Şimdi Ara

Windows 7 XPM (Virtual PC - XP Mode) - Ana Konu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
13.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Windows Virtual PC üzerinden kurulan Windows XP Mode ile Windows 7’de ya da Windows Vista’da çalıştıramadığınız, yalnızca XP uyumlu yazılımları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Virtual PC’yi kullanabilmek için Intel işlemcilerde Intel Virtualization Technology, AMD işlemcilerde ise AMD-V özelliği olmalıdır ve eğer aktif değillerse BIOS üzerinden aktif edilmelidir. Windows XP Mode, Windows 7’nin Enterprise, Professional ve Ultimate versiyonlarında çalışmaktadır.

Windows XP Mode ve Windows Virtual PC'yi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

Kurulum aşamaları aşağıdaki SS’lerdeki gibidir:

XP Mode RTM'den SS'ler:

Windows 7 ve Windows XP Mode üzerinden CPU-Z, GPU-Z, Super PI SS'leri:

Windows 7

Windows XP Mode

http://www.techpowerup.com/gpuz/7hxah/

7 çarpanlı Core 2 Duo E6550 işlemcim CPU-Z ile Windows XP Mode altında 20 çarpanlı olarak gözüküyor.

Super PI ile 1M testi yapıldığında Windows 7 ile Windows XP Mode ile birbirlerine yakın bir performans elde ediliyor.

8600GT ekran kartım Windows XP Mode altında Virtual PC Integration Components S3 Trio32/64 olarak tanımlı.

XP Mode ile ilgili paylaşımlarımızı bu başlıkta yapalım... (Konu güncellenecektir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarppy -- 30 Ekim 2009; 9:45:40 >

• Peki o zaman benim xp mode ile ilgili sıkıntımı aktariyim;
    acer 5720 notebook kullanıyorum virtual pc kurduktan sonra virtual mode u biosdan etkinleştirmem gerektiğini söyleyen bir uyarı ile karşılaştım fakat biosda böyle bir seçenek bulamadım. Ayrıca windowsun sitesinde acer notebooklarda bu seçeneğin açık olarak geldiği bildiriliyor. Bu konu ile ilgili yardımınızı bekliyorum. İyi günler
  • @sarppy

Güzel bir konu.Çoğu insan kullanmak isteyecek ancak sorunlarla karşılaşacak.Gereken paylaşımı burdan sağlamak güzel fikir.
  • Nereden indireceğimizi yazmamışsınız, aşağıdaki linkten yazılımımı ve dili seçip indirmeye başladım, inşallah doğru indiriyorumdur.
    http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

Şimdi bunu yüklediğimiz zaman windows7 sürekli xp modundamı çalışıyor, yoksa istediğimiz zaman kapatıp açabiliyormuyuz.

Ayrıca bu xp modu sadece programlar içinmi geçerli yoksa windows7"de tv kartımı çalıştırabilirmiyim, yani donanım desteği varmı.

Edit: Google"dan aşağıdaki yorumu görünce yüklemeyi iptal ettim.Daha önce VMware kurmuştum oda olmamıştı.

mehmet Says:
    Eylül 17th, 2009 at 16:05
    görev yöneticisinden explorer ı kaldırıp ekledikten sonra kurunca çalıştı ancak şimdide başka bir sorunum var xp modu dahili tv kartımı görmedi (zaten bu modu kurmamın bi nedenide windows 7 de tanıtamadığım tv kartını xp modu üzerinden tanıtmaktı ama xp moduda tv kartını donanım olarak görmedi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan -- 28 Ekim 2009; 14:50:56 >

• @onuryas senin islemci tam olarak ne onu sole ona gore yardımcı olalım....
  • @Penryn teşekkürler.

@orhan

İndirdiğin yazılım doğru, ben bu konuyu açtığımda o sayfada sadece RC sürümün linkleri vardı ve RTM sürüm internete yeni sızmıştı şimdi indirilmeye izin verilmiş, ilk mesaja linkleri ekledim.

XP Mode'u yüklediğinde Windows 7 üzerinden istediğin zaman XP Mode'u açıp kapatabileceksin. Windows 7 masaüstü karşındayken aynı zamanda XP masaüstü de karşında olacak, istediğin zaman açıp istediğin zaman kapatabileceksin. TV kartının çalışıp çalışmayacağı ancak denenerek öğrenilebilir, alıntı yaptığınız kişinin TV kartı ve sürücüleri sizinkilerden farklı olabilir. Belki sonuç yine aynı olur ama denemekten de zarar gelmez en azından.
  • @themanyax işlemcim intel centrino 2.0 Ghz t7300 modelidir.
  • Arkadaşlar diyelim xp modeye virüs bulaştı veya keylogger yedi bu virüs buradan windows 7 içine atlayabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

Arkadaşlar diyelim xp modeye virüs bulaştı veya keylogger yedi bu virüs buradan windows 7 içine atlayabilir mi?

