- x
Spot(kaçak) kullananlar,alıcaklar DİKKAT!!!!
1054 Cevap106945 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

123 Mesaj
25 Temmuz 2005; 16:47:30 

valla ben demiyorum..
forumun başında telefonunu verdiğim tt yetkilisi diyor..
bana da mantıklı geldi açıkcası..
yoksa millet o tarihe kadar alır ucuz telefonları 5 ytl ye kayıt ettirir..
düşünsene devlet faturalı olandan %43 para kazanıyor niye 5 ytl ile idare etsin..
hem adamlar bu yasanın çıkıcağını söyledi..buna rağmen alan ve satan kişileri tabii ki cezalandırıcak..
tt yetkilisine dedim ki 14 temmuzdan sonrakileri daha fazla bir para ile kayıt alıyolarmış adam da dedi ki hayır hiç kayıt yapılmayacak ve 5 ay sonra kullanıma kapatılacak..adamlar bu yapıyı oturtmaya çalışıyo..
onlar uğraşırken millet bi yandan spot telefon alırsa bunun kaydı bi türlü tutulmaz..tabii ki bir son tarih olmalı..ha ben aylar önce aldım ama bulunamadı diyenlerde bu devletin işleri çok mükemmel yürütmediğini unutmasın..ama elbet önümüzdeki aylarda onlarında kayıtları eklenicek ve sorun çözülecek..
yaniadamların elinde sizin IMEI nonuz vardır ama daha sisteme girmemişlerdir..düşünün bir ya 33 milyon kişi bu kadar numarayayı pat diye giremezler..bence sağlıklı bir arama sonucu almak için 1 ay daha beklmek gerekir ama telefonunu 14 temmuzdan önce kullananlar rahat olsun..onlara bişey yok..
bize inanmayıp ağustosda spot telefon alanlar da umarım hüsran olmaz..sonuçta bu yasanın bana bi faydası yok..ben zaten hep garantili kullanıyorum...yok yazılım yok arıza uğraşmıyorum kafam rahat..arada zaten 150-200 milyon var..o fark da zamanla kapanıyo..ağustos sonu k750i alıcam..eminim 1 ay önce spot telefon alanlarla aynı parayı vericem...

Ne PC'ler gördüm içinde oyun yok, ne oyunlar gördüm oynayacak PC yok.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Temmuz 2005; 16:51:25 

quote:

Orjinalden alıntı: secco24
ama elbet önümüzdeki aylarda onlarında kayıtları eklenicek ve sorun çözülecek..
yaniadamların elinde sizin IMEI nonuz vardır ama daha sisteme girmemişlerdir..düşünün bir ya 33 milyon kişi bu kadar numarayayı pat diye giremezler..bence sağlıklı bir arama sonucu almak için 1 ay daha beklmek gerekir ama telefonunu 14 temmuzdan önce kullananlar rahat olsun..onlara bişey yok..

heralde bu numaraları tek tek elle girmiyorlar di mi eğer bunlar daha önceden bilgisayar ortamında kayıt altına alındıysa bir veritabanına aktarılması 1-2 saati geçmez. yani ellerinde kayıt varsa girilmiştir hepsi, yoksa daha da girilmez zaten..

123 Mesaj
25 Temmuz 2005; 16:59:05 

ya anlamıyorum ki sizi..
bana ne arkdaşlar yaa..gerçekten bana nee..
ben ne telefoncuyum ne memurum..
isteyen istediği telefonu kullansın..
ben bilginin paylaşılması açısından öğrendiğim şeyleri aktarıyorum..
oluşan durumlarla ilgili de tahminlerimi söylüyorum..
senin telefonun bulunamamış..ne biliim ben niye..
33 milyon tane 15 haneli numaranın bir çok farklı bilgisini sana verelim bir database oluştur bakalım..
kaç yılını alıcak..ordan niye çıkmıyo diye bağırmak kolay..burdaki arkadaşların spotlar kayıt dışı diye çıktı..
yani bazılarının kayıt dışı çıkması seni inandırmıyo ama bazılarının bu şekilde olması benim dediğim şeyi yalanlamaya yetiyo..
herkes istediği şeye inanmakta özgür..ben garntili kullanıyorum ve rahatım..
gerisini spot kullananlar düşünsün..
verdiğim telefonları rayın yada kendiniz telefon bulun arayın..yazı yazın fax çekin..
ama klavyenin başından atıp tutmayın..ben ilhama gelip de yazmadım..araştırdım da yazdım..
dediğim çıkmazsa ne güzel hiç biriniz zarar görmiyeceksiniz..bende sorduğum yetkililerin yalancısı olucam..
ama olmazsa yazık olucak..uyarmak istedim..paşa keyfiniz bilir..araştırmadan yalnızca inanmak istediğiniz şeyi burda bağırarak olmuyo bu işler..dediklerinizin doğruluğunu kanıtlayın yada olması için bişeyler yapın..

