- x
Dacia Sandero Stepway hakkında yorumlar
242 Cevap220644 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

5130 Mesaj
26 Mart 2010; 18:11:29 

Aracın dışı güzel ancak içi facia desem yanılmam.Bu kadar güzel bir arabaya azcık da içi için bişiler yapsalarmış daha iyi olurdu

6678 Mesaj
26 Mart 2010; 18:40:28 

Aracın testini paylaştım ..

Buyrun ;

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#38706790

8 Mesaj
29 Mart 2010; 3:26:33 

Öncelikle yorumların hepsini üşenmeden okuduğumu belirteyim? Sonra kafamdaki soruları sorayım? Sonrada görüşlerimi paylaşayım?

1-Bu araç Renault güvencesinde diyenler, parçası her yerde bulunur diyenler acaba Türkiye de satılan hangi aracın parçasını bulamamışlar? Bazılarımızın aklı hala 1960larda takılı kalmamış mı sizce?

2-Aracın motoru Clio ile aynı diyenler, acaba Clio kaç yılından beri üretiliyor, şu an piyasada kaçıncı nesil Clio satılıyor ve bu aracın motoru acaba hangi Clio motoru?

3-Parçası ucuz diyenler, acaba bu araçla ilgili hiç bir parça fiyatını biliyor mu?

Ben elimde olmayan özel sebeplerden dolayı, bu aracın 1.4 70HP lik Ambiance modeline biniyorum. Henüz 2 hafta oldu. Ama tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Aracın "0" satış fiyatı konusunda yorum yapanlar haklı olabilir. Bu aracı sıfır alırken ucuz görünebilir, ama kullanırken çektiğiniz eziyete verdiğiniz para değmez. Gelelim görüşlerime;

1.Araçla yola çıktım, 1.vites gazı kökledim, yüksek bir motoru sesine ve devir saatinin fırlamasına rağmen araç gitmiyordu, Vitesi 2 ye aldım, gazı kökledim araç bağırıyor motor devri artıyor ama hızlanma çok az oluyordu. Bu şekilde 5. vitese kadar geldim, aracın gaz pedalını kökledim ve beklemeye başladım. Araç 90km hızdan 110 km hıza bir zahmet yaklaşık 2dk çıktı. İnanmayan test sürüşüne çıkıp denesin. Yakın sarfiyatı konusunda ise benim kullandığım 1.4 70hp lik araç hiç de ekonomik değil.

2-Yola çıktığım bir gün yağmur başladı, ön silecekleri çalıştırdım fasılalı olarak, çok sık gidip geliyordu fasılasını ayarlamak istedim malesef fasıla ayarı yoktu. Arka sileceği çalıştırdım, silecek sürekli gidip geliyor. Oysa ben silecek kolunu fasılalıya getirmiştim. Arka silecekte sürekli çalışma modundan başka bir mod yok. (Aklıma ön silecekler çalışır vaziyetteyken geri vitese takdığımda, arka sileceği otomatik çalışan arabam geldi) Ön sileceği sürekli çalışır konuma aldım. Sileceklerin durup döndüğü noktalarda abartılı bir mekanik ses geldiğini fark ettim. Yağmur şiddetlenince en hızlı olan sürekli çalışma da 2. kademeye aldım. Malesef silecekler yağmurun hızına yetişemiyordu. Yağmurun ise abartılı bir yağış hızı yoktu.

(Bir silecek mevzusunu bukadar neden uzatıyorsun diyenler lütfen devamını okumasın. Zaten onlar için araçta sileceğin olması bile yeterli, fasılasının ayaralanabilir olması vs önemli değil)

3-Sürücü koltuğuna oturduğumda, koltukla direksyon arasında sıkıştım, koltuğun yüksekliğini ayarlamak istedim, malesef yoktu, direksyonun yüksekliğini ayarlamak istedim, malesef o da yoktu. Yeni araçlarda bırakın yüksekliği derinlik ayarı bile olduğu düşünülürse, malzemeden nekadar çaldıkları daha iyi anlaşılır.

4-Sürücü koltuğuna bacaklarımın yarısı basıyordu, baldırımın yarısı boşta, koltuğun oturma yerinin uzunluğundan bile çalmışlar. Gerçi Renault 9 un sandalye gibi koltukları düşünülürse, bayağı mesafe kat etmişler demek lazım.

5- Direksyon simidi tam anlamıyla bir facia. Elinizden kayıp duruyor. Bendemi şu direksyona geçirilen kılıflardan alsam diyeceğinizi bir direksyon simidi var. Bunun havalı olduğunu düşünenler için ideal olmuş.

Aslında yazacak çok şeyim var, ama bu araç için ne söylesem boş, zaten aklına koymuş olan, beni önyargılı olmakla, marka bağımlısı olmakla vs suçlayıp gidip alacak. Fikrime katılanlar ise zaten durumu biliyor, o yüzden uzatmayacağım....

Son söz olarak; yurtdışında satılan araçlarla Türkiye de satılan araçlar arasında çok fark var, dış görünüş sizi aldatmasın. Motor kaputunun altındaki motorların aynı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz. Ben şahsım adına bu araca 24-25 bin tl vermek yerine, 2009-2010 model 5-10binden ikinci el araç bakarım. Yok illaki sıfır olacak diyenlere, Hyundai uğramalarını tavsiye ederim.

Arkadaşım Megan II almıştı. Bana aracı anlatırken diyor ki, " Araç full herşey var. Ancak dijital kılimasını bir türlü ayarlayamadım, donuyoruz arabada" bu durumda olanlar, teknolojiyi zaten kullanmayacak olanlar illa ki Dacia Sandero alacağım diyenler, zaten internette 7-8bin TL aşağıya 2-5 bin km de bu araçlardan ikinci el satılıyor. Gidip o arçları alın ki, hata yapıp pişman olmuşları da kurtarın.

3208 Mesaj
29 Mart 2010; 18:55:23 

quote:

Orijinalden alıntı: ocgultekin

Öncelikle yorumların hepsini üşenmeden okuduğumu belirteyim? Sonra kafamdaki soruları sorayım? Sonrada görüşlerimi paylaşayım?

1-Bu araç Renault güvencesinde diyenler, parçası her yerde bulunur diyenler acaba Türkiye de satılan hangi aracın parçasını bulamamışlar? Bazılarımızın aklı hala 1960larda takılı kalmamış mı sizce?

2-Aracın motoru Clio ile aynı diyenler, acaba Clio kaç yılından beri üretiliyor, şu an piyasada kaçıncı nesil Clio satılıyor ve bu aracın motoru acaba hangi Clio motoru?

3-Parçası ucuz diyenler, acaba bu araçla ilgili hiç bir parça fiyatını biliyor mu?

Ben elimde olmayan özel sebeplerden dolayı, bu aracın 1.4 70HP lik Ambiance modeline biniyorum. Henüz 2 hafta oldu. Ama tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Aracın "0" satış fiyatı konusunda yorum yapanlar haklı olabilir. Bu aracı sıfır alırken ucuz görünebilir, ama kullanırken çektiğiniz eziyete verdiğiniz para değmez. Gelelim görüşlerime;

1.Araçla yola çıktım, 1.vites gazı kökledim, yüksek bir motoru sesine ve devir saatinin fırlamasına rağmen araç gitmiyordu, Vitesi 2 ye aldım, gazı kökledim araç bağırıyor motor devri artıyor ama hızlanma çok az oluyordu. Bu şekilde 5. vitese kadar geldim, aracın gaz pedalını kökledim ve beklemeye başladım. Araç 90km hızdan 110 km hıza bir zahmet yaklaşık 2dk çıktı. İnanmayan test sürüşüne çıkıp denesin. Yakın sarfiyatı konusunda ise benim kullandığım 1.4 70hp lik araç hiç de ekonomik değil.

2-Yola çıktığım bir gün yağmur başladı, ön silecekleri çalıştırdım fasılalı olarak, çok sık gidip geliyordu fasılasını ayarlamak istedim malesef fasıla ayarı yoktu. Arka sileceği çalıştırdım, silecek sürekli gidip geliyor. Oysa ben silecek kolunu fasılalıya getirmiştim. Arka silecekte sürekli çalışma modundan başka bir mod yok. (Aklıma ön silecekler çalışır vaziyetteyken geri vitese takdığımda, arka sileceği otomatik çalışan arabam geldi) Ön sileceği sürekli çalışır konuma aldım. Sileceklerin durup döndüğü noktalarda abartılı bir mekanik ses geldiğini fark ettim. Yağmur şiddetlenince en hızlı olan sürekli çalışma da 2. kademeye aldım. Malesef silecekler yağmurun hızına yetişemiyordu. Yağmurun ise abartılı bir yağış hızı yoktu.

