bankaya para yatırmak + faiz ?
58 Cevap69988 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

134 Mesaj
24 Eylül 2009; 13:08:21 

Selam arkadaşlar. elimde 1.000 TL para var. ve bunu banka yardımıyla faiz'e bağlama düşüncesindeiyim. 'Ne yapmam lazım' faizin en önemli püf noktaları nedir. ve faiz işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirim. Bir diğer değişle ne tür işlemler yapmam gerekiyor. faiz işlemlerinde en güçlü banka hangisi ? vs vs bu konu da yardımlarınızı bekliyorum. İlginize teşekkürler =)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mj_dangerous -- 24 Eylül 2009; 13:09:48 >

varg vikernes

2587 Mesaj
24 Eylül 2009; 13:13:55 

1000 tl ye aylık 5-6 lira faiz verir değmez bile.

5705 Mesaj
24 Eylül 2009; 13:42:50 

repo veya fon derim

Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
Tek rakibim kangal.

3005 Mesaj
24 Eylül 2009; 15:18:46 

konu nerden nereye kaçmış

1000 tl den fazla birşey gelmez arkadaşım

Kapıları çalan benim kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem göze görünmez ölüler.
Hiroşima'da öleli oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce gözlerim yandı kavruldu.Bir avuç kül oluverdim külüm havaya savruldu.
Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk.
Çalıyorum kapınızı,teyze, amca, bir imza ver.Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.

1430 Mesaj
24 Eylül 2009; 15:24:14 

Bin TL ni aylık faizi 5,5 lira

Bin Tl nin yıllık faizi de 71 lira

631 Mesaj
24 Eylül 2009; 15:26:39 

evet Konu, açan kişinin sorusundan uzaklaşmış.

1000 lira ile bankanın verecegi faizden birşey geçmez eline.
30.000 lira ile aylık vadede 290 300 lira alınıyorki 28-30 lira vergi diye kesiliyor. 1000 lirayı doviz yada altın olarak degerlendirmen senin yararına olacaktır.

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

230 Mesaj
25 Eylül 2009; 1:10:16 

bende de 2.000 var ama faiz olayı pek olmaz altın filan almayı düşünyorum bende ilerde bozdururm flan ama,illa faiz diyorsan küçük bankalar daha çok faiz verir

geo!! geo!!geo!!

3454 Mesaj
25 Eylül 2009; 1:19:48 

Vadeli mevduat hesabı açabilirsin.işbankası vadesi gelmeden faizi çekmene izin veriyor.

137 Mesaj
25 Eylül 2009; 1:39:26 

Faiz ile kâr payının farkı nedir?

Faiz, belirli bir miktardaki anaparanın belirli bir vadede, belirli bir oranda elde ettiği getiri olarak tanımlanabilir. Yani borç verenin (banka ya da özel kişi) vadeyi ve oranı belirlediği, alanın da kabul ettiği bir uzlaşma söz konusudur. Faizli uygulamalarda her iki taraf, üzerinde anlaşılan vade geldiğinde anaparanın dışında ne kadar vereceğini ya da alacağını bilmektedir.

Faizsiz çalışma esasına dayalı kâr payı ise, taraflarca belirlenen vadeye kadar ticari veya sınai bir ekonomik faaliyette kullanılan anaparanın elde ettiği kârın vadesi geldiğinde anlaşılan oranda taraflara dağıtılan kısmıdır. Tasarruf sahibinin Katılım Bankalarına yatırdığı para, bu kurumlarca sağlam ve verimli projelerde kullanılmak üzere yatırımcılara piyasa şartları içerisinde oluşan kâr oranları ile belirli bir vade için kullandırılır. Vade sonunda elde edilen getiri, yani kâr, % 80’i tasarruf sahibine, % 20’si kuruma olmak üzere dağıtılır. Görüldüğü gibi, faizin aksine kâr payı esasına göre çalışan sistemde anaparanın vade geldiğinde ne kadar kazandıracağı belirli değildir. Kaldı ki, kredilendirilen projelerden zarar edilmesi de ihtimal dahilindedir. Faizli sistemde ise bu mümkün değildir, vade geldiğinde önceden taahhüt edilen tutar mutlaka anapara sahibine ödenmelidir. Kısaca ve basitçe belirtmek gerekirse, kâr payı ile faiz arasındaki temel fark, faizde anaparanın vade sonundaki kazancı taahhüt edilirken, kâr payında kazancın destek verilen projelerin verimliliğine göre oluşmasıdır.

