Şimdi Ara

2010 ÖSS Hakkında: LYS' de Kaç Soru YGS' de Kaç soru ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
46.690
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar soru sayılarına tam olarak nereden uğraşabiliriz ? MEB Sitesinde yok ya !
    hangi dersten kaç soru ?

• ÖSS, YDS, YÖS, YGS-LYS gibi üniversiteye geçiş sınavları ile MEB değil, ÖSYM ilgileniyor.

YGS'de
    Türkçe: 40 soru
    Sosyal Bilimler: 40 soru
    Temel Matematik: 40 soru
    Fen Bilimleri: 40 soru

LYS-1'de
    Matematik: 50 soru
    Geometri: 30 soru (8'i Analitik Geometri)

LYS-2'de
    Fizik: 30 soru
    Kimya: 30 soru
    Biyoloji: 30 soru

LYS-3'te
    Edebiyat: 56 soru
    Coğrafya: 24 soru

LYS-4'te
    Tarih: 44 soru
    Coğrafya: 16 soru
    Felsefe Grubu: 30 soru (10'u Psikoloji, 10'u Sosyoloji, 10'u Mantık)

LYS-5'te
    İngilizce/Fransızca/Almanca: 80'er soru
  • Yani ben 120+170 soru yapacam TS-1' için öyle değil mi ?
  • Hey Allah'ım her yeni tartışmada bildiklerimle çelişiyorum.Alacakaranlık Allah Rızası için ben mühendislik istiyorum hangilerini çözeceğim ikinci sınavda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Battle Royale

Yani ben 120+170 soru yapacam TS-1' için öyle değil mi ?

Evet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Hey Allah'ım her yeni tartışmada bildiklerimle çelişiyorum.Alacakaranlık Allah Rızası için ben mühendislik istiyorum hangilerini çözeceğim ikinci sınavda?

SENCE?

Oturup sakin kafayla mantıklıca düşünelim. Bak LYS'lerin içeriklerini tek tek verdim sana.

SENCE HANGİSİNİ ÇÖZECEĞİZ? EDEBİYAT ÇÖZECEK, TARİH ÇÖZECEK HÂLİMİZ VAR MI? Oturalım, sakince bir düşünelim bakalım.
  • LYS-2 deki derslerde bölümlere göre katsayı farkı değişiyor mu ? tıp için biyoloji + kimya yüksek katsayılı oluyor mu ?
  • Evet. Tıp için; LYS'de Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 ve Biyoloji yüzde 15 oranında etkili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: schrocat

Evet. Tıp için; LYS'de Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 ve Biyoloji yüzde 15 oranında etkili.

Bu oranları inceleyebileceğimiz bir site var mı? Link verirseniz mutlu olur, teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ImbaLanceD

LYS-2 deki derslerde bölümlere göre katsayı farkı değişiyor mu ? tıp için biyoloji + kimya yüksek katsayılı oluyor mu ?

Önceki sistemdeki "SAY-2" adlı puan türünün yeni sistemdeki adı "MF".

Bu MF'yi de, o meslek türlerine göre 4 tane alt türe ayırdılar: MF-1, MF-2, MF-3, MF-4.

MF-1
  • Matematik odaklı temel bilim programları içindir.

Örnek: Matematik, matematik mühendisliği, matematik öğretmenliği, astronomi ve uzay bilimleri, iç mimarlık, istatistik, bilgisayar bilimleri vb.

• Testlerin bu puan türünü etkileme yüzdeleri şöyle: (Gruplar sırasıyla YGS'yi, LYS-1'i ve LYS-2'yi içeriyor.)

Türkçe = 11
    Temel Matematik (Mat-1) = 16
    Sosyal Bilimler (Sos-1) = 5
    Fen Bilimleri (Fen-1) = 8

Matematik (Mat-2) = 26
    Geometri (Geo-2) = 13

Fizik (Fizik-2) = 10
    Kimya (Kimya-2) = 6
    Biyoloji (Biyoloji-2) = 5

MF-2
  • Fen odaklı temel bilim programları içindir.

Örnek: Fizik, fizik öğretmenliği, kimya, kimya mühendisliği, orman mühendisliği, su ürünleri mühendisliği (fakülte), zootekni, biyoloji, biyoloji öğretmenliği, peyzaj mimarlığı vb.

