- x
kilometre düşürme tespit etme yöntemleri nelerdir
72 Cevap19490 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

345 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:41:41 

Arkadaşlar bu konuda sorum olacak sizlere. km düşürme işlemi yapılırken aracın nerelerine bağlantı yapılıyor, arabanın nereleri sökülüyor. örneğin benim araçta km düşürmüş olsalar konsolda nerelerde iz olur? veya başka tespit yöntemi var mı?

Citroen C4 Grand Picasso

10230 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:44:00 

Bu konu daha önce konuşulmuştu,arama yaparsanız bulabilirsiniz.Yeni nesil araçlarda km. düşürme işlemleri bilgisayarla yapıldığı için konsolda iz olmuyor.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

345 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:46:15 

eski konulara baktım hocam. benim merak ettiğim herhangi bir yerinde bir tornavida izi vs görülüyor mu? veya vidalarda bir iz olabilir mi?
öyle birşey olursa nerelerde olabilir?

Citroen C4 Grand Picasso

460 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:46:20 

anlamak için aracın yıpranmasına bakacaksınız....benzer km de benzer araçlar ile kıyaslayabilirsiniz...

km düşürmek çok kolay sök tak yok...

3577 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:48:04 

Vites topuzu ve direksiyondaki aşınma ve yıpranmalara bakmak fikir verebilir.

"Living On Earth Is Expensive, But It Does Include A Free Trip Around The Sun"

345 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:53:42 

quote:

Orijinalden alıntı: vincentvega

benim ki otomatik vites, direksiyon da plastik öyle olunca bişey anlaşılamıyor...

Citroen C4 Grand Picasso

345 Mesaj
16 Eylül 2009; 16:59:05 

sahibinden.com da pasif bir ilandaki ifadeyi buldum şimdi

"bilgisayarla beraber kullanılmaktadır aracın hiç bir tarafını sökmeden obd 2 den 30 saniyede km düşürür"
buda benim soruma cevap oluyor aslında...

obd 2 ne oluyor acaba..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slytech -- 16 Eylül 2009; 17:00:54 >

Citroen C4 Grand Picasso

55 Mesaj
16 Eylül 2009; 19:50:18 

OBD 2 bir arayüz yeni model arabaların neredeyse tümünde bu arayüz mevcuttur. Bu arayüz üzerinden araç elektroniğine ulaşılır. Chip tune işlemleri de (chipi yeniden programlama) işlemi de bu arayüzden yapılır bir nevi USB portu

1691 Mesaj
16 Eylül 2009; 19:54:25 

KM göstergesi Hız göstergesi olan konsol sökülür genelde. Zaten tek parçadır o. Göstergeleri tutan vidalar vardır 2 veya 3 tane o vidaları söküp bakabilirsiniz daha önceden aşınma olup olmadığını anlamak için. Onun dışında direksiyon simidi, vites topuzu, pedallardaki aşınmalar, konsoldaki çiziklerden belli olur. Yani Orjinal az kullanılmış bi araçla çok km yapmış bi araç kıyaslandığında çok büyük farklar olur gözle görülür şekilde.

601 Mesaj
16 Eylül 2009; 20:49:09 

işinin ehli yaparsa kimse anlayamaz bence.
O yüzden km takıntınız varsa üçkuruş fazla verip gerçekten memur(öğretmen-asker-dr. gibi) arabası alacaksınız.
Aksi taktirde ucuz etin yahnisi yavan olur atasözü boşuna mı çıkmış?

derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.(kofüçyus)

521 Mesaj
16 Eylül 2009; 21:45:14 

araç şöför mahallini iyice inceleyin, şöför koltuğu , direksiyon simidi, gaz debriyaj fren pedalları, vs

4720 Mesaj
16 Eylül 2009; 22:50:59 

quote:

Orijinalden alıntı: kalekale

araç şöför mahallini iyice inceleyin, şöför koltuğu , direksiyon simidi, gaz debriyaj fren pedalları, vs

Katılıyorum bu iş ıcın bırazda tecrube lazımdır. Aslında rahatlıkla anlasılabılır sadece biraz daha fazla dikkat.

97. Opel Corsa GSİ

3041 Mesaj
16 Eylül 2009; 23:00:46 

Aşınma demişiz de.Daha önce de anlatmıştım bi konuda.
Bursada bi akrabamın arkadaşına pazarda bir Mitsubishi Carisma geliyor.Otomatik vites.Araç 60.000 km de.Adam sürekli araba alıp-satan biri, anlıyor yani, bakıyor arabaya tertemiz.Ustasına gidiyor,ustası da al abi falan diyor alıyor bu arabayı.Aradan bir süre geçtikten sonra,bir de bayiye götüreyim aracı diyor.Aracı makinaya bağladıklarında son bakımına 380 bin kmde (yalan olmasın 480 veya 280 de olabilir) girdiğini görüyor.

Yani,bilen kişiler daha iyi tahmin edebilirler.Sürekli araba alıp satan bu abimizi bile hataya düşürecek temizlikte araçlar çok yüksek kmde olabiliyor.