Kardeş arkadaşlar faiz haram derken doğruyu bildiriyorlar. Bunu bilenler paylaşmış ve mesuliyetten kurtulmuş. Herkes istediğini yapar. O herkesin kendi sorunu...
Faize alternatif olarak kar payını düşün derim.
Kar payı veren 4 banka var.
1. Türkiye finans
2. AlbarakaTürk
3. Asya finans
4. KuveytTürk

Creative 4400 - Doblo 1.2 ELX - Toros TX
Rüzgar saçını süpürse mest olur bakışlarım
Adınla uyanır kulaklarım, yüzünle açar göz kapaklarım
En güzel şiirlerimle kaleme adını sayıklatırım
Odamın hayaletisin sessizliğine aşığım

Şu koca DH forumunda Uşak'lı arıyorum!<<<<>>>Uşaklı Gençlerin Buluşma Noktası

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Eylül 2009; 2:28:03 

Haram diye birşey yok

Cennet cehennem diye birşey yok.

Paranın borsada degerlendir arkadaşım.Cbs nin hisselerini al.Cok kısa zamanda paranı katlarsın.

300 Mesaj
25 Eylül 2009; 2:48:44 

quote:

Orijinalden alıntı: mrtmrl

Faiz ile kâr payının farkı nedir?

Faiz, belirli bir miktardaki anaparanın belirli bir vadede, belirli bir oranda elde ettiği getiri olarak tanımlanabilir. Yani borç verenin (banka ya da özel kişi) vadeyi ve oranı belirlediği, alanın da kabul ettiği bir uzlaşma söz konusudur. Faizli uygulamalarda her iki taraf, üzerinde anlaşılan vade geldiğinde anaparanın dışında ne kadar vereceğini ya da alacağını bilmektedir.

Faizsiz çalışma esasına dayalı kâr payı ise, taraflarca belirlenen vadeye kadar ticari veya sınai bir ekonomik faaliyette kullanılan anaparanın elde ettiği kârın vadesi geldiğinde anlaşılan oranda taraflara dağıtılan kısmıdır. Tasarruf sahibinin Katılım Bankalarına yatırdığı para, bu kurumlarca sağlam ve verimli projelerde kullanılmak üzere yatırımcılara piyasa şartları içerisinde oluşan kâr oranları ile belirli bir vade için kullandırılır. Vade sonunda elde edilen getiri, yani kâr, % 80’i tasarruf sahibine, % 20’si kuruma olmak üzere dağıtılır. Görüldüğü gibi, faizin aksine kâr payı esasına göre çalışan sistemde anaparanın vade geldiğinde ne kadar kazandıracağı belirli değildir. Kaldı ki, kredilendirilen projelerden zarar edilmesi de ihtimal dahilindedir. Faizli sistemde ise bu mümkün değildir, vade geldiğinde önceden taahhüt edilen tutar mutlaka anapara sahibine ödenmelidir. Kısaca ve basitçe belirtmek gerekirse, kâr payı ile faiz arasındaki temel fark, faizde anaparanın vade sonundaki kazancı taahhüt edilirken, kâr payında kazancın destek verilen projelerin verimliliğine göre oluşmasıdır.

Kardeş arkadaşlar faiz haram derken doğruyu bildiriyorlar. Bunu bilenler paylaşmış ve mesuliyetten kurtulmuş. Herkes istediğini yapar. O herkesin kendi sorunu...
Faize alternatif olarak kar payını düşün derim.
Kar payı veren 4 banka var.
1. Türkiye finans
2. AlbarakaTürk
3. Asya finans
4. KuveytTürk

Arkadaş açıklamayı çok güzel yapmış.

Profesyonel ve müsabık Vücut Geliştirme / Fitness antrenörü ve sporcusu.
Nutrition, supplementation and training coach.

Uzaklaştırılmış
25 Eylül 2009; 3:07:04 

quote:

Orijinalden alıntı: mj_dangerous

Selam arkadaşlar. elimde 1.000 TL para var. ve bunu banka yardımıyla faiz'e bağlama düşüncesindeiyim. 'Ne yapmam lazım' faizin en önemli püf noktaları nedir. ve faiz işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirim. Bir diğer değişle ne tür işlemler yapmam gerekiyor. faiz işlemlerinde en güçlü banka hangisi ? vs vs bu konu da yardımlarınızı bekliyorum. İlginize teşekkürler =)

daha geçen sene 1000 tl ye 10 tl faiz verıyorlardı
şu anda 1000 tl ye 6 tl faiz verıyorlar
ister aylık yaptır,ister yıllık çok bir şey farketmiyor
1000 tl ye 6 tl faiz
başka yol denesen daha iyi

1209 Mesaj
25 Eylül 2009; 8:13:34 

o kadar paraya en mantıklısı altındır kardeş ama dikkat et 14 ayar bileziklere falan paranı kaptırma 2 tane 24 ayar bilezik al yada ne biliğim kart yada cumhuriyet altını falan.

