Şimdi Ara

AMD: Yıl daha bitmedi, Radeon HD 5870 X2 modelimiz de yolda!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ATi Radeon HD 5800 serisi ile endüstride ilk defa DirectX 11 destekli ekran kartlarını pazara sunan AMD, bugün yaptığı lansman ile DirectX 11 destekli Radeon HD 5700 serisini 110$'dan başlayan fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sundu. Üç hafta içerisinde dört yeni ekran kartıyla DirectX 11 arenasına hızlı bir giriş yapan ve 22 Ekim'de lanse edilecek Windows 7 öncesinde DirectX 11 donanımları hazır tek firma unvanına sahip olan AMD, yüksek performans segmenti için planlanan model çalışmalarının devam ettiğini ve Radeon HD 5870 X2'nin yıl sona ermeden lanse edileceğini bir kez daha doğruladı.

Radeon HD 5800 serisi ile tek GPU'lu en hızlı ekran kartı çözümlerine sahip olan firma, Hemlock kod adını taşıyan çift grafik işlemcili yeni modeliyle grafik endüstrisinde yeniden liderlik koltuğuna oturmayı hedefliyor. Fiziksel çalışmaları tamamlanan ve sürücü çalışmalarına yoğunlaşıldığı belirtilen Radeon HD 5870 X2'nin, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Cypress XT GPU'sunun çiftine sahip olması ve 3600 (2x 1600) paralel işlem birimiyle gelmesi bekleniyor. 5 TeraFLOP'un üzerine işlem gücü sunacağı öngörülen Radeon HD 5870 X2 modelinin Kasım ayında 500$ civarı bir fiyatla lanse edilmesi bekleniyor.

ATi Radeon HD 5870 X2'nin lanse edileceği Kasım ayı içerisinde Nvidia'nın Fermi GTX modelini duyurması beklenirken, çift grafik işlemcili Fermi GX2 modeli için henüz net bir lansman tarihi bulunmuyor.

• Yaşasın Hemlock diyoruz 3200 shade XD telikeli
  • heheyt yürü be AMD :D
  • hazır dolar düşerken şöyle geniş bakış açısınla baktığımızda bence 500 dolar cok ama cok ucuz yada ben öyle düşünüyorum 5850 5870 e fahiş fiyatlar düşük performans için verileceğine parası olan 5870x2 alması daha mantıklı...kaldıki dolar o zamana kadar 1,500 olsa 750-800 e high end kart için çok iyi olacak eskiden 1,5 milyarlardan başlardı high-end kartlar
  • Celtic, o 500$ ülkemizde öylesine hızlı bir şekilde 550$+KDV oluyor ki anlayamıyorsun bile. O nedenle 800TL için fazla umutlanma derim, buraya tahminimce 900TL+ gibi bir fiyattan giriş yapar. Uçmuş derecede yüksek çözünürlüklü monitörler ya da 4'lü 6'lı tarzda monitör kullananların dışında hitap edeceği bir kesim de olmayacaktır zaten. Tamam 5870'in fiyatı 5850'ye oranla biraz fazla olabilir ama 5850 kesinlikle muhteşem bir fiyat aralığında giriş yaptı ülkemize, o nedenle 5850 için fahiş fiyat, düşük fiyat biraz önyargılı bir yorum olmuş bence.
  • ne 550 si arkadaşlar 159$ lık ürün 253$+kdv ye satılıyor ne güzel demi
  • AMD büyük bi atılımda helal olsun
  • gelsin bakalım testler de şenlensin biraz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Celtic, o 500$ ülkemizde öylesine hızlı bir şekilde 550$+KDV oluyor ki anlayamıyorsun bile. O nedenle 800TL için fazla umutlanma derim, buraya tahminimce 900TL+ gibi bir fiyattan giriş yapar. Uçmuş derecede yüksek çözünürlüklü monitörler ya da 4'lü 6'lı tarzda monitör kullananların dışında hitap edeceği bir kesim de olmayacaktır zaten. Tamam 5870'in fiyatı 5850'ye oranla biraz fazla olabilir ama 5850 kesinlikle muhteşem bir fiyat aralığında giriş yaptı ülkemize, o nedenle 5850 için fahiş fiyat, düşük fiyat biraz önyargılı bir yorum olmuş bence.

