Şimdi Ara

2. El araçlar için Ruhsat çıkarma Rehberi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
54.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Takipçilere para vermek istemiyorsanız umarım yaşadıklarım size yol gösterir.

Anlatacaklarım noter sonrası işlemleri kapsamaktadır.Zaten noter satışı kolay bir şey takipçilerle bu noktada işimiz yok.Neyse şimdi gelelim konuya

1) Öncelikle Kırtasiyeden pembe kapaklı bir dosya temin ediyoruz ( 0,25 kr )

2) Bağlı bulunduğunuz trafik şubesine gidip aracın satışında sorun olup olmadığı sorgulatmanız gerekmekte.onuda bu adımda yaptım ben normali noter satışından önce yapmanız.

3) Neyse ikinci el araç aldığınız için sizden trafik şube vize isteyebilir. benden istedi bu adımda vize yaptırmamız gerekliwww.tuvturk.com dan randevu almanızı öneririm.Randevusuz giderseniz çok beklemek zorunda kalabilirsiniz.Dikkat edilecek husus ruhsatınız yeni çıkacağı için Şöförler odasından ek-1 belegesi alıp doldurmanız ( daktilo ile (0,45 kr) daktilo ile doldurtmak ( 2.5 TL ) Ek 1 belgesini aldıktan sonra sıra aracımızı vizeye hazırlamaya geldi

a ) Herhangi bir sigorta acentesinden zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıyız ( 212 TL )
    b ) Şayet aracınız Lpg li ise mühendisler odasından lpg sızdırmazlık raporu almanız gerekmektedir ( 25 TL )
    c ) aracınız vizeden sorunsuz geçsin diye eksiklerini tamamlamalısınız trafik seti , far ayarları gibi ( far ayarı 10 TL )
    Vize ücreti : 125 TL
    artık vizeye gidebiliriz. Aracımız vizeden geçtikten sonra.Yine bağlı bulunduğumuz trafik şubesine gitmemiz gerekiyor. ( bu aşamada gitmeden önce şayet aracınız başka bir ilden alınmışsa nakil belgesi gerekmekte yine şöförler odasından temin edilen bir belge ( 0,5 kr) onuda daktilo ile doldrumanız gerekiyor )

4 ) bu adımlardan sonra tüm evraklarımızı pembe dosyamıza koyup trafik şubesindeki memura veriyoruz.Eksik bişi varsa zaten söylüyor size. Bu noktada plaka değişecek ise sizden eski plaklarınızı talep ediyor.Uzak bir yerden gidecekseniz aracınızı bence evin önüne bırakın plakasız dolaşmak yasak. Eski plakalarınızı verdikten sonra size yeni plaka için plaka fişi veriyor. Ruhsat çıkarma ücreti (105 TL )

5 ) plaka fişimizi aldıktan sonra yine şöförler odasının yolunu tutuyoruz. Plaka basımını buraya bağlı olan plaka basım atölyesi yapıyor bir çift plaka ( 22 TL )

6) ayrıca aracımızı taşıtlar vergi dairesine kayıt etmemiz gerekiyor. Onuda polis memuru size söylüyor neredekinden yaptıracağınızı.

7 ) son adım olarak yine bağlı bulunduğumuz trafik şubesine gidiyoruz. ( ne zmn geleceğinizi söylüyorlar genellikle 48 saat ) yeni plaklarımızı memura veriyoruz damgalanıyor ve yeni ruhsatımızı alıyoruz. Plaklarımızı aracımıza takıp dikkatli bir şekilde trafiğe karışıyoruz.

Uzun bir süreç ama bu kriz ortamında takipçilere vekalet masrafı ile 100-150 tl vermekten iyidir.

Umarım yeni araç alacak arkadaşlara yardımcı olacak bir rehber hazırlamışımdır ve üst konu olur.

Saygılar sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dj_Gençkan -- 11 Eylül 2009; 11:56:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

Takipçilere para vermek istemiyorsanız umarım yaşadıklarım size yol gösterir.

Anlatacaklarım noter sonrası işlemleri kapsamaktadır.Zaten noter satışı kolay bir şey takipçilerle bu noktada işimiz yok.Neyse şimdi gelelim konuya

1) Öncelikle Kırtasiyeden pembe kapaklı bir dosya temin ediyoruz ( 0,25 kr )

2) Bağlı bulunduğunuz trafik şubesine gidip aracın satışında sorun olup olmadığı sorgulatmanız gerekmekte.onuda bu adımda yaptım ben normali noter satışından önce yapmanız.