Arsız, Densiz, İlkesiz, Haddini Bilmez, Bayağı isen, Yanımıza Uğrama!
Küstah, Mürai, Tufeyli, Zevzek, Müptezel, Basmakalıp isen, Kapımızı Çalma!
Palavracı, Korkak, Kalleş, Ahlâksız isen, Eşiğimizi Geçme!
İçtenliksiz, Sevgisiz, Pespaye, Paçoz isen, Evimize Gelme!
Çilehanedir Burası, Hoşgörü Dergâhı Değil!
Ahde Vefa Bilmez, Tövbe Tutmaz isen, Sakın Gelme!
Alev Alatlı Beyaz türkler küstüler

Uzaklaştırılmış
25 Eylül 2009; 8:51:29 

quote:

Orijinalden alıntı: [Kreuzberg]

Haram diye birşey yok

Paranın borsada degerlendir arkadaşım.Cbs nin hisselerini al.Cok kısa zamanda paranı katlarsın.

Süpersin mükemmel anlatmışsın seni tebrik ediyorum.
Buda ödülün
0

7958 Mesaj
25 Eylül 2009; 9:04:15 

Faizin çok çok az getirisi olur o paraya, değmez.

Ancak yapmak çok basit, internet bankacılığın var ise kolayca yapabilirsin.

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

4670 Mesaj
25 Eylül 2009; 10:09:34 

Faiz'den gelir sağlamak yada en azından tatmin edici bir rakam elde etmek için çok düşük bir tutar 1000 lira.
Paranı değerlendirebileceğin en iyi yatırım aracı kısa dönemde likit fonlardır. Banka ATM'Leriyle işini kolayca halledebilirsin. Kazancın bol olsun..

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.

184 Mesaj
25 Eylül 2009; 10:32:38 

@[Kreuzberg]

sana göre ne var ?
Bu dünyaya nasıl geldin ? niye geldin ? bu dünyadaki amacın ne ? böyle muhteşem bir canı biri sana vermemişse neden biri alıyor ?

İyi mesaj arama bende Melankolik bi Manyak değilim.

1109 Mesaj
25 Eylül 2009; 10:46:18 

Türkiyedeki mevduat faizleri getiri oranı ile yıllık enflasyon arasında uçurumlar var.(Hükümetin açıkladığı yıılık enflasyon artış oranları düşük gösteriliyor)Paran her türlü eriyor.Kime sorsam altın alın diyor.Altın fiyatları düşsün almayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hacıkafir -- 25 Eylül 2009; 10:46:43 >

Sakın Tıklama =)

1170 Mesaj
25 Eylül 2009; 10:51:14 

1000liraya ayda her türlü 5-10 liradan fazla alırsın
ötesi pek mümkün değil gibi

7958 Mesaj
25 Eylül 2009; 11:01:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Hacıkafir

Türkiyedeki mevduat faizleri getiri oranı ile yıllık enflasyon arasında uçurumlar var.(Hükümetin açıkladığı yıılık enflasyon artış oranları düşük gösteriliyor)Paran her türlü eriyor.Kime sorsam altın alın diyor.Altın fiyatları düşsün almayı düşünüyorum.

Altın fiyatı düşmez.

http://www.altinkaynak.com/

Arşivden bakabilirsin yıllara göre...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newmonarch -- 25 Eylül 2009; 11:01:21 >

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

452 Mesaj
25 Eylül 2009; 11:03:22 

0

587 Mesaj
25 Eylül 2009; 13:01:43 

Ya bırakın Allah aşkına adı getiri olunca faiz oluyor adını kar payı diye yuvarlayınca cemaatçilerin içine su serpiliyor ve günah olmuyor öyle mi? İnsan bu bankalara gidince duymak istediğini duyunca ''haram değil ki'' ayağına yatıyor. Saçmalamayın hiç bir farkı yok. Taş atıp kolun mu yoruluyor o parayı alırken?
Tek farkı insanları kandırıp vermek istenileni verip paralarıyla işlem yapmak. Bütün bankalar paranızla oynuyor. Hatta sizin sön ödeme tarihinden önce yatırdığınız faturayı adamlar son günene kadar piyasada kullanıyor, son gün yatırıyor ve bizim paramızla köşeyi dönüyorlar
Bence hiç bir farkı yok faiz haramsa kar payı da haram. Kendinizi kandırmayın. Vicdanınızı rahatlatmaya çalışyorsunuz ama yapışacaklar yakanıza köprüden geçerken

dipnot: ben de faiz yemekteyim

Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök!
Heybem hayat dolu, deste ve yumak.
Sen, bütün dalların birleştiği kök;
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Necip Fazıl

137 Mesaj
26 Eylül 2009; 10:08:13 

quote:

Orijinalden alıntı: ölene dek

@[Kreuzberg]

sana göre ne var ?
Bu dünyaya nasıl geldin ? niye geldin ? bu dünyadaki amacın ne ? böyle muhteşem bir canı biri sana vermemişse neden biri alıyor ?

Creative 4400 - Doblo 1.2 ELX - Toros TX
Rüzgar saçını süpürse mest olur bakışlarım
Adınla uyanır kulaklarım, yüzünle açar göz kapaklarım
En güzel şiirlerimle kaleme adını sayıklatırım
Odamın hayaletisin sessizliğine aşığım

Şu koca DH forumunda Uşak'lı arıyorum!<<<<>>>Uşaklı Gençlerin Buluşma Noktası

Uzaklaştırılmış
26 Eylül 2009; 10:28:09 

faizi unutun...5000 tl ye 28 tl veriyo namussuzlar.....birde üsütne günah alacaksınız....değmez....borsada helal şirketlere yatırmaya çalışın paranızı...ama uzun vadeli...8-9 ay kadar....hem günah almazsınız....