@Father Torque

Sağol hocam bilgilendirme için... fahiş fiyat derken aslında şunu kastettim...bilmiyorum belki bazılarımız şu şekilde düşünebilir.İşte 5870 yada ne bilim 5850ye işte o kadar vermektense para biriktirim 5870x2 alırım diye o manada belki düşünebilirler.Ama dediğiniz gibi buraya gelmesi vs 550 dolar kesin doğru diyorsunuz.Aslında biraz daha uygun bir fiyattan girebilirdi sanki 5850 bence.5870 cok yüksek şu an.Beklemek lazım gene en iyisi

• Çoklu GPU'da MCM (Aynı zarda olmasa da aynı pakette birden fazla chip) tarzına geçilecek kadar aşama kaydedilmedikçe almama taraftarıyım. (Bunu önümüzdeki sene bekliyorum.) Ne zaman iki tane hesap canavarı işlemci birbiriyle PCB üzerinden haberleşmek zorunda kalıyor ve bunu ağır bir yükü paylaşmada (Teraflop) kullanıyorlar, o zaman bu modeller ancak en yüksek performansı verebiliyoruz diyebilmek için üretilmiş gibi oluyor.

Adamların tartıştığı, chipte lehim kullanımından ve lehimin küçüldükçe zorlaşmasından ve belli bir elektriksel yükü taşımak için ne kadar büyük metal yüzeyi gerektiği ve bunların performansı ve chipin daha yüksek hızlarda çalışmasını nasıl engellediği.

Bu çözümlere Pentium D gözüyle bakıyorum. İşbölümünü yapabilmek için chip dışına çıkıp kuzey köprüsüne gitmek zorunda kalıyor. Hem daha çok güç tüketip ısınıyor, hem daha düşük frekansda çalışan doğal tasarım çift çekirdekliye mağlup oluyor.

MCM doğal tasarım olmaz ama en azından iki GPU ve haberleşme yongası tek pakette bir araya gelmiş olur. Q6600 doğal tasarım dört çekirdekli bir işlemci değil, buradaki çifter çekirdek ayrılıp farklı soketlerden veya PCB üzerine lehimli yerlerden haberleştirilseydi emin olun performansı çok düşerdi. Elektrikte mesafe demek tü kaka demek. Çünkü elektron aktarımı sen benim kafama vuruyorsun, ben onun, o da başkasının, böyle uzayıp giden şekilde oluşuyor. Sen etkiyi en uca kadar hissettirmek için Osmanlı tokadı atmak zorunda kalıyorsun daha sonra.

Şu an için en fantastik tasarım, lehimsiz karbon ve çok katmanlı işlemciler.

1- Aktarımdaki güç kaybı azaldığı için, sinyalizasyon kolaylaşıyor hem de daha yüksek frekanslara çıkılabiliyor.

2- Mesafe azaldığı için sarfedilecek enerji azalıyor. Yani 1000 kişi 10 dönüm araziya müstakil evler yaparak yaşatmak yerine bir gökdelene dolduruyorsunuz. Elbette tasarım karmaşıklaşıyor ama daha önceden elde edemediğiniz şeyleri elde ediyorsunuz.

İlgili bazı yazılarım var, okumak isteyenler:
    Tüm forumlar >> [Donanım / Hardware] >> Dahili Bileşenler >> Cpu >> Moore yasasının pabucu dama atıldı, yeni trend TSV
    http://forum.donanimhaber.com/m_27116457/mpage_1/key_//tm.htm#27116457

Tüm forumlar >> [Donanım / Hardware] >> Dahili Bileşenler >> Cpu >> İlk üç boyutlu işlemci yeni mimaride 1.4 Ghz'de çalışıyor
    http://forum.donanimhaber.com/m_27149980/mpage_1/key_//tm.htm#27149980

Tüm forumlar >> [Donanım / Hardware] >> Dahili Bileşenler >> Cpu >> Dünyanın en küçük transistorü (1nm) – Tekrar teşekkürler grafin
    http://forum.donanimhaber.com/m_22729603/mpage_1/key_//tm.htm#22729603

Mesafe büyümesinin yani zarı büyütmenin üreticiye ne gibi bir zararı var:
    Tüm forumlar >> [Donanım / Hardware] >> Dahili Bileşenler >> Cpu >> 300mm wafer üzerinde CPU / GPU zar hesapları
    http://forum.donanimhaber.com/m_26236414/mpage_1/key_//tm.htm#26236777

