1998 MODEL TİPO SLX MPİ MOTOR
50 Cevap44987 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

386 Mesaj
11 Ekim 2009; 13:53:13 

1998 MODEL TİPO SLX MPİ MOTOR ARACIN ARTILARI EKSİLERİ NELERDİR? YAKIT SARFİYATI NE OLUR? MPİ MOTOR NASIL BİR MOTORDUR TAVSİYE EDR MİSİNİZ? ACİL ......
(CEVAP YAZAN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER.)

Ekteki dosya (2)

386 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:00:15 

TİPO KULLANAN ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTİYORUM........

4258 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:54:58 

Arabayı bilmem de koltuklarına hasta oldum

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

3480 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:12:01 

bildiğin şahin/doğan motoru neyini araştırıyorsunki?

bakımlarını yaptırısan sorun çıkarmaz. tüplü kullanmadıktan sonra 300 kuruş civarı bir tüketimi olur.

4695 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:13:50 

Benzinide lpg'yide içer. Elektrık arızası çıkarır habire.(Elektronik kadrandan dolayı) Onun dışında pek bir problemi yoktur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

386 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:25:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Platinium

bakımlarını yaptırısan sorun çıkarmaz. tüplü kullanmadıktan sonra 300 kuruş civarı bir tüketimi olur.

Arkadaşlar bu kadar mı olumsuz" mpi motor diyorlar" doğanda şahinde var m bu motor? LPG de içer benzinde diyorsun allah allah bütçem en fazla 9000tl o zaman vazgeçelim daha önce ki otomobilleriniz TİPO 'muydu?

4695 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:29:21 

quote:

Orijinalden alıntı: iptas

quote:

Arkadaşlar bu kadar mı olumsuz" mpi motor diyorlar" doğanda şahinde var m bu motor? LPG de içer benzinde diyorsun allah allah bütçem en fazla 9000tl o zaman vazgeçelim daha önce ki otomobilleriniz TİPO 'muydu?

Şahin-Doğan motoru abartı.
Tamam güzel konforlu araç. Fakat yakar yani.

3480 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:47:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

quote:

97 sonrası doğan i.e lerdeki 1.6 motor bu işte. abartısı ne?

http://www.autoshow.com...p/242/0/TOFA%C5%9E/FIAT

quote:

Tofaş, Türkiye'nin en çok satan otomobilleri Kuş serisi Doğan ve Kartal'da 1997 basından itibaren enjeksiyon ve katalizör uygulamasına başladı. Daha önce Tempra ve Tipo'da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan ve Kartal, Euro 93 Çevre Normu'na uygun hale geldi.

ben motoru kötülemiyorumki. sadece problemli bir motor olsa türkiyenin en çok satılan ve kullanılan araçlarına konmazdı diyorum. ayrıca bu motoru hangi ustaya sorsan ne olduğunu söyler sana. yoksa bir küçümseme yada aşşağılama söz konusu değil.

566 Mesaj
11 Ekim 2009; 17:35:18 

tempra-tipo. com - kaldır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert261994 -- 11 Ekim 2009; 17:34:50 >

2612 Mesaj
11 Ekim 2009; 17:44:17 

elektrik sorunu kronikdir

jdm style

4695 Mesaj
11 Ekim 2009; 17:48:48 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

quote:

97 sonrası doğan i.e lerdeki 1.6 motor bu işte. abartısı ne?

http://www.autoshow.com...p/242/0/TOFA%C5%9E/FIAT

quote:

Tofaş, Türkiye'nin en çok satan otomobilleri Kuş serisi Doğan ve Kartal'da 1997 basından itibaren enjeksiyon ve katalizör uygulamasına başladı. Daha önce Tempra ve Tipo'da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan ve Kartal, Euro 93 Çevre Normu'na uygun hale geldi.

ben motoru kötülemiyorumki. sadece problemli bir motor olsa türkiyenin en çok satılan ve kullanılan araçlarına konmazdı diyorum. ayrıca bu motoru hangi ustaya sorsan ne olduğunu söyler sana. yoksa bir küçümseme yada aşşağılama söz konusu değil.

İyi de şahin doğan motoru olsa lpg bile o kadar yakmaz. Sanmıyorum yani.