• (%)
    Türkçe = 11
    Temel Matematik (Mat-1) = 11
    Sosyal Bilimler (Sos-1) = 5
    Fen Bilimleri (Fen-1) = 13

Matematik (Mat-2) = 16
    Geometri (Geo-2) = 7

Fizik (Fizik-2) = 13
    Kimya (Kimya-2) = 12
    Biyoloji (Biyoloji-2) = 12

MF-3
  • Sağlık bilimleri programları içindir.

Örnek: Tıp fakültesi, eczacılık fakültesi, diş hekimliği fakültesi, ebelik (fakülte), biyokimya, moleküler biyoloji ve genetik, hemşirelik (fakülte), fizik tedavi ve rehabilitasyon (fakülte), gıda mühendisliği, biyomühendislik vb.

• (%)
    Türkçe = 11
    Temel Matematik (Mat-1) = 11
    Sosyal Bilimler (Sos-1) = 7
    Fen Bilimleri (Fen-1) = 11

Matematik (Mat-2) = 13
    Geometri (Geo-2) = 5

Fizik (Fizik-2) = 13
    Kimya (Kimya-2) = 14
    Biyoloji (Biyoloji-2) = 15

MF-4
  • Matematik ve fizik odaklı mühendislik programları, mimarlık ve teknik programlar içindir.

Örnek: Elektrik/elektronik/elektrik-elektronik mühendislikleri, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği, deniz ulaştırma işletme mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, fizik mühendisliği, harita mühendisliği, mimarlık fakültesi, tarım makineleri, havacılık ve uzay mühendisliği, otomotiv mühendisliği, petrol ve doğalgaz mühendisliği, güverte (fakülte), gemi inşaati ve gemi makineleri mühendisliği vb.

• (%)
    Türkçe = 11
    Temel Matematik (Mat-1) = 14
    Sosyal Bilimler (Sos-1) = 6
    Fen Bilimleri (Fen-1) = 9

Matematik (Mat-2) = 22
    Geometri (Geo-2) = 11

Fizik (Fizik-2) = 13
    Kimya (Kimya-2) = 9
    Biyoloji (Biyoloji-2) = 5

• Teşekkür ederim. Çok yararlı oldu
  • quote:

Teşekkür ederim. Çok yararlı oldu

Rica ederim.
  • Şimdi Mf-4'ten gireceğimi,fizik-mat-geo odaklı olacağını biliyorum fakat benim asıl aklıma takılan türkçeydi onu da birinci sınavda çözüyoruz.Soruyu sorarkan aklımdan çıkmış bir an.Anlamadığım diğer konu bu sınav zamanları,mf-1-2-3-4 hepsi aynı anda yapılacak değil mi?Farklı günlerde yapılacak olanlar tm ve sözel için öyle mi?
  • quote:

Şimdi Mf-4'ten gireceğimi,fizik-mat-geo odaklı olacağını biliyorum fakat benim asıl aklıma takılan türkçeydi onu da birinci sınavda çözüyoruz.Soruyu sorarkan aklımdan çıkmış bir an.Anlamadığım diğer konu bu sınav zamanları,mf-1-2-3-4 hepsi aynı anda yapılacak değil mi?Farklı günlerde yapılacak olanlar tm ve sözel için öyle mi?

Hayır yahu.

Hem o TM, MF'ler sınav değil, puan türü.

YGS, nisan ayının ilk yarısında bir gün yapılacak. (Büyük olasılıkla yine pazar olur.)
    LYS'ler, haziran ayının ikinci yarısında ayrı günlerde yapılacak.

Bu "ayrı gün" olayının sayısalla, sözelle, TM'yle bir ilgisi yok.

