Şimdi Ara

..::Nvidia İlk GT300 Örneklerinde Sadece %2 Verim Yakalayabildi::..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
4.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

-----------------------------------------------------

Acınacak Halde
    (Just pathetic)

by Charlie Demerjian
    September 15, 2009

GT300'ün ilk üretim verimlilik değerlerini öğrendiğimizde oldukça acıklı bir hikayesi olduğunu anladık. Nvidia'nın üretim başarımı çok kötü durumdan neredeyse sıfıra indi,tek tük birkaç tane çip.

Birkaç hafta önce, Nvidia'nın bir hafta içinde ilk silikon örneklerini alacağını söylemiştik,tam tarih 4.Cuma günü idi,belki biraz gecikebilirdi.
    Bu bilgiyi dış bir kaynaktan almıştık.
    Fakat çalışan örneklerin sayısı çok az çıktı.

Çeviriyi okuduğumuzda,TSMC'den dönen 9 sağlam parçanın olduğunu öğrendik,ilk denemeden.Bu bize birkaç uzmanın söylediğinden bile daha düşük bir değer.Biraz daha incelediğimizde benzer rakamlar gördük,fakat okadar anormaldi ki ilk başta inanmadık.Araştırdıkça rakamların sürekli doğrulandığını gördük,değerler gerçekti.

Fakat buraya gelmeden önce,iyi bir çipin özelliklerinden bahsedelim.İlk silikonunu aldığında,çoğu zaman problemli ve hatalı olur.İlk örneklerin amacı da zaten bu hataları bulup diğer ''stepping''lerde düzeltmektir.

'İyi' çipten kastımız, çiplerin yapısal hatalarının olmaması ve mühendislerin tahmin ettikleri gibi çalışmasıdır.Hatasız olması gerektiği anlamına gelmiyor elbette, fakat dizayn çalışmalarında görünen hataları aşmaması gerekiyor.bu anlamda 'iyi' derken çip hiç çalışmayabilir de,eğer en başta beklenen zaten buysa ve sonuç beklendiği gibiyse çip yine de ''iyi''dir çünkü bekleneni vermiştir.

Yarıiletken mühendisliğinden birkaç uzman,buna benzer çipler görmüş insanlara,birkaç soru soruldu:İlk silikon örnekleri için ''iyi'' verim nekadardır?
    Bukadar kompleks yapıda ve yeni bir teknikle üretilen bir örnek için kabul edilebilir verim yüzde kaçtır? Cevaplar en yüksek 50%'den başlayarak en düşük 20% dolaylarına kadar indi genel ortalama %30 civarı idi.Yani buna kısaca +- 3'de 1 diyelim.

İlk GT300 örnekleri wafer başına 104 Gpu verebilecek büyüklükte,birbuçuk hafta önce Nvidia'nın eline gönderdiği 4 adet wafer geri döndü.
    An itibarı ile TSMC'ye gönderilmiş 4 adet daha wafer var,nezaman dönecekleri henüz belli değil.

Peki 4 wafer (4 x 104) yani 416 GPU adayından kaç tanesi 'iyi' (daha önce bu kelimeyi tanımlamıştık)? Rakam 7. Evet,Nvidia'nın eline ancak 7 adet iyi GPU ulaştı.Tekrar edelim, 416 denemeden, 7 'iyi' çip döndü fabdan.Sizi hesap makinesindan kurtaralım,bu (7 / 416 = .01682),yukarı yuvarlarsak, 1.7% verimlilik yapar.

Nvidia 2% bile yakalayamadı,en karamsar tahminden bile kat kat düşük.Offf. hayır,sadece üzücü.Okadar üzücü ki Nvidia dalga geçilmeyi haketmiyor, işler komikten acınacak hale geldi.

Bu noktada,2. respinde çok büyük bir verimlilik artışı olmaz ise,düzgün testler ve debugging için yeterli çip ellerinde olmayabilir.Bu inanılmaz düşük verimlilik çipin tanıtımını geciktirebilir,şuanki zor yol haritasını daha da acı hale getirebilir.Eğer yeterince 'iyi' parça dönmezse ikinci denemede,bu yeni bir deneme gerektirebilir ve yol haritasına birkaç hafta ekleyebilir.2010 1.Çeyrek?Belki o bile olmayabilir.

