Şimdi Ara

::::IMEI SORGULAMA:::: (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
919
Cevap
0
Favori
1.577.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet ya..faturası var..neden 5 ytl versin..haklısın...işin altından kalkmak zor galiba....ama devlet hantal..siz inanıyor musunuz bu kanunu çıkaran adamlara symbian deseniz java2 deseniz bence çok anlayamazlar...
  • Yurdışından yeni getirtilen(12 Temmuz sonrası) tel için bir telefoncuya fatura kestirerek kayıt altına alınabilir mi şimdi(KDV sini ödeyerek tabii). Çünkü yalnızca imei numarası yazılı bir fatura lazım olacak .

Böyle bir çözüm olabilir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: didim

Yurdışından yeni getirtilen(12 Temmuz sonrası) tel için bir telefoncuya fatura kestirerek kayıt altına alınabilir mi şimdi(KDV sini ödeyerek tabii). Çünkü yalnızca imei numarası yazılı bir fatura lazım olacak .

Böyle bir çözüm olabilir mi?
    bir teklif et bakalım olurmu...

bence olmaz satıcıya önce giriş olması lazım sonra çıkış yani fatura kesimi olur sende eger? bir imkan bulursan imeı yazan fatura olacak senin imeı olan tmm.
  • Kaçak Ceplere Kolay Çözüm

Cep telefonu kaçak olanlar çok yakında, Turkcell, Telsim ve Avea’dan gelen ‘Cihazınız kayıt dışıdır kaydettirin’ içerikli SMS’leri alacaklar yapmaları gereken şey çok basit...
    ‘Cihazınız kayıt dışıdır kaydettirin’ içerikli SMS’leri alan aboneler ‘Evet’ yazarak telefonlarının sisteme dahil olmasını sağlayacak. Kayıt işlemi için alınacak 5 yeni lira, faturalı kullanıcıların faturalarına yansıtılacak. Kontörlü hat sahiplerinde ise söz konusu ücret kontör hesabından düşülecek. Sistem sayesinde bayilerde oluşması beklenen uzun kuyruklar önlenecek.

12 Temmuz 2005 tarihinden sonra Türkiye’ye kaçak yollarla sokulan yaklaşık 5 milyon kaçak cihaza af çıkmayacak. Kayıt dışı cihazların sisteme alınmasını öngören çalışmalarda karmaşa yaşanmaması için Telekomünikasyon Kurumu kolları sıvadı. Aynı anda 18 milyon kaçak cihaza mesaj gönderilmesini öngören CEIR sistemi ihalesinin iptali sebebiyle kayıt işlemi 1 aya sıkıştı. Bunun üzerine 3 GSM şirketi bölümler halinde SMS’ler gönderme kararı aldı.

Aralık ayının ilk haftasına kadar kaçak telefon sahiplerine gelen mesajlara cevap vermek suretiyle kayıt işlemleri yapılacak. Bayilere gitmeden gelen uyarı mesajlarına ‘Evet’ yazarak sisteme dahil olma imkanı sağlanacak. Kurumun aldığı bir diğer önlem de klonlanmış telefonlara yeni cihaz numarası verilmesi. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği, klonlanan 6 milyon cihaza yeni kimlik bilgisi vermek için görevlendirildi. IMEI numarası kopyalanan telefonların işlemlerine 10 gün içinde başlanacak.

Yasal uyarı ifadesi altında ‘Cihazınızın klonlanmış IMEI numarasının düzeltilmesi için MOBİSAD’a üye işyerlerine başvurmanız gereklidir’ mesajını alan aboneler, dernek üyesi 2 bin 500’e yakın işyerinde telefonlarına yeni cihaz numarası yükletecek. Klonunun düzeltilmesi işlemi 1 yeni lirayı geçmeyecek. Bu işlem sayesinde klonlanan telefonlar kayda hazır hale getirilecek. 100 binlerce telefonun IMEI numarasının aynı olduğunu belirten Dernek Başkanı Murat Dursun, bu numaraların birbirinden ayrılacağını ve kayıt altına almanın kolaylaşacağını söylüyor.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, gecikmeden dolayı mağduriyetler yaşanmaması için birtakım önlemler aldıklarını dile getirdi. Bayilere gidilmeden de SMS’lerle karşı cevap vererek kayıt işlemleri yapılabileceğini aktaran Kurum Başkanı, yasanın ertelendiği havasının oluşturulmasından yakındı. GSM operatörleri ise kurumun kendilerinden beklediği çalışmaları yerine getirmek için yoğun bir çalışma içinde.

Turkcell yetkilileri, kayıt altına alma işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için önlemler alındığını belirtiyor. Yetkililer kısa süre sonra vatandaşı bilgilendirme çalışması yapacaklarını da ifade ediyor. Bayiler önünde yığılmanın ancak karşı mesaj yoluyla çözülebileceğini belirten Tüketici Dernekleri Başkanı Engin Başaran, öngörülen çalışmayla kayıt işlemlerinde meydana gelen gecikmenin biraz olsun telafi edileceğini söylüyor..

sanırım okundugunda cogu sorular bitecek

• Bu daha iyi oldu.Gerçi ben yeni telefon alacağım ama bu telefonu kaçak olanlar için iyi oldu.(Benim şimdiki telefonum kaak)
  • şimdi 12 temmuz'dan sonra alınan spot telefonlar ve yurtdışından gelen telefonlar elimizde mi patlayacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erci541 -- 22 Kasım 2005, 16:48:03 >
  • arkadaşlar bi telefoncuya girdim w800 sordum 800ytl dedi..bu kaçak telefonlar falan dediğimde de devlet onu yapamaz kaç milyon telefon var hepsini nasıl kapatacak o iş olmaz gibi şeyler söyledi?
    haklı olabilir mi? yasa yatabilir mi?
    bu adamdan telefon alınırmı?
  • Bence bu iş ertelenir adam doğru söylüyor.Bence %70 ertelenir.Adamdan telefon alınıp alınamayacağına ise sen karar vereceksin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: visualize

