Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5850 ve 5870 1600x paralel işlem birimiyle geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
4.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi'nin önümüzdeki hafta içerisinde duyurmaya hazırlandığı DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartları için detaylar netleşmeye devam ediyor. Uzunca bir süredir konuşulmasına rağmen henüz teknik özellikleri resmi olarak açıklanmayan Radeon HD 5000 serisi için merak edilen sorulara yanıtlar gelmeye başlıyor. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacakları ve GDDR5 bellek teknolojisini kullanacakları ilk günden bu yana bilinmekte olan yeni nesil ekran kartları için, son kullanıcıların yanıtını en çok merak ettiği sorulardan birisi olan paralel işlemci saysı için yeni bilgiler gün ışığına çıkmaya başladı.

DirectX 11 destekli Radeon HD 5000 serisinin tek grafik işlemcili en hızlı modelleri olacak Radeon HD 5850 ve 5870 (ve belki daha sonra 5890) için paralel işlemci sayısının, uzunca bir süredir konuşulduğu gibi 1600x olacağı belirtiliyor. RV770 GPU'suna kıyasla paralel işlemci biriminde iki kat artış yapan AMD-ATi cephesinde, GPU'ların işlem gücünde de iki kat artış elde edildiği ve ilk jenerasyonda TeraScale motoru ile 1 TeraFLOP ve üstü değerlere ulaşmayı başaran AMD-ATi'nin, Radeon HD 5000 serisinde ise TeraScale 2 motorunu kullanmaya başladığı ve işlem gücünün 2 TeraFLOP'u göreceği açıklandı.

Hatırlanacağı üzere AMD-ATi, RV670 GPU'sundan RV770 GPU'suna geçiş aşamasında da paralel işlemci sayısında ciddi bir artışa giderek 320'den 800'e çıkarmıştı. Radeon HD 5000 serisi ile bir kez daha ciddi bir artışa hazırlanan firmanın yeni modellerinde, bir önceki jenerasyona kıyasla %60'a varan performans artışı sağlayacağı iddia ediliyor. Öte yandan kimi kaynaklarca Radeon HD 4870 X2'den de hızlı olacağı söylenen Radeon HD 5870 modelinin, hem fiyatlandırma hem de konumlandırma açısından Nvidia'nın GeForce GTX 285 modelini hedef alacağı de gelen haberler arasında yer alıyor.

Radeon HD 5850 ve 5870 modellerinin 1600x paralel işlem birimiyle gelmesi durumunda çift grafik işlemcili Radeon HD 5870 X2 modelinde ise 3200x paralel işlemci olacağını kestirmek güç değil. Kasım ayı gibi satışa sunulması beklenen Radeon HD 5870 X2 ile AMD-ATi, Nvidia'nın GT300 çözümlerine karşı pozisyonunu korumayı hedefliyor. Öte yandan AMD-ATi'nin Juniper kod adını taşıyan ve kimi kaynaklarca Radeon HD 5600 serisi olarak isimlendirileceği belirtilen modellerde ise 800x paralel işlem birimi kullanacağı ve esasında bu modellerin DirectX 11 güncellemsi yapılmış RV770 GPU'sundan güç alacakları söyleniyor.

• bunlar adamı çatlatırlar,bir an önce 10 eylül olsa da artık kesin konuşabilsek.Ati umarım orta seğment ekran kartlarını ihmal etmez
  • Hızlı gelişmeler iki firma bu şekilde rekabet etmeye devam etsinler fiyatlara cok etkisi oluyor teknoloji gelişimi acısından da sınırları zorlamaya devam ediyorlar güzel ...
  • Dikkat ediyorum da, her yeni api çıktığı dönemde iki firma da birbiriyle sıkı bir rekabete giriyor. Ve bir taraf net şekilde performans lideri oluyor. Hem de piyasaya önce çıktığı halde.

DX9 destekli ilk kart 9700pro'lar o zaman kasıp kavurmuştu ortalığı. Çok uzun bir süre sonra çıkna fx5800'ler rezil bir durumdaydı ve durumları hiç düzelmedi.

Devam eden süreçte, performans olarak x800 serisi GeForce6 serisinden daha performanslıdı. Buarada güncellenmiş api'yi kullanan Nvidia oldu (dx9c).

DX9'un son serisi x1xxx serisi de GeForce 7'lerin önündeydi. Hatta Nvidia'nın çift gpu girişimleri tamamen hüsran olmuştu x1950xt(x) karşısında.

