Şimdi Ara

Fahri Trafik Müfettişi Nasil Olunur? Aranan şartlar Nelerdir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
30.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanununun 4199i kanun Ek.6. maddesi hükümlerine göre yayınlanarak yürürlüge giren “ Fahri Trafik Müfettişlği Görev ve Çalışma Yönetmeligi ” nin 5. ve 6. maddelerinde Fahri Trafik Müfettişi olacaklarda aranılacak şartlar ve müracaat şekli belirtilmektedir. Buna göre;

Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmak,

• En az 40 yaşında olmak,

• Yüksek okul mezunu olmak,

• En az 10 yilik sürücü belgesi sahibi olmak,

• Asli kusurlu trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

• Müracaat tarihinden geriye doğru toplam 5 yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puai uygulamsı sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

• Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

• Taksirli suçlar ve asgıda sayılı suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, agır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa ugramış olsalar bile devleti şahsiyetine işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, iyi niyeti kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı ve seref ve haysiyeti suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılıgı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve aim simlara fesastirma, devlet açiga vurma suçlarindan dolai hükümlü bulunmamak,

• Şartlarına haiz bulunan kişilerden müfettişliğe istekli olanların 2 adet vesikalık , sürücü belgesi ile sabıka kaydı gösterir belgelerin birer suretini dilekçesine ekleyerek ikametgahının bulunğu il Valiliine müracaat etmeleri gerekmektedir.

• Asli Kusurlu Sayılan Durumlar Nelerdir ?

Kırmızı ışıklı trafik işaretlerinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçmek.

'Taşıt Giremez' trafik işareti bulunan karayolunda veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullanıldığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girmek.

ikiden fazla şeritli taşıt yollarında karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girmek.

Arkadan çarpmak.

Geçme yasağı olan yerlerden geçmek.

Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak.

şeride tecavüz etmek.

Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak.

Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak.

Manevraları düzenlenen genel şartlara uymamak.

Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almamak.

Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: individual
    ...

Sen bu konuyu 14 yıl sonra tekrar aç o zaman düşünürüm. Şuan yaştan kaybediyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: supremum

quote:

Orijinalden alıntı: individual
    ...

Sen bu konuyu 14 yıl sonra tekrar aç o zaman düşünürüm. Şuan yaştan kaybediyoruz.

bende düşünüyordum ama yaştan kaybediyomuşuz
    yoksa çok can yakacaktım
  • Kaldı 4 sene 3 ay...

Sonrasında koçan koçan ceza makbuzu bitireceğim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Kaldı 4 sene 3 ay...

Sonrasında koçan koçan ceza makbuzu bitireceğim...

36 yaşında olmalısın
    matematiğim çok iyidir

şaka bir yana da abicim, lütfen gönüllü fahri müfettişi ol
    ben çok istiyordum ama araştırınca gördüm ki belli bir yaş sınırı var.

trafikte o kadar şikayet edilecek vaka var ki.
    en azından kameranın olmadığı yerlerde de onları izleyen birilerinin olması akıllarından çıkmasın
  • Bu cezaları ödemek mecburi değil, cezanın kesildiğinde başka yerde oldugunuza dahir herhangi bilr belge götürdüğünüzde ödemessiniz

O yüzden FTM olmanın bir fonksiyonu yoktur, yazdığın ceza kağıt parçasıdır, başka birşey değil

FTM yi bırak devletin polisnin plakaya yazdıgı cezaları ödemiyor millet
  • istanbulda her yola, her ışığa, her köşebaşına eds koysalar sorun çözülür. kameraların paraları fazlasıyla çıkar ve devlet ciddi bir gelir elde eder.
  • çarşı ftm'lere de karşı
  • quote:

Orijinalden alıntı: drahte 1905

Bu cezaları ödemek mecburi değil, cezanın kesildiğinde başka yerde oldugunuza dahir herhangi bilr belge götürdüğünüzde ödemessiniz

O yüzden FTM olmanın bir fonksiyonu yoktur, yazdığın ceza kağıt parçasıdır, başka birşey değil

Aynı şekilde arkanızdan trafik polisinin yazdığı cezalara da orada bulunmadığınızı ispatlayarak itiraz edebilirsiniz. Bu ikisi arasında bir fark yoktur. Biri ne kadar kıymetli bir kağıtsa diğerinin de o kadar fonksiyonu vardır.

Cezayı kimin yazdığı, cezayı ödemenin mecburiyetinden bağımsızdır. Yani FTM yazdı diye cezayı ödemek mecburi değil demek yanlıştır.

