Şimdi Ara

AMD doğruladı: İlk jenerasyon Fusion işlemcileri 32nm SOI teknolojisiyle üretilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.028
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Clarkdale ve Arrendale kod adlarını taşıyan entegre grafik özellikli işlemcilerini Ocak ayı ile birlikte kullanıma sunmaya hazırlanan Intel'in aksine, CPU + GPU kavramını Fusion projesi kapsamında endüstride ilk defa 2006 yılında gündeme getiren AMD'de çalışmalar sürüyor. ATi'nin satın alınmasıyla birlikte entegre grafik birimine sahip işlemci tasarımına başlayan AMD'de arka arkaya çıkan yeni yol haritalarından sonra merakla beklenen resmi açıklama yapıldı ve firma tepe yöneticisi Dirk Meyer, ilk jenerasyon Fusion işlemcilerinin 32nm SOI (silicon-on-insulator) teknolojisiyle üretileceğini açıkladı.

L1ano serisi altında lanse edilmesi beklenen entegre grafik özellikli AMD işlemcilerin, Intel'in tek pakette 32nm CPU + 45nm GPU tasarımından farklı olarak doğal yapıda olması bekleniyor. 2011 yılında lanse edilmesi planlanan ilk jenerasyon modellerin Phenom II mimarisini temel alacağı söyleniyor. Aslında endüstri ilk jenerasyon Fusion işlemcilerinin Bulldozer mimarisini temel alacağını öngörüyordu ancak Bulldozer mimarisi 2011 yılında lanse edileceği için çalışmaları çok daha önce başlayan L1ano işlemcilerinde, Phenom II tabanlı işlemci çekirdeği ve DirectX 11 destekli GPU'nun bir araya getirileceği belirtilmekte.

L1ano serisi altında çift, üç (?) ve dört çekirdekli işlemcilerin sunulması beklenirken, seviye 3 bellek kapasitesinin 4MB olacağı ve işlemcilerin yeni bir soket yapısına geçileceği belirtiliyor. Kullanılacak GPU tasarımının Radeon HD 5000 mimarisini muhtemelen de Radeon HD 5400 serisinin kırpılmış bir versiyonunu temel alması bekleniyor. AMD'nin güncel yol haritasına göre L1ano serisi, entegre GPU taşıyan CPU'ların Lynx kod adını taşıyan ve orta segmenti hedef alan yeni platform kapsamında lanse edilmesi beklenirken firma aynı zamanda entegre grafik özellikli mobil işlemciler için de tasarım çalışmalarını sürdürüyor.

• bunlar gerçekleşirse amd nin işleri artar, umarız yani
  • quote:

Aslında endüstri ilk jenerasyon Fusion işlemcilerinin Bulldozer mimarisini temel alacağını öngörüyordu ancak Bulldozer mimarisi 2011 yılında lanse edileceği için çalışmaları çok daha önce başlayan L1ano işlemcilerinde, Phenom II tabanlı işlemci çekirdeği ve DirectX 11 destekli GPU bir araya getirileceği belirtilmekte.

yapma be.seneye bu zaman cikar mi ki 2011 bulldozer olmadigina gore?bir sekilde 32nm pheneomIII cikaracak bu adamlar bulldozer oncesi ama hayirlisi.
  • HD 4200 Onboard GPU'dan iyi performans verirse ve 60$lik chipsete takilabilirse muthis satar gibime geliyor
  • Süpersin AMD. AMD nin geleceğini iyi görüyorum.
  • AMD onboard anakartlarla ne kadar kazanabiliyorki, cpu-gpu'yu kim ne için seçsin? Mobile sektörü içinse bir şansı var ( %2 artar belki) fakat 2011 yılında on board phenom II + Hd5400 kart büyük talihsizlik olurç
  • Tahminim 880G isimli chipseti çıkarılıp işlemcinin gpu su ile hybrid crossfire yaparak performansı arttırılarak iyi sonuçlar alınırsa AMD bu işlemcilerden ve 880G chipsetli anakartlarla satış patlaması yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razor Crest -- 17 Ekim 2009; 20:45:09 >
  • intelden 1 sene sonra amd için büyük insanlık için gereksiz bir adım :)
  • son zmnki başarımlariyla yatirim yapçak bütçeyi toparladi.
    yeni teknoloji genelde tarih boyunca amd çıkarmıştır ztn.
    amd'yi tekrar leader görmek istiyoruz !!
  • 2011 de görebiliriz AMD yi yeniden lider olarak bulldozerler epey sağlam geliyor yeni mimaride bir sürü yenilik olacak.
  • Intel'in piyasada tek başına at koşturması bazı kişilerin hoşuna gidiyor.
  • PCI_Ex kontrolcüyüde işlemci içine alsa gerçekten güzel olacak.
  • sadece laf 10 haber çıkıor 1i sonuçlanıor amd boş laf üretmekte inteli solda sıfır. bana kalsa rekabet olsun ama bıktım su amd nin boş laflarından
  • herkez harici deli gibi performans kartları almaz. mesela ben ofiste işimi görecek ve en az enerji harcayan bir sistem kullanıyorum (LE1640) bana fazlası ile yetiyor. ne işe yarayacak diyen arkadaşlara söyleyelim, oyun pc sinden çok ofislere enerji verimliliği yüksek toplu pcler alınıyor ;)
  • ati gibi ol biraz AMD
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

intelden 1 sene sonra amd için büyük insanlık için gereksiz bir adım :)

belkide hayvanlık için yapıyodur ne biliyosun sanki intel insanlık için atıyo bu adımları allah aşkına daha fazla para cukka etmekten başka ne derdi var amd en azından kullanıcıya hitap ediyor ucuza satıyor.düşünsen aslında buda insanlık için çok büyük bir adımdır
  • intel sistemlerini satan insanların çoğu benim gördüğüm kadarıyla bilgisayar konusunda bilgisi olmayan insanlardı !
    intelde onlar gibi cahillerin sayesinde para kazaniyo
  • çok iddialı olmuş amd satanlarda yas tutanlar o zaman öldü çünkü çok oldu core2 dan sonra core i serisi baya öldürdü amd yi? ne saçmaladın ya bilgisizmiş bunlara iice gıcık kapıyorum ha köşedeki uyuz pc cinin lafına bakıp forumda artislik kesiyolar...
  • AMDye laf atanlar şahsiyeler, Intel ve AMD nin maddi durumlarını karşılaştırın da öyle saçmalayın isterseniz, intel her dönem AMDnin piyasa değeri kadar gelir elde ediyor, AMD elinden geleni yapıyor bu kulvarda, intel gibi bir devin karşısında durmak çok kolay sanıyorsunuz sanırım, dua edin ki AMD birşeyler için çabalıyor
  • Fiyat performans olayı amd de önde kim evine 3000 tl lik pc alıyor çok basit 1500 liralık pc toplarsam amd alırım 2000 tl lik pc toplarsam intel toplarım Ha bu arada o facia p4 prescottları 1800 e toplamıştık ne yedirdiler millete şimdi insanlar p4 lerden kurtulamıyo
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.