783 Mesaj
26 Eylül 2009; 10:37:08 

quote:

Orijinalden alıntı: [Kreuzberg]

Haram diye birşey yok

Müslümansanız Kelime-i Şahadet getirip, yürekten tövbe edin.Değilseniz bunları yazmadım sayın.

pes13 id: safak

4670 Mesaj
26 Eylül 2009; 10:58:20 

quote:

Orijinalden alıntı: vocador

faizi unutun...5000 tl ye 28 tl veriyo namussuzlar.....birde üsütne günah alacaksınız....değmez....borsada helal şirketlere yatırmaya çalışın paranızı...ama uzun vadeli...8-9 ay kadar....hem günah almazsınız....

oy anam oyy! memleketin geldiği noktaya bak!!..

Borsa'da helal şirketler öyle mi?.. Eyvah eyvah eyvahh...

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.

Uzaklaştırılmış
27 Eylül 2009; 9:08:57 

novarix fakirsin sen....git araştır öyle yorum yap....borsadaki hizmet sektörüne ait kağıtları almak günah değil....örneğin thy....şirkete bir nevi ortak oluyorsun......borsa harammı diye araştırın dini kitaplardan internetten öyle konuşun.....

0 Mesaj
17 Ekim 2010; 19:53:15 

arkadaşlar slm benimde 7000 dolarım var elimde aracımı sattım nasıl değerlendire bilirim bana biryol gösterin aklımda döviz olarak bankaya yatırmak var faize tşk

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 19:55:31 

quote:

Orijinalden alıntı: ismail0625

0

0 Mesaj
17 Ekim 2010; 19:55:39 

benim için haram filan farketmez çünki benim paramla iş yapıyorlar eskiden banka yokmuş

2549 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:03:51 

bence en helali borsa
kafana göre bir hisse al çıkarsa sat kar edersin

TT topluluğuna (T.T.-Avea-TTnet-Tivibu-...) kazıklanmamanız için başınıza gelebilecek durumları önceden her tür ortamda araştırıp öğrenmeniz lazım çünkü personelleri yalan yanlış bilgilendiriyor, anlaşmazlık durumunda o şekil bilgi verilmemiştir ama eğer verildiyse bunu görüntü ve ses kaydı ile ispatlayın diyorlar, görüntü ve ses kaydı almadıysanız geçmiş olsun. Ayrıca işlem yapan personeli geriye dönük olarak izinli olarak gösterebiliyorlar ve nasıl yapıyorlarsa cinsiyetini de değiştiriyorlar, o kişi o gün çalışmıyordu.. işlem yapan kişinin sicil bilgisi şudur budur.. bu kişi falan departmanda görevlidir.. sizin belirttiğiniz konularla ilgili zaten bilgisi yok.... gibi bir savunma mekanizması geliştirmişler.
Bilgisayar Mühendisi[2004-2014] * DonanimHaber Forum'da 11. Yıl - [2003-2014]* Dos'ta Dir-Cd dir ... komutlarıyla işlem yapmaya başlayalı 23. Yıl :))) [1991-2014]
* HP Pavilion dv5-1041et & AVerTV HybridVolar HX + 3G VINN + Nokia 5800xm + S.Galaxy S3 + 15 yıllık Turkcell Hazırkart kullanıcısı.

421 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:05:07 

Borsa zor iş, banka faizini bilmeyen insanlara borsa önermek mantıklı değil. Ayrıca borsa faiz gibi getirisi sürekli olan birşey değil. Vadeli hesaplar çok az da olsa sürekli getirisi olan bişey.

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 20:06:45 

dine kaçacak ama faize bulaşmanı önermem.çok gördüm çevremde perişan oldular.

borsa olabilir ama dine aykırı olan şeylerin satışını yapmayan firmalara yatırırsan sorun olmaz diye biliyorum.

ayrıca altın.benim içime doğdu altın tavan yapmadan önce almam lazımdı ama para yoktu.

sonradan pişman olmamak için altın.

79 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:13:24 

1000 lirayla dolar al sat daha fazla kazanırsın faizden

İnsan kazanmak çok zor. Hayatta yapıcı olmak gerekiyor. Kalbini kırdığım varsa af diler, aptal bir eşek olduğumu beyan ederim. Şayet benimki kırılırsa, alttan almasını bilir, sineye çekerim. Çünkü ben temiz kalpliyim, iyi niyetliyim. Gerçekten temiz kalpliyim. Saf denecek kadar temiz kalpliyim ve mutluyum kirlenmediğim için. Halbuki çok yıprandım hayatta. Bedavaya çalıştım, sömürüldüm, bolca dayak yedim iyi niyetimden. 5 kuruşum olmadığı günlerde mutluluk hayalleri kurdum. Yine de taviz vermedim kişiliğimden. Bence bu çok önemlidir. Satır sayısı sınırı var devamını getiremiyorum :)

421 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:19:26 

quote:

Orijinalden alıntı: _yuhele_

1000 lirayla dolar al sat daha fazla kazanırsın faizden

Dolar son yılların en düşük değerinde, döviz şu anda kar getirmez.

