Şimdi Ara

LCD'LERDE TAZELEME HIZI (HZ) ÖNEMLİ Mİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • az önce okuduğum bir topic'te arkadaşın biri en az 70 hatta 75 olmalı demiş.
    benim kılavuzda 1280x1024 @ 60 Hz ideal diyor.

göz sağlığı açısından 60 mı iyidir 75 mi?

ben LCD lerde fark etmiyor diye biliyordum ama varsa bir uzmanı açıklasın.yoksa uzun uzun araştıracam google olsun vs. olsun

• Göz sağlığı açısından tavsiye edilen tazeleme hızı 75hz ve üstüdür.
    Bu durum LCD için de geçerlidir tabii ki...
    Monitörünün çözünürlüğünü 1024x768 olarak ayarlamayı dene; o çözünürlükte 75 hz'yi destekleyebilir sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: daytona

Göz sağlığı açısından tavsiye edilen tazeleme hızı 75hz ve üstüdür.
    Monitörünün çözünürlüğünü 1024x768 olarak ayarlamayı dene; o çözünürlükte 75 hz'yi destekleyebilir sanırım.

1280x1024 destekleyen LCD de neden 1024x768 kullanalım?
  • neden kullanmayalım ki?orası kullanıcının zevkine kalmış,bence hz ne kadar destekliyosa o kadar yuksek tutulmalı,1280x1024 75hz destekleyen bir monitörü 1024x768 te açıp 85hz e almak daha mantık,ben monitörümü 1024x768 te 100hz,1280x1024 te 85hz kullanıyorum ve memnunum,en azından gözlerim memnun
    quote:

Orjinalden alıntı: leopars

quote:

• monitör 1280x1024 te @75 yapıyor. ben denedim pek bi fark hissetmedim açıkçası ama @70 yaptığımda ekran resmen sola kaydı.

benim anlamadığım firma neden @60 önermiş.
    + görüntü 1280'de çok iyi çünkü native çözünürlüğü bu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tylor

neden kullanmayalım ki?orası kullanıcının zevkine kalmış,bence hz ne kadar destekliyosa o kadar yuksek tutulmalı,1280x1024 75hz destekleyen bir monitörü 1024x768 te açıp 85hz e almak daha mantık,ben monitörümü 1024x768 te 100hz,1280x1024 te 85hz kullanıyorum ve memnunum,en azından gözlerim memnun
    quote:

Orjinalden alıntı: leopars

quote:

bence de 1280x1024 daha mantıklı sen istersen 640 da da kullanabilirsin. Benim söylediğim gerçek çözünürlüğü dururken neden başka çözünürlükte kullanalım.
  • quote:

neden kullanmayalım ki?orası kullanıcının zevkine kalmış,bence hz ne kadar destekliyosa o kadar yuksek tutulmalı,1280x1024 75hz destekleyen bir monitörü 1024x768 te açıp 85hz e almak daha mantık,ben monitörümü 1024x768 te 100hz,1280x1024 te 85hz kullanıyorum ve memnunum,en azından gözlerim memnun

1280*1024 te nası oluyoda 85 hz yeniliyon yoksa 19" mi monitorun
  • benim bildigim kadarıyla crt lerdeki tazelem hızıyla (refresh rate), LCD lerdeki tazeleme hızı tam olarak aynı şeyler diğil...
    lcd lerdeki refresh rate in cok bi anlamı yok... gecen gün kullandıgım bi laptopta refresh rate i 200hz e kadar cıkarabiliyodum .. ama hiç bi etkisi olmuyordu ..

çözünürlük konusudna "native" çözünürlük kullanmak hep en iyi sonucu veriyo ... daha düşük çözünürlüklerde görüntü kalitesinden baya bi ödün veriliyo ..

işte bu yüzden lcd monitorlerin yanında ii bi ekran kartı almak lazım .. yüksek çöznürlükte oyun oynayabilmek için...
  • * ALINTIDIR__________________________________________________________________________________________________

Arkadaslar LCD-CRT karsilastirmasinda tarama frekanslari ASLA BAZ ALINMAZ.

Bu tamamiyle yanlistir.Aynen enerji tasarruflu ampul ile normal ampulun wattlarini(guclerini)karsilastirarak verdikleri isik siddetini karsilastirmaya benzer.

CRT monitorlerde elektron isini ekrani tararken(saniyede 75~85 defa Hz'e gore)LCD lerde tarama olayi yoktur.O olay sadece ANALOG D-SUB girisinden baglanan LCD'lerde uyumluluk icin konmus bir ibaredir.CRT'lerde o sayilarin yuksek olmasi monitorun bant genisliginin fazla olmasi yani yuksek cozunurluklerde yuksek tarama hizlarina ulasmasi ve dolayisiyle goze zarar vermemesi(titresimi azaltarak)demektir.

TFT LCD'lerde ise tarama diye bir olay yoktur.Her piksel birbirinden bagimsiz olarak yonetilir.LCD'yi siz 60 Hz de yapsaniz 100 Hz'de yapsaniz(tabi LCD'lerde en fazla 75 Hz olur,oda sirf uyumluluk icin,ise yaradigindan degil)sonuc asla degismez,goruntu ayni goruntudur.LCD'de bu yuzden asla titresim olmaz,goruntunun herhangi bir nesneden farki yoktur.

