- x
NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER
1398 Cevap168475 Görüntüleme20 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     2 [4] 6 7 8 9 10 11      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

781 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:07:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

quote:

Orijinalden alıntı: sencer33

Ali BEy tekrar merhabalar.
Daha önce fiestamla ilgili sormuştum.
Şimdi megane II aldım.
Aracımdaki lastik ebadı 195/65/r15, alaşım jant alıp 205/55/r16'ya geçmek istiyorum.
Sizce bu tercih konfora ve tasarrufa önem veren benim için uygun mudur?
Yoksa, alaşım jantı da eski ebatlarına uygun mu almalıyım?

Merhabalar,

Yeni aracınız hayırlı olsun, iyi günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle...

Tasarruf açısından 2 ebat arasında hele ki araç da dizelse çok büyük farklar hissedeceğinizi sanmıyorum, ancak konfor anlamında ciddi farklar doğal olarak hissedecek sinizdir.

Jant büyüdükçe kendini ve aracı gösterir, zevk işidir, tercih meselesidir... Ancak konfor sizin için önemli ise mevut ebadına uygun bir jant almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

619 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:33:42 

quote:

Orijinalden alıntı: alisaglam

Merhabalar,

Yeni aracınız hayırlı olsun, iyi günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle...

Tasarruf açısından 2 ebat arasında hele ki araç da dizelse çok büyük farklar hissedeceğinizi sanmıyorum, ancak konfor anlamında ciddi farklar doğal olarak hissedecek sinizdir.

Jant büyüdükçe kendini ve aracı gösterir, zevk işidir, tercih meselesidir... Ancak konfor sizin için önemli ise mevut ebadına uygun bir jant almanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ederim.
Evet önceki aracımda lastiklerim 185/55/r14 idi.
Ford'un amortisörleri de sert malum.
Bu sebeple asfalt olmayan yollarda adeta at arabası gibi gitmek durumunda kalıyordum.
Ford'dan dilim yandığı için bu aracımda da ince yanağa karşı tereddüdlerim var.
Ama dediğiniz gibi jantın büyümesi arabayı gerçekten gösteriyor.
İki arada bir derede kaldım.
Lastikleri önümüzdeki yaz değiştirmeyi düşünüyorum.
Jantlarım ister büyük olsun, ister küçük olsun fark etmeyecek.
Bu sefer NOKIAN'ı denemekte kararlıyım.

2007 Toyota Corolla 1.4 D4-D-füme
2013 Fiat Punto 1.4 dualogic-platin gri

14 Mesaj
18 Ocak 2010; 20:47:00 

Ali Bey merhaba
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. 1995 1.6 corollam icin lastik araştırırken sizin yazılarınız ile karşılaştım.

Araştırmama göre bizim Japonların kroniği olan kızaklama ve lastik sesini kesen bir markaya sahipsiniz. Ben sakaryadan yazıyorum. Gerek internetten araştırmama gerekse sormama rağmen burada nokian marka lastik bulamadım. Sakarya da bayiiniz varmıdır yoksa bize en yakın il olan izmitte varmıdır? Varsa ismi nedir?

Ayrıca aracıma orjinal ebatının yerine 185 60 14 veya 185 65 14 ten hangi ebatı önerirsiniz zira kullananlar 185 in bu araçlarda daha iyi yol tuttuğunu belirtiyorlar. Araç 114 beygir 240 kadrana sahip ama asla 240 la gitme gibi bir durumum yok h modelinizmi yoksa v modelinizmi bana uygundur.

781 Mesaj
19 Ocak 2010; 15:32:25 

quote:

Orijinalden alıntı: kimimbenki

Ali Bey merhaba
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. 1995 1.6 corollam icin lastik araştırırken sizin yazılarınız ile karşılaştım.

Araştırmama göre bizim Japonların kroniği olan kızaklama ve lastik sesini kesen bir markaya sahipsiniz. Ben sakaryadan yazıyorum. Gerek internetten araştırmama gerekse sormama rağmen burada nokian marka lastik bulamadım. Sakarya da bayiiniz varmıdır yoksa bize en yakın il olan izmitte varmıdır? Varsa ismi nedir?

Ayrıca aracıma orjinal ebatının yerine 185 60 14 veya 185 65 14 ten hangi ebatı önerirsiniz zira kullananlar 185 in bu araçlarda daha iyi yol tuttuğunu belirtiyorlar. Araç 114 beygir 240 kadrana sahip ama asla 240 la gitme gibi bir durumum yok h modelinizmi yoksa v modelinizmi bana uygundur.

Merhabalar,

Nokian Bayiileri ile ilgili bilgiyi Nokian TR Distribütörü Güven Lastik A.Ş. ye sorabilir siniz... www.guvenlastik.net

Aracınızın orjinal lastik ebadı 175/65R14 diye; biliyoruz... Bu ebadın muadil ebadı 185/60R14 tür. Kullanabilir siniz. Yükseklik olarak herhangi bir fark yoktur, taban ölçünüz 1 cm genişleyecektir, normalde bu genişleme sürtünme katsayısını bununla birlikte yuvarlanma direncini arttıracağından yakıt tüketiminize olumsuz etki yapacak diye söyleriz ancak aracınızın 1,6 motorlu olması ve teoride bahsettiğimiz sonuçların pratikte kullanıcı ve sürüş alışkanlığı farklılığından dolayı bu olumsuz etkiyi nederece hissedeceğiniz ayrı ve çok kapsamlı bir tartışma konusudur.

Yanak oranınızın 65 den 60 a gerileyecek olmasıda bir miktar konforunuzdan taviz vermenizi gerektirse de özellikle kuru zemin viraj performansınızda belirgin ve olumlu etkisinide göz ardı edemeyeceğimiz aşikardır.

Özellikle sessizlik ve zemin tutunma kaabiliyetleri açısından da Nokian H modelini tavsiye edebilirim. Ürün detayları ile ilgili model adının üzerine tıklayınız.

185/60R14 Nokian H fiyat, detay ve ödeme alternetifleri ile ilgili tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:51:05 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

68 Mesaj
27 Ocak 2010; 17:37:49 

Ali Bey, sağolun. tavsiyeleriniz çok faydalı olmuş.

781 Mesaj
29 Ocak 2010; 10:47:11 

quote:

Orijinalden alıntı: ozkansnr

Ali Bey, sağolun. tavsiyeleriniz çok faydalı olmuş.

Sizde sağolun, bildiklerimizi ve öğrendiklerimizi anlaşılır dilde paylaşmaya gayret ediyoruz.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

204 Mesaj
5 Şubat 2010; 6:57:50 

Hyundai Getz model dizel aracımın fabrika çıkış lastikleri 175/65 R14 ebatlarında.
Hız limitlerini uyan biri olarak, konfor,sessizlik ve yakıt tasarrufu bakımından aracıma uygun en iyi seçim hangisi olabilir?
Mersin gibi sıcak bir şehirde yaşadığımdan dolayı yaz tipi tercih etmemde bir sorun olmaz sanırım.

1016 Mesaj
5 Şubat 2010; 11:54:01 

ali bey geçen gun honda jazz için arayan bendim. teşekkürler.

Bmw 530i E39

781 Mesaj
5 Şubat 2010; 13:38:54 

quote:

Orijinalden alıntı: SAWASH WOLF

Hyundai Getz model dizel aracımın fabrika çıkış lastikleri 175/65 R14 ebatlarında.
Hız limitlerini uyan biri olarak, konfor,sessizlik ve yakıt tasarrufu bakımından aracıma uygun en iyi seçim hangisi olabilir?
Mersin gibi sıcak bir şehirde yaşadığımdan dolayı yaz tipi tercih etmemde bir sorun olmaz sanırım.

Merhabalar,

175/65R14 ebadınızda ve Mersin de yaşayan biri olarak ısı dayanımı yüksek ürünlerden tercih etmelisiniz, ancak ısı dayanımı yüksek dediğimizde yumuşaklık pek olamıyor maalesef, o nedenle Pirelli, Lassa, Bridgestone modellerine bakmanızı tavsiye ederim.

Pirelli p6 modeli varsa olabilir, Lassa Atracta olabilir, Bridgestone B330 yada B250 olabilir. Nokian düşünüyor sanız da, Nokian i3 modeli olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 5 Şubat 2010; 13:40:07 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

204 Mesaj
5 Şubat 2010; 16:38:11 

quote:

Merhabalar,

175/65R14 ebadınızda ve Mersin de yaşayan biri olarak ısı dayanımı yüksek ürünlerden tercih etmelisiniz, ancak ısı dayanımı yüksek dediğimizde yumuşaklık pek olamıyor maalesef, o nedenle Pirelli, Lassa, Bridgestone modellerine bakmanızı tavsiye ederim.

Pirelli p6 modeli varsa olabilir, Lassa Atracta olabilir, Bridgestone B330 yada B250 olabilir. Nokian düşünüyor sanız da, Nokian i3 modeli olabilir.

Cevabınız için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.

7 Mesaj
8 Şubat 2010; 21:17:56 

ali bey merhaba,
kış biter bitmez yaz lastiği almayı düşünüyorum aracım astra g lastik ölçüleri 195 60 15.
forumda yaptığım incelemeler sonucunda nokian h serisi bende olumlu izlenimler bırakmıştır.
sizden de ricada bulunmak istiyorum aracıma uygun lastik önerebilirmisiniz.

şuan aracımda bf goodrich profiler 2 lastiği var 2008 nisan ayında aldım lastiklerden genel olarak memnunum,
şikaet ettiğim tek şey asfalt yolda su birikintilerine girdiğimde arabanın ön tarafı sağ sola savrulmasıdır buda herehalde lastikte
su yolu olmaması kanaatindeyim. lastikler aslında daha gider lastiklerden ikisi iki yerinden patlak o yüzden lastik almaya karar verdim.

konu hakkında yardımlarınızı rica ederim,

saygılarımla.

781 Mesaj
9 Şubat 2010; 11:42:23 

quote:

Orijinalden alıntı: asparuh7669

ali bey merhaba,
kış biter bitmez yaz lastiği almayı düşünüyorum aracım astra g lastik ölçüleri 195 60 15.
forumda yaptığım incelemeler sonucunda nokian h serisi bende olumlu izlenimler bırakmıştır.
sizden de ricada bulunmak istiyorum aracıma uygun lastik önerebilirmisiniz.