Kaçak Ceplere Kolay Çözüm

Cep telefonu kaçak olanlar çok yakında, Turkcell, Telsim ve Avea’dan gelen ‘Cihazınız kayıt dışıdır kaydettirin’ içerikli SMS’leri alacaklar yapmaları gereken şey çok basit...
    ‘Cihazınız kayıt dışıdır kaydettirin’ içerikli SMS’leri alan aboneler ‘Evet’ yazarak telefonlarının sisteme dahil olmasını sağlayacak. Kayıt işlemi için alınacak 5 yeni lira, faturalı kullanıcıların faturalarına yansıtılacak. Kontörlü hat sahiplerinde ise söz konusu ücret kontör hesabından düşülecek. Sistem sayesinde bayilerde oluşması beklenen uzun kuyruklar önlenecek.

12 Temmuz 2005 tarihinden sonra Türkiye’ye kaçak yollarla sokulan yaklaşık 5 milyon kaçak cihaza af çıkmayacak. Kayıt dışı cihazların sisteme alınmasını öngören çalışmalarda karmaşa yaşanmaması için Telekomünikasyon Kurumu kolları sıvadı. Aynı anda 18 milyon kaçak cihaza mesaj gönderilmesini öngören CEIR sistemi ihalesinin iptali sebebiyle kayıt işlemi 1 aya sıkıştı. Bunun üzerine 3 GSM şirketi bölümler halinde SMS’ler gönderme kararı aldı.

Aralık ayının ilk haftasına kadar kaçak telefon sahiplerine gelen mesajlara cevap vermek suretiyle kayıt işlemleri yapılacak. Bayilere gitmeden gelen uyarı mesajlarına ‘Evet’ yazarak sisteme dahil olma imkanı sağlanacak. Kurumun aldığı bir diğer önlem de klonlanmış telefonlara yeni cihaz numarası verilmesi. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği, klonlanan 6 milyon cihaza yeni kimlik bilgisi vermek için görevlendirildi. IMEI numarası kopyalanan telefonların işlemlerine 10 gün içinde başlanacak.

Yasal uyarı ifadesi altında ‘Cihazınızın klonlanmış IMEI numarasının düzeltilmesi için MOBİSAD’a üye işyerlerine başvurmanız gereklidir’ mesajını alan aboneler, dernek üyesi 2 bin 500’e yakın işyerinde telefonlarına yeni cihaz numarası yükletecek. Klonunun düzeltilmesi işlemi 1 yeni lirayı geçmeyecek. Bu işlem sayesinde klonlanan telefonlar kayda hazır hale getirilecek. 100 binlerce telefonun IMEI numarasının aynı olduğunu belirten Dernek Başkanı Murat Dursun, bu numaraların birbirinden ayrılacağını ve kayıt altına almanın kolaylaşacağını söylüyor.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, gecikmeden dolayı mağduriyetler yaşanmaması için birtakım önlemler aldıklarını dile getirdi. Bayilere gidilmeden de SMS’lerle karşı cevap vererek kayıt işlemleri yapılabileceğini aktaran Kurum Başkanı, yasanın ertelendiği havasının oluşturulmasından yakındı. GSM operatörleri ise kurumun kendilerinden beklediği çalışmaları yerine getirmek için yoğun bir çalışma içinde.

Turkcell yetkilileri, kayıt altına alma işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için önlemler alındığını belirtiyor. Yetkililer kısa süre sonra vatandaşı bilgilendirme çalışması yapacaklarını da ifade ediyor. Bayiler önünde yığılmanın ancak karşı mesaj yoluyla çözülebileceğini belirten Tüketici Dernekleri Başkanı Engin Başaran, öngörülen çalışmayla kayıt işlemlerinde meydana gelen gecikmenin biraz olsun telafi edileceğini söylüyor..

sanırım okundugunda cogu sorular bitecek

Söz konusu ihale iptal edilmiş. Çok yakında GSM operatörlerinin ''telefonunuzu kayıt ettirin'' diye mesaj göndereceği söyleniyor. Yeni ihale yapılmadan, ihaleyi alacak olan şirket gerekli sistemi kurmadan neye göre mesaj gönderecek bu operatörler? Eğer ihalenin yapılması ve sistemin kurulması beklenirse zaten yakın zamanda mesaj gönderemezler. Acaba operatörler ihaleyi falan beklemeden kendi kayıtlarını esas alarakmı gönderecekler bu mesajları? Böyle olursa GSM operatörleri müşteri kaybetmemek için 13 temmuz tarihine kendilerince bir çözüm bulabilirler belki.

• NTV – NTV’ye Sorun

Celal Pir : Bugünkü programımızda kaçak cep telefonlarının kayıt altına alınması konusunu ele alacağız. Yasa gereği 13 Aralık’a kadar kayıt altına alınmayan cep telefonlarının görüşmeye kapatılması gerekiyordu. Fakat ilgili ihalenin iptal edilmesi, süreci uzattı. Peki cep telefonlarının en geç hangi tarihe kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Telefonların kaçak olduğu nasıl anlaşılıyor, cep telefonlarımızı nasıl kayıt altına aldıracağız? Bu soruları ve sizden gelecek bir çok soruyu Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer Ankara stüdyomuzdan canlı yayınla yanıtlayacak. Evet kaçak cep telefonuyla mücadele dedik ve bu konudaki soruları alacağız ama önce Ankara’ya dönmek istiyorum. Dr. Tayfun Acarer hoşgeldiniz programımıza.

