumu cevaplar misin lütfen

Bu mesajda bahsedilenler: semidos

671 Mesaj
8 Şubat 2014; 20:21:09 

Arkadaşlar konuyu yıllar önce açmışım bakarsanız şuanda ilgilenmiyorum balık akvaryum vs ile konuyu isteyen bir arkadaş devralabilir konu hakkında bildiklerimi de unuttum malesef üstünden çok zaman geçti

0 Mesaj
4 Nisan 2014; 22:12:52 

Ben yeni aldım 2 tane bir dişi bir erkek . Günde sabah akşam yemlerden 2 sinede 1 tane olmak üzere toplam bir balığa 2 adet yem düşüyor acaba bu doğru mu yanitlarsaniz secinirim]

0 Mesaj
4 Nisan 2014; 22:30:40 

Ben yeni aldım 2 tane bir dişi bir erkek . Günde sabah akşam yemlerden 2 sinede 1 tane olmak üzere toplam bir balığa 2 adet yem düşüyor acaba bu doğru mu yanitlarsaniz secinirim]

109 Mesaj
5 Nisan 2014; 19:38:19 

quote:

Orijinalden alıntı: yigitemin

http://www.akvaryum.com/Forum/

Burada bütün sorularına cevap alabilirsin...

0 Mesaj
7 Nisan 2014; 20:38:24 

Şimdi ise dişi olan yemleri yiyor ama erkek olan yemiyor . Dişi olan hareketli ama erkrk olan onun yanında hareketsiz kalıyor neden acaba

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Evcil Hayvanlar » Akvaryum ve Canlıları » .....::::Japon Balığı Besleme Talimatları::::.....
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.250