kız konusu (din konusu mu demeliyim...)
56 Cevap1524 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 0:52:29 

arkadaşlar fazla uzatmadan yazcam.şimdi bnm bi kız arkadaşım var.baya da ciddiyiz.üniversite bitince nişanlanıp askerliğimden sonra evlencez yani.ama ufak bi sorun var...kızın ailesi alevi.kız sorun etmiyo bu mezhep meselesini ama ailesi çok katı.aleviler sünnilerden kız alırmış ama kesinlikle kız vermezmiş diye duydum.annesinin ağzını aramış kız laf arasında ve annesi kesinlikle olmaz demiş.napmalıyım arkadaşlar bu çağda böyle bi sorun olmamalı ya.hadi ben alevi olurum.namaz kıldığım yok oruç tuttuğum yok zaten.kız hıristiyan bile olsa farketmez bnm için.ama benim dedemle anneannemler de baya sıkı sünnidir.biz aleviyiz desek onlar kesinlikle kabul etmez.bunu da duyunca kızı yine vermezler tabi.kız da beni çok seviyo ve bnmle çıktığını öğrenince maalesef ailesi telefonunu kırdı.şimdi görüşemiyoruz hiç.abisi arama evden falan dedi ben anlıyorum sizi çünkü başımdan geçti böyle bi olay ama ailenin diğer fertleri bnm kdr anlayışlı olmaz kızı hastanelik ederler duyulursa dedi.

kızı bırak vs. şeklinde önerilerinizi hiç söylemeyin arkadaşlar.bu kızı cidden seviyorum.o da aynı şekilde beni seviyor.acaba iyi bi meslek,bol para kazansam bu mezhep farkını unutup verirler mi kızı?yoksa zamana bırakıp onların bu olayı sindirmesini mi beklemeliyim?kızla mektuplaşıyoruz şu an ya bu duruma düştük artık.

mümkün olduğu kadar özet geçtim ama yine de uzun oldu.yardıma ihtiyacım var acil olarak.yardım edin DH :(

not:ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALONSO_06 -- 3 Ekim 2009; 0:53:38 >

.

832 Mesaj
3 Ekim 2009; 0:54:38 

Alevi arkadaşlar vardır belki ama genelde o gelenekteki insanlarda klan tip davranış hakimdir. içeri dışarı şeklinde bir yaklaşımla hareket ederler. işin zor...

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 0:56:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Draconic

Alevi arkadaşlar vardır belki ama genelde o gelenekteki insanlarda klan tip davranış hakimdir. içeri dışarı şeklinde bir yaklaşımla hareket ederler. işin zor...

aynen arkadaşım hem de çok zor.kız zaten olmazsa kaçırırsın beni falan dedi.iş bu noktaya geldi artık

.

3376 Mesaj
3 Ekim 2009; 0:56:45 

zor bir durum,inşallah halledersiniz durumu...

Sükut-u hayale uğramaktan korkan çiçeklerin derdiyle hem derd olmuşum nicedir… Nicedir dizginsiz binerim sevdâ atına! Yoksa ne mümkün ermek… Mecnunların, Keremlerin, Yusufların katına! Süflî melekelerden sıyrılarak kanat çırpmaktayım, kendimin dahi fark eylemediği kesif bir bâtına… Ve kaderin kûfî yazan kalemi usulca iliştirmekte hayatımı, hayatına…

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 0:58:08 

quote:

Orijinalden alıntı: :Fatih:

zor bir durum,inşallah halledersiniz durumu...

sağol dostum bizim de tek isteğimiz bu...

.

6158 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:01:43 

Kızı kaçırma gibi bir durum olabilir mi?

47 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:01:44 

Allah yardımcın olsun

1110 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:01:54 

Zaman ilaçtır. Yaş daha 18,(profile göre) kız da muhtemelen bu yaşlardadır, bence geniş düşünmek için daha da zamana ihtiyacınız var. Daha üniversite falan ohoo. Ailesi de kız küçük diye baskı yapıyor. Bence zamana bırakın.
Ayrıca sünni olduğunu söylemişsin, neden oruç tutmayıp namaz kılmıyorsun o zaman merak ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !XiR -- 3 Ekim 2009; 1:01:38 >

1274 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:04:12 

alevi olduguna inandırman için ailesini hazreti Aliyi ve alevilerin cem,muharrem orucu ..vs iyice araştır

Show must go on.

832 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:05:35 

Gavurum dersen alma ihtimalin ne kızı? yani sünni olupta vecibeleri yerine getirmemen aslında daha sakat bir durum :)

2697 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:06:10 

Zamanla her şey düzelirr

15323 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:06:54 

Tek çözüm; "kızı kaçır."

1687 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:08:08 

Hocam ben aleviyim benim yengem sunnidir.Amcam evlenirken ne dedem nede babaannem karışmadı.

Çünkü onlar birbirini seviyordu ve onlara fazla söz düşmedi.

Benim sevgilimde sunniydi annesi bir gün okula gelip benimle tartışmıştı ve kızın telefonunu almıştı 1 ay boyunca.

Şimdi size birkaç tavsiyem olacak.

