Şimdi Ara

Kredi ve kredi kartı borcu yapılandırma - Banka sürekli arıyor - Banka borcundan dolayı icra davası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.537
Cevap
90
Favori
469.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kredi ve kredi kartı borcunuz var ise ve gecikmeye düştüyseniz bankaların tahsilat merkezlerinin farklı numaralardan ısrarla tarafınızı aradıklarına şahit olmuşsunuzdur. Ya ödeme sözü isterler ya da borcu ödemenizi talep ederler. Bazısı yapılandırma sunarken bazı bankalar ise yapılandırma sunmazlar.

Bildiğiniz gibi BDDK tarafından belirlenmiş 90 günlük süre vardır. Bu süre korona döneminde 180 gün idi ancak sonrasında yeniden 90 güne düşürüldü. Gecikme 90 günü aşmadığı takdirde banka sizi dava edemez yani icraya veremez. Bu bilgiyi BDDK çağrı merkezini arayarak teyit edebilirsiniz. Bu 90 günlük süre içerisinde banka size borcunuzu ödemenizi talep ettiği bir yazı gönderebilir.

BDDK çağrı merkezi numarası:https://www.bddk.org.tr/iletisim
    Bağlantılı konu :https://forum.donanimhaber.com/icra-mahkemelerindeki-dosya-sayisi-30-milyona-yaklasti--157103452

Bankaların tahsilat merkezlerinin sizi farklı numaralardan ısrarla aramaları hususunda yapabilecekleriniz ise şunlardır. Örneğin huzur ve sukunu bozmaktan şikayetçi olmak (en yakın karakola veya müracaat savcılığına) ya da ilgili bankayı BDDK ya şikayet etmek.
    https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/kisilerin-huzur-ve-sukununu-bozma-sucu-cezasi.html

Zira başına gelenler bilirler ki bu aramalar günde 999+ adet olabilmektedir çünkü bilgisayar otomatik arama yapmaktadır. Bu da kişilerin huzurunu bozmaktadır zira örnek vermek gerekirse sabah 9 da banka sizi aradı ve yapılandırma koşullarında anlaşılamadı diyelim peşine aramaya devam ederler. Çünkü tahsilat merkezleri sizden ödeme sözü veya yapılandırma talebi alamaz ise bilgisayar sizi aramaya devam edecektir.

Tahsilat merkezi çalışanları kabalaşabilir veya yalan söyleyebilir. Mesela borcunuz 5 gün gecikmededir ama seni yarın dava ediyoruz evine icraya geleceğiz diyebilirler. Bu tarz durumları bankaya ve BDDK ya mutlaka şikayet ediniz. Ayrıca bu yalanlarla ilgili şikayetçi de olabilirsiniz.

Elbette şunu da unutmamak gerekir ki, orada çalışanlara bir kota verilmekte ve gün içerisinde bu kotayı doldurmaları beklenmektedir. Bu sebeple bazen yalana, kabalığa veya hakarete başvurabilmektedirler. Elbette buna hakları yoktur.

En önemli husus ise, yapılandırmayı yaparken tüm detayları sormalısınız. Faiz oranı, taksit sayısı gibi detayların hepsini sorun.

Peki diyelim banka yapılandırma yapmıyor, yapılandırma yapmayı reddediyor bu durumda ne yapılabilir? Bu durumda bankaya kayıt oluşturabilirsiniz ama eğer size yine olumsuz dönüldü ise BDDK üzerinden borcunuzu ödemek istediğinizi ama bankanın yapılandırma yapmayı reddettiğini belirten bir kayıt oluşturabilirsiniz. Bu kayda gelecek sonuca göre hareket edilebilir.

90 gün geçti, artık olacak?

90 gün gecikmiş borcunuzla alakalı banka tarafından dosyanız ilgili avukatlık bürosuna havale edilir ve hakkınızda icra davası başlatılır. İcra davası açılınca size tebligat gelir ve mal beyanında bulunmanızı veya itirazınız varsa yazılı süre içerisinde itiraz etmenizi talep ederler. Mal beyanında bulunmamanın hapis cezası demek olduğunu belirtmekte fayda var. https://www.ahmetekin.av.tr/mal-beyani-nedir/

Bu borcun tahsilatını avukatlık bürosu yapmaya yetkilidir, yani ev haczine gelebileceği gibi e haciz de koyabilir. E haciz örneğin malınız mülkünüz var ise onların üzerine haciz koymak veya bu malları satarak borcu tahsil etmeye çalışmaktan tutun da, maaş haczine kadar uzanan geniş bir kavramdır. Ayrıca bankada paranız varsa bunlara da el koyacaktır.

