Şimdi Ara

12 Volt 35 Watt Adaptör(Bitti, Yeni Foto Eklendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
6.841
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 12 Volt 35 Wattlık adaptör yapacağım köprü diyot olarak KBPC3510 kullanmayı düşünüyorum.Çıkışına sizce kaçlık kondansatör koyayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 2 Ekim 2009; 21:39:51 >

• Kolay olması açısından regülatör devresi kurmak istemiyorum.Sadece köprü diyot ve kondansatör kullansam DC çıkış yeterince düzgün olur mu?
  • 2 adet 4700uf 25v bide bunlara paralel 100nf yada 200nf eklersen çıkışı temiz olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: ASİL01

2 adet 4700uf 25v bide bunlara paralel 100nf yada 200nf eklersen çıkışı temiz olur

Sabahtan gidip 4700uf lik aldım.35 Voltluk aldım şişmesin diye(ne olur ne olmaz).200nf lik alıp eklerim teşekkürler.
  • Malzemeleri aldım, lehim yapmadan önce krokodilli kablo ile bağlayıp denedim gayet güzel çalışıyor.Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.Bittiği zaman yeni foto eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 30 Eylül 2009; 22:25:13 >

• Bunla ne çalıştırılacak belirtilmemiş oto buzluğu falan mı? DC çıkışına bir de 12 veya 15V entegre modüler regülatör eklesen iyi olur bu haliyle çıkış voltajı yüke göre 18 -12 V arası değişecektir.

Oto teybi anfi falan ise yük düşükken 18-19 V DC iyi olmaz.

35 Watt istendiğine göre 3A çekilecek 2x4700uF az gelebilir 3x4700'e yükseltmek gerekebilir

Buna bağlayacağın cihaza göre DC deki dalgalanma fazla önemli değilse ok dir. mesela akü şarjı falan gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 1 Ekim 2009; 8:52:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

Bunla ne çalıştırılacak belirtilmemiş oto buzluğu falan mı? DC çıkışına bir de 12 veya 15V entegre modüler regülatör eklesen iyi olur bu haliyle çıkış voltajı yüke göre 18 -12 V arası değişecektir.

Oto teybi anfi falan ise yük düşükken 18-19 V DC iyi olmaz.

35 Watt istendiğine göre 3A çekilecek 2x4700uF az gelebilir 3x4700'e yükseltmek gerekebilir

Buna bağlayacağın cihaza göre DC deki dalgalanma fazla önemli değilse ok dir. mesela akü şarjı falan gibi

Bekleme gerilimi boşta yüksek ancak yüke binince düşüyor.Küçük televizyonlar varya onun için yaptım. Adaptörü yanmıştı.Yaptıktan sonra denedim 30 dk kadar kullandım problem çıkmadı.TV yi bağlamadan önce 12 voltluk ampul bağladım yük altında gerilim gene normal seviyeye indi.Regülatör ile uğraşmak istemedim.Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Aşağıdaki devreyi kullan 13.8 volta ayarla güvenle kullan

/>

Devre için teşekkür ederim hocam.Denedim regülatör devresi kurmadan işimi görecek gibi.Kullandığım 3510 köprü diyotu biraz ısınıyor.
  • Yardımcı olan herkese teşekkürler.Bugün gerekli bağlantıları lehim ve pablo pabucu kullanarak yaptım.En kısa zamanda uygun boyutta bir kutuya yerleştireceğim.
    Merak edenler için söyleyim fotoğrafta görülen 1-0-2 anahtarı 12 veya 24 volt seçimi yapmak için.Aldığım trafonun çıkışı 2x12'lik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 2 Ekim 2009; 11:31:07 >

• Forumda küçük bir sorun var galiba foto ekleyemedim.En kısa zamanda eklerim.
  • Foto eklendi.
  • 3 amper için büyük değil mi o köprü diyot sizce de ?
  • Büyük ama ben daha çok bağlantıları kolay olduğu için aldım.Lehim yapmaktansa kablo pabucu ile bağlamak daha kolay geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 2 Ekim 2009; 13:12:11 >
  • Sonunda bitti arkadaşlar. 12/24 Volt kademe anahtarının yerini dremel ile kestim.

• eline sağlık temiz çalışma olmuş kablo pabuçları makaronlama born vidalar vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ASİL01

eline sağlık temiz çalışma olmuş kablo pabuçları makaronlama born vidalar vs.

teşekkürler hocam.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
  • 2 - 3 gün önce bende burdan özenip kendim bir adaptör yaptım a dan z ye herşeyini kendim yaptım trafo sarımı, devreler vs... bugün tamamladım
    sonuç: 8.5 volt 50mA 50mA deyip geçmeyin elemeği göznuru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doorbay -- 3 Ekim 2009; 18:35:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertdo2

2 - 3 gün önce bende burdan özenip kendim bir adaptör yaptım a dan z ye herşeyini kendim yaptım trafo sarımı, devreler vs... bugün tamamladım
    sonuç: 8.5 volt 50mAh 50mAh deyip geçmeyin elemeği göznuru

mAh(miliampersaat) kapasite birimidir.Miliamper(mA) demek istedin sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Orijinalden alıntı: mertdo2

2 - 3 gün önce bende burdan özenip kendim bir adaptör yaptım a dan z ye herşeyini kendim yaptım trafo sarımı, devreler vs... bugün tamamladım
    sonuç: 8.5 volt 50mAh 50mAh deyip geçmeyin elemeği göznuru

mAh(miliampersaat) kapasite birimidir.Miliamper(mA) demek istedin sanırım.

evet kardeş uyarın için teşekkürler el alışkanlığı olmuş Ö.D. ...

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Aşağıdaki devreyi kullan 13.8 volta ayarla güvenle kullan

/>

kısadevre olunca o 2n3055 ne olacak? cevap vereyim, cayır cayır yanacak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.