Termosifon mu ? ani su ısıtıcısı mı ?
32 Cevap33997 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2520 Mesaj
22 Ekim 2009; 18:26:08 

Arkadaşlar 15 yıldır kullandığım ihlas marka su ısıtıcı var sadece bir kere rezistansı kireçten dolayı değişti o kadar onun dışında iyi bir cihaz.Ancak malum elektriğe gelen zamlar yüzünden fatura kabarmya başladı.Termosifon mu taktırayım yoksa ani su ısıtıcısı mı kalsın hangisi su ve elektirk bakımından daha hesaplıdır.Önerebileceğiniz markalar neler 65LT lik modeller yeter herhalde günde 1 yada nadirde olsa 2 kere duş alan var evde.Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Nokia LUMIA 1320 Kullanıcılar Kulübü

524 Mesaj
22 Ekim 2009; 19:14:46 

Birkaç gün önce benzeri bir başlıkta -naçizane- bir yorumum olmuştu:

http://forum.donanimhab...1/key_//tm.htm#35226275

Umarım faydası olur.

Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

2520 Mesaj
22 Ekim 2009; 19:26:22 

Teşekkürler inceliyorum

Nokia LUMIA 1320 Kullanıcılar Kulübü

138 Mesaj
29 Ekim 2009; 11:23:14 

Selamlar.

ani su ısıtıcıları "ben suyu hemen istiyorum"
demek

hemen demek

para demek :-) bir maliyeti olcak tabi diye bir açılım yapsam..

kaba olmam sanırım...

http://www.biralisveris...3B+Termosifon&pk_id=113

ben baktım fiyat farkı da baya var ama ya..

0

Ekteki dosya (1)

1689 Mesaj
29 Ekim 2009; 12:54:15 

quote:

Orijinalden alıntı: sakinli

Selamlar.

ani su ısıtıcıları "ben suyu hemen istiyorum"
demek

hemen demek

para demek :-) bir maliyeti olcak tabi diye bir açılım yapsam..

kaba olmam sanırım...

http://www.biralisveris...3B+Termosifon&pk_id=113

ben baktım fiyat farkı da baya var ama ya..

0

Merhaba, bu modeli tavsiye etmiyorum, Çin malı. Bizde aşağıdaki modelden var Gorenje üretimi Made in EU yazıyor üzerinde. Şimdilik memnunuz.
http://www.biralisveris.com/x_beko-beko-bkt-650-a-s-gostergeli-termosifon-65-lt_1369.php?k_id=121&kn=%DEofben+%26amp%3B+Termosifon

Kullanma kılavuzunda korozyon mukavemeti kısmında emaye+magnezyum anot yazıyor. Ama termosifonun üzerinde de Titanslim yazıyor. Yani bende bilmiyorum titanyumlu mu değil mi Titanyum kazanlılar çabuk delindiği için pek tavsiye edilmiyor.

524 Mesaj
31 Ekim 2009; 14:22:13 

quote:

Orijinalden alıntı: afacan!

Merhaba, bu modeli tavsiye etmiyorum, Çin malı. Bizde aşağıdaki modelden var Gorenje üretimi Made in EU yazıyor üzerinde. Şimdilik memnunuz.
http://www.biralisveris.com/x_beko-beko-bkt-650-a-s-gostergeli-termosifon-65-lt_1369.php?k_id=121&kn=%DEofben+%26amp%3B+Termosifon

Kullanma kılavuzunda korozyon mukavemeti kısmında emaye+magnezyum anot yazıyor. Ama termosifonun üzerinde de Titanslim yazıyor. Yani bende bilmiyorum titanyumlu mu değil mi Titanyum kazanlılar çabuk delindiği için pek tavsiye edilmiyor.

Sayın afacan!,

Sizin beyaz eşya kategorisindeki bilgili ve sayglı yaklaşımınıza ukalaca bir karşılık vermediğimi belirterek -naçizane- fikrimi eklemek isterim ki, linkini verdiğiniz ürün, -bence- %99 titanyumdur; zira -anladğım kadarıyla- titanyumu keşfeden termosifon üreticileri, pahalı modellerin dışında titanyum kullanarak işi ucuza mal etmeye çalışıyorlar; ve ayrıca, sizin bahsettiğiniz üründeki "TitanSlim" ifadesi de titanyumu çağrıştırmaktan geri kalmıyor. Bir ihtimal, "direkt olarak titanyum yazmayalım; hem de farklı bir isim kullanmış" olalım düşüncesinin sonucu gibi duruyor. Tabii sadece benim "komplo teorili ihtimalim" olarak algılayabilirsiniz ve ben de "hayır" demem.