Dr. Tayfun Acarer : Teşekkür ederim Celal Bey.

Celal Pir : İzninizle hemen sorularla başlayalım. Bir öğrenciden gelen soruyu aktarıyorum. “Cep telefonlarının kayıt altına alınması için 13 Aralık’a kadar sure verilmişti ama basından takip ettiğim kadarıyla kayıt işi gelecek seneye kalmış bu işin doğrusu nedir, hangi tarihe kadar cep telefonlarımızı kayıt ettirmeliyiz” diye soruyor. Buyrun efendim.

Dr. Tayfun Acarer : Celal bey 2006 yılına kaldığı veya bazı basın organlarında çıktığı gibi rafa kaldırıldı ifadesine ben katılmıyorum, ihale süreci halen devam ediyor. İhale mevzuatına tâbi Telekomünikasyon Kurumu ve bu mevzuat çerçevesinde ihale süreci devam ediyor, yalnız bu bizim merkezi kayıt sisteminin kurulması akabinde abonelere SMS ile ikaz gönderecektik, ancak bunun 13 Aralık’a kadar sonuçlanmayacağı ortaya çıktı bundan sonra da peyderpey manuel olarak bu işlemlere önümüzdeki haftalarda başlayacağız.

Celal Pir : Yani önümüzdeki 20 – 25 günlük zaman zarfında yetişecek mi?

Dr. Tayfun Acarer : Bütün aboneler daha önce de söylediğimiz gibi 12 milyon kayıt dışı abone var yaklaşık 6 milyon civarında da klonlanmış telefon var. Bunlarla ilgi işlemin tamamlanması 13 Aralık’a yetişmeyecek bu artık çok net bir şekilde görüldü ama süreç bu arada başlayacak.

Celal Pir : İzninizle Ümit Deniz sorusunu aktarıyor : “elimizdeki telefonlarla ilgili olarak şu güne kadar herhangi bir kayıt yaptırmadık, yaptırmazsak ne olacak bunu bilmiyoruz ve bu telefonlar bloke olursa bunu nasıl anlayacağız neler yapmamamız gerekiyor.” Buyrun efendim.

Dr. Tayfun Acarer : 12 Temmuz tarihindeki Telekomünikasyon Kurumu kayıtları son derece önemli. 12 milyon kayıt da zaten bu tarihte Telekomünikasyon Kurumu’nda kayıt dışı olarak gözüken telefonlarla artı bir de yaklaşık 6 milyon civarındaki klonlanmış telefonla ilgili, bu abonelerin kesinlikle endişe etmemeleri gerekir hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum. Onlarla ilgili süreç 13 Aralık’ta tamamlanamayacak ama süreç önümüzdeki haftalarda başlayacağı için 13 Aralık’ın akabine sarkacak. Bunlarla ilgili önümüzdeki haftalarda peyderpey mesajları göndermeye başlayacağız bununla ilgili takvim de bilahare açıklanacak.

Celal Pir : Bu arada şöyle bir şey söz konusu olabilir mi? Hatırladığım kadarıyla telefonlar bloke olacaktı, 13 Aralık’a bütün hepsi yetişmeyeceğine gore o zaman 13 Aralık’ta kimsenin telefonunu bloke etmeyeceksiniz diyebilir miyiz?

Dr. Tayfun Acarer : 13 Aralık’ta bu koşullarda telefonlar bloke edilmeyecek. Ancak tekrar altını çiziyorum Celal bey, 13 Temmuz tarihinde yani Kanunun yürürlüğe girdiği tarihindeki Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında olan telefonlar için bu geçerli. Bu tarihten sonra yani 13 Temmuz’dan sonra kayıtdışı telefon eğer edinilmişse onlarla ilgili yapacak bir şey yok. Zaten bununla ilgili değişik basın organlarında, NTV’de müteattit defalar uyarılarda bulunduk. Endişe etmemesi gerekenler 13 Temmuz 2005 tarihinde Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında kayıt dışı olarak gözüken 12 milyon telefon için geçerli.

Celal Pir : İzninizle Sami Kaymakçı sorusunu aktaracak size : “Telefonumun kayıt dışı olduğunu anlarsam ne yapabilirim?”

Dr. Tayfun Acarer : Biraz önceki sorunun paraleli bu tahmin ediyorum. Şu anda kayıt dışı olduğunu anlamak çok kolay daha once sizin programlarınızda da bunu açıklamıştık. Bunun tesbiti son derece kolay. Abone merkezlerinde bunları kayıt altına alma işlemi başlamadı ama biraz once de söylediğim gibi bir kaç hafta içinde bu işlem başlatılacak. Bu konuda GSM operatörleriyle görüşmeler tamamlandı. Yönetmelik hazırlandı. Biz peyder pey göndermeye başlayacağız abonelere ikazları. Eğer bu arada ihale tamamlanırsa zaten sistemin yazılımı ve donanımı büyük ölçüde hazır belki bir ay bir buçuk ay içinde sistem tam oturduğunda tüm abonelere gönderme olanağımız olacak. Bu konuda abonelerin endişe etmemeleri lazım.

Celal Pir : Peki. Didem Demirkıran biraz daha farklılaştırıyor soruyu : “Telefonum kayıt dışı ise ve bloke edilmişse daha sonra nasıl kullanıma açılacak ne yapılabilir?”

Evet diyelim ki telefon kayıt dışı ve bloke ettiniz o zaman ne olacak nasıl açacağız telefonları?

