- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
A.Ü. Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümü
1614 Cevap202954 Görüntüleme10 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3902 Mesaj
19 Ekim 2009; 16:17:44 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümü

0

Felsefe Lisans Programı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009 yılında açılan bir programdır. Felsefe Lisans Programı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile öğrenci kabul etmektedir. Program, felsefeye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere felsefe eğitimini alma olanağı sağlamaktadır.

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, felsefe ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir, kamu ve özel sektörde düşünsel yaratıcılığa dayalı işlerde başarılı olabilirler.

Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, kavramsal ve akılcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda felsefi mirası tanıtan derslerin yanı sıra temel felsefi sorunsalların ele alındığı ve eleştirel düşünmenin amaçlandığı dersler bulunmaktadır.

Felsefe Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Uzaktan öğretim sistemi ile alınan derslerin kitapları uzaktan öğretim sisteminin bir gereği olarak kendi kendine öğrenme ilkelerine göre ve konularında uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz için ayrıca derslerle ilgili televizyon programları hazırlanmakta ve internet üzerinden destek hizmeti verilmektedir.
__________________________________________________________________________________________

1. yıl
SEMBOLİK MANTIK
İLKÇAĞ FELSEFESİ
UYGARLIK TARİHİ
SOSYOLOJİYE GİRİŞ
PSİKOLOJİYE GİRİŞ
SOSYAL BİLİMLERDE TEMEL KAVRAMLAR
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. yıl
METAFİZİK
EPİSTEMOLOJİ
ORTAÇAĞ FELSEFESİ
TOPLUM VE İLETİŞİM
YURTTAŞLIK VE ÇEVRE BİLGİSİ
ANTROPOLOJİ
FELSEFE
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3. yıl
BİLİM FELSEFESİ
ETİK
MODERN FELSEFE
ZİHİN FELSEFESİ
MANTIĞIN GELİŞİMİ
SİYASET FELSEFESİ
YABANCI DİL

4. yıl
FELSEFİ YÖNTEM
DİL FELSEFESİ
ÇAĞDAŞ FELSEFE
TÜRKİYE'DE FELSEFENİN GELİŞİMİ
TARİH FELSEFESİ
SANAT FELSEFESİ
TÜRK DİLİ

KREDİLİ SİSTEME GEÇİLMESİYLE BİRLİKTE DERS LİSTESİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLMUŞTUR:

0

SINAV SORUMLULUK ÜNİTELERİ

0

Benden başka bu bölüme kayıt yaptıran oldu mu, merak ediyorum?

Bana kitap vermediler, kayıt görevlisi "sizin kitaplar henüz basılmadı, Aralık ayında gelip alabilirsin" dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 13 Mayıs 2013; 2:21:34 >

978 Mesaj
19 Ekim 2009; 16:20:46 

yok hocam mavi kaplı saman kağıtlı değil baya bildiğin beyaz kağıttı benim gördüğüm ilahiyat kitapları

3902 Mesaj
19 Ekim 2009; 16:23:35 

Tüh, boşuna girdik desene

Ama belki ilahiyatçılara öyle bi güzellik yapmışlardır, bizimki belki yine de saman kağıdınadır

118 Mesaj
27 Ekim 2009; 10:57:44 

arkadaşlar bende sizdenim :) bakalım baya heveslendim. Aralık başı gelin kitaplar için dediler..

3902 Mesaj
4 Kasım 2009; 16:48:49 

yok mu halen kitapları soran, gidip alan?

566 Mesaj
4 Kasım 2009; 23:48:43 

Ben de bugün kaydoldum ve kitaplar 15 Aralıkta verilecek bilgisini aldım.
Bu arada sanal kitap =>http://yunusemre.anadolu.edu.tr/Dersler/Ders.aspx?dersKodu=2253

3902 Mesaj
5 Kasım 2009; 12:05:22 

Kayıtlar bitmemiş miydi müdür nasıl kaydoldun dün?

Bu arada kitap almaya gittiğimizde ne götümemiz lazım, şu bizde kalan geçici öğrenci kimliği mi ne, fotoğraflı, onu mu götürecez?

3902 Mesaj
5 Kasım 2009; 12:27:15 

Bu arada linke göz attım, çok güzel bir kaynak. Keşke ilk sene dersleri de olsaydı, belki ilerde yaparlar.

566 Mesaj
6 Kasım 2009; 10:49:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Kayıtlar bitmemiş miydi müdür nasıl kaydoldun dün?