Uzaklaştırılmış
25 Temmuz 2005; 17:01:51 

Niye kızıyorsun ki arkadaşım.. Bir şey söyledin, ben de buna teknik bir açıklama getirdim... Benim telefonum niye çıkmadı diye oturup ağlayacak halim yok heralde.. Sana birşey diyen yok yani... Olmadı atarız çöpe, üstüne içeriz bir bardak soğuk su.. sen canını sıkma böyle şeyler için

123 Mesaj
25 Temmuz 2005; 17:05:42 

valla herkes profesör olmuş ya..
ben burda elektronik mühendisiyim..
16.000 tane hazır veriyi bilgisayardan bir başka ortama aktarmak(sağlam olarak) yaklaşık 1.5 saatimi alıyo ki bu bilgiler çok da matah şeyler değil..siz bu olayı heralde excelde hazırlanmış bir liste gibi falan düşünüyorsunuz..20-30 mb bi excel dosyası dimi???tabii..
neyse ya dediğim gibi keyif sizin..numaranız hiç de çıkmaya bilir..
istersen 3 yıllık kullanıcı ol..zaten kaçak telefon kullanarak vergi kaçırma suçu işliyosun..
bir de gidip işlediğin suça karşılık gelen cezaya itiraz et..adamı bağırta bağırta kapatırlar telefonunu..
elinde fatura varsa itiraz edersin..yoksa devlet ne derse o doğru olur..
öyle acaip komik olaylar oluyo ki bu ülkede çok da mantıklı ve doğru ilerleyen bir yapı beklemeyin..
arada mutlaka kayıtsız olup da kayıtlı görünen ve spot olup da kaydı bulunamayan olucak...
elinizde varsa kozunuz itiraz edin ama yok...

5764 Mesaj
25 Temmuz 2005; 17:11:02 

Arkadaşlar 14 temmuzdan önceki kaçak telefon imeileri tespit edilmişmi edilmemişmi bunu bir öğrenebilsek her şey ortaya çıkar. Bunuda ancak telekomda iyi bir tanıdığı olan öğrenebilir. 14 temmuz öncesi ve sonrası için aynı sonuçların çıkmasıda pek umutlandırıcı gelmiyor artık. Çünkü 14 temmuza kadar olanlar tespit edilmiş olup sisteme girilmemiş olabilir. Bir arkadaşta böyle bir şey olsaydı çoktan sisteme girilirdi demiş buda mantıklı. Başka bir konudada arkadaşın birisi bu yasa ile telefonlar kayıt altına alındıktan sonra yeni bir yasa çıkartılacak ve kaçak alarak vergi vermeyenlerden bu vergide alınacakmış.

1569 Mesaj
25 Temmuz 2005; 17:12:13 

zaten 45 gün içinde tam düzelcekmiş sistem ole yazıyodu gazetelerde

1569 Mesaj
25 Temmuz 2005; 17:14:20 

quote:

Orjinalden alıntı: akay635

Arkadaşlar 14 temmuzdan önceki kaçak telefon imeileri tespit edilmişmi edilmemişmi bunu bir öğrenebilsek her şey ortaya çıkar. Bunuda ancak telekomda iyi bir tanıdığı olan öğrenebilir. 14 temmuz öncesi ve sonrası için aynı sonuçların çıkmasıda pek umutlandırıcı gelmiyor artık. Çünkü 14 temmuza kadar olanlar tespit edilmiş olup sisteme girilmemiş olabilir. Bir arkadaşta böyle bir şey olsaydı çoktan sisteme girilirdi demiş buda mantıklı. Başka bir konudada arkadaşın birisi bu yasa ile telefonlar kayıt altına alındıktan sonra yeni bir yasa çıkartılacak ve kaçak alarak vergi vermeyenlerden bu vergide alınacakmış.

şuanda hepsi belli deil zaten 28 agustosa kadar hepsi belli olur ve kayıtlar başlar ayırırlar yani 14 temmuz öncesi ve sonrası diye

Uzaklaştırılmış
25 Temmuz 2005; 17:14:22 

quote:

valla herkes profesör olmuş ya..
ben burda elektronik mühendisiyim..
16.000 tane hazır veriyi bilgisayardan bir başka ortama aktarmak(sağlam olarak) yaklaşık 1.5 saatimi alıyo ki bu bilgiler çok da matah şeyler değil..siz bu olayı heralde excelde hazırlanmış bir liste gibi falan düşünüyorsunuz..20-30 mb bi excel dosyası dimi???tabii..

iyi güzel de... ben de bilgisayar mühendisiyim

ayrıca önceki mesajımda da söyledim.. sen bir şey söylüyorsun ama desteği yok... sadece bu forumda bir çok insan 12 Temmuz öncesinde spot almasına rağmen bulunamadı şeklinde cevap alıyor sistemden... bunu Türkiye genelinde düşünürsen kaç kişi çıkar kimbilir.. benim yasaya bi itirazım yok.. isterlerse hiç af getirmeden kapatsınlar bütün spot telefonları, benim derdim telefonumu kurtarmak değil.. ama madem bir iş yapılıyor, bir af getiriliyor, bunda da bir adalet olmalı di mi.. ayrıca doğubankta spot mal satıldığını sağır sultan bile duymuştur.. bundan yetkililerin haberi yok mu, her gün çatır çatır satış yapıyorlar... yaptırmasınlar o zaman di mi... neyse, bu işler bizi aşar... konu da böylece uzar gider... bekleyip göreceğiz

123 Mesaj
25 Temmuz 2005; 18:11:01 

ya doğubankın öncesini de biliyorum..devlet de biliyo öncesini..doğubank zaten artık eskisi gibi değil ki..
ha devlet daha birçok şeyi bildiği halde engellemiyor..mesela tahtakaledeki tezgahtarlardan haberi yok mu belediyenin??bu mevzular çok farklı..
spot telefon satışında aslında birçok usulsüzlük var..ama devlet bunu engelleyecek olsa yasa çıkmadan önce de engellerdi...şu an doğubankda telefon satılmasının bu yasa ile bi alakası yok..
hem hangi dükkan elindeki spot malları eritmek istemiycek ki??
sonuçda o telefonlar satılmassa onların ellerinde patlıyacak...
dediklerimin desteği devlettir..telefonunu bilmem kaçıncı kez verdim..
aramaya korkuyoruz diyin bitsin..bana dediklerinizi o adama diyin..
ona sorun..burdan atıp tutan sormayanlardır..