şuan aracımda bf goodrich profiler 2 lastiği var 2008 nisan ayında aldım lastiklerden genel olarak memnunum,
şikaet ettiğim tek şey asfalt yolda su birikintilerine girdiğimde arabanın ön tarafı sağ sola savrulmasıdır buda herehalde lastikte
su yolu olmaması kanaatindeyim. lastikler aslında daha gider lastiklerden ikisi iki yerinden patlak o yüzden lastik almaya karar verdim.

konu hakkında yardımlarınızı rica ederim,

saygılarımla.

Merhabalar,

195/60R15 ebadınızda "Nokian H" ile "Nokian V" modelleri üst segment ve "Nokian i3" modelide ekonomik segment olarak Nokian Lastikleri ürün gamında ebadınıza göre tavsiye edebileceğim modellerdir. Her 3 modelde stoklarımızda mevcuttur. Nokian H ve Nokian V modelleri birçok açıdan aynı ancak Hız sınıfı olarak farklı ürünlerdir. Ürün detayları ile ilgili model adlarının üzerine tıklayınız.

195/60R15 ebadınız da yukarıdaki modellerin fiyat detay ve ödeme alternatifleri ile ilgili;

Nokian i3 için tıklayınız

Nokian H için tıklayınız

Nokian V için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:52:35 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

7 Mesaj
9 Şubat 2010; 13:21:53 

ali bey teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için,nasip kısmet olursa önerinizi değerlendirecem,saygılarmla.

67 Mesaj
10 Şubat 2010; 23:51:18 

bende 185 65 r15 yazlık nre modelini almak istiyorum ankarada temin edebileceğim bayi varmıdır adres verirseniz sevinirim

107 Mesaj
12 Şubat 2010; 15:55:24 

Lastik ihtiyacım olunca araştırırken Ali Bey'in buradaki yazılarını gördüm, fazlaca sorum olduğundan kendisiyle iletişime geçtim. Eksik olmasın hem bütün sorularımı sıkılmadan yanıtladı hem de lastik konusunda oldukça bilgilendirdi. Görüşmemizde teşekkür ettim ancak Ali Bey'e yaklaşım ve alakasından dolayı buradan da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

128 Mesaj
14 Şubat 2010; 10:25:15 

Ali Bey iyi günler

ben aracıma nokian H veya Nokian V serisi takmayı dusunuyorum

ebatları 205/60/15

elinizde bu ebatlarda lastik mevcut mu?

sizce V serisi mi H serisimi daha komforlu ve daha sessiz alacaktır.

lastik basınc sensoru kampanyanız bu lastikler icin gecer li mi?

son olarak fiyat bilgisi de veririseniz sizden almayı dusunuyorum

tesekkurler

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

781 Mesaj
15 Şubat 2010; 11:01:34 

quote:

Orijinalden alıntı: sith_master

Ali Bey iyi günler

ben aracıma nokian H veya Nokian V serisi takmayı dusunuyorum

ebatları 205/60/15

elinizde bu ebatlarda lastik mevcut mu?

sizce V serisi mi H serisimi daha komforlu ve daha sessiz alacaktır.

lastik basınc sensoru kampanyanız bu lastikler icin gecer li mi?

son olarak fiyat bilgisi de veririseniz sizden almayı dusunuyorum

tesekkurler

İyi günler,

205/60R15 ebadınızda Nokian H ve Nokian i3 modelleri stoklarımızda mevcuttur. Nokian V modeli distribütör stoklarımızda dahi kalmamıştır.

Nokian H modeli Nokian V modeline nazaran "hız sınıfı yükseldikçe lastiğin sertleşme mecburiyeti" nedeni ile daha yumuşak, dolayısı ile daha konforludur. Sessizlik sertlik yada yumuşaklık ile dorudan ilintili olmadığı ve söz konusu her 3 modelde de Nokian Lastikleri nin sessizlik teknolojisi yer aldığından 3 model de sessizdir.

Basınç sensörü kampanyası Nokian Lastiklerinin tüm ürün gamı için geçerlidir.

Fiyat ve detaylar ile ilgili;

Nokian i3 için tıklayınız.

Nokian H için tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:53:50 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

214 Mesaj
15 Şubat 2010; 13:46:31 

Ali bey merhaba,

2003 model Ford Fiesta aracımda bulunan Good Year GT2 lastiktlerimi eskidiği için değiştirmek istiyorum. Ölçüler 175-65-R14

Aşağı yukarı 100TL olacak şekilde 4 mevsim kullanabileceğim(karlı buzlu havalarda hiç kullanmıyorum diyebilirim) bir lastik önerebilir misiniz? Yol tutuşu iyi olması önemli.

Teşekkürler,iyi çalışmalar.

Piranha MARKA ÜRÜN ALMAYAN VE ALDIRTMAYAN ÜYE

781 Mesaj
15 Şubat 2010; 15:36:32 

quote:

Orijinalden alıntı: onixon29

Ali bey merhaba,

2003 model Ford Fiesta aracımda bulunan Good Year GT2 lastiktlerimi eskidiği için değiştirmek istiyorum. Ölçüler 175-65-R14

Aşağı yukarı 100TL olacak şekilde 4 mevsim kullanabileceğim(karlı buzlu havalarda hiç kullanmıyorum diyebilirim) bir lastik önerebilir misiniz? Yol tutuşu iyi olması önemli.

Teşekkürler,iyi çalışmalar.

Merhabalar,

175/65R14 ebadınızda taleplerinize göre tavsiye edebileceğim lastik Nokian i3 modelidir.

Fiyatıda sizin arzunuza uyuyor sanırım.

175/65R14 82T Nokian i3 için tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:54:26 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

67 Mesaj
15 Şubat 2010; 20:29:24 

quote:

Orijinalden alıntı: taipen71

bende 185 65 r15 yazlık nre modelini almak istiyorum ankarada temin edebileceğim bayi varmıdır adres verirseniz sevinirim

Ali bey bir benim soruma cevap vermemiş heralde gözünden kaçtı

781 Mesaj
16 Şubat 2010; 12:32:13 

quote:

Orijinalden alıntı: taipen71

Ali bey bir benim soruma cevap vermemiş heralde gözünden kaçtı

Pardon özür dilerim, evet görmemişim.

Ankara bayiileri ile ilgili bilgiyi www.guvenlastik.net aresinden Nokian Lastikleri TR distribütörlüğüne ulaşarak öğrenebilir siniz.

Ankarada bulamamanız durumunda www.e-lastikjant.com e-ticaret sitemizden online sipariş verebilir siniz. Ücretsiz Kargo ile adresinize yolluyoruz.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

67 Mesaj
16 Şubat 2010; 21:58:51 

quote:

Pardon özür dilerim, evet görmemişim.

Ankara bayiileri ile ilgili bilgiyi www.guvenlastik.net aresinden Nokian Lastikleri TR distribütörlüğüne ulaşarak öğrenebilir siniz.

Ankarada bulamamanız durumunda www.e-lastikjant.com e-ticaret sitemizden online sipariş verebilir siniz. Ücretsiz Kargo ile adresinize yolluyoruz.

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

43 Mesaj
23 Şubat 2010; 16:40:59 

benim aldığım bilgilere göre nokian lastiği finlandiya iklim oşullarına göre üretildiğinden dolayı turkiye gibi karsal iklim olan yerlerde bi ya bir kışdan sonra aşırı şekilde sertleştiği ve çatladığı yönündedir..

781 Mesaj
24 Şubat 2010; 18:35:52 

quote:

Orijinalden alıntı: x_man06

benim aldığım bilgilere göre nokian lastiği finlandiya iklim oşullarına göre üretildiğinden dolayı turkiye gibi karsal iklim olan yerlerde bi ya bir kışdan sonra aşırı şekilde sertleştiği ve çatladığı yönündedir..

Merhaba,

Karasal iklimden kastınızı pek anlayamadım ancak Finlandiya da karasal iklime sahip bir ülke...????

Kimden nasıl ve sahip olduğu hangi bilgiyi aldıysanız buyrun detaylı açıklayın bizzat orada bulunmuş ve üretimi görmüş, ürünler ile ilgili farklı koşullarda birçok test yapmış, ders görmüş biri olarak size bende detayları ile izah edeyim...

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

178 Mesaj
28 Şubat 2010; 15:46:00 

Ali Bey merhabalar.2005 Honda Accord marka aracımın üzerindeki orjinal lastik ebadı 205 55 16.aracımın lastiklerini nokian ile yenilemek istiyorum hangi nokian modelini tavsiye edersiniz.http://www.e-lastikjant.com/ yaptığımız alışverişlerde 'stokta var' ibareli ürünler elimize kaç günde ulaşır ve üretim tarihleri yenimidir.İlginiz ve cevabınıza şimdiden teşekkürler.

781 Mesaj
1 Mart 2010; 16:59:41 

quote:

Orijinalden alıntı: colt uk 6

Ali Bey merhabalar.2005 Honda Accord marka aracımın üzerindeki orjinal lastik ebadı 205 55 16.aracımın lastiklerini nokian ile yenilemek istiyorum hangi nokian modelini tavsiye edersiniz.http://www.e-lastikjant.com/ yaptığımız alışverişlerde 'stokta var' ibareli ürünler elimize kaç günde ulaşır ve üretim tarihleri yenimidir.İlginiz ve cevabınıza şimdiden teşekkürler.

Özür dilerim ancak bakabildim, ancak telefonda görüştüğümüz üzere lastikleriniz yola çıktı... bilginize...