Bence, bütçe sınırlıysa titanyum termosifonlardan kaçış pek mümkün değil. Her halükarda bütçeyi zorlayıp çelik kazan almak en sağlam yaklaşım oluyor zaten.

1689 Mesaj
31 Ekim 2009; 17:57:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Fenman

Sayın afacan!,

Sizin beyaz eşya kategorisindeki bilgili ve sayglı yaklaşımınıza ukalaca bir karşılık vermediğimi belirterek -naçizane- fikrimi eklemek isterim ki, linkini verdiğiniz ürün, -bence- %99 titanyumdur; zira -anladğım kadarıyla- titanyumu keşfeden termosifon üreticileri, pahalı modellerin dışında titanyum kullanarak işi ucuza mal etmeye çalışıyorlar; ve ayrıca, sizin bahsettiğiniz üründeki "TitanSlim" ifadesi de titanyumu çağrıştırmaktan geri kalmıyor. Bir ihtimal, "direkt olarak titanyum yazmayalım; hem de farklı bir isim kullanmış" olalım düşüncesinin sonucu gibi duruyor. Tabii sadece benim "komplo teorili ihtimalim" olarak algılayabilirsiniz ve ben de "hayır" demem.

Bence, bütçe sınırlıysa titanyum termosifonlardan kaçış pek mümkün değil. Her halükarda bütçeyi zorlayıp çelik kazan almak en sağlam yaklaşım oluyor zaten.

Kesinlikle katılıyorum. Kılavuzda yazmıyor ama %99 bence de titanyumlu. Aynen dediğiniz gibi düşük bütçede titanyum kazanlı modelleri tercih etmek kaçınılmaz oluyor. Babam Bosch bayisine sormuş 600 lira deyince çok gelmiş tabii Bunu da Beko bayisi arkadaşından peşin fiyatına taksitle almış.

4854 Mesaj
31 Ekim 2009; 20:42:19 

Benim Arçelik 65 lt. -Titanyum- alalı 7 yıl oldu daha hiç arıza yapmadı, nasıl çabuk deliniyor anlamıyorum.
Hem çok kireçin olduğu hem nemli hem de çok kuru yerlerde yaşadım hiçbirinden etkilenmedi.
Titanyum kazanı delinen bir kişi var mı örnek gösterebilir misiniz?

Pioneer VSX-921 / Polk Audio TSI 400 / Polk Audio TL 150 Blackstone / Polk Audio PSW110 sub / Pioneer BDP-140 / Himedia Q12-II

Benq W1070 / Specta 120" Gri Kontrast Perde / TTAF 15 Metre 1.4v (26 AWG) HDMI Kablo

Sistemin ev hali

524 Mesaj
31 Ekim 2009; 22:05:08 

quote:

Orijinalden alıntı: albati

Benim Arçelik 65 lt. -Titanyum- alalı 7 yıl oldu daha hiç arıza yapmadı, nasıl çabuk deliniyor anlamıyorum.
Hem çok kireçin olduğu hem nemli hem de çok kuru yerlerde yaşadım hiçbirinden etkilenmedi.
Titanyum kazanı delinen bir kişi var mı örnek gösterebilir misiniz?

Forumdaki termosifon konularına bakarsanız, kullandıkları titanyum kazanlı termosifonların delindiğini yazanların mesajlarını görebilirsiniz. Zaten ben, kulaktan dolma bir iddiayla veya "başıma geldi" diyerek bu yorumu yapmıyorum; zira 1.5 senedir kullandığım titanyum kazanlı Demirdöküm'den oldukça memnunum. Zaten sorun da 3-4 sonrasından itibaren çıkabiliyor.
Bu delinme ihtimaliyle ilgili aklımda kalan açıklama şöyle:

Titanyum termosifonların kazanları tamamen titanyum olmuyor; ince ve saç kazanın yüzeyi titanyum kaplanıyor. Esas sorun, bu titanyum kaplamanın yapıldığı sırada oluşan küçücük çiziklerin bile bir süre sonra büyümesi ve kazanın saç kısmının suya maruz kalarak çürümesi oluyor.

