Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: canned
1 Kayıtlı Üye ve 6 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
30.129
Cevap
686
Favori
1.818.273
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bende amerikadanbir nargile siparis ettim. Urun 470 dolar kargo dahil, ama 40 $ fatura kestirttim uzerine. Bu urunun gumruge takilma ihtimali var mi?
  • Uzun süredir yurtdışından alışveriş yaparım, irili ufaklı, çoğu sorunsuz elime ulaştı. PTT'ye takılan kutularım da oldu, Ankara PİM'e gidip bikaç bişey ödeyip aldım.

Ancak yasalar değişti, yeni şeyler çıktı vs, kafamda netleşmeyen bir kaç şey var:

1-Kargo-posta yoluyla gelen her şey için, vergi muafiyet sınırı 75€ değil mi? Ve kargo ücretinin bir önemi yok bu miktarda.

2-Son zamanlarda çıkan "yıl içinde en fazla 5 adet muafiyet" yasasının uygulanırlığı, içeriği tam olarak nedir? Adrese göre mi, ada göre mi? Hak bittiğinde ne olacak?

3-Yurtdışından kargo-posta ile sorunsuz şekilde cep telefonu getirebilme ihtimali nedir? Bu ihtimali güçlendiren şeyler var mıdır?

4- Türkiye'nin gümrükleri nasıl çalışıyor? Yani gelen her paketin geçtiği gelişmiş bir x-ray tarzı sistemleri var mı? Yoksa çalışan insanlar tamamen kafalarına göre banttan geçen paketlerden seçip onu mu açıyorlar(veya x-ray'den vs geçiriyorlar)? Getirdiğimiz ürünü kutunun içinde saklamanın yolu yok mudur?

5-PTT aracılığı ile alacağımız, gümrüğe takılmış ürün, 75-1500€ fiyat aralığında ise sadece ürünün %20'si kadar vergi verip, ürünü alabiliyoruz değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Fixx

Uzun süredir yurtdışından alışveriş yaparım, irili ufaklı, çoğu sorunsuz elime ulaştı. PTT'ye takılan kutularım da oldu, Ankara PİM'e gidip bikaç bişey ödeyip aldım.

Ancak yasalar değişti, yeni şeyler çıktı vs, kafamda netleşmeyen bir kaç şey var:

1-Kargo-posta yoluyla gelen her şey için, vergi muafiyet sınırı 75€ değil mi? Ve kargo ücretinin bir önemi yok bu miktarda.

2-Son zamanlarda çıkan "yıl içinde en fazla 5 adet muafiyet" yasasının uygulanırlığı, içeriği tam olarak nedir? Adrese göre mi, ada göre mi? Hak bittiğinde ne olacak?

3-Yurtdışından kargo-posta ile sorunsuz şekilde cep telefonu getirebilme ihtimali nedir? Bu ihtimali güçlendiren şeyler var mıdır?

4- Türkiye'nin gümrükleri nasıl çalışıyor? Yani gelen her paketin geçtiği gelişmiş bir x-ray tarzı sistemleri var mı? Yoksa çalışan insanlar tamamen kafalarına göre banttan geçen paketlerden seçip onu mu açıyorlar(veya x-ray'den vs geçiriyorlar)? Getirdiğimiz ürünü kutunun içinde saklamanın yolu yok mudur?

5-PTT aracılığı ile alacağımız, gümrüğe takılmış ürün, 75-1500€ fiyat aralığında ise sadece ürünün %20'si kadar vergi verip, ürünü alabiliyoruz değil mi?

Hocam bu sorduğunuz soruların cevapları daha önce de verildi. Ben son kez insanları bilgilendirmek namına buraya tekrar yazıyorum ancak merak eden arkadaşlar bundan bundan sonra zahmet edip de konuyu biraz okursa, aradıkları cevapları çok rahat bulacaklardır.