Yazana yetki verilmişse yazılan ceza kağıt parçası olmaktan çıkar, resmi belge olur. Hele bir de FTM de olay anını fotoğraflamışsa zaten kaçış yolu kalmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.B.K -- 24 Ekim 2009; 3:36:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Bu cezaları ödemek mecburi değil, cezanın kesildiğinde başka yerde oldugunuza dahir herhangi bilr belge götürdüğünüzde ödemessiniz

Aynı şekilde arkanızdan trafik polisinin yazdığı cezalara da orada bulunmadığınızı ispatlayarak itiraz edebilirsiniz. Bu ikisi arasında bir fark yoktur. Biri ne kadar kıymetli bir kağıtsa diğerinin de o kadar fonksiyonu vardır.

Cezayı kimin yazdığı, cezayı ödemenin mecburiyetinden bağımsızdır. Yani FTM yazdı diye cezayı ödemek mecburi değil demek yanlıştır.

Yazana yetki verilmişse yazılan ceza kağıt parçası olmaktan çıkar, resmi belge olur. Hele bir de FTM de olay anını fotoğraflamışsa zaten kaçış yolu kalmamıştır.

Ben "sadece" FTM yazdı diye ödemek mecburi değildir demedim, bakın "FTM yi bırak devletin polisnin plakaya yazdıgı cezaları ödemiyor millet" demişim

Arkadan yazılan hiç bir cezayı ödemek zorunda değilsiniz anlamı çıkaramıyormusunuz buradan ?

II. olarak bir belge resmi olsa dahi herhangi bir yükümlülüğü yoksa adı üstünde "kağıt parçasıdır" başka nedir ? Ben para basıyorum, hiç bir yerde geçmiyor nedir bu ? kağıt parçası

III. olarak bir FTM neyin fotografını çekebilir ? En fazla emniyet ihlalini çeker ona bile itraz edebilirsiniz, emniyette seyretmek suç, emniyete girmek değil

Son olarak cezayı kimin yazdıgı önemlidir, keza önemsiz olsa TFM denmez Polis denirdi bu insanlara, temyiz diye birşey war bu ülkede ?

Kısacası cezayı kimin yazdıgı önemlidir, ki devlet bunu kendi içinde dahi regüle etmişken, yani sen devletin maaşlı avukatının hakiminin kararına bile itiraz edebiliyorken

Sivil bir gönüllünün yazdıgı cezaya çok daha rahatça itiraz edersin, hemde kimse uğraşmaz bile
  • quote:

quote:

quote:

Ben "sadece" FTM yazdı diye ödemek mecburi değildir demedim, bakın "FTM yi bırak devletin polisnin plakaya yazdıgı cezaları ödemiyor millet" demişim

Arkadan yazılan hiç bir cezayı ödemek zorunda değilsiniz anlamı çıkaramıyormusunuz buradan ?

II. olarak bir belge resmi olsa dahi herhangi bir yükümlülüğü yoksa adı üstünde "kağıt parçasıdır" başka nedir ? Ben para basıyorum, hiç bir yerde geçmiyor nedir bu ? kağıt parçası

III. olarak bir FTM neyin fotografını çekebilir ? En fazla emniyet ihlalini çeker ona bile itraz edebilirsiniz, emniyette seyretmek suç, emniyete girmek değil

Son olarak cezayı kimin yazdıgı önemlidir, keza önemsiz olsa TFM denmez Polis denirdi bu insanlara, temyiz diye birşey war bu ülkede ?

Kısacası cezayı kimin yazdıgı önemlidir, ki devlet bunu kendi içinde dahi regüle etmişken, yani sen devletin maaşlı avukatının hakiminin kararına bile itiraz edebiliyorken

Sivil bir gönüllünün yazdıgı cezaya çok daha rahatça itiraz edersin, hemde kimse uğraşmaz bile

"Daha rahatça" itiraz etmenin hukuki açıklaması nedir? Polisin yazdığı cezaya itiraz ile FTM'nin yazdığı cezaya itiraz arasında ne gibi bir süreç farkı vardır?

Ben FTM lerden bahsetmedin diyorsunuz. Konu FTM lerle ilgili. Ayrıca;
    quote:

Bu cezaları ödemek mecburi değil,
    ...
    O yüzden FTM olmanın bir fonksiyonu yoktur,

Yazmışsınız. Buradan ne anlaşılacağı açık. FTM olmak isteyip de bir şekilde olamayanların genel bakışı zaten bu yöndedir.