The Power Of Dreams

2357 Mesaj
16 Eylül 2009; 23:33:03 

Bir keresinde 450.000 bindeki araci 150.000 binde diye kakalamislardi bana 2 ay sonra motoru elime aldim,motoru yaptirdim sanziman gitti ozamanlar boyle km dusurme olayi felan bilmiyordum.ne kulak cinlatmistim adamlarin

buda benim site arkadaşlar bakmak istermisiniz
EPOX 9NDA3j + amd 3000+64bit venice[1800 mhz@2005mhz) ASus 9550 128bit vga 120 seagate baracuda NCQ 512*2 twinmoss

5665 Mesaj
17 Eylül 2009; 0:24:08 

Özellikle şehir dışında fazla km yapmış şirket araçlarının km'lerini düşürüyorlar.
Zaten araba fazla yıpranmıyor, devamlı şehir dışında ayda 5000-6000 km yapmış, 3 yaşına gelince 180.000'e merdiven dayamış
galericiler alıp hooop 60.000 - 80000'e düşürüyorlar.
Zaten araç görünüm olarak fazla hırpalanmış da değil...

Ne yazık ki km's düşürülmüş araç o kadar fazla ki...

Bakıyorum 1997-1998 BMW 520i, 528i, 150.000 km üzerinde fazla yok, yani yılda 10.000-15.000 km yapmış. Ve benim çevremde gördüğüm araçlardan, kendi kullandıklarımdan biliyorum, bu sınıftaki araçlar genelde (genelde diyorum, az oranda da olsa istisnalar vardır) yılda 20.000-25.000 km yaparlar, Çünkü bu aracı alan kullanmak için almıştır, yakıtını fazla düşünmemiştir zamanında. İnanamıyorum hepsinin yılda 10.000 yapacaklarına. Ben nasıl 25.000-30.000 yapıyorum yılda...

765 Mesaj
17 Eylül 2009; 12:56:11 

Bubu biraz da Türk halkının 100.000 km tabusundan kaynaklanıyor bence. Motor bitmesi olayının km direkt alakası olmadığını hala anlayamadık. Vakti zamanında kardeşim bir boradway almıştı 105.000 km de. Ama araca hararet yaptırmışlar acayip yağ yakıyordu.Kardeşim arabadan anlamadığı için egzosttaki siyah dumana bakmayı düşünenemiş arabaya ısınınca kimseye sormadan gitmiş almış. Benimde tanıdıktan aldığım 125.000 km de bir renalt 11 in olmuştu. 175.000 km de sattığımda bırak siyah duman atmayı yağ bile eksiltmiyordu. iki araç da renault ikisinde de aynı motor var biri 100.000 de bitiyor öteki 200.000 e dayanmış hala da canavar gibi. Burada önemli olan motorun düzgün kullanılmasıdır bence. Araç motorun performanısı ölçtürmek lazım. %90-95 güçte çalışıyorsa o motorum km.sini bence bir önemi yok. zaten gerçekte 400.000-500.000 km yapmış bir aracın motoru da %90-95 performansta çalışmaz.

136 Mesaj
6 Ocak 2010; 22:44:29 

Kilometre sayaçlarına gençlik operasyonu!

Kilometre küçültme, otomobilini daha kolay satmak ve aracının değerini artırmak isteyen kişi ve galericilerin sıkça başvurduğu bir yöntem. Dijital kilometre düşürme işleminin fiyatı markaya göre değişirken, mekanik kilometre küçültme işleminin fiyatı 15-20 milyon lira.

İlk olarak Almanya'da başlayan dijital kilometre küçültme işlemi, yaklaşık 7-8 yıldır Türkiye'deki araçlara da uygulanıyor. Bu sistemin Amerika'da sıkça kullanılmamasının nedeni ise Alman otomobillerine oranla, Amerikan otomobillerinde kilometre düşürülmesinin çok daha zor olması. Yeni üretilen otomobillerde artık dijital ekran kullanılması nedeniyle, daha çok bu araç sahipleri kilometre düşürme talebinde bulunuyorlar. Bu işlem, bilgisayar ya da bu iş için özel olarak düzenlenmiş bir cihaz yardımıyla yapılıyor. Elektronik sistemleri ve kilometre sayacını tamir eden kişilerce yapılan bu uygulamanın, ahlaki kaygılardan başka hiçbir kanuni engeli bulunmuyor. Belli başlı birçok sanayi sitesindeki bu işlemi yapanların sayısı, 15-20'yi buluyor. Almanya'da üretilen ve TÜV belgesi (Almanya'daki TSE karşılığı kuruluş) olmayan "kilometre düşüren cihaz"; bu işten para kazanmayı amaçlayan bir bilgisayar mühendisinin, başka amaçlar için geliştirilen bir cihaza kendisinin hazırladığı programı yüklemesiyle oluşuyor. Cihazla yapılan işlem ise yaklaşık 5-10 saniyede bitiriliyor.

Kilometre küçültme işleminin aşamaları
* Cihaz, kilometresi düşürülecek otomobile bağlanıyor.