7972 Mesaj
25 Temmuz 2005; 18:23:41 

Spot telefon kullanıcısına hiç bir ceza söz konusu değil

İnsanları spottan caydıracak orana çeksinler vergiyi kimse almasın
Verdiğimiz vergilerin kaç tanesi adam gibi kullanılıyor ki de bize faydası oluyor

İşte SSK durumu ortada
Millet ilaç alamıyor

Neyse konuyu budaklandırmayalım.

Böyle yeni yasa hakkında hiç bir devlet görevlisi yetkilisi bizden iyi bilgi sahibi değiller

Hele GSM konusunda bu forumdakilere su bile dökemezler

Nerden araştırdıysan söyle de biz de araştıralım

Ama bu yasayı çıkaran insanlara sorarsan onlar tabii ki 12 temmuz sonrası tel almayın diyecek
Zaten yasa çıkmış her zaman senin benim aleyhime taraflı konuşurlar
Ancak yetkli bir tanıdık olacak
O kişi söyler gerçekleri veya bilen yetkili Medyada çıkıp açıklama yapacak ki olacak olan da bu
Onun dışındaki araştırmaların hepsi boştur.

Ben TSE ye standart soruyorum telefonla ilgili adam 2 aylık izine çıkmış başka kisme yok mu yok diyor bana
Veya standartın adını bilmiyor
Böyle bir ülkede yaşıyorum boşuna fazla vergi veriyorun hayrını görmüyorum
Sen de mühendisim diye ahkam kes buralarda.

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

123 Mesaj
25 Temmuz 2005; 18:32:46 

ben ahkam kesmiyorum..ihtiyacım yok..
benim ne olduğum aslında seni ve senin gibi yargılayıcı düşüncedekileri hiç ilgilendirmez..
sadece arkadaş beni internet kafeden chat yapanlarla karıştırmasın diye söyledim..
o veritabanının 1-2 saatte halledilmesi olayını anlatmak için..
neyse sizle boğuşupda vaktimi öldürmiycem..sabit fikirli insanları bişeylere inandırmak imkansızdır..
bilgileri paylaşmaya çalışıyorum..edindiğim bilgileri..sen o kadar biliyosan imzalı kağıt hazırla ben kefilim bu arkadaşlara de..böy böy bağırmak kolay..
neyse IMEI numarası 15 hane olmalı arkadaşlar..özellikle ericssonlarda bu numara 17 hane çıkıyor..
demin şunu denedim:
15 hane telefon nosu girdim = kayıtlı yazdı.
aynı noyu yanına 1 rakam ekleyip girdim = kayıt bulunamadı yazdı
aynı numarayı 1 numara eksik girdim = 15 hane olmalı yazdı..
yani içinizde numarayı fazla giren arkdaşlar varsa onlara da bulunamadı yazıyo..
eksik numaraya uyarı koymuşlar ama fazla numara girildiğinde uyarı vermiyo..
bazılarınız garantili yada eski kullanıcı olduğu halde bu yüzden bulunamamış olabilir..
hadi bu dediğime de bi kulp takın...bişeyler diyin.ama sakın insanlara yardımcı olmayın ha..aman diyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secco24 -- 25 Temmuz 2005, 18:37:07 >

1339 Mesaj
25 Temmuz 2005; 18:51:23 

quote:

Orjinalden alıntı: tiske

Spot telefon kullanıcısına hiç bir ceza söz konusu değil

İnsanları spottan caydıracak orana çeksinler vergiyi kimse almasın
Verdiğimiz vergilerin kaç tanesi adam gibi kullanılıyor ki de bize faydası oluyor

İşte SSK durumu ortada
Millet ilaç alamıyor

Neyse konuyu budaklandırmayalım.

Böyle yeni yasa hakkında hiç bir devlet görevlisi yetkilisi bizden iyi bilgi sahibi değiller

Hele GSM konusunda bu forumdakilere su bile dökemezler

Nerden araştırdıysan söyle de biz de araştıralım

Ama bu yasayı çıkaran insanlara sorarsan onlar tabii ki 12 temmuz sonrası tel almayın diyecek
Zaten yasa çıkmış her zaman senin benim aleyhime taraflı konuşurlar
Ancak yetkli bir tanıdık olacak
O kişi söyler gerçekleri veya bilen yetkili Medyada çıkıp açıklama yapacak ki olacak olan da bu
Onun dışındaki araştırmaların hepsi boştur.

Ben TSE ye standart soruyorum telefonla ilgili adam 2 aylık izine çıkmış başka kisme yok mu yok diyor bana
Veya standartın adını bilmiyor
Böyle bir ülkede yaşıyorum boşuna fazla vergi veriyorun hayrını görmüyorum
Sen de mühendisim diye ahkam kes buralarda.

+1

64 Mesaj
25 Temmuz 2005; 19:27:38 

şimdi k700 un sony ericsson ilk 15 hanesini alacaz dimi?17 haneli çıkıyor imei numarası çünkü. ya dostlar benim kafam karıştı iyice. ben şimdi 21 temmuzda gaza gelip spot almıştım,adam bana 5 ytl karşılığı olucak dedi. hemen ertesi gün 14 temmuz muhabbetini okudum gazetelerde, yok yasal yaptırım felan.vatanda oldukça ağır bir dille yazmış,kurtuluş yok tarzında okuduysanız görmüşsünüzdür. ben bunu görünce zaten içime sinmemiş olan spotu götürüp garantili aldım,1 günden az kaldı elimde. orda da özel bir sim kart gibi birşey taktılar tele tam anlayamadım,resetleme felan gibi? neyse şimdi ben suçlu durumuna düşermiyim? bu ne karmaşık bir durumdur

5764 Mesaj
25 Temmuz 2005; 19:42:45 

17 haneli yazılsada sadace 15 hanesini alarak sorguluyor.

