Şimdi Ara

NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.043
Cevap
65
Favori
518.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet zaten hesaplamayı bılıyorsun yukarıda yapmısında sen tersını yapıp az alcaltıcagına az yukseltıcen . eğer 195 65 15 kullanmıycaksan ya 205 60 15 kullanıcan yada 205 65 15 yukseltmek ıcın kullanıcan senınaraca hepsıde olur secım senın farkı sen sec ve gör.secimi ihtiyacların dogrultusunda yapman gerekıyor

quote:

Orijinalden alıntı: erdemgok

195x65x15 in muadili aynı jant için 205x60x15 olmalı sanırım yukarıda yanlışlıkla 15 yerine 16 yazmısım.
  • çok teşekkürler,

uygun bir zamanda 195/65/15 ve 205/65/15 ikisini de araç üzerinde görüp karar vereceğim. hem de bu arada Ali bey de foruma uğrarsa onun da fikrini almış oluruz.

iyi günler...
  • 185/65/r15 nokian h almayı düşündüm ama fiyatları nasıl acaba?
  • Merhabalar,

Bir müddettir, işlerim dolayısı ile sizlerle birlikte olamadık affınızı rica ediyorum.www.saglamotomotiv.com un yenilenme çalışmaları, işler, seyehatlar derken 1.5 ay gibi bir zamanı istemeden de olsa bulmuşuz.

Önümüzdeki hafta itibari ile kaldığımız yerden devam etme gayretinde olacağız.

Nokian Lastikleri ile ilgili bir takım gelişmeleri telefon ve mesalarınızla ulaşan dostlarımız edinmiş ve son takip edebildiğim kadarı ile de TR Distribütörlüğünün şu an için olmadığı birçok kişi tarafından bilinmekte.

Finlandiya ile ara ara mail ve msn ile görüşüyorum. Onlarda sizlerden gelen mailler ve benim ifadelerim nezdinde sıkıntılılar ve bir an evvel TR de bir distribütörlük tesis etme gayretindeler ancak Finlelerin eylem hızı çok hızlı maalesefki işlemediğinden en son bana söylenen Mayıs sonuna değin bir karar verecekleri yönünde, onlarda distribütörlüklerinin eksik olmasından rahatsızlar, TR ile ilgili bir piyasa analizi hazırlattırdıklarını gelen talepler ve bu analiz raporu doğrultusunda mümkün olan en kısa zamanda bir distribütörlük atayacaklarını ifade ediyorlar.

Şimdilik benimde bildikleri sınırlı ancak bana yazılanlardan size aktarım yapabiliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: samet

nokianın sıkıntısı dediğiniz gibi stok sorunu ve fazla yerde satışının olmaması bu yüzden fiyatlarıda yüksek...genelde internet üzerinden veya başka şehirlerden alınıp kargoyla gönderiliyor...iyide ben onu alcam gidip başka lastikçiye taktırcam balans yaptırcam bide ona para vercem...nokian çok kaliteli bir lastik olabilir ancak bayilerini artırmadığı sürece satışları çok artmayacaktır...

Çok doğru bir tespit, bayiiler olarak eski distribütörlere defalarca bu durumu dile getirmiştik, değerlendirmenizde sonuna kadar haklısınız, bende sizin gibi düşünüyorum, dolayısı ile de bu hususu da Finlandiya ya ifade eden kişiyim, zaten şuan distribütörlüğün olmayışının başlıca sebep sonuç ilişkilerinden biride maalesef bu durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: alisaglam

quote:

Orijinalden alıntı: samet

nokianın sıkıntısı dediğiniz gibi stok sorunu ve fazla yerde satışının olmaması bu yüzden fiyatlarıda yüksek...genelde internet üzerinden veya başka şehirlerden alınıp kargoyla gönderiliyor...iyide ben onu alcam gidip başka lastikçiye taktırcam balans yaptırcam bide ona para vercem...nokian çok kaliteli bir lastik olabilir ancak bayilerini artırmadığı sürece satışları çok artmayacaktır...