Ceza ister arkadan, ister önden, ister yandan yazılsın hepsinin ödeme yükümlülüğü vardır. İtiraz edersiniz orası ayrı. İtiraz da genel olarak cezaya edilir. FTM nin cezasına ayrı, polisin cezasına ayrı itiraz edilmez. Temyiz sadece FTM nin yazdığı ceza için değil, polisin yazdığı ceza için de, kısaca tüm cezalar için aynı şekilde vardır. Hakim, "bu cezayı FTM yazmış, öyleyse iptal edebilirim", veya "bu cezayı polis yazmış, öyleyse iptal edemem" demez. Orada bulunmadığınızı ispat edebiliyorsanız isterse emniyet müdürü yazsın cezayı. Önce öder, sonra da itiraz edersiniz.

Cezayı ödeme yükümlülüğü yok diyorsunuz. Neye göre böyle bir kanıya vardınız? Devlet bile kendi içinde bunu regüle etmiş diyorsunuz. FTM nin yazdığı cezaya ayrı muameleyi işaret eden regülasyon nerede? FTM de yazsa araç üzerinde ceza varsa o aracın satışını ve muayenesini yapamazsınız. Alın size mecburiyet, hüküm. Hala kağıt parçası mı? Veya polisin yazdıı kağıt parçasından hala bir farkı var mı? Vergi dairesine gidip cezanızı sorgulattığınızda veya memur ceza kaydınıza baktığında cezayı kimin yazdığını görmüyor bile...

Ceza yazana göre sınıflandırılmaz. Emniyet müdürü yazınca en itiraz edilemez ceza mı oluyor şimdi?

Hukuki süreçte ceza yazıldıktan sonra cezadır. Kimin yazdığına ancak itiraz durumunda savunma istenirken bakılır.
  • oraya bide annesini sevmeyen insan ozelliği eklenmeli... malum cok küfür yiyecek...
  • quote:

"Daha rahatça" itiraz etmenin hukuki açıklaması nedir? Polisin yazdığı cezaya itiraz ile FTM'nin yazdığı cezaya itiraz arasında ne gibi bir süreç farkı vardır?

Ben FTM lerden bahsetmedin diyorsunuz. Konu FTM lerle ilgili. Ayrıca;

Yazmışsınız. Buradan ne anlaşılacağı açık. FTM olmak isteyip de bir şekilde olamayanların genel bakışı zaten bu yöndedir.

Ceza ister arkadan, ister önden, ister yandan yazılsın hepsinin ödeme yükümlülüğü vardır. İtiraz edersiniz orası ayrı. İtiraz da genel olarak cezaya edilir. FTM nin cezasına ayrı, polisin cezasına ayrı itiraz edilmez. Temyiz sadece FTM nin yazdığı ceza için değil, polisin yazdığı ceza için de, kısaca tüm cezalar için aynı şekilde vardır. Hakim, "bu cezayı FTM yazmış, öyleyse iptal edebilirim", veya "bu cezayı polis yazmış, öyleyse iptal edemem" demez. Orada bulunmadığınızı ispat edebiliyorsanız isterse emniyet müdürü yazsın cezayı. Önce öder, sonra da itiraz edersiniz.

Cezayı ödeme yükümlülüğü yok diyorsunuz. Neye göre böyle bir kanıya vardınız? Devlet bile kendi içinde bunu regüle etmiş diyorsunuz. FTM nin yazdığı cezaya ayrı muameleyi işaret eden regülasyon nerede? FTM de yazsa araç üzerinde ceza varsa o aracın satışını ve muayenesini yapamazsınız. Alın size mecburiyet, hüküm. Hala kağıt parçası mı? Veya polisin yazdıı kağıt parçasından hala bir farkı var mı? Vergi dairesine gidip cezanızı sorgulattığınızda veya memur ceza kaydınıza baktığında cezayı kimin yazdığını görmüyor bile...

Ceza yazana göre sınıflandırılmaz. Emniyet müdürü yazınca en itiraz edilemez ceza mı oluyor şimdi?

Hukuki süreçte ceza yazıldıktan sonra cezadır. Kimin yazdığına ancak itiraz durumunda savunma istenirken bakılır.

FTM nin yazdıgı cezaya itiraz süreci polisin yazdıgı çezaya itiraz sürecinden daha basit, adliye içinde bir birim war sadece başka yerde oldugunuzu kanıtlayan ewrak götürdüğünüzde suçlama düşüypr

Polisi polise şikayet ettiğinde durum böyle değil, bilmiyorsanız, yada hayatıızda FTM cezasına itiraz etmediyseniz bilemem

Piskolog mu oldugnuz ? Ben FTM fln olmayı düşünmedim, bir kere kendim suç işlerken milletimi düzelticem ? İşim gücüm yok milletin peşinden koşucam..

