Şimdi Ara

Klima(lar) aldım, peki ben iyi yapmış mıyım 0_o?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
5.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

En sonunda kararımı verip şu klimaları aldım.

#1. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD50VA Krigamine (19790/27979 Btu/h) 32 m2 lik salona

#2. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD35VA Krigamine (13650/21500 Btu/h) 20 m2 lik yatak odasına

#3. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD25VA Krigamine (11944/18768 Btu/h) 12.5 m2 lik oturma odasına

DIŞ Ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MXZ-4A80VA (31400/39600 Btu/h) Bu dış ünite tüm diğer üç iç üniteye dağıtacak havayı

Iç üniteler hakkında detaylı bilgilerin olduğu sayfa :http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=1
    Dış ünite hakkında detaylı bilgilerin olduğu sayfa :http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=9

Evim ara kat, tüm cephelerde yalıtım mevcut, pimapenler ısıcamlı

Sizce kışın tüm evi ısıtmada bu klimalar benim işimi Doğalgaz ile ısınmadan daha UCUZA getirebilir mi?
    İyi bir seçim mi yapmışım yoksa kötü mü?

Yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

• gülü güle kullanın,hayırlı olsun
  • hocam önce hayırlı olsun güle güle kullanın şehir olarak nerdesiniz? ve doğalgaz faturası genelde nekdr ödüyorsunuz kışın? ona göre yorum yapalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: dcorp

Arkadaşlar,

#1. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD50VA Krigamine (19790/27979 Btu/h) 32 m2 lik salona

#2. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD35VA Krigamine (13650/21500 Btu/h) 20 m2 lik yatak odasına

#3. iç ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MSZ-FD25VA Krigamine (11944/18768 Btu/h) 12.5 m2 lik oturma odasına

DIŞ Ünite : Mitsubishi Electric Inverter Multi Sistem MXZ-4A80VA (31400/39600 Btu/h) Bu dış ünite tüm diğer üç iç üniteye dağıtacak havayı

Iç üniteler hakkında detaylı bilgilerin olduğu sayfa :http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=1
    Dış ünite hakkında detaylı bilgilerin olduğu sayfa :http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=9

Sizce kışın tüm evi ısıtmada bu klimalar benim işimi Doğalgaz ile ısınmadan daha UCUZA getirebilir mi?

Ortalama saatte 1,5 KW harcadıgını var sayalim isterseniz hesap su

1,5 Kw x 24 saat x 30 gun = 1080 Kw
    1 kw elektrik 0,25 TL x 1080 Kw = 270 TL eder.

Bence bu benim cıkardıgım hesap maximumdur. Devamlı kullanıldıgında izolasyonlu bir evde bu degerlerden daha asagi bile inebilirsiniz bunuda deneyip siz bize soyleyeceksiniz...

Hayırlısı olsun oncelikle... İciniz rahat olsun bence ne kadar akıllıca bir is yaptıgınızı bu kıs goreceksiniz dogalgaz kombi sisteminde belkide goremediginiz 24-25 derece oda sıcaklıklarını hem daha cabuk bir sekilde hemde cok daha ucuza goreceginize ben eminim. Dogalgaz sadece ocakta banyoda olsun yeter bence hem nasıl olsa kısın yine zamlanacaktır. Kesin cozumu yaptınız kendi adınıza gule gule kullanın. İlk yatırım maliyeti yuksek gelebilir fakat iyi bir kombi ve petek sisteminde dahi 5000 TL cıkıyor zaten insanların cebinden. Bu sistem 365 gun ise yarayacak ve az enerji cok is sayesinde birkac senede kendini amorti edecektir. Tekrardan gule gule kullanın bizimde aklımızda olan fakat uygulamada (maddi-manevi tamamen duygusal) bir turlu hayata geciremedigimiz bu olaydan dolayı sizi tebrik ederim hoscakalın yazın serin, kısın sıcak gunler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 29 Ağustos 2009; 3:03:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lagaluganet

hocam önce hayırlı olsun güle güle kullanın şehir olarak nerdesiniz? ve doğalgaz faturası genelde nekdr ödüyorsunuz kışın? ona göre yorum yapalım

Binalar daha yeni yapildigi icin giris yapan olmadi fakat ev yazin 30-35 derecelere, kisin -5 ve +8 dereceler arasinda seyreden biryerde.
    Yakin binalarda kuzenlerim oturuyor, onlar merkezi sistem 300 TL ye varan odemeler yapiyorlar kisin, bizde en agir kis sartlarinda 250+ ye cikariz sanirim dogalgazda.
  • Kardeş senin yaptığın Multili uygulamadan bizim Apt.da tam 3 Dairede vardır!(Mitsu.Elect.)

