- x
LCD TV ile LED TV arasındaki fark nedir ?
14 Cevap78664 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2257 Mesaj
31 Ekim 2009; 23:44:40 

İleriki aylarda odama bir tv almak istiyorum fakat LCD ile LED arasındaki farkı bilmiyorum hangisi daha iyiyse onu almak istiyorum galiba LED daha iyi açıklayabilirmisiniz biraz.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
Emeğimiz deniz, ekmeğimiz deniz, yükümüz hasret, rotamız sevgi, varış limanımız hayallerimizdir..
#occupygezi #occupyturkey

2257 Mesaj
3 Kasım 2009; 19:59:47 

Up

Emeğimiz deniz, ekmeğimiz deniz, yükümüz hasret, rotamız sevgi, varış limanımız hayallerimizdir..

2750 Mesaj
3 Kasım 2009; 20:55:16 

LED aydınlatmalı lcd ler şu an da alınmaz çnükü daha yeni yeni gelişiyor.. ama biraz daha beklemekte fayda vardır ama benim bildiğim kadarı ile led aydınlatmalı televizyonların normal lcd ye göre daha kaliteli ve daha net görüntü kalitesine sahiptir yani daha canlı daha kaliteli görüntü alırsınız normal LCD ye göre.. ama fiyatı tuzlu baya..

Sistem Özellikleri;
İntel Pentium4 2,39-2,40 GHZ İşlemci,Kingston 1 GB DDR-400 MHZ Ram,120 GB HDD,256 MB Palit Geforce FX5500 Ekran kartı,Arçelik kasa,TP-LINK WD8961 modem- Samsung P2250 21,5 Full HD monitör
Diğer Elektronikler;
Nokia E72 Cep telefonu,70 Ekran Arçelik Televizyon-Goldmaster HD1090 PVR(Twinbox) uydu alıcısı-YUMATU 37 Ekran TV-Taplin 19000CI Starlight uydu alıcısı

2928 Mesaj
3 Kasım 2009; 21:34:28 

Lcd lerden çok daha inceler.Daha az elektrik harcıyorlar.Daha yüksek kontrast oranlarına sahipler.Daha az ısınıyorlar.Buda daha pahalı olmasına neden oluyor.

27 " LG M2762D/Asus Maximus 4 GENE-Z/İntel Corei5 2500K5000mhz/Zotac GTX 560 Tİ/4*4 GB 1600 MHZ Crucial Balistix/THERMALTAKE ARMOR+ VH6000BWS/Enermax MODU82+ 525Watt/Samsung 1 TB HD103UJ * 2 adet
Ultimate Rx 303 Lcd Duvara Askı Aparatı incelemesi

2257 Mesaj
4 Kasım 2009; 21:47:06 

Se_co ve Penryn yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

1408 Mesaj
4 Kasım 2009; 22:09:44 

Geçenlerde Real de görmüştüm Yanlış hatırlamıyorsam samsung led tv di . Gerçekten görüntü farkediyor.

2311 Mesaj
5 Kasım 2009; 19:09:06 

quote:

Orijinalden alıntı: Penryn

Lcd lerden çok daha inceler.Daha az elektrik harcıyorlar.Daha yüksek kontrast oranlarına sahipler.Daha az ısınıyorlar.Buda daha pahalı olmasına neden oluyor.

+1

10329 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:44:01 

102 ekran samsung led tvler 3800 tlden başlıyor. Plazmaların ilk çıktığı fiyatta böyle idi. Zamanla düşer.

412 Mesaj
10 Kasım 2009; 11:02:29 

LED TV nedir?

Sıradan Televizyonlar görüntü oluşturmak için arkadan aydınlatmalı floresan kullanırken Samsung LED TV Işık veren diyot (LED) kullanır. Bu LCD'lere oranla daha keskin görüntü ve %40'a varan enerji tasarrufu sağlar. Benzer teknolojiyi dizüstü ekranlarında da görürüz. Samsung'un devrim yaptığı nokta ise diğer üreticiler LED'i arkadan aydınlatma için kullanırken Samsung üzerinde barındırdığı ledleri ekran çerçevesinin yanına çekerek hem daha ince panel genişliğine ve hemde daha keskin görüntüye ulaştı.

Link: http://www.samsungevi.c...0hz-lcd-televizyon.html (aciklama bolumunden arakladim:))

Benim bildigim sey her renk icin tekil LEDler kullaniliyor ve LCD'lerden farkli olarak siyah rengi vermek icin o rengi veren led'ler kapatiliyor (LCD'lerde tamamen kapatmak mumkun olmadigindan hafif gri bir tonlama olur). Ayni zamanda arkadasin dedigi gibi daha az enerji tuketimi ve daha hizli tepki suresine sahiptir. Suan dunyanin en ince LED TV unvani Samsung'a aitmis. Magaza gordugum kadariyla mukemmel dedigimiz LCD'lerden bile gozle gorulur bir fark yaratiyor LED tvler, hatta ben televizyonun kapali oldugunu sanip ekranda poster oldugunu sanmistim megersem sabit bir resim varmis. Gercek gibiydi acikcasi:))

2372 Mesaj
10 Kasım 2009; 17:24:27 

LED TV lerin görüntü kalitesi ve kontrastı daha yüksektir. Ayrıca güç tüketimleri de daha düşüktür LCD ye göre. LED monitör de 1-2 sene içinde yaygınlaşır.