Dr. Tayfun Acarer : Şimdi bloke edilme olayını açmamız lazım Celal bey. 12 milyon kayıt dışı telefonun bloke edilmesi ancak abonenin kendini kayıt ettirmemesi sonucunda olabilir. Bu kayıt için de değişik formüller düşünüyoruz. Muhtemelen bunların faturadan düşüldüğünü abone kabul ettiği takdirde otomatik kayıt olabilecek böyle bir formül de getiriyoruz. Ancak diyelim ki abone bu 12 milyon abonlerin içinden bir kısmı kendini kayıt ettirmedi o zaman bloke olabilir. 12 Temmuz’dan sonra kayıt dışı yolla temin edilen telefonların kayıt altına alınması söz konusu olmayacağı için bloke edilecektir, bloke edilecek telefonlar için de yapılabilecek bir şey yok.

Celal Pir : Bu arada dediniz ki faturadan düşerek de bu sistem olabilir. Faturadan kaç para düşülecek herkes bilmeyebilir izlememiş olabilir bu konuyu. Yani kaç paraya kayıt ettireceğiz.

Dr. Tayfun Acarer : Kanunda biliyorsunuz o açıklandı deniyor ki 5.-YTL ücret ile kayıt altına alınabilir. Ancak orada da bir açıklık daha var, eğer fatura ibraz edebiliyorsa abone o zaman herhangi bir ücret de alınmaz. Faturasını ibraz eden abone kayıt altına aldırabilir telefonunu, eğer abone faturayı ibraz edemiyorsa o zaman 5.-YTL ödemek zorunda.

Celal Pir : Mesela yurt dışından aldığı bir telefonu faturası varsa o zaman faturasını ibraz ettiği zaman o 5.-YTL’den de kurtulmuş oluyor doğru mu?

Dr. Tayfun Acarer : Evet 5.-YTL de ödemeyecek ama abone diyebilir ki ben bunlarla uğraşmak istemiyorum faturamdan düşün bizim SMS’mize bu şekilde cevap verirse o zaman faturadan düşülüp otomatik kayıt altına alınabilir.

Celal Pir : Sayın Mehmet Akay’a sözü vermek istiyorum sorusunu aktarmak üzere : “Yetkililerden öğrenmek istediğimiz ikinci el cep telefonu alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?”

Evet şimdi 13 Temmuz çok kritik bir dönemdi, diyelim ki bugün ikinci el telefon almak istiyoruz ne yapmamız neye dikkat etmemiz lazım.

Dr. Tayfun Acarer : Yine Kanun’da öngörülen bir husus var ikinci el cep telefonlarla ilgili. Bununla ilgili Yönetmeliğimiz de yayımlanmak üzere tahmin ediyorum önümüzdeki haftalar içinde o da yayımlanacak. Zaten orada bir usul prosedür getiriliyor. Bunların mutlaka bir ambalaj içinde ve garanti kapsamında ikinci el olarak devir olması gerekiyor. Şu anda bu uygulanmıyor, ikinci el alımı varsa ben abonelere aman dikkat edin diyorum telefonun kayıtlı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kayıtlı olmasının kontrol edilmesi de kolay biliyorsunuz daha önce açıkladığımız *#06# ‘den IMEI numarasını öğrenip bunu da internetteki adresten kontrolünü yaparak kayıtlı olup olmadığını anlamak mümkün.

Celal Pir : *#06# yazıyoruz bir numara mı çıkıyor?

Dr. Tayfun Acarer : Evet burada 15 karakterli bir IMEI numarası ya da seri numarası dediğimiz bir numara çıkıyor. Bunuhttp://imei.tk.gov.tr adresinden kontrol etmek mümkün burada kayıtlı olup olmadığı net bir şekilde gözüküyor. Mutlaka bu kontrolü yaptıktan sonra şuan için ikinci el değişimi yapılsın yoksa onun dışında riskli olabilir.

Celal Pir : Servet Kılıç diyor ki : “Kendi cep telefonumu kayıt altına almak için ben mesaj gelmesini mi beklemeliyim yoksa şimdiden de başvurabilir miyim?” Ne tavsiye edersiniz kendisine mesajı mı bekleyecek herkes.

Dr. Tayfun Acarer : Şu anda başvuru söz konusu değil. Önümüzdeki bir iki hafta içinde bu konuda hem basın açıklamaları yapacağız hem de mesajları göndermeye başlayacağız peyder pey. Bu nedenle şu anda beklenmesini tavsiye ediyorum.

Celal Pir : İlginç bir soru geldi. Hatice Çınar diyor ki : “2004 yılında faturalı bir cep telefonu aldım, ancak faturayı vergi iadesinde kullandım, internetten kaydına baktığım zaman kaydını bulamadım. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor” diyor. 5.-YTL’yi ödemeniz mi gerekiyor diyeceğiz yoksa başka bir yolu var mı?

Dr. Tayfun Acarer : Evet çok kısa bir cevap 5.-YTL’yi ödeyip kayıt ettirecek bizden mesaj geldikten sonra.

Celal Pir : Maliye’den uğraşılıp o kayıt çıkartılabilir mi ama 5.-YTL’den daha masraflı bir iş olabilir değil mi?

Dr. Tayfun Acarer : Evet 5.-YTL zaten cüzi bir rakam, tabii mümkün o fatura bulunduğu takdirde zaten ücretsiz kayıt söz konusu ama fatura ibraz edilemediği takdirde 5.-YTL ödenmesi gerekiyor.

Celal Pir : Veysi Eğlen “Telefonların kapatılması için GSM operatörlerinin işbirliği lazım ama bu onlar için de bindikleri dalı kesmek ve müşteri kaybetmek anlamına geliyor GSM şirketleri bu konuda destek veriyor mu yoksa kerhen mi destekliyorlar” diyor. Hakikaten bu samimiyet belgesi var mıdır yok mudur bilmiyoruz ama ne dersiniz? Bana bir yanlışlık yok gibi geldi bu soruda.