1212 Mesaj
11 Ekim 2009; 17:53:20 

Valla ben karbüratörlüsünü kullandım canavar gibi motor :) Şehir içinde biraz fazla yakar ama çok değil,ekonomik kullanırsan gazda 17-18kr'ye düşer.Uzundaysa tahmin edilenin çok altında yakıtı var.

Şahsen ben karbüratörlü tercih ederim masrafı daha az diye düşünüyorum.Tabi sıralının ya da enjeksiyonun avantajı tartışılmaz.

686 Mesaj
11 Ekim 2009; 18:01:35 

arkadaşım eniştemde varadı sıralı sistem lpg li çok az yakıyordu performansıda iyiydi (dijital göstergene 196 yı gördüm tüpte) çok hoşuma gidiyodu satıldı şimdi bu arabada dikkat edecegin 2 şey var 1. klima komprasörü 2. benzin pompası(deponun ustunde) sadece bu ikisinden sorun yaşamıştık canavavar gibi bi araba 2 ay önce 12bin civarı bişeye satıldı (boya yoktu 98 modeldi)

396 Mesaj
11 Ekim 2009; 20:31:06 

arkadaşım o araçta mpı motor yok bildiğim tek noktadan enjeksiyonlu aynı teknoloji doğanlarda kullanılıyor

MPI motor sadece 98 ve üstü Tipolarda kullanılmıştır ve 2.0 16 V motordur. VE bu motor olan araçlarda Elektronik değil Analog KAdran vardır Ayrıca ABS AİRBAG VB özellikleri vardır...!

Gelelim senin sorularını MPI motor çok noktadan ENjeksiyonlu bir motrdur ve yakıt sarfiyatı tek noktadan olanlara göre daha düşüktür Ve performansı Daha iyidir.
MPI MOTOR BU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepidi -- 11 Ekim 2009; 20:37:18 >

By-Sepidi

686 Mesaj
11 Ekim 2009; 20:39:43 

war arkadaşım 1.6 MPI motor yanlış biliyorsun

396 Mesaj
11 Ekim 2009; 20:53:04 

quote:

Orijinalden alıntı: rewhard

Ben öyle biliyorum varsa bi resim paylaşırsan sevinirim...

By-Sepidi

386 Mesaj
11 Ekim 2009; 21:20:56 

quote:

Orijinalden alıntı: sepidi

quote:

Orijinalden alıntı: rewhard

Ben öyle biliyorum varsa bi resim paylaşırsan sevinirim...

Evet 1.6 mpi motor var bende resimlerde gördüm.....bakınız....

Ekteki dosya (1)

611 Mesaj
11 Ekim 2009; 22:07:21 

MPI (Multi-point-injection) motorlar bildiğim kadarıyla çok az yakıyor.
TİPO SLX 'lerdeki motoru bilmiyorum. Fakat Skoda Fabia 1.4 ve Hyundai Accent Admire 1.3 araçlardaki MPI motorlar çok az yakıt tüketiyorlar. Mesela Skoda Fabia araçlarda "1.2 16V" ile "1.4 MPI" motorun yakıt tüketim maliyetleri hemen hemen aynı. 1.4 MPI motorlar ise daha güçlü tabi.

Arkadaşıma geçen kış Hyundai Accent 1.3 MPI almıştık. Araç 85 beygir. Sıralı sistem BRC LPG kiti taktırmadan önce benzinde inanılmaz bir yakıt tüketimi vardı: Kilometrede 19 kuruş (Ankara şehir içi)
Aynı araca nisan-2009'da sıralı sistem BRC LPG kiti taktırınca yakıt tüketimi kilometrede 13 kuruş olmuştu. Beygir gücü yüksek olmasına rağmen yokuşlarda (1.3 olmasından dolayı sanırım) yığılıp kalıyordu. Aynı beygir gücüne sahip 1.6 motorlu bir araca göre yokuşlarda bir düşük vitesle seyredebiliyorduk. Onun dışında hiç bir sıkıntısı yoktu.

Tipo SLX 'de 1.6 MPI motor varsa tahminimce çok güçlüdür. Bence Tipo için 1.6 MPI gereksiz bir motor olmuş. 1400cc olsa bile bu araca fazlasıyla yeterdi bence.