* Cihaz ekranından aracın markası seçiliyor.

* Aracın tipi seçiliyor.

* Model yılı seçiliyor.

* Cihaz ekranında yeni kilometrenin yazılması gereken bölüme yeni kilometre yazılıyor. Yeni kilometre, müşterinin isteği doğrultusunda ayarlanıyor. Bu işlemi yapanlar, kilometre küçültme işleminin otomobile herhangi bir zarar vermediğini söylüyorlar. Ancak son teknoloji kullanılarak üretilen bazı araçlarda, kilometre bilgisi 2-3 yere birden yazılıyor. Bu nedenle bu araçlarda, kilometre küçültülse bile eski kilometre okunabiliyor. Kilometre küçültme işlemini yapanlar bunun oranının, yüzde 3 olduğunu söylüyorlar. Kilometrenin değiştiği, ancak yetkili servislerde tüm periyodik bakımlara ve servisin kayıtlarına girmiş otomobilde anlaşılabiliyor. Otomobilin gerçek kilometresi 100 ise kilometrenin en fazla 80'e indirildiğini söyleyen bu işlemi yapanlar, bunun nedenini ise şöyle açıklıyorlar:

"Çünkü kilometre yanında araçta lastik, direksiyon simidi, vites topuzu gibi fazla kullanılmaktan aşınan bir sürü parça var."

Dijital kilometrenin düşürülmesinin bir başka yolu da bilgisayar. Bu işlem için gösterge tablosunun sökülmesi gerekiyor ve bilgisayar yardımıyla program değişikliği yapılıyor. O ana kadar yazılmış olan satırların değiştirilmesiyle, kilometre değiştirilmiş oluyor. Ama bu işlem 1-2 saat sürüyor.

Mekanik göstergeli otomobillerde de, yine gösterge tablosu sökülüyor. İşlem bu kez mekanik olarak yapılıyor. Numaratör sökülüyor, kilitler boşaltılıyor ve istenilen kilometre dizilerek sistem çalışır hale getiriliyor. Bu otomobillerde, kilometre küçültme işleminin yapıldığını anlamak daha kolay, çünkü iz bırakılabiliyor. Küçültme sırasında, gösterge tablosunun fazla temizlenmesi yapılan işlemi ele verebiliyor.

Dijital kilometre küçültme işleminin fiyatı; Alman araçlarında 100-350 euro, Amerikan araçlarında 250-350 Dolar, İtalyan araçlarında ise 350 euro Mekanik kilometre küçültme işleminin fiyatı ise 15-20 milyon lira arasında değişiyor

2003 scenic dynamique+lpg
5 sn reklamlarını ve üst baner reklamlarından dolayı açılmayan sayfalardan nefret ediyorum.

11 Mesaj
6 Ocak 2010; 22:53:40 

bi kere direksiyon aşınır debriyaj aşınır vs

sen imkansızsın seni almam imkansız
imkanlı ama 2. elde temizi bulmam imkansızz
değişen .bel atı boyalı vs.
VECTRA

1080 Mesaj
6 Ocak 2010; 23:03:26 

bir de emniyet kemeri aşınıyor tabi eski kullanıcısının böyle bir alışkanlığı varsa

telefonu hiç çalmayan a-sosyallerin dernegi

1458 Mesaj
6 Ocak 2010; 23:15:11 

Birde yetkili servise gösterip en son kaç km.de servise girdiğini öğrenerekde anlaşırlır. Tabi servise uğradıysa

Bunu yapan insanlar Allah korkusu olmayan insanlardır. Eğer bir insanda Allah korkusu yok ise gerçekden korkmak lazım.

Tek tesellimiz var..
Trene bakan öküzler yerli !

933 Mesaj
6 Ocak 2010; 23:24:49 

bizim bi öğretmen arkadaşta 99 model toyota corolla var km 228 binde. araba o kadar temizki 70-80 bine çekilse bile kimse şüpelenmez. satarken galeriye verse galeri kesin çeker onu. satarken de öğretmenden aldık az kullanmış der oldu bitti.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1799 Mesaj
6 Ocak 2010; 23:40:03 

arkadaşım önce arabanın kilometresine bakarsın diyelimki

bu aracın direksion simidinin arka kısımları
motorun genel durumu
vites topuzu
konsolun genel durumu

herhangi bir motor ve döşeme ustasına git arabanın kilometresini söylemeden aşşağı yukarı arabanın gerçek km sini tahmin edebilirler arada çok fazla fark çıkarsa bilki durum vahimdir

İNSANI İKİ ŞEY YIKAR;

DOSTUNDAN GELEN İHANET
DÜŞMANINDAN GELEN MERHAMET

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ocak 2010; 0:44:29 

Km düşürme işlemi direksiyon ve vites topuzundan anlaşılabilir ama bazı araçlarda yanlış bilgilendirebilir.
Örneğin imzamızdaki araç. 2007 model ve 45.000'de Fabrikasyon lastikleri daha 6mm diş derinliğinde. Pedallar da vites topuzu da eskimedi, fakat deri direksiyon sürekli aynı bölgeden avuç içi çevrildiği için yıprandı... Ben bu aracı satmaya kalksam eleman 45.000de olduğuna inanır mı? Direksiyona bakarak inanmaz... Şans işi bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaCKeRBoY64 -- 7 Ocak 2010; 0:45:52 >