Phenom II x2 555 BE@x4 3,6 GHz + Sunbeam CCF|:|Gigabyte 790X-UD4 f7d Bios |:|Asus GTX650Ti Boost DirectCu II 2GB |:| A-Data 4*2 GB@800MHz 5-5-5-15 |:| 1TB+1TB+1.5TB HDD |:| XIGMATEK Utgard + XIGMATEK NRP-PC702 700W |:| Samsung 22" 226BW|:| Powercom 1000VA UPS|:|

8429 Mesaj
14 Mart 2010; 1:27:47 

plazma gibi kaliteli görüntü veren lcd tvye led tv denir..diye özetliyorum ben:

yani aslında lcd tv olan led tvler lcd tv gibi enerji tüketimi lcdden de az,ekonomik ömrü lcd kadar,ama görüntüye gelince plazma kadar başarılı diye tarif ediyorum ben..
görüntü kalitesinin sebebi ise parlaklık,tepkime süresi vb etkenler sayesinde oluyor..

2320 Mesaj
14 Mart 2010; 10:12:12 

bence led ve normal lcd arasında abartıldığı kadar fark yok. İkisini de araştırdım ve görerek inceledim. Şu an led lcdler, fazla bilgisi olmayan insanları kandırmak için kullanılıyor. İkisi arasında enerji kullanımı ve karşıtlık oranı olarak fark var ama bu görüntü kalitesini belirgin oranda değiştirmiyor.

LCD ekranların çalışma prensibi, 2 temel katmandan oluşuyor. Birincisi kristal panel denilen bir renk süzgeci. Verilen elektriğe panel içindeki pikseller şekil değiştirerek belli frekanstaki ışıkları filtre ediyor. Yani ışık üretmiyor,sadece hangi ışık rengini geçirip geçirmeyeceği değişiyor. İkinci katman ise arka aydınlatma,şu an normal lcd dediklerimizde floresan lambalar kullanıyor. Bu katman güçlü bir ışık üretiyor ve önündeki filtreye iletiyor. Filtre katmanı beyaz ışığın içindeki renklerin bazılarını filtre ederek görüntüyü üretiyor. Asıl ilerlemesi gereken teknoloji filtre yapan katman. Çünkü bu katman sayesinde farklı renker oluşuyor. Renk konusunda hassas arkadaşlar lcd tv de filmlere dikkatlı baksınlar, insan yüzleri pastel boya ile boyanmış gibi görünüyor ve renk geçişleri çok belirgindir. Bunun nedeni filtre katmanının çok crt ekranlar kadar yüksek renk üretememesidir.

LCD ekran özelliklerinde belirtilen neredeyse bütün özellikler filtre katmanına bağlıdır. Renk miktarı, tepki süresi, görüş açısı gibi. Led lcdlerde sadece arka aydınlatmade floresans lamba yerine led kullanılır. Bu sayede daha az enerji, ısı ve alan ihtiyacı olur. Ayrıca led aydınlatma daha keskin bir beyaz ışık üretir. Bu sayede normal ekranda beyaz olarak algıladığımız ama aslında hafif sarımsı beyazlar gerçek beyaz renkler üretebilir. Bu da karşıtlık hesaplamasında büyük farklara neden olur.

Birçok insan led ile amoled yada oled ekranları karıştırıyor. LCD ekrandaki pikseller renk üretmez sadece arkadan gelen kuvvetli beyaz ışığı filtre eder, amoled ya da oled ekranlardı her piksel ışık uretir. Bu sayede her açıdan görünübilirler, ve mm sevisinde ince üretilebilrler. Ayrıca ürettikleri renkler lcd ile kıyaslanamayacak kadar canlıdır.

Kısaca, led lcd almak ile normal lcd çok fark yok, asıl fark oled ekranlarda var. Şu an birçok insan led lcd alıp, oled benzeri birşey aldığını zannediyor ama yanılıyor. Bence led ekranlara şu an bu kadar para vermenın anlamı yok. Hem ilerde ucuzlayacaklar, hem de bir çok insanın zannettiği gibi yeni teknoloji değilller. Yeni teknoloji oled ekranlar. Bekleyeceklerse oled ekranları beklesinler.

7105 Mesaj
17 Mart 2010; 14:53:28 

Öncelikle led tv sadece firmaların pazarlamada kullandığı isimdir, doğrusu led arka aydınlatmalı lcd tv'dir. Pixellerini led diyotların oluşturduğu paneller olan oled/amoled teknolojisi
ile uzaktan yakından alakası yoktur. CCFL aydınlatma yerine led tekniğinin kullanılması dışında gerek modül teknolojisi olsun, gerek görüntü işlemci teknolojisi olsun ccfl lcd tv'lerden
farkı bulunmamaktadır.

