Şimdi Ara

Windows 8 ve AMD Bulldozer mimarisi 128-bit destekli olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
8.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Endüstri tarafından merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 7'yi 22 Ekim'de duyurmaya hazırlanan Microsoft'un yazılım geliştirme ekibi Windows 8 üzerindeki çalışmalarına uzunca bir süre önce başladı. Son çıkan yol haritasına göre 2012 yılında lanse edileceği ön görülen Windows 8 için çekirdeğin baştan yazılacağı iddia edilirken, tahmin edileceği üzere Microsoft cephesinden henüz resmi herhangi bir açıklama ya da doğrulama yapılmış değil. Ancak Microsoft çalışanalarının sosyal paylaşım ortamlarındaki kişisel hesapları yeni bilgilerin elde edilmesi adına kimi zaman referans kaynak işlevi görebiliyor.

Microsoft'un kıdemli ar-ge uzmanlarından Rebert Morgan'ın Linked-in sitesinde hesabında paylaştığı temel bazı bilgiler sayesinde Microsoft'un 128-bit çalışmalarıyla ilgili önemli ipuçları elde edildi. Microsoft'a 2002 yılında katılan Robert Morgan profilinde paylaştığı bilgilerde, orta ve uzun dönem stratejik proje planlamaları için yüksek güvenlik bölümünde görev aldığını ifade ederken, Windows 8 çekirdeği ve Windows 9 projeleri için 128-bit mimari uyumluluğu üzerinde çalıştıklarını ve bu süreçte Intel, AMD, HP ve IBM gibi sektör devi isimlerle iş birliği içerisinde olduklarının belirtiyor.

Linked-in hesabı kapatılan Robert Morgan, 128-bit mimarisinin (IA-128) mevcut IA-64 mimarisi ile uyumu üzerine çalışmalarını sürdürürken en azından mevcut bilgiler, Windows 8 için çekirdeğin baştan yazılacağını ve muhtemelen Windows 9'un da Windows 8 yapısını temel alabileceğini işaret ediyor. Öte yandan donanım tarafında da bazı yeni gelişmeler yok değil. 64-bit konusunda rakibi Intel'den önce davranan ve işlemcilerini Nisan 2003 kullanıma sunmaya başlayan AMD'nin 2011'de yani Windows 8'den bir yıl önce lanse edilmesi beklenen Bulldozer mimarisinde 128-bit desteği sunacağı da iddia ediliyor.

• Güzel gelişmeler Fakat Forumda Bu başlık altında hemen genel yorum profili şu olucaktır " 64 bit ten ne gördükki 128 bit 'i bekleyelim "
  • 64 bit ten ne gördükki 128 bit 'i bekleyelim
  • valla aynen dogru 32 bitle 64 bit arasında tek gordugumuz fark 4gb ve üzeri rami desteklemesi onun dısnda ne gördük demi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULYSES

64 bit ten ne gördükki 128 bit 'i bekleyelim

128-bit iyidir Performans artışı olacaktır kesinlikle.

quote:

Orijinalden alıntı: mustafa1403

Valla aynen dogru 32 bitle 64 bit arasında tek gordugumuz fark 4gb ve üzeri rami desteklemesi onun dısnda ne gördük demi

64-Bit destekli render vb yazılımları ya da 64-bit destekli sayısal hesap yapan veri işlem programları 32-bit muaddillerine göre biraz daha hızlı çalışmakta RAM desteği ama tabi en büyük avantajı olmuştu

http://www.extremetech.com/article2/0,2845,2280812,00.asp (Bir çok test var, diğer sayfalarda)
    http://64-bit-computers.com/windows-vista-32-bit-vs-64-bit-benchmark.html (Özellikle FPU (Floating point unit, yani kayar noktalı sayı, yaaani tam sayı olmayan 2,5 gibi) perforamansı çok artmış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 9 Ekim 2009; 11:21:41 >

• 32 bitten 64 e geçince süper ir hız artışı oldu. 128de de muhakkak olacaktır.
  • 128 bit olunca, işlemci değişimi yetecek mi? Yoksa anakart v.s. değiştirmeye gerek olacak mı?
  • Muhtemelen değiştirirler çünkü günümüz bellek kontrolcüleri veya kuzey köprüleri 128-bit'e uygun olmayabilir.
  • bir de 64 bitten ne gördük kü demezler mi...
  • 64 bitin üzeri şu anda hiç gereği olmayan bir teknoloji. Bence bu tip bir gereklilik için daha yıllar var. Nedenine gelirsek;

32 bit en fazla 3.3 gigabyte ram adreslemesi yapabiliyordu,
    64 bit ise 17.2 milyar gigabyte ya da 16.8 milyon terabyte ram adreslemesi yapabilir.