115 Mesaj
7 Ocak 2010; 3:17:25 

Kilometre Düşürmek çok basit bir olay sanayilerde 20 liraya her türlü aracın Kmsi düşürüyorlar. Dikkat edilmesi gereken konu bence en son servis bakımı :) geçtiğimiz ay 2006 model ford focus chia aldık araç 79.000 kmde idi yetkili serviste ekspertiz yaptırdık kayıtlarda görülen son bakımı 7 ay önce ve 69.000 kmde yapılmıştı 100 kmde 6,7 lt yakan bir araç için 7 ayda 10.000 çok normal diye düşünerek aracı aldık ve memnunuz.

2007 Ford Focus 1.6 TDCi COLLECTiON Buz Beyazı

2890 Mesaj
7 Ocak 2010; 14:09:33 

quote:

Orijinalden alıntı: sdffvccxx
Kilometre Düşürmek çok basit bir olay sanayilerde 20 liraya her türlü aracın Kmsi düşürüyorlar. Dikkat edilmesi gereken konu bence en son servis bakımı :) geçtiğimiz ay 2006 model ford focus chia aldık araç 79.000 kmde idi yetkili serviste ekspertiz yaptırdık kayıtlarda görülen son bakımı 7 ay önce ve 69.000 kmde yapılmıştı 100 kmde 6,7 lt yakan bir araç için 7 ayda 10.000 çok normal diye düşünerek aracı aldık ve memnunuz.

Bence en son kayıtlara değil tüm kayıtlara bakmak gerekiyor.
Hani hangi aralıklarla bakıma gelmiş vs bilmek lazım.
Öyle bile bulması zor bence.
Piyasada, garanti kapsamında olmasına rağmen, yağ değişimini falan özelde yaptırıp, sonra kilometresini mantıklı bir değere (belirlenen bakım aralığına) geri sardırıp yetkili servise öyle giden araçlar dolaşıyor.
Yetkili servis kazığı yememek için yapılan bu işlem doğal olarak 2. el alıcılarını da kötü duruma düşürüyor.

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

Uzaklaştırılmış
7 Ocak 2010; 14:25:17 

gayet basit bir yolu var;

öncelikle alacağınız aracın modeli için üreticinin öngördüğü periyodik bakımları ve bu bakımlarda nelerin değiştiğini öğrenin sonra alacağınız aracın tüm servis kayıtlarını bu gözle bir inceleyin, parçaların gerektiği zamanlarda değişip değişmediğinden(çok az bir farklılık olabilir elbet) çok rahat anlaşılacaktır... şayet servis kaydı yoksa gittiği servislerden şase numarası ile sordurabilirsiniz.. eğer ay hangi servise gitmiştim hatırlamıyorum ki falan derse zaten direk paslayın

1233 Mesaj
9 Şubat 2010; 0:39:57 

genelde pedallar, vites topuzundan bahsedilmiş...

Arkadaşlar peki 100.000 deki bir araanın km sini 70.000 yaparsanız bu km değişikliğini bu kritelerle nasıl anlarsınız?

Bi sorum daha olacak; Servislerde bütün TR deki kaıtlar tutulurmu? Yani 45.000 bakımını antalyada yapıysa Ankara'dan yapılan sorgulamada bu görünür mü?

Servislerdeki ustalar bu konularda bilgi sahibimidir aracın iyi yada kötü durumda olması konsunda? (saçma oldu biraz, tabiki bilgi sahibidir adam hep o tür araçlarla ilgilenio oturuup kalkıyo... )

1st RULE of The FIGHT CLUB is; You do not talk about FIGHT CLUB.

2361 Mesaj
23 Şubat 2011; 21:07:45 

anlaşılan o ki , çok fazla km düşürülme olayı anlaşılmıyor maalesef
belki kurumsal bayilerde bu olay çok azdır yada hiç yoktur

3314 Mesaj
23 Şubat 2011; 21:11:15 

Şöle dua edeceksin... " Allah ım eğer bu almayı düşündüğüm araçta km düşürme olayı varsa bir aksilik çıkar ve alamayayım" Başka bir yolu yok... Ha adam salaktır 400-500 yapılmış aracı 70 bin e falan düşürür o zaten bariz belli eder... Ama bunu yapan çakal onu da hesaplar... Etik olarak bu işi yapan şeref(siz) lerin yapmaması olucaktır ama paraya tapanlar oldukları için o da sorun değil...

Mutluluğu Tüketimde Arayanlar, Birgün Mutluluğu da Tükettiklerinde Çaresiz Kalırlar...
Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma... Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma...Sessiz kalmak bir şey bilmediğin anlamına gelmez...Çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez... Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun... Bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır... Cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir...