Üzülmeyin burada bir iyi haber var. Avukatlık büroları borcunuzu taksitlendirebilir ve aydan aya ödemeniz için size zaman tanıyabilir. Avukatlık bürosu tarafınıza ulaştığında bu imkanları sormalısınız. Bazı avukatlık büroları çok iyi yaklaşırlar ve size her türlü zamanı tanırlar.

Avukat borcu tahsil edemedi, şimdi olacak?

Avukat ev haczi, e haciz gibi her şeyi denedi ancak borcu tahsil edemedi ise, banka bu borcu bir süre sonra varlık fonuna satacaktır. Bu noktadan sonra artık borcunuz bankaya veya avukatlık bürosuna değil, varlık fonunadır.
    https://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kredisi/rehber/varlik-yonetim-sirketi

Sorularınız olursa konu içerisinde sorabilirsiniz.Eksikler veya hatalar bildirilir ise düzeltilecektir.

Konu 06.12.2023 tarihi itibariyle Nat Alianovna tarafından XpressMusic34 e devredilmiştir.

quote:

Orjinal konu sahibi : halbay ve devirden önceki mesajı:

Arkadaşlar geçen yıl çektiğimiz konut kredisini faizlerin düşmesi ile birlikte yeniden yapılandırdık,
    ve bu işten yaklaşık 6000 TL karlı çıktık.

Siz veya yakın çevrenizden konut kredisi çeken varsa muhakkak hatırlatın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 7 Aralık 2023; 16:34:59 >

• son oranlar şu şekil gibi
    not: değişen olursa bildirin değişiriz

Ziraat Bankası
    1-24 ay vadelerde yüzde 0,82'ye, 25-60 ay vadelerde yüzde 0,90'a ve 61-120 ay vadelerde de yüzde 0,95'.

Türk Ekonomi Bankası
    12 ay vadede yüzde 0,99, 36 ay vadede yüzde 1,03, kalan vadelerde ise yüzde 1,06 .

Denizbank,
    2 yıla kadar olan vadede yüzde 0,89'a, 5 yıla kadar yüzde 0,99'a indirdi.

VakıfBank,
    3-12 ay vadede yüzde 0,80, 13-36 ay vadede yüzde 0,88, 37-60 ay vadede yüzde 0,90 ve 61-120 ay vadede yüzde 0,95 .

Şekerbank,
    1-24 ay vadelerde yüzde 0,89'a, 25-60 ay vadelerde ise yüzde 0,99'a .

Halkbank
    1-24 ay için yüzde 0,80, 25-48 ay için yüzde 0,89, 49-60 ay için yüzde 0,90 ve 61-120 ay için yüzde 0,95

Kuveyt Türk
    0-24 ay vadelerde yüzde 0.89, 24-60 ay vadelerde yüzde 0,99, 60-120 ay vadelerde yüzde 1,09 .

Akbank
    60 aya kadar olan vadelerde oranlarını %0,99’a indirdiğini açıkladı.

Garanti
    24 aya kadar vadede oranını %0.95’e, 24-60 ay arası vadelerde %0,99.

Finansbank
    10 yıla kadar tüm vadelerde aylık yüzde 0.99.

ABank,
    2 yıla kadar yüzde 0,89’a; 2-5 yıl arası vadede 0,99.

Odeabank,
    5 yıl vadeye kadar yüzde 0.99. 5 yıl üzeri vadede yüzde 1.05 .

Yapı Kredi,
    60 aya kadar olan vadelerde aylık yüzde 0.99 .

Fibabanka;
    5 yıl vadeye kadar %0,97, 5 yıl üzeri vadede ise % 0,99.

İş Bankası
    Binde beş (% 0,5) Tahsis Ücreti ve Hayat Sigortalı (Hayat Sigortası yaptırılması koşuluyla); 1 - 120 Ay : %0,95
    Tahsis Ücretsiz ve Hayat Sigortasız (Hayat Sigortası yaptırma zorunluluğu olmadan); 1 - 120 Ay : %0,99
    oranlar yeni kredi kullanımları için geçerli, yeniden finansman ve diğer bankalardaki kredilerin devralınmasında uygulanmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetmetingülcan -- 20 Ağustos 2016; 9:55:00 >