Dr. Tayfun Acarer : GSM operatörleri tabii ki destekliyor o konuda bir tereddüt yok. Bu konuda GSM operatörleri ile şu ana kadar onlarca kere görüşme yapıldı ve hazırlanan Yönetmelikte hatta ikinci el yönetmeliğinde de yine onlarla yapılan ortak çalışmalar sonucunda bu yönetmelikler hazırlandı. Bu konuda herhangi bir sorun yok GSM operatörleri destekliyor. Bir şeyi ayırmak lazım hep bir şey karıştırlıyor. Abonenin bir GSM numarası var bir de cep telefonu var. Burada bloke olan GSM numarası değil kullandığı telefon bloke olur en kötü ihtimal. Nasıl bloke olur kaydını zamanında yaptırmaz, klonlanmışsa klonunu düzelttiremeyebilir veya düzelttirmez telefonunu kullanmayacağım diye kenara koyar makinasını başka bir makinayla yine aynıGSM numarasıyla devam edebilir. Aslında GSM operatörlerinin abone kaybı söz konusu değil.

Celal Pir : İlginç sorular var elimde mesela neden böyle bir uygulama yaptığınıza dair Devrim Sezgin’in cümleleriyle özetleyim bunu : ”Bu uygulamanın sebebi nedir? Uygulamadan ne gibi fayda bekleniyor? Amaç kullanıcılardan 5.-YTL toplayıp kaynak yaratmak mı?

Dr. Tayfun Acarer : Biliyorsunuz bu ilginç bir yasa bana göre son dönemlerin en ilginç yasalarından bir tanesi. Zorunlu hale gelen ve kamuoyunda ortak bir konsensüs içinde kabul edilen bir yasa. Bildiğim kadarıyla Meclis’te de çok büyük bir kabul oyuyla kabul edilen bir yasa.Daha da ilginci daha uygulamaya girmeden olumlu sonuçları da görülen bir yasa. Bu mevzuatın ortaya çıkmasında iki tane temel etken var. Bir tanesi özellikle kaçak telefonlar ki bunların önemli bir kısmı da gasp, darp ve çalıntı telefonları teşkil ediyor. Bir sosyal olay, sosyal sorun haline geldi ülkemizde. Emniyet kayıtlarında özellikle son üç sene içinde Emniyete intikal eden 7 tane ölüm olayı olmuş bununla ilgili. 600’ün üzerinde de yaralanma olayı var. 31.000’in üzerinde de vakaa olmuş yani gasp olayı olmuş bu Emniyete yansıyan değerler. Yani ölüm olaylarının sonucu mutlaka kesindir ama bir yaralanma özellikle de gasp olayı bana göre 31.000’in çok üstünde belki 60-70.000 belki 100.000 çünkü bir çok kişi de Emniyete başvurmuyor. Olayın birinci tarafı bu yani insanlar özellikle tenha yerlerde akşamları ellerinde cep telefonunu kullanmamaya çalışıyorlardı, cep telefonlarını çantalarının içine koyuyorlardı hatta dışarı çıkarken cep telefonlarını yanına almıyorlardı çünkü insanlar cep telefonunu yanında taşımaktan korkuyorlardı. Bu cep telefonu el değiştirdiğinde ticari değerli bir meta ise çok kolay 300-500 milyona birine satılabiliyorsa çok önemli bir risk teşkil etmeye başladı. İnsanların cüzdanlarında 500 milyon yok belki ama kullandıkları telefon 500 milyondan fazla ediyordu. O nedenle sosyal bir sorun haline gelmişti ve müdahale edilmesi gerekiyordu. Bana göre işin en önemli tarafı bu. İkinci tarafı da ekonomide ciddi bir yara haline geldi. Türkiye’ye yaklaşık 10 yıllık süreç içinde GSM teknolojisinin kullanılmaya başlanıldığından itibaren 10 yıllık süre içinde yaklaşık 80 milyon civarında telefon gelmiş ve bu telefonların çok basit bir hesap 250$’dan bedelini hesapladığınız zaman 20 milyar $ yapıyor 20 milyar $ dolarlık bir alım yapmış Türkiye bunların çünkü çok azı Türkiye’de üretilmiş, bunu büyük bir kısmını siz kayıt dışı olarak tutarsanız hani zaten ithal ediyorsunuz bir de vergisini alamıyorsunuz kayıt dışı ekonomi olarak sizin ekonominizi çok etkiliyor.

Celal Pir : Mesela yurt dışından aldığımız telefonu 5.-YTL verip kayıt ettirince bu çok büyük bir şey getirmiyor Maliye’ye anladığım kadarıyla bunun için yapılmış olamaz diye düşünüyorum. 1000.-YTL olsun %18’i 180.-YTL devletin vergi kaybı, 5.-YTL verip bunu kayıt ettirebiliyorsak o zaman bu yasanın mantığında bir yanlışlık yok mu?

Dr. Tayfun Acarer : Yok. Bu yaklaşık 80 milyon telefonun belki 79 milyon 500 bin tanesi normal yollarla satışlardan kullanıcılara ulaşmıştır ve buralarda da mutlaka fatura ile bunun yapılması istenmiştir. Fatura olmadığı zaman bu ekonominin dışında kalmıştır. Çok basit yine bir örnek verirsek 12 milyon kayıt dışı telefon var diyoruz. Yaklaşık 6 milyon civarında da klonlanmış telefon var. 18 milyon civarında telefon kayıt dışı gözüküyor yine 250$’dan bunu hesaplarsanız 4 milyar $’ın üzerinde bir kayıt dışı rakam var bunun vergisini düşünün, devletin kaybını düşünün burada. 5.-YTL ile bir kaynak yaratmak görüşüne ben katılmıyorum, çünkü 5.-YTL zaten tüm telefonlardan alınacak diye bir şey söz konusu değil. Belki 12 milyon telefonun yarısından alınacak bu, artı bir de bununla ilgili ciddi bir yatırım da gerekiyor, yani alınacak para yatırımı karşılayacağını zannetmiyorum.