3089 Mesaj
23 Şubat 2011; 21:20:12 

Binlerce filo aracı var. Yollar şirket aracı olan Focus, Corolla dolu. Eminim bunların hepsi de 2-3 yaşından sonra piyasaya düşüyordur. Millet de gayet memnun biniyordur. Ama ben arabamı 100 000 e varınca satmaya kalksam , alıcılar bin türlü nane bulur.

3572 Mesaj
23 Şubat 2011; 21:27:35 

quote:

Orijinalden alıntı: vincentvega

+
koltuk kılıfı yıpranma
kadra ışıklandırma ampulleri ( 120.000 km de zayıflar değişmek gerekir)

12506 Mesaj
23 Şubat 2011; 23:13:32 

araç kiralama işi yapan insanlar tanıyorum yeni bir aracı 2 sene kiralama şirketine veriyorlar.

sonra bir ufak tadilat ve uygun km değeri ile satıyorlar modelide yeni zaten

ayrıca yukarıda bahsi geçen fiziksel yıpranmalarıda özellikle elden geçirdeklerini söylüyordu.

sonuç olarak bu çirkin ahlaksız işi yapan kişiler de donanımlılar

bu zamana kadar bir kere o tongaya düştük tanıdık bildik birinden araç alabiliyorsanız ne mutlu size..

7535 Mesaj
23 Şubat 2011; 23:19:46 

direksiyon simidinden anlaşılır , vites topuzundan anlaşılır , farlardan anlaşılır (sararır) ,

ama gelin görün bizim aracımızı (160 bin km passat) sanarsınız ki 40-50 bin km , araçta hiç bir yıpranma belirtisi yok , motoruda saat gibi , bakımları eksiksiz yetkili serviste yapıldı far sararması filende yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 23 Şubat 2011; 23:21:16 >

/Kingston HyperX 4x1GB 1066MHz CL5 1.98v (D2/1GN)/
/Seagate 500GB-32MB 7200.11 SD1A/WD Caviar Blue 500GB-16MB AAKS/Freecom 500GB External/ Seagate Expansion 500GB External/LG 22x DVD-RW/
/HP S2331 23" DVI-D/Philips A 5.100 - 5+1 Home-Theater System 80W @2002/Sennheiser HD407/

5279 Mesaj
24 Şubat 2011; 0:26:14 

benim arabayı aldığımda 95 bindeydi. Ne olur ne olmaz diye tüm motor bakımlarını yaptırdım. trigerini bile degiştirdim. 111 bine geldi 1 sene olacak önümüzdeki ay bir sıkıntı yaşamadım.

bence önemli olan motorun ve arabanın diriliği. Şimdi önceki sahibi bunun düşürmüş olsa bile bu arabanın motoru cok rahat gider daha..

430 Mesaj
24 Şubat 2011; 9:48:55 

işte bu yüzden insanlar km düşürüyor ya araç alırken ilk baktığınız şey kmsi o aracın bakımları nerde nasıl yapılmış motorda üfleme varmı direklerle oynanmışmı şasede bişey varmı önce onlara bakın şuan 27. 2. el aracım 5 sene içinde ve hiçbirinin kmsine bakmadım aslada bakmam içi dışı temiz olsun kasa orjinal olsun direklerle şasede işlem olmasın motor saat gibi olsun yeter banane km den

ayrıca km düşürmek için elinde küçük bir cihazla aracın beynine bağlarlar yani serviste arıza lambasını kontrol etmek için bağlanan sokete sonra yeni km bilgisi girilir ve onay verilir kontak açılır ve yeni km hayırlı olsun bu kadar basittir yani işlem 1 dk bile sürmez

3170 Mesaj
24 Şubat 2011; 10:26:23 

ben farlarımı sürekli açık tutarım.direksiyonu avuç içiyle çeviririm.aracım 76bin kmde.
aynı arabaya sahip bir adam daha var.bu adam farlarını geceden geceye açıyor.koltukları kılıflı kullanmış.direksiyonu içerden tutuyor.100bin km yaptı ama arabasının kmsini 60bine düşürttü.
bakınca 2. araba daha az km yapmış gibi görünür.ama işin aslı öyle değil.böyle bir durumda km düşürme nasıl anlaşılacak peki?

bizim eski arabanın(tipo) kmsi 2 kere sıfırlanmıştı.orjinal bujilerini yani lancia markalı buji takmadığın zaman km sıfırlanırmış.tabi tamircinin yalancısıyım.arabayı satarken bunu dile getirdik zaten.toplam 70bine yakın kayıp vardı.sattığımızda 107bindeydi yani toplam 180bin civarı.bunu adama da söyledik.o da kabul etti.

6367 Mesaj
24 Şubat 2011; 10:47:11 

Km dusurldugu oyle direksiyona bak, vites topuzuna bak, far sararmis mi bak felan ile anlasilmaz cok istisnai durumlar olmadigi surece. Adam 100 tlye detayli temizlik yaptirir siz de yersiniz yapacak birsey yok. Yukarida arkadaslar da yazmis, bu isin uzmanlari bile tongaya dusebiliyorken normal bir vatandasin profesyonelce yapilmis bu isi anlamasi mumkun degil.