Çok doğru bir tespit, bayiiler olarak eski distribütörlere defalarca bu durumu dile getirmiştik, değerlendirmenizde sonuna kadar haklısınız, bende sizin gibi düşünüyorum, dolayısı ile de bu hususu da Finlandiya ya ifade eden kişiyim, zaten şuan distribütörlüğün olmayışının başlıca sebep sonuç ilişkilerinden biride maalesef bu durum.

ne diyelim umarım bu durum düzelir aksi taktirde benim gibi nokianı araştırıp almak isteyip başka marka lastik alanların sayısı gün geçtikçe artacaktır...iyi çalışmalar...kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: ruhani-06

Arkadaşlar sorun yapmayın,yakında Nokianın yeni bir distribütörü olur.
    Şunun için söylüyorum bu tip kaliteli ürünleri diğer markaların reklam ve pazarlama stratejilerine yenik düşürtmeyelim.Çünkü bayisi az,bulunmuyor falan gibi çeşitli bahanelerle BİZLER kaliteli ürünü talep etmezsek bizleri piyasadaki bilindik ve
    reklamı kuvvetli marka ve ürünlerle AVUTMAYA DEVAM EDERLER

Ben lastik çi değilim.Sadece bilinçli bir tüketici olarak az da bulunsa öz de bulunsa ZOR da BULUNSA her konu da böyle kaliteli ürünleri bi şekilde ülkemde bulmak istiyorum.İthal de olsa yerli de olsa reklam yapmayan ve ihtiyaç duymayan kaliteleli ürünler ancak bizler talep ettikçe varolur.Yoksa reklamı ve pazarlama stratejileri iyi olan KALite? ürünlere mahkum kalırız.

ruhani-06 arkadaşıma katılıyorum kaliteli ürünü biz istemezsek kimse kendiliğinden vermez diye düşünüyorum

• Merhabalar Ali bey, geçenlerde lastik basınç sensörünün pili zayıf sinyali verince ben de pili değiştim, resetledim ve hafızasına almasını sağladım. Ancak aracı sürerken 1 2 3 4 ledleri yanıp sönerken tepe lambası da kırmızı yanıp sönüyor, ledler tamamen söndükten sonra sarı düğmeye basınca yeşil yanardı, şimdi hala kırmızı yanıyor. Bunlar pil değişiminden sonra oldu. Acaba lastikleri ve jantları söktürüp baktırsam mı? Ama bunu yaptığımda balans ayarının bozulmasından korkuyorum, malum hatırlarsanız zor balans ayarı yaptırmıştım.. aynı lastik ve jant sökülüp takılınca balans bozulmazsa kontrol ettirmeyi düşünüyorum.. ne dersiniz? Bir de bu sorun pil değişiminden sonra neden oldu anlamadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 11 Mayıs 2010; 2:29:19 >
  • TAKIM OLARAK ELİMİZDE MEVCUT NOKİAN LASTİKLER
    175 70 13 İ3
    185 55 14 h
    185 65 14 İ3
    185 65 14 H
    185 55 15 h
    185 60 15 H
    195 50 15 V
    195 60 15 İ3
    195 65 15 95h
    205 65 15 99H
    195 70 15C
    205 65 15c
    205 70 15C
    215 65 15 H
    215 70 15 nre
    225 70 15 C
    205 75 16C
    215 75 16c
    215 65 16c
    235 65 16C
    205 55 16 İ3
    205 55 16İ3
    205 55 16 H,V

