Şimdi Ara

Windows 7 256 çekirdek desteği ile geliyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows 7 'nin çıkmasına sayılı günler kala Microsoft'un yeni işletim sistemi hakkında çok çeşitli haberler ve testler de gelmeye devam ediyor. Yine bir Windows 7 haberi, işletim sisteminin bu güne kadar pek üstüne düşülmeyen çoklu işlemci ve paralel işlem yetenekleri hakkında ipucu veriyor. Windows Vistayla 64 adet işlemciye destek veren Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 7'de bu sayıyı 256 'ya çıkarıyor.

Microsoft'un Windows Merkezi Operasyon Bölümünden Müdür baş yardımcısı Jon DeVaan'ın yaptığı açıklamada 64 çekirdek desteğinden 256 çekirdek desteğine geçilmesinin ehemmiyetli bir aşama olduğunu, çok daha fazla işlemci çekirdeğini desteklemenin ve bunların uygun bir şekilde ölçeklendirilmesinin zorlu bir aşama olduğunu belirtti. DeVaan ayrıca Windows 7'de yapılan bu değişikliğin çok çekirdekli işlemci kullanıcılarının büyük çoğunluğunun oluşturduğu 2 ve 4 çekirdekli sistemleri de olumlu etkileyeceğini zira yapılan iyileştirmeler sonucunda önbellek kullanımı ve işlemciler arasındaki iş yoğunlu dengesinin daha verimli hale getirildiğinden de söz etti.

• win 8 512 çekirdek win 9 1024 sorası 2012 güm
  • Fermi GTX 512 Paralel işlem olarak İşletim Sistemi çalıştırsa ne olucak?
  • çalıştıramaz çünkü x86 mimarisinde değil.
  • GPU ları CPU gibi kullanma devri yaklaşıyor :D
  • çalıştırabilceği söyleniyor tek işletim sistemi x86 değil. pekala windows ce o olmasa bile linux çalıştırabilir. sadece nvidia için söylemiyorum sonuçta bir arm bir cell işlemcileri var sen tek işlemci üreicisini intel-amd mi sanıyosun?
  • DEATH71 arkadaşım haberleri takip ettiğini umarak yazıyorum;

GT300 fermiler x86 mimarisi kullanılmış çünki Nvidia VIA'ı satın aldı ve dolaysı ile artık x86 lisansına sahip.

http://www.donanimhaber.com/Nvidia_Fermi_isletim_sistemi_calistirabilir-16087.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: esses...

DEATH71 arkadaşım haberleri takip ettiğini umarak yazıyorum;

GT300 fermiler x86 mimarisi kullanılmış çünki Nvidia VIA'ı satın aldı ve dolaysı ile artık x86 lisansına sahip.

http://www.donanimhaber.com/Nvidia_Fermi_isletim_sistemi_calistirabilir-16087.htm

arkadaşım yok böyle birşey, nvidia nın VIA yı satın aldığı falan yok henüz ortada. dolayısı ile x86 lisansına sahip değil..

işletim sistemi çalıştırabilir demek, x86 kodu çalıştırabilir demek değil.. bir de şu var, işletim sistemi çalıştırabilir denmiş de, dandik 8 bit microcontroller lar da işletim sistemi çalıştırabiliyor.

orada kastedilen, nvidia nın fermi komut setine kod üreten bir derleyici ile linux derleyip fermi de çalıştırılabilmesi.. olay bu, x86 ile ilgisi yok
  • bu haber aslında windows 7 reklamı yapmak için üretilmiş bir haber. sayı arttığı zaman insanlar daha bir iyi oluyor zannediyor. microsoft için bu iş şu kadar basit; windows xp 64 bit in kaynak kodundan bir parça:

BasicInfo->NumberOfProcessors = min(32, KeNumberProcessors);
    BasicInfo->ActiveProcessorsAffinityMask = (ULONG_PTR)
    ((KeActiveProcessors & 0xFFFFFFFF) | ((KeActiveProcessors & (((ULONG_PTR)0xFFFFFFFF) << 32) ) >> 32));
    BasicInfo->Reserved = 0;
    BasicInfo->TimerResolution = KeMaximumIncrement;
    BasicInfo->NumberOfPhysicalPages = (MmNumberOfPhysicalPages * (PAGE_SIZE >> PAGE_SHIFT_X86NT));
    BasicInfo->LowestPhysicalPageNumber = (SYSINF_PAGE_COUNT)MmLowestPhysicalPage;
    BasicInfo->HighestPhysicalPageNumber = (SYSINF_PAGE_COUNT)MmHighestPhysicalPage;
    BasicInfo->PageSize = PAGE_SIZE_X86NT;
    BasicInfo->AllocationGranularity = MM_ALLOCATION_GRANULARITY;
    BasicInfo->MinimumUserModeAddress = 0x00000000000010000UI64;

şimdi kaynak koddaki

BasicInfo->NumberOfProcessors = min(32, KeNumberProcessors);

satırını

BasicInfo->NumberOfProcessors = min(256, KeNumberProcessors);

şeklinde değiştirince oluyor size 256 işlemci desteği..

buradaki "KeNumberProcessors" değişkeni, sistem açılınca windows un sisteminizde bulduğu işlemci sayısı...

adam demişki;
    quote:

Microsoft'un Windows Merkezi Operasyon Bölümünden Müdür baş yardımcısı Jon DeVaan'ın yaptığı açıklamada 64 çekirdek desteğinden 256 çekirdek desteğine geçilmesinin ehemmiyetli bir aşama olduğunu, çok daha fazla işlemci çekirdeğini desteklemenin ve bunların uygun bir şekilde ölçeklendirilmesinin zorlu bir aşama olduğunu belirtti.

kendilerinde bulunan kod üzerinde değişiklik yapmamıza izin versinler biz onlar için bu ehemmiyetli aşamaları aşıp gidelim..

satış reklamından başka birşey değil..

aha şöyle yapınca da 65536 işlemci desteği oluyor...
    BasicInfo->NumberOfProcessors = min((1 << 16), KeNumberProcessors);
  • 7 256 çekirdeğe destek veriyor 7 nin ömrü başlamadan bitti adamlar win 8 çıkartacak 256 çekirdekli işlemcilerde 10 yıl sonra gelir çekirdek sayısı ram işine döndü
  • nvdianın yeni gpu su linux çalıştırabilecek isterse her türlü işletim sisteminde çalışabilir cpu gibi ön bellekleride var sebebi bellli birde sanal işlemci desteği eklese performansını bende merak etmekteyim o zaman ....kısacası win 7 nvidia gpu da istenirse çalıştırılır
  • "StreamRolleR" Şakacısın Valla
  • 7 mi almayayım şimdilik forever xp...
  • 256 çekirdek desteği ile geliyor ama daha x86 sürümleri 4 gb ram'i adresleyemiyor.
  • Klasik cümlemi yazayım en iyisi; En iyisi olana kadar en iyisi bu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.