79 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:24:18 

quote:

Orijinalden alıntı: noteb00k

Dolar son yılların en düşük değerinde, döviz şu anda kar getirmez.

bir gün yükselecek ama dolar 1 yıl 70 lira faiz için bekleyeceğine birkaç hafta 50 lira için beklersin.

ekonomi kanallarında altın alın diyen de var doların daha da düşmesine karşılık.

İnsan kazanmak çok zor. Hayatta yapıcı olmak gerekiyor. Kalbini kırdığım varsa af diler, aptal bir eşek olduğumu beyan ederim. Şayet benimki kırılırsa, alttan almasını bilir, sineye çekerim. Çünkü ben temiz kalpliyim, iyi niyetliyim. Gerçekten temiz kalpliyim. Saf denecek kadar temiz kalpliyim ve mutluyum kirlenmediğim için. Halbuki çok yıprandım hayatta. Bedavaya çalıştım, sömürüldüm, bolca dayak yedim iyi niyetimden. 5 kuruşum olmadığı günlerde mutluluk hayalleri kurdum. Yine de taviz vermedim kişiliğimden. Bence bu çok önemlidir. Satır sayısı sınırı var devamını getiremiyorum :)

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 20:34:27 

1.000 liranın aylık faizi 6-7 lira. Faiz olmasın dersen Bank Asya kar payı olayına gir. Adamlar senin paranla iş yapsın sende para kazan. Bi kepçe alıp kiraya verdiginizi düşünün, aynı hesap.. Faiz değil yani bu olay

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 20:39:48 

FAİZİN İSLÂMÎ açıdan yasak olduğunu bilmeyenimiz yoktur. İlahî bir emir olarak faizin yasak oluşunun sebebi açıktır: “Allah, yasakladığı için.” Tıpkı oruç tutmak veya zekat vermenin farz oluşu gibi bunun da sebebi “emr-i ilahî”dir. Ubudiyetlerimizin yegâne gerekçesi budur. Bununla beraber o emri takip eden birtakım maslahatlar da vardır. Bu oldukça normaldir. Çünkü, o Emri Veren, herşeemri takip eden birtakım maslahatlar da vardır. Bu oldukça normaldir. Çünkü, o Emri Veren, herşeyin “fıtrî” halini ve neyin nasıl olması gerektiğini çok iyi bilen Biridir. Meselâ, Allah emrettiği için tuttuğumuz oruç ve verdiğimiz zekatın ferdî ve toplumsal birçok maslahatları netice verdiklerini de biliriz. Ama hiçbir zaman orucu perhiz yapmak için tutmaz; zekatı da toplumsal gelir dağılımını dengelemek için vermeyiz. Nitekim, vergisini bir vatandaşlık borcu olarak veren biri, zekat yükümlülüğünden kurtulmuş olmadığı gibi, namazın bedensel faydalarını keşfedip aerobik hareketler yapan biri de namaz kılmış olmaz. Bu örneklerde olduğu gibi, ubudiyetin hareket noktası, “emir”den “maslahat”a kayarsa, o zaman emri gördüğü halde maslahatı (pekâlâ) görememiş birinin ubudiyet gerekçeleri ortadan kalkmış olur.

Bununla birlikte, ubudiyetini Allah’ın emri nedeniyle yapan biri için sözkonusu maslahatlar birer güven kaynağı olabilirler. Ve bu anlamda gerekli oldukları söylenebilir. Çünkü, her bir emrin, özel bir zorunluluk olmamakla beraber, birtakım maslahatları ve hikmetleri vardır. Ohalde. Allah emrettiği için oruç tutarız. Orucun ise bazı faydaları vardır. Yine faiz, Allah emrettiği için haramdır.

Allah’ın bize emrettiği her emrin bir “ubudiyet terbiyesi” olduğunu düşünürsek uzunca da olsa şimdiye kadar ifade ettiğimiz kayıtlar altında sorumuza tekrar dönebiliriz: Faiz neden haramdır?

Cevabımız hazırdır: Allah yasakladığı için. Bu cevapla devam edersek, faiz yasağına uymama durumunda ubudiyetimiz yara alacaktır. Yani ubudiyetimiz eksilecektir. Ubudiyet - Rububiyet bütünlüğünden biri eksildi mi diğeri artacaktır. Ubudiyetin terkettiği yerleri Rububiyet vehmi dolduracak; Rububiyet vehminin terkettiği yerleri ise ubudiyet bilinci dolduracaktır.

