Şimdi Ara

Ve Toshiba Cell işlemcili ilk LCD HDTV modelini duyurdu: Regza 55X1

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
6.176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Japon elektronik devi Toshiba uzun zamandır planladığı Cell işlemcili ilk LCD HDTV modelini duyurdu. Firmanın Regza serisi altında hazırladığı 55X1 kod adlı yeni model sahip olduğu teknik özellikler oldukça dikkat çekici bir çözüm olacak gibi görünüyor. 55-inç boyutundaki yeni televizyonuyla kullanmaya başladığı Cell işlemcisi ve Super Resolution teknolojisiyle standart çözünürlükteki görüntüleri gerçek zamanlı olarak daha yüksek çözünürlük değerlerine ölçeklendirebilen Toshiba, kullanıcılara daha iyi televizyon ve çoklu ortam deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Full HD formunda olan ve 1920 x 1080p çözünürlüğünü destekleyen Regza 55X1, 240Hz tarama desteği sunuyor ve LED backlight teknolojisini kullanıyor. Dinamik karşıtlık oranı 5.000.000:1, parlaklık seviyesi ise 1250d/m2 olarak açıklanan Regza 55X1'de ayrıca DLNA desteği sunuluyor ve internet gezgini olarak Opera yazılımı kullanılıyor. 7 hoparlörlü ses barına sahip olan HDTV, alıcı kutusu ile 3TB depolama kapasitesi sunuyor ve bu kapasitenin 2TB'ı time-shift özelliği ile gerçek zamanlı olarak 8 farklı kanaldan 26 saate kadar yayın kaydı için kullanılabiliyor.

HDMI ve USB ara birimlerine destek veren ayrıca SD kart slotuna da sahip olan Cell işlemcili Regza 55X1'in Aralık ayında ilk olarak Japonya'da satışa sunulması bekleniyor.

• Toshıba gercekten dev bır firma....
  • Ben bellek ten video kamerama kadar toshıba kullanıyorum gercekten urunlerı cok cok kalıtelı..
  • bize gelmesi cok zor ama kopmple bir medya canavarı yaratmışlar...
  • 15bin de aşağı olmaz snaıyorum
  • Japonya'da 1.000.000 yenden piyasaya çıkacakmış= yaklaşık 16.500 lira yapıyor. Türkiye fiyatını artık siz tahmin edin, tabii TNB getirmeye tenezzül ederse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Forever1907 -- 5 Ekim 2009; 11:20:12 >
  • http://www.dcviews.com/press/toshiba-55x1.htm

Board ,Speaker,Kumanda,Medya
    http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ja&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.toshiba.co.jp%2Fregza%2Flineup%2F55x1%2Findex_j.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caution -- 5 Ekim 2009; 13:21:59 >

• Bilgisayar yapmış uyanıklar
  • Bu sefer gerçekten olmuş galiba 46 sı gelse de şöyle
  • Ya kaç çekirdeki tv Bu şaka maka Ps3 ede Cell işlemci tabanı Toshibadan kare atlamadan yayınları izlicekmiyiz acep ?
  • Cell Regza seyredebilenler linke baksın detay kalitesini görün arkadaşlar.
  • Ve Toshiba Cell işlemcili ilk LCD HDTV modelini duyurdu: Regza 55X1

• Cell-Chip konusunu ilk geçen sene TF de işlemiştim,burada daha sonra ZF355 başlığında biraz vermiştim+
    Cell-Chip;Tosh un aslında Global Kriz çıkmasaydı geçen seneki modellerinde uygulamaya geçilecekti

PS4 için de hala Tosh/IBM/Sony çalışması gerek ürün geliştirme vede üretim aşamaları olarak devam ediyor,
    ayrıca PS3 teki Chipset te Tosh ve şuandaki Cell-Chip ondan biraz daha güçlü ama en önemli özelliği "çok akıllı"
    olması

Örneğin panelden PIP&PAP yapılarak 8 adet 1080p HD açıp işleyebiliyor!!! en büyük devrim burada!

Veya 48 adet MPEG2/SD yi de aynı yukarıda gibi tek panelden açıp işliyor ve hiç bir bozulma olmadan

Bunlar bugün Chipset konusunda gelinen en üst noktadır,sanıyorum PS4 te de bu veya bir altı hatta bir üstü Chipset
    gelebilir!ancak bir çok konudan Processor+S/W olarak elbette panelden daha fazla güç alınacaktır!

Tosh üretimde ve gelişmelerde en az bir yıl geriden geliyor,örneğin şuanda Japan/USA pazarı hariç ortada High-End malı yok!!!
    LED ler bile aylardır sadece Japan/USA pazarında satılmaktadır!
    Japan dahili pazarında Sharp ile Tosh müthiş güçlüdürler,ama Sharp %55/60 lara yaklaşan satış oranlarındadır!

