Şimdi Ara

Çamaşır Makinesi Tavsiyesi (Samsung x Electrolux)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
39.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kurutmalı bir çamaşır makinesine ihtiyacım var. Biraz araştırma sonucunda gördüm ki bunu üreten markalar: Ariston, Electrolux, Samsung ve Siemens. Ariston ve Siemens'in kurutma kapasiteleri benim için yeterli değil. Son olarak aşağıdaki iki model arasında kaldım.

Electrolux - EWW 14791 W
    Samsung - WD 8704 DJF

İkisi de yıkama A, kurutma B sınıfı makineler. Avantaj/dezavantaj olarak gördüklerim şunlar:

Electrolux
    + Yıkama/Kurutma: 8kg/6kg
    + Problemsizlik/Kalite: Samsung'dan daha iyiymiş (?)
    + Garanti Süresi: 3+4 = 7 yıl olabiliyor
    - Ses Seviyesi Sıkma/Kurutma: 79db/62db
    - Fiyat: Samsung'dan 250 TL daha pahalı
    - Servis: Ankara'da sadece 3 servisi var

Samsung
    + Ses Seviyesi Sıkma/Kurutma: 70db/55db
    + Elmas Kazan, Seramik Rezistans ve AirWash olayları (?)
    + Fiyat: Electrolux'ten 250 TL daha uygun
    + Servis: Ankara'da 20 tane servisi var (?)
    - Garanti Süresi: 2+3 = 5 yıl olabiliyor
    - Problemsizlik/Kalite: Şikayet sayısı daha yüksek gibi (?)
    - Yıkama/Kurutma: 7kg/5kg

Tavsiyeniz hangi model yönünde olur? Özellikle bu modelleri kullanan, Samsung veya Electrolux'le beyaz eşya tecrübesi olanların yorumlarını bekliyorum. ŞikayetVar'da Samsung'da daha çok şikayet var gibi. Sebebi daha çok eşya satmış olmaları da olabilir emin olamadım. Hoş Electrolux şikayetlerinin de hepsi cevapsız duruyor o da iyi bir durum değil.

İyi günler.

• Bu arada ürünlerin web adresleri de şöyle:

Electrolux EWW 14791 W:http://www.electrolux.com.tr/node35.asp?ProdId=41736
    Samsung WD 8704 DJF:http://www.anadoluelektronik.com.tr/urun_detay.php?prodID=560
  • şu dediğin ikinci olan samsung şuan evde kutusunda garanti ve kurulum işlemleri için beklemekte... aslında biz bir düşük modelini alacaktık yanında süpürge makineside veriyordu (evdeki king ve delirtiyor bizi ) dedik iyi olur ama teknosa kampanyayı bitirmiş darty faiz çok alıyor . bizde cevahir avm samsung bayii ne gittik dediğini önerdiler...1500 küsür tl gibi bir ücreti var bazı sitelerde ucuz ama prensip ben güvenmem...

izlenimlerimi (ses, yıkama kalitesi, kurutma kalitesi vs ) paylaşırım... evde işlemler gerçekleşsin :)

ama
    samsungdan şaşmıyorum heryerde yazıyorum..(şuan için )
    bulaşık makinesinide bundan aldım...

kendi teknolojisini geliştirenden korkmayacaksın !!!
    bkz: Philips, Samsung(telefonları hariç )

Saygılar...
  • Cevabınız için çok teşekkürler. Kullanım tecrübelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu arada Electrolux çamaşır makinesi kullanıcılarının yorumlarını da bekleriz :)
  • yalnız birşey var...
    electroluxun kireç önleyicisini bana 80 e sattılar...
    bayisinde bile 55 lira...
    burdan servisteki çıkarcıları kınıyorum ...
  • bende aldımda o kireç önleyiciden acaba işini tam yapabiliormu
  • kendim bizzat satıcı olarak ariston tavsiye ederim