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

922 Mesaj
1 Mart 2010; 19:20:47 

Bir yılı aşkın süredir nokian nre kullanıyorum ve çok çok memnunum

2002 HONDA CIVIC ES OTM.
ZAVOLI SIRALI SİSTEM

352 Mesaj
3 Mart 2010; 13:44:24 

Ali bey selamlar. bugün sagah saatlerinde sizinle görüştük kırklareli den aradım sizi. Nokian H sormuştum 195 50 15 Fiesta cool için. öncelikle ilginize teşekkür ederim. fakat aklımda birkaç soru kaldı. konfor açısından nokian V yada H arasında çok fark varmıdır. çünki parke yollarda ve bizim buraların bozuk yollarında arabadan gelen vuruntu seslerinden ayrıca uzun yolda yol sesinden bıktım inanın. yumuşak bir lastik daha iyi olabilir mi diye düşünüyorum. birde benim araç 2007 model ve aldığım kişi önlere 195 50 15 - arkayada 195 55 15 takmış bunun sebebi ne olabilir bi sorun olurmu. ben hepsini aynı mı almalıyımsanırım. siteye üye oldum sedat kılıç ismiyle ve 4 adet lastik sepete ekledim ama son olarak kafamdaki soruları netleştirip sonrada hemen isteyeceğim. siz en sessiz dediğiniz için nokian alacağım. şimdiden teşekkürler.

http://www.youtube.com/watch?v=07_GZjjaIqQ

781 Mesaj
3 Mart 2010; 14:32:47 

quote:

Orijinalden alıntı: sedobey

Ali bey selamlar. bugün sagah saatlerinde sizinle görüştük kırklareli den aradım sizi. Nokian H sormuştum 195 50 15 Fiesta cool için. öncelikle ilginize teşekkür ederim. fakat aklımda birkaç soru kaldı. konfor açısından nokian V yada H arasında çok fark varmıdır. çünki parke yollarda ve bizim buraların bozuk yollarında arabadan gelen vuruntu seslerinden ayrıca uzun yolda yol sesinden bıktım inanın. yumuşak bir lastik daha iyi olabilir mi diye düşünüyorum. birde benim araç 2007 model ve aldığım kişi önlere 195 50 15 - arkayada 195 55 15 takmış bunun sebebi ne olabilir bi sorun olurmu. ben hepsini aynı mı almalıyımsanırım. siteye üye oldum sedat kılıç ismiyle ve 4 adet lastik sepete ekledim ama son olarak kafamdaki soruları netleştirip sonrada hemen isteyeceğim. siz en sessiz dediğiniz için nokian alacağım. şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,

Öncelikle şunu ifade etmem lazım, "Nokian H" modeli H hız sınıfında, "Nokian V" modeli ise V hız sınıfında ürünlerdir. Lastik ürünlerinde hız sınıfı arttıkça lastik üretim prensibi gereği sertleşmek zorundadır. Aracınızın orjinal ebadı olan 195/50R15 ebadınızda ise yanak profil oranı "50" olduğundan bu tip lastikler zaten dar yanak profilinden dolayı serttirler. Bu açıdan bakıldığında A markası yada B markası diye ayırım zaten yapamıyoruz.

Önlere 195/50R15 arkalara 195/55R15 takılması konusu ise sanırım yanlış bir uygulama yapılmış doğru bir uygulama kesinlikle değil.

Ben size bir de 185/55R15 ebadını tavsiye edebilirim, hem parke taşlı yollarda yanak oranı bir miktar daha yükseldiğinden aracın süspansiyon konforuna olumlu katkı sağlayacaktır. 185/55R15 ebadı 195/50R15 ebadının 1 e 1 muadil ebadıdır. Teknik açıdan aklınıza birşey gelmesin rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ebattır. Her iki ebadın çap yükseklikleri neredeyse aynı derecesinde birbirine çok yakındır. Sadece taban yani lastiğin yere basan kısmı 1 cm daralacaktır, ancak aynı aracın 14" jantlı olan versiyonlarında 175/65R14 ebadı kullanıldığı dikkate alınırsa her hangi bir sorun teşkil etmeyeceği zaten ortadadır.

185/55R15 ebadında ise "Nokian H" modeli H hız sınıfında olarak stoklarımızda da vardır. Hem yanak yüksekliği hemde hız sınıfının H olması ile hem süspansiyon konforu hemde lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı sessizlik konforu açısından rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

185/55R15 Nokian H ile ilgili detaylar için lütfen tıklayınız.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

352 Mesaj
3 Mart 2010; 23:05:24 

Bugün sürekli bu olayla meşgul olup nokian lastiklerini araştırdım ama kullanan arkadaşlardan ve nokianı'ın bütün satış mağazalarını aradaım (izmirden aldığım 5 ayrı mağaza) bilgiye göre herkes H serisini öneriyor. zaten aracımdaki lastikler needeyse yeni ama ben sadece kendimi tatmin için alıyorum alırkende hiç olmazsa gönlüme yatsın istiyorum. fakat gel gelelim nokian da h serisi kimsede yok. Nokian konusunda fikrim oturmş durumda bi ara yokohama falan diyordum ama yok kesinlikle nokian olacak kısmetse. bunları alıpta memnun kaldığım takdirde minibüsümünde lastiklerini değiştircem ondada kocaman kocaman kış lastikleri var çok hantal ve yakıt konusunda negatif farklar yarattığına inanıyorum. akyol ve genç kardeşler diye bi firmaya sordum H ile V arasında kesinlikle sertlik farkı yok diyorlar ama nokian internetteki topladığım bilgiler V serisinin daha sert olduğunu anlatıyor. kısacası h serisi temin edilebilirse benim için aklımdaki soruların silindiği tercih olacak. aksi takdirde bu lastik olayından vazgeçip lastiğe ayırdığım bütçeyi LPG için kullanacağım. Saygılar....

352 Mesaj
3 Mart 2010; 23:10:44 

bu arada unuttum yazmayı servisle görüştüm lastik ölçülerinin değişmesi aracın çekişten düşmesine ve km. saatinin doğru orantıda çalışmayıp yol bilgisayarınında yanlış bilgi vereceğini söylediler zaten ben biraz pimpirikliyim orjinali neyse onda ısrar ediyorum.

514 Mesaj
4 Mart 2010; 9:30:02 

orjinal ebattan şaşmıyım dıyorsanız. yazınızı okudum . ali beyinde belirttiği gibi nokianın 195 50 15 v modelelrı gercekden yumusakdır. o yuzden sorun cekmessınız hem konforlu hem sessız hemde extra guclendırılmıs yanak ve koruyucu ozellıklerı ıle sızın arac ıcın bıcılmiş kaftan bence. ve bu ebat lastik satışlarımız herzaman vardır. ince yanak oldugu ıcınde guclendırılmıs yanak yapısı ve v hız ındeksı olması onun daha guclu olmasını gerektırdıgınden ozellıkle bızım yollar ıcın cakıl tas cukur en ıdeal lastik olmasını saglıyor

quote:

bu arada unuttum yazmayı servisle görüştüm lastik ölçülerinin değişmesi aracın çekişten düşmesine ve km. saatinin doğru orantıda çalışmayıp yol bilgisayarınında yanlış bilgi vereceğini söylediler zaten ben biraz pimpirikliyim orjinali neyse onda ısrar ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSMMERSAN -- 4 Mart 2010; 9:32:56 >

csm mersan otel buklet malzemeleri

781 Mesaj
4 Mart 2010; 12:24:46 

quote:

Bugün sürekli bu olayla meşgul olup nokian lastiklerini araştırdım ama kullanan arkadaşlardan ve nokianı'ın bütün satış mağazalarını aradaım (izmirden aldığım 5 ayrı mağaza) bilgiye göre herkes H serisini öneriyor. zaten aracımdaki lastikler needeyse yeni ama ben sadece kendimi tatmin için alıyorum alırkende hiç olmazsa gönlüme yatsın istiyorum. fakat gel gelelim nokian da h serisi kimsede yok. Nokian konusunda fikrim oturmş durumda bi ara yokohama falan diyordum ama yok kesinlikle nokian olacak kısmetse. bunları alıpta memnun kaldığım takdirde minibüsümünde lastiklerini değiştircem ondada kocaman kocaman kış lastikleri var çok hantal ve yakıt konusunda negatif farklar yarattığına inanıyorum. akyol ve genç kardeşler diye bi firmaya sordum H ile V arasında kesinlikle sertlik farkı yok diyorlar ama nokian internetteki topladığım bilgiler V serisinin daha sert olduğunu anlatıyor. kısacası h serisi temin edilebilirse benim için aklımdaki soruların silindiği tercih olacak. aksi takdirde bu lastik olayından vazgeçip lastiğe ayırdığım bütçeyi LPG için kullanacağım. Saygılar....

Merhabalar,

Bir noktayı tam açıklayamadım sanırım. 195/50R15 ebadınız da Nokian Lastikleri ürün gamında sadece 1 tek model de üretim yapılıyor o model de "Nokian V"; V hız sınıfında yani Maks. 240 Km/s...

quote:

Servisin söylediği husus doğrudur ama neye göre söylediğine bağlı... Örneğin siz bana önceki mesajınızda 195/55R15 ebadının aracın arka lastiklerinde kullanıldığını söylediniz ve bende bunun yanlış olduğunu zaten ifade ettim. Sebebi ise 195/50R15 ebadı nin çevresi ile 195/55R15 ebadının çevresi; aynı şekilde de her iki ebadın çap ları birbirlerinden farklıdır. Bu doğrultuda servisin söylediği % 100 doğrudur. Çünkü 195/55R15 ebadı 195/50R15 ebadından yüksek bir lastik olduğundan dönüşü esnasında daha çok yol kat ederek hem km. saatini hemde araç bilgisayarını orjinal ebadı olan 195/50R15 e nazaran yanıltır.

Öte yandan;

Ben size 185/55R15 ebadını tavsiye ettim ve dedim ki 185/55R15 ebadı; 195/50R15 ebadının gerek çevresel gerekse çap ölçüleri açısından 1 e 1 muadil ebadıdır dedim. Yani çap ölçüsü ve çevre ölçüsü muadil olduğundan söz konusu km. saatinde ve bilgisayarda bir fark yaratmayacak demektir.

Orjinal ebadınızdaki ısrarınızı anlayışla karşılarım hatta desteklerim ancak, siz ilk yazınızda parke yollarda mevcut ebadınız olan 195/50R15 in yanak profilinin düşüklüğü nedeni ile süspansiyona olumsuz etkisinden sebep çok rahatsız olduğunuzu ve lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı aracın içeriye yol sesi alma sorunu yaşadığınızı ifade ettiniz ve benden teknik uygunlukta makul bir çözüm sunmamı istediniz. Bende gerek bir önceki mesajımda gerekse de bu mesajımda gerekçeleri ve mantığıyla gayet net çözümü sundum.