bu ebat lastiklerin hepsinden nokian olarak elımde 1 er takım mevcuttur bılgınıze sunulur ihtiyacı olan arkadaşlar benımle irtibata gecebilirler
    http://csmmersan.com
  • ankarada nokian satan bir yer warmi ? pm ile ulasabilirseniz 205/55/16 icin arabam virajlarda cok kayiyor viraj guvenligi icin lazm hangi seri tavsiye edersiniz (2006 impreza 2.0 4wd) michelin pilotlarla surekli drift yapiorm istemeden weya isteyerek =)
  • nokian felan almayın arkadaslar
    nedenini hemen soyleyim.
    baska forumlarda beni artık nokian calısanı olarak goruyorlardı.
    herkese nokian super lastik cok memnunum cok sessiz kıslıgı harika yazlık ta alıcam dedim 100lerce kez ama,
    distribitorluk bitti TR de lastik bulunamıyor elince olan bayilerde bugun verdikleri fiyatı yarın vermiyorlar
    Ali Beyle 3 kere konustum 3 kere değişik fiyat verdi.bana verdigi fiyata bakıyorum birde internet fiyatına bakıyorum onlar bile farklı.en sonunda paramızla rezil mi olacagız dedim almadım.kendi malı satar satmaz beni ilgilendirmez. saygı duymak lazım
    baska biriyle konustum sanki dunyada tek bu lastikler varmıs gibi fiyat cekti.
    ama sunu dusunmuyorlar sanırım lastik bu eskidikce kalitesini ve degerini yitirir.
    en sonunda guven otoyla konustum elinde bir takım kaldı dedi ve bana fiyatını verdi ,
    ama abi aramızda kalsın fiyat sana bayi fiyatı verdim diyince ben artık bu bayilerle bu lastiği almaktan vazgectim !!!
    yok abi lastik bası zaten %5 10 tl anca kazanıyoruz o da sokme takma hepsi hikaye arkadaslar.

liste fiyatı 230 tl olan ve pesin 200 tl ye alınamayan lastigin guven oto cıkıs fiyatı 150 tl ( en azından bana verdikleri fiyat)

gerisini siz dusunun burada sırf nokian bayilerlerinin degil butun lastik bayilerinin durumunu soyluyorum .

en sonunda nokiana mail attım attıkları maili isterseniz buraya koyabilirim.

tamam guzel lastik memnunuz ama garantiden bir sıkıntı cıksa lastik bulamazsınız.
    sonra ankarada bile bu lastiklerden bulamadım. bir tane bayisini zar zor buldum .Onunla konustuk bana nokianın guven otoyu bile nasıl zor duruma dusurdugunu michelin indirime gittigi zaman bile zam yapmak zorunda kaldıklarını soyledi.

her taraf goodyear bridgestone michelin bayisi birisini begenemzsen otekisinden alırsın .
    nokianın distribitorden sonra bayi sorununu cozmesi lazım 2-3 bayiyile bu işler bu kadar yurur

• quote:

Orijinalden alıntı: Wolverine

Merhabalar Ali bey, geçenlerde lastik basınç sensörünün pili zayıf sinyali verince ben de pili değiştim, resetledim ve hafızasına almasını sağladım. Ancak aracı sürerken 1 2 3 4 ledleri yanıp sönerken tepe lambası da kırmızı yanıp sönüyor, ledler tamamen söndükten sonra sarı düğmeye basınca yeşil yanardı, şimdi hala kırmızı yanıyor. Bunlar pil değişiminden sonra oldu. Acaba lastikleri ve jantları söktürüp baktırsam mı? Ama bunu yaptığımda balans ayarının bozulmasından korkuyorum, malum hatırlarsanız zor balans ayarı yaptırmıştım.. aynı lastik ve jant sökülüp takılınca balans bozulmazsa kontrol ettirmeyi düşünüyorum.. ne dersiniz? Bir de bu sorun pil değişiminden sonra neden oldu anlamadım..

Merhabalar,

Tekrar "reset" etmeyi denediniz mi. tepe lambasının kırmızı yanması sensörler den birinden ikaz alıyor demek, ancak herhangi bir lastiğin nosunu yakmıyor ise ikaz alımında sorun yaşıyor olabilir tekrar sıfırlamayı bir dener misiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: alisaglam

Merhabalar,

Tekrar "reset" etmeyi denediniz mi. tepe lambasının kırmızı yanması sensörler den birinden ikaz alıyor demek, ancak herhangi bir lastiğin nosunu yakmıyor ise ikaz alımında sorun yaşıyor olabilir tekrar sıfırlamayı bir dener misiniz.

Ali bey, sensör sanki sizi duymuş gibi daha önce de size yazmadan önce 2-3 kez resetlemiş olmama rağmen düzelmemişti. Ama bugün aracı çalıştırdığım gibi yine resetledim her zamanki gibi, 100metre gitmedim 2. kez bipledi ve o anda sarı düğmeye bastığımda yeşil yandı tepe lambası. Daha önceki sanırım 3 denememde bunu yapmayıp siz dedikten sonra yapması ilginç geldi bana..

