- x
Çivili Lastik Önerisi (Resimli)
38 Cevap33435 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1793 Mesaj
23 Eylül 2009; 11:30:56 

Merhaba arkadaşlar bikaç ay önce yine lastikle ilgili bi konu açmıştım kafam çok karışmıştı. Kararımı çivili lastik olarak kesinleştirdim. Çünkü çok kar ve buz üstünde dik yokuşlar çıkmam gerekecek.
Çivili olarak aşağıdaki markalar arasında kararsız kaldım.
Fiyatları üç aşağı beş yukarı birbirine yakın

Fulda Kristall İce
0

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fulda Kristal İglu
0

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Goodyear UG500 (Satışı durdurulmuş olabilir.)
0

Pirelli Winter Carving
0

Sava Eskimo İce

0

brigestone Ice Cruiser 5000
0

NOKIAN HAKKAPELIITTA 2

0

(Üstteki Modellerin Hepsi Çivilidir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi legendboxer -- 23 Eylül 2009; 14:32:13 >

Rome CheapTrick SDS 08.....
    Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU
    PsnID:kemal3737 Gta V Online

3685 Mesaj
23 Eylül 2009; 11:38:33 

ben pek anlamam ama en iyisi nokian HKPL (hekkapeliitta) 2 ve 4 derler..

2611 Mesaj
23 Eylül 2009; 12:44:16 

Goodyear UG500 deseni güzelmiş

jdm style

8176 Mesaj
23 Eylül 2009; 12:48:04 

Goodyear ve Fulda'nın kanal yapıları daha iyi görünüyor. Bu iki arasından hamuru yumuşak olanı tercih ederdim.

...

3687 Mesaj
23 Eylül 2009; 12:59:18 

hiç kullanmadım ama ice cruiser için güzel diye duymuştum

Biz 7 yaşında soğuktan titreyerek "Varlığım Türk varlığına armağan olsun!" derken şaka yapmıyorduk...

6471 Mesaj
23 Eylül 2009; 13:36:55 

quote:

Orijinalden alıntı: x-rayted

ben pek anlamam ama en iyisi nokian HKPL (hekkapeliitta) 2 ve 4 derler..

nokianın belli bir sıcaklığın altına düştüğünde üzerindeki çiviler dışarı çıkan bir lastiğini görmüştüm bir zamanlar sitesinde. yani gerektiği yerde çivili, gerektiği yerde çivisiz hemde otomatikman ama Türkiyede varmıdır, varsa fiyatları kim bilir nedir orası muamma.

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

1793 Mesaj
23 Eylül 2009; 13:40:49 

quote:

Orijinalden alıntı: suicide

nokianın belli bir sıcaklığın altına düştüğünde üzerindeki çiviler dışarı çıkan bir lastiğini görmüştüm bir zamanlar sitesinde. yani gerektiği yerde çivili, gerektiği yerde çivisiz hemde otomatikman ama Türkiyede varmıdır, varsa fiyatları kim bilir nedir orası muamma.

nokianlar fabrikasyon çivilenen tek lstikmiş.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

3685 Mesaj
23 Eylül 2009; 14:12:03 

quote:

benim söylediğim hekkapeliita işte...kedi patisi gibi lastik tutmayınca, yayılınca çiviler çıkıyormuş..
ben kullanmadım bilmiyorum

1793 Mesaj
23 Eylül 2009; 14:33:26 

listeye ekledim nokian ı da

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

2502 Mesaj
23 Eylül 2009; 15:55:44 

Bu lastikler kar-buz olmadığı zaman sıkıntı yaşatıyor mu acaba?Çivileri otomatik çıkan lastiklerde pek sorun olmaz gibi ama...

Nikon D300/\Nikkor 18-70AFS-DX/\Nikkor 50mm/\Sigma 70-300/\Cosina 100mm 1:1 Macro/\SB-800
93" Honda Civic 1.6si---Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik
Huawei Ideos X5<>Nikon d80<>Fujifilm s2950<>HP dv6-3100et
YENİ NESİL OTOMOBİL PROGRAMI YAKINDA SİZLERLE

1793 Mesaj
23 Eylül 2009; 16:58:14 

quote:

Orijinalden alıntı: BlackEdition

Bu lastikler kar-buz olmadığı zaman sıkıntı yaşatıyor mu acaba?Çivileri otomatik çıkan lastiklerde pek sorun olmaz gibi ama...

evet asfaltta fren mesafesini uzatıyor ve aracı kaydırıyor.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

2502 Mesaj
23 Eylül 2009; 17:05:47 

quote:

Orijinalden alıntı: legendboxer

evet asfaltta fren mesafesini uzatıyor ve aracı kaydırıyor.

