Şimdi Ara

Snow Leopard OpenCL ve GCD ile Leopard'dan daha güçlü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
4.230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın “En iyi işletim sistemi” dediği Mac OS X: Snow Leopard'ın kullanıcılara sunduğu en yeni özelliklerin başında herhangi bir uygulamada GPU'ların bütün gücünü kullanma imkanı veren OpenCL ve çok çekirdekli işlemcilerden tam verim alınmasını sağlayan Grand Central Dispatch geliyor. Peki geliştiriciler Apple'ın yeni teknolojilerinin faydasını ne kadar görebiliyorlar ?

MovieGate programının geliştiricisi Christophe Ducommun'un HardMac adlı Fransız Mac sitesine gönderdiği test sonuçları bu sorunun cevabını veriyor. Mac Pro 2007 (Quad Core 2.66 GHz, GeForce 8800) kullanılarak yapılan Snow Leopard- Leopard karşılaştırmasında Snow Leopard'ın OpenCL ve Grand Central Dispatch'in faydalarını gözler önüne seriyor;

Snow Leopard

Mpeg2 Kodlamasında kare hızı: 150 kare/saniye

Çözümlemede İşlemciye binen yük: 70%

Mpeg2 Kodlanmasında İşlemciye binen yük: 130% (ffmpeg)

Leopard

Mpeg2 Kodlamasında kare hızı: 104 kare/saniye

Çözümlemede İşlemciye binen yük: 165%

Mpeg2 Kodlanmasında İşlemciye binen yük: 100% (ffmpeg)

Hiçbir donanımsal değişiklik yapılmamasına rağmen sadece işletim sistemindeki değişiklik Mpeg2 kodlamasında %50 lik bir performans artışına neden olurken, çözümleme işleminde de merkezi işlemciye düşen yükü azaltarak bir kısmını grafik işlemcisine yönlendiriyor.

Apple'ın en yeni işletim sistemi Snow Leopard 28 Ağustos'dan itibaren 29 Dolarlık satış fiyatıyla raflardaki yerini almıştı.

• daha ne olsun
  • bunu kullanmak için mac ister şimdi
  • İlla apple pc'mi olmak zorunda ? Bide 29 dolar şaka gibi geliyor o kadar windows fiyatlarını gördükten sonra : )
  • @ TheMassacre

29 dolar olmasının nedeni, zaten MacPC'ler için alınan yüksek fiyattan kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda, sadece Mac kullanıcıları alacağı için işletim sistemini, fiyatlarda bir yükseklik yapmak istememişler. Sanırım.
  • @ Ferruh Ferman

Teşekkürler,aslında bu Mac işletim sistemleri için çok iyi diyorlar o yüzden denemek istedim ama demek ki illa bir apple pc almak lazım
  • biri zaten zor koşullara uygun SNOW dio :D
  • Sadece Mac kullananlar içinse pek yayamazlar bu sistemi ama iyidir ona bir şey diyemem tabiki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ferruh Ferman

@ TheMassacre

29 dolar olmasının nedeni, zaten MacPC'ler için alınan yüksek fiyattan kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda, sadece Mac kullanıcıları alacağı için işletim sistemini, fiyatlarda bir yükseklik yapmak istememişler. Sanırım.

mac mi pc mi
  • mac zaten P (Ersonal) C (omputer) sinifinda bir olay nedir sorun?
  • Kişisel bilgisayar olsa da MAC için PC tanımı kullanılmıyor. MAC Mac'tir.
  • Simdi gelistiriciler icin OpenCL ve GCD in yararlarindan bahsediliyor.Peki kullanicilarda durum nedir?Yani mesela Leopardtaki bir oyuna gore Snow Leopardta ayni oyunun goruntu ve performansinda bir artis soz konusu olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: olkancan

Simdi gelistiriciler icin OpenCL ve GCD in yararlarindan bahsediliyor.Peki kullanicilarda durum nedir?Yani mesela Leopardtaki bir oyuna gore Snow Leopardta ayni oyunun goruntu ve performansinda bir artis soz konusu olabilir mi?

İyi de oyun zaten grafik işlemcisini kullanmayacak mı? Bu durumda GPU'dan nasıl ekstra olarak yararlansın?
  • Imza  FOREVER
  • quote:

Orijinalden alıntı: paradoxical_boy

quote:

Orijinalden alıntı: olkancan

Simdi gelistiriciler icin OpenCL ve GCD in yararlarindan bahsediliyor.Peki kullanicilarda durum nedir?Yani mesela Leopardtaki bir oyuna gore Snow Leopardta ayni oyunun goruntu ve performansinda bir artis soz konusu olabilir mi?

İyi de oyun zaten grafik işlemcisini kullanmayacak mı? Bu durumda GPU'dan nasıl ekstra olarak yararlansın?

Hayir bununla bir alakasi yok.Kisaca Snow Leopard in oyunlara katkisi olup olmadigini merak ediyorum.Ayni donanimla?
  • ben de bayramdan sonra bilkom'un alışveriş sitesinden almayı düşünüyorum snow leopard'ı.. bilgisayarım macbook ve şöyle; processor: 2 ghz intel core 2 duo memory: 1 gb 667 mhz ddr2 sdram mac os x version: 10.5.8 (yeterli sanırım bilgi) şimdi snow leopard'a geçmem bir sorun yaratmaz heralde değil mi? bir de bu snow, güncelleme olduğundan ben sıfır sistem kurmak istiyorum, önce leopard'ı kurup, ardından bunu mu kurmam gerek?
  • Hayir.Guncellemeden kasit kisisel dosyalari ellemeden sistem dosyalarini degistirmek.Yoksa Snow Leopard Dvd si Update degil.Sifir sistem kurmak istiyorsaniz,kurulum baslangicinda Disk Utilities den harddiskinizdeki tum verileri silmelisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leech King

quote:

Orijinalden alıntı: Ferruh Ferman

@ TheMassacre

mac mi pc mi

pc=personal computer
    yani windows falan demiyor dikkat edersen

• Arkadaslar PC nin acilimi Personal Computer olabilir ancak bu artik Windows ile ozdeslesmis bir kalip.

Bunun da en iyi ornegi Apple"in Mac reklamlari

Hi i'm a mac hi i'm a PC
  • Aradaki temel fark, lanet olası bir bios ... EFI miydi neydi ismi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.