Orjinal ebadınızda ısrar edecek seniz eğer... Yukarıda da izah ettiğim üzere Nokian Lastikleri ürün gamında 195/50R15 ebadında sadece "Nokian V" modelinin üretimi vardır. "Nokian H" modelinin üretimi YOKTUR. Arzu eder seniz bu söylemimi Nokian Lastiklerinin resmi sitesi olan www.nokiantyres.com adresinden de teyid edebilir siniz.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

352 Mesaj
4 Mart 2010; 13:53:34 

Ali bey ilginiz için sonsuz teşekkür ediyorum. dediğiniz üzere orjinalden vazgeçmek konusunda biraz hassas olduğum için e bide bu markada madem h serisinde bu ölçü yok yapacak bişey kalmadı. kredi kartımın kesim tarihine birkaç gün kaldı. çokta sabırsızım bu konuda ama birkaç gün sonra bahsettiğiniz v serisini isterim sizden. bu arada msn yede eklemişsiniz o konudada alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

1 Mesaj
6 Mart 2010; 1:23:07 

Ali bey merhabalar, ben 2 kıştır Nokian wr g2 suv kullanıyorum.Aracım Suzuki Grand Vitara ve lastik ebadı 225 65 17.Maalesef bu ebatta bulamadığım için 235 65 17 ebadında aldım ve çokta memnunum.Şöyle bir anımı sizinle paylaşmak isterim,Bursa da oturuyorum ve dolayısıyla arada dağa çıkma şansım oluyor.Geçen kış lastiklerimi yeni almıştım ve tabiki denemek istiyordum.Ama tereddütlerimde yok değildi.Sonuçta uzun süre araştırmalarım sonucunda Nokian marka lastik alamya karar verdim ama nede olsa Nokian hakkında bilindik markalar kadar da fikrim yoktu.Dağ yolunda Hüseyin Alana çıkamya kara verdik arabada 4 kişiydik.Hüseyin alan sapağına geldiğimizde bir kalabalıkla karşılaştık.Herkes aracını kenara çekmiş birşeyler konuşuyordu.Ben sapaktan içeri girmeye yöneldiğimde beni durdurdular ve yolun kapalı olduğunu gidemeyeceğimizi söylediler.Çünki gidenlerin hepsi geri dönmek zorunda kalmış.Ama ben hem aracıma hemde lastiklerime güvendiğim için şansımı denemek istedim ve yola koyuldum.Evet yol zemini ağardı ve belkide haklıydılar ama ben devam ettim yola ve kimsenin 2 3 gündür ayak basmadığı son derece güzel bir piknik alanına lastiklerim beni ulaştırdı ve ailemle beraber Nokianlarım sayesinde çok güzel bir gün geçirdim ve tercihimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım.
Size sormak istediğim eğer varsa benim lastik ebatlarına uygun (225 65 17)bir yaz lastiği önerebilimisiniz?Hem asfaltta ve hem hafif off-road olarak kullanmak istiyorum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.

208 Mesaj
7 Mart 2010; 17:37:43 

Ali bey merhaba, uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. Benim de bir sorum olacak size. Aracımın orijinal ebatı 205/50/17. Aracım da Volvo S 40 2009 model. Aracımın orijinalinde pirelli P7 vardı ve pek memnun kalmadım. Kış lastiği olarak Goodyear tercih ettim. Kış koşullarında çok memnun kalsam da iki defa patladı. Biri şehir içinde biri de dışarıda olmak üzere girdiğim badallardan ve 50 yanak olmasında olsa gerek 2 ay içinde iki defa lastik patlatmış oldum. Ancak pirelli ile bu sıkıntıyı hiç yaşamadım. Sebebini anlayamadım. Sizce sebep ne olabilir? Esas sorum ise bu ay içinde 4 adet lastik alacağım ve bu patlamalardan dolayı Goodyear dan ve konfor yönünden de pirelliden memnun kalmadım. Nokian düşünebilirim. Ama sizden şu soruya cevap arıyorum. 50 yanak çok ince olduğundan hem konfor hem güvenlik açısından 55 yanak mı almalıyım. Örneğin 205/55/17 benim araca uyar mı? Öte yandan ince yanağı aslında seviyorum, sportif bir görünüm katıyor. Nokianın yanaklarının daha sağlam ve güvenli olduğunu söylerseniz 215/45/17 de düşüneblirim.
Sizce benim reçetem nedir?Şimdiden teşekkürler

VOLVO S 60 1.6 DRIVE-PREMIUM & VW TIGUAN 1.4 122 HP S&S

781 Mesaj
8 Mart 2010; 16:44:03 

quote:

Orijinalden alıntı: altan 34

Ali bey merhabalar, ben 2 kıştır Nokian wr g2 suv kullanıyorum.Aracım Suzuki Grand Vitara ve lastik ebadı 225 65 17.Maalesef bu ebatta bulamadığım için 235 65 17 ebadında aldım ve çokta memnunum.Şöyle bir anımı sizinle paylaşmak isterim,Bursa da oturuyorum ve dolayısıyla arada dağa çıkma şansım oluyor.Geçen kış lastiklerimi yeni almıştım ve tabiki denemek istiyordum.Ama tereddütlerimde yok değildi.Sonuçta uzun süre araştırmalarım sonucunda Nokian marka lastik alamya karar verdim ama nede olsa Nokian hakkında bilindik markalar kadar da fikrim yoktu.Dağ yolunda Hüseyin Alana çıkamya kara verdik arabada 4 kişiydik.Hüseyin alan sapağına geldiğimizde bir kalabalıkla karşılaştık.Herkes aracını kenara çekmiş birşeyler konuşuyordu.Ben sapaktan içeri girmeye yöneldiğimde beni durdurdular ve yolun kapalı olduğunu gidemeyeceğimizi söylediler.Çünki gidenlerin hepsi geri dönmek zorunda kalmış.Ama ben hem aracıma hemde lastiklerime güvendiğim için şansımı denemek istedim ve yola koyuldum.Evet yol zemini ağardı ve belkide haklıydılar ama ben devam ettim yola ve kimsenin 2 3 gündür ayak basmadığı son derece güzel bir piknik alanına lastiklerim beni ulaştırdı ve ailemle beraber Nokianlarım sayesinde çok güzel bir gün geçirdim ve tercihimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım.
Size sormak istediğim eğer varsa benim lastik ebatlarına uygun (225 65 17)bir yaz lastiği önerebilimisiniz?Hem asfaltta ve hem hafif off-road olarak kullanmak istiyorum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Merhbalar, tecrübeniz beni de mutlu etti iyi günlerde kullanmanız dileğimle...

Yaz lastiği anlamında Nokian Lastikleri ürün gamında sürüş talebinize çok uygun "Nokian HT SUV" modeli söz konusu ancak sizin ebadınızda bizim yada distribütör stoklarında maalesef yok. Ancak mevcut kullandığınız ebat olan 235/65R17 ebadında stoklarımızda var ister seniz... ürün ile ilgili model adı üzerine tıklayabilir siniz.

235/65R17 Nokian HT SUV fiyat, detay ve ödeme alternatifleri ile ilgili lütfen tıklayınız.

Bir diğer alternatif olarak da Nokian HT SUV modeli kadar olmasa da orjinal ebadınız olan 225/65R17 ebadında "Yokohama Geolandar V91A" modeli olabilir.

225/65R17 Yokohama Geolandar V91A fiyat, detay ve ödeme alternatifleri ile ilgili lütfen tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:55:28 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

781 Mesaj
8 Mart 2010; 17:21:30 

quote:

Orijinalden alıntı: lawyer23

Ali bey merhaba, uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. Benim de bir sorum olacak size. Aracımın orijinal ebatı 205/50/17. Aracım da Volvo S 40 2009 model. Aracımın orijinalinde pirelli P7 vardı ve pek memnun kalmadım. Kış lastiği olarak Goodyear tercih ettim. Kış koşullarında çok memnun kalsam da iki defa patladı. Biri şehir içinde biri de dışarıda olmak üzere girdiğim badallardan ve 50 yanak olmasında olsa gerek 2 ay içinde iki defa lastik patlatmış oldum. Ancak pirelli ile bu sıkıntıyı hiç yaşamadım. Sebebini anlayamadım. Sizce sebep ne olabilir? Esas sorum ise bu ay içinde 4 adet lastik alacağım ve bu patlamalardan dolayı Goodyear dan ve konfor yönünden de pirelliden memnun kalmadım. Nokian düşünebilirim. Ama sizden şu soruya cevap arıyorum. 50 yanak çok ince olduğundan hem konfor hem güvenlik açısından 55 yanak mı almalıyım. Örneğin 205/55/17 benim araca uyar mı? Öte yandan ince yanağı aslında seviyorum, sportif bir görünüm katıyor. Nokianın yanaklarının daha sağlam ve güvenli olduğunu söylerseniz 215/45/17 de düşüneblirim.
Sizce benim reçetem nedir?Şimdiden teşekkürler

Merhabalar,

205/50R17 ebadınızda yaz lastiği olarak Pirelli de sıkıntı yaşamamanızın doğal nedeni Pirelli "P7" model lastiğinizin W hız sınıfnda ve Pirellinin geleneksel sert karkas yapısı sayesindendir. Kış lastiği olarak kullandığınız GoodYear ın da kış lastiği olması (Kış lastikleri yaz lastiklerine nazaran daha yumuşak lastiklerdir.), daha düşük hız sınıfında olması (Hız sınıfı düştükçe lastiğin yumuşaklığı artar, hız sınıfı yükseldikçe lastik de sertleşir.)ve GoodYear'ın Pirelli ye nazaran daha yumuşak karkaslı bir üretim yapısı olmasından kaynaklıdır.

Dar yanak profil oranına sahip lastikler ister istemez mukavemet yapısı ve yüksek hız sınıf kategorileri nedeni ile üretim prensipleri gereği sert olurlar. Bu açıdan pek bir çözüm sunabilmem çok zor. 205/55R17 ebadı ile ilgili sorunuza ise, "Maalesef" yanıtını vermek durumundayım, iki ebat arasındaki tam çapdaki fark 2,05 cm ile % 3.22 ye ulaşmakta, lastik muadiliyeti açısından tolere sınırlarını aştığından dolayı teknik uygunluk anlamında tavsiye edebilmem mümkün değil.

205/50R17 ebadınızda Pirelli kadar sert değil, Michelin kadar da yumuşak değil ancak, XL (eXtra Load-ekstra yük) yanak üretim formu ile darbe dayanımı açısından Michelinden ve Pirelli den dahi çok daha iyi bir ürün olan W hız sınıfındaki "Nokian ZG2" modelini özellikle tavsiye edebilirim. Sınırlı sayıda stoklarımızda da mevcut durumda şu an.