Bu arada kitap almaya gittiğimizde ne götümemiz lazım, şu bizde kalan geçici öğrenci kimliği mi ne, fotoğraflı, onu mu götürecez?

2. üniversite kayıtları yeni başladı

978 Mesaj
6 Kasım 2009; 21:50:41 

ben de kayıt yaptırdım ve ordaki eleman kitapları ayın 1 ile 10 u arasında gelip alın dedi.2 yada 3 ünde gelsen daha iyi olur hemde kitaplar bitmemiş olur dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdenar -- 6 Kasım 2009; 21:58:02 >

3902 Mesaj
7 Kasım 2009; 16:56:25 

Kitap bitince ne oluyor, getirmiyorlar mı tekrardan?

Parasını peşin alıyorlar, ama iş kitabı vermeye gelince 2 ay bekletiyorlar

118 Mesaj
13 Kasım 2009; 5:29:13 

hayır kötü olan sınavlar yaklaşıyor , biz daha çalışmaya başlayamadık!!

3902 Mesaj
19 Kasım 2009; 17:45:00 

Dün aradım Ankara Tandoğan'daki AÖF merkezini; 1 Aralık dediler Felsefe Bölümü kitapları için.

1 Mesaj
21 Kasım 2009; 4:26:31 

2. ünvst. olarak aöf felsefe yazdım. 20 .11.2009 da kayıt oldum kitpaları hemen verdiler. kitalar gayet açıklayıcı..

2276 Mesaj
22 Kasım 2009; 2:21:45 

Aöf'ün kitapları güzeldir.Ben diğer üniversitelerin kitaplarının birçoğundan içerik olarak daha kaliteli buluyorum.Geçen seneden beri artık saman kağıda basılmıyor kitaplar beyaz kağıda basılıyor.

3902 Mesaj
22 Kasım 2009; 11:04:04 

SEYYARDİLENCİ ciddi misin, anlayamadım. Kitaplar senden başka kimsede yok da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 26 Aralık 2012; 1:26:50 >

118 Mesaj
23 Kasım 2009; 3:48:26 

evet evet sallama o arkadaş, daha kitaplar dağıtılmadı kardeşim ki ben daha ilk kayıtlardanım. Bana da bir aralık dediler sanrım ek kayıt lar da 15 inden sorna alacakmıs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AVP_na -- 23 Kasım 2009; 3:49:52 >

1 Mesaj
26 Kasım 2009; 14:45:07 

arkadaş sallamış demişsinizde bunu neye dayanarak belirtiniz onu anlamadım....
denizli aöf bürosunu arayın sorun size ayrıntılı açıklamayı verirler... Sizin bulundugunuz yerdeki aöf bürosü sizi sallamışmısa o benim sorunum degil...Yok kardeş ben bunada inanmam derseniz resimlerini çeker meail atarım...
Sallma olmaz bizde.

1 Mesaj
26 Kasım 2009; 15:33:17 

3902 Mesaj
1 Aralık 2009; 13:46:24 

Sonunda aldım kitaplarımı Kabaca bir göz attım hepsine:

Uygarlıklar Tarihi ve Sosyolojiye Giriş kitapları bayağı kalın; ilk sınav için sorumlu olduğumuz konular iki kitapta da 170 sayfanın üzerinde. Ama benim gibi tarih okumayı sevenler için çok da güzel bir kaynak Uygarlıklar Tarihi.

Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar kitabı aylık dergilerden bile ince, yazı puntosu da büyük. İçinde Toplum, Aile, Devlet, Din gibi temel konular var. Basit bir ders.

Temel Bilgi Teknolojileri, temel bilgisayar bilgilerinden ibaret. Bilgisayarı parçaları, yazılımlar hakkında genel bilgiler, işletim sistemleri, kelime işlemciler ( word ), tablo işlemciler ( excel ) gibi hepimizin aşina olduğu konular. Yani bu ders de çok basit.

Psikolojiye Giriş ve Sembolik Mantık kitapları da, lise yıllarımızda gördüğümüz ders kitaplarından daha ayrıntılı değil; bunlarda da zorlanacağımızı sanmıyorum.

