- x
Doğalgazda Merkezi Sistem mi Kombi mi?
45 Cevap20237 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

560 Mesaj
28 Ağustos 2009; 11:27:35 

Değerli arkadaşlar, Bizim mahalleye doğalgaz yeni çekildi. Şimdi 15 dairelik yanyana 2 apartman olarak toplantı yaptık. Ve çocğunluğu oluşturan kişiler merkezi sistem doğalgaz olmasına karar verdi. malum olduğu üzere çoğunluğun dediği oluyor.

Bu konuda benim tecrübelerim merkezi sistemde gelen faturaların kombiye göre hayli kabarık olduğudur. Kiracıyken kombi kullanmıştım. Ortalama 100 - 150 arası geliyor şuan kombide. Ama merkezi sistemde öyle ay oluyorki 500 lira istedikleri oluyormuş.

Bu konuda görüşü olan varmı? hangisi daha iyidir. Gerçi kombi olması münferiden daha iyidir ama merkezi sistemden bu kadar çekinmeme gerek varmı?

selamlar...

482 Mesaj
28 Ağustos 2009; 11:36:30 

Aman hocam kombi yapın bizimki merkezi 400 lira geliyor kombide evde olmadığında yakmıyorsun sana göre hava çok soğuk değilse yakmayabiliyorsun yani çok daha avantajlı

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

4939 Mesaj
28 Ağustos 2009; 11:50:28 

Aslında merkezi sistem daha iyidir.. Mesela amcamlar merkezi sistemli bir sitede oturuyorlar. Kışın 300 civarı ödüyorlardı. Ama evde durulmuyordu sıcaktan. Bizde o civar ödüyorduk ama yine de o kadar sıcak olmuyordu. Tabii bizim sitede yalıtım yoktu maalesef..

Ama evde gündüzleri kimse kalmıyorsa, yani çalışan çiftler mevcut ise kombi daha iyidir.

Aslolan bina yalıtımıdır. ısı yalıtımı yok ise ne kullanırsanız kullanın fatura çok fazla gelir..

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 14:37:26 

Vallahi hocam biz ateşli bir şekilde kombi savunucusuyuz, ama bizim apartmandaki ev sahipleri genelde kiraya vermiş durumdalar. yani adam diyor bana kombi masrafı çıkmasın kiracı ne öderse ödesin beni bağlamaz. Ama çok sık kiracı değiştirecekleri ve arada gelen faturanın bize gireceği aşikar.

Kombi olsa mesela biz kışın genelde evde oturmuyoruz, dolayısıyla kapar gideriz.

Bina yeni bina yalıtım desen zaten yok.

10022 Mesaj
31 Ağustos 2009; 14:42:26 

Kışın genelde oturmuyoruz demişsin. Kışın çok üzülürsün gelen faturalar için. Millet yakar sen ödersin

Gaziantep Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
A State Of Trance Fan

702 Mesaj
31 Ağustos 2009; 14:44:31 

evinizde kendiniz oturacaksanız merkezi sistem daha iyi.kombi, evini kiraya verenler için daha makbul.Şimdi şöyle söyleyeyim;

mesela tüm bina kombi olsa altınızdaki komşu diyelim evinde değil ve dolayısıyla yakmıyor,bu sefer sizin evinizdeki ısıda etkilenir yani hissedilir derecede soğur.Ama merkezide kimsenin kaçarı yok herkesin kaloriferi yanacağı için tüm bina ısınır, apartman içine kadar...Ayrıca mesela karı koca çalışan bir aile için teorik olarak kombi önerilir ama eve geldiğinde duvarların soğukluğunu ve evin kendi soğukluğunu kırabilmek için çok açmak gerekebiliyor kombiyi.Dolayısıyla var olacak bir kar ortadan kalkmış oluyor.Benim tavsiyem merkezi.Bir sorun olursa apartmanca halledilebilinir.

GÖZLÜK CAMI SEÇMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER...TIKLA

8177 Mesaj
31 Ağustos 2009; 14:50:36 

Kendiniz ayrı tesisat çektirip kombiye geçebilirsiniz. Sizin evinize de karışacak değiller ya.

...