VATAN SANA......CANIM FEDA

1384 Mesaj
11 Ekim 2009; 22:12:33 

bu araçtaki motorun kuş serisi araçlardaki motorla alakası yok. bu motor 16 valfdir. kuş serisinin tümü 8 valfdir. örnek olarak şu araca bakabilirsiniz.

http://www.araba.com/2335900.html

3480 Mesaj
11 Ekim 2009; 22:40:29 

quote:

Orijinalden alıntı: emre.s43

bu araçtaki motorun kuş serisi araçlardaki motorla alakası yok. bu motor 16 valfdir. kuş serisinin tümü 8 valfdir. örnek olarak şu araca bakabilirsiniz.

16 v olduğuna eminmisin?

o dönem 16v motor olanların arkasına kocaman yazıyordular çünkü. ör tempra 2.0 i.e 16v

ayrıca 16 bile olsa doğana konarken 8 i iptal edilmiş konulmuştur yada yeni birü üst kapakla konulmuştur, çünkü kuş serisine konan motor bu işte. az çok farklılıklar olabilir ama temeli aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Platinium -- 11 Ekim 2009; 22:39:39 >

396 Mesaj
11 Ekim 2009; 23:08:02 

önemli olan aracın eski tip tek noktadan enjeksiyonlu olmaması MPI teknolojisi iyibir sistem ve hem performans hemde yakıt ekeonomisi olarak iyibir motor. arkada 1.6 MPI resmi atmış 1.6 MPI olan versiyonlarıonı bilmiyordum çünkü tipılarda 1.6 düz olanlar 1.6 8V Elektornik enjeksiyonlu düz motor olduğunu biliyordum birde madem 1.6 MPI isi vardı bunun Tofaş neden acaba yeni kuş serilerinden 1.6 MPI versiyonu kullanmadı acaba kullansaydı süper olurdu

By-Sepidi

1384 Mesaj
11 Ekim 2009; 23:32:07 

quote:

quote:

16 v olduğuna eminmisin?

o dönem 16v motor olanların arkasına kocaman yazıyordular çünkü. ör tempra 2.0 i.e 16v

ayrıca 16 bile olsa doğana konarken 8 i iptal edilmiş konulmuştur yada yeni birü üst kapakla konulmuştur, çünkü kuş serisine konan motor bu işte. az çok farklılıklar olabilir ama temeli aynı.

valla arkadaşım benim bildiğim kadarıyla bunlarda kullanılan motor 1.6 16V marea motoru. ayrıca kuşlardaki gibi tek nokta enjeksiyon değil. marea motoru olduğu için temelinin aynı olduğunu sanmıyorum.

3480 Mesaj
11 Ekim 2009; 23:45:38 

quote:

quote:

quote:

16 v olduğuna eminmisin?

valla arkadaşım benim bildiğim kadarıyla bunlarda kullanılan motor 1.6 16V marea motoru. ayrıca kuşlardaki gibi tek nokta enjeksiyon değil. marea motoru olduğu için temelinin aynı olduğunu sanmıyorum.

marealarda kullanılan motorlar marea piyasaya çıktığında onlarla birlikte tanıtılan yeni motorlardı. tipo ve tempradan onlara motor aktarılamdı.

1845 Mesaj
12 Ekim 2009; 0:57:13 

quote:

quote:

quote:

16 v olduğuna eminmisin?

Marea motoruna benzemiyor.Bende 99 model palio 1.6 var motoru mareayla aynı tiponun mpi motoruna benzemiyor.

3776 Mesaj
12 Ekim 2009; 0:59:45 

ayrıca yağ eksiltmesi ile de ünlü bir motordur.

tipo ve unonun yürüyen aksamı da ülkemize uygun değildir.ön takımı dağıtma olasılığı yüksektir.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

12400 Mesaj
12 Ekim 2009; 3:59:45 

quote:

1998 MODEL TİPO SLX MPİ MOTOR ARACIN ARTILARI EKSİLERİ NELERDİR? YAKIT SARFİYATI NE OLUR? MPİ MOTOR NASIL BİR MOTORDUR TAVSİYE EDR MİSİNİZ? ACİL ......
(CEVAP YAZAN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER.)

arkadaşım ben 97 model tempra 1.6 ie sw kullandım tam 5 sene

aldığım zaman lastikleri eskiydi.bu esnada birde ön takımı değiştirdim hepsi bu benim aracım üstelik dijital klimalı ve elektronik panellliydi,yok elektrrik sorunu vs hiç çıkarmadı ve sorunsuz çalışmaktaydı.

