Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ? (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.567
Cevap
30
Favori
408.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    PEki bu sertifikalı termometreler hangileridir,1 tane edinmek isterim,oda termostatımın doğru ölçüm yapıp yapmadığından emin olmak istiyorum .Oturma odamın derecesinin yüksek olması sorun değil çünkü bana ancak yetiyor,yapıdan kaynaklı herhalde ben 22 de falan ısınamıyorum.Peki yakıt konusunda düşünceleriniz neler?
  • çatı arasına sprey poliüretan yaptırmanız isabetli olmuş, zira sprey poliüretanın ciddi bir yalıtım özelliği var.

sertifikalı termometre konusunda bilgim yok, ama hasan abinin elinde vardı, o belki yardımcı olabilir.

son derece ağır kış şartlarının olduğu bir yere göre tüketim fazla sayılmaz fakat bana petek uzunluklarınız az gibi geldi. 12-13 metre civarında olsa çok daha iyi olabilirdi.

tabi ki 10.5 metre petek olan evinizde kombiniz 24kw ise kombiniz pek dinlenme yapamıyor olabilir. zira 24 kw kapasiteli kombi için 10.5 metre petek uzunluğu tam sınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 21 Aralık 2013; 1:39:41 >
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Aslında petekler banada kısa geldi artırmayı düşünmüyor değilim,evim 2 yıllık ,yeni olduğu için zamanla tüketim azalır diye düşünerekten beklettim işin gerçeği ama artırmayı düşünüyorum,bu arada petekler baymak. Benim kombi 28 kwlık ve evet tahmininizde yanılmadınız,kombim uzun süre dinlenemiyor,ben de tam bunu soracaktım size,bu kadar yalıtıma rağmen çalışma süresinden şikayetçiyim.Tamam modülasyon özelliği falan ama bu akşam bir ara test ettim 23 dk boyunca 48-49 da yandı ve sadece 6 dk dinlenmede kaldı,gerçi zamanla çalışma süğresi azaldı ama bu da en fazla 13 dk ya indi.Hava sıcaklığına bağlı olarak bu çalışma süresi değişiyor yalnız,mesela sıcak havalarda çok kısa yanıp kapanıyor,7-8 dk yandığını tespit etmiştim daha sıcak havalarda..Poliüretan olayını çok araştırdım,ona göre yaptım,hem dayanıklılık yönünden hemde ısı geçirgenlik katsayısı düşük.

• m.ca22 M kullanıcısına yanıt
    kombiniz 24kw mı, yoksa 28 kw mı? orayı bir netleştirelim, karışıklık oldu sanırım.

kombiniz 28 kw ise, peteklerinizi 14-15 metreye kadar yükseltebilirsiniz.
    kombim 28 kw lık,14-15 metreye çıkarmamız durumunda ısıtılan su miktarı fazla olduğundan yakıt artmazmı? Birde 50-55 C de kombi evi 22 dereceye getiriyorsa sorun yok deniyordu,benim kombi 50-55 C kazan suyu sıcaklığında evi 22 dereceye rahatlıkla getiriyor.
    önceki mesajınızda kombinizin bosch classic condense olduğunu yazmışsınız, ben farketmemiştim.

öncelikle bu kombi 22 kw kapasitededir. 28 kw kapasite olan kısmı sıcak su kısmıdır. ama ne hikmetse 28 kw diye satılır insanlara. 22 kw bir kombi için 10.5 metre petek biraz fazla bana göre.

gerçek bir 28 kw premix yoğuşmalı kombi alsanız, petek boylarınız da 12-13 metreye çıksa, kombiniz daha az gazla evi ısıtabilir.
    Uyanıklara bak ya yeminle 28 kw lık diye sattılar bana,bende kombi kapasitem yüksek diye övünüyorum.Peki bu kapasitelerin gerçek olup olmadığını nasıl anlıyacaz?Bakın aslında benim sorunum büyük ölçüde çözülmüş oldu aynı zamanda,Çünkü ben uç noktadaki odaları ısıtamıyoırdum,üstelik bu odalar kuzeyde,ve bu odalardan kombiye en yakın olanı 16,5 metre uzaklıkta ve sistem mobil sistem.Dolayısıyla en yakın uç petek ile kombi arasında 16,5 metrelik boru hattı var,Bu da zaten yetersiz olan kombi gücüne bir yetersizlik daha katıyor.Valla çok sağolun kombimin 22 kw olduğunu daha yeni öğrendim
    1 metre peteğin gücünü 2 kw olarak hesaplayın, sizin evde aşağı yukarı 21 kw eder. geriye kaldı 1 kw. bu 1 kw 150 metre net alanı olan evde mobil sistem bile olsa yetecek mi? hiç mi kayıp olmayacak? kombiniz evinize bence yetersiz kalıyor. eca confeo premix 30 kw alsanız daha uygun olurdu.
    Olmaz mı hemde ne kayıp olur o uzunluklarda.İşin aslı o günlerde evi yeni almıştım,ve sonbaharda düğün vardı,eve yerleşecektik ,eve eşya,düğün telaşı falan derken kombi arada kaynadı,aslında hiç araştırmadan da almadım,kombi marka imajı olan kaliteli bir kombi fakat gücü yetersiz,bu da tabi bu noktada önem arz ediyor.Peki şimdi sizce ne yapmalıyım bu kombi bana 2400 tl ye mal olmuştu 2 sene önce,bunu çöpe atıp yenisinimi alayım?Yoksa böyle idare edeyimmi?Çok fark olurmu? Zararı kapatırmıyım kısa zamanda?
    değiştirmenize gerek yok. 30 kw eca confeo premix alsanız ilinizin koşullarında 3000 lirayı bulur. bu kadar masrafı çok uzun sürede amorti edersiniz, değmez.