Faiz almama-vermemenin bir ubudiyet tavrı olduğu açıktır. Aynı şekilde, bu emre uymamanın da kendi içinde bir Rububiyet iddiası taşıdığı söylenebilir. Bunu, “emrî” açıdan, yani itaat-itaatsizlik bağlamında bu şekiyre anlayabiliriz. Bu yüzden “İslâmî” açıdan faiz haramdır.

Ancak bu haramın arkaplânını günışığına çıkarma durumunda “İslâmî” açıdan olduğu kadar neden “İmanî” açıdan da yasak olduğunu görmemiz mümkündür. O halde bir süreç olarak faiz olayını yeniden hatırlayalım: Özel veya tüzel birileri başka birilerine anapara olarak bir miktar para vermektedir. Lâkin, bu masum bir borç verme olayı değildir. Parayı veren, bir dizi “belirleme”de bulunmaktadır. Belli bir süre ve verilenin üstüne eklenecek yine belli bir miktar sözkonusudur. Parayı veren birşeyler “ister” ve istediği “olur”. Buna hiç şüphesi yoktur. Kısacası, faizci kendinden oldukça “emin”dir.

Öbür tarafta ise tarlasında buğday ekmiş biri, ya da çarşıda satıcılık yapan biri, kazancı konusunda herhangi bir belirlemede bulunmuş değildir. Ne kazanacağı süre, ne de kazanacağı miktar bellidir. Bu yüzden sık sık dua eder. Siftah etti mi, rızkı Verene şükreder. Hasılı, rızkın gelişi ile Rızkı Gönderen bir çağrışım olarak sürekli hatırındadır. Sebepler dairesinde yapacağını yapar. Ancak, bilir ki bu sebepler her zaman ürünün beklendiği gibi alınması veya malın umulduğu gibi satılması için yeterli değildir. Bu yüzden kendi çabasını, rızk için gerekli olmasına karşın yeterli olmayan bir sebep olarak görür. Kendinden çok fazla “emin” değildir.

Bu iki tablo arasında oldukça önemli bir fark vardır. İlkinde sebepler dairesi büyük ölçüde kuvvetlenip kalınlaşmaktadır. Biri, -rızkını değil- gelirini belirlemiştir.(determinizm). Faiz burada bu belirleyicilik imkânını sağlamakla, faizi vereni ubudiyet ortamından uzaklaştırmaktadır. Zira esbap perdesi dehşetli bir şekilde kalınlaşmakta, esbaba yaslananlar da istediklerini yapabiliyor olmanın sarhoşluğuyla bir rububiyet vehmine kapılmaktadır. Başka bir deyişle faiz, insanı tesiri esbaba veren bir gaflet ortamına başarılı bir şekilde çekmektedir.

Bu ise bir “titreşim hâli” olan ubudiyet tavrına kapalı bir hâldir. Korku ile ümit; hayat ile ölüm, ve açlık ile tokluk ortasında bir yerde bulunan insanoğlu, bunun farkına vardığı oranda mü’mindir. İşte faiz bu farkın farkına varılmasını önlemektedir. Ve galiba haram oluşunun da bir sırrı budur.

36 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:40:10 

merhaba ben sana faizle uğraşma derim çünkü gerçekten de arkadaşların da dediği gibi hiçbir getirisi olmaz bide zarar girersin forex die birşey var istersen bir araştır onun sayesinde borsaya girmiş olursun hemde çok para vermene gerek yok 1000 tl nin %10 unu versen 100 tl ye girersin forex e forex in çalışma sistemi çok kolay ve anladıktan sonra süper bir şekilde para kazanırsın iyi yatırımlar

1736 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:44:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Syn7ax

Müslümansanız Kelime-i Şahadet getirip, yürekten tövbe edin.Değilseniz bunları yazmadım sayın.

onu yazan birinin müslüman olma ihtimali varmı sence komik olma

421 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:46:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Scorpion_tr

1.000 liranın aylık faizi 6-7 lira. Faiz olmasın dersen Bank Asya kar payı olayına gir. Adamlar senin paranla iş yapsın sende para kazan. Bi kepçe alıp kiraya verdiginizi düşünün, aynı hesap.. Faiz değil yani bu olay

Biraz daha bilgi verirmisin, getirisi ne kadar mesela?

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 20:52:57 

Allah'a,peygamberlere,kitablara,meleklere,ahiret gunune,kazaya ve kadere inanip iman eden faiz yemez,cunku faiz Allahü Tealanin yasak ettigi en buyuk gunahlardandir.faiz yiyen musluman olamaz,musluman olan faiz yemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1568 Mesaj
17 Ekim 2010; 20:57:26 

quote:

@[Kreuzberg]

sana göre ne var ?

boşver arkadaşım, hesap günü gelince varmı yokmu görür

FAİZ HARAM DIR (müslümansanız tabiki)

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2010; 21:49:33 

quote:

Orijinalden alıntı: noteb00k

Biraz daha bilgi verirmisin, getirisi ne kadar mesela?