• quote:

Orijinalden alıntı: sith_master

nokian felan almayın arkadaslar
    nedenini hemen soyleyim.
    baska forumlarda beni artık nokian calısanı olarak goruyorlardı.
    herkese nokian super lastik cok memnunum cok sessiz kıslıgı harika yazlık ta alıcam dedim 100lerce kez ama,
    distribitorluk bitti TR de lastik bulunamıyor elince olan bayilerde bugun verdikleri fiyatı yarın vermiyorlar
    Ali Beyle 3 kere konustum 3 kere değişik fiyat verdi.bana verdigi fiyata bakıyorum birde internet fiyatına bakıyorum onlar bile farklı.en sonunda paramızla rezil mi olacagız dedim almadım.kendi malı satar satmaz beni ilgilendirmez. saygı duymak lazım
    baska biriyle konustum sanki dunyada tek bu lastikler varmıs gibi fiyat cekti.
    ama sunu dusunmuyorlar sanırım lastik bu eskidikce kalitesini ve degerini yitirir.
    en sonunda guven otoyla konustum elinde bir takım kaldı dedi ve bana fiyatını verdi ,
    ama abi aramızda kalsın fiyat sana bayi fiyatı verdim diyince ben artık bu bayilerle bu lastiği almaktan vazgectim !!!
    yok abi lastik bası zaten %5 10 tl anca kazanıyoruz o da sokme takma hepsi hikaye arkadaslar.

liste fiyatı 230 tl olan ve pesin 200 tl ye alınamayan lastigin guven oto cıkıs fiyatı 150 tl ( en azından bana verdikleri fiyat)

gerisini siz dusunun burada sırf nokian bayilerlerinin degil butun lastik bayilerinin durumunu soyluyorum .

en sonunda nokiana mail attım attıkları maili isterseniz buraya koyabilirim.

tamam guzel lastik memnunuz ama garantiden bir sıkıntı cıksa lastik bulamazsınız.
    sonra ankarada bile bu lastiklerden bulamadım. bir tane bayisini zar zor buldum .Onunla konustuk bana nokianın guven otoyu bile nasıl zor duruma dusurdugunu michelin indirime gittigi zaman bile zam yapmak zorunda kaldıklarını soyledi.

her taraf goodyear bridgestone michelin bayisi birisini begenemzsen otekisinden alırsın .
    nokianın distribitorden sonra bayi sorununu cozmesi lazım 2-3 bayiyile bu işler bu kadar yurur

Bütün lastikçilerde durum aynıdır zannımca.
    10-20 TL kâr ile tekne nasıl yürüyecek.
    Günde kaç lastik değiştirecek ki bir lastikçi?

• Arkadaşlar ben 235-45-17 lastik almak için markada karar veremedim.Bütün lastik markaları hikaye yokohama C.drive,Dunlop,ps2 konfor,sertlik ve ses konusunda hiç kimseden tatminkar öneri olmadı.Kullananların araçlarında test ettim yine sert yine sert.
    Sizce A 4 aracımın cantlarını 17" den 16 " e küçültüp 215-55-16 H lastikmi almalıyım.
    Kışlıklarım 215-55-16 Nokian wrg2 modeli.İnanın kışlık lastiklerim bu yaz lastiklerinden hem sessiz hem yumuşak hem konforlu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak06-32 -- 20 Mayıs 2010; 21:36:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak06-32

Arkadaşlar ben 235-45-17 lastik almak için markada karar veremedim.Bütün lastik markaları hikaye yokohama C.drive,Dunlop,ps2 konfor,sertlik ve ses konusunda hiç kimseden tatminkar öneri olmadı.Kullananların araçlarında test ettim yine sert yine sert.
    Sizce A 4 aracımın cantlarını 17" den 16 " e küçültüp 215-55-16 H lastikmi almalıyım.
    Kışlıklarım 215-55-16 Nokian wrg2 modeli.İnanın kışlık lastiklerim bu yaz lastiklerinden hem sessiz hem yumuşak hem konforlu.