(Bir silecek mevzusunu bukadar neden uzatıyorsun diyenler lütfen devamını okumasın. Zaten onlar için araçta sileceğin olması bile yeterli, fasılasının ayaralanabilir olması vs önemli değil)

3-Sürücü koltuğuna oturduğumda, koltukla direksyon arasında sıkıştım, koltuğun yüksekliğini ayarlamak istedim, malesef yoktu, direksyonun yüksekliğini ayarlamak istedim, malesef o da yoktu. Yeni araçlarda bırakın yüksekliği derinlik ayarı bile olduğu düşünülürse, malzemeden nekadar çaldıkları daha iyi anlaşılır.

4-Sürücü koltuğuna bacaklarımın yarısı basıyordu, baldırımın yarısı boşta, koltuğun oturma yerinin uzunluğundan bile çalmışlar. Gerçi Renault 9 un sandalye gibi koltukları düşünülürse, bayağı mesafe kat etmişler demek lazım.

5- Direksyon simidi tam anlamıyla bir facia. Elinizden kayıp duruyor. Bendemi şu direksyona geçirilen kılıflardan alsam diyeceğinizi bir direksyon simidi var. Bunun havalı olduğunu düşünenler için ideal olmuş.

Aslında yazacak çok şeyim var, ama bu araç için ne söylesem boş, zaten aklına koymuş olan, beni önyargılı olmakla, marka bağımlısı olmakla vs suçlayıp gidip alacak. Fikrime katılanlar ise zaten durumu biliyor, o yüzden uzatmayacağım....

Son söz olarak; yurtdışında satılan araçlarla Türkiye de satılan araçlar arasında çok fark var, dış görünüş sizi aldatmasın. Motor kaputunun altındaki motorların aynı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz. Ben şahsım adına bu araca 24-25 bin tl vermek yerine, 2009-2010 model 5-10binden ikinci el araç bakarım. Yok illaki sıfır olacak diyenlere, Hyundai uğramalarını tavsiye ederim.

Arkadaşım Megan II almıştı. Bana aracı anlatırken diyor ki, " Araç full herşey var. Ancak dijital kılimasını bir türlü ayarlayamadım, donuyoruz arabada" bu durumda olanlar, teknolojiyi zaten kullanmayacak olanlar illa ki Dacia Sandero alacağım diyenler, zaten internette 7-8bin TL aşağıya 2-5 bin km de bu araçlardan ikinci el satılıyor. Gidip o arçları alın ki, hata yapıp pişman olmuşları da kurtarın.

öncelikle geçmiş olsun baya soğmussunuz aracınızdan

bende logan(07 1.5dci) kullanıyorum dikkatimi cekti yazdıklarınız gerçekten..

bir an önce satmanız dileğiyle..

keşke almasaydınız araçı

bu birazda beklentiyle ilgili bir durum genel manada toplum olarak minimum harcama maksimum fayda bekleniyor

dacia markasının temel amaçı ekonomik YETERLİ donanıma sahip 0 km araç sahibi yapmak insanları

amaç ekonomi sorunsuz ulaşım

fazla birşey beklememek gerek.

ben 4 yıla girdi kullanıyorum memnunum ama ne aldığımı biliyorum

en basidi dacia markası öyle ac gözlükü samimi olarak yazıyorum

hala cam kumandaları kapı içlerinde değil

ve yeni dusterde iç kapı kolu en üst versiyonda var arkada

böyle bir prensiple calışıyorlar

al kullan eskit sat en fazla 5 yıl sağlıklı hizmet eder zaten

beklentiler cok önemli senin durumunu en iyi ben anlarım onuda eklemek isterim.

aracımı değiştiricem bende bu yıl içersinde duster düşünüyordum inceledim yine vs.

vaz geçtim çünkü beklentilerim yüksek bu sefer

hele o iç kapı kolu opsiyonunu görünce (gerçekten rezil bir durum) soğdum yani

2 araç için 50.000 tl bütçem var D sınıfı sedan bir araç tercih edicem

kaliteli sağlam teknolojik ergonomik üretim kalitesi yüksek yalıtımı başarılı sürüşü sağlam yol konforu yüksek donanımlı ve GÜVENLİ bir araç..

tekrar geçmiş olsun en yakın zamanda satman ve cok daha güzel sağlam kaliteli bir araça sahip olman dileğiyle..

saygılar.

ama kızgınlıkla abartmışsınz biraz

Dünyanın en iyi eğitimini almış , motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin ; göreceksiniz ! Kazanan her seferinde sistem olacaktır...

139 Mesaj
1 Nisan 2010; 21:18:12 

ocgultekin isimli yorum yapan arkadaş;
Attan inip eşeğe binince böyle oluyo demekki, eşeğin ne suçu var, sende akıl var fikir var mercedes konforu bekliyorsun ama dacia fiyatı ödeyim diyosun. Vay be ne güzel ya hayat
Arkadasın yazdıgı yorumlar tamamen duygusal olarak yazmıs, objektif bir görüş açısı yok. ben 2005 den beri clio dizel kullanıyorum reno nun motorunu ve aksamını burda isanlar bilmiyormus gibi anlatmayın.gercekci olmak lazım bu kadar
abarttıgı kadar değil. aracta ses yalıtımı var diğer b sınıfı arabalarda böyle birsey
yok. aracta motor koruma kaplaması var diğer araclarda ender bulunur. Sandero dizel kullanıyorum öle hızlanmlarda vs sorun yaşamoyorum keza benzinli aracta nasıl sorun yaşıyorsun şaştım kaldım. Bence araçta değilde sizde bir sorun olabilir. Aracın eksiklikleri var dersen katılırım ama bu kadar da abartıya katılmam. Sıfır arac almak isteyen dilediği alır.insanlar Sıfır arac kokusu almak ister canı.
Siz aracınıza bakın o size bakar, siz aracınıza bakmayın birde cocuk gibi sızlanın yok burası yok yok surası yok bilmem ne..
yazınıza ancak diyorum...

rastgele sanderocular

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat_60 -- 2 Nisan 2010; 19:59:41 >

-------------------------------------------------------------
MSI P45 Platinum (MS-7512) Bios V1.5 // İntel Core 2 Duo E-8400 3,00 Ghz CPU 1333 FSB // A-Data Vitesta DDR2 Extreme Edition Dual Ram Kit 2 x 2= 4 gb @ 1066+ mhz // PowerColor Atı Radeon 5670 1GB GPU DDR3 // Western Digital 500 GB Sata HDD // Philips Brilliance 190CW 19'' LCD Monitör // Philips dvd-rw //Cooler Master Elite Blackline Kasa // Microsoft wireless set //Logitech 1+1 Ses sistemi// Win Vista Ultimate

dacia sandero stepway 1.5 dci kırmızı 2010

1215 Mesaj
1 Nisan 2010; 22:53:05 

quote:

Orijinalden alıntı: murat_60

Arkadaş attan inip eşeğe binince böyle oluyo demekki, eşeğin ne suçu var, sende akıl var fikir var mercedes konforu bekliyorsun ama dacia fiyatı ödeyim diyosun. Vay be ne güzel ya hayat
Arkadasın yazdıgı yorumlar tamamen duygusal olarak yazmıs, objektif bir görüş açısı yok. ben 2005 den beri clio dizel kullanıyorum reno nun motorunu ve aksamını burda isanlar bilmiyormus gibi anlatmayın.gercekci olmak lazım bu kadar
abarttıgı kadar değil. aracta ses yalıtımı var diğer b sınıfı arabalarda böyle birsey
yok. aracta motor koruma kaplaması var diğer araclarda ender bulunur. Sandero dizel kullanıyorum öle hızlanmlarda vs sorun yaşamoyorum keza benzinli aracta nasıl sorun yaşıyorsun şaştım kaldım. Bence araçta değilde sizde bir sorun olabilir. Aracın eksiklikleri var dersen katılırım ama bu kadar da abartıya katılmam. Sıfır arac almak isteyen dilediği alır.insanlar Sıfır arac kokusu almak ister canı.
Siz aracınıza bakın o size bakar, siz aracınıza bakmayın birde cocuk gibi sızlanın yok burası yok yok surası yok bilmem ne..
yazınıza ancak diyorum...

rastgele sanderocular

dostum 2.paragraftaki yazını üst taraftaki mesaja yazdın sanırım.

ben mercedesten inip sanderoda mercedes kalitesi aramıyorum.ben arabamdan gayet memnunum zaten satmayı da asla düşünmüyorum.benim tek problemim yakıt tüketimi.onun içinde sandero çok güzel gibi geldi bana.mercedes duracak garajda bu benim günlük işlerim için tercih edeceğim aracım olacak.

