Şimdi Ara

AVR tabanlı bir ses sisteminin, Stereo da nereye kadar gidebildiğini görmek!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
5.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AVR tabanlı bir ses sisteminin, Stereo da nereye kadar gidebildiğini görmek adına yapılan bir çalışmanın en iyi örneği.

Son bir kaç yıldır özverili ve yoğun araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda, ortaya bu oda ve sistem çıktı.

Sistemde yapılan her upgrade de onlarca, hatta belki de yüzlerce deneme ve dinleti yapıldı. Her upgrade 'de onlarca kişiye dinleti verildi ve yorumlar, fikirler alındı.

Sistemin upgrade'i esnasında hiç bir girişim, deneme, masraf ve eklemeden kaçınılmadı.

Ve sonuç!

Konusunda en iddialı performanslardan birini sergileyen. Pek çok orta ve hatta bazı üst sınıf stereo sistem kullanıcının aldığı performansları dahi şaşırtıcı bir şekilde egale eden bir performans. Mükemmeler detaylar. Şaşırtıcı sahne derinliği ve boyutu. Sıfır rezonans ve durulukta alınan detaylar.

Katı ve abartı Hi-Fi kıstasları uygulanarak, alışılmışın dışında, ciddi iyileştirmeler yapılmış bir AVR'li sistemin, Stereo sistemlere karşı müthiş rekabeti.:)

Peki neler yapıldı?

Öncelikle Pioneer'in üst uç noktalarında olan A.D.E. Mos-Fet çıkılşlı bir AVR'si (Pioneer VSX-ax5ai s) ve yine Pioneer'in üst uç noktasında olan, ödüllü Dv-668 DVD-SACD çaları seçildi.

Kolonlarda da, Definitive'nin Super Tower modeli olan Referans serisi Bp-7001sc modeli tercih edildi. Tabiki aynı sistem de film de seyredildiği için Center CLR 2000 ve Rearlarda da BPX modeli, Subwooferde de 11-200 Hz aralığında çalışabilen 1800 Watt'lık D Class anfi içeren SuperCube Reference modeli tercih edildi.

Cihazlar da 10-15 çeşit üst sınıf ara kablo gruplari test edilerek, en iyi performansı veren kablolar seçildi.

Hoparlör kablolarında Oehlbach'ın XXL5 High-End kablolarında karar kılındı.

İnterconnect ve ara kablolarda Belkin'in en üst serisi olan Pure A/V gümüş alaşımlı, nitrojen enjekteli, saf ofc
    yapıda, 4 kat izoleli ve dışı örgülü kablolar tercih edildi.

PowerCord'lar da Optirius Reference serisi tercih edildi.

Tabiki kablolama değerleri, aşırıya kaçmadan sistemin değerine paralel yapıda tercih edildi!

Tüm cihazların ve kolonların altına, alman malı antirezonans materyal ve üstlerinde de en sert granit türü olan siyah küçük partiküllü granit kullanıldı. Bu granitler, OFC bakır bant ve çok damarlı OFC kablolar ile ayrıca topraklandı.

Elektrik filtrasyonu ve koruma için, Monster'in avrupa için ürettiği en üst seri olan HTS 5100 Signature serisi Reference elektrik filtresi kullanıldı.

Elektrik filtresinin ana giriş kablosuna Magic Dream elektrik stabilizatörü ve ek ikinci katı kullanıldı.

Cd çaların üstüne yine ayrıca Magic Deram harmonik stabilizatör yerleştirildi.

Oda içi akustik sorunlar, 512 kanal akustik ölçüm yapılarak, yansıma, X eğrisi değerleri, faz kaymaları, olabilecek en optimum seviyelere çekilmeye çalışıldı. Bunun için, dünyadaki emsalleri baz alınarak özel Cnc Lazer kesimle orta ve üst frekans yansımaları için 7 Cm kalınlığında 32 dansite yoğunlukta yumurta desenli ve kesim katmanlı akustik süngerleme yapıldı. Oda içinde oluşabilecek Bommy etkisi ve alt frekans sorunları için 20 Cm kalınlığında, yarıkların bitim noktası 4 Cm kala biten ve yine 32 dansite yoğunlukta bass traplar yine ölçümleme yapılarak yerleştirildi. Aynı şekilde bu uygulamalar tavan'ın da gerekli görülen yerlerine yapıldı.

Stereo dinletisi yaparken sahneye olumsuz etkilere karşın, kaldırılabilir plazma önü ses sönümleyicisi yapıldı.

Oda içinde bulunan Dvd ve Cd arşivi için özel yaptırılan dolapların camları, titreşimi absorbe eden özel bir macun ve kapaklar arası özel bir fitillemeyle titreşim ve olumsuz rezonans etkileri için korumaya alındı.