Celal Pir : Elimde bir tane cep telefonu var. Bir soru aktaracağım sonra bu telefonla ilgili ilginç bir ekleme de yapacağım. Taner Türk sormuş : “Kayıt dışı telefon satan esnafa herhangi bir yaptırım uygulanacak mı?” çünkü bu elimdeki telefon 13 Temmuz’dan önce dışarıdan alınmış baktığımız zaman da kayıtlı gözüküyor. Bu kayıtlı telefonu biri benden çalarsa o zaman kullanamayacak mı?

Dr. Tayfun Acarer : Evet bunu abone kesinlikle bildirdiği takdirde telefon çalındı dediği takdirde, tabii abonenin kimliği sorgulanacak o telefon anında bloke edilecek. Zaten yasanın en önemli çıkış nedenlerinden biri bu. Biz çalıntı, gasp olaylarındaki telefonları görüşmeye engellemeye çalışıyoruz. Bu yasanın temel amacı bu.

Celal Pir : Bize bu telefonu satanlar herhangi bir şekilde yükümlülük sorumluluk altına girecekler mi? Satan esnafa herhangi bir şey var mı?

Dr. Tayfun Acarer : Tabii oradaki sorun; fatura mı vermemiş, yoksa verdiği fatura mı usulsüz, o nedenle mi kayıt dışı gözüküyor onun bilinmesi lazım. Burada abonenin de istemi son derece önemli, böyle bir talep geldiği zaman biz tabii savcılığa suç duyurusunda bulunacağız bundan sonraki iş adli takip.

Celal Pir : İlginç bir soru var, daha doğrusu iki tane soru var. Önce bir tanesini aktarayım size : “Cep telefonlarının söz konusu tarihten sonra alındığını nasıl tesbit edeceksiniz” demiş bir izleyicimiz. Bir de klonlama ile ilgili bir soru var ama önce bunu yanıtlayalım sonra o soruyu aktaracağım size.

Dr. Tayfun Acarer : Daha önce de söylediğim gibi 13 Temmuz 2005 Kanunun yürürlüğe girdiği tarihde Telekomünikasyon Kurumu’nda kayıtlı 12 milyon telefon var. Bizde olmayan bir telefon bugün ibraz ediliyorsa demek ki 13 Temmuz’dan sonra bu ülkeye girmiş demektir. Bunun tesbiti son derece kolay.

Celal Pir : Alaattin Tepe sormuş : “Piyasada aynı imesi numarasını kullanan bir sürü telefon bulunuyor. Klon IMEI konusunda yeni düzenleme nasıl olacak” IMEI’nin gerçek sahibi olan telefon nasıl tesbit edilecek yoksa klon IMEI’li tüm telefonlar engellenecek mi? Nasıl olacak?

Dr. Tayfun Acarer : Güzel bir soru, düşünün bir IMEI numarası 100 bin telefona kopyalanmış. Bu 100 bin telefondan bir tanesi doğru kalanları yanlış numaradır. Hangisi doğrudur bunu tesbit etmek hem çok büyük zaman alır hem de bana göre gereksizdir. Bu tür klonlanmış numaraları olan makinalarada yeni IMEI numarası verilecek. Eski numara silinecek yeni IMEI numarası verilecek, zaten bir çok telefonun kapağında gerçek IMEI numarası da yazıyor. Ya o kapakdaki IMEI numarası kopyalanacak onun üzerine tekrar veya bu tesbit edilemiyorsa yeni IMEI numarası verilecek.

Celal Pir : Aydın Orhon soruyor : “İnternet adresinden IMEI numarasına baktığım zaman bulunamadı yazıyor, bunun anlamı ve bu durumda yapılması gereken nedir? Bulunamadı ne demek?

Dr. Tayfun Acarer : Bu kayıt dışı demek. Biraz önce söylemiş olduğumuz 12 milyon telefondan bir tanesi demektir.

Celal bey, gündeme gelen klonlanmış telefonlarla ilgili bir hususu da belirtmek istiyorum. Klonlanmış telefon makinalarından bahsediyoruz tabii, buradaki IMEI numarası yanlış şimdi bununla ilgi düzeltmek için aslında herhangi bir mesajın gelmesini de beklememek lazım. Bakım merkezlerine bir an önce insanlar buralara gidip, yanlış IMEI numarasını sildirip yenisini düzelttirebilirler. Neticede bunlara illaki bir mesaj gelecek ama mesajın gelmesini de beklememek lazım bu rahatlıkla şu andan itibaren de yapılabilir.

Celal Pir : Bu arada önümde bir not var Tuncay Karadeniz’den gelmiş ilginç bir not ben notu özetleyerek okuyacağım : “Aslında yasanın en önemli ayaklarından birisi sadece bu kaçak cep telefonları meselesi değil, ikinci el telefonların satış düzenlemesi ve buna paralel olarak teknik servislerin de belli bir standarda oturması olmalıydı” diyor. “Acaba üretici, distribütör, bayii, son kullanıcı zinciri içinde nasıl bir sisteme oturacak bu düzenlemeler, hangi senaryoyla işleyecek sistem? Bu konuda da bizi bilgilendirir misiniz?” demiş. Hakikaten bunlarla ilgili de yasada maddeler var mı? Yoksa sizin yönerge mi çıkarmanız gerekiyor.

