Şimdi Ara

Nokia, Apple’a patent ihlal davası açıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünya'nın akıllı telefon pazarındaki lider ismi Nokia, son 2 yılda iPhone ile akıllı telefon pazarında önemli marka haline gelen Apple'ı kendisine ait olduğunu iddia ettiği ve GSM, UMTS gibi kablosuz iletişim standartlarını içeren 10 patentini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtığını duyurdu.

Nokia'dan yapılan açıklamada Apple'ın 2 yıldır çıkardığı bütün iPhone modellerinde Nokia'nın konuşma kodlaması, güvenlik, şifreleme ve kablosuz veri konularıyla alakalı 10 patentini ihlal ettiği iddia edilerek bu haksızlığın giderilmesi için yargıya başvurulduğu belirtildi. Finlandiyalı ayrıca 40 firmaya lisansladığı bu patentlerin kullanım şartları için yapılan görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.

Akıllı telefon pazarında son yıllarda istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremeyen dava sahibi Nokia, N97 ile 3 ayda 2 milyonluk satış yaparken aynı dönemde Apple 7.4 milyon iPhone satmayı başarmıştı. Apple geçmiş yıllarda da Creative ile patent ihlallerinden dolayı sorunlar yaşamış ve iki firma arasında yapılan karşılıklı anlaşmalar ile sorunlar halledilmişti.

• Patent ihlalinin söz konusu olduğu bir haberde karşılıklı satış rakamlarını verip bir de "son yıllarda istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremeyen" şeklinde kişisel görüş belirtmek okuyucuyu patent ihlali davasının bu sebeple açıldığını düşünmeye yönlendirmeye girmez mi?
  • evet kisisel bir yorum eklenmis
    nokianin zarar etmesinin apple i dava etmesiyle ne alakasi varki!
  • Apple ile Nokia'yı kıyaslamak çok mantıksız zaten. Birbiriyle rakip olduklarını bile düşünmüyorum nedense. Sonuçta apple sadece 1 adet telefon üreten ve bunu satan bir firma nokianın yüzlerce modeli var satış rakamı karşılaştırıcaksa bana göre 2 milyon satan N97 bile çok büyük başarı ne kadar oldu ki çıkalı - ki Nokianın aynı anda milyonlarca farklı model telefon sattığını da unutmayalım. Nedir bu Apple sevgisi anlamadım daha düne kadar ishoplara a bile almıyorlardı sizi :D
  • kişisel yorumları bir kenara koyalım bencede.. o yüzden bu noktada alakasız bir karşılaştırma olmuş..

zaten iPhone ne zaman adam akıllı bir telefon özelliği kazanacak çok merak ediyorum.. 3G SLX 'de fln koyarlar artık dahili gps, flaş, bluetooh ve eksiği olan diğer şeyleri
  • Etrafta o kadar çok patent varki Apple habire birilerini dava ediyor tabiki bu arada habire birileri tarafında da dava ediliyor.Normal karşılamak lazım sonuçta herşey dönüyor dolaşıyor paraya bağlanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TechZone

kişisel yorumları bir kenara koyalım bencede.. o yüzden bu noktada alakasız bir karşılaştırma olmuş..

zaten iPhone ne zaman adam akıllı bir telefon özelliği kazanacak çok merak ediyorum.. 3G SLX 'de fln koyarlar artık dahili gps, flaş, bluetooh ve eksiği olan diğer şeyleri

olur mu hiç öyle? apple bir seferde koyar mı bütün özellikleri. sonra ki modellere özelllik kalmaz öyle yaparsa. ilk önce 3g slx çıkacak bu modelde öne kamera eklenecek. ama görüntülü konuşulamayacak. çünkü bu bir sonraki modeele saklanacak sonra 3g slx-r çıkacak flaşlı kamera vs. sonra 3g slx-gtr çıkacak bu model çağırınca gelecek. bluetooth gibi çağın ilerisindeki teknolojilerse hiçbir zaman iphone da olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 23 Ekim 2009; 2:02:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

quote:

Orijinalden alıntı: TechZone

kişisel yorumları bir kenara koyalım bencede.. o yüzden bu noktada alakasız bir karşılaştırma olmuş..

olur mu hiç öyle? apple bir seferde koyar mı bütün özellikleri. sonra ki modellere özelllik kalmaz öyle yaparsa. ilk önce 3g slx çıkacak bu modelde öne kamera eklenecek. ama görüntülü konuşulamayacak. çünkü bu bir sonraki modeele saklanacak sonra 3g slx-r çıkacak flaşlı kamera vs. sonra 3g slx-gtr çıkacak bu model çağırınca gelecek. bluetooth gibi çağın ilerisindeki teknolojilerse hiçbir zaman iphone da olmayacak.

tabi cnm.. zaten 3GS'de artı olan ne var? 3.2 MP kamera.. gerisi yazılım işi.. videoymuş, copy-pastemiş yok efendim voice callmuş.. boş işleeer..

• quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

Patent ihlalinin söz konusu olduğu bir haberde karşılıklı satış rakamlarını verip bir de "son yıllarda istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremeyen" şeklinde kişisel görüş belirtmek okuyucuyu patent ihlali davasının bu sebeple açıldığını düşünmeye yönlendirmeye girmez mi?

-Söylediğim şeyin akıllı telefon pazarında olduğunu belirtmiştim. Son yıllarda istediği çıkışı gerçekleştiremeyen demek ayrıdır akıllı telefon pazarında istediği çıkışı gerçekleştiremeyen demek ayrıdır. Nokia'nın son yıllarda düşüş içersinde olması göreceli birşey değil ki (aşağıdan bakmadığınız sürece) istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremedi demem kişisel görüşüm olsun.
    -Her haberde geçmiş olaylarla ilgili kısa bilgiler verilir. Bu sayede geçmiş haberleri okuyamayan insanlar bu haberde o gelişmleride öğrenmiş olur. Konu ile ilgili olan şirketler Nokia ve Apple, konunun ana sebebi Akıllı telefon pazarındaki ürünleri olduğundan ve asıl rekabet bu cihazlardan kaynaklandığından o bilgileri yazma gereği duydum.

İyi forumlar...

Ekleme: Zaten dava sonrası yorumları okuyunca bir çok kişinin Nokia'nın patent davasının bu sebeplerden dolayı yapıldığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla olduğunu anlıyorsunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 23 Ekim 2009; 8:14:43 >

• Nokia ile Apple kıyaslamak çok yanlış olur çünkü halen Nokia tüm telefon pazarının yüzde 40'nı elinde tutmaktadır.

Akıllı telefon pazarında ise bu yüzde 40 lık başarıyı gösteremeyince herkez Nokia düşüşe geçmiştir demekte. Ama şöle değerlendirmek lazım Nokia nın gerçek rakipleri Samsung, Sony ve Motorola dır. Bunların akıllı telefon pazarında ne yaptıklarına bakmak gerekir. Ve Nokia bunlardan akıllı telefon pazarında kat ve kat üstündür.

Herşeye rağmen nokia akıllı telefon pazarında yanlızca akıllı telefon üreten BlackBerry veya HTC gibi markalar olmasına rağmen iyi bir yer edinmişdir.

Örnek vermek gerekirse E71 ve diğer E serisi modelleriyle ve üst N serisi modelleriyle iyi bir başarı elde etmiştir.
  • quote:

Söylediğim şeyin akıllı telefon pazarında olduğunu belirtmiştim. Son yıllarda istediği çıkışı gerçekleştiremeyen demek ayrıdır akıllı telefon pazarında istediği çıkışı gerçekleştiremeyen demek ayrıdır. Nokia'nın son yıllarda düşüş içersinde olması göreceli birşey değil ki (aşağıdan bakmadığınız sürece) istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremedi demem kişisel görüşüm olsun.

Akıllı telefon pazarında Nokia'nın son yıllarına bakalım (1):

Nokia, Apple’a patent ihlal davası açıyor

Burada ya düşüşten öte dalgalı bir seyir söz konusu, ya da ben grafik okumayı bilmiyorum.

Söz konusu olan ister akıllı telefon pazarı olsun ister global pazar olsun, sonuç değişmez; "son yıllarda istediği çıkışı gerçekleştiremeyen" şeklindeki ifadeniz (özellikle de ıspatlayıp, kaynak belirtmediğiniz sürece) kişisel görüşünüzdür.

quote:

-Her haberde geçmiş olaylarla ilgili kısa bilgiler verilir. Bu sayede geçmiş haberleri okuyamayan insanlar bu haberde o gelişmleride öğrenmiş olur. Konu ile ilgili olan şirketler Nokia ve Apple, konunun ana sebebi Akıllı telefon pazarındaki ürünleri olduğundan ve asıl rekabet bu cihazlardan kaynaklandığından o bilgileri yazma gereği duydum.

Ben "neden geçmiş olaylar hakkında bilgi verdiğinizi" sorgulamadım.