++
    CELL-Chip dosyalarımı nereye attım onu bulamıyorum yaw
    Rapi d te yok,Blog ta yok,TF yede bakacağım,orada çok teknik konuları hem yorumlayarak hemde çeşitli bilgileri sunarak
    hazırlamıştım ama bulamadım şimdilik!

+

Bu arada 55" lik Modül yine CMOs/Taiwan
    Artık CMO,kendisini çok ciddi kabul ettirdi hemde en büyük rakibi olan Samsung a!!!

55" lik gördüğünüz tüm Modüller CMO/Taiwan dır>>Samy/Tosh/Sony lerde

++

Cell-Chip&REGZA Processor uygulaması panelde değil external MediaBox tadır
    Prof.uygulama
    Display&MediaBox

Zaten gördüğünüz gibi PC den daha gelişmiş ve PC leri kötü tokatlayan bir alet yapmış herifler
    S/W tabiki özel ve sistemi çalıştırmak için sadece,gizli özelliklerini ise kimse bilmiyor,sanırım bu panelin
    SM sinide toptan locked yapmışlardır,girilse bile belki ancak menülerinde dolaşılabilir

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 6 Ekim 2009; 1:10:48 >

• Peki Albani, sizce cell işlemci ,deneysel olarak kalacak bir piyasaya sunummudur yoksa. Maliyet ilerisi için 55 inç civarında 5000 dolar civarına düşer mi? malum japonya fiyatı 1 milyon yen yani 11bin dolar( ben mi yapıyorum nerden bileyim deme lütfen)
    2) 3D gösterimlerde bir avantajdan bahsediliyor(işlemci kapasitesinden dolayı). Diyelimki 3D destekleyen yeni nesil bir tv var. Ve de diyelimki ps4 yeni cell işlemcisi ile 3D destekleyecek. Bu durumda Toshiba nınki gibi cell işlemcili bir tv ye gerek varmı. Zaten ortada 1 tane cell var .
  • Sn.mokinto iyi günler

1-Önce bu ürüne yani panele ticari olarak nasıl bakacağız,onu bilmemiz gerekiyor!!
    Kısaca çıkan ürün "Butik" mi yani Referance/Prestige mi yoksa piyasa işimi!

Örneğin LED-LCD TV lerin bugün için Referance paneli Sharp XS1 dir ama ne alan nede soran var hala,USA da bile
    ama gidip gören çok var!

Böylece Tosh un bu panelide zaten zaman içindeki fiyatı ile kendisini belli edecektir,örneğin XS1 bir seneyi neredeyse geçti
    çıkalı(Japan/USA pazarı olarak) ama hala fiyatı yerinde,hiç inmiyor,zaten Sharp ta buna bakmıyor

Toparlarsak,yukarıda yazdığım gibi önce "fiyat hareketini" görmemiz gerekiyor!!!
    Şayet bir süre sonra aşağıya inme başlamışsa demekki XS1 gibi bir ürün değil demektir ve buda tüketiciler çok ciddi bir artıdır,
    kısaca "sabır" gerekiyor şimdilik!

2-Cell-Chip,daha öncede yazmıştım eski bir ürün,daha doğrusu sistemi eski ama uygulaması yeni,1 senelik bir gecikmeyle zaten çıktı en az!!
    Rakibi zaten yok,Patent* ise Tosh ta ama Lisans kiralama olacakmı bunu kimse bilmiyor!

*=aslında buda tam belli değil,çünkü çeşitli sebeblerden dolayı böyle teknolojilerde;USA lı dev teknoloji bulucuları genelde hep perde arkasında kalırlar
    ya tesadüfen ya bir Dava konusu olursa veya içerden adam çalma veya bilgi aşırma v.s olursa bunları Kamuoyu duyar

Örnek;Son en büyük örneği ise>>>SED-TV Davası(USA de görülen)>>Davacı Taraf>> NANO Prop.Inc./Davalı taraflar>>CANON/TOSHIBA
    Davanın görüldüğü yer; Texas Eyaleti 1.nolu Ticari Mahkemesi;Karar>>> Canon-Tosh aleyhine bitti!!

Bunu şunun için yazdım,bu uyanık çekik-gözlüler,her bir şeyi biz bulduk derler(buda sallamadır tabiki)ama bunların çoğu USA da gelir v.s v.s
    Milyar dolar gibi rakamlar söz konusu olunca;USA lı Bilim firmaları genelde perde arkasında kalmak için özellikle Vergi den yırtmak için!!
    bir sürü atraksiyonlar yapılır ama bunları genelde kamuoyu bilmez!