Kızın evine gidin ama ailesi evde olsun.Babasına diyinki "Siz Müslüman değilmisiniz"
Adamın diyeceği cevap malum Elhamdülillah Müslümanım.
Diyeceksiniz ki bende Elhamdülillah Müslümanım..
Ben kızınızı sevdim oda beni sevdi. hepimizin inandığı kitap aynı Peygamberimiz bir.Nedir bu husumet?
Sizin Muarrem ayındaki orucunuza,Ceminize saygım var.
Sizden istediğim sizinde benim inancıma saygılı olmanız.

Eğer hocam bunlardan sonra karşı çıkarlarsa ciddi ciddi gelir konuşurum..

Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı
Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı
Gittiler akşam olmadan ortalık karardı

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:08:28 

@BaYDoGaN

olabilir.son çare olarak yani.biz istiyoruz ki herşey yoluyla olsun.ailelerin de rızasını alalım.ama yok illa vermeyiz kızı derlerse onların ulaşamayacağı bi yere kaçıp,nikahı kıyıp orda yaşamayı düşünüyoruz.ama şartlar ne kadar elverir bilemeyiz tabi

@hardkore

sağol dostum

@!XiR

dostum öncelikle dindar olmadığımı söyleyeyim.Allah'a inanırım ama ibadet etmem.hani dersler falan zaman olmuyo desem bahane olmayacak biliyorum.o yüzden öyle gerekiyo diyelim

ailesi kız küçük olduğu için baskı yapıyo demişsin.inşallah öyledir tek isteğim bu.ilerde ciddi düşününce bilmiyorum inşallah çözülür olay.benim aile biliyo durumu.onun da büyük abisi ve annesi biliyo.ama
küçük abisi ya da babası duyarsa...çok kötü olurmuş abisi öyle dedi

.

181 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:09:40 

''hadi ben alevi olurum.namaz kıldığım yok oruç tuttuğum yok zaten.kız hıristiyan bile olsa farketmez bnm için....''

BENCE.....

sadece bu sözün için ben sana kız değil, kızımın terliğini bile vermem. Yanlış anlaşılmasın din veya mezhep ayrımından dolayı değil. İlk olarak karakterini ortaya koyman gerekmektedir. Bu devirde o kaldı mı bu kaldı mı? Çok yanlış düşüncelerdir bunlar. Alevilik; yanlış veya doğrudur bizi ilgilendirmez tercih meselesidir ama sen bir Türk olarak ilk önce karakterini ortaya koy öyle çık insanların karşısına. Sen bugün sunni yarın alevi sonra da sırada ne varsa o olursun. Bir kız için hiçbirşeyini satmaya değmez. Bunlar insanın kişiliğidir....

Unutmaki bu dünyanın güzeli bitmez, ayrıca güzellik de sofrada yenip içilen bişey değildir. Sen kimliğini ortaya koy kızın ailesinin yaptığı gibi kabul eden eder etmezse bu devirde o kaldımı bu kaldımı deme eski taktik kaçır. :)))

yanlış bişeyler yazdıysam ya da kırıcı olduysam özür dilerim.... saygılar :)

DH-331.DÖNEM VATAN FEDAİLERİ

FUAT/Ankara/1985/hacettepe fizik müh./polatlı topçu ve füze okul komutanlığı

750 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:11:32 

Dejavu
Dejavu
Dejavu
Neyse kafam karıştı.
Haydarpaşanın dediği çok mantıklı

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:14:33 

@-MaStamindZ-

ben de öyle yapıyorum şu an.aleviliği araştırıyorum

@Draconic

o da farklı bi bakış açısı tabi.ama koyu sünni olup da alevilere karşı çıkmaktan iyidir

@BluuBZeR0

şu an pek öyle görünmese de inşallah dediğin gibi olur

@BmCpRo827

o konu zaten karmakarışık.duruma göre o dediğini yapabilirim de

@haydarpaşa

dostum verdiğin örneklerde zaten kız sünni,erkek alevi.aleviler kız alıyomuş ama kız vermiyomuş sünnilere.
diğer dediklerine gelirsek;güzel şeyler anlatmışsın teşekkür ederim ama her alevi aynı olmuyo işte.her sünninin aynı olmadığı gibi.benim herhangi bi karşıtlığım,kızgınlığım ya da herhangi bi tepkim yok alevilere karşı.hatta yakın arkadaşlarım da var alevi.ama onların sırf bu yüzden kızı vermek istememesi...bilmiyorum.kızın ailesi,nasıl desem biraz gerikafalı.sorun da o zaten...

.

3071 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:17:36 

Valla çok b.ktan bir durum arkadaşım , Allah sabır versin..

İnsanlar gidip dünyanın öteki ucundan insanlar sevip evleniyorlar , bizler ise aynı vatanı,aynı bayrağı,aynı kültürü,aynı dili paylaşmamıza rağmen bu tür çağ dışı durumlara düşüyoruz..

İlerde , çocuk Galatasaraylı,kızın ailesi Fenerli diye evlenmelerine izin vermezlerse şaşırmam

ŞAMPİYONLUK ŞARKISI BÖYLE YARIM KALMAYACAK,O KUPA BİR GÜN ELLERİNİZ DE KALKACAK!