Basketbol Haberleri Futbol Haberleri Günlük Spor Destekçisi Bilginiz.Biz Instagram Türkiye

139 Mesaj
2 Nisan 2010; 20:01:53 

quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

dostum 2.paragraftaki yazını üst taraftaki mesaja yazdın sanırım.

ben mercedesten inip sanderoda mercedes kalitesi aramıyorum.ben arabamdan gayet memnunum zaten satmayı da asla düşünmüyorum.benim tek problemim yakıt tüketimi.onun içinde sandero çok güzel gibi geldi bana.mercedes duracak garajda bu benim günlük işlerim için tercih edeceğim aracım olacak.

Dostum zaten kime yazıdıgım zaten acık, arife tarif gerekmezmiş
Bende sanderomdan memnunum, çünkü bilinçli olarak aldım, ne istediğimi biliyorum.. ne istediğini bilmeyenler dönüp aracı kötülüyor, vs... zırva yani anlıycan

MSI P45 Platinum (MS-7512) Bios V1.5 // İntel Core 2 Duo E-8400 3,00 Ghz CPU 1333 FSB // A-Data Vitesta DDR2 Extreme Edition Dual Ram Kit 2 x 2= 4 gb @ 1066+ mhz // PowerColor Atı Radeon 5670 1GB GPU DDR3 // Western Digital 500 GB Sata HDD // Philips Brilliance 190CW 19'' LCD Monitör // Philips dvd-rw //Cooler Master Elite Blackline Kasa // Microsoft wireless set //Logitech 1+1 Ses sistemi// Win Vista Ultimate

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Nisan 2010; 20:04:40 

Ben benzinli modeline sıcak bakıyorum.
Düpü takıp yolumuza bakarız

4335 Mesaj
2 Nisan 2010; 20:43:57 

Yakisikli + bo$ = uygun fiyat

Sahin dogan niyetine alinacak sifir arac.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1257 Mesaj
2 Nisan 2010; 21:23:08 

quote:

Arkadaşım, sen bi ustadan anlaşılan hiç bir bilgi almadan kafandaki eksileri sıralayıp atmışsın,
ben Konyadayım yaşım 38 seninle kendi aracımla , (madem hyundaicisin) bi i20 yada bi i 30 al
anahtar bırakmacasına; şöyle bi dağlara çıkalım benim gittiğim yollardan gidersen araba sana hediyem
varsan gel, yada ben geleyim nasıl istersen,çok ciddiyim.............
biliyorsan konuş adam sansınlar,bilmiyorsan sus alim sansınlar,,,,,,,sen hangisi olmak istiyorsan
işte meydan cevabını bekliyorum.

1972- Dacia sandero 1.4 half comfort
Xetec DS-6202-IGO basarsoft
Elektronik Haberleşme

1215 Mesaj
2 Nisan 2010; 22:43:47 

quote:

Orijinalden alıntı: seizure

şahin doğanla karşılaştırmanız çok yanlış bence.bu düzeyde bir çok araba var.bunu renault olarak değerlendirin zati brazilya vs.de renault adı altında satılıyor.Şahin doğanla uzaktan yakından karşılaştırılamaz.

Basketbol Haberleri Futbol Haberleri Günlük Spor Destekçisi Bilginiz.Biz Instagram Türkiye

139 Mesaj
2 Nisan 2010; 23:51:11 

quote:

abs var, klima var, aliminyum alısım jant var, suv kiti var, daha sayacağım bircok özellik varken sizin donanımdan anladıgınız ve boş olarak kastettiğiniz ısıtmalı koltuk vs gibi özellikler midir? sen içini dolduramıyorsan araca birsey katmıyorsan (illa fiziksel olarak değil) sana göre boş olur yada doğan şahin sınıfında gözükür. Fakat şu bir gercekki
B platformunda alınabilecek ender araçlardan birtanesi fiyat performansına göre...

139 Mesaj
2 Nisan 2010; 23:56:34 

quote:

Orijinalden alıntı: mbuyuk

Arkadaşım, sen bi ustadan anlaşılan hiç bir bilgi almadan kafandaki eksileri sıralayıp atmışsın,
ben Konyadayım yaşım 38 seninle kendi aracımla , (madem hyundaicisin) bi i20 yada bi i 30 al
anahtar bırakmacasına; şöyle bi dağlara çıkalım benim gittiğim yollardan gidersen araba sana hediyem
varsan gel, yada ben geleyim nasıl istersen,çok ciddiyim.............
biliyorsan konuş adam sansınlar,bilmiyorsan sus alim sansınlar,,,,,,,sen hangisi olmak istiyorsan
işte meydan cevabını bekliyorum.

Abi Hyndai ile dağa taşa cıkılmayı düşünemiyorm bile o nazik asfalt arabası toprak yolda bile mazallah tekeri eline alırsın,

4335 Mesaj
4 Nisan 2010; 23:54:43 

quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

quote:

quote:

abs var, klima var, aliminyum alısım jant var, suv kiti var, daha sayacağım bircok özellik varken sizin donanımdan anladıgınız ve boş olarak kastettiğiniz ısıtmalı koltuk vs gibi özellikler midir? sen içini dolduramıyorsan araca birsey katmıyorsan (illa fiziksel olarak değil) sana göre boş olur yada doğan şahin sınıfında gözükür. Fakat şu bir gercekki
B platformunda alınabilecek ender araçlardan birtanesi fiyat performansına göre...

90'larda şahin doğan neyse günümüzde de bunlar demek istedim.

Tanrı bize 2 yuvarlak organ verdi. Biri oturasınız diğeri düşünesiniz diye. Başarı hangisini kullanacağına bağlı!

1215 Mesaj
5 Nisan 2010; 0:08:57 

bugun itibariyle istanbul anadolu yakasındaki kemal tepretoğlu bayisine gittim.ellerinde zaten yokmuş.nisan sonu itibariyle Türkiyeye toplamda 5 adet gelecekmiş.gemiden inene kadar zamanım var.kredi başvurusu filan yapacağım.ya blacklane sandero dull için yada stepway için.canımı açıkçası tek sıkan stepwayde yol bilgisayarı olmaması.

1 Mesaj
11 Nisan 2010; 14:17:36 

İnsan nasıl araba alır veya nasıl almalı önce oradan başlamak gerekiyor. Bu site dahil bir çok yerde Sandero Stepway ile ilgili yorumları okudum. Anlaşılan biz pek araba almasını bilmiyoruz (ben dahil), ekmek bile alırken elleyip kokluyoruz, araba alırken katalogdan beğeniyoruz heralde !

Şikayet eden kişilerin yorumları hep aynı tür; iç donanımı eksik, hız yapmıyor, hızlanmıyor, parçası bulunmuyor....

1) Alırken heralde arabanın içine oturup bakmışsınızdır değil mi? Aylar geçince mi anlıyor nedir insan eksikleri...Gözünüzü falan serviste bağlamıyor kimse.

2) Hız yapmıyor hızlanmıyor hız...Trafik kurallarına göre otobanda hız limiti 120 iken kanun dışına çıkmak için çabalamak cahilce ve kanunlara göre cezası olan bir şey. Bu araç saatte 150-160 yapıyorken siz ne bekliyorsunuz ? 240 falan mı? Kalkış hızı 100km 16. bilmem kaç saniye. Bu tarz şikayetleri okuduğumda bostancı sahilinde cmt. geceleri araba yarıştıran 16 yaşında gençler aklıma geliyor, hani bıyıkları yeni yeni çıkar, biraz terlidir falan :)

3) Servis ! İşte bu daha da ilginç

Bu aracı beğenmeyenlere ben herkesin gözdesi bir aracı anlatayım. Az önce onun da yorumlarına baktım, çok iyi olarak söylüyor herkes. İnsan olumlu bakmak istedikten sonra olumlu bakar, olumsuz bakacağım derseniz olumsuz bakarsınız. Bu biraz da sizin olgun ve pozitif kişiliğinize kalıyor.