ön teker disk bitti bilgisi ekrana düşüyor.ve far yıkaması bile mevcut ve çalışmaktaydı.aracın hangi noktasında hangi ampulun kestiği gözükmekteydi hata ekranında.şimdi bu aracı kullanan kullanmayan herkes klavye kullanıcısı oluyor.

bu araçların ön düzeni çok hassastır o yüzden özellikle bozuk yollarda çok nazik kullanman lazım ama asfalt konforu da harikadır.

resimde gördüğüm kadarıyla bu motor çok noktadan enjeksiyonlu ve 8 valf olanlardan ayrıca sorunsuz ve çok seri bir motordur.

bizim tempra 105 hp idi ve lpg ile çalışıyordu.özellikle ışıklarda ve kalkış olarak ara hızlanmalarını anlatamam çok iyiydi.

kısacası bu araç lpg ile kullanıldığında sahibini üzmez ve keyif verir ama bir anlayana baktırın mümkünse yetkili servis olsun..

saygılarımla.

Ekteki dosya (1)

11050 Mesaj
12 Ekim 2009; 4:55:45 

Tempra-Tipo 1.6 i.e'ler ile Doğan-Şahin 1.6 i.e'ler aynı değildir.

Bilmeden ahkâm kesmeyin..

Kuş serisindeki motor tek nokta enjeksiyon sistemine sahiptir.Tipo'daki bahsi geçen motor ise mpi'dır yani Multi Point Injection yani Çok Noktalı Enjeksyion sistemine sahiptir.Buna paralel olarak kuş'a normal lpg takarsınız tipo'ya ise sıralı sistem lpg bağlayabilirsiniz.Tüketim olarak ta hem önden çekiş olduğu için hem de mpi olduğu için kuş'a göre yakıtı azdır.3 sene öncesine kadar 1.4 i.e sahibiydik.Benzinde binmemize rağmen ş.içi'nde 275-290 arası yakıt tüketimi olurdu.

1.6 i.e'ler sorunsuzdur.Öyle kronik bir arızası yoktur.Yağını,suyunu tamamla geç.Bahsi geçen elektironik gösterge arızası ise i.e'lerde pek görülmedi.Makyajda hallettiler diye biliyorum.Lpg takılan i.e'lerde hava çeken plastik bir kutu var ön panelin arkasında.O gaz kullanımından ötürü patlatıyor kendini.Patlatıyor derken o plastik parça çatlıyor kenarından.Tekrar yapıştırılarak ya da öyle de bırakılarak kullanılabilir.

Aracın çekişi,gidişi gayet güzeldir.Tek sorun benzinlisinin yakıtı olabilir.O da lpg ile çözülür rahatça.

Süspansiyonu yumuşaktır,yolda rahat gider keza içi de öyledir.Koltukları hâlen en sevdiğim araçlardan biridir rahatlığından,oturma pozisyonunundan ötürü.

2.el piyasası hâlen iyidir.Tam 4 ay önce bir arkadaşımızın 99 model orjinal benzinli beyaz,klimalı,airbagli,absli Tipo 1.6 i.e'si tam 13.ooo'e gitti.Onun ekstraları vardı ama sonuçta o model düzgün araçlar hâlen 10-11 rahat gidiyor piyasada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bucakli -- 12 Ekim 2009; 4:57:35 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

11050 Mesaj
12 Ekim 2009; 4:58:04 

silinebilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bucakli -- 12 Ekim 2009; 4:57:59 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1224 Mesaj
12 Ekim 2009; 13:45:31 

tipo 1.6sx kullandım 10 sene arabanın elektronik aksamında hic sorun yasamadım sadece arka stop lambası patladı 8 sene sonra :)

aracın fazla yaktıgı dogru ama lpg ile bu sorun cozuluyor bence o fiyat alınabilecek en mantıklı secimlerden birisi ayrıca yedek parca sıkıntısı da yasamazsın

386 Mesaj
12 Ekim 2009; 16:00:15 

Bİrbirinden değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşıar. Bana göre çoğu kişin faydalanabileceği bir topic olduğu kanısındayım. Uzun süreden beri ikinci el bakıyordun 7000TL-10.000TL fiyat aralığında alınabilecek en mantıklı araç olarak TİPO gözüküyor inşallah aldığım tipo' nun burda resimlerini koymak nasip olur. iyi günler kazasız sürüşler.