360 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:18:00 

bence olayları zamana bırak sonuçta yaş olarak küçüksünüz emin ol kız 22-23 yaşlarına geldiğinizde olay bu kadar katı olmayacaktır

#9 - Johan Elmandeer!

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:18:08 

@Fuat01

belki de haklısın dostum.ben o örnekleri verirken kızı ne kadar sevdiğimi anlatmak istemiştim.karakter meselesine gelince de;henüz oturmamış olabilir doğaldır.her sene kendimi geliştiriyorum.daha yaşımız küçük

@DarMaNietz

katılıyorum.mantıklı ama dediğim gibi.ailesi biraz eski kafa.kolay olmayacak yani

.

1687 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:18:52 

Dostum eğer ciddi düşünüyorsan git bir Cem evine orda Dedeler vardır onlardan birinden rica et gelirler aileylede konuşurlar çok ciddiyim.

Eğer yardım edebileceğim bir şey olursa pm atman yeterli hocam..

320 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:20:32 

Benim Annem alevi ve alevi kültürünü iyi bilirim.Genelde çok aydın fikirlilerdir ama gerçekten bir kısmı bu konuda çok gerikafalıdır.Annem , Babama kaçtığında yıllarca küsen kişiler varmış.Bence ailesi tavır yapar ama iş ciddiye binerse bu iş tatlıya bağlanır.Olmadı alırsın bir Dede (Hoca) gidersin kapısına ve olayı bitirirsin...

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:21:00 

@VGroove

sağol dostum.haklısın dediklerinde.bi de ek olarak aynı dini paylaşmak da var.ben de islam geleneklerine göre yetiştim.benim ailem de sülalem de müslüman.hani başka dinden olsak anlarım durumlarını.o zaman 'aaa görüyo musun şunun damadı hıristiyanmış,yahudiymiş.puuuu ahlaksızlar' gibi yobaz cümlelere maruz kalabilirlerdi.o zaman anlardım.ama müslümanız ikimiz de be kardeşim.bu düşmanlık niye

@çakaLcık

inşallah dediğiniz gibi olur ya.sonunda razı olsunlar da,ben istedikleri kadar beklerim

.

1110 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:21:55 

Aman O'na inancın gitmesin de, bahanelerden de kurtulman lazım, gerçi ben de zamanında uydururdum yok ders var yok şu var bu var ama dediğim gibi, insan birşeyleri zamanla tam olarak anlıyor. Evet ders var aslında ama zaman da yok değil. Demek ki öyle gerekmiyor Dileğim en yakın zamanda ibadetlerini doğru şekilde yerine getirmen.
Evet, kız küçük olduğundan ailesi doğal olarak yanlış yapmasını engellemek isteyecektir bu yüzdende baskı uygulayacaktır. Aile için kız erkekten farklıdır. Abisinin durumunu anlamak için kendini onun yerine koyman yeterli, yani tamamen haklı.

@Fuat01
Katılıyorum güzel demişsin. Ne kadar seversen sev, aşk sarhoş eder ama; (burda kızacaksın belki) bi kız için din satılmaz.

35 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:22:32 

bi arkadaşımda bu durumdaydı. sana bu durumda en iyi yapabileceğin şeyi söylüyorum. git bi cem evine, orda "dede" sıfatlı birini bul durumu anlat. ve gerçekleri anlat, ciddi ol. sana yardımcı olacaklardır.

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:23:45 

bu dede dediğiniz kişiler aleviliğin ileri gelenlerinden oluyo araştırdığım kadarıyla.cemevlerinin başkanı gibi bişey herhalde.eğer dedelerin sözünü dinleyeceklerse tamam o sorun değil.konuşurum dedelerden biriyle.tabi şimdi değil kızı isteyeceğimiz zaman.o da olmazsa tek yol kaçırma sanırım.kız razı zaten o diyo kaçırırsın diye.o istemezse hiçbişey yapmam zaten

.

1687 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:25:13 

Dede Cem Evinde Cem baglayan deyiş veren kimselere diyorlar.

733 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:26:26 

Durduk yerde kız isterken oğlunuzun dini inancı ne diyemi sorucaklar ? Hiç açmayın bu konuyu şimdilik kim nerden duyucakki ?

1430 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:28:03 

quote:

Orijinalden alıntı: çakaLcık

bence olayları zamana bırak sonuçta yaş olarak küçüksünüz emin ol kız 22-23 yaşlarına geldiğinizde olay bu kadar katı olmayacaktır

Aynen

Bu tarz şeyleri ( kaçırma, dedelerle konuşma vs. ) düşünmen için şuan çok çok erken,

Şuan aile çocuğunun üzerinde baskı kurabiliyor ama, yaş 23-24 lere geldiğinde, Sanmıyorum böyle tepki alacağını,

Alsanızda, Üni. bittikten sonra Artık, olgun ve iş,güç sahibi kimseler olacağınız için bu tepkiler, Umursamamazlıktan gelinebilir..