1. Maufiyet sınırı 75 uero ve bu ücrete kargo bedeli dahil değil. Kargo ücretinin hiç bir önemi yok

2. Ada göre. Beş adet limitini doldurduğunuzca tacir gibi işlem görüp, ona göre mualeme edileceksiniz gümrükte.

3. Cep telefonunu şansınız yaver gitmediği hiç bir sürece getiremezsiniz, aynen geri gider.

4. Orada çalışanlar kendi keyiflerine göre istedikleri paketi açıp bakıyorlar. Paketi açan kişi o gün iyi günündeyse en geçmeyecek paket bile sorunsuz geçerken, paketi açan o gün sol tarafından kalkmışsa 2 euroluk bir limit aşımıyla bile %20 vergiyi ödersiniz. Yaşadım, biliyorum. 77 euro ya %20 vergi ödedim.

5. Doğrudur.

• Priority Mail International Parcels olarak CW koduyla baslayan Track nolu kargom ayin 6 sinda teslim edildi. ayin 14 u ve hala usps sayfasinda

Processed Through Sort Facility -September 08, 2011, 11:48 pm ISC MIAMI FL (USPS)

Arrived at Sort Facility September 08, 2011, 11:46 pm ISC MIAMI FL (USPS

Acceptance September 06, 2011, 3:18 BOCA RATON, FL 33486

olarak gozukuyor. PTT yurt disi sorgusunda cikmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemci54

Priority Mail International Parcels olarak CW koduyla baslayan Track nolu kargom ayin 6 sinda teslim edildi. ayin 14 u ve hala usps sayfasinda

Processed Through Sort Facility -September 08, 2011, 11:48 pm ISC MIAMI FL (USPS)

Anladığım kadarıyla devlet postasıyla geliyor. Endişeleneceğin bir durum olduğunu sanmıyorum. 24-27si arasında gelir diye düşünüyorum ben. Tabi bi ihtimal de büyükçe ve biraz değerli bir ürünse gümrüğe de takılmış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslanpayi

quote:

Priority Mail International Parcels olarak CW koduyla baslayan Track nolu kargom ayin 6 sinda teslim edildi. ayin 14 u ve hala usps sayfasinda

Anladığım kadarıyla devlet postasıyla geliyor. Endişeleneceğin bir durum olduğunu sanmıyorum. 24-27si arasında gelir diye düşünüyorum ben. Tabi bi ihtimal de büyükçe ve biraz değerli bir ürünse gümrüğe de takılmış olabilir.

urun kargo dahil 470 dolar degerinde bir nargile. ama faturayi 50 dolar kestirdim. Nargilenin gumruge takilacagini hic zannetmiyorum ama?

• hiç öyle bişey denemedim. hayırlısı bakalım. umarım takılmamıştır. sonucu buraya yazarsanız benzer ürünler gtirmek isteyen arkadaşlara yol gösterebilir deneyimleriniz.
  • NO TARIH (Date)----------------------EVENT--------------------------------------------- YAPILAN ISLEM------------------------------ISLEM YERI (Process Place)-
    15/09/11 06:56
    2011-09-15 06:56:20------------Receive item at office of exchange (Inb)-------Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi----------TÜRKIYE

evet bugun turkiyeye gelmis benim paket. 6 sinda verildi 9 gunde yani 6-10 gun arasi usps vaad ettigi gibi gonderdi. Bakalim Turkiyede ne kadar beklicez :) bu arada paket biraz buyuk. 4 5 karis boyu iki karis eni var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemci54 -- 15 Eylül 2011; 11:03:24 >
  • geçen ay sipariş vermiştim bu ay yine sipariş verdim. inşallah problem çıkmaz.
  • Bu başlığın ana fikri: yurtdışından mal getirten adamın anasını ağlatırlar
  • aslinda ben ithalatla ugrasiyorum, Inanin ithalat yaparken bu kadar uzun surmuyor bu isler :) simdi kisisel birsey siparis ettim ama cok uzun suruyor anlasilan. Bakalim pazartesiye kadar bekleyip telefon trafigine baslicam. Elektronik bir esya olmadigi icin pek sorun olmayacagini dusunuyorum ama paket biraz buyuk gumruk kontrolune dahi alinsa kontrol edilmesi uzun surebilir.

