Şimdi Ara

Nokia: Maemo 6 çoklu dokunmatiği destekleyecek

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
4.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • N900 ile internet cihazlarını telefonla birleştiren Finlandiyalı teknoloji devi, gelecekte mobil işletim sistemi pazarında önemli bir yere sahip olması beklenilen Maemo'nun 6.sürümüyle ilgili ilk detayları gerçekleştirdiği sunumla açıkladı. Buna göre firmanın internet cihazlarından kullandığı Linux tabanlı mobil işletim sistemi Maemo'nun bir sonraki versiyonu rakip platformları iPhone OS ve webOS'de olduğu gibi çoklu dokunmatik (sığasal) ekranları destekleyecek. N900'de kullanılan Maemo 5 de dahil olmak üzere önceki versiyonlar dirençsel (resisitive) ekranları destekliyordu.

Yapılan sunumdaki açıklamalara göre Maemo 6'nın kullanıcı arayüzü ise alışılmış dışında olacak. “Canvas Principle” diye adlandırılan arayüzde cihazların ekranı bir masaüstünün penceresi gibi olacak ve kullanıcı masaüstünde dolaşacak. “Canvas Principle” adlı kullanıcı arayüzü hem geniş ekranı hemde portre ekranı destekleyecek.

Firma ayrıca Maemo 6 için Qt Development Framework ve Nokia Web Runtime'ın beta versiyonlarının 2010'un ikinci çeyreğinde yayınlanacağını duyurdu.

• Hani bunun patenti Apple'daydı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Hani bunun patenti Apple'daydı?

Multitouch'un patenti Apple'a ait degil.
    Multitouch ile ilgili bazi hareketlerin patenti Apple'da.
    Mesela iki parmagi biribirinden uzaklastirarak zoom yapmak, yaklastirarak zoomdan cikmak gibi..
  • Gayet mantıklı bir adım
  • Güzel bir çalışma olacak
  • çok geç kalınarak pazar payında gereksiz gerilemeye sebep olmuş bi adım. nokia gibi işi gücü telefon olan dünya çapında bi şirketin bugünleri tahmin edemeyip iphone u hafife alması büyük hata...
  • quote:

Orijinalden alıntı: spinalsurgeon

çok geç kalınarak pazar payında gereksiz gerilemeye sebep olmuş bi adım. nokia gibi işi gücü telefon olan dünya çapında bi şirketin bugünleri tahmin edemeyip iphone u hafife alması büyük hata...

"Bugünleri tahmin edemeyen" firmanın, ne hikmetse (!) bugünlere hazırlık için çıkarttığı

- 7710 (2004), 770 (2005), N800 (2007) ve N810 (2007) gibi 4 adet ayrı ayrı geçmişte kalmış donanım (cihaz)
    - En son sürümü "5" olduğu için daha öncesinde çıkmış 4 ayrı sürümünün olduğunu herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir yazılımı (işletim sistemi)

mevcut.

Üstelik Nokia'nın iPhone'u hafife aldığı yok, Nokia sadece iPhone'a dek iPhone'un hitap ettiği sınıfa hitap edecek ürünler çıkartmıyordu çünkü "PMP & MID phone" olarak isimlendirilebilecek sınıfı iPhone yaratmış oldu ve şimdi Nokia aynı sınıfta bir ürün çıkartarak iPhone'u (daha doğrusu iPhone deneyimini) hafife almadığını gösteriyor. Daha öncesinde aynı işi yapan başka cihazlar olmasına rağmen, iPod'dan önce piyasada kuvvetli bir "mp3 player" sınıf kavramı yoktu, bu da aynı hikaye...

Peki Nokia neden bu kadar geç kaldı? Geçmişte Palm'ın, şimdi ise Microsoft'un içinde olduğu gibi Nokia da bir yeniden yapılanma süreci içerisindeydi, yeni çağa ayak uydurmaya çalışırken mevcut pazara geç kalmış oldu. 2010'da yeniden eskisi gibi olacağı bekleniyor..
  • İphone çıkmasaydı belki bu tarz teknolojileri çok yıllar sonra görecektik..Şimdi ise Samsung olsun,nokia olsun,lg olsun birçok şirket iphonedaki işlevsel dokunmatikliğini yakalamak için ellerinden geleni yapıyor ...
    Teşekkürler Apple Başarılar Nokia
  • maemo işletim sistemi hakkında iyi şeyler düşünen varmı. şahsen android benim hoşuma gitti. wm var iphone ayrı bi işletim sistemi. palımkide kendine özeldi galiba. şimidede maemo. hangisini tercih etmeli...
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

quote:

Orijinalden alıntı: spinalsurgeon

çok geç kalınarak pazar payında gereksiz gerilemeye sebep olmuş bi adım. nokia gibi işi gücü telefon olan dünya çapında bi şirketin bugünleri tahmin edemeyip iphone u hafife alması büyük hata...