Velhasıl, "titanyum termosifonlar hepten sorunludur" gibi bir saptama yok; yazdığım sebep yüzünden "titanyum kazanlı termosifonlar 5-6 sene sonra (hatta 3-4) delinebilir" deme riskinin yükseliği var. Siz şanslı kesimdesiniz; bir başka deyişle, "şanssız olmayanlardansınız"

4854 Mesaj
1 Kasım 2009; 17:01:27 

Arçelikte şanslıysanız gerçekten şanslısınız demek galiba.
Neyse, evlenirken eşyaların yarısından fazlasını Arçelik almıştık birinden şanslı çıkmak sevindirdi beni.

Pioneer VSX-921 / Polk Audio TSI 400 / Polk Audio TL 150 Blackstone / Polk Audio PSW110 sub / Pioneer BDP-140 / Himedia Q12-II

Benq W1070 / Specta 120" Gri Kontrast Perde / TTAF 15 Metre 1.4v (26 AWG) HDMI Kablo

Sistemin ev hali

1549 Mesaj
1 Kasım 2009; 21:43:59 

Kombiye geçene kadar her ikisini de hatta tüplüyü de kullanmış biri olarak; kesinlikle ani su ısıtıcı diyorum.

Ancak kaliteli olanlardan. Ev sahibimiz (apartmanın da sahibi idi ) Vaillant taktırmıştı 10 daireye de.
Hiç kimsede sorum olmadan kullanmıştık taşınana kadar. İhlas'ınkiler gibi düşük debili değildi. Tüplü şofben gibi tazyikli çalışıyordu.
Şu an kullandığım kombi konforunda diyebilirim. Biraz pahalı ama termosifonun yarısından az yaktığı düşünüldüğünde termosifona tercih edilebilir.

Termosifonlar gereksiz elektrik yakıyor ve kazan problemi yaşanabiliyor.

http://www.sahibinden.c...m?source=promotion_chva

Siyah akar Zonguldağın deresi; Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. -OrhanVeli-

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Kasım 2009; 21:54:53 

quote:

Orijinalden alıntı: mllm

Kombiye geçene kadar her ikisini de hatta tüplüyü de kullanmış biri olarak; kesinlikle ani su ısıtıcı diyorum.

Ancak kaliteli olanlardan. Ev sahibimiz (apartmanın da sahibi idi ) Vaillant taktırmıştı 10 daireye de.
Hiç kimsede sorum olmadan kullanmıştık taşınana kadar. İhlas'ınkiler gibi düşük debili değildi. Tüplü şofben gibi tazyikli çalışıyordu.
Şu an kullandığım kombi konforunda diyebilirim. Biraz pahalı ama termosifonun yarısından az yaktığı düşünüldüğünde termosifona tercih edilebilir.

Termosifonlar gereksiz elektrik yakıyor ve kazan problemi yaşanabiliyor.

http://www.sahibinden.c...m?source=promotion_chva

şimdi ben girerim 30 dakika çıkmam oglan girer 30 dakika falan derken bütün aile biz böyle en az 25-30 dakika çıkmayız ee baktımda 21 Kw çok degilmi tam 1,30 saat bu şekilde çalışsa batarız birde ayrı tesisat çektiremek lazım birde pahalı demirdöküm termosifon bu fiyata 2 tane alınır bence termosifon daha mantıklı.

Uzaklaştırılmış
5 Kasım 2009; 0:31:27 

65 litre standart titanium termosifon

bence en optimum çözümdür.

DEMİRDÖKÜM TERMOSİFON

1724 Mesaj
5 Kasım 2009; 12:27:41 

quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Ben geçen sene forumdan okuduğum paylaşımlar neticeesinde Demirdöküm Titanium Termosifon edindim. Özelliklerini incelemeni tavsiye ederim.

Yalnız su istediğin sıcaklığa 20-25dk da gelebiliyor. Bu yüzden aynı ürünün sanırım LED panelli zaman ayarlı versiyonuda var onu düşün derim. Biz yazın en çok kullandığımız dönemde faturada yaklaşık 15TL bir artış oldu. Bu bizi rahatsız etmedi, ama tercihlerini yönlendirmesi için yazıyorum...