Size ufak bir olayi paylasayim. Gecen ay 10000 dolar degerinde elektronik esya ithalati yaptim. Gumrukteki memur 2 belge istedi, EMC test raporlari ve LVD test raporlari. Iki raporu cikarmanin toplam maliyeti 10000 euro. Kafayi yicektim.. Kontrol yapan muhendisle birebir konustum ve durumu izah etmeye calistim. dedim ki "memur bey ithalatini yaptigim urun 10000 dolar , istediginiz belgeler 10000 euro" biraz anlayisli olmasini istedim. Aldigim cevap "beni ilgilendirmez" oldu. Inanin 3 ay ugrastim. 3000 tl sadece ardiye odedim. Tabiri caiz ise domuz gibi bir memura rastladim. rica ettim olmadi, rusvet teklif edelim dedim "yemez" dediler. Yalvardik olmadi.. En son gidip agzini burnunu dagitacaktim inanin. Adami katil ederler.

• Birkac sorum olacak, tecrubesi ya da bilgisi olan varsa ve cevaplarsa sevinirim.

1- Sifir Plak siparisinde eskiden 5 sonradan 3e dusurulen adet sinirlamasi devam ediyor mu?
    2- 75 euro'ya indirilen mal fatura degeri asmadiktan sonra eger ustteki sorunun cevabi hayirsa 10 tane de olsa plak alinabilir mi?
    3- Yilda kac kere paket isteme hakkimiz olur? 5 gibi bir sey hatirliyorum ancak, 3 plak siniri varsa yilda 15 plak gibi bir sey cikar ki; korkunc!
    4- Farkli adreslere gonderi yapilsa, sonucta paketleri eve teslim alinca kimlik gosterme gibi bir durum yok, yilda 5 siniri asilabilir mi?

Tesekkurler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: canolum

Birkac sorum olacak, tecrubesi ya da bilgisi olan varsa ve cevaplarsa sevinirim.

1- Sifir Plak siparisinde eskiden 5 sonradan 3e dusurulen adet sinirlamasi devam ediyor mu?
    2- 75 euro'ya indirilen mal fatura degeri asmadiktan sonra eger ustteki sorunun cevabi hayirsa 10 tane de olsa plak alinabilir mi?
    3- Yilda kac kere paket isteme hakkimiz olur? 5 gibi bir sey hatirliyorum ancak, 3 plak siniri varsa yilda 15 plak gibi bir sey cikar ki; korkunc!
    4- Farkli adreslere gonderi yapilsa, sonucta paketleri eve teslim alinca kimlik gosterme gibi bir durum yok, yilda 5 siniri asilabilir mi?

Tesekkurler...

Degisik kisilerin uzerine kargo verirsin birsey olmaz. Ama gumruge takilacan birsey oldugu zaman paypal ve kredi karti ciktisi istiyorlar. Baskasinin kredi kartiyla alisveris sorun olacagini da zannetmiyorum ben. bir sekilde asilir bence bu uygulama. Zaten getirdigin alt tarafi plak. Bir sorun olacagini sahsen zannetmiyorum.

• 15 inde Turkiyeye yurtdisi sorguda giris yaptigi gorunen kargom 19u oldu hala yurtici sorguya dusmedi. Bu aralar yurticide bir sorun mu var acaba?
  • quote:

aslinda ben ithalatla ugrasiyorum, Inanin ithalat yaparken bu kadar uzun surmuyor bu isler :) simdi kisisel birsey siparis ettim ama cok uzun suruyor anlasilan. Bakalim pazartesiye kadar bekleyip telefon trafigine baslicam. Elektronik bir esya olmadigi icin pek sorun olmayacagini dusunuyorum ama paket biraz buyuk gumruk kontrolune dahi alinsa kontrol edilmesi uzun surebilir.