Neden Bilgi vermeyi seçtiğiniz geçmiş olayları okuyucuyu yönlendirecek olaylardan ve yanlı ifadelerden seçtiğinizi sordum.

Ki sanırım ifadelerinizden aynı izlenimi bir tek ben edinmedim, yukarıdaki diğer arkadaşların ifadeleri de ortada.

quote:

Zaten dava sonrası yorumları okuyunca bir çok kişinin Nokia'nın patent davasının bu sebeplerden dolayı yapıldığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla olduğunu anlıyorsunuz...

Ben de o yorumları okuyorum ve Nokia'nın "neden davanın açıldığına dair" basın açıklamasında (2) açık açık "Apple'ın Nokia'ya ait fikri mülkiyet haklarını kullanmak için gereken koşullara uymayı reddettiğini ve Nokia'nın buluşlarından bedelsiz bir şekilde fayda sağlamak istediğini" ifade ederken (3) bu patent davasının sebebinin Nokia'nın pazar payına bağlayacak düz mantığa (4) sahip o bir çok kişinin Apple sempatizanı olduğunu açıkça görüyorum.

Apple sempatizanı olmayanların aynı şekilde düşünmesini de maalesef sizin gibi yanlı ifadeler kullanan haber editörlerin sağladığını görebiliyorum.

Notlar:

(1)http://www.allaboutsymbian.com/news/item/10611_Nokia_Q3_2009_results_converge.php

(2)http://www.nokia.com/press/press-releases/showpressrelease?newsid=1349562

(3) "... By refusing to agree appropriate terms for Nokia's intellectual property, Apple is attempting to get a free ride on the back of Nokia's innovation ..."

(4) Bu düz mantıktır çünkü bu tip davalar cihazlar çıktığı anda açılmaz, cihazlar çıkıp patentlerin ihlal edildiği anlaşılıp firmalar arası görüşmelerden sonuç çıkmayınca açılır.

Ayrıca Nokia pazar payı konusunda sıkıntı yaşamadığı yıllarda da patentleri ihlal edildiği zaman davalar açmıştır, zira hakkınızı korumaya başlamanız için pazar payınızın değişime uğramasına gerek yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 23 Ekim 2009; 12:14:20 >

• why so serious man ?
  • Yine aynı durum.. @Shady, sizinle daha öncede bir haber için bu konu üzerinde konuşmuştuk. O haberde eleştirim nedeniyle yorumlar haberden uzaklaştığı için mesajlarımı silmiş, sizden de PM aracılığıyla alıntı yaptığınız mesajları silmenizi rica etmiştim ama maalesef silmeme gibi talihsiz bir karar vermiştiniz. @GeceBekcisi'nin de söylediği gibi bakış açınız ve tercihleriniz doğrultusunda bazı haberlerinizde objektifliğinizi kaybettiğinizi düşünüyorum. Artık bu konu da istediği yere sapsın, nasılsa haber editörlerinin bile umrunda değil..
  • iphone candır... :)
  • Yahu beyler, yapmayın lütfen !

Nokia'nın 2 milyon satış yaptığı, Apple'ın da bilmem kaç tane satış yaptığı biliniyor. Bunu habere eklemek objektif olmayı nasıl etkiler ?

Ali tarafından bacağı kırılan Ayşe'nin, yıllar sonra aynı sokakta buluşması üzerine... (Farz------ı misal) Bu cümlede objektif veya subjektif bir durum var mıdır ?

Yoktur, başlıktaki de aynısıdır. Ben bir müzik albümü çıkarttım. 25.000 tane sattım, bir popçu geldi benim 25.000'lik metal albümüme karşı 1.000.000 satmışsa, ben istediğim satış rakamını karşılayamamışm anlamına gelir.
  • @GeceBekcisi

1)Böyle bir grafik koymaktansa direk Nokia'nın açıklamasında bir açıklama koysaydınız anasayfa okuyucularıda yazdıklarınızdan haberdar olurdu;

"Nokia’s share of the converged mobile device market was an estimated 35% in the third quarter 2009, at the same level as in the third quarter 2008 and down from 41% in the second quarter 2009"

"We shipped 4.5 million Nokia Nseries and 4.4 million Nokia Eseries devices during the third quarter 2009.down from the combined 9.3 million Nseries and Eseries devices we shipped in the second quarter 2009. "

Anlaşılacağı gibi Nokia'nın pazar payı (mobil cihaz) %41'den %35'e düşüş gösteriyor, daha az cihaz satışı yapıyor RIM-Apple paylarını arttırıyor, ancak benim söylediğim "istediği çıkışı yapamadı" söyleminin neden hala kişisel görüş olduğunda ısrar ediyorsunuz anlamış değilim.