Dr. Tayfun Acarer : Var. Yasa’nın ikinci tarafı da ikinci el telefonları düzenliyor. Son derece de önemli ve gerekli de bir husus. Bu konuda gerek bakım servisleriyle gerek GSM operatörleriyle çalışmalar son aşamaya geldi. Tahmin ediyorum iki hafta içinde Yönetmelik yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek. Burada bence en önemli husus : Türkiye cep telefonu kullanım süresinde Avrupa’nın en ileri ülkelerinden bir tanesi. Şöyle söylemek daha doğru olur herhalde en az cep telefonunu kullanan ülkelerden bir tanesi. Yaklaşık iki yılın altında cep telefonu ortalama kullanım süresi Türkiye’de. Avrupa’da bu daha yüksek, şimdi buradaki iki önemli etkenden bir tanesi ve en önemlisi ikinci el telefonlara olan güvensizlik. İnsanlar ikinci el telefonu tercih etmiyor daha pahalısını iki katını üç katını vererek yeni telefon almak istiyor, bundaki en önemli etken de bu cep telefonları ya bozuktur deniliyor ya da standart değerlerini kaybetmiştir deniyor. Yasa’daki bu madde ile bunu kontrol altına almaya çalışıyoruz. Özel bir ambalaj içinde ikinci el telefonların yeni alıcıya sunulmasını hedefliyoruz. Bunu hedeflerken de bu ambalajı sunan satıcı bunu kefili olacak yani yeni telefon gibi bir garanti süresi belirleniyor.

Celal Pir : Çünkü öbür türlü olursa yeni telefon fiyatları çok daha fazla artabilir. Vatandaş çok daha mağdur olabilir. Peki çok ilginç bir soru var onu da aktarmak istiyorum size. Fatih Turasoy diyorki : “Cep telefonu satan dükkanların camlarında “SIM LOCK” çözülür “SIM kilit açılır” şeklinde yazılar görüyoruz. Bloke olmuş telefon kesinlikle bir daha açılamaz mı? Bunları bu arkadaşlar çözebilirler mi?” demiş. Hakikaten ilginç bir soru.

Dr. Tayfun Acarer : Teknolojik gelişmeler biliyorsunuz baş döndürücü bir hızla devam ediyor. Ancak ben bunun olacağını zannetmiyorum. Biz telefonu iki şekilde kontrol ediyoruz. Bir SIM numarasından bir de IMEI numarasından, bu arada IMEI numarasını çözüp başka bir numara verdiği zaman bizim kayıtlarımızda olmayacağından yine otomatikman bloke olacak makina. Ben onun işleyeceğini zannetmiyorum.

Celal Pir : Telekomünikasyon Kurumu Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer çok teşekkür ediyorum size bizi bilgilendirdiğiniz için. Umuyorum artık herkesi telefonu çalınmaktan kurtaran bir sistem devreye girer. Tabii bu arada üretici firmalar lehine değil de vatandaş lehine bir piyasa oluşur, bu da son derece önemli, bunu da yakından takip edeceğinizi tahmin ediyoruz.

Dr. Tayfun Acarer : Celal bey, bir şeyi özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu yasa uygulamadan kalktı o yüzden tekrar eskiye dönelim şeklinde bir düşünce aman olmasın. Yasa hala geçerli, uygulama sürecinde bir gecikme olabilir ama yasa devam ediyor. Biz bir süre sonra SMS’ler göndermeye başlayacağız.

Celal Pir : Teşekkür ediyorum size.

• beyler 6230i aldım faturalı garantılı kngurum .comdan kontrol ettım ama kaydı bulunamadı dıyor akıl verın plsss
  • ya bendede aynısını soyluyo tel faturalı...
  • ne yazarsa yazsın sorun yok ...bekleyin hepsi düzelecek...
  • Sistemde bulunan bilgiler en son 1 Ekim 2005 tarihinde guncellenmiştir.

yazıyo . yani 1 ekime kadar olan telefonlarda mı kayıt edilcek manasında ?
  • hayır 1 ekimden sonra alınan cihazlar o sisteme kayıt edilmemiş demek.. yani garantili faturalı da olsa 1 ekimden sonra türkiye girerken işlem gören telefonlar da bile bulunamadı diyor..
  • Kayıt dışı cep telefonları yönetmeliğinde değişiklik.
    AA-Telekomünikasyon Kurumu'nun, Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
    Yönetmelik, eski yönetmelikteki hükümlere, kanunun yürürlüğe girdiği 13 Temmuz 2005 tarihinden sonra satın alınan cihazları da ekleyerek, bu cihazların faturalarıyla birlikte kayıt altına alınabileceğini hükme bağlıyor.
    Yönetmelik, işletmecilerin, kayıt dışı cep telefonlarına, eski yönetmeliğin yayımından itibaren 15 gün içinde en az iki defa kısa mesaj göndermesi zorunluluğunu da kaldırdı.
    Kanunun yürürlük tarihi öncesinde Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında yer almadığı belirlenen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların sahipleri, başvuru süresinde yurtdışında bulunmaları, tedavi görmeleri, cezaevinde bulunmaları gibi mücbir sebeplerle kayıtlarını yaptıramamaları halinde, durumlarını belgelendirerek 5 YTL karşılığında cihazlarını beyaz listeye kaydettirebilecekler.
    Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz kullanıcılarından Kurumun belirleyeceği teknik yetersizliklerden dolayı başvuru süresini geçirenlerin de 5 YTL ödemeleri halinde elektronik haberleşme şebekesi bağlantıları açılacak.
    Kurum kayıtlarında yer almadığı belirlenen ve gönderilen kısa mesajı gösterme özelliği olmayan alarm, araç takip sistemleri ve benzeri GSM terminal sahiplerinden veya kullanıcılarından başvuru süresini geçirenler aynı miktarı ödeyerek haberleşme hizmetinden yararlanabilecekler.