XP Mode üzerinden Windows 7'nin dosyalarına ulaşabiliyoruz, virüs eğer girilen her yere kendini kopyalarsa bu dediğin mümkün olabilir.
  • Paylaşım için teşekkürler, lakin böyle bir moda ne gerek varmış onu çözemedim ben, zaten virtualbox olsun, virtualpc olsun, vmware olsun bu sanallaştırma yazılımları ile istediğimiz işletim sistemini kurabiliyoruz(XP nin içine win7 dahil - tam tersi yani), bu neden böyle özel bişeymiş gibi lanse ediliyor. Farkı ne ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Paylaşım için teşekkürler, lakin böyle bir moda ne gerek varmış onu çözemedim ben, zaten virtualbox olsun, virtualpc olsun, vmware olsun bu sanallaştırma yazılımları ile istediğimiz işletim sistemini kurabiliyoruz(XP nin içine win7 dahil - tam tersi yani), bu neden böyle özel bişeymiş gibi lanse ediliyor. Farkı ne ?

Tek farkı Microsoft'un kendi desteklemesi, hiç bir özelliği yok bence. Hatta bu XP modu, saydığın programlardan önemli bir nedenden dolayı bence daha kötü. Neden ise şu, XP mod'u muhakkakki kullanılan işlemcide Intel-VT veya AMD-V özelliğini şart kılıyor, aksi halde çalışmıyor. Halbuki, tamamen ücretsiz olan VirtualBox programında bile işlemcinin bu özelliğini mecbur kılmıyor. Varsa kullanıyor yoksa bunu yazılımsal olarak hallediyor.

Sonuç olarak, gereksiz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FReeStyLeMaSTeR -- 31 Ekim 2009; 1:51:13 >

• işlemcim Q6600 - VT destekli

Windows7 7201 x64 Ultimate sürümünü kullanıyorum... Buna XP Mode yükleyebilir miyim ?

Yoksa XPMode sadece Final sürüme mi yükleniyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 25 Kasım 2009; 20:41:24 >
  • güzel konu tebrikler.

bende sanal xp yi yükledim ve kullanıyorum.ama sıkıntı ekran kartı ile ilgili.sanal olarak kendi bir ekran kartı kuruyor ve benim yüklemeye çalıştığım ekran kartı sürücüsünü kabul etmiyor.sonuçta görüntü kalitesi sınırlı oluyor.yani örneğin renk kalitesi 16 bit yani orta düzeyde.
    durum böyle olunca ne oyun açılıyor nede xp de rahat çalışan çizim programları açılıyor.açılsa bile tam ekran kullanılamıyor.
    bunun dışında sanal xp güzel bir fikir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

işlemcim Q6600 - VT destekli

Windows7 7201 x64 Ultimate sürümünü kullanıyorum... Buna XP Mode yükleyebilir miyim ?

Bilgisi olan yok mu?
  • quote:

quote:

işlemcim Q6600 - VT destekli

Bilgisi olan yok mu?

Çalışması lazım, 7201 sürümünü denemedim ama bir sorun çıkarmaması gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarppy -- 27 Kasım 2009; 8:37:48 >
  • Çalışmıyor ama

Ne yapabilirim ?

Bir de bu 7201 ingizilce ama ben Türkçe dil paketi yükleyip kullanıyorum... Bununla ilgili olabilir mi arkadaşlar...Bu şekilde XpMode kullanan var mı ?
    Dil paketini geri kaldırıp mı denesem bir d
    e

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 27 Kasım 2009; 22:16:10 >
  • yanlış hatrlıyor olabilirim ama 72xx lü değilde daha büyük sayılı bir sürümde xp mode denemeye sunuldu gibime geliyor belki problemin bundan olabilir, eğer kotalı değilse netin bence yeni sürümü indir ne kaybedersinki
  • Final sürümü RC den daha kötü diyorlar...
    Ben Windowstan memnunum...

Ama yükleyememek insanı sıkıyor...Denemek istemiştim ... Niye olmuyor diyorum... Neyse artık... Demek ki olmayacak...
  • hayır hiçte değil.ben 6xxx ten beri her win 7 sürümünü yükleyip kullandım. final sürümüyle yarışabilecek tek sürüm 7077 idi.
    ama final sürüm mükemmel.bence sende yüklemelisin.

quote:

Final sürümü RC den daha kötü diyorlar...
    Ben Windowstan memnunum...

Ama yükleyememek insanı sıkıyor...Denemek istemiştim ... Niye olmuyor diyorum... Neyse artık... Demek ki olmayacak...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.