1339 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:06:48 

quote:

Orjinalden alıntı: sahora

şimdi k700 un sony ericsson ilk 15 hanesini alacaz dimi?17 haneli çıkıyor imei numarası çünkü. ya dostlar benim kafam karıştı iyice. ben şimdi 21 temmuzda gaza gelip spot almıştım,adam bana 5 ytl karşılığı olucak dedi. hemen ertesi gün 14 temmuz muhabbetini okudum gazetelerde, yok yasal yaptırım felan.vatanda oldukça ağır bir dille yazmış,kurtuluş yok tarzında okuduysanız görmüşsünüzdür. ben bunu görünce zaten içime sinmemiş olan spotu götürüp garantili aldım,1 günden az kaldı elimde. orda da özel bir sim kart gibi birşey taktılar tele tam anlayamadım,resetleme felan gibi? neyse şimdi ben suçlu durumuna düşermiyim? bu ne karmaşık bir durumdur

ya denildigi gibiyse sen hattını taktıysan o IMEI nosu nu ilk sen yolladın operatöre ve suclu sen olursun.ama oyle bise yok yani ceza falan yok kullanıcılara

64 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:12:08 

herhangi bir para cezası felan yokmu peki?vatanda oyle birşeyler yazıyordu?14 temmuzdan sonrakilerin hiç bir şekilde kayıt altına alınmayacağını biliyorum da başka bir yaptırım da varmı biliyomusun? ne saçma iştir bu kartı keşke takmaz olaydım.

5764 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:16:30 

1 yıdan 5 yıla kadar hapis cezası. Birde gerçek oluyormuş...

64 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:20:53 

hapis demiyorda para cezası varmış ulan bide ona para odenirse. bişe değil hat arkadaşımın üstüne, onu da böyle şeylerle muhattap etmek istemiyorum. bi kere taktık diye kartı olaz boyle bişey mantıken ama bu işlerde hiç belli olmaz

5764 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:21:58 

Peki kaçak bir telefona diyelimki üç kişi kartını taktı o zaman ne olacak, üç kişi birdenmi suçlu olacak. Tabiki bu olay suç sayılacaksa.

64 Mesaj
25 Temmuz 2005; 20:30:05 

oda bir muamma, kullanıcı bazında suç olmaması gerek. hemde mantıklı bir gerekçen varsa. ama bukadar sert olcağını sanmıyorum direk hattını taktın diye sana karşı bir tavır alınacağını. daha bugun onumde bir sürü spot satıldı kontör alırken,daha tam oturmadı hiç birşey. ama almamak en iyisi. bizde gaza geldik işte almışken iyi bir tane alalaım diye, fiyatlar malum. şuan garantili allahtan elimdeki.

5764 Mesaj
25 Temmuz 2005; 21:31:31 

Şu anda sim kart takılı ve kullanıyorum telefonu, bir problem olurmu?

34 Mesaj
25 Temmuz 2005; 21:39:50 

ya valla
mantık cercevesınde dusununce kullanıcıya değil satıcıya girmesi lazım

şimdi mantık çerçevesınden sıyrılıp türkiye serbest pazar koşullarında düşünüyorum

satıcı ölü bır adamın nufus cuzdanıyla ( ki bu çok olağan bişey ) şirket açtı..satıcı yok aslında aldın sen telefonu haşırt devlet geldi dedi geh bakem yavrii senın telefon bulunamadi nasssı olcak? sende kem küm kübelek dedinn.. ortada 10000 dolar ceza var satıcı yok bunu kim ödesin ? (bu tabi paranoyak bı yaklaşım )

bakın ben bişii diim microsoft ne kadar testisli biliyos dimi..bizim telekomınakasyon kurumuyla danshak gecer ki onlar bıle turkıyede lisanssız kullanıcılarla ugrasamıyolar alıyon xp yı 3 ytlye service pack 2 ytl bıde ınternetten upload yapıyon gelıpte 10000 dolar isteyen gormedım duymadım kasmaca bence bu olaylar ..bizimkilerin bu işi yapabılecek teknık altyapıları yok olay sadece aslında "ÇALINTI" olayını durdurmak bu vesilyele trenden atılan cocuklarının olum nedenlerinden telefonu çıkarmaktır...

Revenge is a Dish best served COLD!!

1339 Mesaj
26 Temmuz 2005; 13:13:04 

quote:

Orjinalden alıntı: akay635

Peki kaçak bir telefona diyelimki üç kişi kartını taktı o zaman ne olacak, üç kişi birdenmi suçlu olacak. Tabiki bu olay suç sayılacaksa.

ilk hangisi taktıysa ceza gelecekse o na gelir....Ya bosverin bunları yok boyle bise

1569 Mesaj
26 Temmuz 2005; 13:20:47 

walla telekominikasyon kurumuna yazdıgım mesaja cewap geldi orda kanun çıktıgında yani 13 temmuzda tespit edilen 12 milyonkaçak cep telefonu kayıt altına alınabilecek diyordu artık ..gerisini siz düşünün tk nın kendi werdigi cevap verdi emaile isterseniz sizde sorun www.tk.gov.tr

123 Mesaj
26 Temmuz 2005; 13:22:47 

ya adamlar telefonu kullanıma kapatıcaz diyo..al sana ceza..ceza diyince akla hep para falan mı gelir..
yok yatırıp falaka yapıcaklar..hatta asarlar..
spot telefonlarda eğer faturanız falan varsa satıcıya ceza var..yoksa bişey yok..şu an spot telefon satmanın bi cezası yok..tabii fatura vermedikleri sürece..
içinizden verdiğim telefonu yada başka bi yeri arayan oldu mu??
ben artık sıkıldım bu konudan çünkü..
birazda insanlar araştırıp yazsın..