İlkçağ Felsefesi kitabı, 150 sayfadan ibaret. Kitap, Antik Yunan'da Felsefenin doğuşundan, ve dönemin filozoflarından bahsediyor sadece; Homeros, Thales, Pisagor, Demokritos, Sokrates, Platon ve Aristo bunlardan birkaçı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 13 Aralık 2009; 17:28:59 >

415 Mesaj
12 Aralık 2009; 13:24:38 

Şu bölüm hakkında beni iyice aydınlatır mısınız?

Aöf felsefe'yi 4 yıllık bitirenler neler yapabilir? Üniversitelerde Felsefe öğretmenliği yapabilirler mi? Bir yerde TRT,OTEL falan gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda halkla ilişkiler uzmanı olabileneceği falan söylendi. Bu durum nedir?

Gercek olan daima gizlenecektir cuzi ruha, gelismedikce. Kadimlerin BILDIKLERI ve masallar
yuce isik oldu onumuzde, distan en ice. YASA, ilahi ve muhtesem oldu gozlerde,
gerceklik doldu fikirlerde. Bilim ise bir golgeye benzedi bu guc karsisinda, geriden geriye.
Acinasi tarafi, bu hep boyleydi tekrarlayan ritimde. Kulak vermek gerekir boyle bir guce, iclerde
bekleyen bilgeye...

http://predator.fakdisizm.com/

3902 Mesaj
13 Aralık 2009; 17:58:36 

Dark Forest henüz kesin bir bilgi yok bölüm hakkında, yani mezunları ne iş yapar, formasyon alıp öğretmen olabilirler mi gibi konular muallakta.

İlk izlenimden sonra kitaplara ayrıntılı bir şekilde göz attım, anladım ki hepsi de boru gibi dersler Özellikle de Sembolik Mantık.

İlkçağ Felsefesinden aslından hoşlandım, diğerleri gibi o da normalde okumak istediğim kitaplardan, ancak eski Yunanca terimlerin üzerinde çok durulmuş okuduğum kadarıyla, bunları öğrenmek zorunda mıyız bilmiyorum, umarım sınavda dönemlerin genel düşüncelerine yönelik sorular soruluyordur, yoksa tüm bu terimleri ezberlemek bizi baya terletebilir.

415 Mesaj
15 Aralık 2009; 12:48:56 

quote:

Dark Forest henüz kesin bir bilgi yok bölüm hakkında, yani mezunları ne iş yapar, formasyon alıp öğretmen olabilirler mi gibi konular muallakta.

İlk izlenimden sonra kitaplara ayrıntılı bir şekilde göz attım, anladım ki hepsi de boru gibi dersler Özellikle de Sembolik Mantık.

İlkçağ Felsefesinden aslından hoşlandım, diğerleri gibi o da normalde okumak istediğim kitaplardan, ancak eski Yunanca terimlerin üzerinde çok durulmuş okuduğum kadarıyla, bunları öğrenmek zorunda mıyız bilmiyorum, umarım sınavda dönemlerin genel düşüncelerine yönelik sorular soruluyordur, yoksa tüm bu terimleri ezberlemek bizi baya terletebilir.

Yunanca terim derken, bahsettiğin şeyler sözlük gibi anlam ezberlemekse, bu çok saçma. Felsefe bölümünde düşünceler üzerinde durulup tartışmalar yapılıp, mantık üzerine birşeyler öğrenilip, eski filozofları tanıtıp düşüncelerini tartışıp gül gibi geçinip gideceğimizi zannediyordum.

Ama yine de başka girebileceğim bir yer yok şu anlık. Duruma göre bakacağım.

Gercek olan daima gizlenecektir cuzi ruha, gelismedikce. Kadimlerin BILDIKLERI ve masallar
yuce isik oldu onumuzde, distan en ice. YASA, ilahi ve muhtesem oldu gozlerde,
gerceklik doldu fikirlerde. Bilim ise bir golgeye benzedi bu guc karsisinda, geriden geriye.
Acinasi tarafi, bu hep boyleydi tekrarlayan ritimde. Kulak vermek gerekir boyle bir guce, iclerde
bekleyen bilgeye...

http://predator.fakdisizm.com/

3902 Mesaj
15 Aralık 2009; 17:13:32 

Mesela Homeros'un kaçınılmaz kader ve yazgı anlayışını betimleyen Moira sözcüğü, tanrıların bile muaf olamadıkları Moira'nın ihlali anlamına gelen Hybris..vs.. tarzı terimleri ezberlemek zorunda mıyız, ilerde karşımıza çok mu çıkacaklar bilmiyorum

207 Mesaj
18 Aralık 2009; 0:25:56 

Bu kadar mı felsefeci var :)

LG OPTIMUS7
WINDOWS PHONE

2 Mesaj
6 Ocak 2010; 14:29:32 

arkadaşlar felsefe bölümü derslerinden temel bilgi teknolojileri dersinin e-danışmanlık bölümünde bazı ünitelerin karşısında toplam ve yeni soru başlıklarının altında 0 olarak belirtilmiş temel bilgi teknolojileri dersinde bazı ünitelerden sorumlu değilmiyiz?