Nvidia'nın birkaç hafta sonra ne tanıtacağı merak konusu açıkçası.Ellerindeki 3-5 parçayı mühendislere mi verecekler çalışmaları için,yoksa gösteri ve tanıtım amaçlı mı kullanacaklar?Yakında öğreneceğiz.Her iki durumda da,verimlilik -2% olduğu müddetçe,GT300'ün durumu beklediğimizden çok daha kötü.S|A

Kaynak:

http://www.semiaccurate.com/2009/09/15/nvidia-gt300-yeilds-under-2/

• fiyat konusunda ati canımıza okur artık.
  • Hacı bende başlıktan sanki ilk testlerde bir önceki seriye göre %2 performans artışı olmuş diye algıladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Hacı bende başlıktan sanki ilk testlerde bir önceki seriye göre %2 performans artışı olmuş diye algıladım.

Dervişin fikri ne ise zikri de odur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ABSOLUT

quote:

Hacı bende başlıktan sanki ilk testlerde bir önceki seriye göre %2 performans artışı olmuş diye algıladım.

Dervişin fikri ne ise zikri de odur.

• Yield'lar şimdiklik çok yetersiz olabilir üretilen gpu önceki seriye göre daha komplike bir yapıya sahip ve 40nm ile üretilecek. Belli bir süre sonunda bu sorunlar aşılacaktır komik ve acınacak tabirleri bir anlam ifade etmiyor.

quote:

Bunu bari sen deme dostum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 16 Eylül 2009; 15:03:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VaLoUr

Yield'lar şimdiklik yeterli düzeyde olmayabilir belli bir süre sonunda bu sorunlar aşılacaktır. Komik ve acınacak tabirleri bir anlam ifade etmiyor.

quote:

Açıkçası bende aynı kanaatteyim,zamanla düzelecektir ancak gerçekten düşük yield düzeyleri.Yani biraz gecikme olabilecek gibi.

Yani açıkçası şuan Nvidia'nın elinde 7 adet çalışan örnek var,ve Kasımda seri üretim beklentileri geziyor nette.Pek mümkün değil gibi.

Eğer 2. respin %20-30 gibi verimlilikle dönerse Ekim başına kadar,belki Kasım sonu,Aralık başı gibi %50-70 civarı verimle üretime geçilir.

Bunu da Nvidia'nın pazarlama stratejisi belirleyecek,%50 verim ile seri üretime girip çok pahalı kartlar satmaktansa,bir iki ay gecikmeyi mi göze alırlar bilemeyeceğim.

• Ati artık son haftada hd58xx serisinde fiyatları 50$ yukarı çeker , nasıl olsa rekabet olmayacak 6 ay Nvidia fanboylarına ölüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: VaLoUr
    quote:

Hocam bi elimde evrak kontrol ediyorum (Malum KDV dönemi) bi yandanda foruma bakıyorum, kaçınılmaz oluyor bazen böyle yanlış anlamalar. Birde başlığı görünce Ahanda ilk GT300 haberi diye dalıverdim. Böyle oldu.

• Umarım birkaç ay içinde artar. Yoksa ati fiyatları uçurur. 800$a 5870x2 satmaya kalkar.

200$a 4870x2 veya gtx295 ayarında kart isterik.
  • bu durum düzelmesse ati fiyatlarda indirim falan yapmaz hatta son hamle olarak fiyatlara 50-75 dolar civarı bi fark eklerse hiç şaşırmayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

Umarım birkaç ay içinde artar. Yoksa ati fiyatları uçurur. 800$a 5870x2 satmaya kalkar.

200$a 4870x2 veya gtx295 ayarında kart isterik.

valla bu nvidia ve intelin satış politikası atinin boyle birşey yaptıpğını hatırlamıyorum ben...
  • nvidia'nin eli kötü çıktı
    birazda ati kazansında belki oyunlara sponsor olurda ati ile geleceğe mutlu dewam ederz xD
  • Aynı konu başka bir sitede:

quote:

NVIDIA's GT300 yields pretty bad ?
    By Hilbert Hagedoorn, September 16, 2009 - 9:06 PM

Aaah, so many rumors -- which we tend not to take surious as well are not that kind of website.

This one is just too interesting though, so allow me to be a gossip queen for once. There's this rumor that NVIDIA's GT300 (upcoming GPU for their high-end graphics cards) is yielding really bad.

As the rumor goes a short while ago TSMC produced four GT300 wafer samples. It is reported that first batch of four 300mm wafers only had seven valid GT300 chips.

