Şimdi Ara

Ve AMD 6 çekirdekli masaüstü işlemci hazırlığında olduğunu doğruladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ve AMD 6 çekirdekli masaüstü işlemci hazırlığında olduğunu doğruladı. Sunucu ve iş istasyonları için geliştirilen Istanbul kod adlı Opteron işlemcilerinden sonra firma, Intel'in Core i9 serisi altında sunulacak 6 çekirdekli masaüstü işlemcilerine rakip olarak 6 çekirdekli masaüstü işlemcisini 2010'da pazara sunacağını doğruladı. Kod adı Thuban olan ve Soket AM3 formunda olacak işlemcinin, 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanacağı bildirilirken, gelen bilgilere göre 6 çekirdekli masaüsti işlemci serisi Istanbul ailesinin masaüstü ssitemlere adapte edilmiş varyasyonlarını kapsayacak gibi görünüyor.

Dört çekirdekli Phenom II jenerasyonuyla benzer şekilde çift kanal entegre DDR3 bellek kontrolcüsüne sahip olacak işlemci de 3MB L2 ve 6MB L3 bellek kapasitesine yer verilecek. Önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde lanse ediledeceği iddia edilen işlemci(ler) hakkında henüz detaylı bilgiler açıklanmış olmasa da yüksek performans sınıfında konumlandırılacakları için Black Edition logosunu taşımaları dolayısıyla çarpan kilidi açık olarak gelmeleri beklenebilir. Intel'in ilk test sonuçları gün ışığına çıkan 6 çekirdekli Gulftown işlemcisinin ise önümüzdeki yılın ilk yarısında hazır olması bekleniyor.

• daha 2 çekirdeğe adam gibi şeyler çıkmıyor ki bide 4 çekirdek çıkardılar 4 çekirdeğe gta4 dışında adam gibi destek veren yok(ki inanırmısınız bilmem amd 5400+ ile 1680*1050 de hd4850 ile herşey en son ayarlarında birtek view distance detail distance bilnemneler 30 da 30 fps ile oyunu oynadım ki bu evin içine girice yada yaya gidince daha fazla oluyordu) 6 çekirdeğinde artık turşusunu kurarız
  • İntel Pentium 4 işlemciyle bile oyunları işlemciden yana sorun cıkmadan oynuyorum. İşlemci darboğaz eder deyip duruyorsunuz ama ben pek inanmıyorum...
  • Bir soru soracagım
    4 cekırdege uyan program ve ya oyun 6 cekırdege de uyarmı ??
  • DoNotClick
    22.09.2009 Saat: 13:26
    İntel Pentium 4 işlemciyle bile oyunları işlemciden yana sorun cıkmadan oynuyorum. İşlemci darboğaz eder deyip duruyorsunuz ama ben pek inanmıyorum...

sen heralde geiş alana otobana cıkmamıişsın ondan alnamıyorsun dur
  • ddr2 bellek kontrolcüsü olacak mı? yani 940 pin desteği var mı?
  • Bir ara amd çok çekirdekli fakat tek bir işlemci gibi görünen işlemci yapmayacakmıydı?

Şöyleki her çekirdek 3Ghz ise 6 çekirdekli işlemci her adımda bir iş işleyebiliyor fakat 6*3=18Ghz gibi çalışacaktı.

Umarım anlatabilmişimdir. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: LoRd_67

Bir soru soracagım
    4 cekırdege uyan program ve ya oyun 6 cekırdege de uyarmı ??

Uyar tabi. Neden uymasın ?
  • AMD'nin 6 çekirdekli masaüstü işlemcisinin AM2+ ya da AM3 soketine uyumlu olacağı yönünde haberler bende okudum ama ihtimal ver(e)miyorum böyle birşeye nasıl yapabilecekleri konusunda, sonuçta fazladan iki çekirdek var, onların veri yoluydu ıvırıydı zıvırıydı derken teoride pin sayısının artması lazım. Bu da yeni chipset demek, bakalım ne olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoNotClick

İntel Pentium 4 işlemciyle bile oyunları işlemciden yana sorun cıkmadan oynuyorum. İşlemci darboğaz eder deyip duruyorsunuz ama ben pek inanmıyorum...

Hepsini oynuyo musun? Güldürmeyiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoNotClick

Sorun çıkarmadan oynarsınız evet. Ama düşük detayda.

En yüksek detay, 1280x1024 ve üstü çözünürlük, 4X - 8X ve üstü AA, 4X ve üstü AF olduğu durumlarda işin rengi değişiyor.
    Düşük detayda oynarsanız pek bi fark göremezsiniz.

Ciddi overclock edilmiş Athlon XP 2500+ ve x1950Pro AGP sonrası X2 4000+ ve x1950 PCI-X 'e geçtiğimde gördüğüm fark beni çok şaşırtmıştı.
    Ben de inanmıyordum pek bu darboğaz olaylarına ama bizzat yaşadım.

• işlemciyi oyun oynamak için alan arkadaşlar elbette turşusunu kurarlar, bilgisayarda sadece oyun oynanmaz..
  • 940 soketdede çıkacakmı bu altı çekirdekli işlemci
  • amd nin 6 çekirdekli işlemcisi 940 pinde çıkacakmı cv yazarsan sevinirim ona göre anakart alıcam kardeş cv bekliyorum.
  • bu işlemciler 938 pin olarak çıktı.
  • tamam o ozaman kardeş saol 938 pin anakat alıcam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.