Local dimming yapan rgb led tekniği kullanan modeller hariç(sony x4500, sharp xs1 serileri) edge led gibi teknikler ccfl aydınlatmaya oranla statik kontrast farkı yaratmamaktadır.
Arka aydınlatma sabit olduğu sürece cihazın kontrastı lcd modülün native kontrastı ne ise odur. Hatta günümüzde white-led tekniğinde hala tam beyaz
renk alınamamaktadır. Renk hafif mavi tona kaçık olarak alınabilmektedir. Fakat elektrik tüketimi açısından ccfl aydınlatmaya göre çok avantajlıdır.
Kontrast/görüş açısı gibi değerler tamamen modüle bağlıdır. Örneğin yeni seri modüllerde native kontrast seviyeleri tn-modüllerde 800-1000:1, s-ips modüllerde 1500-2400:1,
As-v modüllerde 5000:1, S-pva modüllerde 5000-8000:1 gibi değerlere ulaşmıştır. Kısacası 2000:1 kontrastlı bir modül ve statik led aydınlatma kullanan tv hiçbir şekilde
native kontrast başarımı ve siyah performansı açısından ccfl aydınlatmalı 8000:1 kontrastlı tv'yi geçemez.
Fakat bazı high-end tv'lerde local dimming tekniği kullanılmıştır. Bu teknik ekrandaki karanlık gözükmesi gereken kısımların arka ışığını bölgesel olarak karartarak
ekranın diğer bölgelerine oranla bir kontrast farkı yaratmasını sağlamaktadır. Ekran üzerinde gösterilen kontrast(on-screen) avantajı sağlayabilen led tekniği sadece budur.
Günümüzde bu teknikler henüz çok az modelde kullanılmaktadır, piyasada ise yaygın olarak white edge led tekniğini kullanan tv ve monitörler mevcuttur.

Kısacası high-end bir cihaz alacak bütçeniz yok ise iyi kontrasta sahip bir modül kullanan bir panel almalısınız. Görüş açısı, siyah ve kontrast performansları tamamen modül tarafından belirlenmektedir.
Fakat uygun fiyatlı monitörlerin neredeyse hepsinde tn modül kullanılmaktadır. Eizo gibi profesyonellere hitap eden markalar genellikle ips, pva gibi modüller kullanmaktadır.
Tn modüller en kötü görüş açısına ve kontrast oranına sahip modüllerdir. Fakat piyasadaki en iyi tepki süresine ve en düşük input lag değerine sahip modüllerdir,
bu yüzden oyuncular tn modül tipini tercih etmelidir.

Tv'lerde ise istisnaları saymazsak orta seviye ve üstü modellerde genel olarak modül durumu şöyledir. (giriş seviyelerinde daha düşük seri modüller kullanılır)

Samsung - Sony ortaklığı : S-lcd fabrikasında ürettikleri modül teknolojisi S-pva'dır. Ve şu an en iyi görüş açısı + kontrast / fiyat oranına sahip modüllerdir.

32" = S-mva, S-pva
37" = A-mva
40" = S-pva, A-mva
46" = S-pva
52" = S-pva
55"(54,5") = S-mva(Cmo)
Sony 60" yeni modeller = Sharp UV2A(şu an en gelişmiş modüllerden biridir)

LG-Philips ortaklığı : Lg Ips ailesi ve tv'ler için S-ips modül üretimi yapmaktadır.

32"-37" = S-ips, A-mva, S-mva
42" = S-ips
47" = S-ips
52" = S-ips, As-v(philips'in bazı 2009 modelleri)
55" = S-mva

Sharp : AS-V ve Şu an en gelişmiş modüllerden biri olan UV2A modülleri üretmektedir.

32-37" = As-v, A-mva
40/46/52" = As-v
60" = UV2A

Panasonic-Hitachi ortaklığı : Piyasaya yeni çıkmaya başladığı için modeller hakkında yüksek oranda bilgi yoktur, fakat bu 2 üretici Ips-Alpha teknolojisini kullanmaktadır.
Ips-Alpha en iyi görüş açısı sağlayan tft lcd modüldür.

2 Mesaj
17 Mart 2010; 17:10:53 

yeni bir monitör almak istiyorum.oyun oynamak ve film seyretmek istiyorum.fiyatı 1000 tl olabilir,birazda geçebilir.hangi monitörü almalıyım arkadaşlar.yardım istiyorum

455 Mesaj
8 Ocak 2011; 20:34:18 

Bende bu sorunun yanıtnı merak etmiştim neyseki arkadaşlar açıklamışlar.

En iyisi OLED Monitör'leri mi beklesek?
Peki bu gelecek yeni ürünlerin fiyatlkarı hakkında bir bilgi var mı?
Aşırı pahallı olup birde onların fiyatı düşsün diye beklersek herhalde 3 yıl aynı ekranı kullanmak zorunda kalacağım (mı?!) :D

http://www.donanimhaber.com/tm.asp?m=2986985

Uykunun içinde bir rüya, rüyamda bir gece. Gecede ben. Bir yere gidiyorum, delicesine. Aklımda sen.
Özdemir ASAF
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Harici Bileşenler » Monitör » LCD TV ile LED TV arasındaki fark nedir ?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.344