0

2 yılda bir Anot çubuğu değiştirilince, araştırırken bol bol göreceğiniz Termosifon kazanı delinme sorunundan kurtuluyorsunuz. Bunun servis ücreti 40TL. Bu konuya itafen önerilen ECA modellerin tipi eski banyo kazanlarına benziyor, bu anlamda tavsiye etmiyorum...

Alıntıya Düzeltme: LED panellide de zaman ayarı yokmuş, sadece dereceyi digital görüyor ve o şekilde ayarlıyormuşsunuz.

1470 Mesaj
5 Kasım 2009; 23:06:23 

Süslerin 80 Lt olanını 1 yıldır kullanıyorum, tavsiye ederim. Hem diğerlerinden çok ucuza bulabilirsiniz.

3004 Mesaj
5 Kasım 2009; 23:39:55 

Aristonun termosifonları fena değil ama servis hayatımda gördüğüm en seviyesiz ve kalitesiz servis. kesinlikle uzak durun

Uzaklaştırılmış
5 Kasım 2009; 23:45:01 

quote:

Orijinalden alıntı: CANOZ

Aristonun termosifonları fena değil ama servis hayatımda gördüğüm en seviyesiz ve kalitesiz servis. kesinlikle uzak durun

beceriksiz arçelik termosifon bile yapamadıgı için termosifonlarını aristondan alıyor eger ariston iyi diyorsanız o zaman arkadaşlar arçelik alsınlar.

464 Mesaj
29 Kasım 2009; 17:17:26 

Kesinlikle termosifon... Geçen gün Bekonun BKT-650TS modelini aldım 380 liraya, 65litre.... Çok güzel üstelik kaba bişeyde degil, dizaynıda güzel... Her an sıcak suyunuz hazır...Kullanan arkadaslar var 50 lira filan farkediyormuş elektirik faturasında ki, biz tüplü sofben kullanıyorduk, lanet olası hem suyu dogru düzgün ısıtmıyordu hemde ayda 2 tüp yiyordu, bildiginiz üzere tüpüde tam olarak kullanmıyor şofbenler...Hem tehlikeside cabası.... Termosifon hem son derece emniyetli hemde her an istediginiz derecede sıcak suyunuz hazır.... İlk ısıtması 2 saat kadar sürüyor ondan sonra dilediginiz her an banyonuz hazır :) 65 litrede epey yeter zaten derecesini ekonomik bile yapsanız, soguk su katmak zorunda kalıyorsunuz yoksa epey sıcak oluyor.

Lumia 925 Kullanıcıları Kulübü

464 Mesaj
29 Kasım 2009; 17:21:21 

http://www.hepsiburada....uctid=evbekoslim#tablnk

linkte burda. üstelik bekonun serviside cok iyi Türkiyenin her yerinde. Muşun bulanık ilçesinde bile servisi varsa ben diğer yerleri düşünemiyorum :D

Lumia 925 Kullanıcıları Kulübü

6 Mesaj
18 Şubat 2010; 16:21:21 

merhaba,

demirdöküm hermetik şofben kullanan var mı ? varsa yorumları nelerdir ? ben de almayı planlıyorum

Uzaklaştırılmış
18 Şubat 2010; 21:07:11 

zaman elektrikli termosifon zamanı, ariston A sınıfı olanlar çok iyi tavsiye ederim bir araştırın

182 Mesaj
20 Şubat 2010; 13:02:20 

bence elektirikli ani ısıtıcı. kulanmadığım suyu neden ısıtayım?
düşük derecede kısık suyu bir kaba doldur sonra kulan hem maliyeti düşük hemde elektirik kesintisi etkilemez.
ayrıca gün ısısının çıkışına bağla ondan faydalan.

182 Mesaj
20 Şubat 2010; 13:14:06 

sadece banyoda kulanılacaksa demek itedim.