Bunun yaninda km takintisi cok yanlis ama gel gor ki hepimiz fiyat kirmak icin km bahane ediyoruz yalan mi. Hal boyle olunca km dusuren cok olur yapacak birsey yok.

Bence isin ilginc kismi ureticilerin bu isi imkansiz hale getirmesi zorsa da zorlastirmasi veya tesbit edecek sistemi kurmasi mumkun ama yapmiyorlar neden yapmiyorlar bunu anlamiyorum. Ciddi ciddi bu km dusurme isini onlarin da yaptigini dusunuyorum direk ureticinin :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

430 Mesaj
24 Şubat 2011; 11:26:07 

quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Km dusurldugu oyle direksiyona bak, vites topuzuna bak, far sararmis mi bak felan ile anlasilmaz cok istisnai durumlar olmadigi surece. Adam 100 tlye detayli temizlik yaptirir siz de yersiniz yapacak birsey yok. Yukarida arkadaslar da yazmis, bu isin uzmanlari bile tongaya dusebiliyorken normal bir vatandasin profesyonelce yapilmis bu isi anlamasi mumkun degil.

Bunun yaninda km takintisi cok yanlis ama gel gor ki hepimiz fiyat kirmak icin km bahane ediyoruz yalan mi. Hal boyle olunca km dusuren cok olur yapacak birsey yok.

Bence isin ilginc kismi ureticilerin bu isi imkansiz hale getirmesi zorsa da zorlastirmasi veya tesbit edecek sistemi kurmasi mumkun ama yapmiyorlar neden yapmiyorlar bunu anlamiyorum. Ciddi ciddi bu km dusurme isini onlarin da yaptigini dusunuyorum direk ureticinin :)

zaten yurt dışında bu cihazların satışı serbest orda km bakarak araç alınmıyor haliyle üreticilerde sırf bizim için geliştirmiyor kendini

2243 Mesaj
24 Şubat 2011; 12:09:54 

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Km düşürme işlemi direksiyon ve vites topuzundan anlaşılabilir ama bazı araçlarda yanlış bilgilendirebilir.
Örneğin imzamızdaki araç. 2007 model ve 45.000'de Fabrikasyon lastikleri daha 6mm diş derinliğinde. Pedallar da vites topuzu da eskimedi, fakat deri direksiyon sürekli aynı bölgeden avuç içi çevrildiği için yıprandı... Ben bu aracı satmaya kalksam eleman 45.000de olduğuna inanır mı? Direksiyona bakarak inanmaz... Şans işi bu...

Hocam sen insanlarin dediklerin bakma yok direksiyon simidi eskirmiste vs vs die.

Insan elinin avucunun bile diger insanlardan asidik duzeyi farklidir. Her insana gore direksiyon yipranmasi degisim gosterebilir.

Arkadasim surekli daliyor ve dus almadan arabasina biniyor araci daha 25bin kmde direksiyon simidi soyulmus , arac range rover simdi bu aracin km simi dusurulmus oluyor.

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

2170 Mesaj
24 Şubat 2011; 14:38:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Birde yetkili servise gösterip en son kaç km.de servise girdiğini öğrenerekde anlaşırlır. Tabi servise uğradıysa

Bunu yapan insanlar Allah korkusu olmayan insanlardır. Eğer bir insanda Allah korkusu yok ise gerçekden korkmak lazım.

Ne Gezer

DH Yüzücüler Derneği

Bu nickin arkasında bir fikir var ve fikirlere ban işlemez.
Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.

6896 Mesaj
24 Şubat 2011; 14:47:02 

Anlamanın pekde bir yolu yok aslında...
Arkadaşımın şirket aracı 2006 model Ford Connet 155.000 km'de. Direksiyon soyulmuş , vites topu çizikler içinde. Araç kiralıkda değil şirketin aracı. Bu aracın direksoyonunu yenileyip , vites topunu değiştirdikten ve en son olarakta kilometreyi 155.000'den 100.000 'e çekip satacaklardır.

Uzaklaştırılmış
24 Şubat 2011; 15:59:12 

Deri direksiyonu yenilemek 100 lira, vites körüğü 20 lira.. Pedalları plastiğide ucuzdur.. Bunlara bakmak pek sağlıklı değil. Terside olabilir. Km gerçekten çok düşüktür ama direksiyon derisi savaştan çıkmış gibi olabilir.

10821 Mesaj
24 Şubat 2011; 16:06:35 

quote:

Orijinalden alıntı: [HONDA]TYPE-R

arkadaşım önce arabanın kilometresine bakarsın diyelimki

bu aracın direksion simidinin arka kısımları
motorun genel durumu
vites topuzu
konsolun genel durumu

herhangi bir motor ve döşeme ustasına git arabanın kilometresini söylemeden aşşağı yukarı arabanın gerçek km sini tahmin edebilirler arada çok fazla fark çıkarsa bilki durum vahimdir

Ya bunların hepsi temiz ve sıfır gibi görünüyorsa. O zaman ne olacak. Nasıl anlaşılacak. Yetkili servis kayıtları olsa bile km'sinin geri alınıp alınmadığı yine tam anlaşılamaz.