• Yapılandırma yaparken erken kapama cezası veren arkadaşlar hiçbir hak iddaa edemezsiniz, çünkü o ceza tahsili "yapılandırma komisyon bedeli" adı altında tahsilat yapıldığından hiçbir hak iddaa edemezsiniz. Özel bankalar bu şekilde müşterilerini kandırmaktalar, yapılandırma görüşmelerinizi bunu dikkate alarak yapmanızda fayda var.
  • NETTE DANIŞMA ŞİRKETLERİ ADI ALTINDA 70-150 TL ARASI ÜCRET İSTEYİP SADECE BİR MATBU DİLEKÇE İLE BİR 0,50 TL LİK KARTON DOSYA GÖNDEREN DOLANDIRICILAR VAR LÜTFEN İTİBAR ETMEYİN,
    HAKEM HEYETİ BAŞVURULARINIZI KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ ZOR DEĞİL, UĞRAŞMAK İSTEMİYORSANIZ BANKADAN ALACAĞI VEKALET ÜCRETİ KARŞILIĞI TAKİP EDEN AVUKATLAR DA ÇOK,
    AVUKAT DA BULAMIYORSANIZ PM ATIN
  • arkadaşlar merhaba

yaklaşık 16-18 ay önce başlattığım kredi dosya/yeniden yapılandırma ücretlerini geri alma maceram forumdan tanıştığım sayın avukat yasin toprak beyin yardımıyla bugün son buldu ve paramı geri alabildim.

kendisine çok teşekkür ederim
  • Arkadaslar forumdan tanistigim Avukat Yasin Toprak Bey sayesinde hem ilk dosya masrafi hem de ayni bankadan yapilandirma masrafini geri alabildim. Kendisine huzurlarinizda tesekkur ederim.
  • Arkadaşlar, konut kredisinde aynı faiz oranıyla sadece vade kısaltmak için herhangi yasal bir ücret ödemesi yapılıyor mu?

Ben yeni çektiğim kredinin vadesini düşürmek istiyorum. Herhangi bir ara ödeme vs yapmayacağım. Sadece cavde kısalacak.

Sözleşmede vade kıslatma durumunda anaparanın %2.25 i kadar ceza alınır yazıyor. Ancak ilgili yönetmelikte böyle bir masraf alınabileceğine ilişkin hüküm yok. Sadece erken ödeme tutarı üzerinden en fazla %2 komisyon alınabileceği belirtilmiş.

Bu şekilde, aynı faiz oranıyla sadece vade kısaltan var mı aramızda. ?
  • 43 ay olan konut kredi borcumu yapılandırmak istiyorum;
    ama 36 aydan fazla oldugu için %2 lik ceza ödüyorum.
    Önce 35 aya düşürsem sonra ertesi gün 24 ay'a düşürücek şekilde ara ödeme yapmak mümkün mü?
    prosedür nedir ?

poyrito;
    Benzer durumdayız ben binaya yeni taşındım kirada oturmaktansa ev aldım lakin eski binaydı.
    1. durumda şikayet edersen ödiybilicek olan var ödeyemeiycek olan var komşularınla düşman olursun.
    2. durumda eğer satabiliyorsan evi sat kiracı 1 ay aksatsa kirayı yada ödemeden kaçsa büyük bir yük olur senin için diye düşünüyorum.Faiz getirisi senin ödediğin faiz oranından düşük olacaktır.
  • Dün yeniden yapılandırma için verilen oranlar;

Ziraat : 1.09
    Vakıf : Vadeye göre 1.24 - 1.36
    Garanti : 12 - 120 ay sabit 1.05

Sonuç : Faizler siyasi baskıyla düşürüldüğü için 1.10 ve üstü oranlardan kredisi olanlar için yapacak birşey kalmıyor.
  • teşekkür ederim.
    çektiğiniz tutar ne kadardı?
    kaç senelik vadeydi?
    çektiğiniz faiz oranı neydi?
    hangi bankadan çektiniz?

cevaplayabilirseniz sevinirim :)
  • Bende bu durum için dün araştırma yapıyordum. Özel olmazsa biraz bahsede bilirmisin. Kredi çektiğin bankadan mı tekrar yapılandırdın? Yoksa diğer bir bankaya kredini ödetip yeni bankada mı tekrar krediye girdin? Hangi banka ile yaptın?
  • Arkadaşlar TEB'in oranı 0,95 120 ay için ve 1-2 gündür en uygun oran/vadeyi onlar veriyor.Daha düşüğü varsa bilgilendirirseniz sevinirim.
  • arkadaşlar krediyi vakıfbanktan çekmiştik, başka bankaya müşteri kaptırmamak için kendileri faizi düşürdüler.
    eski ve yeni ödeme planları:

anapara faiz oranı ödenecek miktar vade
    60000 1,41 90000 60 ay

biz 15 ay ödeme yapmıştık, geriye 45 ay kalmıştı, aylık 1500 TL ödeme yapıyorduk

yeniden yapılandırmayı kalan ana para üzerinden yapıyorlar ve %3 komisyon alıyorlar.