Uzaklaştırılmış
30 Nisan 2010; 10:59:32 

quote:

Orijinalden alıntı: xdemir

sadece banyoda kulanılacaksa demek itedim.

neyi iteledin anlamadım ki

193 Mesaj
20 Mayıs 2010; 16:49:20 

ben bekarlığımda aldığım ihlas'ı uzuuun yıllar sorunsuz kullanmıştım.
ucuz, pratik, sorunsuz.
ama evlenirken aldığım 65 litrelik demirdöküm sofbeni kullanmaya başladıktan sonra anladım ki hayat aslında güzel, banyo çok keyifli birşey
ya arkadaş, ne o öyle, ip gibi akar suyu, fazla açsan bir süre sonra iğne gibi batmaya başlar filan...
aldım elektrikliyi, inanılmaz rahat ettim.
elektrik konusunda da oturup çok ince hesaplar yapmadım ama
banyodan çıkınca kapatıyorum, akşam 10'dan sonra tekrar açıyorum, akıllı saat sayesinde elektriğin 1/3 fiyata olduğu indirimli saatte ısınıyor
ayrıca diğer musluktan sürekli gelen sıcak su da cabası, kışın müthiş bir rahatlıkmış meğer ben bilmemişim

AMD Athlon 64 X2 4200+ 2.2GHz - Gigabyte M61PM S2 - Kingston DDR2 667MHz 2x1GB - LG DVD-RW Sata - Seagate 160GB SATA2 16MB - Sapphire x1950Pro 512MB 256Bit - TaganII 600W PSU

828 Mesaj
20 Mayıs 2010; 19:47:30 

6 aydır hepsiburadadan aldığımız Demirdöküm titanyum elektrikli 65 litrelik termosifonu kullanıyoruz.Oldukça memnunuz hem elektrik tüketimi bakımından hemde kullanım rahatlığı olarak mükemmel evde bulaşık mak.çam. mak. lcd tv ,crt tv nofrost buzdolabı vs gibi esyalara rağmen fatura ortalama 45-50 TL fatura gelmekte.

Arsen Lüpen (Arsène Lupin), Fransız roman karakteridir. Yazarı Maurice Leblanc, bu karakteri oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob'dan esinlenmiştir. Onun için, hırsızların piri denilebilinir. Her zaman esprili ve kibardır. Kandan nefret eder, olabildiğince silah kullanmaz, Jiu Jitsu bilir, iyi rol yapar, iyi nişancıdır. Her zaman istediğini elde eder. Kadınları kendine âşık etmekte üzerine yoktur fakat her zaman onları bir şekilde kaybeder.

639 Mesaj
10 Ocak 2011; 11:59:08 

Arkadaşlar Demirdöküm 65lt olanından almayı düşünüyorum fakat bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

1-Sabah 8 den akşam 5 e kadar evde kimse yok sadece banyo amaçlı kullanmayı düşünüyorum aleti açtıktan nekadar sonra duş alabilirim ?

2-Arka arkaya kaç kişi duş alabilir?

3-İkiz kazanlı olanları varmış bu onlardan mı acaba?

4-Elektrik faturasına nasıl yansır?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1724 Mesaj
10 Ocak 2011; 17:21:38 

E (economic) modunda açtıktan 45dk sonra 15dklık (çok sıcak su beklememek kaydıyla) duş alabilirsiniz.

E modunda 65LT yi tamamen ısıtması 1 saat 20dk gibi bir süre buluyor.

E modunda tamamen ısınan su ile (20-25'er dakika diye düşünürseniz) 2 kişi duş alabilmekte...

Elektrik faturasına yansınması 2-3günde bir ( E modunda suyun full ısıtılması) kullanımda ortalama 12-15TL diyebilirim.

İkiz kazan ne demek bilmiyorum ama ilk defa duyduğuma göre sorunuzun cevabı bu üründe HAYIR.

Fakat "duş alınabilir sıcaklıkta su" ve "suyun ne kadar süre gittiği" gibi konular kişiye göre değişiyor, bu nedenle cevaplarımı kesin değerler olarak algılamayınız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-una -- 10 Ocak 2011; 17:23:10 >

639 Mesaj
10 Ocak 2011; 22:49:04 

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim gündüz evde kimse yok her akşam çalıştırsam 4-5 saat kadar sonra kapatsam tüketim 30-40 tl civarı olur anladığım kadarıyla. Ayrıca evde güneş enerji sistemi var yani bu aleti 3-4 ay kullanıcam tavsiye edermisiniz?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1724 Mesaj
11 Ocak 2011; 15:13:48 

quote:

Orijinalden alıntı: master35

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim gündüz evde kimse yok her akşam çalıştırsam 4-5 saat kadar sonra kapatsam tüketim 30-40 tl civarı olur anladığım kadarıyla. Ayrıca evde güneş enerji sistemi var yani bu aleti 3-4 ay kullanıcam tavsiye edermisiniz?