3902 Mesaj
6 Ocak 2010; 21:14:27 

Vizelerde hiçbir dersten, bütün ünitelerden sorumlu değiliz, belli yerlere kadar sınav, yukarıdaki mesajda yazıyor.

Ama finalde tamamından sorumluyuz.

Bunların dışında atlanılan, muaf olduğumuz bir ünite veya konu olduğunu sanmıyorum.

3902 Mesaj
6 Şubat 2010; 21:35:47 

Vizelere az kaldı, çalışan var mı bari?

Uygarlık Tarihi kitabı süper, kitapların hepsi sağlam birer kaynak ama Uygarlık Tarihi kütüphanemde yer alacak kitaplardan birisi artık.

52 Mesaj
6 Şubat 2010; 23:00:13 

çok güzel ve zevkli bir bölşüm tercih etmişsiniz.branşımın haricinde ilgilendiğim ve çok sevdiğim bir alandır felsefe.övünmek gibi olmasın çalışmadan 90-100 alırdım başarılar diliyorummm

Hayallerini yarına erteleme,
Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

3902 Mesaj
8 Şubat 2010; 11:58:25 

quote:

Orijinalden alıntı: lfliliberty

çok güzel ve zevkli bir bölşüm tercih etmişsiniz.branşımın haricinde ilgilendiğim ve çok sevdiğim bir alandır felsefe.övünmek gibi olmasın çalışmadan 90-100 alırdım başarılar diliyorummm

Neyden 90 - 100 alıyordun anlamadım? Bizim dersler daha önce hiç bir bölümde okutulmadı, bu sene ilk kez okutuluyor branş derslerimiz.

3902 Mesaj
8 Şubat 2010; 12:51:25 

Arkadaşlar branş derslerimiz bu sene ilk kez okutuluyor, ancak ilk senemizdeki üç ders, diğer bölümlerde zaten okutulmaktaydı. Bunlar;

Uygarlık Tarihi
Temel blgi Teknolojileri
Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar

Ben de bu derslerin, geçmiş senelerin vize ve final sınavlarında sorulmuş sorularını bir araya getirmeye çalıştım. Bulabildiklerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum; linki ilk mesaja da ekliyorum.

Geçmiş Senelerin Vize ve Final Soru/Cevapları
Şifre: darkness

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 24 Mart 2010; 11:05:02 >

833 Mesaj
8 Şubat 2010; 15:24:07 

Ben de 2. universite olarak felsefeye kaydoldum. Kitaplari aldiktan 2 hafta sonra falan farkettim ki felsefe ismindeki kitap bende yok, e-kitap olarak sitede var. Bugun pasomu almak icin buroya ugrayacagim, bunu da soracagim.

darkness, bu 2. verdiginiz linkteki sinav sorulari ilk verdiginiz linktekiyle ayni mi acaba?

Bad Company 2 soldier adi: luidwig
Steam: deoden

3902 Mesaj
8 Şubat 2010; 15:29:22 

Evet iki link aynı, gözlerden kaçmasın diye ilk mesaja da ekledim..

Bu arada Felsefe kitabım yok dediğiniz hangi kitap? Felsefe diye bi dersimiz yok bizim. İlkçağ Felsefesi var sadece bu sene adında felsefe sözcüğü geçen.

833 Mesaj
8 Şubat 2010; 15:39:32 

universitenin sitesinden e-kitap olarak ulasilabilen, felsefe isminde ilk baskisi 2007 Eylul ayinda gerceklesmis universite yayin no: 1767 AÖF yayin no: 917 olan bir kitap var. Bu kitabin ayrica sesli kitap versiyonu da universitenin sitesinden indirilebiliyor. Simdi aklima gelen bir sey, 2. sinifta felsefe diye genel bir dersimiz varmis. Saniyorum ki 2. sinifta bu kitabi alacagiz. Ama tavsiyem, calisacak arkadaslar bu bahsettigim kitaptan da calissinlar. Cok faydasi olur.