Demekki sert koşullar olmayan bölgelerde gereksiz(marmara gibi).

Nikon D300/\Nikkor 18-70AFS-DX/\Nikkor 50mm/\Sigma 70-300/\Cosina 100mm 1:1 Macro/\SB-800
93" Honda Civic 1.6si---Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik
Huawei Ideos X5<>Nikon d80<>Fujifilm s2950<>HP dv6-3100et
YENİ NESİL OTOMOBİL PROGRAMI YAKINDA SİZLERLE

2195 Mesaj
23 Eylül 2009; 18:33:08 

SAVA Eskimo kullandım daha önce, vakumlu modelini (çivisiz).. Tekerden memnun kaldım açıkcası, vakumluda olmasının etkisiyle gerçekten iyi bir kış lastiğiydi.. Çivili modelini bilemem fakat dediğim gibi SAVA iyi sayılabilecek bir marka.. Fakat belirtiyim ondan önce Michelin Alpin kullanıyordum, ona alternatif olarak önermişlerdi bahsettiğim SAVA'yı, ama tam olarak yerini tutamadı Michelin'in, bilginiz olsun..

Bu arada neden çivili tercih ettiğinizi tam olarak anlayamadım, çok buzlu ve karlı yolda gidiyorum yazmışsınız fakat bence buzlu yolda nekadar gideceğinizi iyice hesaplayarak bir tercih yapın.. Karlı yolda çivinin bir yararı olmaz çünkü, çivili lastiklerde çok kullanışlı değil açıkcası bence.. Size tavsiyem MICHELİN ALPİN vakumlu tekerleri kullanmanızdır..

VOLVO 1.6D Dynamic
Ankara

66 Mesaj
23 Eylül 2009; 20:47:09 

hocam geçen sene arabamda hankookların bu modelini çivisiz kullnadım ve her gün işim gereği bursadan buz üstünde uludağa otellere çıktım sonuç çivisiz haliyle mükemmel ve fiyatta çok iyiydi 90 milyona almıştım 185 60 15 şiddetle tavsiye ederim

http://www.youtube.com/watch?v=mLn9Gqvj-4c bu videodaki benim lastikler hankook w 409 ı pike saygılar...

0

Ekteki dosya (1)

gökay

3593 Mesaj
23 Eylül 2009; 21:12:24 

kalite sirasina gore

good year > fulda > sava > debica

ayni firmanin urunu, ayni fabrikalarda uretiliyor.

zaten good year ile fuldanin hemen hemen tum desenleri ayni.

fiyat farki cok yoksa nokian tercih edilesi duruyor; ben kendi aracimda fulda 4 mevsim kullaniyorum memnunum sikinti yaratmiyor.

1793 Mesaj
24 Eylül 2009; 11:18:29 

quote:

Orijinalden alıntı: gokko16

hocam geçen sene arabamda hankookların bu modelini çivisiz kullnadım ve her gün işim gereği bursadan buz üstünde uludağa otellere çıktım sonuç çivisiz haliyle mükemmel ve fiyatta çok iyiydi 90 milyona almıştım 185 60 15 şiddetle tavsiye ederim

http://www.youtube.com/watch?v=mLn9Gqvj-4c bu videodaki benim lastikler hankook w 409 ı pike saygılar...

0

Sanırım buda çivilenebiliyor. Bu arada sesin güzelmiş video yu izledim.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

1334 Mesaj
24 Eylül 2009; 12:57:55 

UG500 üretimden kalktı.ama çok iyi bir lastikdir.Şuan UG7 satılıyor.
ben pirelli winter carving kullandım geçen kış.gayet güzeldi.