Haziranın bir günü LYS-1 olacak. (Mat-2 >>> Sayısal ve eşit ağırlık bölümleri için >>> MF'ler ve TM'ler için etkili)
    Haziranın başka bir günü LYS-2 olacak. (Fen-2 >>> Sayısal bölümleri için >>> MF'ler için etkili)
    Haziranın başka bir günü LYS-3 olacak. (Ed-Sos >>> Sözel ve eşit ağırlık bölümleri için >>> TM'ler ve TS'ler için etkili)
    Haziranın başka bir günü LYS-4 olacak. (Sos-2 >>> Sözel bölümleri için >>> TS'ler için etkili)
    Haziranın başka bir günü de LYS-5 olacak. (YDS >>> Yabancı dil bölümleri için >>> DİL'ler için etkili)

Hatta ortada ilk hafta LYS-1 ile LYS-3'ün yapılacağına, gelecek hafta LYS-2 ile LYS-4'ün yapılacağına, başka bir gün de LYS-5'in yapılacağına dair söylentiler var.

Bunlar zamanla ÖSYM tarafından açıklanacak şeyler zaten, bunları düşünmeyin şimdilik. ÖSS takvimi hemen belli olmaz, yayınlanmaz.

Senin için konuşuyorum. Mühendislik istiyormuşsun.

• Önceki ÖSS sisteminde herkes 1. bölüm çözmüyor muydu alanı ne olursa olsun? Evet.

Şimdi bu 1. bölüm ne oldu? YGS. Şimdi de herkes YGS'ye girecek ve bütün testlerden sorumlu olacak yine. Türkçe, Mat-1, Fen-1, Sos-1. Hepsini çözeceksin.

Problem var mı? Yok.

• Haziran ayının ikinci yarısında LYS'ler yapılacak.

Önceki ÖSS sisteminde mühendislik için 2. bölümde kendi alanımıza uygun olarak Mat-2 ve Fen-2 çözmüyor muyduk? Evet.

Şimdi bu Mat-2 ne oldu? LYS-1. Fen-2 ne oldu? LYS-2. Şimdi de bir gün LYS-1'e girip bütün soruları çözeceksin, başka bir gün de LYS-2'ye girip bütün soruları çözeceksin.

Problem var mı? Yok.

• Önceki ÖSS sisteminde mühendislik hangi puan türüyle öğrenci alıyordu? SAY-2. Yani 2. bölüm sayısal puan türü.

Şimdi bu SAY-2 ne oldu? MF.

Sen yine YGS'ye (1. bölüm), LYS-1'e (Mat-2) ve LYS-2'ye (Fen-2) gireceksin ve bütün testleri çözeceksin ve bütün MF alt türlerinden puanlara ve başarı sırasına sahip olacaksın. Yani senin bu sınavlar sonucunda bir MF-1, bir MF-2, bir MF-3 ve bir MF-4 puanın ve başarı sıran olacak.

Ama mühendislik fakültesi için genel olarak (matematik ve fizik odaklı mühendislikler) MF-4 puan türü önemli olacak ki önceki iletimde @ImbalanceD için yaptığım açıklamada da yer verdim. Yani tercih yapılırken, ÖSYM tarafından yerleştirilirken mühendislikler için MF-4 puanın, dolayısıyla başarı sıran kaale alınacak.

Bir de burada "ağırlık"tan bahsediyoruz. MF-4 için matematik ve fizik daha ağırlıkta. Ama bu, 2. bölümdeki (LYS-2) biyolojiden, kimyadan, geometriden sorumlu olmadığın anlamına gelmez. 1. bölümdeki (YGS) Sosyal Bilimler ve Türkçe testlerinden sorumlu olmadığın anlamına gelmez.

Sen yine YGS'deki, LYS-1'deki ve LYS-2'deki bütün testleri çözeceksin.

Türkçe YGS'de olacak.

•  2010 ÖSS Hakkında: LYS' de Kaç Soru YGS' de Kaç soru ?
  • Teşekkürler arkadaşlar her ikinize de...
  •  2010 ÖSS Hakkında: LYS' de Kaç Soru YGS' de Kaç soru ?

Resimde mevcut ayrıntılı olarak
  • matserin gönderdiği femin açıklaması ayrıntılı olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Teşekkür ederim. Çok yararlı oldu

Rica ederim.

Bu Lys1 ve Lys2 sınavları kaç gün ara ile yapılıyor hemen ertesi gün mü?
  • quote:

Hey Allah'ım her yeni tartışmada bildiklerimle çelişiyorum.Alacakaranlık Allah Rızası için ben mühendislik istiyorum hangilerini çözeceğim ikinci sınavda?

Vay anasını sayın seyirciler!
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.