Merhabalar,

Size 1 haftadır özel mesajdan mesaj atmaya çlışıyorum ancak bir türlü gitmiyor en son bu gün prfilinizdeki e-mail linkinizi kullanarak bir mesaj yolladım. Aşağıdaki gibi...

quote:

Ali bey Ankara’dan merhaba,
    Sizden bu lastiklerin hepsini de sattığınız için karşılaştırmanızı rica ediyorum.Islak-kuru fren ve yol tutuş,konfor,sessizlik,sağlamlık(balon vesaire).Lastiğin çabuk bitmesi falan umrumda değil.

Son yaz içinde üç lastik kullandım ve hüsran, konfor ses ve kayma v.s.(Marshall-Ps2-Şimdi Dunlop)

Ben sessiz+ konforlu +Islak-kuru fren ve yol tutuş+balon yapmaycak bir lastik almak istiyorum.

Fakat çok araştırdım her kes işine geleni tavsiye ediyor.iki michelin bayisinde elinde ps3 olupda primachy olmayan ps3 tavsiye ediyor diğerini kötülüyor veya tam tersi oluyor.farklı markaları bir arada satan kişi hangisinde karlıılğı fazla ise onu öneriyor.Hiç kimse alıcının memnuniyetini düşünerek cevap vermiyor.

Sizi forumdan takip ettiğim kadarı ile samimiyetinize güvenerek sormak istedim.

Ben en son olarak goodyear f1 assymetric'de karar kılmıştım fakat çok sert ve çok ses yapıyo diye kafamı karıştırdılar.Bu arada A4 te kullanacağım.225/45/17

1-Goodyear F1 Asimetric

2-Michelin ps3

3-Michelin Primachy HP

4-Yokohama C.drive AC01 veya C.drive 2

5- Nokian V (Aslında bunu alacaktık fakat distrübitör sorunu sorunu yüzünden şu anda yok ve kışlıklarını çok iyi ama yazlıklaının sessiz olması dışında çok vasat lastik olduğunu söylüyorlar.)

Siz tercihiniz ne olurdu?
    Not:Ayrıca michelin ps3 ile primachy hp arasında negibi farklar var karşılaştırırmısınız. PS3 ü herkes çok övüyor ama Primachy den ucuz.Aynı markanın daha iyi olan modeli nasıl daha ucuz olur pek anlayamadım.
    Yokohama nın da C.drive 2 si çıkmış galiba AC01 ile farkı nedir karşılaştırabildiniz mi?
    Sorularım çok uzun oldu ama umarım sıkmadım.Cevaplarsanız memnun olurum.
    Saygılarımla.

Tekrar merhabalar,

Daha önceki maillerimi karıştırınca bir yanlışlık yaptığımı fark ettim bunun için özür diliyorum. Ancak hem ebat hem araç hemde karşılaştırılması istenenler ile sorular ve talepler aynı olunca ya sizin namınıza yada sizin sorduğunuzu zannettim.

"Ben sessiz+ konforlu +Islak-kuru fren ve yol tutuş+balon yapmaycak bir lastik almak istiyorum. " demiş siniz... bakın genelde herkese izah etmeye çalıştığım bir durum lastik öyle bir ürünki ne verirseniz onu aldığınız doğru orantılı bir ürün. Tüketici olarak en leri talep etmek kadar doğal bir hakkınız yok ancak lastik ürünü tüm en leri karşılayabilecek bir ürün maalesef değil.

Bir takım özellikleri ürüne verirken bir takım özellikleri üründen çıkarmak durumunda olunan bir ürün lastik. Üretim teknik leri mümkün mertebe talep edilen bu tüm en leri bir araya getirmek üzere çalışıyor ancak hiçbiri tam anlamında olamıyor aslında olamazda...

Bu nedenle,

Sizin Marshal da yaşadıklarınızı tahmin edebiliyorum çok doğal, PS2 ile ilgili son zamanlarda birçok kişiden aynı şikayetleri aldık, dunlop ta ise darbe dayanımında ve ıslak zeminde sorununuzun olmaması ancak diğer hususlarda sıkıntılı olmanız da gayet doğal.

Goodyear F1 asymetric, çok yeni bir ürün ve Goodyear ile ilgili çok detay bilgilere haiz bir işletmeci değilim. Goodyear pek çalışmadık. Bilmediğim hususda fikir yürütmek pek adetim değil Goodyear açısından yardımcı olamayacağım...