Yer Antalya(Çağlayan Mah.) bu arada sen neredesin???

Cihazlar sende biraz daha güçlü ve fazla sarfiyat yapar,alan olarak ise aynı sayılabilir+
    Bina çok iyi yalıtımlı,ara kat v.s bizde

1 Daire sürekli oturduğu için ondan bilgi vereyim;geçtiğimiz Kış ortalama 200 TL den aşağı Elekt.Fat.gelmedi!!
    ayrıca 2 faturasıda 250 ve 288 olarak gelmiştir!!!

Diğer Daireler ara sıra geliyorlar oturmaya ve onlara gelen faturayı hesapladığım zaman gün başı birim fiyatı
    çok daha yüksek ve buda 300/320 gibi bir rakama gelmişti geçtiğimiz kış,oturup onlarla bunu tartışmış vede
    hesap çıkarmıştık

ancak kullanım rahatlığı,sessiz olması(oldukça sessiz ME ler)v.s gibi artılarıda vardır++

Ancak sen Gaz olan bir yerde bu sistemi kullanacaksan vede tam neresi bilemiyorum ama rahatlık getireceği
    gibi sıkıntıda getirebilir,ama sıkıntı derken gelen Fat.seni üzmeyecekse,o zaman takma kafana

Gaz pahalıda,Elektrik ucuzmu yani!!!
    yaw adam Antalya da ortalama 220 lira yakıyor,ancak burada Gaz olsaydı 100 kağıda iş biterdi;dolayısıyla Gaz/Elektrik
    olayını yöreye yani Şehre göre iyi hesap etmek gerekiyor!

Biz İstanbul dan geldik çok uzun senelerde Gaz kullandık(Kombi ve Müşterek)ancak İst.da+klima ile bu iş çok daha pahalıya mal olur!
    Veya sadece Klima yine çok pahalı olur!!

Ayrıca iyi ısıtan heleki yalıtımlı bir binada ve ikimde örneğin İstanbul gibiyse Gaz en iyisidir+Mutfak/Banyo olayınıda kimse unutmasın!!

Yada bizim gibi soğuğa vücut olarak mukavim olursanız,gece 12 derecede mışıl-mışıl uyursunuz;hemde çok sihhatli bir biçimde!!
    bizim yatak odaları çok iyi yalıtımlı ama Kuzeye bakar ve ısı en soğuk aylarda ortalama 13 derecedir!!!hiç klima yakmıyoruz o odalarda kışın!!
    İstanbul dan çok daha rahatız kışın bu soğuklukta yatarken,tavsiyemdir(Çocuk hariç bu dediklerimi için tabiki!!)
    İst.da gece en son müşterek kazan sistemi kullanırken ısı 20/22 iken yatak odasında doğrusu çok keyifsiz uyuyorduk!!

++

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

Kardeş senin yaptığın Multili uygulamadan bizim Apt.da tam 3 Dairede vardır!(Mitsu.Elect.)

Yer Antalya(Çağlayan Mah.) bu arada sen neredesin???

Cihazlar sende biraz daha güçlü ve fazla sarfiyat yapar,alan olarak ise aynı sayılabilir+
    Bina çok iyi yalıtımlı,ara kat v.s bizde

1 Daire sürekli oturduğu için ondan bilgi vereyim;geçtiğimiz Kış ortalama 200 TL den aşağı Elekt.Fat.gelmedi!!
    ayrıca 2 faturasıda 250 ve 288 olarak gelmiştir!!!

