- x
Kablo modemi kablosuz yapmak
233 Cevap104675 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 15:35:14 

kablonet kablolu modemi ,kablosuz yapmak istiyorum ne yapmam lazım help pls ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skyy -- 26 Temmuz 2012; 13:09:56 >

956 Mesaj
8 Ekim 2009; 17:46:30 

Ben bunu 4 ay önce arkadaşım için aldım. Netmaster modeme taktım sorunsuz olarak kullanıyor. Kurulumu basit. http://www.hepsiburada....d=410&productid=bd71638

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 18:13:39 

quote:

Orijinalden alıntı: skyy
kablolu modemi (kablo modem adls diil ) kablosuz yapmak istiyorum ne yapmam lazım help pls ..

Merhaba,
Uydunet internet bağlantınız kablosuz hale getirmek için 3 yöntem var.
1. Mevcut modemi kablosuz olanı ile değiştirmek. Bu yöntem çok pahalı olup yaklaşık en az 170 TL
2. Kablosuz router almak. Bu sayede interneti hem kablosuz yapar hem de istediğiniz kadar paylaşırsınız. En az maliyet 50 TL
3. Elinizde kullanmadığınız bir kablosuz ADSL modem varsa onu AP'ye dönüştürüp kablosuz internet kullanabilirsiniz. Ama bu yöntemle en çok 2 bilgisayara internet dağıtabilirsiniz.

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 20:48:26 

elimde kablosuz adsl airties rt 205 modem war ap ye nasıl dönüştrcem bilgi werirsen sewinirim ilgine teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skyy -- 8 Ekim 2009; 20:49:34 >

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 20:57:00 

Modemin arayüzüne girip LAN bölümünden DHCP'yi iptal edin.

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:02:15 

kablosuz adsl modemin mi dhcp yi iptal etcem hocam .. peki birbirine bağlantıyı nasıl yapıcam .. ilgin için çok teşekkür ederin

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:07:22 

Evet, elinizdeki RT205 modemin LAN bölümünden DHCP'yi iptal edeceksiniz. Sonra uydunet modem ve RT205 modemi ethernet kablosu ile bağlayacaksınız. Bu şekilde rahatlıkla internet bağlantınız olur. Tabi önceden modemde şifreleme vs. ayarlarını yapın.
Eğer başka bir bilgisayara ethernetten bağlantı verecekseniz o zaman araya bir switch takacak veya 4 portlu kablosuz modem kullanacaksınız.

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:12:07 

quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

Evet, elinizdeki RT205 modemin LAN bölümünden DHCP'yi iptal edeceksiniz. Sonra uydunet modem ve RT205 modemi ethernet kablosu ile bağlayacaksınız. Bu şekilde rahatlıkla internet bağlantınız olur. Tabi önceden modemde şifreleme vs. ayarlarını yapın.
Eğer başka bir bilgisayara ethernetten bağlantı verecekseniz o zaman araya bir switch takacak veya 4 portlu kablosuz modem kullanacaksınız.

hocam ilgi we alakana çok teşekkür ederim kara kara düşünüyodum nası kablosuz yapıcam diye çok saol

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:13:38 

Rica ederim, kolay gelsin.

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:29:03 

peki kablosuz olunca neden 2 kişi yararlanabiliyo .. sonuçta kablosuz olmuyomu

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:46:46 

İşin mantığı şu: kullanmakta olduğunuz uydunet modemin router ve DHCP sunucu özelliği yok. Dolayısı ile bu modeme bağlanan bilgisayar otomatik IP istediğinde bu talebe cevap İSS'den yani merkezden gelir. Dolayısı ile uydunet bağlantısında bilgisayarın aldığı IP public bir IP'dir, yani internette kullanılan IP'lerden. İnternette kullanılan IP sayısı sınırlı ve İSS verdiği her IP için kira parası öder. Bu nedenle İSS fazla IP vermek istemez. Pratikte İSS en çok 2 IP veriyor. Tek IP bile verebilir. İşte bu nedenle basit uydunet modemle yapılan internet bağlantısnda en çok 2 bilgisayar internete çıkabiliyor.
Ancak bir Router bağlanırsa bu sorun ortadan kalkar, routerın kendisi İSS'den IP alır. Sonra kendinden IP talep eden istenen sayıdaki bilgisayarlara IP verip internete çıkartır.
Şimdi diyeceksinki elimdeki RT205 modemde router ve DHCP özelliği var. Neden bunu kullanamıyorum ve üstelik DHCP özelliğini kapatıyorum!
RT205 modemde router özelliği var ama bu router fonksiyonu modemin ethernet portları (kablosuz portu dahil) ile ADSL portu arasındadır. Dolayısı ile ADSL modemleri bu tür amaçlar için router olarak kullanamayız. Ancak DHPC özelliğini devre dışı bırakıp AP gibi kullanabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 8 Ekim 2009; 22:15:17 >

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 21:57:52 

hocam tekrar çok teşekkür ederim bana zaman ayırdığın için ..