PS3 de çok yeni bir ürün, satıyoruz da, bazı enteresan müşterilemiz vardır, kimi mühendis kimi araçla çok yakından ilgili kişiler, ara ara denemede yaparlar, PS3 ile ilgili şu ana dek tek geri dönüş PS2 den çok daha iyi olduğu yönünde ancak darbe dayanımı (yani balon yapma riski) açısından klasik Michelin yumuşaklığı dolayısı ile dikkat edilmesi gerek diye... Daha çok yeni ürün olduğundan biraz daha yollarda koşması lazım geri dönüşlerin çoğalması adına...

Primacy HP Michelin'in genel Primacy geleneğinin son versiyonu özellikle bu yeni modelde sürtünme katsayı değerleri epey düşürüldüğünden, yakıt ekonomisi konusunda çok iddialılar, ıslak zemin hakimiyeti açısından da bir önceki primacy e oranla çok daha başarılı sonuç verebilecek teknik özelliklere haiz ki nitekim kullanıcılarımızda aynı fikirde. Ancak darbe dayanımı açısından Michelin için sorunsuz demek mümkün değil...

PS3 ün Primacy HP den ucuz olmasına gelince :) evet enteresan di mi, sebebini söyliyeyim, ülkemizde birçok sektör ve üründe sizinde bildiğiniz üzere GREY MARKET - PARALEL İTHALAT diye bir olgu var, yani distribütörler dışında ülkeye giren ithalat malları, işte bu nedenle PS3 daha ucuz, yeni bir ürün rağbet olur düşüncesi ile distribütör dışındakilerin ithalatını bu aralar birazda fazla yapınca bollukdan fiyat ucuzluğu doğuyor. Komik diyorum sadece zaten sadece bizim ülkemizde oluyor bu tarz komiklikler maalesef... Bu arada Michelin TR bizzat kendisi Türkiye dedir.bu tarz paralel ithalat mallarına garanti vermiyor ama vermek zorunda ayrı bir tartışma hususu.

Nokian hususunda herşeyi bir kenera bırakın. Distribütör sorunu evet var ama engeç tahminim haziran sonu gibi çözülecektir. Bizimde ziyaretçi olarak iştirak edeceğim Haziran başında Almanya da ünyanın en büyül lastik ve ilgili ürünlerinin olduğu fuar var. Bu fuar akabinde ve Nokian ile yazışmalarımın verdiği izlenim doğrultusunda bir birsonuç çıkacak gibi görünüyor.

Nokian V aslında saydığınız ürünler arasında taleplerinizi birçok noktada rahatlıkla karşılayabilen ürünlerden bir tanesi. Sessizlik zaten patentli teknolojisi, ıslak zemin kaabiliyeti saydığınız ürünlerin hepsinin üzerinde, frenaj performansı bizzat kullandığımdan yineçok iyi bir tek Yokohama belki eşdeğer, darbe dayanımı açısından ise 8 senedir satıyorum şu ana kadar hiç balon yapmışını görmedim, Konfor ise; diyeyim durayım, bakın lastikte süspansiyon konforu açısından Michelin in verdiği performansı verebilecek bir ürün dünya üzerinde yok. Ancak bu da darbe dayanımını ortadan kaldırdığından yazımın başına geri döüyorum, tüm en ler bir arada olamıyor... Nokian bir birdgstone yada dunlop kadar sert değildir ama Michelin kadar da yumuşak bir ürürn değildir diyeyim karar size kalsın...

Yokohama ya gelirsek, japon üretimi markalar içinde üretim teknik, kalite, teknoloji açısından en üst seviyede olan markadır. Birçok teknolojileri Nokian'ın teknolojileri ile çok ciddi benzerlikler gösterir. Ancak sertlik hususunda Nokian ile aynı mantığı güdebilir siniz. C.Drive 2 de çok yeni bir ürün ve henüz TR ye gelmedi Ağustos gibi bekliyoruz. C.drive ise şu ana kadar tek gelen eleştri ki bu eleştriyi biraz garipsiyorum çünkü teknik verileri öyle söylemiyor, bir miktar daha az km. yaptığı yönünde... Onun haricinde gerek ıslak zemin gereksessizliği gereksede frnaj hakimiyetleri açısından çok memnunlar kullananlar...