2086 Mesaj
9 Şubat 2010; 0:16:28 

arkadaşlar aranızda;

http://www.egitimseti.n....asp?git=9&urun=96241#.

linteki kitaba sahip olan veya; yine MURAT YAYINLARI'NIN "SOSYOLOJİYE GİRİŞ" dersinin bulunduğu kitap(özet şeklinde yukardaki linteki kitap gibi) varsa lütfen ama lütfen bana pm atın.. imzanda da var zaten.. lütfen yardımcı olun..

1071'den BUGÜNE BU TOPRAKLAR BİZİM.. DÜN, BUGÜN, YARIN VE DAİMA!..

52 Mesaj
9 Şubat 2010; 17:51:06 

bölümde demedim arkadaşım felsefe genel felsefe dersini kastettim iyi oku yazdığımı ;) bende biliyorum aöfde ilk olduğunu bu bölümün merak etme;)

Hayallerini yarına erteleme,
Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

3902 Mesaj
25 Şubat 2010; 11:52:07 

Sembolik Mantık, başlarda çok karışık ve saçma görünmüştü. Ama örnekleri dikkatle okuyunca gördüm ki aslında o kadar da kötü değil. Son ünite kaldı benim bir tek.

Örnek:

"Ahmet ve Mehmet'in arkadaş olabilmelerinin gerekli koşulu, Ahmet Mehmet'in yardımını istediğinde Mehmet'in Ahmet'e yardım etmesidir. O halde, Ahmet Mehmet'in yardımını isterse, ya Mehmet Ahmet'e yardım eder ya da Ahmet ve Mehmet arkadaş olamazlar." çıkarımını sembolleştirelim.

p: Ahmet ve Mehmet arkadaş olabilir.
q: Ahmet Mehmet'in yardımını ister.
r: Mehmet Ahmet'e yardım eder.

Öncül
Ahmet ve Mehmet'in arkadaş olabilmelerinin gerekli koşulu, Ahmet Mehmet'in yardımını istediğinde Mehmet'in Ahmet'e yardım etmesidir.

1. adım: (Ahmet ve Mehmet arkadaş olabilir ise (Ahmet Mehmet'in yardımını ister ise Mehmet Ahmet' yardım eder))

2. adım: (Ahmet ve Mehmet arkadaş olabilir → (Ahmet Mehmet'in yardımını ister → Mehmet Ahmet'e yardım eder))

3. adım: (p → (q → r))

Sonuç
Ahmet Mehmet'in yardımını isterse, ya Mehmet Ahmet'e yardım eder ya da Ahmet ve Mehmet arkadaş olamazlar.

1. adım: (Ahmet Mehmet'in yardımını ister ise (Mehmet Ahmet'e yardım eder veya Ahmet ve Mehmet'in arkadaş olabileceği doğru değildir))

2. adım: (Ahmet Mehmet'in yardımını ister → (Mehmet Ahmet'e yardım eder V ~ Ahmet ve Mehmet arkadaş olabilir))

3. adım: (q → (r V ~p))

Buna göre, çıkarımın verilen sembolleştirme anahtarına uygun olarak sembolik karşılığı şöyledir:

(p → (q → r))
(q → (r V ~p))

NOT:
: İşaretine ingilizce Sembolik Mantık(symbolic logic)'ta Therefore işareti deniyor, Türkçe karşılığı kitapta da göremedim. "Bundan dolayı" gibi bir anlamı var.

Gördüğünüz gibi aslında o kadar da zor değilmiş, hatta bayağı zevkli. Sadece verilen cümleyi, belli bir kalıp haline sokuyoruz. Ondan sonra da sembolleştirme anahtarlarını yerlerine oturtuyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 25 Şubat 2010; 11:53:42 >

833 Mesaj
15 Mart 2010; 8:57:58 

Benim bir cekincem var;

Bu yardimci yayinlar yapan sirketler(murat vs. gibi) acaba daha once hic yapilmamis olan sosyolojinin, edebiyatin ve felsefenin ciddi dersleri icin saglam bir kaynak olabilirler mi? Kitabi yazan hocalarin videolarda kitaptan farkli bilgiler verdiklerini gordum birkac tane. Hocalar, cok ender durumlarda da olsa, bu sekilde muallakta birakirlarken bu yardimci kitap cikartan sirketlerin yayinlarina guvenebilir miyiz? Nedense bana cok da ehil insanlarin elinden cikiyorlarmis gibi gelmiyor yayinlar, gunahlarini da almayayim ama.