1680 Mesaj
8 Ekim 2009; 22:12:19 

Rica ederim. Faydalı olması ümidiyle...

79 Mesaj
8 Ekim 2009; 22:22:54 

çok faydalı oldu ve inanılmaz işime yaradı

79 Mesaj
10 Ekim 2009; 19:00:00 

[font="Verdana"]ramazan hocam umarım ordasındır kablomodemi rt205 e bağladım fakat bağlantı kuramadım . kablomdemi cd ile yüklemem gereklmi

1680 Mesaj
10 Ekim 2009; 23:00:05 

"Bağlantı kuramadım" dediğiniz şey tam olarak nedir?
Ayarlar vs. için kesinlikle CD'ye ihtiyacınız yok.
Şu ana kadar yapabildikleriniz/yapamadıklarınızı anlatabilir misiniz? Hangi noktada kaldıysanız oradan çözüm üretelim.

79 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:03:03 

ramazan hocam epeyce uğraşımın sonunda halletim sorunu ilgin için çok teşekkür ederim

1680 Mesaj
11 Ekim 2009; 18:22:06 

Rica ederim. Problemin çözülmesine sevindim.
Selamlar...

119 Mesaj
13 Ekim 2009; 18:30:06 

Peki aynı şekilde kablo net ve kablo modem kullanıcısıysak modemden gelen interneti bir notebook ile wireless yapmamız mümkünmüdür.Yani notebook un içindeki wireless kartı dağıtıcı olarak kullanıp başka bir notebook ile wirelesstan internete girebilirmiyiz yoksa mutlaka modemimizin wireless özellikli bir modem olmasımı gerekir?

Modem 1 port ethernet 1 port usb ; ethernet kablosunu notebook bağlayıp ağ ayarlarından yada oluyorsa her nasılsa interneti wireless yapmak ve başka bir notebook ile internete girmek istiyorum mümkünmüdür?

==> DÜKKANIM <==

1680 Mesaj
13 Ekim 2009; 18:37:59 

Bahsettiğinizi yapmanız mümkündür.
Notebooklardan birisi uydunet modeme bağlanır. Aynı notebokta internet paylaşımı aktive edilir.
İki notebook arasında Ad-Hoc denen yöntemle notebooklar birbirine bağlanır ve bu şekilde internet paylaşılmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 14 Ekim 2009; 16:13:46 >

119 Mesaj
14 Ekim 2009; 15:53:45 

Ramazan Bey bu mevzu ile ilgili bir konu vardı okumuştum tam olarak ve ayrıntılı bir şekilde nasıl yapılacağı anlatılıyordu malesef bulamadım pek bilgim yok ayrıntılı bir şekilde ayarları veya nasıl yapılacağını gösteren bir döküman varsa yada yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

==> DÜKKANIM <==

188 Mesaj
15 Ekim 2009; 18:20:19 

Merhaba,

Su anda elimde sadece tek bir modem var ve iki bilgisayar buna ethernet yoluyla baglaniyor. Kablosuz modeme gecmeyi dusunuyorum ama arastirdikca aklim iyice karisti. Su anda modem 3. katta, ve olurda kablosuz modem veya router alacak olursam o da 3. katta duracak. Ben bu modeme 6. kattan da baglanmak istyorum. Kimi modemler arada duvar oldugundan dolayi baglanti saglayamiyormus. Sormak istediklerime gelirsek;

1)ramazan beyin dedigi gibi router alarak 3. kattan 6.kata kablosuz baglanabilirmiyim?
2)yeni bir modem alicak olursam, veri gucu ne kadar olmali ki 3. kattan 6. katta baglanmak istedigimde sorunla karsilasmayayim? Onerebileceginiz bir modem var mi?

I won't suffer, be broken
Get tired, or wasted
Surrender to nothing...

345 Mesaj
16 Ekim 2009; 0:47:35 

Gerekenler yazılmış::::)))

hsevik by ESK.TKN

119 Mesaj
24 Ekim 2009; 15:58:24 

Gerekenler yazılmış demek ne demek hiç bir şey yazılmamış.Ben genede araştırıp buldum ihtiyacı olan arkadaşlar bu adımları izleyerek Ad Hoc bağlantısı kurabilirler.Kablo net kullanıyorum bir laptopu kablo ile ikinci laptop ise wireles olarak Ad Hoc ağı ile internete giriyorum.