Birde farklı bir husus var son zamanlarda dikkatimi çok çeken, genelde 40 yaş ve üzeri müşterilerimde özellikle konfor konusunda çok ciddi talepler var, daha önceden kullanıp çok beğendikleri ürünleri bile istemeyip özellkle konforun ön plana çıktığı marka ve modelleri istiyorlar sizinkide benzer bir durum ise o zmana Michelin i tavsiye edeceğim...

• Ali Bey cooper marka lastikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Türkiye'ye yeni girdi, belki hakkında fikriniz de olmayabilir ama ben yine de fikrinizi bir sorayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sencer33

Ali Bey cooper marka lastikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Türkiye'ye yeni girdi, belki hakkında fikriniz de olmayabilir ama ben yine de fikrinizi bir sorayım.

Merhabalar,

Ürünler hakkında detay fikrim yok ancak, Amerikan menşeili olması, büyük bir firma olan Anadolu Grubu distribütörlüğünde olması değerlendirilebilir imajı verebiliyor...
  • Ali bey uzun ve çok açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.
    Benim aslında lastik te istediğim özelliklerin bir kısmı olmazsa olmazlarım şöyleki,

Konfor + sessizlik sonra yol tutuş + frenlemede kaymama

balon ve lastik ömrü ise ikinci planda

Benim kullandığım lastiklerde;

1- Marshaldan hiç bahsetmiyorum,

2- Dunlop ses açısından çok kötü konfor ve yumuşaklık fena değil

3- Ps2 ve C.drive da ise
    a-) ses fena değil ama dunlop'a göre konfor daha zayıf ve sert geldi
    b-) ikisinde de kalkarken araç patinaja düşüyor ve müthiş rahatsızlık veriyor.
    c-) Ps2 nin frenlemesi özellikle kuru zeminde berbat
    d-) C.drive ise kuruda kayma eğilimi var ama test etme şansım olmadı.(şu anda araçta bunlar takılı)

Bu arada size ilk mesajımda ölçü yü yanlış vermişim 235/45/17 kullanıyorum.Ayrıca bu ölçüyü kullanmaya başladığımda buyana direksiyonda ağırlaşma var bu sizce normal mi?

Eğer ben lastiklerimi değiştirecek olursam ki sanıyorum öyle olacak,

Bu deneyimlerim ışığında beklentilerime ve önceliklerimin sıralamasına göre düşünürsek.

* Bu ölçüde (235/45/17) kalırsam Ps3 veya nokian beklentilerimi karşılarmı?

* Yoksa 225/50/17 ye geçip michelin primachy hp, PS3 veya Nokian Zg2 mi almalıyım(bunu ??? ile yazdım)

* 16" e geri dönüp 215/55/16 ölçüde primachy hp, nokian H veya ps3 mü?
    en mantıklısı bu seçenek gibi gelmekle birlikte tek sorunum 17" jantlarımın modelinden vazgeçmek
    hemde 16" e geri dönüp jantlarımdan vazgeçip istediğimi bulamazsam çok üzülürüm

Çok pimpiriklimiyim,Ne dersiniz?
    Ama insan bir sürü para veripte aradığını bulamayınca üzülüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: burak06-32

Ali bey uzun ve çok açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.
    Benim aslında lastik te istediğim özelliklerin bir kısmı olmazsa olmazlarım şöyleki,

Konfor + sessizlik sonra yol tutuş + frenlemede kaymama

balon ve lastik ömrü ise ikinci planda

Benim kullandığım lastiklerde;

1- Marshaldan hiç bahsetmiyorum,

2- Dunlop ses açısından çok kötü konfor ve yumuşaklık fena değil

3- Ps2 ve C.drive da ise
    a-) ses fena değil ama dunlop'a göre konfor daha zayıf ve sert geldi
    b-) ikisinde de kalkarken araç patinaja düşüyor ve müthiş rahatsızlık veriyor.
    c-) Ps2 nin frenlemesi özellikle kuru zeminde berbat
    d-) C.drive ise kuruda kayma eğilimi var ama test etme şansım olmadı.(şu anda araçta bunlar takılı)

Bu arada size ilk mesajımda ölçü yü yanlış vermişim 235/45/17 kullanıyorum.Ayrıca bu ölçüyü kullanmaya başladığımda buyana direksiyonda ağırlaşma var bu sizce normal mi?