Cell-Chip için ben daima "acaba" diye hep düşünüyorum mesela
    Çünkü işin içinde bir şekilde IBM var;Sony/Japan var!!!
    Ortada anlaşmalar v.s var

Sonuç olarak ürün deneyselmi yoksa gelişmeye açıkmı ben şahsen bu kadar senelik bu işlerin içinden sonra emin değilim;SED içinde
    son dakika gölünü atmasaydı NANO Prop.Inc/USA>>bugün CRT tabanlı ve şuanda kadar bulunmuş "en iyi Panel TV" yi insanlar
    kullanıyor olacaktı TOSHIBA markası olarak(veya Canon/Toshiba gibi v.s)
    2005/2006 da prototip leride CES te sergilendiği zaman bütün rakipleri şapa oturmuşlardı,olmaz böyle bir şey diye ki ben bu panelide CES te
    izlemiştim,CANON geliştirme projesi ama sistem(+Patent ve bulucu olarak)>> NANO nun tabiki

Sonuç olarak paneli izleyip hepi birlikte göreceğiz,ama ortaya en azından zaten "Panellerdeki Chipset konusunda" en büyük ve iyi olan Tosh bunuda
    başarması zaten sürpriz olmadı tabiki!

3-Gelelim 3D ye;yaw bunlar basit ve eski işler kolay işler v.s ama bazı ürünler çıkmaması;teknolojisinin olmaması yada yeni bulundu
    v.s olmasından değildir,uyanık üreticiler bütün bu ürünleri çıkacakmış gibi hazır hale getirip;uygun zamanı bulunca piyasaya verirler!!
    bu kadar basit;3D nedir yaw 50 senedir olan bir uygulama

Şunada klasik LCD/PDP pazarı bu kadar açken böyle ürünler çıkmaz ama 2010 dan itibaren bazı üreticiler ilk nesil LCD/PDP bazlı 3D destekli
    panelleri çıkarıyorlar,ama burada yayın/kayıt v.s gibi bir çok unsur vardır,panel 3D olsada kaynak nerede veya sistem nerede nasıl işleyecek v.s v.s

Buda Laser-TV gibi bir olay,bunuda yeni yeni deyip durdular ama ortada ticari mal yok,çünkü güvenlik dahil bir çok sorunu halledemediler daha!!
    Laser işide 50 senelik bir uygulama

4-PS4 ile Paneldeki Chipset teknik/fiziki v.s olarak aynı olsada işlevsellik ve S/W v.s olarak farklıdır,PS3 te zaten Tosh Chipset var;PS4 tede bunun
    elbette bir üstü gelecektir,ama olayı salt bir panel TV ler ile karıştırmayınız lüfen!

Kaldıki PS cihazı bir Mediabox ve görüntü için panele ihtiyaç vardır,dolayısıyla örneğin kaynak 3D ise elbette gösterimi için uyumlu panel sistemi
    gerekecektir,yoksa kısaca TV ve Modül aynı ama Chipset(+Processor yapısı ve çalışma sistemi)+S/W 3D işlemeye müsait olmalıdır,kısaca
    PS4 te 3D desteği ve kaynak var Media olarak ama bunu şimdiki panellere bağlarsanız elbette 2D görüntü alırsınız 3D değil,işte yeni nesil panellerde
    3D desteği olacaktır ve böylece PS yi uygun bir panele bağlayıp gözlük yardımıyla izleyeceksiniz++

• Değerli Albani,her zamanki gibi tam bir açıklama olmuş. Cevap ve yorumlarınız için teşekkürler. Şimdilik hayal kurmaya devam edelim. Led gibi gerçek bir yenilik sayılmayacak cilalamalardan sonra bu gelişme benim açımdan heyecan verici oldu. Neyse bekliyelim şimdilik.
  • Tanımları ve kavramları v.s birbirine karıştırmadan incelemek gerekiyor,örneğin

A-Cell-Chip bir devrim niteliğinde sayılabilecek üründür,önüde açıktır!

B-LED ise basit bir Baclit tir,bunun ne bir teknoloji nede teknik bile diyemeyeceğimiz bir durumdur!

++
    A-bunu çeşitli üreticiler ele alıp çok farklı yere getirebilirler,zaten Panel tip bir TV de(LCD/PDP) Makineye bakılacaktır!
    Engine 2 tiptir>>>Chipset+Processor>>bunlar birbirinin hem içinde hemde dışındadır! ama biz Engine olarak önce
    Chipset e bakarız!!!Proc.ise S/W ile gidildiği için farklıdır!
    S/W bile başlı başına bir olaydır,bunu programlayıp uygulamak yine ayrı bir uygulamadır!