Sistemler için özel yaptırılan büyük sistem sehpasının alt yan duvar köşeleri yine orta ses süngeri ve bass traplarla kaplanarak sistemlere gelen titreşim, minimuma indirilmeye çalışıldı.

Topraklamayla ilgili olarak tüm binaya özel eş eksenli ve toprak direnci 2 Ohm'u geçmeyen üst düzey bir topraklama sistemi yapıldı ve bu kablolar, çok damarlı saf ofc kablolarla odaya taşındı.

Tüm cihazların toprak akış yönleri ölçülerek fişler aynı yönde eşitlendi.

Kolon araları, yerleşimleri ve dinleyici konumlandırılması, odanın müsaade ettiği en optimum seviyelere göre defalarca test edilerek ayarlandı.

Film seyrederken kullanılan Supercube reference tamamen ayrı bir filtreyle beslendi ve tabiki onunda altına antirezonans taban ve granit kullanıldı.

Sahne oluşumuna katkıda bulunmak için, 4 katlı özel kalın perdeleme yapıldı. Perdelerin içleri ek ince süngerlerle desteklendi.

Ayrıca odanın dış pencerelerinde bulunan çift cam hava aralıkları ve cam kalınlıkları, maksimum düzeye çıkarıldı.

Dairenin ana sigorta panelinden, sistem odasına kadar OFC yapıda 3x2.5'luk çok damarlı ve ekranlamalı özel elektrik kablosu tesisatı çekildi.

Oda, etraftaki tüm elektromanyetik etki yaratacak olumsuzluklardan arındırıldı.

Oda içinde oluşacak statik elektrik yüküne karşın, negatif iyonizasyon yayan özel bir klima kullanıldı. Aynı şekilde Statik elektrik birikimine karşı granit ve benzeri plastik materyaller ek topraklama yapıldı.

Laminant parke altlarına ekstra zemin yalıtımı yapıldı.

Sistemin detayları;

Pioneer 436Xde PLazma Tv + Hoparlörleri + Döner sehpası.
    Pioneer VSX-AX5ai s THX 7.1 A/V Receiver. 21,5 Kg.
    Pioneer 668 Dvd player. 5,9 Kg.
    Monster Home Theatre Power Center Reference Signature HTS-5100 Elektrik Filtresi. Tüm sistem bağlı. 11,4 Kg.
    Monster Home Theatre Power Center Reference HTS-1000 Elektrik filtesi. Sub'da kullanıyorum.
    Definitive Bp7001Sc Frontlar 1500 Watt 13-30 Khz. 56 Kg.
    Definitive CLR 2000 Center 350 Watt. 24,8 Kg.
    Definitive BPX Rear'lar 350 Watt 4 Adet. 9,5 Kg.
    Definitive Supercube Reference Subwoofer 1800 Watt 11-200 Hz. 49 Kg.
    Oehlbach XXL 5 High-End 2x2 Mt Speaker Cable Set.
    Ixos XHA-716 Analog ve Digital İnterconnectler.
    Pure A/V High Performance Silver Series İnterconnectler.
    Reference series High-End Lookab Optirius PowerCord'lar.
    Elektrik Stabilizatörü + 2. ek katı.
    Harmonik Stabilizatörler.
    Noname-hifi Kablo kaldıraçları.
    Tüm cihazların ve kolonların altında; Siyah 2.5 Cm kalınlığında siyah küçük partiküllü granitleri ve antirezonans 0,8 Cm altlıklar.
    Akustik Süngerlemeler 7 Cm kalınlığında 32 Dansiti yoğunluk + Bass Traplar 20 Cm kalınlığında 32 Dansiti yoğunluk.
    İyonizasyon ve hava filtresi. (Odayı negatif iyon yüklemek için.)
    Özel yapım Mdf'lam'dan titreşim soğurma özellikli Dvd Dolapları ve Sistem Standı. (Dvd dolaplarının cam fitilleri titreşim emen özel bir macunla fitillenmiştir. Ayrıca kapak fitilleri de aynı şekilde. Dolaplar, titreşim emen materyallerden yapılmış tekerleklidir. Sistem standına da titreşimleri minimize etmek için akustik süngerleme ve tüm cihazların altına siyah granit ve antirezonans zemin uygulanmıştır. Ayrıca granitler de bakır bantlar kullanılarak topraklama teli ile topraklama yapılmıştır.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 22 Ekim 2009; 10:20:22 >

• üstat, sonunda çeşitli başlıklar altında takip ettiğim çalışmalarını tek başlık altında toplaman güzel olmuş. bir de şu analog/pikap işine el atsanda o da eksik kalmasa (pikap istiyorum ya şimdi).

bir sorum var yalnız; tv/hi-fi sehpası nın yüksekliği ne kadar acaba? tv ekranının orta hizası göz seviyesinin üstünde kalıyor mu bir de? bende kendime uygun bir tasarım yapmaya çalışıyorum da
  • Sizin gününüz kaç saat onu merak ediyorum, maşallah herşeye yetişiyorsunuz.
  • Teknika ustad ben de AVR tabanli sistemle nereden nereye geldigimi gururla sunarim..

