Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5970'in dünya prömiyeri için gözler 19 Kasım'da

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
3.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD-ATi'nin endüstrinin en hızlı ekran kartı olarak lanse etmeye hazırlandığı Hemlock kod adlı Radeon HD 5970 için detaylar netleşmeye devam ediyor. Mühendislik örneklerinin dağıtımına başlayan AMD-ATi'nin çift grafik işlemcili yeni modelini 19 Kasım'da duyurmayı planladığı söyleniyor. Telaffuz edilen lansman tarihi henüz firma tarafından doğrulanmış olmasa da yaklaşan tatil sezonu öncesinde yeni amiral gemisini pazarda yaygınlaştırmayı hedefleyen AMD-ATi'nin, Kasım sonu veya Aralık başında lanse edileceği konuşulan Fermi tabanlı yeni nesil Nvidia kartından önce pazarı domine etmeyi hedeflediği bildiriliyor.

40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Cypress kod adlı RV870 GPU'sunun çiftine sahip olacak ATi Radeon HD 5970, 3200x paralel işlem birimi ve 2x 256-bit bellek veri yolu desteği ile gelecek. Radeon HD 5800 serisi ile başlayan "Batmobil" tasarımını sürdürecek olan kartın şimdiye kadar hazırlanan en uzun AMD kartlarından birisi olarak yaklaşık 12.1-inç uzunluğunda baskılı devre kullanacağı belirtiliyor. DirectX 11, Quad Crossfire ve Eyefinity teknolojilerine destek verecek olan çift GPU yeni ekran kartı, bir adet 6-pin ve bir adet te 8-pin PCIe güç girişine sahip olacak ve 300 Watt'a yakın bir TDP seviyesi ile gelecek.

• eğer 300w tdp seviyesinde gelirse iyi
  • yani bu bizim beklediğimiz namıdeğer 5870 x2 mi
  • 30 cm mi ben mi yanlış gördüm
  • Oyun pc'leri için hayatım gördüğüm en büyük ekran kartı olacak voodoo 5 6000 bile 32 cm idi Performansını merak ediyorum eğer hoşuma giderse alabilirim bu kartı
  • 40nm kart 300 watt çok fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 31 Ekim 2009; 23:11:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

eğer 300w tdp seviyesinde gelirse iyi

hmmm

4870 ile 4870x2 aynı clock'lara sahipti, 4870 157w 4870x2 288w'ydi yani herşey aynı kalınca 2. gpu'yu eklemek 1.83 katına çıkartıyor TDP'yi.

5870 188w, clock'lar aynı kalsa 344w TDP'si olması lazım 5970'in

ama clock'lar 850'den 725'e indirilmiş, baya sağlam bi indirim, bunu lineer olarak hesaplarsak 295w ediyor, tabii ki lineer olması zor, dolayısıyla son TDP 300w'ın biraz üstünde olur muhtemelen

Performansı da 5870'in 1 buçuk katı gbi olur sanırım.
  • ATI yaparda nvidia yapamazmı..

• yaptığım hesaplara göre, Fermi'nin tek başına 5870x2 ile baya yarışabileceği sonucuna warmış bulunuyorum

özellikle TDP'yi insan gibi yapmak için clockları %18 düşürmüş olmaları, 5870x2'nin 5870'ten %30-40 daha hızlı olmasına sebep verecek, Fermi'nin de 5870'ten hızlı olacağı kesin, 5870x2 ile yarışır.
  • şu ms olayı halloldu mu acaba
  • güzel
  • Yürü be Nostradamus
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

yaptığım hesaplara göre, Fermi'nin tek başına 5870x2 ile baya yarışabileceği sonucuna warmış bulunuyorum

özellikle TDP'yi insan gibi yapmak için clockları %18 düşürmüş olmaları, 5870x2'nin 5870'ten %30-40 daha hızlı olmasına sebep verecek, Fermi'nin de 5870'ten hızlı olacağı kesin, 5870x2 ile yarışır.

Benim o kadar büyük bir umudum yok ama şaşırtabilirde nvidia bizi belli olmaz (Tabi sonra FX serisi gibi yıkmasında ) ama 5870'i ve GTX 295'i tek gpu ile geçebileceğine inanıyorum benim alacağım kartlar belli ya 5970 yada GT300 GX2 hangisi önde olursa onu alırım

• gt300 x2'ye çok bel bağlama derim öyle bi kart hiç çıkmayabilir, zaten 5970 de Fermi de SALAKÇASINA hızlı olacaklar... 5870 war bende, 1920x1200'de herhangi bi oyunda 50 fps'nin altına indiğini görmedim Crysis dışında :D
  • quote:

gt300 x2'ye çok bel bağlama derim öyle bi kart hiç çıkmayabilir, zaten 5970 de Fermi de SALAKÇASINA hızlı olacaklar... 5870 war bende, 1920x1200'de herhangi bi oyunda 50 fps'nin altına indiğini görmedim Crysis dışında :D

Haklısın ama nvidia tek gpu'da geçemezse 5970'i kesin çıkartır GX2 modelini
  • quote:

Orijinalden alıntı: Source

ATI yaparda nvidia yapamazmı..

• quote:

Orijinalden alıntı: Source

quote:

gt300 x2'ye çok bel bağlama derim öyle bi kart hiç çıkmayabilir, zaten 5970 de Fermi de SALAKÇASINA hızlı olacaklar... 5870 war bende, 1920x1200'de herhangi bi oyunda 50 fps'nin altına indiğini görmedim Crysis dışında :D

Haklısın ama nvidia tek gpu'da geçemezse 5970'i kesin çıkartır GX2 modelini

güç tüketimi yüzünden tepe modelin x2 si çıkmasa bile daha alt modelin x2 si çıkabilir. ayrıca ben tek gpu dan yanayım. milyoner olsa yine tek gpu alırım

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

güç tüketimi yüzünden tepe modelin x2 si çıkmasa bile daha alt modelin x2 si çıkabilir. ayrıca ben tek gpu dan yanayım. milyoner olsa yine tek gpu alırım

Bugünkü GTX 295 gibi diyorsun yani, olabilir
  • artık gpu dünyasında radikal değişiklikler gerekli oldu sanırım. yoksa her seride uzarsa bu kartlar, o zaman sonu gelmez. milimetrik olarak küçülüyorlar fakat kartlar santim santim uzuyor. aslında x2 ler yerine sli ve crossfire düzeneklerini iyileştirip negatif yönlerini kaldırsalar.
  • ya aslında bu guc tuketimi tabi ki onemli, ama ben asla ilgilenmem :) 400w harcasada kart adam gibise yeter bana :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.