Yardımcı olabildiysem ne mutlu,

Bizde açtığımızda 4-5 saat açık bıraktığımız oluyor çünkü eve 19:00 gibi gelip Duş almak için açsanız TV ye felan daldığınızda 23:00 te felan anca banyoda kendinizi buluyorsunuz. Verdiğim fatura değerlerini bu anlamda kıyaslayabilirsiniz hatta bir iki kez sabaha kadar açık kaldığıda oluyor. GünIsının ana su vanasını iyi kapatırsanız, yani TErmosifona geçen suyu etkilemezse Termosifon kendi su ısıısını uzun süre kaybetmiyor. Böylelikle tekrar tekrar ısınıp elektrik sarfiyatını artırmıyor.

Bende şuan gün ısı ile beraber kullanıyorum (Termosifonu daha önce basınçlı su gereken bir banyo sistemi için almıştım bu günısılı evde de 1 yıldır kullanıyorum).

Yalnız GünISI nın istediğiniz anda sıcak su sunması ve sizi zaman kısıtlamasına sokmadan beklemeden girip çıkma lüksü Termosifonla kıyaslanırsa bu üründen pişman olabilirsiniz.

Bu şekilde GünISI ile kullanımda Elektrikli Ani Su Isıtıcı daha pratik gelebilir. Yukarda bahsettiğim örnekteki gibi insan eve 19:00 da gelip hemen duş alıp çıkamıyor, normal yaşantınızda bir sorun haline gelebiliyor Termosifonla duş almak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-una -- 11 Ocak 2011; 15:15:32 >

2399 Mesaj
24 Şubat 2011; 13:58:34 

Kullanma sıcak su temininde en ucuz ve tehlikesiz sistem doğal gazlı şofbendir.
Tehlikesiz olmasının sebebi banyoya monte edilmiyor. Mecburen mutfağa konuluyor.

Eletrikli ani su ısıtıcı yüksek elektrik çeken cihazlardır. Sadece bir küvet veya duş almak için kullanacağınız Fakir, Baymak gibi cihazlar 7 kW monofaze elektrik çekiyor ki bu normal bir ev tesisatı için bir hayli fazla bir değer. Siemens in 18 ve 21 kW lık şofbenleri var. Su debileri güzel ama trifaze olmasına rağmen sağlam elektrik çekiyor. Bu ani su ısıtıcılarının Türkiyedeki evlerde kullanılmalarının elektrik alt yapımızdan dolayı doğru bir çözüm olduğunu düşünmüyorum. İhlas gibi düşük elektrik kapasitesi ile çalışan cihazlarda da kışın ip gibi suyla veya kova doldurup yıkanmak zorunda kalınıyor.

Elektrikli termosifonun da en büyük dezavantajı suyu depolayarak ısıttığı için deposundaki su bittikten sonra soğuk su gelmesidir. Bazıları yüksek sıcaklığa kadar ısıtıp kullanmayı tercih edebiliyor ama onda da dikkat edilmez ise ( ki bence termostatik batarya kullanılması bu tip kullanımlarda olması gereken bir durum ) haşlanma riski olduğunu unutmamak lazım. Ben evlenmeden evvel ailemin evinde kullanmıştık. 3 kişi arka arkaya yıkanamıyorduk. Bir diğer dezavantajı daha var. Türkiyede banyo duvarları çoğunlukla tuğla duvar. 60 veya 80 litrelik su ağırlığı duvara sağlam yük bindiriyor. Şu an oturduğum evde, karşı komşumun termosifonu gecenin 3 ünde duvardan kopup yere düştü. Deprem oluyor zannettik. Ayrıca bir arkadaşım evinde de termosifonun fişi alev aldı. Zor söndürdüler. Yalnız onları evi için şunu belirtmemde fayda var. Eşi soğuk suyu hiç kullanmaz. Elektrikli termosifonla 150 TL gibi bir elektrik faturası ödüyordu.