Ben 56.000 liraya aylık 300 lira bazen 310-320 lira alıyorum. Detaylı bilgi için www.bankasya.com.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scorpion_tr -- 17 Ekim 2010; 21:51:57 >

1207 Mesaj
17 Ekim 2010; 22:01:34 

quote:

Orijinalden alıntı: demirçelik

Ya bırakın Allah aşkına adı getiri olunca faiz oluyor adını kar payı diye yuvarlayınca cemaatçilerin içine su serpiliyor ve günah olmuyor öyle mi? İnsan bu bankalara gidince duymak istediğini duyunca ''haram değil ki'' ayağına yatıyor. Saçmalamayın hiç bir farkı yok. Taş atıp kolun mu yoruluyor o parayı alırken?
Tek farkı insanları kandırıp vermek istenileni verip paralarıyla işlem yapmak. Bütün bankalar paranızla oynuyor. Hatta sizin sön ödeme tarihinden önce yatırdığınız faturayı adamlar son günene kadar piyasada kullanıyor, son gün yatırıyor ve bizim paramızla köşeyi dönüyorlar
Bence hiç bir farkı yok faiz haramsa kar payı da haram. Kendinizi kandırmayın. Vicdanınızı rahatlatmaya çalışyorsunuz ama yapışacaklar yakanıza köprüden geçerken

Paranın helal olması için illada taş atıp kolu yormak mı lazım? Ben bugün altın alsam ve 3 gün sonra altın 2 katına ulaşsa(yani taş atmayıp, kolum yorulmadan para kazansam) bu harammıdır. Ya da elimdeki parayı ticareti bilen birine sermaye olarak versem ve o da yaptığı ticari kazançtan bana kar payını verse buda mı haramdır. Veya emlakçıların yaptığıda haram mesleklerdenmidir, mülkünü satan ve mülk alan kişiyi buluşturup komisyonunu alan emlakçılar hep haram mı yiyor? Zira emlakçılarda taş atmıyor, riskede girmiyor...

Katılım bankacılığı sisteminin detaylarını bilmeden yorum yaptığınızı düşünüyorum. Velevki biliyorsunuz diyelim, verdiklerinin karpayı olma ihtimali hiçmi yok?

msi 6728 865pe neo-2 pls, P4 3.2(prescott), Palit 7600gt, samsung 80 gb 7200 rpm + seagate 320gb, 2x1024 mb ddr 400, LG Dvd writer-asus 52x24x52 cdwriter, cnet adsl modem, samsung 15" 551v monitör. hp 3500c tarayıcı., apache awc550 webcam. Inca (bt878) tv kartı. fsp 500w bluestorm psu---msi vr330x dizüstü

1568 Mesaj
17 Ekim 2010; 22:10:54 

quote:

Orijinalden alıntı: demirçelik

Tek farkı insanları kandırıp vermek istenileni verip paralarıyla işlem yapmak. Bütün bankalar paranızla oynuyor. Hatta sizin sön ödeme tarihinden önce yatırdığınız faturayı adamlar son günene kadar piyasada kullanıyor, son gün yatırıyor ve bizim paramızla köşeyi dönüyorlar Bence hiç bir farkı yok faiz haramsa kar payı da haram. Kendinizi kandırmayın. Vicdanınızı rahatlatmaya çalışyorsunuz ama yapışacaklar yakanıza köprüden geçerken

kaar payı diye birşey YOK HEPSİ FAİZ VE HEPSİ HARAM kaar payı denen şeyi savunduğumuzu nerden çıkarıyorsun bakkada paramız falan yok yatırım yapacaksan iş kur altın falan al

421 Mesaj
18 Ekim 2010; 16:46:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Scorpion_tr

Ben 56.000 liraya aylık 300 lira bazen 310-320 lira alıyorum. Detaylı bilgi için www.bankasya.com.tr

56.000 TL' ye 300 TL zaten normal faiz oranından fazla değil, yanılıyormuyum?

20 Mesaj
8 Şubat 2011; 15:15:17 

selam arkadaşlar benimde sormak istediğim bir şey var ben her ay 100 - 150 - 200 gibi bir rakam bir yere atıp bu paralardan biraz kazanç istiyorum en iyi yöntem altın mıdır?
altın alıp evdemi saklamam gerek ?
mesela şuan 500 milyon ile giricem sonrasında her ay 100 milyon kadar yatırıcam belki senede bir ay yatırmam ama diğerlerinde kesin en az 100
borsadan banka faizlerinden anlamıyorum çok yakın bir arkadaşımın babası borsayı çok iyi biliyor yani eğer illede borsa derseniz sıkıntı yaşamam gibi bireysel emeklilikte düşündüm mesela anadolu hayat emeklilik bu benim normal sigortama etki yapar mı
birde ben bunu emekliliğe kadar beklemekte istemiyorum açıkçası
atıyorum 5 sene sonra bu parayı çektiğimde bu parayla araba alayım falan :p (palio gibi) şaka bir yana yani bu para durduğu yerde değer kaybetmesin biraz artsada olur
detaylı bir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joety -- 8 Şubat 2011; 15:27:36 >