Ayrica LCD'lerde parlaklik daha fazla,renkler daha canlidir.Ayrica oyun oynanmaz iz birakir diye bir olay da yeni TFT'lerde yok.

* hardwaremania forumundan pcdata76 nickli arkadaşın yazısı

______________________________________________________________________________________________________________

bir de LCD de native çözünürlüğün dışında görüntü offside. yani 1024x.. kullanmak pek mantıklı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hp640c -- 20 Temmuz 2005, 18:50:40 >
  • monitorum 17" hyundai q790 1600x1200@75hz,şu an q790 satılmıyo,sanırım phlips in 1-2 17" monitörlerinde de bu destek muvcut.
    quote:

Orjinalden alıntı: 50clubs

quote:

1280*1024 te nası oluyoda 85 hz yeniliyon yoksa 19" mi monitorun

• hp640c alinti yaparak soyledi olay kesinlikle doğru...

zaten lcd lerde DVİ cıkışdan kullaniyorsaniz max 60hz izin veriyor...demekkli 60 hz yeterli geliyor.ben 60hz ile doom3,hl2,underground 2 gibi oyunlari oynuyorum..eski crt ekranimdan hiç bir farki yok..
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

hp640c alinti yaparak soyledi olay kesinlikle doğru...

zaten lcd lerde DVİ cıkışdan kullaniyorsaniz max 60hz izin veriyor...demekkli 60 hz yeterli geliyor.ben 60hz ile doom3,hl2,underground 2 gibi oyunlari oynuyorum..eski crt ekranimdan hiç bir farki yok..

iyide ozaman neden 50 hz değilde 60 hz ?lcd lerde bu hz olayı ne işe yarıyor?fonksiyonu nedir?
  • LCD'nin Hz. ile ilgisi yok diye biliyorum.Sadece eski teknoloji CRT'den kalma uyumluluk.mesela lcd ekranda bir fotoğraf actınız bırkatınız..ekran tazeleme hızı 0 dır..çünki görüntü crt ekrandaki gibi saniyede 85 veya 75,60 gibi yenilenmez..durur.siz goruntuyu değiştireceğiniz zaman her pixel siyah ile beyaz arasi değişerek yani görüntü oluşur..ekran crt deki sıfırdan yenilenmez....

niye 60hz dersen,bende bilmiyorum :)) mesela 16ms olan bir lcd ekran 60hz de çalışırken oyunlarda ghost oluşurken,8ms ekran 60hz de çalışırken olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 20 Temmuz 2005, 20:20:08 >
  • imboyaci @
    mzandaki monitör ü anlatsan nasıl olur.iyimidir.kötümüdür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mczaga -- 20 Temmuz 2005, 20:33:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mczaga

quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

hp640c alinti yaparak soyledi olay kesinlikle doğru...

iyide ozaman neden 50 hz değilde 60 hz ?lcd lerde bu hz olayı ne işe yarıyor?fonksiyonu nedir?

60 hz olmasının sebebi insan gözünün 60 karenin altında hareketleri algılayabilecek olmasıdır.

Lcd lerde bütün pixeller aynı anda değişir yani tarama yerine görüntü sayfa sayfa oluşur bu yüzden de hz kavramı crt lerdeki kadar önemli deildir. Fakat insan gözü saniyede 60 karenin altındaki hareketlerdeki farkı anlayabilir ama üstünü anlayamaz. 85 kare ise insan gözünün ortalama takip hızı olduğu için crt lerde tavsiye edilen hz genelde budur. bu yüzden de lcd alırken bu hz olayına çok fazla takılmanız yersiz olacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mczaga

mboyaci @
    mzandaki monitör ü anlatsan nasıl olur.iyimidir.kötümüdür.

mczaga arkadaşim ben bunu yurtdışından getirtmiştim.özellikleri;
    SAMSUNG 730B:17" LCD,8MS,0.264,1:600,DVİ..

benimde lcd almadan once oyun oynaya biri olarak tereddütlerim vardi.fakat aldiktan sonra oyunlarda crtteden hiç bir farkini goremedim..ayrica 17" lcdler 17" crtlerden daha büyük oluyor..renklerde crt ekranlara gore cok daha canli..ışıkda parlama olayida yok denecek kadar az..

60hz olayi dediğim gibi bence hikaye birşey..onemli olan tepki süresi.verdiğim ornekteki gibi 60hz de çalışan 16ms like ekranda oyunlarda ghost oluşurken,8ms lik 60hz de çalışanda oluşmuyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 20 Temmuz 2005, 20:53:03 >
  • kaça aldın lcd yi?
  • pm attim mczaga arkaşim.
  • lcd lerde dvi bağlayınca 60 hz da neden d sub bağlayınca 75 hz oluyor?
  • dvi cıkışlarda 60hz stabil oluyor..d sublarda 75hz yaziyor ama dalgalaniyor...max 75hz yani..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.