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:28:13 

@haydarpaşa

çok sağol dostum.valla çok iyi geldi söylediklerin

@!XiR

kızmam da darılmam da dostum sonuçta benim iyiliğim için söylüyosun.yaşam sadece bu dünyayla kalmıyo bunun bi de öteki tarafı var

@Novaroma

herkes bu dedeleri söylüyo ya.eğer gerçekten halledebileceklerse tabii ki de konuşurum.herşeyi olduğu gibi anlatmam yeterli zaten abartı katmaya gerek yok.sevenleri ayırmak günah değil mi???dede de bunu uygun bi dille ve anlayacakları şekilde anlatır herhalde

.

2621 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:29:55 

Kızı sakın kaçırma aşk sarhoş eder gelip geçer ancak eğer kızı kaçırırsan bu işin dönüşü olmaz.İnsan duyguları şu şekildedir aşkı ulaşılmazlık körükler biraz sen ona ulaşmak için hırs yaptığından aşkın dahada alevlenir ancak belli bir süre sonra bu geçicek sadece ortada olan saf sevgi kalıcak.Benim sana tavsiyem kızı biraz bırak kendini iyi anlamaya çalış hadi evlendiniz diyelim mutlu bir yuva zor gözüküyor aileler arasında düzensizlk olucaktır.Neyse hayırlısı o olsun.

832 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:30:38 

bence kendini ispat edersen, samimiyetini ortaya koyup uzun soluklu bir ilişkiye niyetin olduğunu gösterirsen emin ol dedeye falan gerek kalmaz. sonra bakarsın kız senden bıkar falan... sonra kendi kendine gülersin, öz saygını yitirirsin. hele az büyü hocam. ne bu acele???

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:32:42 

@haydarpaşa

sağol dostum kim olduklarını da öğrenmiş oldum

@FbA3*

valla abisi direk söylemiş babama biz aleviyiz diye.babam da biz sünniyiz demiş.o yüzden zaten bu olanlar

@cefucsa

tabii ki de daha erken.zamanla geçeceğini bilsem ne bu konuyu açardım ne de bunu dert ederdim.ama olay taze daha.ister istemez tırsıyo insan.kız namus sözü verdi bana.sen dönene kdr beklicem dedi.abisi de okulu bitir işe başla askerliğini yap,sonra kızı vermezsem namuzsuzum evde bnm sözüm geçer babamın bile deil bnm sözüm geçer dedi.ama babama da alevilik yüzünden bu işin olmayacağını söylemiş.bilmiyorum ya.görecez zamanla

.

610 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:33:19 

Din satmak ne alaka onu anlamadım ama hocam sana bir alevi olarak kız verme olayını anlatayım en katı ailelerin bile bu konuda en fanatik alevilerin çözüldüğünü gördüm niyetinizi bu konuda fazla bu alev-sünni işlerine girmeden halletmeye ailesiyle yakınlık kurmaya bak.Bu konularda alevi dedelerinden yardım alabilirsin.

320 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:34:15 

quote:

Orijinalden alıntı: ALONSO_06

bu dede dediğiniz kişiler aleviliğin ileri gelenlerinden oluyo araştırdığım kadarıyla.cemevlerinin başkanı gibi bişey herhalde.eğer dedelerin sözünü dinleyeceklerse tamam o sorun değil.konuşurum dedelerden biriyle.tabi şimdi değil kızı isteyeceğimiz zaman.o da olmazsa tek yol kaçırma sanırım.kız razı zaten o diyo kaçırırsın diye.o istemezse hiçbişey yapmam zaten

Asla dedelerin sözünden çıkmazlar diye biliyorum.

Ancak arkadaşların dediği gibi yaşınız küçükmüş akışına bırakın.Zamanı gelince herşey çözülür.Bunlar evlenmeye yakın düşünülecek şeyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lightandwithlove -- 3 Ekim 2009; 1:35:27 >

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:38:37 

@* Deniz *

kaçmak zaten son çare hocam.kız milletini bilirsiniz kopamazlar ailesinden.şimdi kaçır diyo vermezlerse ama evlendikten 1-2 ay sonra;taş çatlasa 1 sene sonra ben anamı babamı özledim demeye başlayacak.o yüzden ailelerin rızası olsun istiyorum.kaçmak son çare

@Draconic

acele falan yok hocam yarın gidip kızı alacam demedim ki okul bitecek,nişan olacak.askere gidip gelinecek ve iş bulunacak.ev döşenecek falan ondan sonra nikah düğün falan.benim bu merak ettiğim ve canımı sıkan konu,ilerisi.o zaman bu konuyu niye açtın derseniz;çünkü olay daha çok taze.3 gün önce gerçekleşti ve 3 gündür uyku uyuyamıyorum.acelem falan yok daha yapılacak çok iş var.ben sadece ilerisi için konuşuyorum

.