www.bayas.com.tr adresindenden bakabilirsin
  • Samsung veya Siemens
  • Electrolux yeni model çıkarmış demek. Geçen seneden bu yana EWW 12470 W modeli kurutmalı çamaşır makinası kullanıyoruz. Yıkamada sessiz sakin ve başarılı diyebilirim. İşin kurutma kısmına bakarsak hayallerimizdeki sonucu aldığımız söylenemez. Ütüyle kırışıklarını açmakta zorlandığımız çamaşırlar çıkabilse de nevresim çarşaf gibi büyükbaşları asmaya gerek kalmadan ortadan kaldırabilmek çamaşır asacak yeriniz yoksa gerçek bir avantaj sağlıyor. Tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi svevo -- 7 Ekim 2009; 23:37:05 >
  • Yeni bir kurutmalı çamaşır makinası almayı düşünüyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Düşündüğüm marka ve modelleri şunlar:
    Samsung WD8704DJF
    veya
    Electrolux EWW 14791 W

Bunları kullananların veya bilgisi olanların düşüncelerini öğrenmek isterim.

Bu arada hali hazırda, kaç yaşında bilmiyorum ama 80'lerin ortasında annemim aldığı aeg lavamat 550 yi kullanıyorum, alet ısrarla ben hala hayattayım diyor. Arasıra su alması durmuyor, taşıyor veya su almamazlık ediyor, tekme tokat anlaşıyoruz; ama bıktım. Hem artık çamaşır asmak filanda zor geliyor veya vakit olmuyor. Ama benimki gibi hor kullanılmayan, aynı zamanda alınmış teyzemim ve amcamım aldığı çamaşır makinaları hala çalışıyor ve iyide(sorunsuz) çalışıyorlar. Acaba Electrolux'e devrolduktan sonra electrolux veya aegler eski aeglerin kalitesinde kaldılar mı, merak ediyorum. Electrolux kendi makineme bakınca daha kaliteli hissettirmekle beraber, samsung ta daha etknolojik hissi veriyor, ne dersiniz?

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

• SELAMMM
    Samsung WD 8704 DJF BU MAKİNADAN KULALNAN VAR MIIIIIIIIIIIIIIII
    ÇOK ACİL GERÇEKTEN EVİNDE KULLANALARDAN FİKİR ALMAYA İHTİYACIM VAR KAFAM ALLAK BULLAK OLDUUU
  • ben 7704(yanında hediyeli ile ) almaya gittiğimde artık üretilmeyeceğini Samsung bayii (avrupa elektronik) söyledi... yani pek stoklarda görüken sitelere itibar etmeyin tereddütte kalarak...

Analog etrafındaki menüler :

Sol Bölüm

-Airwash
    _Koku Giderme
    _Sterilizasyon
    -Kurutma

-Sık Yıkama
    -Hızlı Yıkama 29 Dk
    -Sıkma
    -Durulama + Sıkma

-----

Sağ Bölüm

-Pamuklu
    -Sentetik
    -Kotlar
    -Spor Giysiler
    -Hassas
    -Yünlü
    -Elde Yıkama

Analog dışı Ekran Altı ve Etrafı Yazılar...

Sol Kısım

*Ön yıkama
    *Gecikmeli Bitir

Ekran Altı(ayar butonları)

*Sıcaklık - *Durulama:(ikisi beraber basıldığında çocuk kilidi) *Sıkma - *Kurutma(beraber sessiz)

Sağ Kısım
    *Silver Nano
    *Yoğun Yıkama

Ana Butonlar
    *Güç
    *Başlat

------------- Her zaman derim kendi teknolojisini üretenden korkma alandan kork....
    SAMSUNG MADE IN KOREA !!!
    öncelikle bunu belirtim... bulaşık makineside çamaşır makineside kendi ülkesinde üretip gönderiyorlar... burada düşüncenizi merak ediyorum...
    yeni nesil çamaşır makineleri artık zaten iyi olduğu için önemli olan extraları...

Elmas kazan : elmas kazan olmasaydı çamaşırlarımız yıkandıkça yırtılıyor muydu _? ben bilmem ama zarar vermiyor
    seramik rezistans : kireçlenmiyor yani daha uzun ömürlü ... hangi tamirciye sorduysam calgonit bahane dedi ( gerçi kireç önleyici taktırdık musluğa ama olsun )
    Silver nano : anti bakteriyel... samsung bunu laptoplarındada kullanıyor..
    +5 yıl uzattırmada var...

neden kafanız allak bullak oldu onuda belirtirseniz yardımcı oluruz...