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:08:34 

Yok bizim ev son kat olmasına rağmen ayrı olarak kombi döşeyemiyoruz. Yani kanunen yasakmış.

476 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:10:55 

dostum doğalgaz işiyle uğraşan biri olarak sana tavsiyem...kombi kullanmam merkezi sistemde cebin çok yanar

2802 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:17:52 

Fiyat/Performans olarak diğer kişiler birşeyler söylemiş.
Bende şunu söylemek istiyorum; "başkalarının ipiyle kuyuya inme ve kendinden başkasına güvenme". Bu zamanda artık öyle toplu şeyler olmaz, bir sorun çıkar birşey olur, problemlerin ardı arkası kesilmez. En iyisi "bir şekilde" kombili sisteme geçmektir.

.
AMD x4 965|Sunbeam CCFU|Gigabyte 990XA-UD3|Corsair Veng 1600/9 2x4|5850 Xtreme
WD Caviar Black 500 GB|OCZ Fatal1ty 550W|Asus DVD-RAM|TT Spedo

LG E2360V|Edifier X600|Asus VULCAN Anc|Razer DA v2|Logitech G15v2|ASUS DSL-N12E
Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
31 Ağustos 2009; 15:20:29 

Benim evde kombi var ama malesef merkezi sistem de ısınan kadar ısınamıyorum merkezi sistemle nerdeyse de aynı ödüyorum ama ısınamıyorum bence merkezi sistem en karlısı

1884 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:25:17 

kombi

Katılım zamanı: 16 Nisan 2002

Macaristan’daki Türk anıtları - tıkla

867 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:30:01 

merkezi sistemin bu kadar pahalı olduğunu bilmiyordum.500 lira o_O

İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır.
Köleler, gerçek yaşamdaki güçsüzlüklerini unutmak için, bir ideale veya bir kurmaca tanrıya gerek duyarlar.
Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı.

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:33:56 

Geçen sene ben kombili evde kiracıydım 2 sene kaldım, sadece bir ay bana 180 lira geldi onun dışında 120 110 100 filan geliyordu kışın. Yazın zaten yakmıyorsun tüpe şuna bunada karı var, merkezi sistemde sıcaksu olmayabiliyor - tüpte olmuyor.

Araştırdığım kadarıyla kanunlar apartmandan ayrı tesisat çekmeye izin vermiyor, hatta merkezi sistemi destekliyorlar, ama merkezi sistemde öyle ay oluyorki 500 civarı fatura geliyor.

Bizim şuanki dairemizde merkezi sistem kışın 16000 lira doğalgaz geldiği oldu. Yani merkezi sistem bir risk. Kombide herkes kendi bacağından asılıyor.

Ve ben adım gibide biliyorumki apartmanda o parayı vermeyecek birkaç adam var. Fukara ayağına yatıyorlar, aidatta ödemiyorlar, şimdi onlarla kim uğraşacak bilmiyorum.

Ama toplantıda bunları açıkça ifade etmeme rağmen ev sahipleri başta olmak üzere merkezi sisteme karar verdiler.

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:37:15 

Bu arada arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.

1307 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:40:19 

Apartmandan apartmana değişiyor galiba ben merkezi sistemli apartmanda oturuyorum herkez kombide 250-300 öderken ben en fazla 160 ödedim ve tüm gün yanıyordu eve geldiğimizde sıcak oluyor apartmanın içi sıcak oluyor.

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 15:45:28 

Valla hocam 160 sa çok iyi ama şuda var, merkezi sistemdede adamlar sürekli yakacak mı? genelde belli saatlerde yakıyorlar onun dışında donuyorsun. yanılıyormuyum yoksa.

Uzaklaştırılmış
31 Ağustos 2009; 15:47:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Pasaklı

Apartmandan apartmana değişiyor galiba ben merkezi sistemli apartmanda oturuyorum herkez kombide 250-300 öderken ben en fazla 160 ödedim ve tüm gün yanıyordu eve geldiğimizde sıcak oluyor apartmanın içi sıcak oluyor.