Size ufak bir olayi paylasayim. Gecen ay 10000 dolar degerinde elektronik esya ithalati yaptim. Gumrukteki memur 2 belge istedi, EMC test raporlari ve LVD test raporlari. Iki raporu cikarmanin toplam maliyeti 10000 euro. Kafayi yicektim.. Kontrol yapan muhendisle birebir konustum ve durumu izah etmeye calistim. dedim ki "memur bey ithalatini yaptigim urun 10000 dolar , istediginiz belgeler 10000 euro" biraz anlayisli olmasini istedim. Aldigim cevap "beni ilgilendirmez" oldu. Inanin 3 ay ugrastim. 3000 tl sadece ardiye odedim. Tabiri caiz ise domuz gibi bir memura rastladim. rica ettim olmadi, rusvet teklif edelim dedim "yemez" dediler. Yalvardik olmadi.. En son gidip agzini burnunu dagitacaktim inanin. Adami katil ederler.

gümrük memuru rüşvet yemiyor diye dövecek misin adamı? enteresan

• quote:

Orijinalden alıntı: bluelizard17

quote:

aslinda ben ithalatla ugrasiyorum, Inanin ithalat yaparken bu kadar uzun surmuyor bu isler :) simdi kisisel birsey siparis ettim ama cok uzun suruyor anlasilan. Bakalim pazartesiye kadar bekleyip telefon trafigine baslicam. Elektronik bir esya olmadigi icin pek sorun olmayacagini dusunuyorum ama paket biraz buyuk gumruk kontrolune dahi alinsa kontrol edilmesi uzun surebilir.

Ne günlere kaldık...

• quote:

quote:

Kemal kilicdaroglu gibisin. Cumlenin biryerini aldin tum konuyu ona bagladin helal yani :) Adami rusvet yemedigi icin dovmeyi dusunmedim. Hic hosgorulu olmadigi icin dovmek istedim. Olaylarin devamini anlatmadim size. Ben belgeleri hazirladim.. herseyi sundum. Memur kontrole gitti. Cinden gelen urunlerin arkasina Etiket yapisirmamislar megerse. "bunlar etiketlenecek" dedi. "tamam" dediim etiketleyelim. "hayir, Cine geri gidecek orada etiketlenecek".... Inanin insan birak dovmeyi cinayet isler. Hersey kanun, kural degildir. Biz Turkuz. Bizim insanimizda biraz hosgoru olur. Yani birisinin hakkina gasp amaci yoksa, devleti kotu duruma dusurmeyecekse, kimseye bir zarari yoksa, bizim insanimiz biraz hosgorulu olur.. Ama bu adam domuz gibiydi. anlatabiliyor muyum?

Bir ornek daha vereyim sana ben... 150 euro sinir varken 149 euro ile vergi alinan biliyorum ben. Iste burda biraz hosgoru girer isin icine degil mi? insanliktan nasibini almamis bir memura denk geliyorsunuz. sizin zor durumunuzu gore gore "ben isimi yapiyorum" diyerek, resmen bir alman yada hollandali birisinin o "akil almaz domuzluk" seviyesine inebiliyor.

tum anlatmaya calistigim budur benim.

Bakin yabanci dillerde olmayan ama turkcede olan bazi kelimeler vardir. Mesela HOSGORU , mesela NAMUS,. Bu kelimelerin ingilizcede tam karsiligini kesinlikle bulamazsiniz. Cunku onlarda bu duygular YOKTUR. Anlatabiliyor muyum.

Hosgoru kelmesinin ingilizcedeki karsiligini Tolerance olarak verirler. Biz tolerans kelimesini karsimizdakini idare etmek anlaminda kullaniriz, yani tolere ederiz. Ama HOSGORU dedigimiz sey, karsidakini anlamaktir. Tum iyi niyetinle hareket etmektdir. qw

Ben 26 yasindayim ve ithalat ihracatla ugrasiyorum. Bu yasimda birseyler yapmaya calisiyorum kisacasi, dolandiricilik yapmiyorum. Sen benim karsimda tum hakimiyeti olan bir memursun. Benim kasitli olmadan dustugum bir yanlisi goruyorsun, bunu hosgoruyle karsilayabilme imkaninda yasalarla elinde mevcut. Bir imzasina bakiyordu hersey.