• 7704 dartyde stokta görünüyor ama 1780 lira istiyor pahalımı bilemem

ki samsungun sitede 7704 görünüyor sadece 8704 yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackDaniels -- 22 Ekim 2009; 19:40:12 >
  • Bende ozorhan gibi Electrolux - EWW 14791 W ile Samsung - WD 8704 DJF arasında kalmış durumdaydım.

Ancak, özellikle kurutma makinesi için bu konuda aklımda soru işareti bırakan durumlar şu şekilde;

1- Combo (Yıkama + Kurutma) bir makine almak 2 özellikten birinde problem olduğunda her ikisinden de olmak anlamına gelebiliyor.
    2- İşin bir de mühendislik kısmını düşünürsek;
    * Bir makine ile yılda 100 çamaşır yıkandığını ve beyaz eşyanın ortalama 10 yıl kullanım ömrünün olduğunu düşünebiliriz. (ortalama kullanım ömrü bir çok beyaz eşyanın kullanım kılavuzunda belirtilir) Bu durumda 800 devir ile ortalama 1000 yıkama yapıldığını var sayalım.
    * Kurutma programı 3000 devirde çalışıyor, ve en az bir yıkama süresi kadar işlem görüyor ise bu özellik makine kullanım ömründe bence en az 3 kat bir azalmaya neden olabilir.
    * Özellikle çevremdeki ev hanımları ve çalışan bayanların (eşim, kaynanam, annem, annemin arkadaşı, arkadaşlarının arkadaşı...vs) fikirlerini de almak istedim: Onların da bir çoğu kurutma makinelerinin çamaşırları çok yıprattığını söyledi.
    4- Her ne olursa olsun, bizim gibi İstanbul gibi nemli yerlerde ve küçük bir evde yaşayıp, 2 gün çamaşır kurutamayanlar için ise biçilmiş kaftan diye düşünüyorum.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: adıuzunabdal

Bende ozorhan gibi Electrolux - EWW 14791 W ile Samsung - WD 8704 DJF arasında kalmış durumdaydım.

Ancak, özellikle kurutma makinesi için bu konuda aklımda soru işareti bırakan durumlar şu şekilde;

1- Combo (Yıkama + Kurutma) bir makine almak 2 özellikten birinde problem olduğunda her ikisinden de olmak anlamına gelebiliyor.
    2- İşin bir de mühendislik kısmını düşünürsek;
    * Bir makine ile yılda 100 çamaşır yıkandığını ve beyaz eşyanın ortalama 10 yıl kullanım ömrünün olduğunu düşünebiliriz. (ortalama kullanım ömrü bir çok beyaz eşyanın kullanım kılavuzunda belirtilir) Bu durumda 800 devir ile ortalama 1000 yıkama yapıldığını var sayalım.
    * Kurutma programı 3000 devirde çalışıyor, ve en az bir yıkama süresi kadar işlem görüyor ise bu özellik makine kullanım ömründe bence en az 3 kat bir azalmaya neden olabilir.
    * Özellikle çevremdeki ev hanımları ve çalışan bayanların (eşim, kaynanam, annem, annemin arkadaşı, arkadaşlarının arkadaşı...vs) fikirlerini de almak istedim: Onların da bir çoğu kurutma makinelerinin çamaşırları çok yıprattığını söyledi.
    4- Her ne olursa olsun, bizim gibi İstanbul gibi nemli yerlerde ve küçük bir evde yaşayıp, 2 gün çamaşır kurutamayanlar için ise biçilmiş kaftan diye düşünüyorum.