Hal böyleyken, yani sistemlerimize 17.2 milyar gigabyte ram takmışız, yetmemiş de 128 bit peşinde koşmaya başlamışız.
  • @Father Torque

Veriyolu genişliğinin sadece adreslenebilecek bellek miktarını ilgilendirdiğini mi düşünüyorsunuz?
  • Daha 64bit bile tam olarak yerleşmemişken 128'den bahsetmek saçmalık. İlk 64bit işlemci 2003 yılında çıkmış, üzerinden 7 yıl geçmiş ve hala 64bit baskın durumda değil!... Buna göre düşünürsek artık siz hesaplayın 128bit'in ne zaman yerleşeceğini.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HexfeT

@Father Torque

Veriyolu genişliğinin sadece adreslenebilecek bellek miktarını ilgilendirdiğini mi düşünüyorsunuz?

Veri yolu genişliğinden bahsetmiyorum. Bir bilgisayara takılabilecek en fazla ram miktarından bahsediyorum. 64bit makinaya 17.2 milyar gb ram takabiliriz diyorum. Ancak anladığım kadarıyla AMD'nin stratejisi başka, 64bitte olduğu gibi bu teknolojinin de lisansını almak için harekete geçmişler sanırım.
  • Windows 8'i yalnızca 64 bit olarak çıkarsalar da programcılar işlemcilerimizin hakkını verebilecek uygulamalar ortaya koysa çok güzel olur.
  • bence 32 bit , 64 veya 128 bit gibi bişi yapacaklarına tek bir sistem yapım kullandıgımız makına ne kadar yuksek ozellik te ise okadar veriyolu vs seyleri kullansın yada tek tip windows olsun

böyle düşünme sebebim programcılar neye gore üretim yapacağını bilmiyor yada ürettikleri her türlü yazılımın fiyatı artıyor bizlerin sistem gereksinimi için para harcamamız gerekiyor vs vs

Ha diyeceksiniz adamların amacı o saaten para kazanmak için bişiler içat edip aynı teknolojiyi farklıymıs gibi satmak bence 32 bit sistemle 64 bit arasında bi fark yok varsa bunu kanıtlasınlar derim

benim ve arkadsaımın sistami aynı sadece benim ekran kartım 3870 onunki 4850 tek fark bu işletim sistemi benim ki 64 bit onunki 32 bit performans testlerınde benden onde 3d mark ta 13000 kusur puan ben alıyorum arkadasım 14700 gibi bir deger alıyormadem bu 64 bit okadar hızlı bir teknoloji ki benim pc özelliklerim düşük olsa bile bu makina ile aynı performansı yakalayabilmem gerekmezmi

Sadece 3dmark testi yapmadık aklınıza gelen her türlü testi yaptık

bunun içinde aynı teknolojiyi ismini değiştirip saattıklarını düşünüyorum

• 32bit yavaş yavaş emekliye ayrılmalı bence zaten.
  • yapılması gereken 8 ile birlikte 32 bite veda etmektir artık ama sanırım intelin x86 lisansı yüzünden daha çok ekmek yemek isteyecektir ve 32bite veda asla olmayacak kanımca...
    piyasaya 64-128 bit olarak iki sürüm sunmalılar. ayrıca bi arkadaş sadece adreslenebilen ram a bağlamış olayı ki öyle bile olsa 2011 de 4gb ram şimdidin 1gb ı gibi kalıcaktır güncel uygulamaların ihtiyaçları karşısında. hatırlarsanız xp ilk çıktığında 256mb ram yeterliydi sistemin stabilitesi için vista ile bu min 1gb oldu w7 önerilen 1-2 yine w8 de min 2gb önerilecek birde yanına zamanın oyunları eklenince zaten 3.25gb ram devede kulak kalacak...
  • 64 bit ten ne gördükki 128 bit 'i bekleyelim..:)))
  • 64 bit işletim sisteminin farkı 64bitlik yazılımlarla ortaya çıkıyor. 4GB ve üzeri ram kısmını zaten herkes biliyor.

Yazılımcılara çok iş düşüyor yine. 128bit olayı ilk etapta sunucular için iyi olur.
  • öyle demein gençler:)64 bit için yazılmış programları kullandığınızda farkı görürsünüz...Win7 64 bit kullandığımda 32 ye göre fark oldukça belirgindi ama programların 64 bit desteği çok düşük hala problem bu...128 bit için daha çok yol var:)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.