1 Mesaj
14 Kasım 2009; 1:24:31 

slm arkadaşlar resimdeki arac benim oluyo resimleri gördüm ne oluyoruz dedim bi an bu eski fotolar bikaç bişi yaptım daha güzel oldu.

3680 Mesaj
14 Kasım 2009; 7:24:24 

Bende 2 yıl boyunca 99 Tipo 1.6 i.e SLX MPİ kullandım. 8V'lik motoru rutin bakımları dışlında bana sorun çıkarmadı. LPG taktırmadan kullandığımdan ötürü yakıtı biraz fazlaydı, ancak uzun yolda klima kullanmadan 700km yol yapmayıda başarmıştım Bendeki Dijital klimalıydı ve kliması çok kullanışlı ve şıktı, koltukları bucakli arkadaşımında dediği gibi oldukça rahattı, elektronik göstergeleriyle ilgili ise hiç bir sorun yaşamadım. Son olarak aracımı Eylül 2007'de 12.000 TL'ye satmıştım.

2005 Ford Focus C-MAX 1.6 TDCİ Ghia - AYTOZU GRİ

933 Mesaj
14 Kasım 2009; 22:48:14 

imzamdaki aracı 1 senedir kullanıyorum elektronik göstergeli kesinlikle elektonik hatası olmadı. 1 yıldır sadece 1 kere arıza verdi oda frenle ilgiliydi 50 liraya hallodu.

418 Mesaj
15 Kasım 2009; 2:26:02 

Çoğu Kişi Koltukları Güzeldi Diyordu...

Ama Nedense Ben O Koltuklarda Rahat Edemedim.

Artık Biraz eskidiği İçin mi yoksa Fransız Araçlarının Koltuklarına Alıştığım İçin mi ???

2005 Honda Civic'in Koltuğuna İlk Oturduğumda Kendimi Cennette Zannetmiştim.

TAbii ki Bu Görmemişlik te Olabilir :( :( :( :( :(

KARARLAR, YILAN BALIĞINA BENZER. KOLAYCA YAKALANIR, AMA TUTULMASI ZORDUR.

2156 Mesaj
15 Kasım 2009; 12:04:46 

1998 model tempra 1.6 sw aracımızı 2 sene kullandık, bu yazda sattık(3 senede olabilir)bize radyatör(bozuk yollarda kullanılan bir radyatör olduğu için) arıza verdi, değiştirdik motorda ısınma kalmadı. Bir kerede su hortumu patlattı, conta yaktık. Bunun gibi basit, üretimle alakasız sorunlar yaşadık çünkü araba 180.000 civarındaydı. Yakıt tüketimi lpg ile 130 civarıydı, uzun yolda çok güzel bir araçtı. Koltuklarına denecek lafım yok, o konforu bir daha zor bulurum. Elektronik ile arıza çıkarmadı bugüne kadar, tek şikayetimiz güneşli günlerde okunmuyordu göstergeler, klimasınında pek fazla ömrü kalmamıştı. Gerçekten fiat'ın şimdiki reklamlarında dediği gibi 150.000 için garanti verilecek araçlardır, 150.000'den sonrası türkiye yollarından ve değiştirilmeyen parçalardan dolayı sorun çıkartır. Yani bir hortum bile bayram tatilimizin içine etmişti, alınacaksa da dikkatli olunmalıdır..

I wish that I could swim and sleep like a shark does
I'd fall to the bottom and I'd hide til the end of time.

3 Mesaj
30 Ekim 2010; 1:46:36 

merhaba arkadaşlar.ben foruma yeni üye oldum.dört yıldır özel üretim olan tipo 1.6 mpi kullanıyorum.(abs,airbag,klima,immobilizer vs.vs)değişik birsürü araç kullandım.sana özellikle mpi serisini tavsiye ederim.sessiz,kuvvetli,ekonomik,yeni nesil bir motordur.benim araba 210000 de.160000de aldım.hiç yağ yaktığını bilmem.karbüratörlüler gibi koku yapmaz,yakıt tüketimi (defalarca tecrübe ettim)şehiriçi 28kr,şehirdışı19kr(gaz 2tl).lpg maxhız178km.tipo alacaksan iyi bir lpg kiti takılmış mpi motor klimalı bişi al.selamlar

2923 Mesaj
30 Ekim 2010; 2:18:24 

Kardes arkadas aldı belkide sattı 1yil olmuş

3 Mesaj
5 Ocak 2012; 12:36:03 

Saçma saçma konuşmayın Allah aşkına ya. Hangi kuş serisinde var çok noktalı enjeksiyonlu motor? Tofaşta enjeksiyonu simgeleyen harf i harfidir. o da şahin i.e. doğan i.e. dir. mpi değildir. Yani kuş serisindeki motorlar TEK NOKTALI ENJEKSİYONLU motorlardır. Araştırın millete de yalan yanlış bilgi vermeyin.