2010 Toyota Avensis

1793 Mesaj
24 Eylül 2009; 13:02:16 

ug 7 çivisiz diye biliyodum buradaki bayiyi aradım ug7 nin yeni serilerine çivi çakılabiliyo dedi ama pek güvenemedim sitesindede yazmıyo zaten.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

1793 Mesaj
5 Ekim 2009; 10:05:59 

Pirelli Winter Carving olan modelin 4 adetini 350 tl ye aldım. Yorum yapan herkeze teşekkürler.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

6 Mesaj
29 Ocak 2010; 22:25:41 

Arkadaşlara karlı ve buzlu yolda hangi lastik diye sorduğumda HANKOOK W 409 modelini tavsiye ettiler ve 01/2010 da 4 adet HANKOOK W 409 185/60/15 aldım tanesi 95 tl ye geldi.Aldığımın ertesi günü işimden dolayı dağa çıktım yollar cam gibi buz tutmuş gidiş imkansız bir hale gelmişti yolda çıkamayan araçlar sağa çekmiş bekliyorken ben dacıa ambiance pack 1400 aracımla hiç durmadan kaymadan sorunsuz olarak çıktım.Banamısın demedi.Tavsiye ederim

1793 Mesaj
29 Ocak 2010; 22:29:20 

konuyu tam eylül ayında açmıştım. Şuan ocak ayındayız. pirelli winter carwnig çiviliyi 6 haftadır ılgaz kayak merkezinde deniyorum en ufak bi kayma olmadı. Herkeze tavsiye ederim.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Ocak 2010; 22:51:15 

yaşadığınız bölgede devamlı kar tabakası yoksa çok gereksiz ve riskli, amerikada birçok eyalette çivili lastik kullanma yasağı var

2607 Mesaj
30 Ocak 2010; 4:56:40 

quote:

konuyu tam eylül ayında açmıştım. Şuan ocak ayındayız. pirelli winter carwnig çiviliyi 6 haftadır ılgaz kayak merkezinde deniyorum en ufak bi kayma olmadı. Herkeze tavsiye ederim.

merhaba hocam ılgaz dedinizde o tarafta havalar nasıl arabayla gelmeye müsaitmi kastamonuya ,kar durumu nasıl..ılgaza hayranım özelliklede kışın ama zamanında ölümle burun buruna geldim ılgaz çıkışında şimdi tedirgin oluyorum..güle güle kullanın bu arada lastikleri..

BMW M POWER TEAM
strobist = SmT #

1793 Mesaj
30 Ocak 2010; 9:43:43 

quote:

Orijinalden alıntı: kralkobra_kralkobra

merhaba hocam ılgaz dedinizde o tarafta havalar nasıl arabayla gelmeye müsaitmi kastamonuya ,kar durumu nasıl..ılgaza hayranım özelliklede kışın ama zamanında ölümle burun buruna geldim ılgaz çıkışında şimdi tedirgin oluyorum..güle güle kullanın bu arada lastikleri..

3-4 gün önce yollar çok kötüydü aşırı kar vardı. Sürekli yolları temizliyolar. Ama şuan güneş var yollarında pek kötü olacağını sanmıyorum. Lastiğiniz iyiyse sorunsuz çıkabilirsiniz. KAstamonu merkezde kar yok.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

3829 Mesaj
20 Aralık 2010; 21:36:33 

Konu eski ancak kar lastiği almayı düşünürken, babamın, benim çivili lastiklerimi al kullan demesi ile araştırmaya başladım. Buzlanma, kar yoksa tehlikeli olacağı, fren mesafesini uzattığı söyleniyor.

Peki bu çivili lastiklerin çivisi her lastikte çıkartılabilir konumdamıdır acaba? Arkadaşımda sürekli ses yapacağını söylemişti. Lastikleri henüz almaya gitmediğim için öncelikle internetten araştırayım dedim.

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...

8660 Mesaj
20 Aralık 2010; 22:06:03 

Yasaklanmadı mı bu lastikler?

