Şimdi Ara

Intel'in Pinewview kod adlı yeni nesil Atom işlemcileri için fiyatlar netleşiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Atom platformuyla netbook ve nettop piyasasının çok büyük bir kısmını kontrol eden Intel, Pine Trail kod adını taşıyan ikinci jenerasyon Atom platformunu 2010 ile birlikte lanse etmeye hazırlanıyor. Yeni platform ile birlikte Pineview kod adını taşıyan ve entegre grafik birimi gibi farklı özelliklere sahip olacacağı açıklanan yeni nesil Atom işlemcilerine yer verecek olan Intel'in, olası fiyat politikası da netleşmeye başladı.

Gelen bilgilere göre Intel'in entegre grafik özelliğine sahip olacak çift çekirdekli Atom D510 (1.66GHz, 1MB L2) işlemcisi 63$ seviyesinden, aynı modelin tek çekirdekli versiyonu olan dolayısıyla 1MB yerine 512Kb L2 bellekle gelecek olan tek çekirdekli Atom D410 ise, çift çekirdekli Atom D510 modelinden farklı olarak 20$ daha ucuz olacak ve 43$ seviyesinden lanse edilecek.

Intel tek ve çift çekirdekli yeni nesil Atom işlemcileri 43$'a satılan çift çekirdekli Atom 330 ve 29$'a sunulan tek çekirdekli Atom 230 modellerine karşı bir miktar daha pahalı olsalar da yeni nesil işlemcilerde entegre grafik birimine yer verildiğini de unutmamak gerekiyor. Entegre grafik birimiyle birlikte entegre bellek kontrolcüsüne de sahip olacak 2. jenerasyon Atom işlemcileriyle platform bazında TDP seviyesi de düşürülecek.

Intel aynı Lynnfield kod adlı Core i5/ Core i7 işlemciler ve P55 yonga setinde olduğu gibi yeni nesil Atom işlemcilerinde, mevcut platformda Kuzey Köprüsü'nün kontrol ettiği pek çok birimi entegre olarak sunacağı için Pine Trail platformunda yonga sayısını işlemci ve platform kontrol yongası (Tiger Point) ile ikiye düşürecek ve bu sayede hem alan kazanılmış hem de güç tüketiminde ilerleme kaydedilmiş olacak.

Pine Trail kod adını taşıyan yeni nesil Atom platformunun 2010 yılında özellikle dokunmatik ekranlı netbook'larla hızlı bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor.

• haber için teşekkürler..
  • Neyse ki Atom 330-D510 arası fark sadece 20$ imiş.Tam Intel D945GCFL2 alacakken vazgeçtim,D510'u beklemeye koyuldum.
    Özellikle çift çip dizaynına geçilmesi çok önemli,şimdiye kadar,ION'u hariç tutar isek,Atom işlemciler 945GC aşırı güç tüketimli çipsete bağlı idiler.
    Şimdi ise NM10 Express çipseti ile sanırım bir 10-15w daha tasarruf edilecek.
    Bu da demektir ki netbooklar daha da ince dizayna sahip olabilecek.

Ama sanırım D410,D510 nettop için çıkacak işlemciler.N410 ise Netbook için çıkacak.N-D serileri arasındaki fark ise D serisi masaüstü nettoplar için olduğundan IGP frekansı daha yüksek olacak biraz.

D510 ve N410 2009 sonu lanse edilecek diye biliyordum.D410 ise 2010 başı.En azından HKEPC'nin verilerine göre öyle gözüküyor.Ayrıca fx57 de İntel'in bu Eylül sonu D510'un hacimli üretime başlayacağı haberini vermişti.Umarım 2009'a yetişir.

Intel'in Pinewview kod adlı yeni nesil Atom işlemcileri için fiyatlar netleşiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABSOLUT -- 21 Eylül 2009; 16:08:06 >

• ben hala atomu intelin cilalı kazığı olarak görüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ABSOLUT

Neyse ki Atom 330-D510 arası fark sadece 20$ imiş.Tam Intel D945GCFL2 alacakken vazgeçtim,D510'u beklemeye koyuldum.
    Özellikle çift çip dizaynına geçilmesi çok önemli,şimdiye kadar,ION'u hariç tutar isek,Atom işlemciler 945GC aşırı güç tüketimli çipsete bağlı idiler.
    Şimdi ise NM10 Express çipseti ile sanırım bir 10-15w daha tasarruf edilecek.
    Bu da demektir ki netbooklar daha da ince dizayna sahip olabilecek.

Ama sanırım D410,D510 nettop için çıkacak işlemciler.N410 ise Netbook için çıkacak.N-D serileri arasındaki fark ise D serisi masaüstü nettoplar için olduğundan IGP frekansı daha yüksek olacak biraz.

D510 ve N410 2009 sonu lanse edilecek diye biliyordum.D410 ise 2010 başı.En azından HKEPC'nin verilerine göre öyle gözüküyor.Ayrıca fx57 de İntel'in bu Eylül sonu D510'un hacimli üretime başlayacağı haberini vermişti.Umarım 2009'a yetişir.

Valla ne yalan söyleyeyim. Atom D510 çok iyi duruyor. Pineview-M Atom N450 Platform da çok iyi.

Bu ikisinin kullanıldığı notebooklarda performans artışı muhteşem, pil ömrü de tahminimce 10-19 saat falan olur.

Özellikle çipset sayısının 3 ten 2 ye inip platform TDP sinin de yarı yarıya düştüğünü düşünürsek.

Hem incelme hem de pilde 2 kat artma bekliyorum...

• bakalım intel bu atomla daha ne kadar kazanacak ama bir iş cıkardı ne diyeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepestlove

ben hala atomu intelin cilalı kazığı olarak görüyorum.

• bu işlemciyi ion da kullansak dahili grafik kartı disable oluyor mu :))
  • @XivA İşlemci dahili bellek kontrolcüsü nedeniyle mevcut Ion çipsetiyle uyumsuzdur. Ion 2'yi beklemek lazım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.