zaten tüketiminiz çok çok anormal de değil, idare edilebilir.
    Bende öyle düşünmüştüm,haklısınız.zaten 5 yıl sonra kombi 7. yılını doldurur arıza falan çıkarmaya başlar,o zaman değiştiririm artık. Bu arada şuan da dışarıda hava -10 C oda termostadını saat tam 23.45 te 21 de 19,5 e getirdim,bu saat oldu kombi hala çalışmadı,sizce bu evin yalıtımı hakkında nasıl bir bilgi verir?Bu arada termostat derecesini düşürdüğümde yani 23.45 de hava -6 derece idi.Çatıya yaptığım yalıtım inşallah değmiştir,3000tl masraf yaptım çünkü :(
    evinizin yalıtımı gayet yeterli. sprey poliüretan yaptırmayıp müteahhit işine kalsaydınız, işiniz biraz zordu. alt kattaki komşunun da doğalgaz kullanması büyük avantaj.

kombinizin yetersizliğini, evinizin yalıtımı dengeliyor.
    Çok teşekkür ederim,bu saatte sorularıma katlanıp sabırla cevapladınız.Sayenizde kafamda cevap bulamadığım noktalar aydınlanmış oldu.Görüşünüzü almak istediğimde bu konular yüzünden zaman zaman rahatsız edebilirim sizi.Tekrar teşekkürler,iyi geceler.
    rica ederim, iyi geceler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.ca22

Herkese merhaba arkadaşlar,öncelikle hepimize max. tasarruflu bir kış diliyorum.
    Arkadaşlar benim evim brüt 187 net 145 m2, iki cephe kapalı diğer cepheler kuzey ve güney ve bina dıştan yalıtımlı,ben en üst katta oturuyorum,üstümde çatı var ve ben bu çatı arası tabanı poliüretan köpük sıktırarak yalıttım,aslında müteahhit evi tavandan yalıtmış fakat bu 2 cm lik yalıtım bana yeterli gelmedi ve kendim 3 cm lik köpük sıktırarak çatı arasını da yalıttım dolayısıyla toplamda 5 cm yalıtımım olmuş oldu çatıdan.Alt katım dolu ve yakıyorlar,camlar PVC çift cam(ısı yalıtımlı mı bilmiyorum,aslında nasıl anlaşılır onu da bilmiyorum ),toplamda 10,5 m petek mevcut ve yaşadığım il Kırşehir.Karasal iklimden dolayı geceleri -12 leri gördüğü oldu gündüzleri -6 larda gezdi.Bu aralar gündüzleri 0 geceleri -7 ye falan düşüyor.Kombi olarak Bosch classic condense premix yoğuşmalı kullanıyorum,bunun yanı sıra fr-10 oda termostatım var ve salona takılı.Geceleri termostat ayarını 19,5C gündüz 21C e ayarlıyorum fakat şöyle bir durum var; bende ayrıca civalı termometre mevcut, salonu 21 C ayarladığımda ve termostat odayı 21 C ye çıkarttığında civalı termometre 22 C yi gösteriyor,ben zaten oturma odasında oturuyorum ve burası salona göre 1 derece yüksek oluyor,dolayısıyla civalı termometre oturma odasında 23 C yi gösteriyor,hatta bazen 24 C oluyor.Bu yüzden salondaki termometreyi 21C de tutuyorum..Hangisine güvenmeliyim sizce civalıyamı yoksa O.T yemi :)

Bu arada 15 günlük tüketimim 190 m3 , Bu da ortalama 12,6 m3 ediyor.Sizce tüketimim nasıl? Bir de bu termostat ve termometre konusunda da siz değerli arkadaşların görüşlerini alırsam çok sevineceğim.