308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

1793 Mesaj
21 Aralık 2010; 8:45:14 

konuyu geçen sene ben açmıştım. 40 liraya çaktırdıgım çivileri bu sene penseyle söktüm. Çok ugultu ve şıkırtı yapıyodu. Çivisizde hiç sorunsuz kullanıyorum.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

3207 Mesaj
21 Aralık 2010; 12:22:12 

Aşırı buzlanma olan yerlerde yaşamıyorsanız çivili lastik gereksiz üstelik asfaltta tehlikeli fren mesafesi vs. bir yana o çiviler asfalt yolda fırlıyor, sürekli tank kullanıyormuş gibi ses çıkarması da cabası... Buzlu yollarda ise performansı mükemmel aracı neredeyse asfaltta kullanır gibi rahat ve kaymadan kullanabiliyorsunuz çok kullanma fırsatım oldu üstelik düz yollarda değil Uludağ'a inip çıkarken kullandım, çoğu zincirli araç çıkmak için çabalarken 4x4 araçlar zincir takmaya uğraşırken biz 1.9 Doblo ile yanlarından geçip gidiyorduk. Zincir takmanın mecburi olduğu yollarda lastikleriniz çivili ise jandarma ve polis geçmenize izin veriyor...

I started to watch myself with a mirror's eyes,
And I begin to slip away.
And no one's here to reach the other side with me.
Why don't you see me go this way?

762 Mesaj
21 Aralık 2010; 15:08:20 

quote:

Böyle çivisi hareketli lastik var mı?

Ya da şöyle bir şey olabilir mi; lastik normal basınç altında çivisiz, basıncı 5-10 psi arttırıldığında, çivileri çıkarak çivili hale gelebilen bir lastik... Biraz, 'zihni sinir procesi' gibi oldu. Var mıdır böyle bir şey, olabilir mi?

Teşekkürler, saygılar.

>>>İkinci el araç alım satım rehberi ve yardımlaşma konusu<<<

>>>Vergi Kaçırma Teknikleri<<<

"DH Moruklar Kulübü"

1793 Mesaj
21 Aralık 2010; 15:09:49 

quote:

Orijinalden alıntı: mesut4.bahtiyar

Ya da şöyle bir şey olabilir mi; lastik normal basınç altında çivisiz, basıncı 5-10 psi arttırıldığında, çivileri çıkarak çivili hale gelebilen bir lastik... Biraz, 'zihni sinir procesi' gibi oldu. Var mıdır böyle bir şey, olabilir mi?

Teşekkürler, saygılar.

nokian marka lastikler çivilerini belirli koşullarda kendisi çıkarttığı söyleniyodu bi ara.

Canon 550D 50mm 1.8
KASTAMONU

2971 Mesaj
21 Aralık 2010; 15:10:36 

Çivili lastik kaldı mı
Yıllar önce babam almıştı taktırmadan sattık

LoL EU West: Platinum III

LoL TR: Silver IV (Smurf)

3607 Mesaj
21 Aralık 2010; 20:59:14 

quote:

Orijinalden alıntı: dexter48

Çivili lastik kaldı mı
Yıllar önce babam almıştı taktırmadan sattık

Hala var..Geçenlerde kışlık bakarken onlarada baktım..Goodyear ug7 ekstreme modeli ve pirelli carvingi inceledim

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

2891 Mesaj
21 Aralık 2010; 22:54:32 

quote:

Orijinalden alıntı: mesut4.bahtiyar

Teşekkürler, saygılar.

quote:

nokian marka lastikler çivilerini belirli koşullarda kendisi çıkarttığı söyleniyodu bi ara.

Nokian'ın bu lastiklerinde çivilerin altında bir sıvı var. Sıcaklık +4 derecenin altına düşünce bu sıvı genleşiyor ve çivileri ileri, yani lastiğin dışına doğru itiyor. Sıcaklık yükselince sıvı hacim kaybediyor ve çiviler lastiğin içine geri dönüyor. Çalışma prensibi bu.

Çiviler diğer lastikler gibi sonradan çakılma değil de fabrikasyon olarak bu şekilde yapıldığı için haliyle fiyatı da diğerlerine göre pahallı. En son duyduğum tanesi 400 TL civarındaydı.

Bazen yolculuk gidilecek yerden daha güzeldir

2713 Mesaj
22 Aralık 2010; 0:22:48 

Vallaha onu bunu bilmem,geçen sene bir abimiz kış lastiği almak için kasım gibi araştırmaya başladı.Sonra yaz geldi almaktan vazgeçtti ama eleye eleye ulaştığı sonuç çivili lastik için nokiandı.Çiviler sadece ihtiyaç olduğunda çıktığı için çivisiz kar lastiği olarakta kullanabiliyorsunuz.Biraz tuzlu olduğunu hatırlıyorum ama.Umarım faydalı olmuşumdur

Bu ülkede yaşamanın bedeli bu kadar ağır olmamalı

67 Mesaj
24 Ekim 2011; 23:37:32 

aşırı buzlanmanın olduğu zemin koşullarında, kış lastikleri de yetersiz kalabileceklerdir.