Adliyede sadece FTM cezalarına itiraz edebileceğiniz bir bölüm war, neden acaba ? Çok sayıda insan yanlış cezadan başwuruyor diye olmasın ?

Okadar çok iptal oluyorki birim açılmış daha ne olsun, ayrıca devletin normal çalışma zorlugundan daha kolay çalışıyor, "Nerdeydin ?" "Mesaideydim, buda belgesi" "Tamam".

Sen ütopik dünyanda yaşama dewam et, cezayı kimin yazdıgı bal gibi önemlidir, emniyet müdürü şu araca seri şerit değiştirmekten ceza yaz desin, seni çewirirler "tebeşirin war mı ?" diye bile sorarlar

Bir tanıdığımın, 307 SW aracı wardı ama şu tamponları göwde rengi olan cam tawanlı, bir tane sıradan 307SW bu aracın plakayı taklit etmiş, arbaların alakası yok renkleri bile farklı

Köprü, otoban, ne buldysa geçmiş zamanının parası ile 650 700 lira ceza geldi, uğraştı şirketten işte olduguna dair belge götürdü

İzmit otobanından geçilirken, başka bir yerde oldugunu kanıtladı, sonuç o parayı ödedi, 2 haftaiçinde 4 gün izin kullandı ama genede bir şey olmadı

Dewletin salak kamerasının bile yükümlülüğü FTM den çok, kameranın yanlışını bile ödüyorsunda, FTM nin doğru yazdıgını sahte ewrakla sildiriyorrsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 24 Ekim 2009; 13:11:58 >
  • Dur bakiiim...

• Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmak, EVET, UYGUN TC

• En az 40 yaşında olmak, EVET, UYGUN 41

• Yüksek okul mezunu olmak, EVET, UYGUN Ç.Ü. 1992 Mezunu

• En az 10 yilik sürücü belgesi sahibi olmak, EVET, UYGUN 24 yıllık sürücü belgem var (1986)

• Asli kusurlu trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak, BU TARTIŞILABİLİR

• Müracaat tarihinden geriye doğru toplam 5 yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puai uygulamsı sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması, EVET, UYGUN 15 Puan var ve o da güya (!) hızdan

• Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak, EVET, UYGUN Hür ve özgürüm.

• Taksirli suçlar ve asgıda sayılı suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, agır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa ugramış olsalar bile devleti şahsiyetine işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, iyi niyeti kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı ve seref ve haysiyeti suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılıgı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve aim simlara fesastirma, devlet açiga vurma suçlarindan dolai hükümlü bulunmamak, EVET, UYGUN Tertemizim, ak kaşık gibi.

• Şartlarına haiz bulunan kişilerden müfettişliğe istekli olanların 2 adet vesikalık , sürücü belgesi ile sabıka kaydı gösterir belgelerin birer suretini dilekçesine ekleyerek ikametgahının bulunğu il Valiliine müracaat etmeleri gerekmektedir. EVET, UYGUN Pazartesi sabah 08:00'de başvuruyorum!

YOU LET IT ROCK! I LET IT ROLL!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Dur bakiiim...

• Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmak, EVET, UYGUN TC

• En az 40 yaşında olmak, EVET, UYGUN 41

• Yüksek okul mezunu olmak, EVET, UYGUN Ç.Ü. 1992 Mezunu

• En az 10 yilik sürücü belgesi sahibi olmak, EVET, UYGUN 24 yıllık sürücü belgem var (1986)

• Asli kusurlu trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak, BU TARTIŞILABİLİR

• Müracaat tarihinden geriye doğru toplam 5 yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puai uygulamsı sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması, EVET, UYGUN 15 Puan var ve o da güya (!) hızdan

• Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak, EVET, UYGUN Hür ve özgürüm.

• Taksirli suçlar ve asgıda sayılı suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, agır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa ugramış olsalar bile devleti şahsiyetine işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, iyi niyeti kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı ve seref ve haysiyeti suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılıgı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve aim simlara fesastirma, devlet açiga vurma suçlarindan dolai hükümlü bulunmamak, EVET, UYGUN Tertemizim, ak kaşık gibi.