Bir diger sorum da şu. Universitenin sitesinde bilindigi uzere ders basina 2-2.5 saat'lik video anlatimlar var. Yeni oldugum icin bilmiyorum, acaba bu videolar disinda da calisilabilecek goruntuler var mi? Eski senelerin ders anlatimlarina ulasilabilinir mi mesela?

3902 Mesaj
15 Mart 2010; 15:19:41 

deoden

Ben Murat veya diğer yayınlara güvenmiyorum. Asıl ders kitapları haricinde farklı bir kaynak kullanıp kullanmadıklarını bilmiyorum, ancak bürodan aldığımız kitaplar fazlasıyla yeter bize. Zaten dediğin gibi, yeni bir bölüm olduğu için Felsefe konusunda yeterli olabileceklerini düşünmüyorum. Hani şu AÖF büroları etrafına kamp kuran dersane çalışanları, ilan dağıtanlar var ya, işte kayıt zamanı her adımda yolumu kestiler, bölüm Felsefe dediğim "haa tamam" deyip ayrıldı yanımda, yoksa ne kadar ısrarcı olduklarını sen de biliyorsun. Demek ki pek bir şey yok ellerinde.

Eski senelerin ders anlatımları konusunda, zaten sadece Uygarlık Tarihi, Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar ve Temel Bilgi Teknolojileri derslerinde video varsa vardır, diğer dört dersimiz yeni zaten. Bunlardan sadece Uygarlık Tarihi bence üzerinde uzun uzadıya çalışma gerektiren bir ders, SSBK kitabı zaten incecik. TBT dersi ise ortalama bir bilgisayar kullanıcısının bile gayet iyi bildiği bilgisayar mevzularından ibaret, yazılım olarak zaten sadece Word ve Excel dahil sınava, zor olacağını hiç sanmıyorum, okuyup geçiyorum kitaptan da bu yüzden.

e-öğrenme sitesinde, İlkçağ Felsefesi ve Sosyolojiye Giriş hariç, diğer her dersin videosu var, henüz bakmak nasip olmadı ama, sanıyorum ki görsel olarak da görmek, kitaptan aldıklarımızı pekiştirecektir.

Kota sorunumun da etkisiyle, sadece Uygarlık Tarihi, Psikolojiye Giriş ve Sembolik Mantık videolarını indirdim e-öğrenme'den. Diğer derslerde kitaplar yeterli olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 15 Mart 2010; 15:24:24 >

3189 Mesaj
15 Mart 2010; 21:41:38 

arkadaşlar bir sorum olacaktı
bu bölümden mezun olan bir kişi formasyon alabilirse öğretmen olabiliyormu
olabilirse ilk öğretimdemi yoksa lisede hangi derslere girebiliyor acaba

3902 Mesaj
24 Mart 2010; 11:15:30 

necrovirus bu konuda bir netlik yok henüz, en azından ben bilmiyorum. Formasyon alabileceğimiz söyleniyor. Ama bunun için nasıl bir şart koşarlar, not ortalaması mı, yoksa bir sınavda yüksek başarı mı bilinmez, her AÖF mezununa öğretmenlik şansı verebileceklerini hiç sanmıyorum.

e-ogrenme sitesindeki videolar sahiden de çok yetersizmiş, kaynak bulmakta da zorluk çekiyorum. Özellikle Sembolik Mantık dersi için hiç kaynak bulamadım yahu,

sınavlar da geldi çattı

833 Mesaj
29 Mart 2010; 8:38:36 

Her dersin sinavina ulasilamiyor malesef, malum yeni dersler var aralarinda. Ama bazi eski derlerin de e-sinavlari yok. Acikcasi hic beklemedigim derecede basit dersler de mevcut. Temel bil. tek. dersine hic bakmamis olmama ragmen 9 dogru 5 yanlis, sosyal bilimlerde temel kavramlar dersinde de 10 dogru sifir yanlis yaptim. Uygarlik tarihi, felsefe, sembolik mantik, psikolojiye giris ve sosyolojiye giris gibi derslerin de e-sinavlari olsaymis cok guzel olurmus. Onlar da bu kadar basit mi gormus olurduk. Ozellikle ilkcag felsefesi beni dusunduruyor. Uygarlik tarihi eski sorulari var elimizde ama yeni derslerin ne sorulari var ne de e.sinavlari mevcut.