Buralardan...

Buraya geldim.... seninde bildigin gibi kolay olmadi..

Son olarak birsey itiraf etmek gerekirse kablolari duzenleme sebebim, bahceden bir kucuk bir sican'in kablolarin arasina ev kurdugunu ogrenmem ile oldu. Mutfaktaki noddle paketlerinin koselerinden acildigini bizim Endonezyali dadi gorunce yaptigimiz arastirma sonrasi bu gozleme ulastik. Neyse ki ayni gun yapistirici tuzak ile sicani kucuk kizimla beraber yakaladik....

Senin ultrakorunakli sistemine gore benimki biraz dis etkilere acik gozukuyor...

Sonrada bahceye acilan kapinin altina siperlik vidaliyarak ancak karincalarin girebilmesine izin verdim....
    (Gecen hafta da kablolarin arasinda sprey ile epey bir karinca oldurdum, onlarda kapi altindan degilde, duvarda canak anten kablosu icin acilan delikten girmisler, simdi orasida silikonlu)

Sen odanin kapisini kapatip izolasyonu halletmisin ama biz hala bu asamadayiz..

• Yahu ben kararımı verdim artık. Sen bu kablo işini halledemiyeceksin.

Zaten oraya yanlışlıkla bir karınca düşşe yolunu bulamaz.

• asukrumercan amfinin arkasında boşta kalmış girişler gördüm çok ayıp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi live2lift -- 22 Ekim 2009; 18:20:58 >
  • Şükür benim grip çok hafif seyrediyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi väliaikaista -- 22 Ekim 2009; 18:46:00 >

• Aslında kabloların arasında hava boşlukları da gözüküyor. O da çok ayıp.

quote:

Orijinalden alıntı: feelulive

asukrumercan amfinin arkasında boşta kalmış girişler gördüm çok ayıp

• Teknika Üstad kusura bakma forumu biraz sulandırdık, ama senin o kadar düzenli sistemini görünce dayanamadım. Belki senin için inanması zor olabilir ama bende çok düzenliyimdir. Benim sistemin dağınık görüntüsü biraz da hastanenin bize tahsis ettiği evde kaldığımız için kalıcı birşeyler yapamamamdan kaynaklanıyor, nasıl olsa birgün taşınacağız diye. İstanbul'daki ev olsa, sistemim yine de seninki gibi olmasa da daha düzenli ve sabit olurdu. Hatta artık daha fazla ek yapamama sebebim taşımak için zaten çok parça oluştu, daha da kalabalıklaştırmayayım diye. Yoksa elimdeki sisteme uysada uymasada B&W 802D çok hoşuma gidiyor.

Herneyse sistemini keyiflice kullanmalar. Detayları hepimiz için kaynak olacak nitelikte....

• sizin kabloları görünce oturup şükrettim halime

quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Teknika Üstad kusura bakma forumu biraz sulandırdık, ama senin o kadar düzenli sistemini görünce dayanamadım. Belki senin için inanması zor olabilir ama bende çok düzenliyimdir. Benim sistemin dağınık görüntüsü biraz da hastanenin bize tahsis ettiği evde kaldığımız için kalıcı birşeyler yapamamamdan kaynaklanıyor, nasıl olsa birgün taşınacağız diye. İstanbul'daki ev olsa, sistemim yine de seninki gibi olmasa da daha düzenli ve sabit olurdu. Hatta artık daha fazla ek yapamama sebebim taşımak için zaten çok parça oluştu, daha da kalabalıklaştırmayayım diye. Yoksa elimdeki sisteme uysada uymasada B&W 802D çok hoşuma gidiyor.

Herneyse sistemini keyiflice kullanmalar. Detayları hepimiz için kaynak olacak nitelikte....

• Estağfurullah @asukrumercan. Ne kusuru? Zaten ben de işin espirisinde olduğum için sana her fırsatta kablo mevzusunda takılıyorum.