205/50R17 93W XL Nokian ZG2 detayları için lütfen tıklayınız.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

208 Mesaj
8 Mart 2010; 21:17:11 

Ali bey samimi yanıtlarınız için çok teşekkürler, yalnız sorumun sonunda bir de 215/45/17 den bahsetmiştim. Acaba bu ebat uygun olur mu? Yoksa orjinal ebattan şaşmamalıyım. Bir de bu lastikleri sizden sipariş ettiğimde satış sonrası destek istediğimde ne yapacağım, zira bulunduğum yerde nokian servisi yok galiba. tekrar çok teşekkürler

quote:

Merhabalar,

205/50R17 ebadınızda yaz lastiği olarak Pirelli de sıkıntı yaşamamanızın doğal nedeni Pirelli "P7" model lastiğinizin W hız sınıfnda ve Pirellinin geleneksel sert karkas yapısı sayesindendir. Kış lastiği olarak kullandığınız GoodYear ın da kış lastiği olması (Kış lastikleri yaz lastiklerine nazaran daha yumuşak lastiklerdir.), daha düşük hız sınıfında olması (Hız sınıfı düştükçe lastiğin yumuşaklığı artar, hız sınıfı yükseldikçe lastik de sertleşir.)ve GoodYear'ın Pirelli ye nazaran daha yumuşak karkaslı bir üretim yapısı olmasından kaynaklıdır.

Dar yanak profil oranına sahip lastikler ister istemez mukavemet yapısı ve yüksek hız sınıf kategorileri nedeni ile üretim prensipleri gereği sert olurlar. Bu açıdan pek bir çözüm sunabilmem çok zor. 205/55R17 ebadı ile ilgili sorunuza ise, "Maalesef" yanıtını vermek durumundayım, iki ebat arasındaki tam çapdaki fark 2,05 cm ile % 3.22 ye ulaşmakta, lastik muadiliyeti açısından tolere sınırlarını aştığından dolayı teknik uygunluk anlamında tavsiye edebilmem mümkün değil.

205/50R17 ebadınızda Pirelli kadar sert değil, Michelin kadar da yumuşak değil ancak, XL (eXtra Load-ekstra yük) yanak üretim formu ile darbe dayanımı açısından Michelinden ve Pirelli den dahi çok daha iyi bir ürün olan W hız sınıfındaki "Nokian ZG2" modelini özellikle tavsiye edebilirim. Sınırlı sayıda stoklarımızda da mevcut durumda şu an.

205/50R17 93W XL Nokian ZG2 detayları için lütfen tıklayınız.

VOLVO S 60 1.6 DRIVE-PREMIUM & VW TIGUAN 1.4 122 HP S&S

781 Mesaj
9 Mart 2010; 11:20:50 

quote:

Orijinalden alıntı: lawyer23

Ali bey samimi yanıtlarınız için çok teşekkürler, yalnız sorumun sonunda bir de 215/45/17 den bahsetmiştim. Acaba bu ebat uygun olur mu? Yoksa orjinal ebattan şaşmamalıyım. Bir de bu lastikleri sizden sipariş ettiğimde satış sonrası destek istediğimde ne yapacağım, zira bulunduğum yerde nokian servisi yok galiba. tekrar çok teşekkürler

Merhabalar,

.../45R17 ebadında Nokian Modellerinin hepsi XL formunda üretildiğinden yanak mukavemeti açısından herhangi bir sıkıntı yaşamadık şimdiye dek. Ancak benim size 215/45R17 yada 225/45R17 (aslında 1 e 1 muadiliyet açısından doğru ebat budur) telkin etmememin başlıca sebebi bir önceki yazımda da belirttiğim üzere yanak profil oranı azaldıkça lastik daha da sertleşeceğinden bu sefer konforsuzluğunuz hem devam edecek hemde daha da sert olacağından güzel görünme adına sizi pişman etmemek içindi.

205/50R17 nin ebat skalası tam şu şekildedir. 195/65R15 - 205/55R16 - 205/50R17 -225/45R17 - 225/40R18
* 215/45R17 ebadı tam muadil olmasada kullanılabilecek tolere sınırları dahilinde olan bir ebattır.

215/45R17 olarak zaten şu an Nokian da ürün stoklarda tükenmiş durumda. Ama 225/45R17 olarak da "Nokian V" modeli stoklarımızda var ister seniz.

225/45R17 94V XL Nokian V için tıklayınız

Edit:
Satış sonrası destekle ilgili olarak Biz bayiisi olarak İstanbuldayız, Distribütörümüz İzmirde. Birçok ilde de bayiileri söz konusu, lastikte garanti sistemi bu konunun 1. sayfasında açıklandığı üzeredir tıklayınız ve A yada B markası içinde farketmeksizin geçerli olan bir sistemdir. Bu garanti sistemi dahilinde satış sonrası desrek anlamında her zaman bizzat yada dolaylı olarak yardıma hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 9 Mart 2010; 11:34:16 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

1004 Mesaj
10 Mart 2010; 2:26:02 

Ford Fiesta 2006 yeni kasa arabam var. Stil paketli.
Üzerinde orjinal 195/50/15 82H Continental premium contact lastikler var..
Aracım 43000 km de yani çok kullanan biri değilim. Bu lastiklerimden yol tutuş olarak çok memmunum yalnız 3. kez lastik yardım. 50 yanak olduğu için Sakarya yol şartlarına pek uygun değil. Bir de arabamın stil paket oluşundan çok sert süspansiyonları var... Yoldaki her sesi içerde hissdiyorum..
Şimdi 2 tane sorum var?
1) Nokian ı önerir msiiniz? Continental ile kıyaslama yaparsanız + ları - leri nelerdir?...
2) 50 yanak biraz düşük geliyor.. 15 lik jantları değiştirmeden ne önerirsiniz?

Bir de Sakaryada bayiniz var mı?

SGS II

2494 Mesaj
10 Mart 2010; 3:19:24 

ali bey bir yardımda ben rica etcem sizden;

2005 model hyundai getz aracımın lastiklerini değiştirmeyi düşünüyorum mayıs ayına doğru. şu an takılı lastiklerin ebatları: 155/80R13
arabanın kitapçığından öğrendiğim kadarıyla opsiyonel ebat olarak: 175/65R14'te kullanılabilirmiş.

şimdi lastiğin ebatını artırmam demek yeni bir jant almamda gerek demek olacak sanırım. bu yüzden ek masraf çıkıyor bana. sizce bu ebatlardaki lastiklerin değişimi özellikle konfor açısından ne kadar önemli. yani gözle görülür bir fark olur mu? yoksa sadece dış görünüm açısından güzel bir görünüm dışında bir etkisi olmaz mı? siz olsanız bu ebat değişimi konusunda ne yapardınız?

bir de ankara'da nokian lastiklerinin bayisi mevcut mu sanırım siz istanbuldasınız. ankara'nın havasına göre nokian'ın hangi modeli yada nokian dışında önerebileceğiniz marka ve modeller var mı? en azından almaya giderken bu marka/modelleri göz önüne alıp giderim...

çok teşekkür ederim şimdiden zaman ayırıp cevap verdiğiniz için..

781 Mesaj
10 Mart 2010; 15:35:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Achina

Ford Fiesta 2006 yeni kasa arabam var. Stil paketli.
Üzerinde orjinal 195/50/15 82H Continental premium contact lastikler var..
Aracım 43000 km de yani çok kullanan biri değilim. Bu lastiklerimden yol tutuş olarak çok memmunum yalnız 3. kez lastik yardım. 50 yanak olduğu için Sakarya yol şartlarına pek uygun değil. Bir de arabamın stil paket oluşundan çok sert süspansiyonları var... Yoldaki her sesi içerde hissdiyorum..
Şimdi 2 tane sorum var?
1) Nokian ı önerir msiiniz? Continental ile kıyaslama yaparsanız + ları - leri nelerdir?...
2) 50 yanak biraz düşük geliyor.. 15 lik jantları değiştirmeden ne önerirsiniz?

Bir de Sakaryada bayiniz var mı?

Merhabalar,

1. Sorunuzun cevabı:
Nokian Lastiklerini daima önerdim, bizzat da kullanıyorum size de tavsiye ederim. Continental ile kıyaslamaya gelirsek, Nokian Lastiklerinin 195/50R15 ebadı için tek model olan "Nokian V" modeli gerek ıslak zemin gerekse de lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı meydana çıkan ses düzeyi açısından Continental e nazaran ciddi avantajları olmasıdır. Ancak yanak profil oranının düşük olması nedeni ile sertlik anlamında Continental ile yaşadıklarınızı Nokian ile de yayamanız doğal bir sonuç olacaktır.

2. Sorunuzun Cevabı:
Jantınızı değiştirmeden orjinal ebadınız olan 195/50R15 ebadının 1 e 1 muadil ebadı 185/55R15 i kullanabilir siniz tekniik uygunluk muadiliyet sıklasına göre muadil (eşdeğer-denk) ebattır. Araç yüksekliğiniz değişmeyecektir. ancak lastiğin tabanı yani yere basan kısmı 1 cm daralacaktır. bu hususun olumlu ve olumsuz olmak üzere 2 yönden size etkisi olur. Olumlu yönü taban daraldığından dolayı, sürtünme azalacağından yakıt ekonomisi sağlayacaktır ve H hız sınıfı olduğundan (hız sınıfı düştükçe lastik yumuşar) daha yumuşak bir süspansiyona sahip olacak sınız.. Olumsuz yönü ise yine taban daraldığı için viraj hakimiyetiniz orjinal ebadınıza nazaran bir miktar zayıflayacaktır.

195/50R15 Nokian V için tıklayınız.

185/55R15 Nokian H için tıklayınız.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

1004 Mesaj
10 Mart 2010; 16:46:08 

Ali bey e verdiği bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim...
2 lastik değiştirmeyi düşündüğüm için Continental almamın daha iyi olacağını söyledi..
4 lastik alsaydım da Nokian alsaydık keşke malum ekonomik nedenler....

quote:

Merhabalar,

1. Sorunuzun cevabı:
Nokian Lastiklerini daima önerdim, bizzat da kullanıyorum size de tavsiye ederim. Continental ile kıyaslamaya gelirsek, Nokian Lastiklerinin 195/50R15 ebadı için tek model olan "Nokian V" modeli gerek ıslak zemin gerekse de lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı meydana çıkan ses düzeyi açısından Continental e nazaran ciddi avantajları olmasıdır. Ancak yanak profil oranının düşük olması nedeni ile sertlik anlamında Continental ile yaşadıklarınızı Nokian ile de yayamanız doğal bir sonuç olacaktır.