Yine internette çeşitli şirketlerinin yaptığı araştırmalara da bakabilirsiniz.

2)Yanlı ifade mi ? İki firmada söylediğim verileri başarılıyız diye açıklamış, bende bunları kullanıcıya tekrardan hatırlattım. Okuyucu bu bilgiyi istediği gibi değerlendirir. Ben yanlış anlaşılabilir mi acaba diye okuyucumu bilgilendirmekten mi kaçınacağım. Ortada açıklanan veriler varsa bunları ilgili (siz ne kadar öyle düşünmesenizde) haberlerde okuyucuya iletirim. Anlaşılan burdaki bilgi sizi çok rahatsız etmiş olacakki böyle bir tepki verdiniz.

3)İnsanları Apple Sempatizanı diye yaftalamadan önce kendinizi değerlendirirseniz çok iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 23 Ekim 2009; 14:18:27 >

• quote:

Anlaşılacağı gibi Nokia'nın pazar payı (mobil cihaz) %41'den %35'e düşüş gösteriyor, daha az cihaz satışı yapıyor RIM-Apple paylarını arttırıyor, ancak benim söylediğim "istediği çıkışı yapamadı" söyleminin neden hala kişisel görüş olduğunda ısrar ediyorsunuz anlamış değilim.

Haklısınız, kısa vadede düşüş gösteriyor (zaten verdiğim grafikte de bu görülüyor) ama uzun vadede düşüşten çok dalgalanma söz konusu; bunu ifade ediyordum.

"istediği çıkışı yapamadı" söyleminin kişisel görüş olduğunda ısrar ediyorum çünkü Nokia'nın hedeflenmiş satış miktarları ile yakalanmış satış miktarları yaklaşık olarak birbirini tutmaktadır. Yani Nokia istediğini yapabilmiştir.

quote:

Ben yanlış anlaşılabilir mi acaba diye okuyucumu bilgilendirmekten mi kaçınacağım. Ortada açıklanan veriler varsa bunları ilgili (siz ne kadar öyle düşünmesenizde) haberlerde okuyucuya iletirim. Anlaşılan burdaki bilgi sizi çok rahatsız etmiş olacakki böyle bir tepki verdiniz.

Okuyucunuzu bilgilendirin, eyvallah; ama patent ihlali nedeniyle dava açıldığına dair bir haberde satış rakamlarını karşılaştırıp bir firmanın başarısız olduğunu ima etmek okuyucuyu şartlamaktır, profesyonellik dışı davranıştır.

Ayrıca beni rahatsız eden verdiğiniz bilgiler değil, davranışlarınızdır, Figure'un de belirttiği üzere tarafsız bir şekilde haber yapamamanızdır.

quote:

İnsanları Apple Sempatizanı diye yaftalamadan önce kendinizi değerlendirirseniz çok iyi olur.

Başkalarının davranışlarını kendi davranışlarınız ile kıyaslamadan önce o başkalarının sadece üye, sizin ise Haber Editörü olduğunuzu unutmasanız çok iyi olur.

Tekrarlıyorum, benim rumuzumun altında taşıdığım sıfat "üye", sizin rumuzunuzun altında taşıdığınız sıfat Haber Editörüdür.

Yani yayınladığınız haberlerde objektif davranmak sizin için şarttır, benim için değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 23 Ekim 2009; 14:46:25 >

• Tartışmanın anlamı yok Apple Kendi Kulvarında rakipsizdir şu anda kullandığımız hangi dokunmatik telefon iphone gibi tepki verebiliyor? Omnia rezalet nokia desen berbat LG desen ekranı kırman lazım kullanmak için basarken. OS yapısınıda değerlendirmiyorum bile zaten ordada adamlar aşmış durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagdasoneren

Tartışmanın anlamı yok Apple Kendi Kulvarında rakipsizdir şu anda kullandığımız hangi dokunmatik telefon iphone gibi tepki verebiliyor? Omnia rezalet nokia desen berbat LG desen ekranı kırman lazım kullanmak için basarken. OS yapısınıda değerlendirmiyorum bile zaten ordada adamlar aşmış durumda.

Burada "Apple iyi midir kötü müdür" veya benzeri başka tartışmalar yapmıyoruz ki kalkıp Apple'ı (haklı veya haksız, önemli değil) savunuyorsunuz, bunu anlayamıyor musunuz?
  • Aferin Nokia Apple Jailbrake için cezasini çeksin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.