3 Mesaj
5 Ocak 2012; 12:46:12 

Kuş serisinin hiçbirinde Şahin Doğan Kartal dan bahsediyorum. MPI motor yoktur. Tek noktalı enjeksiyonlu motor vardır. O da 96 dan sonra konulmuştur. Bi kere bloklar benzer olsa dahi. Üst kapak ve emme manifoldu farklıdır. Biraz araştırsanız burda tatava yapmanıza gerek kalmicak! Lütfen bilmeyen insanları da yanıltmayalım.

3805 Mesaj
5 Ocak 2012; 16:47:14 

Aynen araç mpi motor cok iyi performans sağlayan sıralı lpgli az yakan bir araçtır herkes bişey sallamış

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

64 Mesaj
23 Ocak 2012; 18:12:42 

99 model 1.6 sx mpi motor 137 binde kazasiz boyasiz 9500 liraya bir tane buldum alinirmi sizce ne dersiniz yoksa escord yada mazda familia alacagim

HS 201 LED PROJEKTÖR - NİKON D60 FOTO. MAK.

3805 Mesaj
23 Ocak 2012; 20:17:25 

quote:

Orijinalden alıntı: burakkaynun

99 model 1.6 sx mpi motor 137 binde kazasiz boyasiz 9500 liraya bir tane buldum alinirmi sizce ne dersiniz yoksa escord yada mazda familia alacagim

al al kaçırma dostum bence

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

1 Mesaj
19 Nisan 2012; 2:46:03 

merhaba arkadaşlar..

Aracımı yeni aldım lpg problemi yaşıyorum. Sabahları benzinden lpg ye geçtiginde boğuluyor.Birde gazda rolantide çalışırken sürekli rolanti düşüp düşüp kalkıyor.sürekli beyine program atıyorlar ama düzelmiyor. aracı kullanıpda böyle bir problemi olan arkadaş varsa yardımcı olabilirse sevinirim. Arac şuan gazda 80 km de 20 lira yakıyor ( gaz litre fiyatı = 2.36) sizce normalmi.

1998 model Tipo SLX MPİ
Anolog klima

240 Mesaj
19 Nisan 2012; 19:04:39 

Bende 40 bin km'de tipo s var. Direksiyonu ağır olsada sürmesi çok zevkli. Kim bilir mpi nasıldır

570 Mesaj
20 Temmuz 2012; 21:21:09 

bendede 99 tipo slx var sıralı sistem tüp var cok memnunum mpi motor cok seri ve atak 105 beygir diger düz tipolarla asla karsılastırmayın.

318 Mesaj
20 Temmuz 2012; 21:38:10 

Yine hort mu yaw

211 Mesaj
23 Ekim 2012; 4:25:40 

Tipo fazla sorunu olan bir araç değildir bazı sorunları çıkar, nadir sorun çıkarır diyemem nadir den biraz daha fazla çıkarır, 1,6 motorlarından alırsan biraz fazla yakar ama 1,4 ler iyi, lpg düşünüyorsun zaten o denli tipo lar lpg ye hali hazırdır ama bir uno nun yerini tutmaz, Çok az sorun çıkarır, sıfır sorun diyebiliriz temiz bir uno bulursan, temiz kendine göre motor seçeneği bulursan güncel olarak bakımlı bırakırsan tipo dan iyi temiz ekonomik olur..

Çok konuştuysam Af olsun.

Bacaksız olmak bacak sahibi olamamak anlamına gelmeyebilir bazen. Bacaksız olmak bacaksız olmaktır.