Eğer ben lastiklerimi değiştirecek olursam ki sanıyorum öyle olacak,

Bu deneyimlerim ışığında beklentilerime ve önceliklerimin sıralamasına göre düşünürsek.

* Bu ölçüde (235/45/17) kalırsam Ps3 veya nokian beklentilerimi karşılarmı?

* Yoksa 225/50/17 ye geçip michelin primachy hp, PS3 veya Nokian Zg2 mi almalıyım(bunu ??? ile yazdım)

* 16" e geri dönüp 215/55/16 ölçüde primachy hp, nokian H veya ps3 mü?
    en mantıklısı bu seçenek gibi gelmekle birlikte tek sorunum 17" jantlarımın modelinden vazgeçmek
    hemde 16" e geri dönüp jantlarımdan vazgeçip istediğimi bulamazsam çok üzülürüm

Çok pimpiriklimiyim,Ne dersiniz?
    Ama insan bir sürü para veripte aradığını bulamayınca üzülüyor.

Merhabalar,

PS2 ve C.Drive için (a) şıkkında konfor daha zatyıf demiş siniz ancak bu gerçekten inanması zor, hadi C.drive için belki ancak PS2 için sert demek kolay değil...

(b) şıkkında patinajdan bahsetmiş siniz... Bu tip lastiklerde patinaja düşmenin 3 ana sebebi olur, 1- Lastikler soğuktur çünkü bu tip lastikler biraz ısınmak isterler, 2- Lastik havaları düşüktür çünkü sürtünme fazla olursa daha kolay patinaja düşülür. 3- Lastikler eskimiştir ve söz konusu motor kuvvetine yenik düşerler...

(c) şıkkı ile ilgili benzer şikayetleri bizde aldık...

(d) şıkkında ise C.drive ın kurudaki kayma eğiliminden bahsetmişiniz... O lastiği kuru zeminde bir tek -ki o da zordur- tükenmeye yakın kaydırır sınız...

Ya benim kaçırdığım bir nokta var yada başka birşey var, lastiklerden kaynaklı olarak ifade ettikleriniz PS2 nin fren olayı hariç bu lastiklerin hiç yapmayacağı hususlar...

Aracı çok mu sert kullanıyor sunuz?... Normalden öte beklentileriniz olduğu malumda, fizik kuralları ve üretim teknolojilşeri de bir noktaya kadar...

Direksiyonda ağırlaşma düşük havadan kaynaklı da olabilir ancak taban daha geniş olduğundan belki bir miktar direksiyona etki eder ancak siz bir de direksiyon hidroliğinide bir kontrol ettirin azalma olmuş olmasın...

235/45R17 de bu şartlar altında ve beklentileriniz doğrultusunda sizi arzu ettiğiniz ölçüde tatmin edebilecek bir ürün en azından ben bilemiyorum...

225/50R17 ebadını denemeniz ise konfor anlamında sizi bir miktar daha detekleyecektir... Olabilir

215/55R16 ebadına geri dönerek aslında birçok talebinizi otomatik gerçekleştirmiş de olacak sınız çünkü taban daraldığı için çekiş kaabiliyetiniz artacak, yanağın yükselmesi ve taban daralması sonucu viraj hakimiyetinizi bir miktar kaybedecek olsanızda yanağın yükselmesi size daha da ek konfor sağlayacaktır.

Ürün seçimine gelirsek, eğerki aracınızı sert-agresif bir kullanım alışkanlığınıza sahip iseniz 215/55R16 dahi olsa en az V hız sınıfında bir ürün kullanmalısınız ki gerek aracınızın motor gücüne direnebilsin gerekse de sizin sürüş alışkanlığınız sonucu ortaya çıkabilecek ek kuvvetlere direnebil sin... Ancak bu sefer de ister istemez hız sınıfı arttığında da lastikler sertleşecek...

Size daha evvelki yazımda da dedim, lastiğe verir siniz ancak diğer bir açıdan kaybeder siniz... Hepsi bir arada olmaz, OLAMAZ

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.