Çivili lastiklerin aslında iki farklı hali vardır. Çivi delikli üretilmiş kış lastiklerine, özel bir çakma aparatıyla sonradan bildiğimiz sıradan çivi çakılarak meydan getirilen çivili lastik; diğeri de Orjinal Fabrikasyon üretilmiş çivili lastikler. Orjinal üretim çivili lastik teknolojisi ve patenti dünyada sadece NOKIAN LASTİKLERİ'nde bulunmaktadır. NOKIAN haricinde ki diğer tüm çivili lastikler, çivili delikli üretilmiş kış lastikleri olup çivileri sonradan çakılmak suretiyle meydana gelmişlerdir.

Çivili Lastikler in en başarılı oldukları zemin, buzlu zeminlerdir. Bu lastikler üzerlerinde barındırdıkları çiviler sayesinde buza saplanıp parçalayarak tutunma kabiliyetlerini arttırırlar. Ancak çivili lastiklerin normal kış lastiklerine göre en büyük sorunları, normal asfalt zemine geçildiğinde ses yapmaları, sürat esnasında lastiğin % 100 yere temas edememesi nedeniyle arac gezinmesi ve frenaj esnasında aracın kaymasıdır. Tabi bu gezinme ve kayma esnasında çakılmış olan çivilerin kopmaları da ayrı bir sorundur.

Ama...

NOKIAN LASTİKLERİ'nin geliştirmiş olduğu teknoloji ve sistem sayesinde yukarıda bahsettiğimiz sorunlar % 90 gibi büyük bir oranlar neredeyse yok denecek duruma gelmiştir. NOKIAN'ın çivili lastiklerinin çivileri dahi yukarıda bahsettiğimiz sıradan çivilerden farklı olup, tamamen fabrikasyon robotlar tarafından programlı olarak optik teknolojisi ile yine NOKIAN'ın bu teknoloji için ayrı olarak geliştirdiği özel Kış Lastiklerine monte edilir.

Çiviler, çift katmanlı köşegen açılı, çivinin altında bulunan 2 katmandan en alttakinde bulunan özel bir solüsyon, solüsyonun üzerinde bulunan özel bir kauçuk bileşenine sahip yastık vazifesi gören bir sistemle birlikte üretilir. En altta bulunan bu özel solüsyon, lastiğin sıcaklığı +2 derece ve altına düşmeye başladığında donma reaksiyonu göstererek hemen üzerinde bulunan özel bileşimli kauçuk yastığı sertleştirerek en üstte bulunan çivi bloğuna dışa doğru olmak üzere bir baskı uygular.

Bu baskı sonucu çiviler, karlı, buzlu ve kaygan zeminlerde meydana gelen ısı değişimine duyarlılık gösterip dışarıda kalarak tutunmayı en iyi şekilde sağlarlar, asfalt gibi sert zeminlerde ısı, yuvarlanmanın verdiği sürtünme kuvvetiyle daha yüksek olduğundan çiviler aracında ağırlığı yardımıyla bu seferde içeride kalarak gezinme, ses, çivilerin formasyonundan, yerleşimden dolayı kopma ve frenajda kaydırma problemleri neredeyse tamamen yok olmaktadır.

Çakma çivili bir lastikte % 80 e yakın bir oranda araç çivilerin üzerinde giderken, NOKIAN'ın bu teknoljik çivili kış lastikleri ile araç % 80 gibi bir oranda LASTİKLERİN üzerinde seyretmektedir.
ALINTIDIR.

3472 Mesaj
25 Ekim 2011; 1:56:18 

Millet kar lastiğini kaymak gibi asfaltta basa basa deniyor

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=f5DLwbZUWSI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi obt -- 25 Ekim 2011; 19:58:30 >

3829 Mesaj
25 Ekim 2011; 2:49:16 

Bence çivili lastiklerde markaya yönelmeyin derim pahalı olması sebebi ile. Zira babamın E-200 Mercedes'inde bilmediğim bir marka vardı. Yıllardır kullanırım bana mısın demedi diye söylemişti. Tek sıkıntı 90/km hızı geçme yoksa kayarsın dediği idi. Yani lastiği bana vermişti ama benim araç 16 babamınki 15 idi.

