Şimdi Ara

Araba alana 100 lira metro vergisi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İstanbul’da araç alan herkese 100 lira metro vergisi gelecek. Bazı merkezlere arabayla girmenin bedeli olacak.

Metro vergisi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, finansman sıkıntısı nedeniyle ağır ilerleyen metro yatırımlarını hızlandırmanın yollarını arıyor. Yöntemler arasında her yeni araç alımından 100 lira ‘metro vergisi’ dikkat çekiyor..

Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre İstanbul’da günlük ortalama 700 araç satılıyor. Bu durumda yıllık ortalama 255 bin araç satıldığı hesaplandığında metro vergisiyle 25 milyon liralık gelir elde etmek mümkün olacak. Yetkililer, bu paranın metro kredilerinin geri ödenmesinde kullanılabileceğini belirtiyor.

Sur içine İngiliz modeli!

Yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, bazı bölgelerde araç yoğunluğunu azaltmanın çarelerini aradıklarını söyledi. İngiltere’de bazı bölgelere kartı olmayan araçların girmesinin mümkün olmadığını belirten Eren, “Biz de öncelikle Fatih-Eminönü bölgesinde seyreltme yapsak, diye düşünüyoruz. Bunun için barkod sistemi getirerek, araç sayısını azaltmayı planlıyoruz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12743309.asp?gid=229

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daft Punk -- 21 Ekim 2009; 15:52:01 >

• bir bu eksikti
  • En yakın metro istasyonu belediye otobüsü ile 1 saat mesafede... Forumda küfür etmek keşke yasak olmasaydı da alayına döşenseydim... Döşesin metroyu tüm şehre hala araba diyorsam 100 değil 200 vermeye razıyım. Ama ortada metro yokken metro parası almaya kalkıyorlarsa... Hadi ordan!
  • en iyi yaptiklari is vatandastan para toplamak ama o paralar ile ayni kaldirimi defalarca yapmak disinda bir hizmet uretmekte problem var...
  • Yeterki metro yapsınlar. 100 yerine 300 vermezsem cimbomlu olayım.
  • Keşke bazı kentlerdeki gibi tüm şehri dolaşan bir metro olsa,keşke otobüslerimiz her noktaya olsa ve içi insan yığını olmasa sevmiyorum otobüse binip tanımadığım insanlarla akraba olmayı

Ulan bi memlekette hiç mi bişey düzgün olmaz?
  • yakında köprünün ortasına dikerler bir adam :)))
    (fıkrayı bilenler ne demek istediğimi anladı)
  • bilmeyenler içinde aşağıda

Vaktiyle bir memlekette halkından fena halde vergi alan bir padişah varmış.
    Gel zaman git zaman bu vergiler o kadar artmış ki artık padişah bile durumdan rahatsız olmuş...
    Ama rahatsızlığı vergilerin çokluğundan değilmiş...
    Halkının bu eşek yüküyle alınan vergilere ses çıkarmamasına kafası takılmış...
    Saraya en yakın şehrin ulaşımını sağlayan bir köprü varmış.
    Demiş ki padişah;
    'Tez bu köprünün girişine bir memur koyula. Gelenden geçenden 1 akçe alına.'
    'Başüstüne devletlum' deyip hemen memuru dikmiş vezirler...
    1 hafta sonra sormuş padişah dalkavuklarına;
    'Var mı halkımdan bir isyan, bir nümayiş?'
    'Yok padişahım demiş' yağdanlıklar...
    'O zaman köprünün öbür tarafına da bir memur koyula. Köprüden çıkandan da bir akçe alına.'
    İkinci memur da yerleştirilmiş köprüye...
    Padişah bir hafta sonra sormuş yine var mı bir ses soluk diye...
    Çıt yok...
    Çok kızmış bu sefer...
    Bağırmış çağırmış...
    Demiş ki 'Bu nasıl halktır böyle. Böyle pısırık, sesi soluğu çıkmayan bir teba yarın öbür gün cenkte ne yapar?'
    Buyurmuş vezirlerine;
    'Tez köprünün ortasına bir yiğit koyun. Köprüden geçen herkesi bir güzel becersin.'
    'Siz nasıl münasip görürseniz devletlum' demiş yalakalar...
    Padişah bu kez emin...
    Kesin isyan çıkacak...
    Ama yok...
    Tek bir şikayet yok...
    Atlamış atına gitmiş şehre toplamış herkesi meydana...
    Meydan hınca hınç...
    'Padişahım çok yaşa... Varol, nurol' diye yıkılıyor ortalık...
    'Bre mendeburlar' diye kükremiş padişah...
    -Söyleyin bakalım bana var mı benim devletimden bir şikayetiniz?
    .........
    -Hepiniz mi memnunsunuz? Hiç mi bir sıkıntınız isteğiniz yok...
    -Padişahım çok yaşa...
    -Eğer tek bir şikayet bile yoksa burada, hepinizin kellesini vurdururum şuracıkta...
    Meydan bir anda buz kesmiş...
    Herkes birbirine bakarken arkalardan bir el kalkmış titreyerek...
    -Padişahım.... deyivermiş.
    'Buyur' demiş padişah
    -Çok şükür biri dile geldi. Söyle bakalım nedir devletimden şikayetin?
    -Padişahım hani şu bizim köprü var ya...
    -Hah tamam işte... Çok vergi alıyoruz di mi o köprüden?
    -Yok padişahım estağfurullah. Bizim derdimiz o değildir...
    Şaşırmış tabii devletlu...
    -E nedir peki o zaman derdiniz?
    -Şu köprünün ortasındaki adam var ya...
    -Var ya... Derdiniz bu değil mi? Devlet böyle şey yapar mı? Kızdınız değil mi buna?
    -Yok padişahım ne haddimize?
    -E peki ne o zaman?
    -Tek adam olunca sabahları akşamları çok kuyruk oluyor. Dememiz o ki birkaç yiğit daha koysa devletimiz oraya ne güzel olur padişahım...