Metin Alıntıdır.

Birinci bilgisayarın ayarları

Kablosuz ağ kartını bilgisayarınıza kurduktan sonra sağ alt köşede küçük bir anten ikonu belirecektir. Bu ikona tıkladığınızda karşınıza “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresi çıkar. Eğer etrafta başka kablosuz ağlar varsa pencereniz sağında bu ağların bir listesini görebilirsiniz. Fakat bizim şimdilik bu kısımla bir işimiz yok. Bunun yerine pencerenin sol alt köşesindeki “Gelişmiş ayarları değiştir” düğmesine basın.

Açılan “Kablosuz ağ bağlantıları özellikleri” penceresinde “Genel sekmesi” altında “Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)”’yi seçin “Özellikler” düğmesine basın. Burada “Otomatik olarak bir IP adresi al” kısmının seçili olduğundan emin olun. “Tamam” düğmesine basarak bir önceki pencereye dönün ve “Kablosuz Ağlar” sekmesine gelin. Burada “Yeğlenen ağlar” yazısının altındaki penceredeki (eğer varsa) bütün diğer kalbosuz ağları seçin ve “Kaldır” düğmesini kullanarak kaldırın. Daha sonra sağ alt köşedeki “Gelişmiş” düğmesine basın. Açılan pencerede “Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin. “Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlan” yazısının yanındaki kutu boş olmalıdır. “Kapat” düğmesine basarak önceki pencereye geri dönün.

Kendi ağımızı kuralım

Şimdi sıra kendi bilgisayardan bilgisayara ağımızı kurmakta. Şu anda “Yeğlenen ağlar” penceresinin altındaki pencere tamamen boş olmalıdır. Ekle düğmesine basarak kendi ağımızı oluşturmaya başlayalım.

Karşınıza çıkan pencerede öncelikle ağımızın adını vermemiz gerekiyor. Ağ adı (SSID) olarak “adhoc” (ya da kendi istediğiniz bir isim) yazın. Ağ kimlik doğrulamasını “Açık” ve veri şifrelemeyi WEP olarak seçin. (WEP'i seçmemizin sebebi daha yaygın olarak destek verilmesidir. Eğer kablosuz ağ kartlarınızın ikisi de destekliyorsa WPA daha güvenli bir şifreleme sunacaktır) Daha sonra “Anahtar benim için sağlandı” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırın. Böylece kendi ağ anahtarınızı girmeniz mümkün olacaktır. Ağ anahtarı kısmına 5 (Eğer kartınız destekliyorsa veri şifreleme olarak WPA veya şifre olarak 13 karakterlik bir parola girebilirsiniz.) Ağ anahtarını onayla kısmında parolayı tekrar yazın. Tamam düğmesine bastığınızda artık yeğlenen ağlar yazısının altında “adhoc” ağını görebilirsiniz. Diğer bilgisayar yapılandırılmadığı için şimdilik üstünde bir çarpı işareti olacak. Tamam diyerek pencereyi kapatın ve diğer bilgisayara geçin.

İkinci bilgisayarı ayarlayalım

Kablosuz ağ kartını taktıktan sonra yine sağ alt köşedeki ikona basarak “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresini açın. Bu sefer açılan pencerenin sağında birinci bilgisayarda oluşturduğunuz “adhoc” ağını göreceksiniz.

Bu ağı seçin ve “Bağlan” düğmesine basın. Bilgisayar size birinci bilgisayarda belirlediğiniz kodu soracaktır. yazıp tamam düğmesine basın. Windows bilgisayara otomatik bir IP adresi atardıktan sonra artık bağlantınız hazır. Bağlantınızı denemek için her iki bilgisayarda da birer klasörü paylaştırın ve masaüstündeki ağ bağlantılarım penceresine tıklayarak “Çalışma grubu bilgisayarlarını göster” yazısına basın. Kablosuz “adhoc” ağına bağlı bilgisayarlar ve paylaştırılan klasöleri buradan görebilirsiniz. (IP’lerin atanması ve bilgisayarların birbirini görmesi bir iki dakika sürebilir. Eğer bağlantı oluşmazsa tekrar SSID ve parolayı kontrol edin. Ayrıca ikinci bilgisayarda da “Otomatik olarak bir IP adresi al” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.)

Internet’i paylaşın

Artık kablosuz bir ağınız olduğuna göre Internet’i de bu ağ üzerinden paylaştırabilirsiniz. Bunun için;

Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

Açılan pencerede Internet bağlantısını sağlayan bağlantıyı (Çevirmeli ağ, ADSL) seçin ve sağ tıklayın.

Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.

Tamam düğmesine bastığınızda ikinci bilgisayar da internet erişimine sahip olacaktır. Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından 192.168.0.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar adhoc ağına bağlanmanız gerekebilir.

==> DÜKKANIM <==

2609 Mesaj
24 Kasım 2009; 21:30:38 

quote:

Kablosuz router almak

örnek bir ilan gösterebilirmisiniz acaba?

35 Mesaj
30 Kasım 2009; 13:29:44 

kablo net iki senelik abonelik taahhütü karşılığında bana scientifik atlanta 2203 hediye etti bu modemle rt 205 i kullanarak wireless olarak iki bilgisayar girilemior.dhcp kapalı olsa bile ancak bir bilgisayardan giriş yapabildim ancak aynı modeme sahip olanlar boşuna denemesin

3 Mesaj
23 Ağustos 2010; 17:35:35 

Sayın Ramazan Hocam,
Ben kablonet üyesiyim ve modemim kablolu,Ancak bunu kablosuz yapmak istiyorum ,elimde DATRON kablosuz modem var.
Yukarıda anlattığınız gibi modemin içine girip Lan bölümünden DHCP yi iptal etmek istedim ama Lan bölümünü bir türlü bulamadım.Bu konuda yardım ederseniz sevinirim selamlar.

123 Mesaj
8 Eylül 2010; 23:11:14 

Arkadaşlar size sorum şöyle :

Tek portlu kablolu olan bir modemi diger olan olan wirless olan modemin lan portundan her ikisini baglasak
wirlessi kullanırmıyız .

123 Mesaj
8 Eylül 2010; 23:15:29 

OLAYIM BUNU ANLATMAK İSTEDİM . BU OLURMU ?????

0

Ekteki dosya (1)

1680 Mesaj
10 Eylül 2010; 18:26:20 

quote:

Orijinalden alıntı: jbl_gto
OLAYIM BUNU ANLATMAK İSTEDİM . BU OLURMU ?????

Evet, kullanma şansınz var. Yapılacak işlemler için yukarıdaki mesajları inceleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 10 Eylül 2010; 19:27:38 >

80 Mesaj
23 Ocak 2011; 19:33:31 

Elimde Uydunet uyumlu kablolu modem var. Bunu kablosuz yapmak istiyorum. Herhangi bir kablosuz router alsam olur mu? Yoksa illa ki Uydunet uyumlu Router mi gerekiyor?

1680 Mesaj
23 Ocak 2011; 20:50:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Matemars
Elimde Uydunet uyumlu kablolu modem var. Bunu kablosuz yapmak istiyorum. Herhangi bir kablosuz router alsam olur mu? Yoksa illa ki Uydunet uyumlu Router mi gerekiyor?

Herhangi bir kablosuz router işinizi görür.

80 Mesaj
24 Ocak 2011; 16:55:25 

Emin olmak için şeklini de çizdim; Böyle bir şey yapabilir miyim?
0

1680 Mesaj
24 Ocak 2011; 18:57:11 

Evet, çizdiğiniz şema doğrudur. Routeri tam olarak şematize ettiğiniz şekilde bağlayacaksınız. Ondan sonra ister kablosuz isterseniz ethernet kablosu ile dilediğiniz kadar bilgisayara internet dağıtabilirsiniz.

80 Mesaj
24 Ocak 2011; 20:36:17 

Çok teşekkür ederim.

1680 Mesaj
25 Ocak 2011; 0:03:49 

Rica ederim, kolay gelsin...

387 Mesaj
25 Ocak 2011; 11:24:32 

@ramazanyalcin; Bunun tersi de mümkün müdür?

Elimde bir tane Kablosuz modem airties 205 ( bir tane ethernet çıkışı var ) ve bir tane airties kablolu 4 ethernet çıkışı olan bir tane modem var.!!

Kablolu modem ile kablosuz modemi baglayabilir miyim? Kablolu modemi router gibi kullanabilir miyim?

Evde kabloyla bağlanan cihazlar var TV (DLNA ) , Harddisk gibi... Bunları DLNA ile modeme bağlamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

:)

1680 Mesaj
25 Ocak 2011; 14:25:45 

quote:

Orijinalden alıntı: nailefendi
@ramazanyalcin; Bunun tersi de mümkün müdür?
Elimde bir tane Kablosuz modem airties 205 ( bir tane ethernet çıkışı var ) ve bir tane airties kablolu 4 ethernet çıkışı olan bir tane modem var.!!