123 Mesaj
26 Temmuz 2005; 13:24:47 

spotlar kapanacak bunun kaçarı yok...
ve birileri bu işten hem çok büyük kar aedicek hem de zarar edicek...
hangi tarafta olduğunuza dikkat edin..
luke karanlık tarafa geeeeeeell...

1339 Mesaj
26 Temmuz 2005; 13:29:41 

quote:

ya adamlar telefonu kullanıma kapatıcaz diyo..al sana ceza..ceza diyince akla hep para falan mı gelir..
yok yatırıp falaka yapıcaklar..hatta asarlar..
spot telefonlarda eğer faturanız falan varsa satıcıya ceza var..yoksa bişey yok..şu an spot telefon satmanın bi cezası yok..tabii fatura vermedikleri sürece..
içinizden verdiğim telefonu yada başka bi yeri arayan oldu mu??
ben artık sıkıldım bu konudan çünkü..
birazda insanlar araştırıp yazsın..

bende Fatura yok fiş var olurmu dersin?? aldığım yerden telefon karşılıgı 600Ytl lik fis bu ise yarar mı??

123 Mesaj
26 Temmuz 2005; 14:11:46 

bence olur..
sonuçta fatura verilmesinin nedeni telefonların pahalı şeyler olması ve mali olarak 150-200 ytl fiş sınırı var tam bilmiyorum kaç ama 200 ytlden fazlasına fiş kesememesi lazım...bu miktarın üstüne fatura yazılır..
herif sana öyle komik bir fiş keserek zaten suçlu...bence onu sakla..üstünde eğer telefon falan diye yazıyosa iyi..yok elektronik eşya diyosa kötü..adam bu benden şarj aleti batarya falan aldı der yırtar..

1339 Mesaj
26 Temmuz 2005; 16:33:02 

quote:

bence olur..
sonuçta fatura verilmesinin nedeni telefonların pahalı şeyler olması ve mali olarak 150-200 ytl fiş sınırı var tam bilmiyorum kaç ama 200 ytlden fazlasına fiş kesememesi lazım...bu miktarın üstüne fatura yazılır..
herif sana öyle komik bir fiş keserek zaten suçlu...bence onu sakla..üstünde eğer telefon falan diye yazıyosa iyi..yok elektronik eşya diyosa kötü..adam bu benden şarj aleti batarya falan aldı der yırtar..

telefoncu bizim burda herkes tanıyo onu zaten ark la gittim oyle bi se yapmaz heralde fis kredi kartı fisi ondan sebep bi kerede 600ytl yazıyo.peki ben o adamdan gidip fatura alabilirmiyim???gecmis tarihe ait?

123 Mesaj
27 Temmuz 2005; 12:34:17 

senin fiş dediğin kredi kartı slipi ise hiç bişeye yaramaz...
orda 600 ytl karşılığı mal yada hizmet aldım yazar..
malesef geçmiş tarihe fatura kesilemiyor..
ama sanki bugün almışın gibi yaparsa bugünün tarihine keser..
bence kendini garanti için git 600 olmasa da 300 falan bi fatura kestir..

5865 Mesaj
27 Temmuz 2005; 12:52:31 

quote:

senin fiş dediğin kredi kartı slipi ise hiç bişeye yaramaz...
orda 600 ytl karşılığı mal yada hizmet aldım yazar..
malesef geçmiş tarihe fatura kesilemiyor..
ama sanki bugün almışın gibi yaparsa bugünün tarihine keser..
bence kendini garanti için git 600 olmasa da 300 falan bi fatura kestir..
olumsuz cıktı ise sorgulama faturalı tlf ozaman alacagın faturada ımei no yazsa prb.lem olmaz yoksa??

180 Mesaj
27 Temmuz 2005; 15:03:30 

kardeşim kafanızı yormayın fazla. tüm telefonların kaydını yapacaklar 14 Aralık a kadar. faturası olanlar faturasını gösterecek olmayanlar ise 5 YTL verip IMEI no.sunu kaydettirecek. şu tarihten önce falan diye bir şey yok. faturası olanlar için tlf. aldıkları yer hakkında takibat ve soruşturma yapacak devlet. bunun için faturayı istiyorlar.bugüne kadar giren kaçak tlf. zaten girmiş tutup da geçmişe dönük kaçak tlf. larla mı uğraşacaklar! amaç bundan sonrasında kaçak ve çalıntı telefonları önlemek. 5 YTL az mı!? düşünün 12 milyon kaçak tlf. olduğu söyleniyor. bunun atıyorum 1 milyonu kayıt yaptırsa devletin kasasına girecek bedavadan para 1000000 * 5 YTL = 5000000 YTL yapar! az paramı yani?!..neyse içiniz rahat olsun. 14 Aralık son tarihtir. ondan sonra kaçak tlf. ve çalıntı tlf. olayı biter!..