Diğer Daireler ara sıra geliyorlar oturmaya ve onlara gelen faturayı hesapladığım zaman gün başı birim fiyatı
    çok daha yüksek ve buda 300/320 gibi bir rakama gelmişti geçtiğimiz kış,oturup onlarla bunu tartışmış vede
    hesap çıkarmıştık

ancak kullanım rahatlığı,sessiz olması(oldukça sessiz ME ler)v.s gibi artılarıda vardır++

Ancak sen Gaz olan bir yerde bu sistemi kullanacaksan vede tam neresi bilemiyorum ama rahatlık getireceği
    gibi sıkıntıda getirebilir,ama sıkıntı derken gelen Fat.seni üzmeyecekse,o zaman takma kafana

Gaz pahalıda,Elektrik ucuzmu yani!!!
    yaw adam Antalya da ortalama 220 lira yakıyor,ancak burada Gaz olsaydı 100 kağıda iş biterdi;dolayısıyla Gaz/Elektrik
    olayını yöreye yani Şehre göre iyi hesap etmek gerekiyor!

Biz İstanbul dan geldik çok uzun senelerde Gaz kullandık(Kombi ve Müşterek)ancak İst.da+klima ile bu iş çok daha pahalıya mal olur!
    Veya sadece Klima yine çok pahalı olur!!

Ayrıca iyi ısıtan heleki yalıtımlı bir binada ve ikimde örneğin İstanbul gibiyse Gaz en iyisidir+Mutfak/Banyo olayınıda kimse unutmasın!!

Yada bizim gibi soğuğa vücut olarak mukavim olursanız,gece 12 derecede mışıl-mışıl uyursunuz;hemde çok sihhatli bir biçimde!!
    bizim yatak odaları çok iyi yalıtımlı ama Kuzeye bakar ve ısı en soğuk aylarda ortalama 13 derecedir!!!hiç klima yakmıyoruz o odalarda kışın!!
    İstanbul dan çok daha rahatız kışın bu soğuklukta yatarken,tavsiyemdir(Çocuk hariç bu dediklerimi için tabiki!!)
    İst.da gece en son müşterek kazan sistemi kullanırken ısı 20/22 iken yatak odasında doğrusu çok keyifsiz uyuyorduk!!

++

Bizim yer Bursa. Cihazlarin guclu olmasi, fazla yakmanin aksine, genelde rolantide calisacagi icin daha az yakar diye duydum, ve aldigim modellerinde epey ama epey az elektrik sarfiyeti yaptigini duydum, bir kac yerden duyunca bunun boyle oldugunu, inanir gibi oldum tabi ama yinede bilemem denemeden pek bir fikrim yok.

Ama dogalgaz ile 250-300 e isinirken, bununla 150 ye isinamazsam kisin, uzulurum cunku kendime ona gore ayarladim epey, epey isi isinir tum ev diye :)

Tabiki evimde kombi de var, ben belki bi kombinasyon yapip kombi + klima ile isitirim evi, eger klimalar tek baslarina yeterli olmazsa, ama olur gibime geliyo, deneyip gorucez.

Mitsubishi bile kendi sitesinde, benim aldigim modelin, HC serisinden %20 daha az enerji sarfiyatiyla calistigi vurgulaniyor, bu da 200 lirada 40 lira oynatir ki, az bi rakam degil.

Ozellikle benim serimden kullanan arkadaslar varsa aramizda, yorumlarini bekliyorum.

Saygilarimla

• öncelikle hayırlı olsun . bu klimaları kaça aldığınızı yazarmısınız . birde sistem tam olarak şu mu tek dış ünite üç iç ünite . yanlış olmasın . bunlar için borulama nasıl oluyo tüm duvarlar kırılıyo mu? teşekkürler.
  • Arkadaşım senin yer Bursa ise işin zor!

Ayrıca bu uygulamadan çoğu insanda yoktur,ama bizim Apt.dan sana 3 Daire örneğini verdim ve yer Antalya!!!

Verilen verilen ve SAtıcıların gazını filan boşver;biz iki sene önce buraya herkesle birlikte taşındak ve bu uygulamayı
    yapanlar 2007/2008 ve 2009 kışlarını geçirdiler;rakamlar öyle evdeki gibi çıkmadı ve çarşıya çıkınca herkes anladı
    ve yer Antalya!!
    Burada min.200 kağıt yakıyor bu daireler,1/2 fatura arada 280 leri gördü!!

bursa gibi yerde Gazı bırakıpta;klimaya dönmek doğru değildir,ama kombinasyon OK,yinede totalde rakam 200 ün çok üzerinde
    olur(tabi senin yakmana bağlı bu olay!!)>>kimisi evi Hamama çevirir kimisi ılık idare eder

Sen daha evinin normal Elektrik parasınıda koy üstüne,300 kapıdı geçer kışın Bursada

Sistem doğru ama yatırım/düşünce şekli bana göre yanlış!!