Kullandığınız internet bağlantı türü nedir? ADSL? Kablointernet? Buna göre cevaplar değişir.
Eğer kablointernet kullanıyorsanız mevcuttaki modemlerle bağımsız olarak istediğiniz kadar internet dağıtımı yapamazsınız.

387 Mesaj
25 Ocak 2011; 15:01:31 

Hayır ADSL kullanıyorum ve adsl modemden bir tane network kablo cıkısı var ben bunu eski modemim ile çoklamak istiyorum. Mümkün olabilir mi?

1680 Mesaj
25 Ocak 2011; 15:17:51 

Mevcutta aktif olarak kullanmakta olduğunuz adsl modeme diğer modemleri de bağlayıp kullaanabilirsiniz. Ama önemli noktalar ve yapılacak basit bir kaç ayar var.
4 portlu olan modemin ayarlarına girip LAN bölümünde DHCP'yi iptal edin. Bu andan itibaren modem artık basit bir switch gibi çalışacaktır. Diğer modemden gelen ethernet kablosunu u modemin ethernet portuna bağlayıp diğer portlardan internet çıkışları alabilirsiniz. Yapılacak bir ayar daha var: IP değişikliği Modemlerin çoğunda varsayılan IP genelde aynıdır. Dolayısı ile IP çakışması olmaması için internet çıkışı veren modemin kullandığı IP'yi öğrenip switch gibi kullanılacak olandaki IP'yi diğer modeminki ile aynı gurupta ama başka bir IP ile değiştirin. Aksi halde IP çakışması riski var.
Mesela: AirTies modemlerde IP genelde 192.168.2.1'dir. İkinci modeminkini 192.168.2.200 yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 25 Ocak 2011; 15:24:45 >

387 Mesaj
25 Ocak 2011; 15:32:11 

Teşşekürler! Bu işime yarıyacak sanırım.

Ben mevcutta WD HD world edition kullanıyorum. ethernet üzerinden aga baglı ve tüm bil burdan yedekleniyor. Şu anki durumda switch olarak bagladıgım modeme bu Harddiski baglasam hızı degismeden aynı şekilde kullanmaya devam edebilir miyim?

cevapladığınız için teşekkürler!

1680 Mesaj
25 Ocak 2011; 15:38:34 

Bir ağdaki data trafiği hızı ağı aynı anda kaç bilgisayarın aktif olarak kullandığı ile ilgili bir durumdur. Dolayısı ile hız için kesin bir şey denemez. Ancak switch gibi kullanılacak olan modemdeki ethernet portları 100 mbps değerindedir. Buda teorik olarak 10 MB/s gibi bir hız sağlar. Eğer fazla miktarda data akışı (mesela gigabaytlarca data) olacaksa o zaman planlamayı değiştirmek belkide ağı gigabit olarak değiştirmek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 25 Ocak 2011; 15:41:44 >

2246 Mesaj
24 Nisan 2011; 23:19:05 

arkadaşlar bende uyduneete geçmeyi düşünüyorum(ttnetin fiyatlarından dolayı) ve şu sıralar olan 1 yıl %50 indirimli kampanyasından yararlanmayı düşünüyorum.

elimde tek portlu wireeles tplink adsl modem var.evde 2 laptop ile internet kullanıyoruz.netten uygun fiyata kablolu modem buldum(uydunet uyumlu) askey marka.yukarda bi arkadaş birr modelde sorun yaşadığını söylemiş.bende o yüzden burda sorup ona göre satın almayı düşünüyorum.bu askey kablolu kablo modem ile bnm wireless modemi birleştirerek 2 laptop üzerinden wireless olarak internet bağlanısı sağlamak mümkünmüdr?

fiat palio 1.3multijet-LG-G2

47 Mesaj
25 Nisan 2011; 23:58:57 

Access point modemden ip almıyor.
Merhaba Arkadaşlar;
Ev ortamında kablolu modemimi kablosuza çevirdim. Daha iyi çekmesi için modemden bir noktaya kadar kablo çektim ve access pointi merkezi bir yerde konumlandırdım. Bir süre kullandım ama ne olduysa artık ayarlarla mı oynadım bilemiyorum durup dururken access point çalışmamaya başladı. Arızalanmıştr düşüncesiyle servise gönderdim. Gerçi onlarda bişey bulamadılar. Daha doğrusu servise göndereceğiz diye benden haber beklemişler. Neyse sorunu çözmek adına bu sefer TP-Link marka bir router aldım Ama o da aynı sorunu çıkardı Yani kablolu modemden IP almıyordu. Bunun farkına varında sevise bıraktım access pointin de arızalı olmadığna karar vererek geri aldım. Şu anda elimde hem access point, hem de router olmasına rağmen malesef evde kablosuz bağlantı kullanamıyorum. Defalarca her iki ürünü resetleyim yeniden kurmama rağmen bağlantılarda sınırlı bağlantı deniliyor.
Sizlerden ricam bu işten çok fazla anlamayan biri olarak bana en basit haliyle ne yapmam gerektiğidir.
Şimdiden teşekkürler.