527 Mesaj
27 Temmuz 2005; 15:49:59 

Yasanın geçici 6. maddesinden çıkan anlam aynen şudur;yasa yürürlüğe girdikten sonra,yani 12 temmuz dan sonra alınan kaçak telefonlar kayıt edilmeyecektir.Bu düzenlemenin amacı 12 temmuzdan öce yasa çıkmamıştı kaçak aldın affediyoruz,ama yasa çıktıktan sonra,yasa olduğunu bile bile kaçak aldın,affetmiyoruz.
Geçici 6. md nin anlamı aynen budur arkadaşlar.
Uygulamayı başka yaparlar bilemem,ama geçici 6. md nin anlamı yukarıdki gibidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dartannyan -- 27 Temmuz 2005, 15:59:16 >

650 Mesaj
27 Temmuz 2005; 15:53:49 

ya birkere vatan gazetesinde çıktı 14 aralık öncesi diye. başka hiçbiryerde böyle haberler çıkmadı. böyle olsaydı medya ve bütün yetkililer ağızlarını yırtana kadar anons yaparlardı 14 temmuzdan sonra spot almayın diye. vatan gazetesinden başka hiçbir kimse böyle birşey demiyor ki vatan gazetesi bile ayrıntılı yazmadı. üstünde bile durmadı. bir cümle ya vardı ya yoktu.

Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır.Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız. " (ATATÜRK)

180 Mesaj
27 Temmuz 2005; 16:40:22 

quote:

Orjinalden alıntı: dartannyan

Yasanın geçici 6. maddesinden çıkan anlam aynen şudur;yasa yürürlüğe girdikten sonra,yani 12 temmuz dan sonra alınan kaçak telefonlar kayıt edilmeyecektir.Bu düzenlemenin amacı 12 temmuzdan öce yasa çıkmamıştı kaçak aldın affediyoruz,ama yasa çıktıktan sonra,yasa olduğunu bile bile kaçak aldın,affetmiyoruz.
Geçici 6. md nin anlamı aynen budur arkadaşlar.
Uygulamayı başka yaparlar bilemem,ama geçici 6. md nin anlamı yukarıdki gibidir.

fatura yoksa ne zaman alıp almadığını nerden bilecek? diyelim ben 20 temmuzda aldım ve gittim kayıt ettirmeye..elimde fatura falan yok. bana ne zaman aldın? diye mi soracaklar? öyle bişey yok. kayıt dışı olan telefonlara 14 Aralık a kadar 2 adet SMS gönderilecek ve kaydınızı yaptırın diye belirtecekler. son tarih 14 Aralık tır. o zamana kadar telefonu ne zaman almış olursan ol gidip kaydını yaptırırsın. Vatan gazetesi bulandırdı ortalığı zaten. başak hiçbir gazete öyle 14 temmuz falan diye bişey yazmadı. zaten mantıklı olan da bu. ne farkeder ha 14 temmuz öncesi almış olsun ha sonra. önemli olan tüm telefonları kayıt altına almak ve bundan sonrasında kaçak/çalıntı olayını bitirmektir. bunca yıl herkesin malumu olan hiç dokunulmadan böyle gelmiş bir olay için 5 aylık bi süre içinde alınacak kaçak tlf. nun hesabını yapacak değiller herhalde...ki 14 Aralıktan sonra da geçerli mazeret sunabilenlerin kayıtları da yapılacak! bunu da unutmamak gerek!

1569 Mesaj
27 Temmuz 2005; 16:43:21 

belirli imeilere yani 14 temmuzdan oceki imeilere mesaj gonderecekler!!!!!!!!

131 Mesaj
27 Temmuz 2005; 17:00:56 

hiç bişi yapamıcaklar. 4 sene önce aldığım telefona bulunamadı diyo, 3 günlük kaçak telefona kayıt dışı dio..

her zamanki gibi eline yüzüne bulaştırmışlar. Bütün telefonları 5ytl ye kaydedecekler.

Chante avec moi, je veux une femme like you...

5764 Mesaj
27 Temmuz 2005; 17:14:13 

Arkadaşlar daha önce söylemiştim yine söylüyorum, Türk Telekom 14 temmuzdan önceki imeileri tespit ettimi etmedimi bunu öğrenmemiz lazım. Buda telekomdaki sağlam bir tanıdıktan öğrenilebilir. Benim birkaç tanıdığım vardı sordum onlarında bilgisi yok. Sizin böyle bir tanıdığınız varsa bir sorun bakalım. Telekom veya GSM' şirketlerinde çalışan üst düzey yetkililer bu işi biliyordur herhalde.

180 Mesaj
27 Temmuz 2005; 17:31:38 

quote:

Orjinalden alıntı: ogguzko

belirli imeilere yani 14 temmuzdan oceki imeilere mesaj gonderecekler!!!!!!!!

adamların elinde kayıt dışı olan IMEI no.ları listesi mi var? diyelim kayıda gidince o listden no.yu bulup da mı eşleştirip kayıt yapacaklar yani? bunu mu diyorsun? IMEI no.larını servis sağlayıcılar toplayabilir. bu da şu demek : kayıt dışı olan tlf. ile 14 temmuzdan önce bir kere de olsa görüşme yapmış olman lazım ki senin IMEI no.nu kayıt dışı listesine alabilmiş olsunlar. yoksa başka nasıl kayıt dışı IMEI listesi oluşturacaklar? biraz karışık o iş.ve saçma. diyelim ben 10 temmuzda aldım ama 1 hafta tlf. u kullanamadım 17 temmuzda SIM kartı takıp görüşme yaptım ve tlf.nun IMEI no.su kayıt dışı listesine alnmadı falan mı yani 3 günle kaybettim öyle mi;?! saçma biraz..ama saçmalıkların çok kolay yapılabildiği bir ülkede yaşadığımız için mümkün değil de değil yani. bakalım ne olduğunu göreceğiz kısa zamanda!..