Saygılar

Hesaplanalarınız neye göre anlamadım,mesela biz en az senede 260 defa makineyti çalıştırırız vet en az,çamaşır makinesinde bir sürü program var ve hepsi ayrı ayrı yıkamak gerekiyor,
    yünlü,
    narin,
    renkli,
    hassas renkli,
    beyazlar,
    gömlekler,
    kot pantalonlar,
    çarşaflar,
    battaniyeler,
    yorganlar,
    bluzlar,
    perdeler (bunlarda kendi aralarında bizde 3 ayrılıyor),
    evimizde kullandıgımız çeşitli örtüler,
    yer bezleri,
    vb gibi onlarca çeşit çamaşır ayrı ayrı yıkarız hafta içi en az 2 kez cuma,cumartersi ise 5 ker kez makine açılır,
    ayrıca kaliteli bir beyaz eşyanın ömrü en az 20 senedir (burada arçelikten,vestelden bahsetmiyoruz)10 sene sadece firmanın parça bulundurma garantisini kapsar.
    kurutma makineleri 3000 devir demişsiniz ne bu anlamadık 3000 devirdeki sıkıyor çamaşırı,

yukarda anlattıgım şekilde 2100 siemens patentli arçelik çamaşır makinemi tam 20 sene kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PesYani -- 15 Kasım 2009; 17:03:56 >

• quote:

Hesaplanalarınız neye göre anlamadım,mesela biz en az senede 26 0 defa makineyti çalıştırırız vet en az,çamaşır makinesinde bir sürü program var ve hepsi ayrı ayrı yıkamak gerekiyor,
    yünlü,
    narin,
    renkli,
    hassas renkli,
    beyazlar,
    gömlekler,
    kot pantalonlar,
    çarşaflar,
    battaniyeler,
    yorganlar,
    bluzlar,
    yer bezleri,
    vb gibi onlarca çeşit çamaşır ayrı ayrı yıkarız hafta içi en az 2 kez cuma,cumartersi ise 5 ker kez makine açılır,
    ayrıca kaliteli bir beyaz eşyanın ömrü en az 20 senedir (burada arçelikten,vestelden bahsetmiyoruz)10 sene sadece firmanın parça bulundurma garantisini kapsar.
    kurutma makineleri 3000 devir demişsiniz ne bu anlamadık 3000 devirdeki sıkıyor çamaşırı,

yukarda anlattıgım şekilde 2100 siemens patentli arçelik çamaşır makinemi tam 20 sene kullandım.

Söz konusu olan eski beyaz eşyalar olmadığını bildirmem gerekiyordu sanırım. Bende de 1990 model Bosch V468 var, ve sadece üzerinde yer alan Siemens 304 7563 AA3 motorunda 5 gün önce rulman dağıldı, onun haricinde hiç bir sorun yaşamadım.
    Ancak bahsettiğimiz yeni nesil ev elektroniği cihazlarının 20 yıl ömrü olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki geçen yıl almış olduğum Whirlpool buzdolabında bile bu 10 yıl ömür uyarısı bulunuyor.

Kurutma fonksiyonu bulunan EWW 14791 modelinin yüksek devirlerde sıkarak işlem yaptığını, bir AEG-Electrolux bayii + mediamarkt görevlisi söyledi, ancak yazınızdan sonra ben de bununla ilgili tam bir kaynak bulamadım. Fakat burada vurgulamak istediğm konu şu, her elektronik cihazın bir kullanım ömrü oluyor, ve combo cihazlar ile normalin en az 2 veya 3 katı süre ile kullanım yapmış oluyoruz. Bu da yıl bazında daha az sene kullanım demek oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: adıuzunabdal

quote:

Hesaplanalarınız neye göre anlamadım,mesela biz en az senede 26 0 defa makineyti çalıştırırız vet en az,çamaşır makinesinde bir sürü program var ve hepsi ayrı ayrı yıkamak gerekiyor,
    yünlü,
    narin,
    renkli,
    hassas renkli,
    beyazlar,
    gömlekler,
    kot pantalonlar,
    çarşaflar,
    battaniyeler,
    yorganlar,
    bluzlar,
    yer bezleri,

Söz konusu olan eski beyaz eşyalar olmadığını bildirmem gerekiyordu sanırım. Bende de 1990 model Bosch V468 var, ve sadece üzerinde yer alan Siemens 304 7563 AA3 motorunda 5 gün önce rulman dağıldı, onun haricinde hiç bir sorun yaşamadım.
    Ancak bahsettiğimiz yeni nesil ev elektroniği cihazlarının 20 yıl ömrü olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki geçen yıl almış olduğum Whirlpool buzdolabında bile bu 10 yıl ömür uyarısı bulunuyor.