Okumayı çok seven bir millet değiliz ama tavsiye ederim

• CF? GEEEEEEEEEEEEÇ
    SLI? GEEEEEEEEEEEEEÇ
  • amd erken hamleleriyle nvidia yı köşeye sıkıştırdı resmen. gt300 gelince hd5000 serisinde indirim olur, bu da bizim gibi son kullanıcılar için oldukça iyi bir gelişme...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CELTIC FROST

quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Celtic, o 500$ ülkemizde öylesine hızlı bir şekilde 550$+KDV oluyor ki anlayamıyorsun bile. O nedenle 800TL için fazla umutlanma derim, buraya tahminimce 900TL+ gibi bir fiyattan giriş yapar. Uçmuş derecede yüksek çözünürlüklü monitörler ya da 4'lü 6'lı tarzda monitör kullananların dışında hitap edeceği bir kesim de olmayacaktır zaten. Tamam 5870'in fiyatı 5850'ye oranla biraz fazla olabilir ama 5850 kesinlikle muhteşem bir fiyat aralığında giriş yaptı ülkemize, o nedenle 5850 için fahiş fiyat, düşük fiyat biraz önyargılı bir yorum olmuş bence.

@Father Torque

Sağol hocam bilgilendirme için... fahiş fiyat derken aslında şunu kastettim...bilmiyorum belki bazılarımız şu şekilde düşünebilir.İşte 5870 yada ne bilim 5850ye işte o kadar vermektense para biriktirim 5870x2 alırım diye o manada belki düşünebilirler.Ama dediğiniz gibi buraya gelmesi vs 550 dolar kesin doğru diyorsunuz.Aslında biraz daha uygun bir fiyattan girebilirdi sanki 5850 bence.5870 cok yüksek şu an.Beklemek lazım gene en iyisi

YAni arada 100-150 tl fark olsa haklısın diycem ama 5850 ile arasında en az 400 tl fark olur. Buda pek çok kişinin bütçesini aşar. Herkes bekleyelim diyor ama şöyle bi düşünün 4800 serisinin fiyatı şu an oldukça düşük.(çıkış fiyatlarına nazaran ör:4870) İlk çıktığından beri 4800lerin bu fiyat seviyesine düşmesini bekleyen kullanıcılar 5800 gibi yeni bi seri çıkınca alabiliyorlar. Ayrıca nvidia dx11 kartlarını çıkardığında fiyatların düşceğinide pek sanmıyorum. Çünkü nvidia kartlar atininkilerden kötüde olsa iyide olsa daha pahalıya satılacağı için atininde çok fazla fiyat düşürmesine gerek kalmayacak.

• 1000 TL den en aşağı giriş yapar bu kart TR ye.Ne yapacağız bu kartla hala Crysis mi oynayacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

CF? GEEEEEEEEEEEEÇ
    SLI? GEEEEEEEEEEEEEÇ

bencede, inş. ati yeni mimaride bu x2 işinden vazgeçer, x2 yerine çift çekirdekli tek gpu daha iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

1000 TL den en aşağı giriş yapar bu kart TR ye.Ne yapacağız bu kartla hala Crysis mi oynayacağız.

+1

Şu an 5870 bile pek çok oyun için fazlasıyla yeterken böyle bir kartı hangi oyunda sonuna kadar kullanacaklar merak ediyorum. BElki şu EYEFINITY kullanacak olanlar varsa onların işine yarar
  • bu kart 500 dolara piyasaya surulurse ortaligi yikar zira buyuk ihtimalle GTX380den daha hizli olacak ve o kartinda 450dolarin uzerinde olacagi tahmine ediliyor.
  • NVIDIA neyi bekliyor!! ATi DX11 destekli 5870*2 ve 5900 kartlarını duyurken ,NVIDIA ve iş ortakları 40nm GT210 ve GT220 pazara sürüyor:D ,Sankim NVIDIA yanmı basdı nea :D:D
  • bencede, inş. ati yeni mimaride bu x2 işinden vazgeçer, x2 yerine çift çekirdekli tek gpu daha iyi olur

Tamamen katılıyorum
  • 5870 x2 500$ bizim ülke için diyorum ''rüyanızda görürsünüz''

en azından bizim ülkede kdv dahil fiyatı 900 tl yi geçer demedi demeyin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.