• tabi haklılar. süper metro ağımız var. otobüsler filanda süper. her yere, her saatte çok rahat gidebiliyoruz. ama nedense herkes arabayla gidiyor.

buda metro ağımız

Araba alana 100 lira metro vergisi.
  • Vergi vergisinin vergisi alınacak yakında
  • Benim evim Silivri'de, Silivri'de metro yok !, metrobüs de yok ! eee ben neden vergi vericem ? benim gibi olan diğer vatandaşlar neden vergi verecek ? ben zaten kullanamıyorum ki bunları bana bu hizmet verilmiyor ki... vermediğin hizmeti kulla(na)mayıp arabamı kullandığım için mi bana vergi vereceksin ? kaldı ki ulaşım ağın çok iyi ! her yerden her yere süper hızlı toplu ulaşımı sağladın da ! biz kullanmadık...

Yakında aldığımız nefesede vergi vereceğiz haziran dönemi nefes borcunuz XX'TL...
    Susmak istemiyorum da... forum kuralları engelliyor...
  • Geçiş sıkıntılı olur.

Sabahları işe giderken her araçta bir kişi, toplu taşıma araçları ile gidebilecekler bile aracıyla gidiyor işine...
  • yahu her caddeye her sokağa bir metro hattın olurda o zaman alırsın sen bu parayı metroya 5km mesafede olan adamdan ne istiyosun.Hem adam bu şehirde metro var diye araba almayacakmı.Gece 3'de 4'de çocuğumuz hastalanınca metroylamı götüreceğiz hastaneye
  • eğer tamamen metro için kullanılacaksa verilsin ... metro çok pahalı bir yatırım....
    şimdi bazı arkadaşlarım bizde yok diyor haklı olarak ancak o para toplanmaz ise hayat boyu olmaz zaten....ama işte o para deprem vergileri gibi alakasız işlerde kalıcı vergi olarak kalır yeri gelir birilerinin cebine giderse o zaman isyan edilir tabi... tamamen şeffaf toplanan para ihaleler v.s. yapılacaksa o kadar ödüyoruz 100 daha veririz ....

zaten yapılması gerekir tabi yığınla vergi toplanıyor ama gerçekten yapılacaksa lanet olsun deyip vermek lazım...
    vermeme gibi bir seçenekte yokta...

kartal kadiköy e5 altından geçen metro bittiği zaman mükemmel olacak ... hergün o trafik çekilir şey değil... insanlar çok rahat edecek
    aslında dolaylı olarak düşünürsek uzun vadede verdiğimiz 100 liradan bize dönüş daha fazla olur .....

tekrar diyorum zaten yapılması gerekir lakin ülkemde sistem öyle işlemiyor....

• İstanbul o kadar kontrolsüz göç aldı ki...Onun sonuçları aslında bunlar!İstanbulda yaşamak zorlaştıkça göç diğer büyük şehirlere dağılacak belki biraz rahatlarsınız İstanbul olarak
  • Metro sistemi bitmeli, metroya uzak olanlar için metroya kadar özel toplu taşıma araçları kullanılmalı... Yoksa o iş zor...
  • müstahak bize
  • Adam gibi metro var da kullanmiyoruz sanki.. sacmaladilar.. bugun 3.4 liradan aldim 97oktan benzini..
  • Sıfır araçlardan alınacakmış galiba sadece, haberde yazdığına göre.

E alan da İstanbul'dan almaz olur biter. Gider Kocaeli'den alır, İstanbul'a getirir.
  • Yapsınlar burayada Moskovadaki gibi bi metro herkez bişeler versin.3 duraklı metro için vergimi vericem kullanmayıp trafik yaratıyorumdiye kullanamıyorum bu vergiler için dava açılır herhangi bi hakkı yok ama bu merkeze araç giriişi konusuna katılıyorum ama bu para değilde daha farklı bi sistemle çözülmesi gerekiyo düşünülmeden yapılmış bi sistem oldugu belli avrupa'da var bizde yapalim mantığı varda ingilitere kendinbe göre çözüm bulmuş bizimde kendimize göre çözüm bulmamız gerekiyo.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.