3902 Mesaj
29 Mart 2010; 10:50:39 

Yahu benim hatırladığım, eskiden TRT 4'teki AÖF derslerinde, görüntüler belgesel gibiydi, e-öğrenme'deki videolarda ise hocalar oturmuş dümdüz anlatıyorlar.. Bu şekilde olduktan sonra görsel olmasının ne artısı var ki, görsel eğitimde öğrencinin bilgileri eşleştirebileceği, hatırlamasını kolaylaştıracak görüntüler gösterilmelidir.

Ben en çok isimleri karıştırıyorum, kim ne demişti, hangi akımdandı felan. Sosyoloji, Psikoloji, İlkçağ Felsefesi derken bir dünya insan anlatılıyor

DÜZENLEME: Şimdi e-öğrenme'ye baktım, İlkçağ Felsefesi videoları çıkmış, en son baktığımda yoklardı. İndirip izleyelim bakalım, daha doğrusu dinleyelim; görmeye değer bir şey yok çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 29 Mart 2010; 11:01:52 >

3902 Mesaj
2 Nisan 2010; 21:00:05 

İlk sınavımıza yarın giriyoruz,

Uygarlık Tarihi
Temel Bilgi Teknolojileri
Psikolojiye Giriş

İlk ikisi neyse de, Psikoloji sınavı AÖF tarihinde ilk kez yapılıyor, hazır hissediyorum, bakalım neler olacak.

Herkese başarılar

833 Mesaj
3 Nisan 2010; 15:25:04 

psikolojiye girise gerektigi kadar onem vermedigimi sorulari gorunce anladim :) Yarinki sosyolojiye giris icin de kaygilarim var.

3902 Mesaj
3 Nisan 2010; 18:23:35 

Ben de girişe önem vermişim, gerisini biraz boşlamışım gibi geldi; şimdi hatırlamıyorum özellikle 2 soru vardı ki hiç bir fikrim yoktu yahu

Ama Uygarlık Tarihi iyiydi; 27 soruyu hatırlayabildim, cevaplara baktım kitaptan, 25 doğrum var.. En az 75-80 civarı alırım diye düşünüyorum..

Ama tarihte çoğu konudan hiç soru yoktu ya inanılmaz bir şey, mesela mezopotamya kanunlarına o kadar çalıştım, hiç soru çıkmadı. Minos ve miken uygarlıklarından hiç çıkmadı; koskoca Yunan ünitesinden sadece 2-3 soru vardı.. Orta Asya ve Hun konularından sormuşlardı hep.

Keşke final olsaydı yahu bunlar, %30 etkiliyor olması çok acı

949 Mesaj
6 Nisan 2010; 18:08:50 

Ben sınavlara hiç çalışmadan girdim. Temel Bilgi Teknolojileri dışında tüm sınav ve soruları mantığımı kullnarak çözmeye çalıştım. Bakalım ne olacak :)

PSN: EnesThe0

3902 Mesaj
6 Nisan 2010; 19:41:53 

Arkadaşlar soru ve cevaplar e-ogrenme sitesinde yayınlandı.

Az önce benimkileri kontrol ettim. En güvendiğim ders olan Temel Bilgi Teknolojileri'nden en kötü notu alıyorum, olacak iş değil. Teknik Yardım bölümünün kapısından geçirmezler beni artık

Notlarım şöyle gelecek aşağı yukarı:

Uygarlık Tarihi: 24/30 = 80
Temel Bilgi Teknolojileri: 20/30 = 66
Psikolojiye Giriş: 23/30 = 76
Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar: 23/26 = 88
Sembolik Mantık: 25/30 = 83
İlkçağ Felsefesi: 26/30 = 86
Sosyolojiye Giriş: 23/30 = 76

3902 Mesaj
29 Temmuz 2010; 0:48:39 

Burayı da unuttuk gitti.

İyi kötü derslerin hepsini verdim. İşimden dolayı finallerde, hiç bir kitabın tek bir sayfasına dahi çalışmadım, vizede çalıştıklarımla idare ettim.

Zor değildi finaller o kadar da. Çalışmış olsak çok yüksek puanlar alırdık bence.