Burada özellikle TV gibi basit sistemlerde;Chipset i akıllı yapıp+Processor üde hızlı ve algılama kabiliyeti çok yüksek hale getirmek esastır!

Şimdiki paneller gerek Modül fiziki yapısı gereksede Chipset olarak hala zayıflar hatta çok zayıflarama uyanık üreticilerin sallama
    verileri ile sallama tanımları v.s tüketiciyi kandırmaktadır!!

Modül pixel yapısı,zaten sizi belli bir yere kadar götürmektedir,hızlı olsanda,limiti bir yere kadardır!çok hızlı hareket kabiliyeti bu panellerde
    zaten fiziki/teknik olarak mümkün değildir,ama örneğin bir CRT gibi olsaydı olay bitmişti çünkü o yekpare bir tüptü!!!panel ise gördüğünüz
    gibi milyonlarca pixelden meydana geliyor!

++
    Ancak yukarıda dikkatli incelerseniz herifler çok ciddi bir gelişme yaptılar!MediaBox inanılmaz güçlü,sadece 8HD(1080) bağımsız işlenip
    görüntüyü vermesi bile yeterlidir ve bu basite alınacak bir işte kesinlikle değildir!

++

• quote:

2-Cell-Chip,daha öncede yazmıştım eski bir ürün,daha doğrusu sistemi eski ama uygulaması yeni,1 senelik bir gecikmeyle zaten çıktı en az!!
    Rakibi zaten yok,Patent* ise Tosh ta ama Lisans kiralama olacakmı bunu kimse bilmiyor!

Sn.Albani değerli bilgiler için teşekkürler ama küçük bir düzeltme Cell sony'nin patentinde

Toshiba Japan web sayfası:http://www.toshiba.co.jp/about/press/2009_10/pr0501.htm
    quote:

Cell Broadband Engine (CELL/B.E.), jointly developed by IBM, Sony Group and Toshiba, is a breakthrough design featuring a central processing core based on IBM's Power Architecture technology and eight synergistic processing elements (SPE). CELL/B.E. brings an unseen level of broadband processing power to digital products. CELL Broadband Engine is a trademark of Sony Computer Entertainment Inc.

• evet paylaşım için teşekküler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forever1907

quote:

Sn.Albani değerli bilgiler için teşekkürler ama küçük bir düzeltme Cell sony'nin patentinde

Toshiba Japan web sayfası:http://www.toshiba.co.jp/about/press/2009_10/pr0501.htm
    quote:

Cell Broadband Engine (CELL/B.E.), jointly developed by IBM, Sony Group and Toshiba, is a breakthrough design featuring a central processing core based on IBM's Power Architecture technology and eight synergistic processing elements (SPE). CELL/B.E. brings an unseen level of broadband processing power to digital products. CELL Broadband Engine is a trademark of Sony Computer Entertainment Inc.

Kardeş bu konuyu geçmişte birileriyle(Sony fanatikleridir kendileri)tartışmıştık onlar Engine dan söz ediyorlar ben Chipset ten bahsediyorum!!!

Engine başka şeydir,hemde bambaşka şeydir ve burada söz konusu olan "CELL Broad-band Engine" bir Patentli Sony ürünüdür,ben bundan bahsetmiyorum
    bilen bilmeyen bir şeyler yazıp SONY nin taraftarlığını yapıyor!

Burada asıl bahsedilen Chipset tir!! Engine filan değil!!alırsın bu Chipseti istediğin yere ilgili S/W atarak kullanırsın!!

IBM çıkışlı olduğunu biliyorum ama gelişmelerin ne kadarı IBM de oldu ne kadarı Tosh ta oldu bunlar zaten kamuoyuna çıkmaz
    Genelde böyle neredeyse bütün ürünler USA çıkışlıdır!!bazılarının Patentleri gerekirse satın alınır,bunlarda bilinmez

Dolayısıyla benim bahsettiğim ürün Chipset tir,Engine değildir!

Engine bir çok sistemden meydana gelir ve kısaca Makine derken içinde bir sürü eleman(H/W) vardır v.s

++
    Sony/Tosh/IBM ortaklığını ise 2 sene önce TF de işlemiştim,neden böyle bir ortaklığa gidildiği v.s
    Veya neden Sharp-Tosh >>Modül+Teknoloji transferi anlaşması yapıldığı v.s
    Veya neden Tosh-Hitac-Pany-Canon ortaklığı olduğu
    Veya neden Canon-Tosh ortaklığı olduğu konularını tek tek işlemiştim>>burada Tosh un varlığı Chipset ten dolayıdır,birileri bunu hala anlamıyor sanırım

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 7 Ekim 2009; 1:21:49 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.