Alışverişler:
iceman76,
-------------
iPhone 3G 8GB, Blackberry 8320 Curve, Toshiba Portege A100, Panasonic Lumix FZ50, AMD 5200+, ECS A780GM-A 5200 MT, SKYSTAR3 PCI, WD MY BOOK2 ESSENTIAL USB2.0 500GB......

3 Mesaj
26 Nisan 2011; 11:21:29 

benimde modemim kablolu ve uydunetin.bide elimde airties rt 205 var yukarıdaki yazıyı okudum arayüzüne girip dhcp yi iptal edin diye yazmışsınız da ben bulamadım bu dhcp yi :) pek anlamıyorum bu işlerden uğraştım ama yapamadım.bana açık bi şekilde anlatabilirmisin bu dhcp yi nasıl bulamıyorum içinde.

81 Mesaj
27 Nisan 2011; 11:59:40 

Ramazan bey merhaba
Öncellikle bizlere değerli bilgilerinizle katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.
bir sorum olacak size kablo modemim var ve interneti kablo modemden alıyorum
kablo modem motorola sb 5101 ve adsl modemimde zyxel p 600 hw bu ikisini bağladım ancak interneti hem masaüstü hemde wifi olarak paylaştıramadım nerede yanlış yapıyorum anlamadım masaüstünde internet varken wifi dan internet erişimi olmuyor yada tam tersi daha önce bir arkadaşında resimli olarak yazdığı gibi yapmak istediğim bağlantı aşağıdaki şekilde olacak bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tekrar teşekkürlerimle.

81 Mesaj
27 Nisan 2011; 15:15:50 

aşağıdaki resim yazmışım düzeltiyorum yukarıdaki resimdeki gibi olacak

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 15:55:50 

quote:

Orijinalden alıntı: my chevy
bir sorum olacak size kablo modemim var ve interneti kablo modemden alıyorum
kablo modem motorola sb 5101 ve adsl modemimde zyxel p 600 hw bu ikisini bağladım ancak interneti hem masaüstü hemde wifi olarak paylaştıramadım nerede yanlış yapıyorum anlamadım masaüstünde internet varken wifi dan internet erişimi olmuyor yada tam tersi daha önce bir arkadaşında resimli olarak yazdığı gibi yapmak istediğim bağlantı aşağıdaki şekilde olacak bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tekrar teşekkürlerimle.

Merhaba,
Firmanın vermiş olduğu motorola sb 5101 kablomodemde malesef DHCP, Router vs. özellikleri yok. Dolayısı ile elinizdeki motorola sb 5101 ve zyxel p 600 hw kombinasyonu ile istediğiniz kadar bilgisayara internet dağıtamazsınız. Çünkü internet dağıtımı yapan kablonet/uydunet firması istediğimiz kadar public IP vermemektedir. Firma çoğunlukla 1 nadiren 2 IP vermektedir ve problemde işte burada başlamaktadır. Firmanın verdiği tek IP'yi modeme ilk bağlanan bilgisayar almakta ancak sonraki bilgisayar IP alamamaktadır.
Sizdeki duruma gelince: öncekilkle zyxel p 600 hw modemde DHCP'yi iptal edip etmediğiniz çok önemlidir. İptal edip deneyin, belki 2. IP'yi verir. Eğer iptal ettiniz ve durum bu ise o zaman mevcut donanımla çözüm mümkün değil, ilave donanıma (router) ihtiyacınız olacak.
Tabi düz bir mantıkla zyxel p 600 hw modemin router özelliği var diye düşünebilirsiniz. Evet o modemin router özelliği var ama route yönü ethernet portu (kablosuz portu dahil) ile adsl portu arasındadır. Oysa elinizdeki her iki cihazı birlikte kullanmak için ethernet portlarını kullanmaktasınız. Dolayısı ile mevcut durumda zyxel p 600 hw modemin router fonksiyonu bir işe yaramaz.
Problemin kökten çözümü için Kablosuz Router almanız şarttır. Piyasada 40 TL civarına kablosuz router bulabilirsiniz. Kablosuz router ile istediğiniz kadar bilgisayara internet dağıtabilirsiniz. Linkteki ürünlerden birini alabilirsiniz.
http://www.vatanbilgisa...r&br=TP-Link&sb=20&sk=0

10 Mesaj
27 Nisan 2011; 16:06:45 

ramazanyalcin Bey benimde şöle bir sorunum var:Şimdi bende pikatel combomax modem var ttnetin ücretsiz verdiği (kablolu) .Birde airties ap-302 acsess point var.Wireles işini görürmü bu acsess point onu öğrenmek istiyorum.Ne olur yardım edin 2 gundur bununla ugraşiyorum.