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:42:00 

@punısher17

söylediklerim yanlış anlaşılıyo sanırım hocam.ben dinimi satcam demedim ki.hani gerekirse alevi olurum dedim o kadar seviyorum dedim ama buna bizimkiler hayatta izin vermez.dedem,ninem,dayılarım falan hepsi küser hayatta konuşmazlar bi daha

@Lightandwithlove

evet galiba olayın şokuyla çok fazla acele ediyorum.bu size sorduğum şeyler nerden baksanız 5-6 yıl sonra gerçekleşecek şeyler ama işte nasıl anlatsam ki.aşkımı kaybetme korkusu var galiba

.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Ekim 2009; 1:44:24 

Dünya'nın başka biryerinde böyle bir saçmalık var mı acaba? Yoksa her konuda saçmaladığımız gibi yine sadece biz mi saçmalıyoruz? Mezhep'e göre kız alıp vermek kadar saçma birşey yok.Ha Alevi ha Sunni ne farkeder yahu? Bu kadar mı vahim durumumuz...

Allah sabır versin arkadaşım.

3381 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:46:29 

kızı ne kaçıracak? ha kızı kaçırmışsın, ha kızı almak için uğraşmışsın aynı kapıya çıkıyor başlangıçta.

ailelerin rızası olmadıktan sonra evliliğin hiçbir anlamı yok. niçin anlamı olmasın, yaşayacak olanlar o ikisi demesin kimse. evet belki o iki kişi geçinecek yaşayacak ama yarına insanların ruh, hal ve tavrı ne olur kimse bilmez. evli iki çiften biri bir şekilde ayrılık moduna girdiğinde, eve dönebilecek olan var, dönemeyecek olan var değil mi? mademki bu evlilik sevgi üzerine kurulacak, o halde aileleri de bu sevgi birliğinin içerisine almadıktan, alamadıktan sonra sen sevmişsin, evlenmişsin veya kaçırarak evlenmişsin, ailelerden biri yüzünü asmış, konuşmayı kesmiş vs vs.. o evliliğin hiç bir hayrı olmaz. aha yazdım buraya.

aslında haydarpaşa işi bitirmiş başka tarife ne gerek var diyecektim ama konu sahibinin hangi yapıda olduğu da üç aşağı beş yukarı bende bir fikir uyandırdı. dolayısıyla üzerine alınmasın ama o kızın babası ben olsa ben de vermezdim yani.. ama vermemenin sebebi alevi veya sunni olmasından dolayı değil. yukarıdak açıklamalarından edindiğim ip uçlarından dolayı.

bu iş nasıl olur ben de söyleyim. kızın ailesi dindar biriyse, onları korkutacak. nasıl korkutacak, hakkımı helal etmem demeyecek. böyle korkutma olmaz. haydarpaşa' nın tarifi ile girişim yapacak dedelerden önce. diyecek ki; Allah bilir ya siz çok kötü bir iş üzerinesiniz.. mezhep ayırımı yapıyorsunuz. bunu yaparak cenneti nasıl düşleyebiliyorsunuz? cennette alevi, sünni, hristiyan, musevi.. yani herkes bir arada olmayacak mı sanıyorsunuz dese.. ailesi geri adım atmazsa, demek ki bu konuya dini açıdan bir yaklaşım sergilemeye gerek kalmamış demektir. çünkü bu tarifi herkes anlar..

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

610 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:47:14 

Yok ben sana değil arkadaşların dediklerinden birşey anlamadım sana lafım yok bu konuda birşeylere ulaşman için hayatındaki birşeylerden feragat etmen gerekebilir o durumlardan biriymiş gibi bak olaya kaçırma olayına falanda sakın girme hiç tavsiye etmem iyi geçinmeye bak ailesiyle iyi ilişkiler kurmaya çalış şimdiden

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:47:20 

@Kahn !

sağol dostum.allah kimsenin başına vermesin

herkese söylüyorum:abi eğer sünniyseniz alevi bi kızla hiç başlamayın.ha ailesi moderndir o olayı sorun etmez,orası ayrı tabi.ama bnm durumumdaysanız hiç başlamayın.bu kız bana alevi olduğunu söylediğinde çok geçti.1 yıldır çıkıoduk ve sorun etmedim devam ettik.keşke o zaman bari bıraksaymışım.bu acı hiçbişeyle ölçülemez inanın.bizim elimizde olmayan bişey yüzünden kızla kavuşamıcaz belki düşünsenize...

.

209 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:51:11 

quote:

@Kahn !

sağol dostum.allah kimsenin başına vermesin

herkese söylüyorum:abi eğer sünniyseniz alevi bi kızla hiç başlamayın.ha ailesi moderndir o olayı sorun etmez,orası ayrı tabi.ama bnm durumumdaysanız hiç başlamayın.bu kız bana alevi olduğunu söylediğinde çok geçti.1 yıldır çıkıoduk ve sorun etmedim devam ettik.keşke o zaman bari bıraksaymışım.bu acı hiçbişeyle ölçülemez inanın.bizim elimizde olmayan bişey yüzünden kızla kavuşamıcaz belki düşünsenize...

Başında niye söylemedin demedin mi?Tepkini koymalıydın bence.

Artiz mi? Ne artizi? Artiz ne arar lan bazarda?

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:51:45 

@DemirAtlı

Atatürk'ü nasıl sevmem dostum.vatan,Atatürk herşeydir bizde.babam asker çünkü biz böyle yetiştik.ama bunun alevilerle alakasını çözemedim?

@The souls migration

sen de yanlış anlamışsın ki dediğimi abi.dini satmak söz konusu değil.evliliğe gelince de,ailelerin ikisi de karşı değil ki.benim aile kabul etti kızı olduğu gibi.sorun onların aile

.