Ben de araba aldım. Kime gösterdi isem arabaya öyle bayıldılar ki, Koltuklar tertemiz. Emniyet kemerleri görevini tam yapıyor. Havalandırmalar tıkalı değil. Tam çalışıyor. Vites topuzu ve debriyaj pedalları hiç eskimemiş. Direksiyon keza öyle. Arabanın göstergesi 116250 idi aldığımda. Fakat 3 ay sonra öğrendim ki, arabanın km si düşürülmüş. Fakat kullansanız düşürüldüğünü yine anlıyamazsınız. Çünkü motoru sıfır gibi diri. Çekiş güzel. 119800 km'de Bağdatlılar yetkili servisinde genel bakıma girdi. Ne motorunda, ne turbosunda, ne de enjektörlerinde sorun çıkmadı.

Kısacası; Km'si geri alınmış diye canım sıkılmıştı ama yetkili servis içime biraz su serpti. Araba gerçekten iyi durumda yani. Maşallah.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

1793 Mesaj
24 Şubat 2011; 16:07:03 

Arkadaşlar çoğu şeyi yazmış zaten.Ben birkaç taktik daha ekleyeyim.Aracın geçmişi hakkında bilgi alın.Lastiklerini kaç kere değiştirdiğini,hangi bakımları ne zaman yaptırdığını,kaçıncı sahibi olduğunu öğrenin.Bunları konuşurken çok çakal bir satıcı değilse kesin tufaya düşer.Mesela ağır bakımı yapılmış bir arabanın km'sini tahmin etmek zor değildir.Çok kullanıcı değiştiren araç potansiyel çok km'lidir.Lastikler de km hakkında tahmini bir bilgi verebilir.

Honda VFR 1200 Rider
A5 SB 2.0 TDI

Uzaklaştırılmış
25 Şubat 2011; 17:42:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Tabi tüm km düşürenler ateist zaten.. Stephen Hawking, Richard Dawkings hatta Einstein boş zamanlarında dolandırıcılık yapıyorlardı.. Bişeyi Allahtan korkupta yapmamak asıl ikiyüzlüce adicedir.. Bişeyin yanlış olduğunu bilerek yapmamak, ahlaksızlık olduğunu bilerek yapmamak, bundan rahatsızlık duymak doğrusudur.. Hapisten korkup tecavüz etmemek neyse sizin dediğinizde aynısı.. Dediğiniz tipte insanlara birgün tanrının olmadığı söylendiğinde en başta sapıtacak insanlar onlardır.. Ayrıca en önemlisi bu ülkede Allah din diye diye milleti sömürdüler, dediğinizin tam tersi yani, inançlı gözükenler en büyük zararı verdi..

39 Mesaj
22 Ekim 2011; 16:22:52 

quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Tabi tüm km düşürenler ateist zaten.. Stephen Hawking, Richard Dawkings hatta Einstein boş zamanlarında dolandırıcılık yapıyorlardı.. Bişeyi Allahtan korkupta yapmamak asıl ikiyüzlüce adicedir.. Bişeyin yanlış olduğunu bilerek yapmamak, ahlaksızlık olduğunu bilerek yapmamak, bundan rahatsızlık duymak doğrusudur.. Hapisten korkup tecavüz etmemek neyse sizin dediğinizde aynısı.. Dediğiniz tipte insanlara birgün tanrının olmadığı söylendiğinde en başta sapıtacak insanlar onlardır.. Ayrıca en önemlisi bu ülkede Allah din diye diye milleti sömürdüler, dediğinizin tam tersi yani, inançlı gözükenler en büyük zararı verdi..

Verdiğiniz cevabı ayakta alkışlıyorum ...

Asus P5K-E WIFI - İntel Core 2 duo E8200 - 4GB DDR2/800 Kingston - Asus EAH 3870 - Creative Sound Blaster Audigy - 250GB SATAII 7200RPM - LG Flatron

2345 Mesaj
22 Ekim 2011; 16:35:10 

quote:

Orijinalden alıntı: asbengu

işinin ehli yaparsa kimse anlayamaz bence.
O yüzden km takıntınız varsa üçkuruş fazla verip gerçekten memur(öğretmen-asker-dr. gibi) arabası alacaksınız.
Aksi taktirde ucuz etin yahnisi yavan olur atasözü boşuna mı çıkmış?

hocam memur arbasi olsa ne olcak gozunu seviyim, asin bence bunlari, adamlarda km dusuruyo, sonra ogrenip sorsanki bunun kmile oynanmis, haberim yoktu diycek, araba ilani verdigimde artik insandan temiz kullanilmis basligi aticam

1812 Mesaj
22 Ekim 2011; 17:12:06 

Servis kayıtlarına bakmak ve insan sarrafı olmak dışında hiçbir şekilde tespit etmek mümkün değildir.

donanımhaber

4180 Mesaj
22 Ekim 2011; 20:14:36 

quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Deri direksiyonu yenilemek 100 lira, vites körüğü 20 lira.. Pedalları plastiğide ucuzdur.. Bunlara bakmak pek sağlıklı değil. Terside olabilir. Km gerçekten çok düşüktür ama direksiyon derisi savaştan çıkmış gibi olabilir.