++

• almışsın sistemi bağlatmışsın hayırlı olsun demek lazım ilk önce şimdi elektrik olayına gelirsek sen bütün evi çalıştırırsan tabiki normal olarak çok fazla elektrik faturası gelir hangi klima olursa olsun fakat sen yinede tercihlerin içinden en iyilerinden bir tanesini seçmişsin güzel cihazlar gerçekten.Kullanıma gleirsek sistemi çok fazla yormaman amaçlı hepsini aynı anda çalıştırma ilk önce bir tanesini çalıştır forma girsin daha sonra diğerini çalıştır ki sisteme fazla yüklenmemiş olursun eğerki kombin varsa sana ufakda bi öneri atıyorum açacak cihazlarına 10 saat hiç durmadan çalıştırıcaksın ilk önce kombiyi çalıştır çok az ortamı ısıt daha sonra klimaları çalıştır ki klimalar çok hızlı kıssın ve daha iyi elektrik sarfiyatı sağlasın.Bu tür çözümler uygulayabilirsin güzel cihazların güle güle kullan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35cakrep35

öncelikle hayırlı olsun . bu klimaları kaça aldığınızı yazarmısınız . birde sistem tam olarak şu mu tek dış ünite üç iç ünite . yanlış olmasın . bunlar için borulama nasıl oluyo tüm duvarlar kırılıyo mu? teşekkürler.

evet sistem bu 1 dışa 3 iç ünite şeklinde multi dediğimiz sistem.tabiki bu sistem tuğla aşamasındayken veya tadilat yapılıyosa yapılıyo ki normal bi evdede anca asma tavan varsa olabilir.
  • Bizim ev bu sekilde hazir bir sistemde bize teslim edilecek, yerler borular vs hersey hazir, o yuzden multi aldik zaten.

Fiyati 7250 TL tuttu

Ben klimayi her turlu alicaktim zaten eve, yazin sicak hic cekilmiyor bursada, suan oturdugumuz evde de salon haric 2 odada klima var, isitma amacli hic kullanmadik acikcasi, rubenis marka, babam almisti zamaninda.
    Ama evlenecegim icin, yeni oturacagimiz evde gucumuzun yetebilecegi en iyisi olsun istedi, bu biraz limitleri asti fakat bu tarz isler bir kez yapilir dusuncesiyle biraz daha cikis yaptik ve bu urunleri aldik.

Zaten tum evi klimalar isitsin gibi iddaam pek yok, ama bana soylenen buydu ve forumlarda arastirip okudugum kadariyla dogalgazdan uygun oldugu konusunda pozitif bir dusunceye sahip oldum fakat tabiki yine bakicaz.

Aslinda buyuk ihtimal, evin yalitimi cidden cok cok iyi oldugu icin, kombiyi minumumda acip, surekli oturdugumuz odaninda klimasini acarsak, bize bir problem kalmaz, evin bilimum her odasinin da hamam gibi olmasini istemiyoruz sonuc olarak.

Cidden cok yakarsa klimalar, kombili isinicaz tabiki, klima alisimizin ana amaci zaten yazin serinlik, fakat kisin isitma olayida olursa degmeyin keyfimize, ve faturalara ayda 50-75 lira bile katki verse, 4-5 yila klimalarin yarisi cikmis olur zaten :P

Aldigim klimalar okudugum kadariyla, etrafi tarayip isi dengesini ayarliyormus, yani mesela normalde soguk hava yere coker ya, ayaklar usur ama ust taraf sicak hissettirir vs, bu cihazlar bunu ayarliyormus her yerde ayni seviyeye cekiyormus ama tabi denemeden nedir ne degildir soylemek kolay degil, ama mesela kisin isinirkende normalde isinan hava yukseleceginden yerler cok soguk kalir vs diye soylendi, ama bu klima onuda ayarliyormus ve yine isinmada da her yerde ayni sicaklik oranini yakalatiyormus, okudugum kadariyla,

yok mu evinde hic kullanan?