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:53:48 

@punısher17

yok dostum sadece sana demedim.herkes dinimi sattığımı falan söyleyip tepki göstermiş de o yüzden yazdım.söylediklerim yanlış anlaşılmış yani

@Aylut

ailesinin böyle olacağını bilsem inan orda noktayı koyardım anında.ama nerden biliyim ki bizim alt komşu da alevi ama gayet modern insanlar

.

2143 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:54:46 

quote:

arkadaşlar fazla uzatmadan yazcam.şimdi bnm bi kız arkadaşım var.baya da ciddiyiz.üniversite bitince nişanlanıp askerliğimden sonra evlencez yani.ama ufak bi sorun var...kızın ailesi alevi.kız sorun etmiyo bu mezhep meselesini ama ailesi çok katı.aleviler sünnilerden kız alırmış ama kesinlikle kız vermezmiş diye duydum.annesinin ağzını aramış kız laf arasında ve annesi kesinlikle olmaz demiş.napmalıyım arkadaşlar bu çağda böyle bi sorun olmamalı ya.hadi ben alevi olurum.namaz kıldığım yok oruç tuttuğum yok zaten.kız hıristiyan bile olsa farketmez bnm için.ama benim dedemle anneannemler de baya sıkı sünnidir.biz aleviyiz desek onlar kesinlikle kabul etmez.bunu da duyunca kızı yine vermezler tabi.kız da beni çok seviyo ve bnmle çıktığını öğrenince maalesef ailesi telefonunu kırdı.şimdi görüşemiyoruz hiç.abisi arama evden falan dedi ben anlıyorum sizi çünkü başımdan geçti böyle bi olay ama ailenin diğer fertleri bnm kdr anlayışlı olmaz kızı hastanelik ederler duyulursa dedi.

kızı bırak vs. şeklinde önerilerinizi hiç söylemeyin arkadaşlar.bu kızı cidden seviyorum.o da aynı şekilde beni seviyor.acaba iyi bi meslek,bol para kazansam bu mezhep farkını unutup verirler mi kızı?yoksa zamana bırakıp onların bu olayı sindirmesini mi beklemeliyim?kızla mektuplaşıyoruz şu an ya bu duruma düştük artık.

mümkün olduğu kadar özet geçtim ama yine de uzun oldu.yardıma ihtiyacım var acil olarak.yardım edin DH :(

not:ekleme

dostum sen değilmiydin 2 ay çnce bu tip bir konu açmıştın...
orda kızın abisinin sana baskı yaptığını söylemiştin...
hatta onun için kızdan da ayrıldığını söylemiştin.

şimdi benim kafam karıştı..

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 1:59:06 

@The souls migration

bu arada gülerek dalga geçerek yazmışsın da;şunu da söylemek isterim:

bi kere dindar biri olmadığımı söyledim.bu mesele kimseyi ilgilendirmez Allah'la benim aramdadır bu 1.
dini satmak söz konusu değil.orda anlatmak istediğim bu değildi bu 2.
sadece dinle karakterimi çözeceksen bırak öyle kalsın hiç çözme bu da 3.

@metinardicli

ben ilk defa böyle bi kız konusu açıyorum.normalde kız konusu açanlara da gıcığımdır ama böyle bi durum olunca,alevilik hakkında da pek bi bilgim olmadığı için konuyu açmak zorunda kaldım.burdan başka soracak hiçbiyerim yoktu bunları

.

527 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:01:43 

yaşını ve şuanki eğitim durmunu sorabilirmiyim

niye dersen

bekle mesleğini eline al , herkesin bi fiyatı vardır hoş olmaz ama sevdiğin kızın annesi babası olsada farketmez

yaşın 18-19 ise zaten bunları düşünmen için erken , otur oturduğun yerde , kızla görüşmene devam et , hayal kurabilirsiniz , planlarınızı kurabilirsiiniz sakıncası yok , ama alıcam vericem kaçırcam felan geçicen o ayakları

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

3381 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:02:00 

quote:

@DemirAtlı

Atatürk'ü nasıl sevmem dostum.vatan,Atatürk herşeydir bizde.babam asker çünkü biz böyle yetiştik.ama bunun alevilerle alakasını çözemedim?

@The souls migration

sen de yanlış anlamışsın ki dediğimi abi.dini satmak söz konusu değil.evliliğe gelince de,ailelerin ikisi de karşı değil ki.benim aile kabul etti kızı olduğu gibi.sorun onların aile

sorun sende değilki işte, debelenmene gerek yok. bu sorunu çözecek olan karşı taraf. haydarpaşa' dan sonraki uygulayabileceğin en kestirme tarifi ben de verdim. kıza bu tarifi vereceksin. ailesinin yüzündeki o tepkiyi görecek ve sana dönecek sonucu bildirecek. ben bu konuda bakış açıları bir anda değişecek diyorum. biraz da vakit tanıyacaksın, zaten kız 18 demedin mi? acelen ne, millet 30 unda evleniyor. havada karada alırsın o kızı. istersen kaçı nihayetinde ama önce bir deneyin bakalım yapılacakları, samimi olun.

tamam.