Bir lastikçide, 2 kere kaza yaptığını söyledi bu çivili lastikli araç ile. Sanırım birde ses çıkarıyormuş. Güzergahınızda yokuş yoksa çokta gerekli görmezdim ben.

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...

378 Mesaj
17 Ocak 2012; 19:51:20 

Kar lastiği üzerinde NOKIAN dan iyisi yoktur. Sadece karlı hava için..

HONDA S2000
Black Cabrio

1228 Mesaj
17 Ocak 2012; 21:50:19 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanoruc

aşırı buzlanmanın olduğu zemin koşullarında, kış lastikleri de yetersiz kalabileceklerdir.

Çivili lastiklerin aslında iki farklı hali vardır. Çivi delikli üretilmiş kış lastiklerine, özel bir çakma aparatıyla sonradan bildiğimiz sıradan çivi çakılarak meydan getirilen çivili lastik; diğeri de Orjinal Fabrikasyon üretilmiş çivili lastikler. Orjinal üretim çivili lastik teknolojisi ve patenti dünyada sadece NOKIAN LASTİKLERİ'nde bulunmaktadır. NOKIAN haricinde ki diğer tüm çivili lastikler, çivili delikli üretilmiş kış lastikleri olup çivileri sonradan çakılmak suretiyle meydana gelmişlerdir.

Çivili Lastikler in en başarılı oldukları zemin, buzlu zeminlerdir. Bu lastikler üzerlerinde barındırdıkları çiviler sayesinde buza saplanıp parçalayarak tutunma kabiliyetlerini arttırırlar. Ancak çivili lastiklerin normal kış lastiklerine göre en büyük sorunları, normal asfalt zemine geçildiğinde ses yapmaları, sürat esnasında lastiğin % 100 yere temas edememesi nedeniyle arac gezinmesi ve frenaj esnasında aracın kaymasıdır. Tabi bu gezinme ve kayma esnasında çakılmış olan çivilerin kopmaları da ayrı bir sorundur.

Ama...

NOKIAN LASTİKLERİ'nin geliştirmiş olduğu teknoloji ve sistem sayesinde yukarıda bahsettiğimiz sorunlar % 90 gibi büyük bir oranlar neredeyse yok denecek duruma gelmiştir. NOKIAN'ın çivili lastiklerinin çivileri dahi yukarıda bahsettiğimiz sıradan çivilerden farklı olup, tamamen fabrikasyon robotlar tarafından programlı olarak optik teknolojisi ile yine NOKIAN'ın bu teknoloji için ayrı olarak geliştirdiği özel Kış Lastiklerine monte edilir.

Çiviler, çift katmanlı köşegen açılı, çivinin altında bulunan 2 katmandan en alttakinde bulunan özel bir solüsyon, solüsyonun üzerinde bulunan özel bir kauçuk bileşenine sahip yastık vazifesi gören bir sistemle birlikte üretilir. En altta bulunan bu özel solüsyon, lastiğin sıcaklığı +2 derece ve altına düşmeye başladığında donma reaksiyonu göstererek hemen üzerinde bulunan özel bileşimli kauçuk yastığı sertleştirerek en üstte bulunan çivi bloğuna dışa doğru olmak üzere bir baskı uygular.

Bu baskı sonucu çiviler, karlı, buzlu ve kaygan zeminlerde meydana gelen ısı değişimine duyarlılık gösterip dışarıda kalarak tutunmayı en iyi şekilde sağlarlar, asfalt gibi sert zeminlerde ısı, yuvarlanmanın verdiği sürtünme kuvvetiyle daha yüksek olduğundan çiviler aracında ağırlığı yardımıyla bu seferde içeride kalarak gezinme, ses, çivilerin formasyonundan, yerleşimden dolayı kopma ve frenajda kaydırma problemleri neredeyse tamamen yok olmaktadır.

Çakma çivili bir lastikte % 80 e yakın bir oranda araç çivilerin üzerinde giderken, NOKIAN'ın bu teknoljik çivili kış lastikleri ile araç % 80 gibi bir oranda LASTİKLERİN üzerinde seyretmektedir.
ALINTIDIR.

Güzel bilgi.

İlerde lastik alırsam bu markaya da bir bakayım.

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.578