Detaylar konusuna gelince, zaten ben de diğer tüm arkadaşlara yönlendirici ve bilgilendirici olması açısından bu topic'i açtım. Bu topic de bu konuda yapılan ve yapılacak çalışmalardan da detaylıca bahsedeceğim.

İyi dilekleri içinde tüm arkadaşlara teşekkürler.

quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Teknika Üstad kusura bakma forumu biraz sulandırdık, ama senin o kadar düzenli sistemini görünce dayanamadım. Belki senin için inanması zor olabilir ama bende çok düzenliyimdir. Benim sistemin dağınık görüntüsü biraz da hastanenin bize tahsis ettiği evde kaldığımız için kalıcı birşeyler yapamamamdan kaynaklanıyor, nasıl olsa birgün taşınacağız diye. İstanbul'daki ev olsa, sistemim yine de seninki gibi olmasa da daha düzenli ve sabit olurdu. Hatta artık daha fazla ek yapamama sebebim taşımak için zaten çok parça oluştu, daha da kalabalıklaştırmayayım diye. Yoksa elimdeki sisteme uysada uymasada B&W 802D çok hoşuma gidiyor.

• Tebrikler .

Detaylı ve uzun soluklu bir çalışma olduğu belli .

Keşke tüm kullanıcılar için de aynı merak , zaman harcama ve hassasiyet aynı olsa .

Fakat günümüzde Teknosa dan 700-800 tl ye sistem alıp ; işi çözdüm diyenler ağırlıkta .

Anlattığınız bu çalışma ve detaylar , ülkemiz insanın için çok uzak . Az sayıda meraklı ve imkan sahibi için geçerli .

Yinede bizimle paylaştığınız için teşekkürler .
  • Bende size ilginiz ve güzel değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Özellikle, bu çalışmalarımı ilgili arkadaşlara bir ilham ve başvuru kaynağı olabilmesi düşüncesiyle foruma koydum zaten.

Ancak sizin de dediğiniz gibi, herkes de hassasiyet, aynı derecede değil. Görüyorum ki, habire bir telaştır gidiyor forumlarda. Onu mu? Alsam! Bunu mu? Alsam şeklinde. Halbuki, Hi-Fi da en önemli kural, ne alınırsa alınsın, doğru intall ve uyarlamalardır. Zaten bu sayede, mevcut sistemler de ciddi ilerlemeler kaydedilebiliyor. Ama Maalesef bazı arkadaşlar bu yaklaşımları yanlış değerlendiriyor.

Tekrar teşekkürler.

Saygılar.

quote:

Orijinalden alıntı: mavihifi

Tebrikler .

Detaylı ve uzun soluklu bir çalışma olduğu belli .

Keşke tüm kullanıcılar için de aynı merak , zaman harcama ve hassasiyet aynı olsa .

Fakat günümüzde Teknosa dan 700-800 tl ye sistem alıp ; işi çözdüm diyenler ağırlıkta .

Anlattığınız bu çalışma ve detaylar , ülkemiz insanın için çok uzak . Az sayıda meraklı ve imkan sahibi için geçerli .

Yinede bizimle paylaştığınız için teşekkürler .

• @Teknika,
    kabloları aldım teşekkür ederim. Toshiba ep30 ve canton pure av kablolar ile marantz sr8500 bağlandı, sonuç tatmin edici.
    Granit çalışması da yapmıştım.
    Sizin sayfayı çıktı aldım, yaptıklarımı işaretliyeceğim.
    Bakarsınız liste dışına da çıkarım.
  • Rica ederim. Ben teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: postanem

@Teknika,
    kabloları aldım teşekkür ederim. Toshiba ep30 ve canton pure av kablolar ile marantz sr8500 bağlandı, sonuç tatmin edici.
    Granit çalışması da yapmıştım.
    Sizin sayfayı çıktı aldım, yaptıklarımı işaretliyeceğim.
    Bakarsınız liste dışına da çıkarım.

• teknika hastayım senin şu detaycılığına kimsenin para vermek istemediği parçalara bi dünya para verip bize tanıtıyorsun diğer sitedeki topiğinide inceledim gerçekten prof takılıyorsun senin fikirlerine değer veriyorum ns-555 leri beğenmen beni ürünü satmaktan vazgeçirdi şimdilik...ekstra sub 315 düşünüyorum takım olsun piano kasa..
  • Sağolasın kardeşim.
  • bu arada teknika definitive lerin muzik performansının merak ediyorum rs8 den sonra genelde film kolonu deniliyor definitive için.. ne dersin
  • Öyle olsa, kimse merak etmesin ben almazdım zaten. O lafı söyleyenlerin kolonlarından çok çok daha başarılı olduğunu kendileri geldiklerinde duyuyorlar zaten.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.