• quote:

Kayıt dışı cep telefonları yönetmeliğinde değişiklik.
    AA-Telekomünikasyon Kurumu'nun, Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
    Yönetmelik, eski yönetmelikteki hükümlere, kanunun yürürlüğe girdiği 13 Temmuz 2005 tarihinden sonra satın alınan cihazları da ekleyerek, bu cihazların faturalarıyla birlikte kayıt altına alınabileceğini hükme bağlıyor.Yönetmelik, işletmecilerin, kayıt dışı cep telefonlarına, eski yönetmeliğin yayımından itibaren 15 gün içinde en az iki defa kısa mesaj göndermesi zorunluluğunu da kaldırdı.
    Kanunun yürürlük tarihi öncesinde Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında yer almadığı belirlenen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların sahipleri, başvuru süresinde yurtdışında bulunmaları, tedavi görmeleri, cezaevinde bulunmaları gibi mücbir sebeplerle kayıtlarını yaptıramamaları halinde, durumlarını belgelendirerek 5 YTL karşılığında cihazlarını beyaz listeye kaydettirebilecekler.
    Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz kullanıcılarından Kurumun belirleyeceği teknik yetersizliklerden dolayı başvuru süresini geçirenlerin de 5 YTL ödemeleri halinde elektronik haberleşme şebekesi bağlantıları açılacak.
    Kurum kayıtlarında yer almadığı belirlenen ve gönderilen kısa mesajı gösterme özelliği olmayan alarm, araç takip sistemleri ve benzeri GSM terminal sahiplerinden veya kullanıcılarından başvuru süresini geçirenler aynı miktarı ödeyerek haberleşme hizmetinden yararlanabilecekler.

Yukarıda kırmızı renkli olan cümlede ne demek isteniyor? Bana saçma geldi. Telefonun faturası var ise zaten kayıt altına alınacak. Acaba üstü kapalı olarak kaçak telefon almış olduğunuz yere gidip faturasını kestirinmi demek istiyorlar?

• quote:

Orjinalden alıntı: akay635

quote:

Kayıt dışı cep telefonları yönetmeliğinde değişiklik.
    Yönetmelik, eski yönetmelikteki hükümlere, kanunun yürürlüğe girdiği 13 Temmuz 2005 tarihinden sonra satın alınan cihazları da ekleyerek, bu cihazların faturalarıyla birlikte kayıt altına alınabileceğini hükme bağlıyor.Yönetmelik, işletmecilerin, kayıt dışı cep telefonlarına, eski yönetmeliğin yayımından itibaren 15 gün içinde en az iki defa kısa mesaj göndermesi zorunluluğunu da kaldırdı.

Yukarıda kırmızı renkli olan cümlede ne demek isteniyor? Bana saçma geldi. Telefonun faturası var ise zaten kayıt altına alınacak. Acaba üstü kapalı olarak kaçak telefon almış olduğunuz yere gidip faturasını kestirinmi demek istiyorlar?

Daha önce sadece 13 Temmuz öncesi alınan telefonları kapsıyordu.. Şimdi 13 Temmuz sonrası alınmış olsa bile, eğer faturası varsa sistemde kayıtlı olmasa bile kayıt altına alınabilecek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esarikaya -- 30 Kasım 2005, 9:32:31 >

• banada bu konuda cok fikir oldugunu fakat uygulamada eksiklik oldugu izlenimi veriyor..neden acıklamalar hiç biri birbirini tutmuyor..gerçi bu artık degişmez resmi gazetede yayınlanmış oldu...ama bir yetkili çıkıp bu iş başından sonuna kadar acıklaması lazım diyorum...
  • Türkiye’de kayıtdışı cep telefonu bulunan vatandaşların sayısı 18 milyonu bulurken, bu kişilerin telefonlarını kayıt altına almaları için geri sayım başladı. Konuya ilişkin olarak AKŞAM’a bilgi veren Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, şunları söyledi:

SMS İle Kayıt Yaptırın
    -Kaçak cep telefonu kullanan tüm tüketicilere, SMS mesajı gelecek. Bu mesaj önümüzdeki hafta yollanmaya başlanacak. Bu kapsamda 18 milyon kişiye mesaj yollanacak.

-Bu mesajlarda, ‘Cep telefonunuz kayıtdışıdır. Kayıt altına almak istiyor musunuz’ ifadesi yer alacak.

-Cep telefonlarını kayıt altına almak isteyenler bu mesajı onaylayacak. Bu mesajı alan ve onaylayan vatandaşın telefonu faturalıysa, 5 YTL’lik kayıt altına alma miktarı, otomatik olarak faturasına yansıyacak. Böylece vatandaş otomatik olarak kayıtaltına alınacak.

-Kontörlü hatlar için 5 YTL, kontör miktarından düşecek. Böylece,vatandaşların bir şey yapmasına gerek kalmayacak.

-Yanlışlıkla, cep telefonunu resmi yollardan satın alan ve faturası olan vatandaşlara da bu mesajın gelmesi halinde, kullanıcıların, faturalarıyla birlikte GSM operatörlerinin abone merkezlerine gitmesi gerektiğini söyledi. Alkan, “Yanlışlıkla mesaj alan vatandaşlar, faturalarını göstererek 5 YTL ödemeyecek. Ancak faturasını gösteremeyenler 5 YTL ödeyecek” dedi.

Bu uygulama, sadece 13 Temmuz’dan önce kaçak cep telefonu alan vatandaşlar için geçerli.

Bu tarihten sonra kaçak cep telefonu alanlar af kapsamında değil. O telefonlar bloke edilecek.

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.