2. Sorunuzun Cevabı:
Jantınızı değiştirmeden orjinal ebadınız olan 195/50R15 ebadının 1 e 1 muadil ebadı 185/55R15 i kullanabilir siniz tekniik uygunluk muadiliyet sıklasına göre muadil (eşdeğer-denk) ebattır. Araç yüksekliğiniz değişmeyecektir. ancak lastiğin tabanı yani yere basan kısmı 1 cm daralacaktır. bu hususun olumlu ve olumsuz olmak üzere 2 yönden size etkisi olur. Olumlu yönü taban daraldığından dolayı, sürtünme azalacağından yakıt ekonomisi sağlayacaktır ve H hız sınıfı olduğundan (hız sınıfı düştükçe lastik yumuşar) daha yumuşak bir süspansiyona sahip olacak sınız.. Olumsuz yönü ise yine taban daraldığı için viraj hakimiyetiniz orjinal ebadınıza nazaran bir miktar zayıflayacaktır.

195/50R15 Nokian V için tıklayınız.

185/55R15 Nokian H için tıklayınız.

SGS II

781 Mesaj
10 Mart 2010; 16:55:23 

quote:

Orijinalden alıntı: audioslave

ali bey bir yardımda ben rica etcem sizden;

2005 model hyundai getz aracımın lastiklerini değiştirmeyi düşünüyorum mayıs ayına doğru. şu an takılı lastiklerin ebatları: 155/80R13
arabanın kitapçığından öğrendiğim kadarıyla opsiyonel ebat olarak: 175/65R14'te kullanılabilirmiş.

şimdi lastiğin ebatını artırmam demek yeni bir jant almamda gerek demek olacak sanırım. bu yüzden ek masraf çıkıyor bana. sizce bu ebatlardaki lastiklerin değişimi özellikle konfor açısından ne kadar önemli. yani gözle görülür bir fark olur mu? yoksa sadece dış görünüm açısından güzel bir görünüm dışında bir etkisi olmaz mı? siz olsanız bu ebat değişimi konusunda ne yapardınız?

bir de ankara'da nokian lastiklerinin bayisi mevcut mu sanırım siz istanbuldasınız. ankara'nın havasına göre nokian'ın hangi modeli yada nokian dışında önerebileceğiniz marka ve modeller var mı? en azından almaya giderken bu marka/modelleri göz önüne alıp giderim...

çok teşekkür ederim şimdiden zaman ayırıp cevap verdiğiniz için..

Merhabalar,

155/80R13 Getz'lerin baz versiyonlarında ilk zamanlar çıkan bir ebattı sonraları 175/65R14 e döndü... Süspansiyon Konfor anlamında, 155/80R13 ebadınız 175/65R14 ebadına göre daha konforludur ancak 175/65R14 ebadı da 65 yanak oranıyla konforlu bir ebattır. ilave olarak 155/80R13 ebadına göre yol tutuşu anlamında çok daha fazla kazanımlar meydana getirir. 2 cm lik taban genişlemesi özellikle viraj hakimiyetinize hissedilir bir avantaj katacaktır.

Ankara'da ki Nokian bayiileri ile ilgili Nokian Lastikleri TR Distribütörü Güven Lastik A.Ş.'nin www.guvenlastik.net sitesi üzerinden ulaşarak telefonla Ankara bayiilerini öğrenebilir siniz. İstediğiniz ürüne ulaşamamanız durumunda bizde buradan size kargo ile yardım olabiliriz.

175/65R14 ebadınızda Nokian Lastiklerinin ekonomik modeli olan "Nokian i3" ve üst model olan "Nokian H" modellerinden birini tercih edebilir siniz. Gerek ıslak zemin tutunma kaabiliyetleri gerekse de sessizlik açısından benzersiz modellerdir. Alternatif olarak da Yokohama Lastiklerinin "A.Drive AA01" modelini de tercih edebilir siniz.

175/65R14 ebadında
Nokian i3 fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.
Nokian H fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.
Yokohama A.Drive AA01 fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:57:05 >

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

2494 Mesaj
11 Mart 2010; 14:46:20 

quote:

Merhabalar,

155/80R13 Getz'lerin baz versiyonlarında ilk zamanlar çıkan bir ebattı sonraları 175/65R14 e döndü... Süspansiyon Konfor anlamında, 155/80R13 ebadınız 175/65R14 ebadına göre daha konforludur ancak 175/65R14 ebadı da 65 yanak oranıyla konforlu bir ebattır. ilave olarak 155/80R13 ebadına göre yol tutuşu anlamında çok daha fazla kazanımlar meydana getirir. 2 cm lik taban genişlemesi özellikle viraj hakimiyetinize hissedilir bir avantaj katacaktır.

Ankara'da ki Nokian bayiileri ile ilgili Nokian Lastikleri TR Distribütörü Güven Lastik A.Ş.'nin www.guvenlastik.net sitesi üzerinden ulaşarak telefonla Ankara bayiilerini öğrenebilir siniz. İstediğiniz ürüne ulaşamamanız durumunda bizde buradan size kargo ile yardım olabiliriz.

175/65R14 ebadınızda Nokian Lastiklerinin ekonomik modeli olan "Nokian i3" ve üst model olan "Nokian H" modellerinden birini tercih edebilir siniz. Gerek ıslak zemin tutunma kaabiliyetleri gerekse de sessizlik açısından benzersiz modellerdir. Alternatif olarak da Yokohama Lastiklerinin "A.Drive AA01" modelini de tercih edebilir siniz.

175/65R14 ebadında
Nokian i3 fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.
Nokian H fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.
Yokohama A.Drive AA01 fiyat ve detayları ile ilgili tıklayınız.

ali bey çok teşekkür ederim vakit ayırıp bilgilendirdiğiniz için. hayırlı işler bol kazançlar dilerim.

38 Mesaj
12 Mart 2010; 22:37:22 

Merhaba Ali bey;
2004 model bir A4 aracım var,kışlık olarak205/60/16 WR G2 kullanıyorum(bu arada servisten söylediklerine göre aracımın orjinal lastik ölçüsü 205/55/16 imiş) ve memnunum.
Geçenyıl nisanda yazlık olarak kullanmak üzere bir takım 17" jant ile beraber 4 adet te çok araştırdıktan sonra en yumuşak ve en konforlu lastik olarak tavsiye edilen 225/45/17 91Y Michelin pilot ps2 aldım(orj.ebatın muadili diye)Fakat tam bir fiyasko aracımdaki konfor tamamen kayboldu ve bu lastikler müthiş ses yapıyor okadar moralim bozulduki anlatamam.Fakat belki jant büyüttüğüm içindir diye idare edeyim dedim ama olmayacak çünki bir Audi için buses tahammül edlir değil, aynı zamanda bu lastikler kuru zeminde acayip kayıyor ve kızaklıyor.
Michelin için bukadar sesli olamaz dedi herkes ama benim kışlıklardan çok daha fazla ses yapıyor.Y seri si olması konforda etkiler ama,seside artırırmı?
16" ile 17" arasında sertlik farkı olur deniyor ama ses açısından bir farklılık olurmu.
Size sormak istediğim 225/45/17 ebatta V serisinde olduğunu biliyorum Ankaradaki Nokian bayisine bu ebatın H serisinde olup olmadığını sordum var fakat şu an elimizde yok dediler.Bu ebatta yolgüvenliği(balon veya ani hasarlar gibi),yol tutuşu,konfor,yumuşaklık,sertlik ve ses açısından H seri V serisine göre daha tatmin edici olabirmi?Ayrıca bu serilirde ıslak kuru zeminlerde fren,kızaklama ve yol tutuşu açısından da tatmin edici olabilirmi?(kullandığım ps2 lere göre) Ve hangisini almalıyım H mı V mi?
H veya V serisinden yeni tarihli ürün elinizde varmı ve fiyat ları nedir?
Ayrıca ebat olarak 225/50/17 kullansak olurmu.Olursa konfor,ses,sertlik ve yol tutuş açısından artı ve eksileri ne olur.Bunlarda Michelin gibi rahatsız edici olursa diye de korkuyorum.Biliyorum çok uzattım ama insan iyi bir arabaya binipte bi lastik yüzünden rahatı bozulunca huzursuz oluyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür eder iyi günler dilerim.

781 Mesaj
13 Mart 2010; 13:17:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ruhani-06

Merhaba Ali bey;
2004 model bir A4 aracım var,kışlık olarak205/60/16 WR G2 kullanıyorum(bu arada servisten söylediklerine göre aracımın orjinal lastik ölçüsü 205/55/16 imiş) ve memnunum.
Geçenyıl nisanda yazlık olarak kullanmak üzere bir takım 17" jant ile beraber 4 adet te çok araştırdıktan sonra en yumuşak ve en konforlu lastik olarak tavsiye edilen 225/45/17 91Y Michelin pilot ps2 aldım(orj.ebatın muadili diye)Fakat tam bir fiyasko aracımdaki konfor tamamen kayboldu ve bu lastikler müthiş ses yapıyor okadar moralim bozulduki anlatamam.Fakat belki jant büyüttüğüm içindir diye idare edeyim dedim ama olmayacak çünki bir Audi için buses tahammül edlir değil, aynı zamanda bu lastikler kuru zeminde acayip kayıyor ve kızaklıyor.
Michelin için bukadar sesli olamaz dedi herkes ama benim kışlıklardan çok daha fazla ses yapıyor.Y seri si olması konforda etkiler ama,seside artırırmı?
16" ile 17" arasında sertlik farkı olur deniyor ama ses açısından bir farklılık olurmu.
Size sormak istediğim 225/45/17 ebatta V serisinde olduğunu biliyorum Ankaradaki Nokian bayisine bu ebatın H serisinde olup olmadığını sordum var fakat şu an elimizde yok dediler.Bu ebatta yolgüvenliği(balon veya ani hasarlar gibi),yol tutuşu,konfor,yumuşaklık,sertlik ve ses açısından H seri V serisine göre daha tatmin edici olabirmi?Ayrıca bu serilirde ıslak kuru zeminlerde fren,kızaklama ve yol tutuşu açısından da tatmin edici olabilirmi?(kullandığım ps2 lere göre) Ve hangisini almalıyım H mı V mi?
H veya V serisinden yeni tarihli ürün elinizde varmı ve fiyat ları nedir?
Ayrıca ebat olarak 225/50/17 kullansak olurmu.Olursa konfor,ses,sertlik ve yol tutuş açısından artı ve eksileri ne olur.Bunlarda Michelin gibi rahatsız edici olursa diye de korkuyorum.Biliyorum çok uzattım ama insan iyi bir arabaya binipte bi lastik yüzünden rahatı bozulunca huzursuz oluyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür eder iyi günler dilerim.