• quote:

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Arkadaşlar,

Bence bu benim cıkardıgım hesap maximumdur. Devamlı kullanıldıgında izolasyonlu bir evde bu degerlerden daha asagi bile inebilirsiniz bunuda deneyip siz bize soyleyeceksiniz...

Hayırlısı olsun oncelikle... İciniz rahat olsun bence ne kadar akıllıca bir is yaptıgınızı bu kıs goreceksiniz dogalgaz kombi sisteminde belkide goremediginiz 24-25 derece oda sıcaklıklarını hem daha cabuk bir sekilde hemde cok daha ucuza goreceginize ben eminim. Dogalgaz sadece ocakta banyoda olsun yeter bence hem nasıl olsa kısın yine zamlanacaktır. Kesin cozumu yaptınız kendi adınıza gule gule kullanın. İlk yatırım maliyeti yuksek gelebilir fakat iyi bir kombi ve petek sisteminde dahi 5000 TL cıkıyor zaten insanların cebinden. Bu sistem 365 gun ise yarayacak ve az enerji cok is sayesinde birkac senede kendini amorti edecektir. Tekrardan gule gule kullanın bizimde aklımızda olan fakat uygulamada (maddi-manevi tamamen duygusal) bir turlu hayata geciremedigimiz bu olaydan dolayı sizi tebrik ederim hoscakalın yazın serin, kısın sıcak gunler....

Yorumlariniz icin tesekkurler, sizin hesaplama gibi bir rakam gelirse oldukca iyi, genelde 24 saat kullanmam klimalari, ki sizin hesabinizda 24 saat calistiklarinda bile 270 lira gibi bir rakama denk geliyorlar.

Umarim boyledir de bizimde her ay cebimiz pek yanmaz :)

Umarim sizde en kisa zamanda hayata gecirebilirsiniz projenizi.

• Klima Marmara -Ege Ve Akenizde herzaman daha ekonomiktir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Arkadaşlar,

Yorumlariniz icin tesekkurler, sizin hesaplama gibi bir rakam gelirse oldukca iyi, genelde 24 saat kullanmam klimalari, ki sizin hesabinizda 24 saat calistiklarinda bile 270 lira gibi bir rakama denk geliyorlar.

Umarim boyledir de bizimde her ay cebimiz pek yanmaz :)

Umarim sizde en kisa zamanda hayata gecirebilirsiniz projenizi.

Hocam, aldığın klimalar COP ve EER değerleri bakımından oldukça yüksek ve dolayısı ile ekonomiktir.
    Kışın ısınma konforu ve doğalgazdan farklı olarak yazın da kullanılması sebebi ile seni üzmeyecek mutlu edecektir.

Ben evimde; 3,5 kW daikin inverter klimayı oldukça test ederek 2008 yılbaşından beri kullanmaktayım. Kışın en soğuk günlerde bile rahatlıkla ısındım.
    İstanbul' da oturuyorum, dış ünitenin olduğu pencerenin önünde kış boyu termometre ile dış hava sıcaklığını ölçtüm, en düşük -7C de bile ısınmada sorun olmadı. Daha düşük sıcaklık görmediğimiçin sonucunu bilemiyorum.

Klimamın ısıtmada nominal enerji tüketimi (katalogtaki) 1,02 kW, elektrik sayacından yaptığım hesapta; 0,65 kWh / h elektrik tüketimi okudum.
    Siz de rahatlıkla bu şekilde katalog değerlerine bakarak bir hesap yapabilirsiniz.

Sistemini güle güle, sağlıkla kullanman dileğiyle, hayırlı olsun.