bizim kalan anapara 50000 TL ve ödememiz gereken toplam borç 68000 TL idi. yeniden yapılandırma sonunda
    kalan borcu 40 ayda ödemek koşuluyla 60000 TL borcumuz kaldı, arada 8000 TL borcu azaltmış olduk, komisyon ve sigorta bedeli yaklaşık 2000 TL cebimizden çıktı. geriye 6000 TL kar kaldı.

kredi yeniden yapılandırmada sizin zaten açık olan bir dosyanız olduğu için tekrar dosya bedeli, v.s. diğer masraflar alınmıyor. başka bankadan kapatsaydık tekrar dosya ve ekspertiz masrafı çıkacaktı.

• yüzde 3 komısyon cok fazla bunun ıcın pazarlık edın kesın ındırım yapıyorlar
    denızbank bugun faiz oranını %0,88 60ay ıcın onu bır arastırın derım
  • Sadece konut mu? Tüketici kredisinde olmuyor mu acaba? Ben de 1,48 den çekmiştim tüketiciyi.
  • tuketici kredisi icin tavsiye etmem cunku bu tip kredilerde esas masraf olan sey komisyondur
    2.bir komisyon size avantaj saglamaz
  • www.finzoom.com.tr tüm krediler için süper bir site...
    aradığınız herşey için çok güzel hazırlanmış bir site....
    refinansman için de hesaplama bölümü var size edeceğiniz karı zararı anında çıkarıyor...
    ayrıca tüm bankaların güncel faiz oranları ve masraflarını gösteriyor....
    ödeme planlarını vs. tüm bankalar arasında karşılaştırabiliyorsunuz...
    başarılı bir site
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersyno

www.finzoom.com.tr tüm krediler için süper bir site...
    refinansman için de hesaplama bölümü var size edeceğiniz karı zararı anında çıkarıyor...
    başarılı bir site

ben hep takip ediyorum bu siteyi ancak güncellemeleri çok geç yapıyor!

konut kredisi ile ilgili takip edebileceğimiz başka siteler varsa bilenler lütfen yazsın özellikle de forum olursa çok makbüle geçer

1,29 ile ziraatten çektim 75000 17 ay oldu refinansman (yeniden yapılamdırma) için fırsat kolluyorum.

bildiğim kadarıyla şu an vakıfbank 0,84.

60 ay vade ile konut kredisi ve refinansman yapıyor. bugün merkez bankasının faiz kararı açıklanacak.faiz piyasasını etkileyecek bir karar bekliyorum.hayırlısı inşallah. konuyu açandan Allah razı olsun.

paylaşıma katılan herkesin işi gücü rast gitsinnn.

• quote:

Orijinalden alıntı: uk.bjk

quote:

Orijinalden alıntı: ersyno

www.finzoom.com.tr tüm krediler için süper bir site...
    başarılı bir site

ben hep takip ediyorum bu siteyi ancak güncellemeleri çok geç yapıyor!

konut kredisi ile ilgili takip edebileceğimiz başka siteler varsa bilenler lütfen yazsın özellikle de forum olursa çok makbüle geçer

1,29 ile ziraatten çektim 75000 17 ay oldu refinansman (yeniden yapılamdırma) için fırsat kolluyorum.

bildiğim kadarıyla şu an vakıfbank 0,84.

60 ay vade ile konut kredisi ve refinansman yapıyor. bugün merkez bankasının faiz kararı açıklanacak.faiz piyasasını etkileyecek bir karar bekliyorum.hayırlısı inşallah. konuyu açandan Allah razı olsun.

paylaşıma katılan herkesin işi gücü rast gitsinnn.

Dostum benim de ziraatten kredim vardı63 bin 72 ay 22 ay ödedim geçen ay dilekçe verdim ziraate...
    önce olmaz dediler sonra üst makamlardan onay aldılar ve yapılandırma yaptık.
    şimdi 0,99 dan ve ödemeyi de biraz yükseltip 36 ay vadeliye çevirdim.yaklaşık masraflar düşünce 6 bin tl kar ettim...
    bence oyalanmadan bankandan refinansman yap.
    aynı banka olmasının avantajı bir daha ipotek kaldırma ipotek koydurma eksper masrafları vs. olmuyor.
    sigortalar aynen devam ediyor...

• www.hangikredi.com
    www.kredix.net

Bildiğim siteler bunlar, umarım yardımcı olur...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.