• Şartlarına haiz bulunan kişilerden müfettişliğe istekli olanların 2 adet vesikalık , sürücü belgesi ile sabıka kaydı gösterir belgelerin birer suretini dilekçesine ekleyerek ikametgahının bulunğu il Valiliine müracaat etmeleri gerekmektedir. EVET, UYGUN Pazartesi sabah 08:00'de başvuruyorum!

YOU LET IT ROCK! I LET IT ROLL!!!

bu sonuçlardan sonra görevinizde başarılar taner bey demekten başka birşey demek kalmıyor bizede
  • Arkadaşlar iddia ediyorum bu FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ olmak için öyle bir başvuru, öyle bir dilekçe hazırlayacağım ve ADANA VALİLİĞİ makamına vereceğim ki ben bile şu anda heyecandan titremeye başladım.

Demek makas ha!
    Demek sağdan geçersin ha!
    Demek kırmızıda geçersin ha!
    Demek selektör yapıp tamponuna yapışır ve yol istersin ha!

İşte gösteri esas şimdi başlıyor...
  • Valiliğe yapılan başvuru ile süreç hemen başlamıyor maalesef. Belki ilk adım denebilir. FTM olmak için öncelikle valiliklerce başvuru için duyuru yapılması gerekli. Her ildeki FTM sayısı eskiden her 1.000 araç için bir FTM şeklinde idi. Son durum 500 araç için bir FTM şekline dönüştü.

Ancak bu konuda uzun bir süreç işliyor. Kurallara uygun başvurular toplanarak valilik(Emniyet müdürlükleri) bünyesinde ön değerlendirme yapılarak İç işleri Bakanlığı'na gönderiliyor. Bu başvuranların FTM olması için Başbakan ve sayısını tam anımsamıyorum (6 yada 8) bakan, müsteşar ve bir çok genel müdürlüğün katılımıyla toplanan bir yüksek kurul var. Uygun başvuruların bu kurulca onaylanması gerekiyor, onay sonrası FTM olmanın yasal prosedürü tamamlanmış oluyor.

İşte bu kurul çok seyrek toplanıyor, sanırım son on yılda 3 veye 4 kez toplanabilmiş. Bu nedenle yeni FTM alımları çok yavaş gerçekleşiyor.

Geçen yıl başvuranların 8 ay beklediğini biliyorum. Sanırım halen beklemedeler.Çünkü kurul sık toplanmamakta.

Özetle; başvuru sonrasında şanslıysanız kurul erken toplanmalı. FTM alımları anlattığım süreç nedeniyle 3-4 yılda bir ancak olabilmekte. İlgilenenlerin bilgisine.
  • Şansımı deneyeceğim, genelde rüzgar tersine eser ama yelkeni ona göre ayarlayınca ilerlemek de mümkün.

1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
    2. Üniversite Diploması Fotokopisi
    3. Sürücü Belgesi Fotokopisi
    4. Adli Sicil Kaydı Belgesi
    5. İki Adet Vesikalık Resim
    6. Dilekçe

Hazırladım, sadece sabıka kaydını az sonra gidip alacağım. Adana Valiliğine de öğlene doğru giderim ya da iadeli ve taahhütlü posta yolu ile mi göndereyim?

Taner Göde

- Buyurun
    - Fahri Trafik Müfettişi için dilekçe vermeye geldim
    - Müfettiş mi?
    - Evet
    - Efendim hoşgeldiniz, sefalar buyurdunuz (Kenan, çabuk amirimi ara, söyle müfettiş gelmiş, çabuk)
    - Belgeleri nereye vermem gerekiyor?
    - Efendim çay, kahve. Ne arzu edersiniz?
    - Yok ben birşey almayayım, başvurumu yapıp gideceğim.
    - Gideceksiniz?
    - Evet
    - Ama efendim, siz evrakları verin, gerisini biz hallederiz.
    - Çok teşekkür ederim, sağolun.
    - Efendim ne demek, ne demek! Görevimiz...!
    - İyi günler dilerim size.
    - Size de efendim, size de müfettiş bey.
    - İnşallah o da olacak.
    - İyi günler efendim.
  • ya hep derim, şu foruma yazı yazanlar kendilerini düzeltseler bile, birşeyler azda olsa değişir.
    e bir de buraya yazanlar, kendilerine ilaveten başkalarını da düzeltmeye çalışırlarsa,
    e garip ülkem yawaş yawaş normal olmaya başlamazmı?
    mantıklı kuralların konulması, sıkı denetim ve tawzisiz ceza yı ne kadar iyi uygularsak o kadar iyi toplum oluruz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.