2003 model Peugeot 206 xt 1.4 benzinli kullanıyorum. 150.000km 'de...opel, ford ve renault kullanmışlığım da var. Bu aracı gözüm kapalı aldım, aynen burada bazı kişileri eleştirdiğim gibi gittim pat diye katalogdan aldım. O zamanlar bıyıklarım yeni terliydi...(yaştan değil deneyimsizlikten)

Gelelim özelliklerine; direksiyon simidi eridi, evet yanlış okumadınız eridi, döküldü. İlk 2000 kilometrede sinyal verme kolu arızalandı, üretim hatasıymış değiştirdiler. 120.000 kilometreye gelene kadar 4 tane ateşleme bobini değiştirdim. Peugeout 'a şikayetim üzerine açıklama geldi; iki üretici varmış birincisinin ki hep böyle bozulurmuş... araçla kaza yaptım, altunizadede bir servise verdim aracı, bir ay kaldı. kız gibi oldu dediler. bagaj havuz gibi oldu ilk yağmurda, arka koltuklara kadar su bastı. üç kere gitti bu arıza için üçünde de yapamadılar, fotoğrafları bile var. bostancıdaki başka bir servise yönlendirdi genel müdürlük, dördüncü de oldu. Parçası ateş pahası. yağ değişimi 250TL 'den aşağıya çıkmıyor, ne var ne yok değiştiriyorlar. Vidası bile 5-10 TL, triger kayışı, salıncak falan onlardan hiö bahsetmiyeyim içiniz erimesin. Bastın mı gidiyor mu gidiyor tabi... 110KM 'e kadar, sonrasında şansın varsa yokuş aşağı iniyorsan 195 'e kadar çıkıyor ama yavaş yavaş. izmire veya şileye giderken yokuşa geldik mi açın camları diye bağırıyorum özellikle yazın. Neden? çünkü araba klimayla gitmiyor, 1.4 araç. Klima açık izmir yolunda özellikle balıkesirin rampalarında kamyoncularla sigara yakmak için ateş alır verirsiniz. Altı alçak. Aldığım yer bir de karter koryuyucu taktı, az geldi benden aldıkları. Kaç santim dersiniz yerden yükseklik ? iki kişi oturunca yerden yükseklik 9cm. sigara paketinin bile üzerinden geçmiyor araç, sürtmediğim kasis kalmadı istanbulda. bitti mi? bitmediii iki sene önceki kasko değeri 1.750TL idi...üzerine biraz daha koysam ikinci el araba alırdım, son iki yıldır kasko yaptıramıyorum. arka kapılar haftada bir iki defa açılır kapanır kimse binmez. Pas içinde... garç gurç ses geliyor. silecekler full otomatik, yağmur başlar otomatik konumda ya yağmur hızının gerisinde kalır ya önünde. yağmur hızlı hızlı yağar, silecek sanki sarhoş olmuş gibi yavaş yavaş bir ahenkle çalışır. Yağmur azıcık yağar silecek delirir, sanki adam dövecekmiş gibi çalışır, bu yüzden ön camda silecekten dolayı iz kaldı. Durun daha bitmedi.... servise bir araç kaç bin km 'de girer? 10.000 ? 15.000 ? 20.000 ? hepsi de doğru. Açın peugeot servislerine telefon 206 2003 modem aracım var kaç km 'de servisi diye sorun, hepsi farklı söyleyecek. şikayet ettim genel müdürlüğe dediler ticari kaygılar olur böyle şeyler, söyleriz bir ara servislere düzelirler....triger kayışı? 60.000 diyen var 90.000 diyen var. hatta bir de 80.000 çıktı son günlerde....Her servis farklı km söylüyor. Bir de kurumsal firma sözüm ona....Aracın şuandaki fiyatı 33.000 - 35.000 TL arasında değişiyor, stepwayden 6-8 daha fazla yani. İç aksama geleyim mi? Pencelerin açma butonları ön koltukların arasında. Arkada oturan biri sizden daha kolay ayaklarıyla açabilir, çok fantazi bir şey. Bagaja gelelim bebek arabasını koydun mu bitiyor, o baston şeklinde olanlar değil de normal olanlardan bahsediyorum. standart bir bebek arabasıydı bizimkisi...sığdırmak için yangın tüpünün bile çıkartıyordum. aynalar kör noktalarla dolu, kazayı da o yüzden yaptım. her sollamada artık tik olmuş aynadan sonra başımı sola çevirip arkadan gelen var mı diye bakıyorum. daha yazayım mı? elli yüz madde daha var.

Tüm bunlardan sonra nerede kullanıyorsun bu arabayı diye sorabilirsiniz belki? Her gün istanbuldan gebzeye çalışmaya gidiyorum. TEM 'den bir de. Öyle sokak arasında veya şehir içinde değil. Artık yolun metrelerini ezberledim.

Bu yazdıklarım kötü ve eleştirilecek yanları. Peki yok mu iyi yanı bu aracın ? var elbet hem de bunların iki katı. Eğer az yakan, ucuz olan, tavanı açılır olan, bagajı geniş olan, yerden yüksek, mp3 'de olan, hatta otomatik kliması olan, tüm camları tek bir yerden açılıp kapanabilir olan, araç navigasyonu da entegre olan, yok bilgisayarı da olan, parçası ucuz, 50.000km servise götüreceğim, basınca 180-240 vuran, beygiri 150-200 olan, vitesi ister düz ister otomatik olabilen, hatta f1 aracı gibi direksiyonu da çıkabilen, sacı, şasisi kaliteli olan fiyatı da en fazla 22 olan bir araç bulursanız aman gözünüzü seveyim bana da haber verin.

Ama görün istedim bir aracı yerden yere vuracaksanız neler neler çıkıyor ortaya. Siz 27 binlik arabayla nasıl 35 binlik arabaları kıyaslıyorsunuz yahu? toyotanın veya hondanın veya opel 'in en düşük modeli kaç tl bilen var mı?

2945 Mesaj
11 Nisan 2010; 17:32:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Ünal

Acaba taksici bakımlarını yaptırıyor mu? O taksideki araba muhtemelen en baz donanımdır. ABS var mı yok mu bilinmez. Fren sistemi en son kaç bin KM'de bakım gördü.

ne yani hususi bi dacia 40-50bin km bakıma gitmese adam freni tutmayacak mı ?

O zaman gerçekten dandik bu dacialar...

şahsen corollamı en son 50bin km önce servise götürdüm frenler taş gibi tutuyo(abs var)

2012 Fiat Linea 1.6 MultiJet Emotion Plus

3522 Mesaj
11 Nisan 2010; 17:36:42 

quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

ne yani hususi bi dacia 40-50bin km bakıma gitmese adam freni tutmayacak mı ?

O zaman gerçekten dandik bu dacialar...

şahsen corollamı en son 50bin km önce servise götürdüm frenler taş gibi tutuyo(abs var)

efsana kasa corrolla mı

Direksiyonda Eşşek varsa motordaki beygirin önemi var mı?

89 Model Vücut + Ruh. Gösterişe gerek yok. İmzanızdakileri yanınızda götürmeyeceksiniz.

2945 Mesaj
11 Nisan 2010; 18:10:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

efsana kasa corrolla mı

yok efsane olmayan :S

gerçekten olan bir şey söylediğim

yok arabamın içinde gizli beygirler var

yok rölantideyken 0 dan 100e çıkıyo gibi uçuk bişey söylemedim
(bazı toyotacıların uydurması bunlar )

bana toyota fanatiği gözüyle bakmana sebep olan
corollamı en son 50bin km önce servise götürdüğümü söylememse
hiç toyotan olmamış demektir.

2012 Fiat Linea 1.6 MultiJet Emotion Plus

3522 Mesaj
11 Nisan 2010; 18:32:12 

quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

yok efsane olmayan :S

gerçekten olan bir şey söylediğim

yok arabamın içinde gizli beygirler var

yok rölantideyken 0 dan 100e çıkıyo gibi uçuk bişey söylemedim
(bazı toyotacıların uydurması bunlar )

bana toyota fanatiği gözüyle bakmana sebep olan
corollamı en son 50bin km önce servise götürdüğümü söylememse
hiç toyotan olmamış demektir.

toyotam olmadı zatende;
arkadaşım 50 bin diyoruz yapma etme?
retarder mi var arabanızda ya da motor frenimi var? frenemi basmıyormusunuz?
not:
eğer aracı kullandığınız yerdeki trafik durumunu bilemeyeceğim.
normal kullanımda 35 bin, taş patlasa 40 diyelim gidiyor benim arabadakiler.
şehir içi dışı karışık ankarada..

not2: toyota club daki forum yöneticisi ve serviste çalışan elemanda 30 binden fazla dayanan görmedim diyor.
sizinki istisna olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 11 Nisan 2010; 18:36:15 >

89 Model Vücut + Ruh. Gösterişe gerek yok. İmzanızdakileri yanınızda götürmeyeceksiniz.

2455 Mesaj
11 Nisan 2010; 18:57:52 

quote:

Abi Hyndai ile dağa taşa cıkılmayı düşünemiyorm bile o nazik asfalt arabası toprak yolda bile mazallah tekeri eline alırsın,