851 Mesaj
8 Şubat 2011; 15:45:00 

-------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mono87 -- 30 Nisan 2011; 20:55:36 >

0 Mesaj
10 Şubat 2012; 14:20:27 

Arkadaşlr Benim Sizlere sormak istedğim şu : Mesela benim hesabım AKBANK fakat baska bir bankanın atm sinden birisi benim hesabıma IBAN ımı bankamatiğe girerek para yatırabilir ama o banka ne kadar ucret alır ? Yani örnek olarak ziraat bankasından ,akbanka kartsız işlemle para yatırma ????Lütfen cevaplayın

13 Mesaj
21 Mart 2012; 18:17:12 

quote:

Orijinalden alıntı: joety

selam arkadaşlar benimde sormak istediğim bir şey var ben her ay 100 - 150 - 200 gibi bir rakam bir yere atıp bu paralardan biraz kazanç istiyorum en iyi yöntem altın mıdır?
altın alıp evdemi saklamam gerek ?
mesela şuan 500 milyon ile giricem sonrasında her ay 100 milyon kadar yatırıcam belki senede bir ay yatırmam ama diğerlerinde kesin en az 100
borsadan banka faizlerinden anlamıyorum çok yakın bir arkadaşımın babası borsayı çok iyi biliyor yani eğer illede borsa derseniz sıkıntı yaşamam gibi bireysel emeklilikte düşündüm mesela anadolu hayat emeklilik bu benim normal sigortama etki yapar mı
birde ben bunu emekliliğe kadar beklemekte istemiyorum açıkçası
atıyorum 5 sene sonra bu parayı çektiğimde bu parayla araba alayım falan :p (palio gibi) şaka bir yana yani bu para durduğu yerde değer kaybetmesin biraz artsada olur
detaylı bir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Dostum adamlar kilo ile altın alarak yatırım yapıyor. Eğer yüksek ağırlıkta altın almaya gücün yetmiyorsa altından bir şey kazanamazsın. En az bir kilo altının olacak ki altın sana iyi para kazandırsın.

K.Atatürk

13 Mesaj
21 Mart 2012; 18:23:57 

quote:

Orijinalden alıntı: THUNDERBIRD

boşver arkadaşım, hesap günü gelince varmı yokmu görür

FAİZ HARAM DIR (müslümansanız tabiki)

Hesap gününün geleceğini ispatlayabilir misiniz? İspatlayamazsan sus ve insanlara saygı göster.

K.Atatürk

1568 Mesaj
21 Mart 2012; 18:32:19 

quote:

Orijinalden alıntı: caca46

Hesap gününün geleceğini ispatlayabilir misiniz? İspatlayamazsan sus ve insanlara saygı göster.

GELMEYECEĞİNİ İSPATLAYABİLİRMİSİN? İspatlayamazsan sus ve insanlara saygı göster.

463 Mesaj
21 Mart 2012; 18:36:30 

quote:

Orijinalden alıntı: mj_dangerous

Intel Core i7 860 2.8Ghz + Sunbeam Tuniq Tower 120 Extreme | Asus Maximus III Formula | Sapphire 7870 GHz Edition OC | High Power 750W Absolute | Thermaltake V9 Black Edition | TEAM Xtreem Low Voltage 2*2 GB DDR3 1600MHZ CL7 | 1 TB WD Black Caviar | Razer Deathadder V2 - A4 Tech X7 G800MU | Creative SB Supreme FX X-Fi | LG W2261VP-PF | Western Digital 1TB My Book Essential | Creative SBS A320 2+1 |

157 Mesaj
9 Nisan 2012; 15:09:53 

quote:

Orijinalden alıntı: caca46

Valla faiz haramdır falan hiç dinlemiyorum açıkçası inanan bir insanım ama devir artık çok değişti yeri geliyor insan kendi emeğinin karşılığını alamıyor çalıştığı halde parası geç yatıyor eksik yatıyor kusura bakmayın hayata karşı kendimi tiktirmem aç ölmem uyanık olucaksın devir onu gerektiriyor.

Uzaklaştırılmış
9 Nisan 2012; 15:17:13 

quote:

Orijinalden alıntı: MeMETH_

uygun video.güldüm.

4574 Mesaj
9 Nisan 2012; 15:35:20 

quote:

Orijinalden alıntı: vocador

neresi 28 lira veriyomuş teb bile 22 lira veriyor

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

364 Mesaj
9 Ocak 2013; 20:34:44 

beyler faiz tam olarak nedir diyelimki benim 100bin lira param var bunu bankaya koyunca bana paramı geliyor açıklarsanız sevinirim,

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

162 Mesaj
5 Nisan 2014; 9:46:52