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 16:10:14 

quote:

Orijinalden alıntı: yokumburda
ramazanyalcin Bey benimde şöle bir sorunum var:Şimdi bende pikatel combomax modem var ttnetin ücretsiz verdiği (kablolu) .Birde airties ap-302 acsess point var.Wireles işini görürmü bu acsess point onu öğrenmek istiyorum.Ne olur yardım edin 2 gundur bununla ugraşiyorum.

Merhaba,
pikatel combomax modemi ve AirTies AP302 access pointi birlikte sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.
Yaşadığınız problem tam olarak nedir?

10 Mesaj
27 Nisan 2011; 16:18:45 

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için gerçekden umudu kesmiştim artık :) Yaşadığım sorun nasıl bağlıyacagımı bilmiyorum.Gerçekden çok yardıma ihtiyacım var.

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 20:22:51 

quote:

Orijinalden alıntı: yokumburda
Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için gerçekden umudu kesmiştim artık :) Yaşadığım sorun nasıl bağlıyacagımı bilmiyorum.Gerçekden çok yardıma ihtiyacım var.

Aslında yapılacak işlem çok basit: Elinizdeki Access Pointi ethernet kablosu ile Pikatil modeme bağlamak. İşlem bu kadar aslında. Modemden gelen ethernet kablosunu AP'nin LAN girişine takacaksınız. Bu hali ile sistem sistem çalışacaktır ve bilgisayarlar AP üzerinden geçerek modemden IP alıp internete çıkacaktır. Sonraki işlemler AP'de şifreleme vs ayarları.

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 20:27:38 

quote:

Orijinalden alıntı: Dargure
Ev ortamında kablolu modemimi kablosuza çevirdim. Daha iyi çekmesi için modemden bir noktaya kadar kablo çektim ve access pointi merkezi bir yerde konumlandırdım. Bir süre kullandım ama ne olduysa artık ayarlarla mı oynadım bilemiyorum durup dururken access point çalışmamaya başladı. Neyse sorunu çözmek adına bu sefer TP-Link marka bir router aldım Ama o da aynı sorunu çıkardı Yani kablolu modemden IP almıyordu. Bunun farkına varında sevise bıraktım access pointin de arızalı olmadığna karar vererek geri aldım. Şu anda elimde hem access point, hem de router olmasına rağmen malesef evde kablosuz bağlantı kullanamıyorum.

Merhaba,
Kullandığınız internet bağlantı türünü belirtmemişsiniz. Kablonet mi kullanıyorsunuz? Modeminizin marka/modeli nedir? Bu soruların cevabına göre bir çözüm üretilebilir.

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 20:32:07 

quote:

Orijinalden alıntı: gift_crush
benimde modemim kablolu ve uydunetin.bide elimde airties rt 205 var yukarıdaki yazıyı okudum arayüzüne girip dhcp yi iptal edin diye yazmışsınız da ben bulamadım bu dhcp yi :) pek anlamıyorum bu işlerden uğraştım ama yapamadım.bana açık bi şekilde anlatabilirmisin bu dhcp yi nasıl bulamıyorum içinde.

Merhaba,
RT 205 modemde aradığınız ayarlar modemin web arayüzünde LAN bölümünde mevcut olmalı. LAN bölümünü kontrol edin.

3 Mesaj
27 Nisan 2011; 23:11:12 

quote:

Merhaba,
RT 205 modemde aradığınız ayarlar modemin web arayüzünde LAN bölümünde mevcut olmalı. LAN bölümünü kontrol edin.

Buldum ve iptal ettim.ama sinyal gücü mükemmel diyo .internet erişimi yok diyo.ben daha açık söyleyeyim bağlantıyı mı yanlış yapıyorum bilmiyorum.kabloyu her ikisinin de lan bölümüne takmayacakmıyım ? sanırım pek anlamıyorum bu işi :)

1680 Mesaj
27 Nisan 2011; 23:21:15 

quote:

Orijinalden alıntı: gift_crush
Buldum ve iptal ettim.ama sinyal gücü mükemmel diyo .internet erişimi yok diyo.ben daha açık söyleyeyim bağlantıyı mı yanlış yapıyorum bilmiyorum.kabloyu her ikisinin de lan bölümüne takmayacakmıyım ? sanırım pek anlamıyorum bu işi :)

Evet, kablomodemden gelen ethernet kablosunu RT 205 modemin ethernet portuna takacaksınız. Ortamda kaç bilgisayar var? Bilgisayar bağlanmışsa eğer aldığı IP nedir?