Dağa taşa çıkmadım ama zamanında pederin accentinin canını az okumadım (Tabi gençliğin verdiği heyecan ve aptallık.WRC izleyip sonra gaza gelip yedek anahtarı alıp aracı yıkayacam bahanesiyle) ve o nazik dediğiniz araba henüz taş gibi alt takım sadece viraj denge demir lastiklerinin değişimini istiyor bir de amortisörlerden biri patlak.Detay istersiniz belki.El freni ile spinler.Viraja hızla girmek sebebiyle 270 derece spinler.Araçta 5 kişi varken yama yapılmaktan dalgalı denize dönen yolda 160km/h gitmek.Kışın buzda 4. 5.vitese takarak aracın 40 km olan hızını gazı kökleyerek 80-90a çıkarıp patinaja kaptırmak.Arkadaşları doldurup onlara hava atacağım diye fransanın dar asfalt yoluna benzer bol virajlı dar köy yolunda giderken sert direksiyon kıvırmaktan aracı önden arkadan kaydırmak ve kalbinin biyerlerinde attığını hissetmek.Ön kaputtan süzülerek aracın ön camına çarpan suyun içinden geçmek.Sabah buz gibi arabayla 200 metrede ş.içi 100e çıkıp tali yoldan birinin önüne çıkması sonucu sert fren sonrası soğuk kampanaya yapışan ve bırakmayan balata yüzünden aracın kontrolünü kaybetmek ve onu yolda tutmak için dökülen ecel terleri.70 derecelik virajla başlayan ve eğimi yüksek olan bölümü 80-90 ile girildiğinde hızını 60a düşüren tırmanışları hızını 100ün altına düşürmeden çıkmayı başarabilmek için olabildiğince hızlı bir şekilde viraja girmek.Düz yol hiç gaza basmadan kalkış yapıp yine gaza basmadan aracı 5.vitese kadar yükseltebilmek.köye dede ziyaretine gitmek ve yılda birkez gelen Renault fabrikasında endüstri mühendisi olan pederin kuzeninin bu aracı bu köy yollarında haşat etme ben bozuk yola girmemek için şurdan dolandım geldim demesine karşılık biz senin yılda bir kez gelmene rağmen kaçtığın yoldan 2 haftada bir gelip gidiyoruz cevabı vermek.Bunlara rağmen senin asfalt aracı dediğin araç hâla taş gibi.peder 10 yıldır biniyor.Ne debriyajı baskısı balatası değişti ne balataları değişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ototube -- 11 Nisan 2010; 19:03:09 >

3522 Mesaj
11 Nisan 2010; 19:44:58 

quote:

Bunlara rağmen senin asfalt aracı dediğin araç hâla taş gibi.peder 10 yıldır biniyor.Ne debriyajı baskısı balatası değişti ne balataları değişti.

hımm ilginç..

1419 Mesaj
12 Nisan 2010; 16:23:40 

Aslında çok güzel ve donanıma göre uygun bi araç.Eksiği Normal sanderodan yükseklik ve lastik ebadından dolayı fazla yakması.

Ben şahsen 1.5 dci 85hp laurette sandero alırdım.İkiside 27.000 tl.Zaten normal sandero da yerden yüksek.

Ama 85hp lik dci ile 70hp lik dci arasında çok çok fark var.Hem daha az yakıyor hem çok çok daha performanslı.

Keşke stepway in 85 liği satılsaymış..

Logan tercih edenler 85 lik dci motor 1.5 fazla vermeye değer..

495 Mesaj
13 Nisan 2010; 21:21:46 

stepwayin dizel otomotik vitesi var mı?şu an dizel otomatik bir araç arıyorum.geniş,sedan.bütçede 28 bin falan.araştırıken bu aracı gördüm.bende son derece ve son derece memnun olduğum dizel kia cerato m var.fakat bu trafikten bıktım ve hanımda kullanmak istiyor.dizel otomatikte pek yok.megan,acccent de istemiyorum.toyoto,nissan,ford gibi araçların otomotik dizeli 2. eli bile 33-35 bin tlden başlıyor(az km li).
Şu an en yakın olduğum linea nın otomotik dizeli.Tecrübe eden varsa bilgilendirirse çok sevinirim.Hafta sonu 2 sinede bakıcam.
Teşekkürler..

dal rüzgarı affetse de yaprak kopmuştur bir kere!

1215 Mesaj
13 Nisan 2010; 22:45:56 

quote:

Orijinalden alıntı: mozanlar

stepwayin dizel otomotik vitesi var mı?şu an dizel otomatik bir araç arıyorum.geniş,sedan.bütçede 28 bin falan.araştırıken bu aracı gördüm.bende son derece ve son derece memnun olduğum dizel kia cerato m var.fakat bu trafikten bıktım ve hanımda kullanmak istiyor.dizel otomatikte pek yok.megan,acccent de istemiyorum.toyoto,nissan,ford gibi araçların otomotik dizeli 2. eli bile 33-35 bin tlden başlıyor(az km li).
Şu an en yakın olduğum linea nın otomotik dizeli.Tecrübe eden varsa bilgilendirirse çok sevinirim.Hafta sonu 2 sinede bakıcam.
Teşekkürler..

bildiğim kadarıyla Dacia'nın hiç bir modelinde otomatik vites yok.Çok büyük bir eksiklik ama yinede dacia her yönüyle bence alınacak araba...

1531 Mesaj
14 Nisan 2010; 19:43:54 

bugün ilk kez bir stepway gördüm gri renkli çok hoşuma gitti, yerden yükseklik ve tavandaki port bagaj arabaya sportmen bir hava vermiş, dışardan bakıncada hiçte ucuz bir araba görüntüsü yok,oldukça oturaklı duruyor

1 Mesaj
10 Mayıs 2010; 23:59:55 

1-dizel
2-klima
3-havayastığı
4-cdçalar
5-çelik jant
6-merkezi kilit
7-abs

ben kendim için araç ararken aradıklarımı alt alta sıraladım bugün normal kullanıcıların arabasında
olması gereken temel şeyler bunların haricindekiler boşuna para verip belkide bazı özellikleri hiç kullanmayacağımız şeylerdir şimdi sadece bu saydığım 7 maddeyi gidip bayileri dolaşırsanız en kötü markanın en kötü aracını bile 30binliradan aşağıya bulamazsınız fiatın araçlarında cd bile yok orası boş ek para verip cd taktırıyon
ben 27binliraya gittim stepway aldım bu saydıklarımın haricinde arabada tavan çıtası, marşbiyel, çamurluk giydirmesi, tampon da suv kiti, egzoz kafası sis farı. siyah far çerçevesi var toplam fiyatı 2binliraya yakın
ben bu aracı yaklaşık 20 gündür kullanıyorum ve çok memnunum yol bilgisayarı direksiyondan kumandalı cdçalar yok bilmem kaç saniyede hızlanma yok maksimum hız yok navigasyon bilmem ne sizin burda saydığınız çoğunuzun bırak kullanmayı adını bie bilmediğiniz ne işe yaradığını bilmediğiniz birçok özelliğin bulunduğu araçların fiyatından haberiniz yok galiba parası çok olan gitsin o arabaları alsın bu saydığım 7-8tane özelliklerden başkasını kullanmasın boşuna para versin ben aracımdan çok memnunum gaza bastımmı gidiyo frene bastımmı duruyo müziğimi dinliyorum şeklide çok hoş dikkatte çekiyorum zengin görüntüsüde veriyo yakıtıda çok düşük bizim yollarımızda 150-160ı geçecek yer yok ve benim aracım çok rahat 160a kadar çıkıyo hatta daha fazlasınada çıkıyo müsait yol yok buda bana yetiyo bana lazım olduğu zaman ani hızlanmasıda gayet yeterli broadway doğan falan gibi araçların 2. viteste 3e zor attıkları yerde ben bazı yerlerde sıkıştırsada 5. vitesle rahat gidiyorum 6. vites olmadığına göre sorun yok dahası ne anlamadım aynı özelliklerin bulunduğu başka markaların en düşük olanıyla arasında 6-7binlira fiyat farkı var isteyen araştırsın

ensar

4749 Mesaj
12 Eylül 2010; 0:14:36 

quote:

Orijinalden alıntı: ensaryaşar

1-dizel
2-klima
3-havayastığı
4-cdçalar
5-çelik jant
6-merkezi kilit
7-abs

ben kendim için araç ararken aradıklarımı alt alta sıraladım bugün normal kullanıcıların arabasında
olması gereken temel şeyler bunların haricindekiler boşuna para verip belkide bazı özellikleri hiç kullanmayacağımız şeylerdir şimdi sadece bu saydığım 7 maddeyi gidip bayileri dolaşırsanız en kötü markanın en kötü aracını bile 30binliradan aşağıya bulamazsınız fiatın araçlarında cd bile yok orası boş ek para verip cd taktırıyon
ben 27binliraya gittim stepway aldım bu saydıklarımın haricinde arabada tavan çıtası, marşbiyel, çamurluk giydirmesi, tampon da suv kiti, egzoz kafası sis farı. siyah far çerçevesi var toplam fiyatı 2binliraya yakın
ben bu aracı yaklaşık 20 gündür kullanıyorum ve çok memnunum yol bilgisayarı direksiyondan kumandalı cdçalar yok bilmem kaç saniyede hızlanma yok maksimum hız yok navigasyon bilmem ne sizin burda saydığınız çoğunuzun bırak kullanmayı adını bie bilmediğiniz ne işe yaradığını bilmediğiniz birçok özelliğin bulunduğu araçların fiyatından haberiniz yok galiba parası çok olan gitsin o arabaları alsın bu saydığım 7-8tane özelliklerden başkasını kullanmasın boşuna para versin ben aracımdan çok memnunum gaza bastımmı gidiyo frene bastımmı duruyo müziğimi dinliyorum şeklide çok hoş dikkatte çekiyorum zengin görüntüsüde veriyo yakıtıda çok düşük bizim yollarımızda 150-160ı geçecek yer yok ve benim aracım çok rahat 160a kadar çıkıyo hatta daha fazlasınada çıkıyo müsait yol yok buda bana yetiyo bana lazım olduğu zaman ani hızlanmasıda gayet yeterli broadway doğan falan gibi araçların 2. viteste 3e zor attıkları yerde ben bazı yerlerde sıkıştırsada 5. vitesle rahat gidiyorum 6. vites olmadığına göre sorun yok dahası ne anlamadım aynı özelliklerin bulunduğu başka markaların en düşük olanıyla arasında 6-7binlira fiyat farkı var isteyen araştırsın

?

2579 Mesaj
12 Eylül 2010; 0:32:03 

quote:

Orijinalden alıntı: ~Trabzon61~
Hoşuma gitmedi desem yalan olur beğendim

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

903 Mesaj
12 Eylül 2010; 1:45:08 

quote:

clio ile aynı motoru kullanmadığını söylemek için sanırım kör olmak lazım
ben şimdiye kadar logan a parça lazım olduğunda içimin sızladığını hatırlamıyorum gerçi 3yılda henüz çok şükür pek masraf açmadı
aracın hızlanması ile ilgili sanırım sorun araba da değil 90 dan 110 a 2 dakikada çıkmak için sanırım müthiş acemi olmak lazım bence araba kullanma konusunda biraz pratik yapın
koltuk direksiyon mesafesine arabayı aldıktan sonra mı baktınız hiç gidip almadan önce denemediniz mi bence burda da suç sizde
koltuğa oturunca bacakların yarısı koltuğa basıyorsa sanırım 2 metreden daha uzunsunuz burda da hata sizin zaten o durumda sandero size uygun değil

ve sizden ricam
sanırım arabayı 24 lira civarına aldınız ve pişman olup aracını 7 8 lira aşağı verenlerden olursanız bana mesaj atın ben direk müşteriyim
ciddi olarak direk alırım aracınızı

O halde siz Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz (Rahman Suresi)

4749 Mesaj
13 Eylül 2010; 23:56:36 

quote:

Orijinalden alıntı: hodebabe

clio ile aynı motoru kullanmadığını söylemek için sanırım kör olmak lazım
ben şimdiye kadar logan a parça lazım olduğunda içimin sızladığını hatırlamıyorum gerçi 3yılda henüz çok şükür pek masraf açmadı
aracın hızlanması ile ilgili sanırım sorun araba da değil 90 dan 110 a 2 dakikada çıkmak için sanırım müthiş acemi olmak lazım bence araba kullanma konusunda biraz pratik yapın
koltuk direksiyon mesafesine arabayı aldıktan sonra mı baktınız hiç gidip almadan önce denemediniz mi bence burda da suç sizde
koltuğa oturunca bacakların yarısı koltuğa basıyorsa sanırım 2 metreden daha uzunsunuz burda da hata sizin zaten o durumda sandero size uygun değil

ve sizden ricam
sanırım arabayı 24 lira civarına aldınız ve pişman olup aracını 7 8 lira aşağı verenlerden olursanız bana mesaj atın ben direk müşteriyim
ciddi olarak direk alırım aracınızı
bende alırım

?

1 Mesaj
6 Kasım 2010; 18:00:14 

slm, aracı 6 aydır kullanıyorum 1.5 dci 70 bg ve chip uygulaması yaptırdım, araçı kötüleyen arkadaşlara şunu diyebilir şu araç türkiyede satılmış olsaydı alırlarmıydı, http://www.renault.com/...es/sandero-stepway.aspx (arka camlar otomatik, çift yönlü klima, ısıtmalı aynalar ve içerden otomatik ayarlanan aynalar, megane 2 deki silicek kolundaki düğme(bilgi ekranı düğmesi ve yol bilgisayarı) tepki durumu ne olurdu... hız konusuna gelince 4. vites 150 km/h 6.500 d/d 5.vites 190-200 km/h kime yetmiyor ki bu

9 Mesaj
25 Mayıs 2011; 16:50:35 

iyi değil yalnız parasını değer.sonuçta sıfır araba 3 sene servis sanayi yedek parça uğraşmamanın rahatlığı olacak...

10879 Mesaj
25 Mayıs 2011; 17:51:01 

Dacia iyidir. Az paranın alabileceği iyi araçlardandır. Ne kadar ekmek. O kadar köfte tabirine uygun araçlardandır.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

184 Mesaj
9 Haziran 2011; 10:57:53 

Önce belirtmek istediğim husus pek çok mahalli drag yarışlarında mevcudiyetim ve profesyonel tuning işi ile uğraştığımdır yani 300+hp lik araçlarla uğraştığımız ve motor bilgimle konuşmak isteyecek gerçek profesyonelleri karşıma beklediğimdir
malum o uzun yazıyı alıntı yapmama gerek yok "silgeç kolundan" konuyu açan ve "araba hızlanmıyor 90-110 arası bilmem ne kadarda ulaşıyor" yorumunu yapan arkadaşımda bu yazımı okursa sevinirim.
Öncelikle renault motorunun olduğunu nerden biliyorsunuz demiş arkadaşımız, eğer böyle karacahil yorum yapmak yerine biraz bilgilenmek isterse eğer,
yanıma gelsin buyursun renaultun 1.5dci motorlu X bir clio motorundaki (örneğin 2004-2006 kasa) bir kaç parçayı keza eğer zamanı varsa buna silindir kapak içi de dahil. gelsin değiştirelim işçilik almış oluruz arkadaştan..arkadaşta bilgi edinmiş olur böylelikle,, öyle değilmi ?
ikinci bir konu bu motorlar ecu yani electronic control unit, halk arasında ise beyin denen parçamızın yazılımları tarafından yönetilen, turbo basıncı ve hava yakıt karışım oranları bu unite tarafından yönetilen motorlardır..piston çap -stork gömlek hacmi hatta krank çap v.s. tamamen aynı motorlardır..ve turbo beslemedir az evvelde belirtmiştim. yani turbo dediğimiz besleme elemanının bir spool ve over bandı vardır..bu band araç üzerinde kullanılan turbonu büyüklüğüne ve ecu yazılımına göre değişir,,yani turbonuzun hangi devirde dolup hangi devirde artık araca yetersiz kaldığını çok net kestirebilirsiniz..bunun için azcık beyin ve hissiyat sahibi olunması yeterlidir..siz eğer turbonuz 1700-3000 arası devirde en yüksek güçlerinde bulunuyor ve 4500 de hala o viteste ısrar ediyorsanır o aracın yapacak bişeyi yoktur..oysaki devir bandını komple bitirmek yerine biraz bu bilgiyi göz önünde bulundursanız hemen bir üst vitese alarak tekrar o devir bandını yakalar ve ivmelenmenizi arttırmış olursunuz.. bunu turbo dizel kullanan pek çok arkadaşa tavsiye ederim..şöförlük çevik ve atik direksiyon pedal hakimiyeti yanında zeka ve dikkat işidir, motorunuz ne kadar güçlü yada güçsüz olursa olsun eğer motorunuzu iyi biliyor ve şöförlük tekniğiniz varsa daima iyi kategoride bulunursunuz..Bilip bilmeden yorum yapmayın..bilen ustalarımıza arkadaşlarımıza sorun ve öğrenin.boşuna insanların belkide istediği ve alınca mutlu olacağı hayalleriyle bilgisizliğiniz sonucunda oynamaya hakkınız yok.
Yazım hataları varsa affola, merakı olan varsa motorlar ve mekanik hakkında herhangibir konuda yardımcı olmaya çalışırım.herkese hayırlı günler..