Peki ne oldu? Devlet ne kazandi? ve ne Kabetti ??

Devlet benim cebimden 10000 euroluk belge , 3000tl ardiye, 1500 $ cine tekrar nakliye parasi aldi

Ne kabetti? Benim calisma ve is yapma zevkimi.Yanimda calistiracagim istihdami kabetti.
    Devlet bana dedi ki " BIZ SANA PARA KAZANDIRMAYIZ, IS YAPTIRMAYIZ".

Bana kimse bu olanlari kanunla kuralla izah etmesin. Allah bile yargilarken insanin "niyetine" bakar. Bu gumrukte benim muhatapim olan Kursat isimli memurun ben insan oldugunu dusunmuyorum. Ben cok zor durumda kaldim. allah kimseyi ayni duruma dusurmesin, kimseyi sadece 1 kisinin dudaklarindan cikan 2 kelime ile iflas esigine getirmesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihfx

ptt ile gelirse yapacağınız söyleyim.

1-) eğer paket takılırsa size eve yazı geliyor.
    2-) ptt nin topkapıdaki ülkeri fabrikasının ordaki binasına gidiyorsunuz
    3-) orda 1 den 9 a kadar numaralı camekanlı sağlı sollu küçük odalar var.sizinki hangi odada ise o odaya gidip sıra bekliyorsunuz.
    4-) adınız söylenince içeriye geçiyorsunuz. paket geliyor yanınızda açılıyor.
    5-) " bu ne ? " diye soruyorlar. Makul cevaplar veriyorsunuz. Ürünü kendinize aldığınızı zaten tek bir adet olduğunu fiyatının uygun olduğunu anlatıyorsunuz.
    6-) Söyledikleriniz yeterli gelmesse odanın yetkilisine gönderiyor sizi. O amca bir bakışta çözüyor işi. Olmaz vermem derse çok dil dökeceksiniz almak için. Eğer bişey demeyip hesap yapmaya girişirse işine karışmayın, bırakın gerekli hesabı yapsın. Size "şu kadar vergisi var" diyecek. Söylenen rakam sizi aşıyorsa biraz alttan alarak dil dökmeye devam edin. Pazarlığa yanaşmıyorsa parayı ödeyip alın. Genelde çok makul vergi çıkarırlar.
    7-) Siz verdiği ödeme kağıdıyla söylediği bankolara sırasıyla gidip ödemeleri yapın. Depo ödemeside ekstra 2 liradır.
    8-) Tüm ödemeler bitince paketin beklediği odaya tekrar gidin paketi alıp sıvışın, fazla dolanmayın ortalıkta.

Yoksa o amca sen misin?
    diyesi geliyor insanın

• fazla ayrıntıyı bilmediğimiz için yorum yaptık ama bayağı karışık bir iş gibi geldi bana allah yardımcın olsun.
  • quote:

fazla ayrıntıyı bilmediğimiz için yorum yaptık ama bayağı karışık bir iş gibi geldi bana allah yardımcın olsun.

aslinda cok karisik degil. Bakin hani burda tartisiyorsunuzya , birbirimize soruyoruz iste sunu getirdim takilir mi gumruge, bunu getirdim takilir mi gumruge gibi. ne cevap veriyoruz, iste X miktarin uzerinde getirirsen "oradaki memurun insiyatifine kalmis" diyoruz. Iste bu nokta sadece oyle 100 200 dolarlik isler icin donmuyor. binlerce euroluk ticari mallarda da INSIYATIF isleyebiliyor turkiyede. Ayni sekilde bu insiyatif "NEGATIF" olarakta kullanilabiliyor. Yani tamamen memurun iki dudagi arasindasiniz turkiyede. Ve memurun dudaklari kin ve nefret kusuyorsa iste o taman boku yediniz demektir
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.