________________________________________Vize_______Final_______Ortalama_____Sonuç
1074 - UYGARLIK TARİHİ____________________80_________77_________78__________G
1099 - TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ___________67_________63_________64__________G
1330 - SOSYAL BİLİMLERDE TEMEL KAVR.______85_________73_________77__________G
1605 - SEMBOLİK MANTIK___________________83_________69_________73__________G
1606 - İLKÇAĞ FELSEFESİ___________________80_________57_________64__________G
1607 - SOSYOLOJİYE GİRİŞ__________________77________ 50_________58__________G
1608 - PSİKOLOJİYE GİRİŞ__________________70_________53_________58__________G

Darısı gelecek seneye artık

8044 Mesaj
2 Ağustos 2010; 3:29:16 

Bende yarın tercih formu alıp AÖF felsefe için ilk adımı atmış olacağım. İlerki günlerde deneyimli üyelerimizden yardım - tavsiye - dersler hakkında sorular gibi isteklerim olacak arkadaslar :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3902 Mesaj
1 Eylül 2010; 15:42:58 

Açıköğretim Felsefe'yi seçen tüm arkadaşlara hayırlı olsun şimdiden.

İlk yılın tüm derslerini, finallere hiç çalışmadan da olsa verebildim. Ders kitaplarına bayıldım, hepsi dolu dolu. Hatta dersleri vermiş olmama rağmen, halen ara sıra açıp Uygarlık Tarihi kitabına bakıyorum.

Laf olsun diye değil de, sahiden merakı olduğundan bu bölümü seçenlere naçizane tavsiyem; sadece ders kitaplarıyla yetinmek yanlış olur. En kısa sürede Ankara'da, eski de olsa, Felsefe kitapları satın alabileceğim bir sahaf bulabilmeyi umut ediyorum.

5 Mesaj
5 Eylül 2010; 14:06:00 

Merhaba darkness, bu bölüme girebilmek için össden kaç puan almamız gerekiyor

2 yıl üst üste işletme üçüncü sınıfta kaldım malesef, muhasebe yüzünden,

tekrar sınava girip bu bölümü yazmak istiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black-rider -- 5 Eylül 2010; 14:11:19 >

2234 Mesaj
5 Eylül 2010; 15:22:01 

quote:

Açıköğretim Felsefe'yi seçen tüm arkadaşlara hayırlı olsun şimdiden.

İlk yılın tüm derslerini, finallere hiç çalışmadan da olsa verebildim. Ders kitaplarına bayıldım, hepsi dolu dolu. Hatta dersleri vermiş olmama rağmen, halen ara sıra açıp Uygarlık Tarihi kitabına bakıyorum.

Laf olsun diye değil de, sahiden merakı olduğundan bu bölümü seçenlere naçizane tavsiyem; sadece ders kitaplarıyla yetinmek yanlış olur. En kısa sürede Ankara'da, eski de olsa, Felsefe kitapları satın alabileceğim bir sahaf bulabilmeyi umut ediyorum.

Mezun olduktan sonra nerelerde çalışabiliyorsunuz dostum ?

Bu arada Türkiye şartlarında tıp,mühendislik gibi istisnalar haricinde hemen hemen her diploma birbirini ikame edebilir diye düşünüyorumda,ama gene de Felsefe mezunları öğretmenlikten başka ne yapar diye merak ediyorum ?
Ben de seçebilirim seneye o açıdan sordum.

Şu an Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2.sınıftayım.Diplomamı alıp,hemen ÖSS 2011'e girip 4 yıllık bir lisans seçmek ve 1.sınıftan başlamak istiyorum.Hem askerliğide tecil ederim.2 şansım var,ya sosyoloji ya felsefe.Diğer lisans bölümlerinin alayında matematik var.

Ben sözelciyimde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MİY1988 -- 5 Eylül 2010; 15:23:03 >

5 Mesaj
5 Eylül 2010; 16:39:30 

ben sayısal mezunuyum ama muhasabeden illallah ettim.

bu bölüme girmek icin sözelci olmak gerekmiyor degilmi,össde aldıgın puana göre,kaç puanla girebiliyoruz

1829 Mesaj
6 Eylül 2010; 23:47:13 

quote:

Orijinalden alıntı: Black-rider

ben sayısal mezunuyum ama muhasabeden illallah ettim.

bu bölüme girmek icin sözelci olmak gerekmiyor degilmi,össde aldıgın puana göre,kaç puanla girebiliyoruz

Barajı geçtiğin taktirde her türlü giriyorsun.

İndirim Kuponu, Kupon Kodları ve Kampanyalar