To get an idea -- there are 104 GT300 GPU chips per wafer. 7/(4x104)=0.01682 So that's 1.7% of working chips. Good yields should be about 50% -20%.

Assuming this is the 40nm node, which we believe it is, it seems TSMC has got aquite a challenge ahead of itself. Hopfully this can be improved soon.

But then again, this is a rumor at best and nothing else.

• hmm.

çok komplike gpuda sorunlar olabilir. koskoca firmanın muhendisleri bu sorunları aşacaktır elbette ama ya az sayıda cok pahalı gt300 cıkıcak 2010 a yakın yada daha gecikicek.

gt300 için şöylede bir düşüncem var larabbee ye karşı cudaya cok asılıcak ve işlem gucu cok artıcak bukadar guc oyunlara yansımayabilir işte ozaman koskoca chip ellerinde kalır kaç kisi cuda kullanıyor
  • 11 eylülde yapılacak küçük tanıtımdan ses çıkmamasının sebebi belli oldu.
  • Aynen, göya nvidia da aynı tarihte gt300 detaylarını açıklayacaktı. HD2900xt DEN beri gelen teknolojik üstünlüğün meyvelerini topluyor ati!!! Baştan zayıf gözükse de, ati stratejisini iyi değerlendirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamay_aytam

Aynı konu başka bir sitede:

quote:

NVIDIA's GT300 yields pretty bad ?
    By Hilbert Hagedoorn, September 16, 2009 - 9:06 PM

Aaah, so many rumors -- which we tend not to take surious as well are not that kind of website.

This one is just too interesting though, so allow me to be a gossip queen for once. There's this rumor that NVIDIA's GT300 (upcoming GPU for their high-end graphics cards) is yielding really bad.

As the rumor goes a short while ago TSMC produced four GT300 wafer samples. It is reported that first batch of four 300mm wafers only had seven valid GT300 chips.

To get an idea -- there are 104 GT300 GPU chips per wafer. 7/(4x104)=0.01682 So that's 1.7% of working chips. Good yields should be about 50% -20%.

Assuming this is the 40nm node, which we believe it is, it seems TSMC has got aquite a challenge ahead of itself. Hopfully this can be improved soon.

But then again, this is a rumor at best and nothing else.

Verimlilik ile ilgili söylenenlerin sadece söylenti olduğundan bahsetmiş.

Ancak bence doğruluk payı var çünkü 10 Eylülde tanıtım yapılacaktı.Bir hafta geçti ses yok.Tahminimce Nvidia 2. seri wafer dönmesini bekliyor,ondan sonra tanıtım yapılacak herhalde.
    Yani %2 gibi verimlilikle kalkıp bende olsam tanıtmazdım açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABSOLUT -- 16 Eylül 2009; 15:58:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Aynen, göya nvidia da aynı tarihte gt300 detaylarını açıklayacaktı. HD2900xt DEN beri gelen teknolojik üstünlüğün meyvelerini topluyor ati!!! Baştan zayıf gözükse de, ati stratejisini iyi değerlendirdi.

ATi 2900 serisinden sonra öne geçemedi ki. 48xx serisi ile 2 yıl gecikmeyle nVidia'ya rakip oldu. Ne teknolojik üstünlüğünden bahsediyoruz? Kağıt üzerinde teknoloji üstün olsa bile pratikteki performansı bize yön veriyor.

Ama 5xxx serisiyle ilk hamleyi yapmaları çok güzel oldu. Bir de özellikle Dx11'e ilk girişi yapmaları da umut verici.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Aynen, göya nvidia da aynı tarihte gt300 detaylarını açıklayacaktı. HD2900xt DEN beri gelen teknolojik üstünlüğün meyvelerini topluyor ati!!! Baştan zayıf gözükse de, ati stratejisini iyi değerlendirdi.

ATi 2900 serisinden sonra öne geçemedi ki. 48xx serisi ile 2 yıl gecikmeyle nVidia'ya rakip oldu. Ne teknolojik üstünlüğünden bahsediyoruz? Kağıt üzerinde teknoloji üstün olsa bile pratikteki performansı bize yön veriyor.

Ama 5xxx serisiyle ilk hamleyi yapmaları çok güzel oldu. Bir de özellikle Dx11'e ilk girişi yapmaları da umut verici.

3870x2 ve 4870x2 ile azda olsa liderlik koltuğuna oturmuştur, işkembeden sallamayalım

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.