DX10'a ise nvidia girdi ilk. Ve aylar sonra çıkan hd2900xt bu kartlar karşısında çok kötü bir durumda kalmıştı ve durumunu toparlayamadı hiçbir zaman.

Daha sonra çıkan 2. seri kartlarda da durum pek değişmedi. Performans lideri nvidia oldu. Ati ise güncellenmiş api'yi kullanan üretici oldu (dx10.1).

DX10'un son serilerinde de nvidia performans lideri oldu. gt200 serisi hd4xxx serisinin net şekilde önündeydi. Ati çift gpu'lu kartları ile liderliği alsa bile nvidia'da çift gpu'lu gtx295'i ile performans liderliğinin net şekilde sahibi oldu.

Acaba diyorum tarih tekerrür eder mi?

Yani yeni bir api çıkıyor ortaya ve bir firma piyasaya önce giriyor. Bu firma lider olur mu acaba?

Belki ati artık liderliğe oynamıyor ancak belli olmaz bu durum. Belki yol haritalarını değiştirdi adamlar. Yeni seride daha iyi işler yapmak istiyorlar belki de. Hem daha ucuza hem de daha yüksek performanslı gpu'lar akla çok da uzak bir fikir değil. Özellikle ati tarafında.

Açıkcası beklediğim haber değil bu. Ati'den daha büyük bir adım bekliyorum. Yoksa klasik bir seri çıkacak ortaya. Yani büyük şeyler vaad etmeyen bir seri. Ama hâlâ kesin bilgilerin olmayışı umutlandırıyor beni. İnşallah ati beklediğim atılımı yapar.

• @mamad

buyuk ihtimalle aynısı olacak nvidia cıkarcak bir kart atinin hiçbir kartı performansta yaklasamıcak..

fakat nvidianın gercekten cok iyi bir kozu var

PHYSX

bu koz yeni oyunlarda kendini bulmaya basladı en yeni orneklerinden biri batmanın oyunu oynarsanız ne demek istediğimi anlarsınız..

artık hersey performans demek değil cunku insanlar artık daha gercekci grafikler gormek ve gerceğe yakın kareler gormek istiyor yuksek kare sayısı değil..

bu nedenle atinin artık physx konusunda nvidia ya katılması lsm yoksa ati bu işin içinden çıkamayacaktır..
  • Aslında haftalardır ben de dahil çoğu kişi shader sayısını merak ediyordu. Ama şöyle bir örnek de var;

9600 gt'de 64, 8800 gts'de 128 shader vardır ve aradaki performans farkı % 10 - 15'i geçmez tahmin ediyorum. Hele 112 shaderlı 8800 gt ile aradaki fark % 5 falan. ROP sayıları aynı olmasına rağmen 9600gt'de yarı oranda doku kaplama birimi vardı yine. Yani tek tek bakıldığında iki katı shader sayısı çok da önemli bir avantaj değil aslında. Tahminim 58xx serisinde 16'dan 32'ye çıkan ROP sayısı ve 40tan 80 olacak olan doku kaplama ünite sayısı oldukça fazla bir fark oluşturacak. Dedikodulara bakılırsa veri yolu ve RAM hızlarında da ciddi bir değişim olmayacak. Ben %60 hızlanma için normal bir tahmin olarak düşünüyorum bu yüzden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yerroner -- 5 Eylül 2009; 16:08:49 >
  • Bu kartlar 10 eylülde mi çıkıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dante38

Bu kartlar 10 eylülde mi çıkıyordu.

10 eylülde kartları tanıtacaklar.

1-2 haftaya kadar TR pazarına giriş yapar diye düşünüyorum.

Dh inceleme isteriz
  • kartları bekliyoruz fakat umarım beklediğimize değer
  • bence ati son dakika sürprizi yapacağa benziyor.daha hiçbir şey net değil
  • ben takip etmeyeli ati bayağı geri kalmış gerçi bırakırken ati yine gerideydi ama 1950gt ve öncesindeki günleri özledim kart gelsin görelim nvidia cephesini de haberleri okuyayım biraz..

quote:

artık hersey performans demek değil cunku insanlar artık daha gercekci grafikler gormek ve gerceğe yakın kareler gormek istiyor yuksek kare sayısı değil..

evet aslında istediğimiz bu en azından benim uzun süredir donanım takip etmiyorum ama şuanki ekran kartları piyasadaki oyunları çok rahat oynatıyor önemli olan daha kaliteli grafik çözümleri crysisin ilk çıktığı zamanlarda elimizde güzel grafikli oyunlar vardı ama bunları oynatıcak kart yoktu..