2003 Laguna II Privilege+Bva
Honda Integra DohcVtec Turbo

2900 Mesaj
9 Haziran 2011; 11:16:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Ünal

Acaba taksici bakımlarını yaptırıyor mu? O taksideki araba muhtemelen en baz donanımdır. ABS var mı yok mu bilinmez. Fren sistemi en son kaç bin KM'de bakım gördü.

taksici ve sen kendinizi ispatlamiş oldunuz
araba dedigin durmaz zaten diyede bi cvp veren çıkar birazdan
fren balatalarina baksin bi taksici ondan sonra konuşsun acaba yerindemiymiş ...

micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz

187 Mesaj
22 Kasım 2011; 15:48:22 

quote:

Orijinalden alıntı: tween25

bu arabalar durmuyormuş... haberin olsun.taksiye bindim dacia.taksici dediki abi araba frenle durmuyor.el frenini çekiyorum diyodu arkadşlar bu dandik arabalara bu kadar para bağlamayın..

bu arabada son teknoloji "BOSCH ABS 8.1 + Fren Dağılım + Acil Fren Yardım Sistemleri" Var nasıl oluyorda bu araba duramıyor anlayamam. bu arabayı başka ülkelerde reno amblemi ile satıyorlar sizce reno dandik olsa bu arabaya kendi amblemini yapıştırır mı?(ki zaten bu arabayı reno yapıyor) ve dacia her geçen gün kendine dahada birşeyler katan bir marka iken?

1976 Mesaj
22 Kasım 2011; 16:03:52 

bizde 2011 mcv var evet durmuyor. ileri teknoloji sahibi reno öyle bir balata koymuşki, püskevit koysan daha iyi frenleme yapar.

1976 Mesaj
22 Kasım 2011; 16:05:12 

bir sıkıntısı daha var ivmelenmiyor araç (1.5 dizel).

8 Mesaj
18 Aralık 2011; 0:38:42 

Yazılanların neredeyse tamamını okudum. Bizim ülkemizde nedendir anlamam, erkek milleti arbasını asla kötülemez. Eksiklerini, yokluklarını söylemez.

22 aydır Dacia Sandero 1.4 Benzinli Ambiance kullanıyorum. Ben yorum yaparken elimdeki aracı değerlendirdim. 1,5 DCİ olan arkadaşlar beni yalan söylemekle suçlarken yazdıklarımıda okumadıkları ve atgözlüğüyle saldırdıklarını anlıyorum. Çünkü 1.5DCİ olan araçta eski kasa Kango motoru var ve performansının kötü olması mümkün görünmüyor. Bizzat denemedim. Gelelim benim aracıma;

Dacia Sandero 1.4 Ambiance benzinli.
1- Araç çekişi çok kötü, Bolu tüneli Sakarya tarafından girmeden önceki rampada kamyoncularla kafa kafaya gidersiniz. İsterseniz gaz pedalı döşemeyi yırtsın. Bunun ustalıkla alakası olduğunu söyleyenlere yuh diyorum. Özetle aracı kamyon gibi ağır ağır kullanacaksanız tercihiniz olabilecek bir araç.

2- Malzeme kalitesi benzer fiyatlı araçlarla kıyaslandığında gerçekten kötü. Kıyaslanacak araçlar var elbette, Tata'dan iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3- Donanım olarak Klima, Radyon CD çalar(MP3 Yok) opsiyonel. Gerisini söylemeye gerek görmüyorum zaten. Isıtmalı elektrik kumandalı aynalar, açık unutulduğunda araç kilitlendiğinde sönen farlar(Bü yüzden dağ başında aküm bitti. Sinyal esnasında farlar açılmş, doğa yürüyüşünden geldiğimde akü bitmişti.) Uzaktan kumanda ile kapıları açın, aracın iç aydınlatması yanar, arka kapıyı açın araç içinden birşeyler almaya çalışın, bir süre sonra iç aydınlatma kararacak karanlıkta kalacaksınız. Neden arka kapı açıldığında araç bunu algılamıyor. Cama su püskürtün silecekler çalışmıyor.
Bana 4 teker, direksyon ve vites kolu yeter diyenler için mükemmel bir araç.

4- Yakıt sarfiyatı az diyenlere yuh diyorum. Benzinde denemedim gazda depom dolu iken, yaklaşık 80TL ye doluyor (gaz litre fiyatı 2.10tl 18.12.2011) 320km yi zor yapıyorum. Hava filitrem yeni değişti, ancak bujilerim oldukça eski, bu da yakıt miktarını arttıran bir faktör.

5. LPG tankı olduğu için bagaj diye birşeyden söz etmek mümkün değil.

6. Aracımdaki 1.4benzinli motor Renault firmasının çöpe atacağı 2000 model clio motorudur. 8valfdir. Şu anda aracımda seyir halinde ayağımı gazden çektiğimde stop etme sorunu başladı. Araştırdım bu motorların genel hastalığı, gaz kelebeği ve relanti motorunun değişmesi gerekiyor. Bugün servis bana fiyat verdi (18.12.2011) 550TL işçilik hariç parça fiyatı. Hani bu aracın parçaları ucuzdu.

ARACI ALIRKEN GÖZLERİN BAĞLIMIYDI DİYE SORANLARA CEVAP: Ben aracın alımı esnasında yoktum, başka bir marka aracın alımı için yetki verdiğim yakınımın kandırılması sonucu bu araca istemeyerek sahip oldum. Öğrendiğimde aracı henüz teslim almamıştık. ama satış işlemleri başladığı için Renault Yetkili satıcısı 6.000TL aşağısına aracı alabileceklerini söylediler. Daha aracın tekerleri yola değmemişti.

Peki bu aracın hiçmi iyi yanı yok...
Sadece ve sadece yerden yüksek olması....

3250 Mesaj
18 Aralık 2011; 1:48:58 

quote:

Yazılanların neredeyse tamamını okudum. Bizim ülkemizde nedendir anlamam, erkek milleti arbasını asla kötülemez. Eksiklerini, yokluklarını söylemez.

22 aydır Dacia Sandero 1.4 Benzinli Ambiance kullanıyorum. Ben yorum yaparken elimdeki aracı değerlendirdim. 1,5 DCİ olan arkadaşlar beni yalan söylemekle suçlarken yazdıklarımıda okumadıkları ve atgözlüğüyle saldırdıklarını anlıyorum. Çünkü 1.5DCİ olan araçta eski kasa Kango motoru var ve performansının kötü olması mümkün görünmüyor. Bizzat denemedim. Gelelim benim aracıma;

Dacia Sandero 1.4 Ambiance benzinli.
1- Araç çekişi çok kötü, Bolu tüneli Sakarya tarafından girmeden önceki rampada kamyoncularla kafa kafaya gidersiniz. İsterseniz gaz pedalı döşemeyi yırtsın. Bunun ustalıkla alakası olduğunu söyleyenlere yuh diyorum. Özetle aracı kamyon gibi ağır ağır kullanacaksanız tercihiniz olabilecek bir araç.

2- Malzeme kalitesi benzer fiyatlı araçlarla kıyaslandığında gerçekten kötü. Kıyaslanacak araçlar var elbette, Tata'dan iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3- Donanım olarak Klima, Radyon CD çalar(MP3 Yok) opsiyonel. Gerisini söylemeye gerek görmüyorum zaten. Isıtmalı elektrik kumandalı aynalar, açık unutulduğunda araç kilitlendiğinde sönen farlar(Bü yüzden dağ başında aküm bitti. Sinyal esnasında farlar açılmş, doğa yürüyüşünden geldiğimde akü bitmişti.) Uzaktan kumanda ile kapıları açın, aracın iç aydınlatması yanar, arka kapıyı açın araç içinden birşeyler almaya çalışın, bir süre sonra iç aydınlatma kararacak karanlıkta kalacaksınız. Neden arka kapı açıldığında araç bunu algılamıyor. Cama su püskürtün silecekler çalışmıyor.
Bana 4 teker, direksyon ve vites kolu yeter diyenler için mükemmel bir araç.

4- Yakıt sarfiyatı az diyenlere yuh diyorum. Benzinde denemedim gazda depom dolu iken, yaklaşık 80TL ye doluyor (gaz litre fiyatı 2.10tl 18.12.2011) 320km yi zor yapıyorum. Hava filitrem yeni değişti, ancak bujilerim oldukça eski, bu da yakıt miktarını arttıran bir faktör.