3 Mesaj
29 Nisan 2011; 16:47:18 

quote:

Evet, kablomodemden gelen ethernet kablosunu RT 205 modemin ethernet portuna takacaksınız. Ortamda kaç bilgisayar var? Bilgisayar bağlanmışsa eğer aldığı IP nedir?

YANİ KABLOSUZ MODEMİN ŞUAN IP GÖREMİYORUM ARAYÜZÜNE GİREMİYORUM SANIRIM Bİ HATA YAPTIM Bİ ŞEKİLDE HİÇ AÇILMIYOR.KABLOLU MODEMİN IPV4 BİLİYORUM Bİ TEK.HEPSİ BİRBİRİNE GİRDİ SANIRIM.CIK OLMUYOR BEN YAPAMADIM ÇOK UĞRAŞTIM AMA OLMADI.BAŞKA BİŞEY DAHA YAPTIM Kİ KABLOSUZ MODEMİN ARAYÜZÜNE GİREMİYORUM BU KEZ.NEYSE YİNE DE TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMCI OLUP CEVAPLADIĞINIZ İÇİN.

38 Mesaj
29 Mayıs 2011; 22:04:04 

quote:

Ramazan bey öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde Flynet kablosuz modemi uydunette kullanabiliyorum (kullanabiliyordum). Önce eski ayarlar ve dediğiğiniz şekilde yaptım. Sorunsuz çalıştı. Evimde 2 bilgisayarım var. Biri masaüstü diğeri laptop. Masaüstünden kablolu laptoptan da kablosuz bağlandım. Fakat Nokia 5800 telefonum Geçersiz sunucu ismi hatası verdi Kablonette. Bende onu ayarlamaya çalışırken bu sefer laptopum da kablosuzdan girmemeye başladı. Tanımlanamayan ağ hatası verdi. Modemi resetleyip sizin anlattığınız şekilde ( Daha önce çalıştırdığım şekilde) ayarları yapıyorum ama yine laptoptan kablosuz bağlanamadım.

Şimdi size 2 sorum var.

1- Daha önce girebildğim gibi laptoptan kablosuz internete girebilir miyim?

2- Nokia 5800 geçersiz sunucu hatası nerden kaynaklanıyor olabilir. Uydunette 2 den fazla istemciden internete giremediğim için mi acaba?

Bu konuda bana yardım ederseniz çok memnun olurum.

1680 Mesaj
29 Mayıs 2011; 23:34:55 

quote:

Orijinalden alıntı: tarihci20
Şimdi size 2 sorum var.
1- Daha önce girebildğim gibi laptoptan kablosuz internete girebilir miyim?
2- Nokia 5800 geçersiz sunucu hatası nerden kaynaklanıyor olabilir. Uydunette 2 den fazla istemciden internete giremediğim için mi acaba?

Merhaba,
Uydunet firmasının ücretsiz olarak vermiş olduğu kablomodem cihazında ADSL modemlerde standart olarak mevcut olan router, DHCP vs gibi özellikler bulunmamaktadır. İşte bu nedenle bu modemlerle birden fazla bilgisayara internet değıtmak sorun olmaktadır. Basit uydunet modemlerde internete çıkacak bilgisayar doğrudan uydunet sunucusundan IP almaktadır. Birden fazla bilgisayar IP almak istediğinde firma sınırlama getirmekte ve ikiden fazla IP vermemekte (firmanın keyfiyetinde olup tek IP bile verebilir.) İşte bu nedenle kablosuz ADSL modemleri basit bir ayarla uydunet modemle birlikte kullanmak istendiğinde yine aynı sorun olmakta ve firma 2 IP'den fazla vermemektedir. Ve ayrıca firma MAC adresine göre IP vermekte ve her bilgisayarı her istediğinizde bağlayıp IP almanız mümkün olmamakta. işte bu nedenle Nokia 5800 IP alıp internete dahil olamamaktadır.
Notebookun internete dahil olamaması Nokia 5800'un sisteme dahil olmaya çalışmasından kaynaklanabilir ve sistem birini iptal etmiş olabilir. Tabi başka bağlantı sorunları da olabilir.
Ek bir bilgi: Uydunet modem ile sorunsuz ve istediğiniz kadar bilgisayara internet dağıtımı için en uygun yöntem Router kullanmaktır. Kablosuz bir router 40 TL civarından başlar.