1569 Mesaj
27 Temmuz 2005; 18:19:41 

12291 Mesaj
27 Temmuz 2005; 22:05:07 

Arkadaşlar benim merak ettiğim bir nokta var.
Şimdi tel 5 mayısta alındı diyelim. O teli de ben o adamdan 16 temmuzda aldım kartımı taktım.
Bu durumda ben bu teli kayıt ettirebilir miyim yoksa tel
14 temmuz sonrası kısmına mı girer

~ FORD MONDEO MK3 2.0 TDCI 130 HP 330 NM GHIA ~
| ABS + EBD | ESP | ASR |
| Hız Sabitleyici | Yağmur Sensörü | Far Sensörü | Otomatik Klima | Elektronik İç Dikiz Aynası | Bluetooth |
| 6 Hava Yastığı | Navimex Navigasyon | Geri Görüş Kamerası | Orijinal Xenon Farlar |

1569 Mesaj
27 Temmuz 2005; 22:05:44 

1456 Mesaj
27 Temmuz 2005; 22:12:12 

bana almanyadan k 700 geldi.Temmuz basında kullanmaya basladım.faturası falanda yok.getirtmemde cok zor bir ihtimal.sizce ne olur halım(sorgulayınca kayıtsız dıyor)

Passat 1.8 Turbo...

96 Mesaj
27 Temmuz 2005; 23:00:23 

14 temmuzdan sonra almak degıl satıcıyle sızın aranızda olan gune devlet ne karısır uyduya mesaj mı gıdıyo satıcı sana 14 temmuzdan sonra satabılır fabrıkadan cıkıs tarıhı 14 temmuz olması gerekır yada sen kacak faturasız telefona sım kartını 14 temmuzdan sora takarsan olur

ehue

7972 Mesaj
28 Temmuz 2005; 8:43:52 

Bu ülkede teröriste bile af geldi
Katile hırsıza af geldi
14 temmuzdan sonra alanlar da kayıt ettirecekler

Ayrıca kim nasıl açıklama yaparsa yapsın
Çıkmış olan Kanun dışında hiç kimse bir işlem yapamaz.
Yeni yasada kullanıcıya bir ceza yazmıyor
12 veya 14 tem sonrası kayıt ettirilemez de yazmıyor

Temel amaç ticaret yapanları kontrol altına almak

Açıklama yapan şahsiyetler sadece vatandaşın spottan caymasını sağlamak için yapıyor

Kesin tarih 14 ARALIK tır
Ne diyor yasada 14 aralık son tarihtir.

180 Mesaj
28 Temmuz 2005; 9:39:02 

TK bilgi edinme servisinden gelen cevap :

Sayın xxxxxxxx,
Bilgi talebiniz incelenmiş olup, Telekomünikasyon Kurumu’nda halen kayıtlı olan GSM telefon makinelerinin IMEI numaralarını http://imei.tk.gov.tr adresinden, telefonunuzun IMEI numarasını rakamlar arasında boşluk bırakmadan yazarak sorgulayabilirsiniz.
2813 sayılı Telsiz Kanunu'nu değiştiren 5392 sayılı kanun ile yasal olmayan GSM telefon makineleri ile ilgili Kurum tarafından yapılacak teknik ve hukuki düzenlemeler sonrasında 1 Eylül 2005 itibariyle kayıt dışı GSM telefon makinesi kullananlara SMS ve basın yoluyla yapılacak duyurularla istenecek bilgi ve belgelerle TK’nin göstereceği yerlere başvurmaları istenecektir. Bilgi ve belgesi olanlar kayıtlarını ücretsiz, bilgi ve belgesi olmayanlar 5 YTL ödeyerek yaptırabileceklerdir. 13 Aralık 2005 tarihine kadar kayıt yaptırmayanların telefonları şebekeden hizmet alamayacaktır.
Bilgilerinizi rica ederim.

Açıklama bu. Gayet açık ve net. 14 temmuz dan falan bahsetmiyor. yalnızca SMS gönderilenlerin kaydı yapılacak ta demiyor. SMS ile bildirilecek diyor. öküz altında buzağı aramanın alemi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lastdeja -- 28 Temmuz 2005, 9:44:14 >

7972 Mesaj
28 Temmuz 2005; 9:58:15 

İnşallah bu TK sözlerinin arkasında durur
Bu yazının üst konu yapılması lazım

Artı Adamların aklında yoksa bile bu forumlara girseler yazıları okusalar valla yapacaklar
Ve de diyecekler ki aralarında

"Ya doğru ya bunu niye biz daha önce düşünemedik ki
HAdi bir yönetmelik çıkartalım"
diyecekler

1339 Mesaj
28 Temmuz 2005; 10:18:00 

TK ya mail atalım foruma baksınlar

180 Mesaj
28 Temmuz 2005; 10:30:12 

quote:

Orjinalden alıntı: tiske

İnşallah bu TK sözlerinin arkasında durur
Bu yazının üst konu yapılması lazım

Artı Adamların aklında yoksa bile bu forumlara girseler yazıları okusalar valla yapacaklar
Ve de diyecekler ki aralarında

"Ya doğru ya bunu niye biz daha önce düşünemedik ki
HAdi bir yönetmelik çıkartalım"
diyecekler

öyle zaten..eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmenin alemi yok..ama onlar aklı başında adamlardır..eşek değiller ya..yapmazlar öyle şey.

28 Mesaj
28 Temmuz 2005; 11:33:18 

üzgünüm o fatura senin hiç bir işine yaramaz bende spot tel kullanıcısıyım bendede var fatura araştırdım o faturalar sahteymiş yani hiç gerek yok

1481 Mesaj
28 Temmuz 2005; 14:32:32 

ya bana agustos icinde yurt disindan tel gelecek orda arkadas almis faturali... bana getirecek onu.. simdi ben bu telefonu yurt disi faturasini gostererek kayıt ettiremez myim?

not: gumruk odemeden...

Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili,biz kendimizden başka herkesin üzüntüsünü üzüntümüz acısını acımız yaptık çünkü.Dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığımız bir insanın göz yaşı bile içimizi parçaladı.
Kedilere ağladık, kuşların yasını tuttuk...Yüreğimizin zayıflığı kimi zaman hayat karşısında bizi zayıf yaptı. Aslında ne güzel şeydir insanın insana yanması sevgili...
Ne güzeldir bilmediğin birinin derdine üzülebilmek ve çare aramak. Ben bütün hayatımda hep üzüldüm, hep yandım.Yaşamak ne güzeldir be sevgili...Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek...Ve o vaz geçilmez sancılarını duyarak hayatın...
Yılmaz Güney...

378 Mesaj
28 Temmuz 2005; 17:24:55 

quote:

Orjinalden alıntı: lastdeja

fatura yoksa ne zaman alıp almadığını nerden bilecek? diyelim ben 20 temmuzda aldım ve gittim kayıt ettirmeye..elimde fatura falan yok. bana ne zaman aldın? diye mi soracaklar? öyle bişey yok. kayıt dışı olan telefonlara 14 Aralık a kadar 2 adet SMS gönderilecek ve kaydınızı yaptırın diye belirtecekler. son tarih 14 Aralık tır. o zamana kadar telefonu ne zaman almış olursan ol gidip kaydını yaptırırsın. Vatan gazetesi bulandırdı ortalığı zaten. başak hiçbir gazete öyle 14 temmuz falan diye bişey yazmadı. zaten mantıklı olan da bu. ne farkeder ha 14 temmuz öncesi almış olsun ha sonra. önemli olan tüm telefonları kayıt altına almak ve bundan sonrasında kaçak/çalıntı olayını bitirmektir. bunca yıl herkesin malumu olan hiç dokunulmadan böyle gelmiş bir olay için 5 aylık bi süre içinde alınacak kaçak tlf. nun hesabını yapacak değiller herhalde...ki 14 Aralıktan sonra da geçerli mazeret sunabilenlerin kayıtları da yapılacak! bunu da unutmamak gerek!

bo topicte okudgum en mantıklı cumlelerdi.tesekkurler LASTDEJA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi katsumoto -- 28 Temmuz 2005, 17:26:33 >

1 Mesaj
28 Temmuz 2005; 18:27:31 

Merhaba,
TK kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 45 günlük süre içinde kayıt işlemlerinin nasıl olacağına dair bir tebliğ yayınlayacak.Ağustos sonu itibarı ile operatörler cep telefonlarına mesaj yollamaya başlayacaklar.
TK ile görüşmeye gittim ve bu konunun kamuoyuna duyurulması için çok büyük hazırlıkları olduğunu ve bütün kamuoyunun bu konudan haberdar olacağını belirttiler.

1245 Mesaj
28 Temmuz 2005; 20:47:24 

14 temmuz sonrası diye bi olay yoktur 14 aralığa kadar her telefon kayıt olabilecek....!

123 Mesaj
29 Temmuz 2005; 11:03:34 

madem son tarih 14 aralık o zaman neden telefoncular ellerindeki o kadar spot telefonu hala yüksek fiyatan satıyor..biraz daha mı beklemeyi düşünüyolar yani..ozaman aralık ayının başında su parasına telefon alıcaz..bişeyler eksik hep ya..yani adamlar hala bi ton spot telefon getiriyolar..satamadıkları noolucak..14 temmuz olayını konuşmayı bıraktım ben..inan da var buna inanmayan da..
valla sahte peygamber gibi olduk ha sayenizde.. müritleriiim beni dinleyin..eşşeği sağlam kazığa bağlayın..bu ülke de bir telefon çıktıktan 2-3 ay sonra zaten spot fiyatına satılıyo..sabredin garantili alın derim..kafanız ahat eder..bence aradaki 100 ytl fark huzura ve garanti korumasına verilir..
bu arada ben 14 temmuz olayına hala inanıyorum..bu devletin ne yapıcağı belli olmaz..e ülke de müsait..
her şey olabilir..bu arada katillere af çıkaranların şu an tuvaletini tek başına yapamadıklarını unutmayın..
af çıkar diye fazla da ümitlenmeyin..

123 Mesaj
29 Temmuz 2005; 11:13:39 

demin baktım da diğer forumlarda adamlar bu 14 temmuz olyı ile ilgili sağlam şeyler yazmış..
yani baya yetkili adamlardan duyduklarını..hatta televizyonda falan duyanlar olmuş..
bunu nasıl yalanlıycaksınız..bu arada ben telefonumu 20 temmuzda kullnadım bana ceza var mı falan demeyin..zaten 500-600 milyonluk telefonunuz çöp olucak daha ne ceza vericekler..o cezalar satana..

1481 Mesaj
29 Temmuz 2005; 13:50:10 

hangi forum bu ?

Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili,biz kendimizden başka herkesin üzüntüsünü üzüntümüz acısını acımız yaptık çünkü.Dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığımız bir insanın göz yaşı bile içimizi parçaladı.
Kedilere ağladık, kuşların yasını tuttuk...Yüreğimizin zayıflığı kimi zaman hayat karşısında bizi zayıf yaptı. Aslında ne güzel şeydir insanın insana yanması sevgili...
Ne güzeldir bilmediğin birinin derdine üzülebilmek ve çare aramak. Ben bütün hayatımda hep üzüldüm, hep yandım.Yaşamak ne güzeldir be sevgili...Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek...Ve o vaz geçilmez sancılarını duyarak hayatın...
Yılmaz Güney...

1481 Mesaj
29 Temmuz 2005; 14:54:20