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:04:19 

quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

sorun sende değilki işte, debelenmene gerek yok. bu sorunu çözecek olan karşı taraf. haydarpaşa' dan sonraki uygulayabileceğin en kestirme tarifi ben de verdim. kıza bu tarifi vereceksin. ailesinin yüzündeki o tepkiyi görecek ve sana dönecek sonucu bildirecek. ben bu konuda bakış açıları bir anda değişecek diyorum. biraz da vakit tanıyacaksın, zaten kız 18 demedin mi? acelen ne, millet 30 unda evleniyor. havada karada alırsın o kızı. istersen kaçı nihayetinde ama önce bir deneyin bakalım yapılacakları, samimi olun.

tamam.

allah neşeni bozmasın.yazdığım mesajları okursan ben de farklı şeyler söylemedim zaten.tamam

.

2789 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:05:32 

Hocam bir tavsiyem maalesef ki yok ama şu konuya değinmem gerek:

Demişsin ki alevi olurum nolcak namaz oruç yok zaten vs. Bu ne demektir? Bu alievilerde namaz, oruç, zekat vs. yok demektir. Neden herkes bunu böyle biliyor? Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi? Bir müslüman (alevi,sünni hiç farketmez) Kur'an'a göre hareket eder ve kitabımızda namaz, oruç, zekat vs. var mı? Var. Bitmiştir. Bizde namaz, oruç yok diyen insan müslüman değildir ki bırak alevi olsun.

Bu kadar yazdıktan sonra bir fikir oluştu. Mealli Kur'an'ı alacaksın eline gideceksin. Üstte belirttiğim hususlara ek olarak hadislerden de gireceksin olaya (meale bakarak ayetlerle destekleyerek) Peygamberimiz "2 mümin birbirlerine seviyorsa onları mutlaka evlendiriniz, destek olunuz. Destek olanların bile yeri Allah katında apayrıdır." Mealinde de bunu destekleyen ayetleri gösterince odun gibi kalacaklar. Yine kem-küm yaparlarsa demek ki siz Kur'an'a karşı geliyorsunuz, dönüp bakın bakalım gerçekten müslüman mısınız? Sırf geçmişte yaşanmış bazı kötü olaylar nedeniyle bu kitabı es geçiyorsunuz. Oturup bir düşünün yaptığınızı deyin. Ağzınız iyi laf yapıyorsa hem doğruları öğretmiş olacağınız için (çabalamanız bile yeterli) alacağınız sevabın yanında belki aileyide ikna edebilirsiniz. Madem ki din açısından bakıyorlar olaya öyleyse sizde doğru bildikleri yanlışları yüzlerine vurun. Yapacak başka birşey maalesef ki yok.

.
AMD x4 965|Sunbeam CCFU|Gigabyte 990XA-UD3|Corsair Veng 1600/9 2x4|5850 Xtreme
WD Caviar Black 500 GB|OCZ Fatal1ty 550W|Asus DVD-RAM|TT Spedo

LG E2360V|Edifier X600|Asus VULCAN Anc|Razer DA v2|Logitech G15v2|ASUS DSL-N12E
Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:07:34 

quote:

Orijinalden alıntı: yakup13

yaşını ve şuanki eğitim durmunu sorabilirmiyim

niye dersen

bekle mesleğini eline al , herkesin bi fiyatı vardır hoş olmaz ama sevdiğin kızın annesi babası olsada farketmez

yaşın 18-19 ise zaten bunları düşünmen için erken , otur oturduğun yerde , kızla görüşmene devam et , hayal kurabilirsiniz , planlarınızı kurabilirsiiniz sakıncası yok , ama alıcam vericem kaçırcam felan geçicen o ayakları

abi dedim ya zaten hemen evlencem alacam kızı demiyorum.beni endişelendiren geleceğimiz.yoksa şimdi istesem de alamam kızı okul var askerlik var nereye evleniyoz yani

.

2143 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:11:02 

@ ALONSO_06;

Dostum bak yaşça senden daha büyük birisi olarak tavsiyemi dinle...
Yaşın daha 18...
yani meleğini eline alıp, düzlüğe çıkman ve kızın ailesinin karşısına adam gibi adam olarak gitmek için yaklaşık bir 6-8 sene vaktin var...
haa dermisin ki ilişkin bu kladar uzun süre devam eder... orasını bilemem...
ama hiç akla mantığa uymuyor.
benden demesi, sen bu kafa yapını değiştirmezsen daha çok sıkıntı çekersin...
birde sakın kaçırcam felam ayaklarına girme, dertsiz başına dert alma...
rahat ol...
okulunu bitir hayırlı bir kısmet çıkar bakarsın karşına...

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:12:06 

quote:

Orijinalden alıntı: AurorAbeam

Demişsin ki alevi olurum nolcak namaz oruç yok zaten vs. Bu ne demektir? Bu alievilerde namaz, oruç, zekat vs. yok demektir. Neden herkes bunu böyle biliyor? Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi? Bir müslüman (alevi,sünni hiç farketmez) Kur'an'a göre hareket eder ve kitabımızda namaz, oruç, zekat vs. var mı? Var. Bitmiştir. Bizde namaz, oruç yok diyen insan müslüman değildir ki bırak alevi olsun.