3) Neyse ikinci el araç aldığınız için sizden trafik şube vize isteyebilir. benden istedi bu adımda vize yaptırmamız gerekliwww.tuvturk.com dan randevu almanızı öneririm.Randevusuz giderseniz çok beklemek zorunda kalabilirsiniz.Dikkat edilecek husus ruhsatınız yeni çıkacağı için Şöförler odasından ek-1 belegesi alıp doldurmanız ( daktilo ile (0,45 kr) daktilo ile doldurtmak ( 2.5 TL ) Ek 1 belgesini aldıktan sonra sıra aracımızı vizeye hazırlamaya geldi

a ) Herhangi bir sigorta acentesinden zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıyız ( 212 TL )
    b ) Şayet aracınız Lpg li ise mühendisler odasından lpg sızdırmazlık raporu almanız gerekmektedir ( 25 TL )
    c ) aracınız vizeden sorunsuz geçsin diye eksiklerini tamamlamalısınız trafik seti , far ayarları gibi ( far ayarı 10 TL )
    Vize ücreti : 125 TL
    artık vizeye gidebiliriz. Aracımız vizeden geçtikten sonra.Yine bağlı bulunduğumuz trafik şubesine gitmemiz gerekiyor. ( bu aşamada gitmeden önce şayet aracınız başka bir ilden alınmışsa nakil belgesi gerekmekte yine şöförler odasından temin edilen bir belge ( 0,5 kr) onuda daktilo ile doldrumanız gerekiyor )

4 ) bu adımlardan sonra tüm evraklarımızı pembe dosyamıza koyup trafik şubesindeki memura veriyoruz.Eksik bişi varsa zaten söylüyor size. Bu noktada plaka değişecek ise sizden eski plaklarınızı talep ediyor.Uzak bir yerden gidecekseniz aracınızı bence evin önüne bırakın plakasız dolaşmak yasak. Eski plakalarınızı verdikten sonra size yeni plaka için plaka fişi veriyor. Ruhsat çıkarma ücreti (105 TL )

5 ) plaka fişimizi aldıktan sonra yine şöförler odasının yolunu tutuyoruz. Plaka basımını buraya bağlı olan plaka basım atölyesi yapıyor bir çift plaka ( 22 TL )

6) ayrıca aracımızı taşıtlar vergi dairesine kayıt etmemiz gerekiyor. Onuda polis memuru size söylüyor neredekinden yaptıracağınızı.

7 ) son adım olarak yine bağlı bulunduğumuz trafik şubesine gidiyoruz. ( ne zmn geleceğinizi söylüyorlar genellikle 48 saat ) yeni plaklarımızı memura veriyoruz damgalanıyor ve yeni ruhsatımızı alıyoruz. Plaklarımızı aracımıza takıp dikkatli bir şekilde trafiğe karışıyoruz.

Uzun bir süreç ama bu kriz ortamında takipçilere vekalet masrafı ile 100-150 tl vermekten iyidir.

Umarım yeni araç alacak arkadaşlara yardımcı olacak bir rehber hazırlamışımdır ve üst konu olur.

Saygılar sevgiler.

Eline sağlık, çok faydalı bir iş yapmışsın.

Anlamadığım birşey var:
    Bizim memleketimizde bu işler neden bu kadar zor olur, onu anlamıyorum. Sanki uzaya eşek göndereceğiz de baytar kontrolünden geçiriyoruz...
    Git-gel (bazılarına birkaç defa) yapılması gereken kurumlar: Trafik, noter, TüvTürk, Şoförler odası, Vergi dairesi, plaka atölyesi, daktilocu, kırtasiyeci.

Ev almak çok daha kolay; gidiyorsun tapuya, herşey orada, atıyorsun imzaları iş bitiyor: Hayırlı uğurlu olsun.

Alt tarafı bir araba alıyoruz, nedir bu böyle yahu?..

Sanki kasten bu işleri bu kadar zorlaştırıyorlar... Kasten yapsalar ancak bu kadar zorlaştırılabilir...
  • Bende yeni ikinci el bir araç aldım, işlemleri kendim yapacağım ama bir bilgim yoktu,
    Bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim, çok faydası oldu benim için.
    saygılar.
  • bilgiler için teşekkürler.ben de yeni araba aldım 2. el bu süreci ben de yaşayacağım.ama zor gibi görünüyor bayağı..ne diyelim Allah kolaylık versin bize...
  • vize dediğin muayenemi? muayenesi varsa istemezler onu.
  • tşkler kardeş böle bilgiler gerekli gerçekten..
  • vize nedir yeni mi çıktı bu..aracım 2012 ye kadar muayene den muaftır yazıyor ruhsatta..
  • Çok ihtiyacım olan bir konuydu ancak sormak istediğim birşeyler var.
    1. Vize denilen sanırım muayene işlemi ancak aracımın muayenesi 2010 7. ayına kadar var görünüyor ruhsatta şimdi benim muayeneye girmem şart mı?
    2. Aracım LPG li LPG ruhsata işli sızdırmazlık raporu yinede istiyorlar mı?
    3. Vergi pulu yılbaşına kadar ödenmiş bu durumda vergisini şimdi mi vermek zorundayım Ocak'ta mı?
    4. Aracım 01 plaka bende Adana'dayım yani şehir değişmeyecek bu durumda plaka değişmesi gerekli midir?
    5. Noter satışı gerçekleştirirken vergi dairesinden "temiz kağıdı" alıyoruz, bu kağıdı burda da istiyorlar mı?