5. LPG tankı olduğu için bagaj diye birşeyden söz etmek mümkün değil.

6. Aracımdaki 1.4benzinli motor Renault firmasının çöpe atacağı 2000 model clio motorudur. 8valfdir. Şu anda aracımda seyir halinde ayağımı gazden çektiğimde stop etme sorunu başladı. Araştırdım bu motorların genel hastalığı, gaz kelebeği ve relanti motorunun değişmesi gerekiyor. Bugün servis bana fiyat verdi (18.12.2011) 550TL işçilik hariç parça fiyatı. Hani bu aracın parçaları ucuzdu.

ARACI ALIRKEN GÖZLERİN BAĞLIMIYDI DİYE SORANLARA CEVAP: Ben aracın alımı esnasında yoktum, başka bir marka aracın alımı için yetki verdiğim yakınımın kandırılması sonucu bu araca istemeyerek sahip oldum. Öğrendiğimde aracı henüz teslim almamıştık. ama satış işlemleri başladığı için Renault Yetkili satıcısı 6.000TL aşağısına aracı alabileceklerini söylediler. Daha aracın tekerleri yola değmemişti.

Peki bu aracın hiçmi iyi yanı yok...
Sadece ve sadece yerden yüksek olması....

bu yazıdan sonra dacia daha bir itici geldi gözüme

http://forum.donanimhaber.com/m_19540/mpage_1/f_/key_//tm.htm#56155969

10 yıllık hort kolay iş

2358 Mesaj
18 Aralık 2011; 2:03:22 

sandero gibi yerden yuksek modeller uretilse, turkyiede bence cok tutar. ama fiyati uygun, kendini ispatlamis bi marka olmali en azindan bi dacia degilde, chevrolet seat skoda uretebilmeli

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Aralık 2011; 2:26:42 

Simdiye kadar hic kimsenin aldigi arabayi

O paraya o araba alinirmi essek arabasi al daha iyi demedim dememde sonucta araba isi zevk isi

Ama ciddi soyluyorum dacia alincak araba degil

Yil olmus 2012 abs ust donanimla aliniyor
Arabalarda klima donannim satiliyor
Motor devir gostergesi
Emniyet kemerini adamlar donannim diye utanmadan yazmislar
Hepsinden gectim guvenlik sifir

Bence sifir dacia almaktansa gene ikinci el reno diyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

913 Mesaj
18 Aralık 2011; 3:06:50 

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Simdiye kadar hic kimsenin aldigi arabayi

O paraya o araba alinirmi essek arabasi al daha iyi demedim dememde sonucta araba isi zevk isi

Ama ciddi soyluyorum dacia alincak araba degil

Yil olmus 2012 abs ust donanimla aliniyor
Arabalarda klima donannim satiliyor
Motor devir gostergesi
Emniyet kemerini adamlar donannim diye utanmadan yazmislar
Hepsinden gectim guvenlik sifir

Bence sifir dacia almaktansa gene ikinci el reno diyorum

+1. Arkadaşım almış Sandero 1.2. Klima, teyp, sis farı filan da ekletince 24 peşin verdim dedi. Tek dediğim parana yazık etmişsin. Aracını inceledim plastik kalitesi kötü, yol tutuşu beğenmedim, arka elektrikli camları geçtim, yan aynalar manuel, cama su fışkırttım silecek çalışmadı. Onu da kendimiz çalıştırıyormuşuz. Direksiyonun derinlik ayarı da yoktu sanırım. Fakat en önemlisi araçta ABS gibi mühim bir sistem yok. Bir an kendimi onun yerine koyup, aracı kendim aldığımı düşündüm ve yemin ederim kalbim sıkıştı. Kalp krizi geçirecektim. Arkadaşın ilk arabası. Heves etmiş almış. Hevesini kırmak istemedim. Fakat elbette ki hata yaptığını yüzüne söylemeden edemedim. Kendisi şu anlık memnun görünüyor. İlk aracının heyecanı ile bu memnuniyetin bir süre daha gideceğini, daha sonra trafikte tecrubelendikten sonra, nasıl bir tercih yaptığını daha iyi anlayacağını biliyorum. Fakat, en azından ABS olmalıydı araçta. Gerçekten yazık başka birşey diyemiyorum.

Araç kesinlikle f/p ürünü değildir. Şu an sahibi olduğum Chery Kimo, bu araçtan daha donanımlı, daha konforlu, daha iyi yol tutuşa sahip ve iç mekanı daha derli, toplu bir araç olup, gerekli tüm ekipmanlar en alt donanım da bile standart sunulmaktadır. Geriye bir tek ön yargılarını kırmak kalıyor. Daha sonrasın da, ne kadar doğru bir karar verdiğinizi kendiniz anlayacaksınız.

Fakat, amacınız yakıt tüketiminden tasarruf etmek ve lpg işlerine bulaşmamaksa. Logan/Sandero gibi araçların dizeline yönelinebilir.

Herkese kazasız, belasız sürüşler dilerim.

Saygılarımla.

Honda Cbr 600FA...Bmw 3.20D Xdrive...Fiat 500L...

7589 Mesaj
18 Aralık 2011; 8:57:22 

Bir de bana kızıyorsunuz. Ama yine de kimseye karışmayacağım artık. Millet bıkmış çünkü. Ancak dizelini alacaktım. İlk araştırmaya başladım. Güvenlik, kalite, donanım, motor kısmını geçersek 0-100 değeri 16,7 saniye idi. Sonra 15 saniyeye çekildi. Ama araçta motor vs. hiçbir yenilik yapılmadı. Alanlar bunu bilsinler. Kağıt üstünde mi çekildi, yazılımla mı bilemiyorum.

Yeni Aveo Sedan 1.2 LS (Boracay Mavi)
Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD, 750GB HDD); Dell Studio XPS 1640; Asus Note 8; Ipad Air 128 GB 4G Gümüş; Samsung S4 Mini Duos Black Edition; Nokia Lumia 525 Sarı; iPod Touch 5 32 GB Siyah; Navimex 9917+Kenwood KFC-M1634A; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K310, Tablet Keyboard for iPad, S220; Creative EP630; Xiaomi Piston 2; Xiaomi 10400 mAh; Casio DB-360-1ADF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; Sandisk Extreme 32 GB, Kingston DTDUO/32GB
Steam ID: Kesbi

3299 Mesaj
18 Aralık 2011; 9:04:07 

datcha iyidir son yıllarda çok gelişti

1215 Mesaj
18 Aralık 2011; 14:49:55 

konum hortlamış.bu aracı almaktan vazgeçeli seneler oldu.gittim arabayı satıp yine mercedes aldım.vay be duygulandım şimdi.

21 Mesaj
11 Ocak 2012; 13:17:41 

Stepway de 90 beygirlik yeni motor var. Bu konuda bilgisi olan var mı ? şimdi daha alınası olmuş mu ?

Yavuz Sevgi

21 Mesaj
11 Ocak 2012; 15:07:47 

şimdide sitede fiyat yok ... ya 90bg yalan oldu ya fiyat :)

NOT: Bu sabah sitede 1.5 dci 90 bg stepway 31800 TL idi . Bu motor için cazip bir fiyat. Teknik özelliklerde halen 90bg görünüyor :
Şehiriçi 5,9
Şehirdışı 4,6
Ortalama 5,0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuzsevgi -- 11 Ocak 2012; 15:11:02 >

Yavuz Sevgi

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
1 gün 12 sa. 29 dk. kadarı kaldı.
14 Ocak 2012; 15:41:38 

Arkadaşlar, bu araç babamın asker olmasından dolayı 1.6 motorlusu tahminimizce 24 civarına geliyor nasıl sizce alınırmı? 2012 modellerinde değişen özellikleri varmı? bence araba dış tasarım olarak çok güzel yakıt olarak sıkıntı gibi ama benzin sorun değil benim için. 2012 araç alıpta kullanan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim yorumlarını eksilerini artılarını teşekkürler.

37 Mesaj
14 Ocak 2012; 18:16:58 

Konu hakkındaki olumlu ve olumsuz yorumları erinmeden atlamadan okudum.

Öncelikle iyi bir ikinci el almaktansa vasat bir sıfır almayı tercih ederim. Çünkü sanayide tanıdıklar yoktur, arabadan anlamam, ilgi alanıma da girmez. Dolayısıyla inciğini cinciğini bileceğim araç lazım bana.

Piyasa da dacia, fiat gibi sıfırlara baktım. tercihimi sandero'dan veya sandero stepway'dan yana kullanma kararı aldım. Benimde ilk arabam olacak kısmetse. Tamamını kredi ile alacağım.

Demek istediğim 25000 liraya belki 2006 modele kadar ford focus bile rahat bulunur, fakat arabadan anlamadığımdan ne kadar masraf gerektirdiğini çıkaramam. kafadan yağı, yağ filtresini, hava filtresini, balataları, lastikleri, vs değiştirmek isterim ki en az 1000 lira eder.

Yanlış mı düşünüyorum?