Merhabalar,

Öncelikle tüm sıkıntılarınızın sebebi Michelin olması, Y hız sınıfı olması vs. DEĞİL. Tüm sıkıntılarınızın sebebi 205/60R16 gibi bir kış lastiği ebadı ile 225/45R17 ebadındaki bir yaz lastiğini kıyaslıyor olmanız.

Kış lastiğiniz zaten yumuşak bir lastik, üstüne üstülük bir de 60 gibi bir yanak oranına haiz. Siz yanak oranını 45 e düşürdüğünüzde hem esneme payı kalmıyacak, hem bu tarz dar yanaklı lastikler hem sürate hem aracın motor gücünden kaynaklı ivmelenme sonucu meydana çıkan kuvveti yere yansıtırken lastiklere kuvvet uygulayacak bu nedenle de lastiğin sert olması gerektiğinden size ayrıva bir konforsuzluk meydana getirmesi kadar DOĞAL bir sonuç yok.

Evet Michelin yumuşak lastiktir ama bu ebatlarda o da serttir, sert olmak zorundadır.

Ses unsurunun sertlik yada yumuşaklık ile doğrudan ilintisi YOKTUR. Esas fark lastiğin desen tasarım ve desen kaplama karışım teknolojilerinde yatar. Sert lastikde sessiz olabilir yani...

Nokian Lastikleri ürün gamında 225/45R17 ebadında H hız sınıfında "NokianH" modeli yada benzeri model olarak herhangi bir üretim dahi YOKTUR. Size yanlış bilgi verilmiş. Bu ebatda Nokian Lastiklerinin ürün gamında 2 model söz konusudur. V hız sınıfında "Nokian V" modeli ile W hız sınıfında "Nokian ZG2" modelleri vardır. "Nokian V" modeli bizim stoklarımızda mevcuttur, ancak "Nokian ZG2" modeli distribütör stoklarında dahi kalmamıştır.

225/45R17 ebadında sormuş olduğunuz ve Michelin'e nazaran diye ifade ettiğiniz kıyaslama istemize ancak şu cevabı verebilirim. Bu ebat ile devam etmek istediğiniz takdirde şunu mutlak surette kabul etmek durumunda sınız. 205/60R16 kışlık lastiklerinize nazaran A yada B markası hangi marka olursa olsun sert lik hususunu hep yaşayacaksınız bu durum 2x2=4 tür.

225/50R17 ebadı olmaz, 205/50R17 muadil ebattır. Ancak bu ebattanda sadece W hız sınıfında "Nokian ZG2 Modeli elimizde kaldı.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

38 Mesaj
13 Mart 2010; 16:29:04 

Ali Bey cevabınız için teşekkür ederim.
Peki sessizlik ve ıslak veya kuru zeminde yoltutuşu olarak Nokian V serisi ps2 ye göre daha tatminkar olurmu sizce.Çünki birkış lastiğine göre bile ps2 çok gürültülü birlastik ve kuruda müthiş kayıyor.Yada bu lastiği değiştirmeye değecek kadar verim alamayacak isem ps2 leri kullanmaya devammı etmeliyim iki arada bir derede kaldım.
Ayrıca 205/50/17 ebatı 225/45/17 ye göre yol tutuşta viraj hakimiyetinde bir zafiyet yaratırmı acaba Teşekkürler Hayırlı işler .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ruhani-06 -- 13 Mart 2010; 21:38:22 >

781 Mesaj
15 Mart 2010; 13:46:21 

quote:

Orijinalden alıntı: ruhani-06

Ali Bey cevabınız için teşekkür ederim.
Peki sessizlik ve ıslak veya kuru zeminde yoltutuşu olarak Nokian V serisi ps2 ye göre daha tatminkar olurmu sizce.Çünki birkış lastiğine göre bile ps2 çok gürültülü birlastik ve kuruda müthiş kayıyor.Yada bu lastiği değiştirmeye değecek kadar verim alamayacak isem ps2 leri kullanmaya devammı etmeliyim iki arada bir derede kaldım.
Ayrıca 205/50/17 ebatı 225/45/17 ye göre yol tutuşta viraj hakimiyetinde bir zafiyet yaratırmı acaba Teşekkürler Hayırlı işler .

Merhabalar,

Sessizlik anlamında Nokian Lastikleri zaten patentli bir teknolojiye sahiptirler. Kullanmaya başladığınız andan itibaren bariz bir fark hissedeceğiniz aşikardır. Bunu ben değil, kullancılar daha çok dile getiriyorlar bize...

Lastiklerde kuru zemini zaten pek konuşmayız ancak PS2 ile kuru zeminde dahi kaydırma sıkıntınız muhtemelen lastiği yeterince ısıtamadığınızdan kaynaklanmakta diye düşünüyorum. Bu tarz lastikler Ultra Yüksek Performans kategorisinde yer aldığından bir miktar ısınmak isterler, ısındıkça performansları yükselir.

Islak zemin şikayetleriniz açısından ise PS2 de ilk defa sizden şikayet almıyorum, ancak yine, ısınma hususuna bağlıyacağım birde lastik basınçlarınızın mutlaka tam olması gerek o lastik için.

Aslında burdan şu kıssadan hisse çıkmakta, hep dile getiriyoruz, en iyi lastik yok, araca ve amaca göre lastik var. Mevcut lastiğiniz de bunun bir örneği aslında genel itibari ile baktığınızda...

Nokian V hususu açısından değerlendirmem gerekirse, V hız sınıfında maks. 240 Km./s hıza dayanıklı olmakla birlikte birçok aracın motor kuvvetini yer yansıtırken lastiklerin üzerine bindirdiği ivme kuvvetini rahatlıkla taşıyabilen bir model. Islak zemin anlamında zaten ciddi tahliye performansı olan, sahip olduğu thermo silika ve hydra silika baz karışımlı taban desen kaplam karışım yapısıyla ciddi başarılı performanslar sergileyen bir modeldir. Kuru zeminde de zemine göre tepki vermeye müsait az önce bahsettiğim taban kaplama karışım yapısı nedeni ile de bize fıkra gibi bir olay yaşatmış bir üründür.

225/45R17 satın alan bir müşterimiz 2 gün sonra aracını elfreni ile dahi döndüremediğini ifade edip Nokian ları çıkartıp, en ucuz lastiklerden birini taktı. Kendisini amacı farklıydı, aracı çok kuvvetli bir araçtı ve drift yaptığını iafde etti, bu nedenlede lastiği çok beğendiğini ancak arzu ettiklerini yapamadığını ifade etti, zaten özellikle sonbahar aylarında drift yapmadığı zamanlarda Nokian V lerini kullanıyor. Bu şaka değil gerçektir. İsteyene ispatı benim için çok kolaydır.

205/50R17 yi değerlendirmem gerekirsede özellikle kuru zemin viraj hakimiyetinde 225/45R17 ye nazaran taban ölçüsü 2 cm. daralacağından mevcut 205/60R16 kış lastikleriniz kadar bir viraj hakimiyetiniz olacaktır. 205/50R17 nin Yanak oranı daha dar olduğundan kış lastiğinize nazaran belki bir miktar daha iyi viraj hakimiyetiniz olabilir. Bu husus tamamıyle o anki koşul sürat ve kullanımızla doğrudan ilintilidir.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

2494 Mesaj
15 Mart 2010; 16:53:07 

Herkese merhabalar.

geçen gün ali bey'in tavsiyesi üzerine nokian lastik almaya karar vermiş idim. bugün ankara'da(ankara'da oturuyorum) nokian lastik satan sanırım yetkili bayilerinden biri olan yere gittim. elinde nokain'ın kalmadığını 1 ay sonrasına geleceğini söyledi. bende acelesi olmadığını bir ay sonrada alabileceğimi söyledim. fiyatlarını da sordum tabi:
nokian i3 için 110lira
nokian h modeli için 120lira
elinde hali hazırda olan mişlen:) için ise 115lira olduğunu öğrendim. tabi nokian gelince 1ay sonra pazarlığımıda oturur yaparım. yalnız dün de metro mağazalarında pirelli nin p3000 modelinde kampanyası olduğunu gördüm bununda fiyatı tam hatırlayamasamda 70 lira cıvarı idi.
lastik ebatım 175 65 r14.

ali bey sizce bu fiyatlar doğrultusunda ne yapmamı önerirsiniz. tabi işin bu tarafı biraz bütçe ile de alakalı bir durum. şahsen ben nokian i3'e sıcak baksamda, babam tabi en ucuzu daha doğrusu bütçeye en uyguna sıcak bakmakta. pirelli nin bu modeli hakkında görüşleriniz neler, mişlen zaten nokian i3ten az biraz pahalı old. için düşünmem, çünkü ilk tercihim nokian olur. bir de size göre; verecekseniz 10 lira daha verin h modelini alın mı dersiniz yoksa bu ebat ve hız için( hızdan kastım 160'ın üzerine çıkınca araba yerden kesiliyor, o yüzden basmıyorum) i3 te sizin için yeterli olur mu dersiniz?
çok teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz cevap için..hayırlı kazançlar dilerim.

ek soru olarak: bu bir ay sonra gelecek denen nokian'ın 2010 yapımı olma ihtimali olabilir mi, nisan ayı itibariyle?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi audioslave -- 15 Mart 2010; 16:59:40 >

38 Mesaj
16 Mart 2010; 9:05:20 

quote:

Merhabalar,

Sessizlik anlamında Nokian Lastikleri zaten patentli bir teknolojiye sahiptirler. Kullanmaya başladığınız andan itibaren bariz bir fark hissedeceğiniz aşikardır. Bunu ben değil, kullancılar daha çok dile getiriyorlar bize...