74 Mesaj
26 Mayıs 2013; 14:49:48 

arıza çıkarır diyenlerin hepsi halt etmiş kusura bakmasın arkadaşlar kimse ama 4 senedir tipo slx 1.6 mpi motor araç kullanıyorum ve yağ bakımı baskı balata triger haricinde ufak tefek şeyler haricinde motor 1 kere tık demedi kışın tek marş yazın tek marş mpi motor zaten 4 nokta enjeksiyon demektir enjeksiyonlu araçtanda korkmucaksın ben bunu bilir bunu söylerim km de 30 kuruş yakıyor benim aracım bastığıma rağmen ama it gibi kullanırsan aracı tabi masraf çıkartır . karbratörlü değil mpi motor enjeksiyonludur. şahin motoru diyen arkadaş tipoya bindinmi sen :)

2572 Mesaj
26 Mayıs 2013; 15:38:47 

quote:

300 kr biraz sarsar bütçeyi.30 kr idealidir

COMINGSOON

3752 Mesaj
26 Mayıs 2013; 17:39:40 

quote:

Orijinalden alıntı: oguzcip

arıza çıkarır diyenlerin hepsi halt etmiş kusura bakmasın arkadaşlar kimse ama 4 senedir tipo slx 1.6 mpi motor araç kullanıyorum ve yağ bakımı baskı balata triger haricinde ufak tefek şeyler haricinde motor 1 kere tık demedi kışın tek marş yazın tek marş mpi motor zaten 4 nokta enjeksiyon demektir enjeksiyonlu araçtanda korkmucaksın ben bunu bilir bunu söylerim km de 30 kuruş yakıyor benim aracım bastığıma rağmen ama it gibi kullanırsan aracı tabi masraf çıkartır . karbratörlü değil mpi motor enjeksiyonludur. şahin motoru diyen arkadaş tipoya bindinmi sen :)

tipo güzel araçtır. bende 5 yıl 98 model mpi tipo kullandım, koltuğuna oturunca insanın direksiyonunu bırakası gelmiyor.

velhasıl;
sanıldığı kadar az yakan araç değildir, 8v olduğu için ivmesi zayıf ve mpi motorlar lpg.ye uyumlu değil.
bendeki tek noktadan püskürtmeliydi ve rampa yukarı aşırı çekiş kaybı yaşardım, çok yakıyodu ve yaktığı kadar gitmiyordu
yılda en az 5 kez gaz ayarı yaptırırdım. tank hariç tüm lpg ekipmanlarını değiştirmişimdir
frene basacak şekilde viraja girerseniz kesinlikle şansınız yok. eğer vites düşürüp gaza basma olasılğı var ise toplaması süperdir
104 hp güç üreten bir aracın lastik ebatı 175-65-14 olamaz. tabanlarının mutlaka daha geniş ve 15 inç olması lazım. yani aracın yolda tutunma sorunu meydana gelebilir
yine bu gücü üreten bir aracın, virajda da sorun çıkardığını varsayarsak bu araçta mutlaka ABS olmalıydı
tüm elektronik aksamlı araçlar içinde en çok sorun çıkaran araçlar tempra-tipolardır
ön takım ortalamanın altında, yani asfalt dışına fazla çıktığınız vakit mutlaka biyerinden patlaması muhtemeldir (5 yıl içinde ön takımda değiştirmediğim hiçbir yer yoktur)
akü boşalırsa, elektronik aksamı bol olduğu için mutlaka biyerinden arıza verir, mesela benim uzaktan kumandanın beyni bozuldu

negatif yönlerini görmezden gelirsek, parasını hak eden bir arabadır.
aynı paraya doğan şahin alınacağına, tipoya binip zevk yapmak bence daha mantıklı

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

1 Mesaj
29 Ağustos 2013; 1:14:08 

Bu motoru 15 seneden beri kullanıyorum. Kuş cinsinin slxie motorlarıyla falan aynı motor değil bildigimiz verimli cok nokta enjeksyonlu bi motor. Gidişi iyi ayırıca hala bi arıza ile karsılasmadık yukarda goz gezdirdim azcık dıjıtal oldugundan cabuk arıza yaparmıs falan masallah hıc sıkıntı yok yagına suyuna bak devam. yakıt olarak suan benzin 4.99tl araba ortalama 45-50krs arası yakıyor bu motoru benzinle kullanmak her maaşın harcı degıl :) motor bi, tek nokta enjeksıynlu vea karbüratorlu bi motor gibi benzin yakmıyor ama su benzin fiyatlarıyla cok yakıyor tüp şart artık bu araclara ve tüp performansı gercekten dusurmuyor daha 80km yaptım lpg ile :)

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.359