Şimdi Ara

Ve ATi Radeon HD 5870'in teknik özellikleri açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
7.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi tarafından resmi tanıtımının bugün yapılması ve ay sonuna doğru satışa sunulması beklenen DirectX 11 destekli RV870 GPU'su ve Radeon HD 5870 modeli için resmi detaylar netleşmeye başladı. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV870 GPU'sunun 2.1 milyar ile bir önceki jenerasyonda kullanılan RV770 GPU'sundan iki kat daha fazla transistöre sahip olduğu bildiriliyor.

Grafik işlemci çalışma frekansının 850MHz olduğu açıklanan Radeon HD 5870 modelinde 5.2GHz'de çalışan 1GB GDDR5 bellek kapasitesine yer verileceğini açıklandı. 1600x paralel işlem birimiyle donatılan ve 150GB/sn'lik bellek bant genişliğine sahip olduğu belirtilen Radeon HD 5870 modelinin bekleme durumunda 27 Watt, yük altında ise 180 Watt güç çektiği ifade ediliyor.

Özellikle bekleme durumundaki güç tüketimi, Radeon HD 4870 modeliyle kıyaslandığında ciddi şekilde geliştirildiği gözlemlenen DirectX 11 destekli Radeon HD 5870 modelinin yerini alacağı Radeon HD 4870 modelinden uygulamasına göre iki kata varan oranda daha hızlı olacağı da yine gelen haberler arasında. Radeon HD 5870'in satışına 22 Eylül ile birlikte başlanması bekleniyor.

• nihayet ekran kartı piyasasında hareketlenme başladı
  • owwww gerçekten çok güzel.

fakat kartın güç beslemesi nasıl acaba?

2 tane 8 pin olabilir mi?

bu yönde hiç açıklama yapılmamış
  • teknik veriler çok cezbedici gözüküyor.

4870 in yük altındaki güç tüketimi neydi bilen var mı acaba?? karşılaştırma yapmak için sordum...
  • bant genişliği olarak GTX285`in gerisinde. Neyine göre gözlerimize inanamayacağız merak ettim. Hayal kırıklığı başka birşey değil ...
  • rop tmu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: huxi20

teknik veriler çok cezbedici gözüküyor.

4870 in yük altındaki güç tüketimi neydi bilen var mı acaba?? karşılaştırma yapmak için sordum...

160w
  • cıksada piyasaya baksak iyimi kötümü .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugacomtr

rop tmu?

ROP miktarı 32.

TMU hakkında sanırım henüz bilgi yok.Yüksek ihtimal HD4870'in iki katı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalFortress

bant genişliği olarak GTX285`in gerisinde. Neyine göre gözlerimize inanamayacağız merak ettim. Hayal kırıklığı başka birşey değil ...

bu yorumu masa üstü güç tüketim değerine göre söylemiş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kloroform -- 10 Eylül 2009; 12:23:57 >
  • quote:

bant genişliği olarak GTX285`in gerisinde. Neyine göre gözlerimize inanamayacağız merak ettim. Hayal kırıklığı başka birşey değil ...

Arkadaşım yazdıkların saçmalığın dik alası. 128 bitçilerle uğraşıyorduk bir de bu çıktı başımıza... Lütfen iyice araştıralım paremetreleri...
  • * 40nm'lik üretim teknolojisi (RV870 çekirdeği)
    * 1600 Stream işlemcisi
    * 1 ve/ya 2GB'lık GDDR5 yapılı bellek
    * 5GHz bellek hızı (kuvvetle muhtemel)
    * 256-bit bellek arayüzü
    * 80 TMU ve 32 ROP ünitesi (kuvvetle muhtemel)
    * DX11, CrossfireX destekleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Like a Sir -- 10 Eylül 2009; 12:34:16 >
  • 5.2 ghz ramle 150gb bant olayina ben inanmadim.4870'de 153. gormustum 4.8 ghz.saglam mi bu verilerin kaynagi daha amerikada su gemi olayi olmadi olsun o verilere bakalim tam bu vakitlerde fake bilgiler havada ucuyor cunku bulup gelmisler fake ps resimleri bir diger baslikta.
  • türkiyeye gelene kadar ekimi bulur heralde..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cestvrai

quote:

Arkadaşım yazdıkların saçmalığın dik alası. 128 bitçilerle uğraşıyorduk bir de bu çıktı başımıza... Lütfen iyice araştıralım paremetreleri...

testlerle anlayacağız zaten nasıl oldugunu. bu yorumu da 128 "bit" çilerin yorumuna nasıl benzettin anlayamadım. ben sadece bant genişliğinin düşük olduğunu belirtmek istedim. evet gözlerime de inanamıyorum açıkçası

Edit: ekleme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ezio Auditoré -- 10 Eylül 2009; 12:41:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

5.2 ghz ramle 150gb bant olayina ben inanmadim.4870'de 153. gormustum 4.8 ghz.saglam mi bu verilerin kaynagi daha amerikada su gemi olayi olmadi olsun o verilere bakalim tam bu vakitlerde fake bilgiler havada ucuyor cunku bulup gelmisler fake ps resimleri bir diger baslikta.

Konuyu çok güzel özetlemişsin, aynen katılıyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

5.2 ghz ramle 150gb bant olayina ben inanmadim.4870'de 153. gormustum 4.8 ghz.saglam mi bu verilerin kaynagi daha amerikada su gemi olayi olmadi olsun o verilere bakalim tam bu vakitlerde fake bilgiler havada ucuyor cunku bulup gelmisler fake ps resimleri bir diger baslikta.

gelen haberlerin kaynağı bile belli değil. bence amd son dk daki sürprizin etkisini artırmak için yalan yablış spekülasyonları bilinçli olarak yayılmasına izin veriyor.
  • RAM'ler 5 GHZ ise 160 GB/s, 5,2 ise 166,4 GB/s yapıyor. Bir önceki neslin X2 çözümlerine göre son derece düşük. Ama büyük ihtimal kartın performansı üzerinde çok fazla etkisi yok, tasarlarken bunu göz önüne almışlardır, bu adamlar forumda istim atmak isteyenlerden daha bilgili sonuçta :). Zaten ROP ve TMU değerinin iki katı olması kartı 4870x2 yapıyor bu açıdan. Ama bant genişliği bir nebze soru işareti hala.
  • Bantgenişliği sorun olmazsa kart sürücü olgunlaşınca 4870x2 yi %20-25 oaranında geçecektir. Çünkü crossfire/sli gibi teknolojiler %100 artış geitrmiyor. Crossfire desteklenmeyen oyunlarda 4870x2 ye 2-2.5 kat fark atacaktır.

4870x2
    1600sp
    80tmu
    32rop
    200 küsür gb bantgenişliği
    2*~950m tr

açıklanan
    5870
    1600sp
    80tmu
    32rop
    ~165gb/sn bantgenişliği
    2.1m tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 10 Eylül 2009; 14:54:44 >
  • şükür ya sonunda açıklandı :) merakla bekliyorduk,ama resmi tanıtım yapılsın daha gözlerimize inanamayacağımız birsey görmedim ben.ama güç konusunda baya yol katetmişler doğruysa
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.