m2 kaça yaptırdınız öğrenebilirmiyiz? bizde sitenin çatı arasını yaptırmayı düşünüyoruz

• akula06 A kullanıcısına yanıt
    sabah kalktığımda şunu merak ettim kombi kaç dk yanıp kaç dk sönüyo 5 dk yandı 10 dk söndü sonra kapattığım odanın peteğini çeyrek tur açtım bu seferde 5.5 dk yandı 7.5 dk söndü bir odanın peteğini çeyrek tur açmak bu denli fark eder mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

Orijinalden alıntı: RKIRLI

Evim İzmirde 5 katlı binada 5.kat.Güney-kuzey cepheli.3 oda bir salon.Camlar çiftcam(ısıcam değil)Pencereler pancurlu. teras strafor üzeri şap beton üzerinede fayans kaplı.Evin tabanı laminat parkeli.sağ-sol daire var.Çokda olmasa izolasyonlu sayılabilir sanıyorum.Kombi 1.5 ay önce tesisat ile beraber döşenip takıldı.Bosch 2000 W tam yoğuşmalı kombi olup pancurlu mutfak balkonunda takılı.Yinede kombi altı boruları izoleli elyaflı boru ile kapladım.Evde 8.5 metre petek olup duvar ile petek arasına bir yüzü yalıtkan elyaflı izopan kondu.Salonda oda termostatı var.Kombi ısısı 60 dereceye ayarlı oda termostatı 24 derece ayarlı.Gece gündüz devamlı aynı şekilde açık.Isınmam iyi sayılır.Son sayaç okuma 29 kasımda bakıldı.Bugün 20 aralık akşam vakti arası 22 günlük 310 metreküp görülüyor.Normalmidir.Güney cephe aliminyum doğramadır.Sanki daha zor ısınıyor.Nette gördüm.Isı geçirmeyen boyalar varmış.Aliminyum doğramayı bu boyalar ile boyasam faydası olurmu.Tecrübeli ustalar başka yapmam gereken varmıdır.Tşk.

izmir sartlarina gore biraz fazla sayilir rifki amca. daha once gunde 20 metrekup tuketiyor demistin sanirim tuketim azaldi.

ayrica bosch condense 2000 tam yogusmali degildir amca.

İlgine tşkler.Daha önce 20 metreküp yazmadım karıştı herhalde.Kombim Bosch condense 2000 W 28 kw tam yoğuşmalı diye takılmıştı.Benden sonra yazan arkadaşında aynısıymış yani 22 kw ;bunu öğrendiğim iyi oldu.Günlük 12-13 metreküp yakıyor.Oda ve salon dışa bakan cepheleri , oda aliminyum, salon pvc doğramadır.Bu doğramaların iç yüzeyini ısı yalıtan boya ile boyasammı?Ne dersiniz.

• RKIRLI kullanıcısına yanıt
    günde 15 metreküp yazmışsınız, pardon yanlış hatırlamışım.

ayrıca classic condense ile condense 2000w kombiler farklıdır rıfkı amca. senin kombi yarı yoğuşmalı 24 kw, classic condense ise tam yoğuşmalı 22 kw bir kombidir.
  • quote:

ayrıca classic condense ile condense 2000w kombiler farklıdır rıfkı amca. senin kombi yarı yoğuşmalı 24 kw, classic condense ise tam yoğuşmalı 22 kw bir kombidir.

Kafam karıştı.Şimdi yine etiketine baktım.Bosch Condens 2000 yoğuşmalı kombi yazıyor.Altında ZWB24-1..... gibi yazılar var.Yukarıdaki arkadaşın bosch ile benim makina aynımıdır.24kw olması nasıldır. Isı yalıtan boya hakkında görüşünü alabilirmiyim.

Ayrıca (rıfkı amca) hitabına teşekkür ederim.Yaşlı olduğum yazılarımdanmı anlaşılıyor, yoksa tanışıyormuyuz?Sağolasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RKIRLI

quote:

Kafam karıştı.Şimdi yine etiketine baktım.Bosch Condens 2000 yoğuşmalı kombi yazıyor.Altında ZWB24-1..... gibi yazılar var.Yukarıdaki arkadaşın bosch ile benim makina aynımıdır.24kw olması nasıldır. Isı yalıtan boya hakkında görüşünü alabilirmiyim.

Ayrıca (rıfkı amca) hitabına teşekkür ederim.Yaşlı olduğum yazılarımdanmı anlaşılıyor, yoksa tanışıyormuyuz?Sağolasın.

daha once mesajinizda yasinizi belirtmistiniz.

sizin komni ile arkadasin kombisi farkli. birisi condense 2000w digeri classic condense modeli.

isi yalitim boyalari hakkinda bilgim yok ne yazikki :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.