• atiden son dakika sürprizi isterüz bu gözlerimize inanamayacağımız bi gpu değil
  • @HOLY.One

Physx oyunlara eklenen bir motor değil mi? Kağıtların uçarken kıvrılması yada bayrakların dalgalanması, kumaşın gerçekçi parçalanması gibi. Atininde daha öncelerden Aegia Phsyx ile temasları vardı hatta kartların cdsinde geliyordu bu yazılım. Atininde bu durumda boş kalıcağını sanmıyorum ve physx in donanımsaldan öte yazılımsal bir olan olduğunu düşünüyorum.
  • holy.one'a göre dünyadaki tek firma nvidia, en iyi firma nvidia herşeyi o yapar en kralı odur vs vs vs... kendi halinde bırak elleme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

holy.one'a göre dünyadaki tek firma nvidia, en iyi firma nvidia herşeyi o yapar en kralı odur vs vs vs... kendi halinde bırak elleme.

öle olsam bircok arkadasıma 4830 4850 ve 3870 aldırmazdım
  • Dikkat ettinizmi ati 4800 serisini 1.5 ay öncesinde görüntülerini yayınlamıştı ve resmi olarakda özelliklerini yayınlaması 1 ay dan az süre vardı

ama 5800 serisinin günler kala bile resmi yok ve resmi açıklamada hala gelmedi Ati bu sefer kendinden emin değişik politika izliyor

tabi yeni seri kartları dx11 dahilinde çıkaran o olduğundan erkenden davranmaya gerek yok diyor olabilir
  • @mamad

Çok güzel tespitler. Aslında "varsayımsal" olarak bir şeyi yorumlaman çok hoşuma gitti. Yani geçmişteki olan olayları dikkate alıp yakın geleceği değerlendirmen çok hoş. bu tür yaklaşımlarının devam etmesini diliyorum canı gönülden.

Ama bu kez sadece API yani DX değişmiyor. Nvidia da mimari değiştiriyor. Yani G92 lerde yaptığının benzerini daha köklü bir biçimde yapıyor. Tabi sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Yani bu tezleri, yaklaşımları performans anlamında ne getirecek hep beraber göreceğiz.

Ama bakın orataya Ati için çok iyi bir tablo çıkmayacak. Hatta GT300 ün ciddi demoları bile Ati nin kart satışlarını baltalayabilecek cinsten olacak. Çünkü Nvidia gpudaki nimetleri sonuna kadar kullanma çabasında. Tabi Ati nin tek elle tutulur yanı fiyatı olacak. Gt300 ler çıkana dek piyasada Dx11 i pazarlama argümanı olarak kullanacaklar.

Halbuki şuanda insanların dikkatini odaklaması gereken nokta aslında Dx11 den ziyade "Yüksek işlem kapasiteli gpular" yani arkadaşlar pazar değişiyor farkındamısınız ?

Adobe Gpu Hızlandırmaya CS4 ile kısmen el attı. Mac ler de ona keza. Artık bir takım cep telefonu Netbook arası multimedya cihazlar merkezi işlem birimi olarak gpuları tercih ediyor. Microsoft Zune bunlardan birisi. Tegra zaten Nvidia nın ürünü ve zaten GPU tabanlı.

Autodesk 2011 planları arasında GPU tabanlı ( tamamen ) render yapabilecek yazılımlar üzerinde çalışıyor. Yakın gelecekte hatta dönüşüm süresi içerisinde belki 5-6 sene geçebilir bilmiyorum cpu yerine daha fazla GPU konuşur olacağız.

GT300 lerde bu sürece önderlik edebilecek düzeyde bir mimari yapı ile geliyor. Çünkü Asıl amaç Workstation grubunda kullanılacak Quardrolar ve Cuda nın vazgeçilmez savaşçıları olan Tesla lar. Yoksa 2007 sonlarından itibaren süre gelen bir AR-GE çalışması sonucunda Nvidia sadece masa üzeri oyun grubu olan GeForce lar için çoktan 40 nm ve DX11 uyumlu ekran kartlarını yapabilirdi.

• Mühendis konuştu...

quote:

Orijinalden alıntı: HoLY.oNE

quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

holy.one'a göre dünyadaki tek firma nvidia, en iyi firma nvidia herşeyi o yapar en kralı odur vs vs vs... kendi halinde bırak elleme.

öle olsam bircok arkadasıma 4830 4850 ve 3870 aldırmazdım

Buna inanacağımı kim söylediki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiesTorN -- 5 Eylül 2009; 17:44:38 >
  • dh incelemeyi bekliyoruz kağıt üstünde sp değerleri benim için çok şey ifade etmiyor
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.