Şu an elimde;
    1. Aracın sigorta poliçesi(kendim yeni yaptırdım)
    2. Noter satış belgesi
    3. Trafik tescil belgesi(eski sahibin adına)
    var.
    Benim napmam lazım
    Okulum olduğu için gideceğim zaman kısıtlı. 1 günde bitiyor mu? Cuma sabah gitsem(öğlene kadar) Pazartesi öğleden sonra ruhsatımı alabilir miyim?
    Teşekkürler...
    Son olarak EK-1 belgesini nereden temin ediyoruz? Şoförler odası dediğiniz zamazingo nerde oluyor Trafiğin oralarda mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 5 Kasım 2009; 5:07:36 >
  • Güncel
  • bende bu işlemlere başlayacağım yeni..vergi ocak ta ödenecek bir daha ödemenize gerek yok..eski sahibinin adına tescil belgesine de gerek yok sanırım..artık onunla işi bitti..vergi kağıdı bir daha istemiyorlar çünkü notr satışı olmuyor zaten borcu olduğunda..zaten borcu yoktur kağıdı noterde kaldı artık..plaka değişimi zorunlu değilmş ama ilçe adresi noterde farklı ise alıcı satıcı,yeni şube de işlem olduğu için plaka değişiyor..bu da bize 100-150 ye patlayacak
  • arkadaşlar babamın ismi üzerine kayıtlı olan aracı kendi üzerime alırkende satış yapıp ruhsatı bu şekilde mi almam gerekiyor.tüvtürk muayenesi sigortası herşeyi eksiksizdir aracın
  • quote:

Orijinalden alıntı: defrecmantasyon

arkadaşlar babamın ismi üzerine kayıtlı olan aracı kendi üzerime alırkende satış yapıp ruhsatı bu şekilde mi almam gerekiyor.tüvtürk muayenesi sigortası herşeyi eksiksizdir aracın

adres aynı olacaksa sadece satış yapacaksınız noterde..sonra trafik e gidip tek ruhsatı değiştireceksiniz ek-1 belgesi filan dolduracaksınız..plaka filan değişmeyecek..1 gün sürer işlemler
  • bu arada herşey dahil 190 tl ye..tüm işlemler için takipçiye verdim..plaka yı evime getirecek..sadece imza atmaya gideceğim o da şube ye değil..197 de grupama trafik sigortası tuttu..2009 fiesta1.4 için yazdığım şeyler bu arada..
  • Teşekkürler
  • Bilgiler için teşekkürler.
  • Trafik sigortası Devir edilebiliyor mü arkadaslar?
  • Konuyu hortlattım, bunun için özür dilerim ama, motorsiklet alım satımında hangi işlemleri yapmak gerekir?
  • Merhaba. Bir tane vosvos buldum İzmir'den. Fakat biraz yıpranmış masraf istiyor kaportası. Bende aracı kaçırmadan alıp daha sonra toplamak istiyorum. Fakat babam, "1 ay içinde ruhsatı çıkartmak zorundasın, bunun için muayene yaptırman gerekir." dedi. Ben şimdi aracı aldıktan hemen sonra ruhsatı üzerime almak zorundamıyım? 1 ay içinde muayeneyi geçecek kadar masraf yapamam çünki. Bu arada plaka da değişecek Ankara oturuyoruz. Acil yardımınız lazım. Kesin ve net bir bilgi verebilirmisiniz ?
  • ben de bu olay güncel olarak nasıl yapılıyor diye sormak istiyorum. Arabamı arkadaşa satıcam; kaskosu - trafik sigortası aralığa kadar var, muayenesi ağustosa kadar var. Ben şimdi arabayı satsam ama noter işini ağustosta yaparsam bir sıkıntı olur mu? Başıma bir iş gelir mi? Noterden satış yaptıktan sonra en fazla ne kadar süre içinde kendi üstüne alması lazım? Satarken kasko ve trafik poliçesini iptal mi ettircem ve parasını iade ediyorlar mı hemen?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.