"Bugünleri tahmin edemeyen" firmanın, ne hikmetse (!) bugünlere hazırlık için çıkarttığı

- 7710 (2004), 770 (2005), N800 (2007) ve N810 (2007) gibi 4 adet ayrı ayrı geçmişte kalmış donanım (cihaz)
    - En son sürümü "5" olduğu için daha öncesinde çıkmış 4 ayrı sürümünün olduğunu herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir yazılımı (işletim sistemi)

mevcut.

Üstelik Nokia'nın iPhone'u hafife aldığı yok, Nokia sadece iPhone'a dek iPhone'un hitap ettiği sınıfa hitap edecek ürünler çıkartmıyordu çünkü "PMP & MID phone" olarak isimlendirilebilecek sınıfı iPhone yaratmış oldu ve şimdi Nokia aynı sınıfta bir ürün çıkartarak iPhone'u (daha doğrusu iPhone deneyimini) hafife almadığını gösteriyor. Daha öncesinde aynı işi yapan başka cihazlar olmasına rağmen, iPod'dan önce piyasada kuvvetli bir "mp3 player" sınıf kavramı yoktu, bu da aynı hikaye...

Peki Nokia neden bu kadar geç kaldı? Geçmişte Palm'ın, şimdi ise Microsoft'un içinde olduğu gibi Nokia da bir yeniden yapılanma süreci içerisindeydi, yeni çağa ayak uydurmaya çalışırken mevcut pazara geç kalmış oldu. 2010'da yeniden eskisi gibi olacağı bekleniyor..

elinde madem hazır işletim sistemi var ne diye 5800 gibi bir rezaleti piyasaya sürüp rezil edersin kendini.... demekki hazır degilmiş... kaldı ki 7710 gibi cihazlarda emsalleri olan P9xx serisine göre çok geride kalmıslardı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sombre06

maemo işletim sistemi hakkında iyi şeyler düşünen varmı. şahsen android benim hoşuma gitti. wm var iphone ayrı bi işletim sistemi. palımkide kendine özeldi galiba. şimidede maemo. hangisini tercih etmeli...

Bir kaç gün önce saydığınız işletim sistemleri hakkında aşağıdaki yazıyı yazmıştım, sorularınıza cevap bulabileceğinizi düşünüyorum:

quote:

@http://forum.donanimhaber.com/m.asp?m=35004874

Google Android, bir Linux platformu olmasına rağmen "sandboxed" Java platformunda uygulamalar geliştirilmek zorunda olması, framework'ün halihazırda sunmadığı hizmetleri oluşturmak için aşırı yoğun işlemci kullanımı olacağı anlamına gelir ve bu da derin işlevli uygulamaların geliştirilmesine engel olacaktır. CorePlayer'ın Android sürümünün kısa bir deneme ardından çıkmayacağının duyrulması da, bunun güncel bir örneğidir.

Uygulamaları aynı şekilde sınırlandırılmış özgürlüklerle çalışmak zorunda bırakılan bir diğer ciddi platform olan Apple OS X platformunda (iPhone OS) ne kadar gelişkin uygulama varsa Android platformunda da o oranda gelişkin uygulama olacağını düşünüyorum. Palm WebOS da bu kapsama giriyor, eklemek gerek.

Bu durumda üzerlerinde çalışacak yazılım geliştirme olanakları üzerinden bir genelleme yapmak gerekirse iPhone OS, Android ve WebOS'un daha göze hitap etme odaklı, sunmak istedikleri özellikleri iyi sunmaya optimize edilmiş ancak önceden konmuş sınırları yüzünden normal şartlar altında tüm olanaklarının kullanılamadığı işletim sistemleri cephesi olacak. Bunların arasında en çok cihazda yer alabilen, kuşkusuz Android olacak ve dolayısı ile pazar payı da buna bağlı olarak şekillenecek. İlginçtir, hepsi Amerika kökenli

Bir diğer cephe olan sınırsız-nerdeyse sınırsız işletim sistemleri olacak. İlk örnek olan Windows Mobile her zaman sunduğu açık (nerdeyse sınırsız) sistem avantajını uzun süre koruyacak ve endüstriyel ölçekte kullanımını uzun süre devam ettirecektir, özellikle de Steve Ballmer'ın son zamanlardaki samimi sözleri düşünülünce :)

Aynı şekilde bir başka açık (nerdeyse sınırsız) sistem olan Symbian, artık eskisine nazaran çok daha geniş bir ticari heyet tarafından idare edileceği için daha çok tüketici isteğine karşılık verecek şekilde tasarlanacağını düşünüyorum. Üretici firmalara maliyeti olmayacağından ve tamamen açık kaynaklı bir hale geleceğinden (ve tabii ki Nokia sağlam desteğini bir süre daha bırakmayacağından), Windows Mobile'a kıyasla daha fazla pazar payına sahip olacaktır.

