Şimdi Ara

arkadaşlar kalorifer peteklerinin uzunluğu nasıl hesaplanır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
32
Cevap
1
Favori
77.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merkezi doğalgazla ısınan yeni bir ev aldık ev biraz soğuk oluyor dediklerine göre müteahhitler paradan kaçmak için peteklerin boyunu olması gerekenden biraz daha kısaltıyorlarmış acaba ben
    evimdeki odalardaki kalorifer peteklerinin hangi boyda olmasını nasıl hesaplayabilirim
    yardımcı olursanız sevinirim

• www.dogalgazprojesi.com forumunda dene istersen sansını..Burda insanların isimleriyle hitap etmeyince cevap verme nezaketinde bulunmuyorlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pinkfloyd1453

arkadaşlar yok mu yardım etmek isteyen
    biz elimizden geldiğince yardım ediyoruz herkese forumdakilerin duyarsız kalmaları düşündürücü

Merhaba. Aslında bahsettiğiniz hesap çok kolay bir hesap değil. Zira kalorifer tesisatı projesinin bel kemiğini oluşturuyor.
    Aşağıdaki linkte Demirdöküm ısı kaybı hesabı programı var. Buradan her odanın ısı kaybını belirledikten sonra radyatör kataloğundan size o ısıyı verecek radyatörü seçmeniz gerekir. Burada bir çok faktör devreye girmekte. Siz tesisat sıcaklığını 70/50 alırsınız ve petek uzunlupu PKKP/40 serisinde 1.2 m bulursunuz fakat sizin tesisat yapılırken bu değerler 90/70 alınmışsa petek uzunluğu PKKP/40 serisinde 1 m ye düşebilir. Peteklerin kapasitesi oda sıcakığına ve tesisat suyu sıcaklığına göre değiştiği için boyları da fark edecektir. Ayrıca bu müteahhitlerin petek boyundan çalma olayına fazla kafayı takmayın zira petekler öyle çalmaya tenezzül edilecek kadar pahalı değildirler. Bir dairede 10m yerinde 11 m petek kullanmak toplamda en fazla 100TL gibi bir fark yaratır. 10 dairelik ve 1 milyon TL lik bir binayı düşünün ki bina maliyetine sadece 1000TL ilave eder. Bu nedenle bu konuya fazla kafa takmayın. Kullanım sırasında eğer peteklerin yeterli gelmediğine kanaat getirirseniz ve tesisatınız maksimum sıcaklıkta çalışıyorsa o zaman yetersiz gelen yerin peteğini uzatmak en mantıklı çözümdür.

http://www.demirdokum.com.tr/tuketicihizmetleri/tuketici_icsayfa.aspx?SectionId=126&ParentId=12

• Yazılanları sonuna kadar okudum.Dikkatimi çeken bir nokta şu.
    Bir tarafta mühendis, diğer tarafta ise tesisatçı karşılaştırması yapılmış.
    Bence burada asıl taraf tüketiciler.
    Benim yanımda benim hizmetimde ,benim denetimim ve sorumluluğumda çalışan insanın telefonunu isteyen dangalak tüketici portföyünü unutmuşsunuz.
    Usta birşey olursa ben direk seni ararım diyen yalaka insanlar var bu ülkede.
    Firmaların düzgünlüğü, garanti şartları, gözönüne alınmaksızın bu köylü kurnazı usta toplulukları hemde dah yüksek fiyatlarla işini çevirmektedir.
    Vergi ödemeyen onlar
    kira stopaj ödemeyen onlar
    fatura kesmeyen onlar
    işine garanti vermeyen onlar
    duygu sömürüsü yapanlar gene onlar

Dürüst Firma Arayanlar İçin Tavsiye Edeceğim Bir Firma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heykali -- 1 Kasım 2009; 15:16:24 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.