Bu kadar yazdıktan sonra bir fikir oluştu. Mealli Kur'an'ı alacaksın eline gideceksin. Üstte belirttiğim hususlara ek olarak hadislerden de gireceksin olaya (meale bakarak ayetlerle destekleyerek) Peygamberimiz "2 mümin birbirlerine seviyorsa onları mutlaka evlendiriniz, destek olunuz. Destek olanların bile yeri Allah katında apayrıdır." Mealinde de bunu destekleyen ayetleri gösterince odun gibi kalacaklar. Yine kem-küm yaparlarsa demek ki siz Kur'an'a karşı geliyorsunuz, dönüp bakın bakalım gerçekten müslüman mısınız? Sırf geçmişte yaşanmış bazı kötü olaylar nedeniyle bu kitabı es geçiyorsunuz. Oturup bir düşünün yaptığınızı deyin. Ağzınız iyi laf yapıyorsa hem doğruları öğretmiş olacağınız için (çabalamanız bile yeterli) alacağınız sevabın yanında belki aileyide ikna edebilirsiniz. Madem ki din açısından bakıyorlar olaya öyleyse sizde doğru bildikleri yanlışları yüzlerine vurun. Yapacak başka birşey maalesef ki yok.

söylediklerin çok güzel dostum.bak bu dediğin olur işte.olmazsa dedeler girer işin içine.

ama şunu da söyleyim ki sözümü yanlış anlamışsın.ben dedim ki orada;sadece bana bağlı olsa,ben zaten dindar biri değilim.aleviymiş gibi de görünürüm,alevi de olurum.ama sen orda aleviler oruç tutmuyo namaz kılmıyo dediğimi zannetmişsin.ben onları kendim için söyledim oruç yok namaz yok diye.hani derler ya herkesin ibadeti kendine diye.aynen o durum.Allah'a inanırım ama ibadetim yok.bunu açıkça söyledim yani kötü bişey demedim orda

.

648 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:14:45 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

@ ALONSO_06;

Dostum bak yaşça senden daha büyük birisi olarak tavsiyemi dinle...
Yaşın daha 18...
yani meleğini eline alıp, düzlüğe çıkman ve kızın ailesinin karşısına adam gibi adam olarak gitmek için yaklaşık bir 6-8 sene vaktin var...
haa dermisin ki ilişkin bu kladar uzun süre devam eder... orasını bilemem...
ama hiç akla mantığa uymuyor.
benden demesi, sen bu kafa yapını değiştirmezsen daha çok sıkıntı çekersin...
birde sakın kaçırcam felam ayaklarına girme, dertsiz başına dert alma...
rahat ol...
okulunu bitir hayırlı bir kısmet çıkar bakarsın karşına...

haklısınız.ben de onu diyorum zaten hemen bi an önce evlenelim bitsin demiyorum ki.hani çok isterim ama ne ailesi verir ne de ben bakabilirim kıza.evlilik ve nişan,zamanı geldiğinde olacak.benim şimdi tek isteğim ailesinin bu inadını nasıl kırabileceğimi öğrenmek.dediğiniz gibi en az 5-6 sene var daha evliliğe.o zamana kadar nolur bilemeyiz tabi ki

.

2143 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:24:28 

quote:

haklısınız.ben de onu diyorum zaten hemen bi an önce evlenelim bitsin demiyorum ki.hani çok isterim ama ne ailesi verir ne de ben bakabilirim kıza.evlilik ve nişan,zamanı geldiğinde olacak.benim şimdi tek isteğim ailesinin bu inadını nasıl kırabileceğimi öğrenmek.dediğiniz gibi en az 5-6 sene var daha evliliğe.o zamana kadar nolur bilemeyiz tabi ki

dostum bak inat kırmak değil....
sen normal olarak hayatını yaşayacaksın...
ki zaten sen bu halinle yapmaya çalışırsan ters teper bu defa olacağı varsa da olmaz...
sen hedefine cebini hüzelce doldurabileceğin bir meslek edinmeyi koy...
ancak saygın biri olur, maaşında iyi olursa işte o zmn alevilik sünnilik hikaye...
o aile sana kızını verir...

320 Mesaj
3 Ekim 2009; 2:28:30 

quote:

Orijinalden alıntı: AurorAbeam

Afedersin arkadaşım yazını yanlış okumuşum.Birşeyler yazmıştım sildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lightandwithlove -- 3 Ekim 2009; 2:33:33 >

2602 Mesaj
4 Ekim 2009; 11:51:11 

Kızla yeni tanıştıysan irtibatı kes diyeceğim ama aranızda birşeyler olmuş.

Zaman herşeyi çözer. Benim enişte de alevi. Çok uzun zaman sonra evlendi. İmaknsız olmasa da zor. Seni iyi tanıyıp güvenmeleri lazım.

1977 Renault 12 TL Kırmızı
İskenderun Deniz Alayı/Amasra SG Grup K 12.12.2012-17.05.2013
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » kız konusu (din konusu mu demeliyim...)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.734