• Arkadaşım öncelikle arkadaşımızın yaptığı hesapta Saatlik tüktimi 1,5 kw olarak almış ki bence ortaalama bu kadar bile olmaz ,çünkü cihazın verileri nominalde 1,93 diyor.%70 ortalama ile çalışsaki çok zor koşullarda bile yakalar,hele 24 saat tam açık kalırsa %60 ta bile kalır kesinlikle.Ozaman 1,35 lerin bile altını göreceksin.Kaldıki cihaz 3,7 kw(12620 Btü) ta kadar inebiliyor.Geceleri salonu kapattığını yada 18-20 dercecelere aldığını düşünürsek,bence aylık tüketim 24 saat için 200 TL nin altına bile gelir.Egerki siz kombiyi 24 saat açık bırakın,aylık 400 TL bile az kalır.İzmir de doğalgaz işi tutmadı her gelen binada bir iki kişi anca kullanıyor.Adam günde 112 saatkullanınca İzmird bile 100-120 m2 daire 300 ün altında fatura ödemiyor.Manisa ya geçen kış kombi sistemi olan eve 2 tane klima taktım,Özellikle kışın kullanmak için.Hemde salon baya büyüktü Diamaond FSH 28 taktık D sınıfı (cop2,7) Yatak odasında Vestel varmış.Mutfağada Zibro 1234 taktık,müşteri hay Allah razı olsun diyor.Evdeki klimasının Ortalama COP si 2,8 i geçmez üstelik.Hani manisa nında Bursadan kalır yanı yoktur yani soğukta.Klima işinde ısıtmada tek sıkıntı Banyo onuda NOBO tarzı 1000 watlık bir aletle rahatlıkla çözersiniz.

Diyelimki Kombimi Klimamı deseydik,Öncelikle Arkadaş 7200 TL vermiş ama Klimanında AĞABABASINI almış.Siz bir eve Buderus kombi ve alurad tarzı aliminyum ptek ile bir sistem kurun bakılım kaça çıkacak.Kaldıki klima soğutma için konuştuğumuz bölgelerde şehir yaşamında neredeyse olmazsa olmaz.Yarı parasını Soğutma için derseniz ne kadar karlı çıkacağınız açık ortada.

Birşey daha Doğalgaz tamamen dışa bağımlı,Petrolde Amirıkalın yönetiği gibi doğalgazıda Ruslar yönetiyor.2 yıl sonra ne olur kimse bilemez.Ama elektrik te alternatif çok.Bugün %50 si Doğalgaza bağımlı bile olsa,elektrik için mutlaka alternatif yatırımlar yapılmak zorunda vede yapılacak(ama nükleer,ama rüzgar,ama termik)En azından alternatifi var.Bu doğal gaz için döneşen borular yarın yol,su ,elektrik olarak bize geri dönecektir derim mutlaka

Elektrik Temizdir, Güzeldir,Bacadan sızmaz,adam zehirlemez,infilak etmez,Bir kaçak akım rölesi ile tam korumalıdır.Türkiye nin tek ihtiyacı alyapısı,oada artık yapılıyor(En azından ben İzmir de görüyorum artık Şebeke yenileniyor ve yeraltına alınıyor.)Yani elektrik cicidir.

Bir karşılaştırma toblosu vardı 1 kw lık ısı için harcanan Doğalgaz ve Klima ile ilgili karşılaştırma bulursam ileride yazarım burada.Mit Elec.Broşür reklamında kullanmıştı hatta ozaman COP 3,7 çok iyiydi.Olan arkadaş varsada koysun çok iyi bir karşılaştırma idi.

Biraz fazla oldu ama kusura bakmayın artık.
    Herkese Selam olsun.

• quote:

Krigamine

için rahat olsun cidden klimanın hasını aldın. Çok kaliteli klimalardır. Ben de evimde 2 adet mitsu heavy dxk09zs 1 adet dxk12zs inverter kullanıyorum. İnanın bu klimalara verdiğiniz parayı kuruşu kuruşuna geri alıyorsunuz. Ortalama olarak mutfakta günde 6 saat oturma odasında yaklaşık 5 saat ve yatak odasında da 7-8 saat(ayın 15 gunu diyelim) kullanıyorum. ve çok memnunum.Allah pişman etmesin kardeşim seni de. hayırlı olsun.
  • Yorumlar ve tavsiyeler icin cok tesekkurler arkadaslar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Arkadaşım öncelikle arkadaşımızın yaptığı hesapta Saatlik tüktimi 1,5 kw olarak almış ki bence ortaalama bu kadar bile olmaz ,çünkü cihazın verileri nominalde 1,93 diyor.%70 ortalama ile çalışsaki çok zor koşullarda bile yakalar,hele 24 saat tam açık kalırsa %60 ta bile kalır kesinlikle.Ozaman 1,35 lerin bile altını göreceksin.Kaldıki cihaz 3,7 kw(12620 Btü) ta kadar inebiliyor.Geceleri salonu kapattığını yada 18-20 dercecelere aldığını düşünürsek,bence aylık tüketim 24 saat için 200 TL nin altına bile gelir.Egerki siz kombiyi 24 saat açık bırakın,aylık 400 TL bile az kalır.İzmir de doğalgaz işi tutmadı her gelen binada bir iki kişi anca kullanıyor.Adam günde 112 saatkullanınca İzmird bile 100-120 m2 daire 300 ün altında fatura ödemiyor.Manisa ya geçen kış kombi sistemi olan eve 2 tane klima taktım,Özellikle kışın kullanmak için.Hemde salon baya büyüktü Diamaond FSH 28 taktık D sınıfı (cop2,7) Yatak odasında Vestel varmış.Mutfağada Zibro 1234 taktık,müşteri hay Allah razı olsun diyor.Evdeki klimasının Ortalama COP si 2,8 i geçmez üstelik.Hani manisa nında Bursadan kalır yanı yoktur yani soğukta.Klima işinde ısıtmada tek sıkıntı Banyo onuda NOBO tarzı 1000 watlık bir aletle rahatlıkla çözersiniz.