Lastiklerde kuru zemini zaten pek konuşmayız ancak PS2 ile kuru zeminde dahi kaydırma sıkıntınız muhtemelen lastiği yeterince ısıtamadığınızdan kaynaklanmakta diye düşünüyorum. Bu tarz lastikler Ultra Yüksek Performans kategorisinde yer aldığından bir miktar ısınmak isterler, ısındıkça performansları yükselir.

Islak zemin şikayetleriniz açısından ise PS2 de ilk defa sizden şikayet almıyorum, ancak yine, ısınma hususuna bağlıyacağım birde lastik basınçlarınızın mutlaka tam olması gerek o lastik için.

Aslında burdan şu kıssadan hisse çıkmakta, hep dile getiriyoruz, en iyi lastik yok, araca ve amaca göre lastik var. Mevcut lastiğiniz de bunun bir örneği aslında genel itibari ile baktığınızda...

Nokian V hususu açısından değerlendirmem gerekirse, V hız sınıfında maks. 240 Km./s hıza dayanıklı olmakla birlikte birçok aracın motor kuvvetini yer yansıtırken lastiklerin üzerine bindirdiği ivme kuvvetini rahatlıkla taşıyabilen bir model. Islak zemin anlamında zaten ciddi tahliye performansı olan, sahip olduğu thermo silika ve hydra silika baz karışımlı taban desen kaplam karışım yapısıyla ciddi başarılı performanslar sergileyen bir modeldir. Kuru zeminde de zemine göre tepki vermeye müsait az önce bahsettiğim taban kaplama karışım yapısı nedeni ile de bize fıkra gibi bir olay yaşatmış bir üründür.

225/45R17 satın alan bir müşterimiz 2 gün sonra aracını elfreni ile dahi döndüremediğini ifade edip Nokian ları çıkartıp, en ucuz lastiklerden birini taktı. Kendisini amacı farklıydı, aracı çok kuvvetli bir araçtı ve drift yaptığını iafde etti, bu nedenlede lastiği çok beğendiğini ancak arzu ettiklerini yapamadığını ifade etti, zaten özellikle sonbahar aylarında drift yapmadığı zamanlarda Nokian V lerini kullanıyor. Bu şaka değil gerçektir. İsteyene ispatı benim için çok kolaydır.

205/50R17 yi değerlendirmem gerekirsede özellikle kuru zemin viraj hakimiyetinde 225/45R17 ye nazaran taban ölçüsü 2 cm. daralacağından mevcut 205/60R16 kış lastikleriniz kadar bir viraj hakimiyetiniz olacaktır. 205/50R17 nin Yanak oranı daha dar olduğundan kış lastiğinize nazaran belki bir miktar daha iyi viraj hakimiyetiniz olabilir. Bu husus tamamıyle o anki koşul sürat ve kullanımızla doğrudan ilintilidir.

Ali bey cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.İstanbul'a ay sonunda gelme durumum var inşallah görüşeceğiz.Hayırlı işler ve bol kazançlar dilerim

426 Mesaj
17 Mart 2010; 22:46:12 

Ali Bey,

Öncelikle tüm sorulara çok açıklayıcı bilgiler verip herkesin derdine derman olduğunuz için teşekkür ederim kendi adıma. Ben de yazdıklarınızı okudum ama herkesin ihtiyaçları farklı gerçekten. Ben yeni lastik almayı düşünüyorum aracıma.

Grande Punto 185/65 R15 ebatlarında orjinal lastikler var üzerinde, açıkçası boyutlarını standart olarak kullanmak her açıdan bana daha mantıklı geliyor.

İzmir'de yaşadığım için kış lastiklerine çok ihtiyacım olmuyor. Benim aradığım lastik dört mevsim kullanılmaya en uygun lastik. Tabii İzmir'in kış boyu yağmur altında olduğunu hesaba katmak gerekiyor sanırım. Islak zeminde güvenli olmalı öncelikle.

Yazın da sıcak olduğunu ve otobanı çok kullandığımızı düşünürsek nasıl bir lastik bana uygun acaba?

Daha önceki aracımda Bridgestone Turanza ER300 kullanıyordum. Islak zeminde gayet başarılı bulmama rağmen biraz sesli ve sert geliyordu bana. Bu lastiği mi önerirsiniz yoksa Nokian mı tercih etmeliyim. Fiyat olarak orta seviye bir lastik arayışındayım.

Şimdiden cevap için çok teşekkürler. Sizin kadar ilgili ve en önemlisi BİLGİLİ bir satıcı bulmak hiç kolay değil. Bunun için de ayrıca teşekkürler.

2494 Mesaj
21 Mart 2010; 19:40:54 

quote:

Herkese merhabalar.

geçen gün ali bey'in tavsiyesi üzerine nokian lastik almaya karar vermiş idim. bugün ankara'da(ankara'da oturuyorum) nokian lastik satan sanırım yetkili bayilerinden biri olan yere gittim. elinde nokain'ın kalmadığını 1 ay sonrasına geleceğini söyledi. bende acelesi olmadığını bir ay sonrada alabileceğimi söyledim. fiyatlarını da sordum tabi:
nokian i3 için 110lira
elinde hali hazırda olan mişlen:) için ise 115lira olduğunu öğrendim. tabi nokian gelince 1ay sonra pazarlığımıda oturur yaparım. yalnız dün de metro mağazalarında pirelli nin p3000 modelinde kampanyası olduğunu gördüm bununda fiyatı tam hatırlayamasamda 70 lira cıvarı idi.

ali bey sizce bu fiyatlar doğrultusunda ne yapmamı önerirsiniz. tabi işin bu tarafı biraz bütçe ile de alakalı bir durum. şahsen ben nokian i3'e sıcak baksamda, babam tabi en ucuzu daha doğrusu bütçeye en uyguna sıcak bakmakta. pirelli nin bu modeli hakkında görüşleriniz neler, mişlen zaten nokian i3ten az biraz pahalı old. için düşünmem, çünkü ilk tercihim nokian olur. bir de size göre; verecekseniz 10 lira daha verin h modelini alın mı dersiniz yoksa bu ebat ve hız için( hızdan kastım 160'ın üzerine çıkınca araba yerden kesiliyor, o yüzden basmıyorum) i3 te sizin için yeterli olur mu dersiniz?

ek soru olarak: bu bir ay sonra gelecek denen nokian'ın 2010 yapımı olma ihtimali olabilir mi, nisan ayı itibariyle?

ali bey şehir dışında herhalde :(

781 Mesaj
22 Mart 2010; 13:17:16 

quote:

Herkese merhabalar.

nokian i3 için 110lira

Merhabalar, bir müddettir işlerim yoğunluğu nedeni ile forumu takip edemedim, herksesden özürlerimin kabulünü rica ediyorum.

Bütçe hususu ayrı bir konu bu açıdan söyleyebilecek fazla sözüm yok.

Nokian i3 modelini Pirelli nin P3000 modeli ile kıyaslama yapabilmemede pek mümkün değil, teknoloji anlamında çok büyük farkları olan 2 model. Her ikisi de temelde "LASTİK" ancak meyve gibi düşünün bu durumu elma armut da birer meyve ancak şekli tadı faydası hep farklı. Nokian i3 ün üzerinde barındırdığı teknoloji ve özelliklerden hiçbiri P3000 de bulunmuyor. O nedenle de zaten ucuz.

Nokian H üst kategorisi zaten Nokian ın ve Nokian i3 den de üstün taban kaplama karışım özellik ve teknolojilerine sahip. En iyisi olsun diyorsanız Nokian H ı tercih ediniz. yoksa Nokian i3 de size ve aracınıza sahip olduğu özellikleri ile hizmette kusur etmeyecektir.

Nokian Lastikleri tedariği ile ilgili aşağıda sorularınıza verdiğim cevaplardan sonra ayrı bir post ile cevap vereceğim.

Saygılarımla
C.Ali SAĞLAM

781 Mesaj
22 Mart 2010; 13:28:10 

quote:

Orijinalden alıntı: eess

Ali Bey,

Öncelikle tüm sorulara çok açıklayıcı bilgiler verip herkesin derdine derman olduğunuz için teşekkür ederim kendi adıma. Ben de yazdıklarınızı okudum ama herkesin ihtiyaçları farklı gerçekten. Ben yeni lastik almayı düşünüyorum aracıma.

Grande Punto 185/65 R15 ebatlarında orjinal lastikler var üzerinde, açıkçası boyutlarını standart olarak kullanmak her açıdan bana daha mantıklı geliyor.

İzmir'de yaşadığım için kış lastiklerine çok ihtiyacım olmuyor. Benim aradığım lastik dört mevsim kullanılmaya en uygun lastik. Tabii İzmir'in kış boyu yağmur altında olduğunu hesaba katmak gerekiyor sanırım. Islak zeminde güvenli olmalı öncelikle.

Yazın da sıcak olduğunu ve otobanı çok kullandığımızı düşünürsek nasıl bir lastik bana uygun acaba?

Daha önceki aracımda Bridgestone Turanza ER300 kullanıyordum. Islak zeminde gayet başarılı bulmama rağmen biraz sesli ve sert geliyordu bana. Bu lastiği mi önerirsiniz yoksa Nokian mı tercih etmeliyim. Fiyat olarak orta seviye bir lastik arayışındayım.

Şimdiden cevap için çok teşekkürler. Sizin kadar ilgili ve en önemlisi BİLGİLİ bir satıcı bulmak hiç kolay değil. Bunun için de ayrıca teşekkürler.

Merhabalar,

185/65R15 ebadınız da talep ettiğiniz nitelikler olan çok iyi ıslak zemin kaabiliyeti, lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı sessizlik ve sıcak iklimlerde genleşme kontrolü olan karkasa sahip bir lastik marka/modeli olarak;

Öncelikle telkin edebileceğim model "Nokian H" modelidir. stoklarımızda mevcuttur. 185/65R15 Nokian H fiyat ve detayları ile ilgili lütfen tıklayınız

Diğer sunabileceğim bir alternatif de "Yokohama "C.Drive AC01" modelidir, gerek ıslak zemin gerek sıcak iklim gerek Nokian gibi benzersiz taban kaplama karışım teknolojileri ile size ömrü boyunca hep aynı seviyede hizmet veribelecek bir model. 185/65R15 Yokohama C.Drive AC01 modeli fiyat detay ve ödeme alternatifleri için tıklayınız