Benim her şey süper ama direksiyon resmen dökülüyor. Yani fikir verebilir ama kesin bilgi vermez malesef...

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

615 Mesaj
26 Kasım 2011; 23:01:25 

Tesaduf konuyu gordum, takodaki km duser ama km araclarda mutlaka iki uc yerde daha kayitlidir bunuda bir baska alet vasitasiyla gormek mumkundur almanyada ebayde orjinal km gosteren cihazlar satilmaktadir ve ucuzdur 30-40 euro civarindadir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

3051 Mesaj
4 Şubat 2012; 6:53:56 

konuyu hortlatalım.

şuan tespit aletleri varmi 1sene geçmiş üstüden 1 sene sonra cözüm bulundumu bu km işine?

12 Mesaj
5 Şubat 2012; 22:22:32 

Acil araç almam lazım. Korkudan alamıyorum. Geçmişte böyle bir arkadaş kazığı yediğim için , şimdi kimseye güvenip araba alamıyorum. Şu km olayını çözmenin bir yolu var mı? bakmak incelemek dışında, kesin bir yöntem falan?

736 Mesaj
5 Şubat 2012; 23:10:58 

quote:

Orijinalden alıntı: katara1

Acil araç almam lazım. Korkudan alamıyorum. Geçmişte böyle bir arkadaş kazığı yediğim için , şimdi kimseye güvenip araba alamıyorum. Şu km olayını çözmenin bir yolu var mı? bakmak incelemek dışında, kesin bir yöntem falan?

en garantilisi servis bakımlı araç almak. onun takibi daha kolay olur.
benim de 2007 aracım var 27binde sırf satarken şüphelenen olmasın diye serviste yapıyorum bakımlarını. onlar da kazıklayıp gönderiyorlar.

Uzaklaştırılmış
6 Şubat 2012; 8:31:07 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Özellikle şehir dışında fazla km yapmış şirket araçlarının km'lerini düşürüyorlar.
Zaten araba fazla yıpranmıyor, devamlı şehir dışında ayda 5000-6000 km yapmış, 3 yaşına gelince 180.000'e merdiven dayamış
galericiler alıp hooop 60.000 - 80000'e düşürüyorlar.
Zaten araç görünüm olarak fazla hırpalanmış da değil...

Ne yazık ki km's düşürülmüş araç o kadar fazla ki...

Bakıyorum 1997-1998 BMW 520i, 528i, 150.000 km üzerinde fazla yok, yani yılda 10.000-15.000 km yapmış. Ve benim çevremde gördüğüm araçlardan, kendi kullandıklarımdan biliyorum, bu sınıftaki araçlar genelde (genelde diyorum, az oranda da olsa istisnalar vardır) yılda 20.000-25.000 km yaparlar, Çünkü bu aracı alan kullanmak için almıştır, yakıtını fazla düşünmemiştir zamanında. İnanamıyorum hepsinin yılda 10.000 yapacaklarına. Ben nasıl 25.000-30.000 yapıyorum yılda...

o kasa bmwlerde gösterge panelindeki tuşa basılı tutun bırakmayın kontok konumunu 2 e getirin test başlatır orada gerçek km sini görürsünüz düşürselerde,şasi nosu ,yağ için kalan kmde orda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oner35 -- 6 Şubat 2012; 8:39:05 >

210 Mesaj
21 Şubat 2012; 17:34:00 

2009(1.ay) tdi golf station aldim 170000 kmde (servis+trigerkayisi 152000de degismis)

arka koltuk deri kokuyordu,römörk takma zabazingosunda daha fabrika cikisi yagi elime bulasti o seviye. satan adam arabanin firma arabasi oldugunu söyledi..
servis defterine ve panele bakmasam en fazla 40000 km derdim.. ve bana en fazla 3-4000 eu fiat fazla söylenebilirdi...

anlatmak istedgim bu almanya olsun türkiye olsun uzun yol giden araba yipranmaz... km düsürülcek en ideal arabadir cok kolay kandiralabilir...

local://upfiles/43720/9C2752E77B0B45299BAD7B13CF887E9A.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozy -- 21 Şubat 2012; 17:35:47 >

18-105 mm AF-S Nikkor DX VR

93 Mesaj
29 Şubat 2012; 11:01:18 

Bu mesele birazda biz tüketicilerden kaynaklanıyor araç ararken ve bakarken ilk baktığımız yer km olması gayet doğal olduğu gibi tüm araç kullanıcıları genelde 100 bin km altında araç bakıyor birazda alıcı zihniyeti teşvik ediyor bu durumu

Dürüstlük Parayla satılıp alınmaz!!!

143 Mesaj
8 Temmuz 2012; 14:36:27