Diyelimki Kombimi Klimamı deseydik,Öncelikle Arkadaş 7200 TL vermiş ama Klimanında AĞABABASINI almış.Siz bir eve Buderus kombi ve alurad tarzı aliminyum ptek ile bir sistem kurun bakılım kaça çıkacak.Kaldıki klima soğutma için konuştuğumuz bölgelerde şehir yaşamında neredeyse olmazsa olmaz.Yarı parasını Soğutma için derseniz ne kadar karlı çıkacağınız açık ortada.

Birşey daha Doğalgaz tamamen dışa bağımlı,Petrolde Amirıkalın yönetiği gibi doğalgazıda Ruslar yönetiyor.2 yıl sonra ne olur kimse bilemez.Ama elektrik te alternatif çok.Bugün %50 si Doğalgaza bağımlı bile olsa,elektrik için mutlaka alternatif yatırımlar yapılmak zorunda vede yapılacak(ama nükleer,ama rüzgar,ama termik)En azından alternatifi var.Bu doğal gaz için döneşen borular yarın yol,su ,elektrik olarak bize geri dönecektir derim mutlaka

Elektrik Temizdir, Güzeldir,Bacadan sızmaz,adam zehirlemez,infilak etmez,Bir kaçak akım rölesi ile tam korumalıdır.Türkiye nin tek ihtiyacı alyapısı,oada artık yapılıyor(En azından ben İzmir de görüyorum artık Şebeke yenileniyor ve yeraltına alınıyor.)Yani elektrik cicidir.

Bir karşılaştırma toblosu vardı 1 kw lık ısı için harcanan Doğalgaz ve Klima ile ilgili karşılaştırma bulursam ileride yazarım burada.Mit Elec.Broşür reklamında kullanmıştı hatta ozaman COP 3,7 çok iyiydi.Olan arkadaş varsada koysun çok iyi bir karşılaştırma idi.

Biraz fazla oldu ama kusura bakmayın artık.
    Herkese Selam olsun.

Dediginiz karsılastırma tablosu asagıda 1000 Kcal ısı enerjisi elde etmek icin harcanacak tl miktarı tablosu :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 2 Eylül 2009; 1:04:48 >

• Evet bu tablo herşeyi açıklıyor aslında çokta net.Bir şeye daha dikkat çekmek isterimki bu çok daha ilğinç.Bu tabloda karşılaştırılan MSH GE 25 serinin COP si 3,67 iken Arkadaşımızın tercih ettiği sistemin COP si ise 4,87 dir yani nereyse %35 daha bile ekonomik bir cihaz kullancak.Buda demektirki Bu tablodaki değerden %35 daha az harcayacak,haydi şimdi doğalgaz diyenlerden bekleriz yorumları.Birde doğalgazın bu verileri en iyi kalite kombiden alınabilecek değerdir.Kayıpları hiç saymıyoruz bile.

Bu değerlere göre arkadaşımızın cihazı 1000 kcalori için 0,04 tl haracyacaktır vede doğalgaza göre %60-70 daha ekonomiktir.matematik böyle söylüyorçBenim tecrübelerimde aynı yönde,canlı şahitleri var İzmir ve Manisa da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 2 Eylül 2009; 19:01:02 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.