Ben evimde tüplü şofben kullanıyorum. Banyo kapımda kapı menfezim var. Banyo havalandırma pencerem devamlı açık. ECA nın şofbenini kullanıyorum. Çaşılmadığı zaman pilot alevi yanmıyor. İçinde su geçtiği zaman manyetolu ateşleme sistemiyle çalışıyor. Çamaşır makinesi sıcak su girişli olduğu için onda da kullanıyoruz. Her gün ben ve eşim yıkanırız. Oğlum 2 günde bir yıkanır. Kışın ayda bir tüp bitiyor. Yazın bir tüp 2 aydan uzun sürüyor. Şu an için mutfağımda şofben kullanacak yerim yok. İleride mutfak yaptırdığımda bende doğalgazlı şofben kullanacağım. Rusyada bu doğal gazlı şofbenleri banyoya koyuyorlar. Havalandırma sistemide olduğu için problem olmuyor.

.

1978 Mesaj
16 Ekim 2011; 21:01:47 

kiracısı olduğum evde doğalgaz olmasına rağmen sadece doğalgazlı bir soba ve ocakta kullanılıyordu. banyoda ise arzum un ani su ısıtıcısı mevcuttu. 1 sene boyunca o küçük, saçma aletle banyo yapmak zorunda kaldım. banyo yapmayı ve suyun altında uzun süre kalmayı seven birisi olarak resmen ızdıraptı benim için bu durum. su bir türlü ayarlanamıyordu zaten. ya haşlıyordu ya da donduruyordu banyo yaparken.

forumda baya bi araştırdıktan sonra elektrikli termosifon taktırmaya karar verdim. doğalgazlı şofben de olabilirdi ama baca sorunu ve banyoda şofben olayına sıcak bakmadığımdan vazgeçtim ve direk elektrikli termosifona yöneldim. baymak aqua konfor 80 lt lik termosifondan taktırdım. o kadar basit oldu ki takılma süreci, evimden dışarı bile çıkmadım. internette araştırırken oturduğum eve yakın bi baymak bayisi olduğunu gördüm. telefon edip işyerlerinin tam olarak nerede olduğunu ve nasıl ulaşabileceğimi sordum. bana gelmenize gerek yok, internetten istediğiniz modeli seçin biz gelip takalım hemen, istanbulda genelde bu şekilde çalışıyoruz dediler. fiyatı da piyasaya göre normaldi. yani daha ucuz satıldığı yerlerde vardı ama daha pahalı satıldığı yerlerde vardı. peki dedim ve dediğim modeli istediğimi söyledim. yarım saat sonra getirdi taktılar termosifonu. çarşamba günü taktırdım ve o zamandan beri hiç kapatmadım. suyun ısısının pek düşeceğini sanmıyorum. bu yüzden de kapatmıyorum.

açıkcası o elektrikli şofbenden kurtulduğum için birazda savurgan davranıyorum şu aralar mükemmel bir konforu var. artık banyomda istediğim an istediğim sıcaklıkta suyum mevcut. banyoya giriyorum ve musluğu hiç kapatmadan 15-20 dk boyunca duşumu alıyorum rahat rahat.

varsın elektriği çok yaksın. tek başıma elektrikli şofben varken ayda 70 liraya yakın elektrik faturası ödediğimi hatırlıyorum. bakalım bunda ne kadar gelecek.

33 Mesaj
24 Nisan 2013; 11:13:54 

demırdokumun 65 lıtrelık termosıfonunu aldım seneler once hala sorunsuz kullanıyorum. cok guzel. elektrık evet faturamız 60 cıvarı gelınce sımdı 100 lıra gelıyor. sık kullanınca ayda 40 lıra gelebılıyor fazladan. ama merak ettıgım bız hep ekonomı modunda calıstırıoruz. acaba sureklı oyle durunca mı yoksa hepten kapatıp yıkanmaya yakın acsak mı daha az elektrık yakar. bılgısı olan varsa bılgılendırırse benı sevınırım. kendınıze ıyı bakın dostlar...

___Bize Her Yer Trabzon___
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Diğerleri » Diğer ev elektroniği » Termosifon mu ? ani su ısıtıcısı mı ?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.437