Kurutma fonksiyonu bulunan EWW 14791 modelinin yüksek devirlerde sıkarak işlem yaptığını, bir AEG-Electrolux bayii + mediamarkt görevlisi söyledi, ancak yazınızdan sonra ben de bununla ilgili tam bir kaynak bulamadım. Fakat burada vurgulamak istediğm konu şu, her elektronik cihazın bir kullanım ömrü oluyor, ve combo cihazlar ile normalin en az 2 veya 3 katı süre ile kullanım yapmış oluyoruz. Bu da yıl bazında daha az sene kullanım demek oluyor.

Bende yeni çamaşır makinemden bahsediyorum 1000 tl almadım, 3200 tl aldım 3,5 sene önce siemens IQ serisi ve en az 20 sene gider eski saglam makinelerinin artık karşılıgı şimdikilerin pahalı olanları, sizdeki ya ucuz buzdolabıdır yada vestel montajlı bir üründür fazla bir şey beklemeyiniz, ayrıca kullanma kulavuzunda belirtilen 10 yıl sadece parça bulundurma süresidir ile ilgili yazıyı bulamadım bulunca buraya eklerim,
    ayrıca ben satıcıya asla güvenmem heleki market satış elmanına asla kere asla,

sizin kulanmanızla benim kullanmama göre 3,5 senede çamaşır makinemin çoktan hurdaya çıkması gerekiyordu, dün 6 kere çalıştı bu akşam 22 den sonra 4 kere daha çalışacak, (kışın dahada fazla yıkanıyor bizim evde)

• ok, olayi asla kişiselleştirmek istemem, rakamlari kendimize gore aldigimiz icin yanlis yaptik sanirim, ancak dikkat etmeniz gereken yikama sayisi degil yil sayisidir. Yani ben yilda 100 yikiyorsam siz 300 yikiyorsaniz ortalama 250 (size yakin olsun dedim) alin, ancak maalesef ev elektronigi urunlerinin bir omurleri oluyor. Ve parca garantisi dediginiz olayi da biliyorum, bahsettigim o degildir, karistirmiyorum, yaziyi bulma geregi yoktur. Kullanim kilavuzunda yazan cumle: ''KULLANIM ÖMRÜ 10 YILDIR'' Birebir yazan cumledir. Italya fabrikasinda uretilen Whilpool'dan bahsediyorum. Bu ifade makine 10 yil sonra kendi kendine imha edecektir anlamina gelmiyor.

Soylemek istediğim şudur: Siz 1000TL yada 3500 TL degerinde bir makine kullansanizda , pahali makinenin elektronik fonksiyonlari ve makine evsafinin fazla olmasi avantajlari olabilir, ancak icerisinde yer alan birçok ekipmanlarin eski kalitede olmadigini dusunuyorum. Ornegin Bosch V 468 icerisindeki Seimens motor icerisindeki bati almanya uretimli 6202 rulman 19 yil sonra dağildiysa (ki makine de memuriyet yasayip Turkiye'de en az 10 il gezmistir) siz ayni sonucu 3500TL degerindeki yeni makinede de bekliyorsaniz ben cok umutlu degilim diyebilirim. Ancak dilegim insallah daha uzun yillar kullanabilmenizdir.

Bana market gorevlisinin soyledigi cok mantikli geldi, bu arada V468'i yaptim, yeni makine almaktan vazgectim, bozulana kadar....

• samsung'u tavsiye ederim...
    çevirmeli tip program düğmesini (cırrrt diyen) kaldırmışlar...
    tüm ayarlar tuşlu..
    daha modern ve daha ucuz...
  • elektrolüx al sapasağlam makine.. eğer pahalı geliyorsa daha uygun fiyata yine electolüx üretimi aeg alabilirsin aynı makine aynı motora sahip. aegyi bırakmamış olursunuz
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.