Ve aklıma gelen son işletim sistemi, Maemo. Kendisi Nokia tarafından açık kaynaklı bir şekilde şekillendirilmiş, 5. sürümünü N900 gibi bir cihazla göğüsleyen bir Debian Linux sürümü (örneğin "Ubuntu" da bir Debian Linux sürümüdür). Daha çıkmadığı halde, hiç bir sınırlama içermediği için (Nokia cihazın tanıtımında root yetkilerinin nasıl ele geçirileceğini göstermişti) ve açık kaynaklı olduğu için her isteyenin üzerinde istediği şekilde uygulama geliştirebildiği bir işletim sistemi olması talebini arttırıyor. Nokia'nın 2011'de yoğun Maemo cihaz üretimine geçeceği ve Nokia'nın tüm high-end smartphone pazarını Maemo'ya bırakacağı söyleniyor.

Umarım gelecekte en az 6 oyuncudan oluşacak* büyük resmi ve oyuncuların aşağı yukarı paylarını görebiliyorsunuzdur şimdi

* Linux temelli Intel Moblin işletim sisteminin telefon özellikli ve Intel işlemcili cihazlarda stabil bir şekilde kullanılabilir hale geleceği tarih olarak 2011-2012 söyleniyor.

Ayrıca eklemem gerek ki Android üzerindeki tüm kişisel bilgilerinizi Google sunucularında da saklıyor. Yani rehberinizi notlarınızı takviminizi mesajlarınızı vs kısacası size özel olan herşeyi, (sizlerin kişisel bilgilerini analiz edip bunlar üzerinden reklam gelirleri elde edip sunduğu ücretsiz hizmetlerin maliyetlerini karşılayan) Google'a bizzat teslim etmiş oluyorsunuz.

Bir düşünün, aynı şeyi Google değil de ben önersem, asla kabul etmezsiniz. Siz bu konuda rahatsanız sorun değil, ama ben hakkımda bu kadar bilgi sahibi olunmasından hoşlanmıyorum, bu yüzden Android'e sıcak bakamıyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: m35

elinde madem hazır işletim sistemi var ne diye 5800 gibi bir rezaleti piyasaya sürüp rezil edersin kendini.... demekki hazır degilmiş... kaldı ki 7710 gibi cihazlarda emsalleri olan P9xx serisine göre çok geride kalmıslardı...

Öncelikle siz ne düşünürseniz düşünün 5800 Nokia'nın başarılı olmuş ürünlerinden biridir, çünkü milyonlarca satmıştır ve çevrenize baktığınızda siz de fazlasıyla mutlu bir şekilde kullanan onlarca kişi görürsünüz.

Nokia'yı savunduğumu düşüneceksiniz ama ben de benzer şeyler düşünüyorum 5800 için, aceleye gelmiş ve üzerinde biraz daha çalışılarak doğrudan v30 kalitesindeki firmware ve 2. donanımsal sürümle çıkartılması gereken bir telefondu 5800; ama yine de yıllardır pazar lideri olmasını sağlayan faktörler yüzünden başarılı olabildi.

Ayrıca S60v5 yukarıda bahsettiğim yeniden yapılanma sürecinde Palm gibi pazardan çekilemeyecekleri ve pazara ürün sunmak zorunda oldukları için hazırlanmış, tamamen Nokia malı S60v3-FP2'den, vakıf malı Symbian^4'e dek işletim sisteminin geçireceği değişiklikler konusunda atılan ilk adım sayılabilecek bir geçiş sürümüdür.

Son olarak, iş odaklı üretilen P9xx serisi ile tamamen deneysel ve gençlere yönelik olan 7710'ı karşılaştırmanız biraz abesle iştigal olmuş, SonyEricsson P serisini illa Nokia'lar ile karşılaştıracaksanız S80 serisinden bir cihazla karşılaştırmanız gerek (SonyEricsson P serisini 7710 dan sonra gelen Internet Tablet'lerle de karşılaştıramazsınız, paylaştıkları "dokunmatik ekran kontrolü" hariç tamamen elma ile armut durumu söz konusu)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.