Kesinlikle.Eğer düzgün bi şekilde kullanılırsa merkezi sistem çok süper oluyo.Özellikle fazla daireli apartmanlarda gerçekten çok iyi oluyor.Biz kombi kullanıyoruz ama merkezi sistem bi evdede oturmuştuk.Merkezi sistemin yerini hiçbişi tutmuyo..

1307 Mesaj
31 Ağustos 2009; 16:09:32 

Gece 11 de kapatıyorlar sabah 6-7 gibi açıyorlar ama ev birden soğumuyor çok üşürsek elektrikli fanlı ısıtıcı var onu kullanıyoruz elektrik saati akıllı sayaç olduğu için gece tarifesinde çok düşük tüketiyor. kombili evde de oturmuştum 3 yıl önce 300 lira verdiğimiz zamanlar oluyordu. Tabi bizim bina da fazla daire olduğu için belki bu kadar az geliyordur bilmiyorum. 5 kat 17 daire.

560 Mesaj
31 Ağustos 2009; 16:12:39 

bizimde yan yana 2 bina birinde 10 diğerinde 5 daire var, bina yeni yani yaş, evler 180 metre kare.

1513 Mesaj
31 Ağustos 2009; 16:26:47 

bizim merkezi sistem çok iyi ısınıyor ev.8 ay 150 tl 4 ay 75 tl veriyoruz bence merkezi sistem iyidir.

...

1891 Mesaj
31 Ağustos 2009; 17:18:41 

aman merkezi sistem gördüğün yerden kaçacaksın.

1967 Mesaj
31 Ağustos 2009; 17:26:31 

Apartmandaki komşularına bağlı tamamen. Eğer komşuların borçlarına sadıksa veya bir yaptırımınız varsa merkezi sistem iyidir. Yoksa merkezi sistem kadar illet birşey yoktur. Millet borcunu ödemez, parasını verenler sıcak ister, parasını vermeyenler yüzünden bazen yanamaz, borçlular daireyi bırakır gider, bütün borç yöneticiye kalır..... Bunun gibi şeyler yüzünden merkezi sistem iyi değildir. TOKİ gibi yaptırımı olan yerlerde iyidir ama. Adam borcunu vermedimi evinin kalöriferinide kapatıyolar, daireyi elinden de alıyorlar. Böyle yerlerde ve iyi komşuların olduğu yerde iyidir, yoksa kombi al

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

1586 Mesaj
31 Ağustos 2009; 17:41:11 

quote:

Orijinalden alıntı: xweser

Aslında merkezi sistem daha iyidir.. Mesela amcamlar merkezi sistemli bir sitede oturuyorlar. Kışın 300 civarı ödüyorlardı. Ama evde durulmuyordu sıcaktan. Bizde o civar ödüyorduk ama yine de o kadar sıcak olmuyordu. Tabii bizim sitede yalıtım yoktu maalesef..

Ama evde gündüzleri kimse kalmıyorsa, yani çalışan çiftler mevcut ise kombi daha iyidir.

Aslolan bina yalıtımıdır. ısı yalıtımı yok ise ne kullanırsanız kullanın fatura çok fazla gelir..

Aynen katılıyorum, ısınmak için herşeyden önce yalıtım önemli.
Doğalgaz hakkında bir fikrim yok

560 Mesaj
14 Eylül 2009; 16:08:53 

Ben kiracıyken kışın kombi faturası artı tüp artı şofpen içinde kışın ortalama 120 yazında 30 40 lira geliyordu. Merkezi sistemde bizim iş yeri 40 dairelik bir binaya eş değer ve ayda 16000 lira geliyordu. yani ev başına 400 lira gibi birşey. Bizim daire 15 evlik olduğundan tahminim yarısı gelir. 200 e kapatırız ama tüp ve sohpen hariç.

yani kombi her halükarda karlı. Ama kombi içinde 1000 lira tesisat 1000 lira kombi paraası gerekiyor.

Uzaklaştırılmış
10 Ekim 2009; 22:13:18 

quote:

Orijinalden alıntı: samed.yıldırım

Apartmandaki komşularına bağlı tamamen. Eğer komşuların borçlarına sadıksa veya bir yaptırımınız varsa merkezi sistem iyidir. Yoksa merkezi sistem kadar illet birşey yoktur. Millet borcunu ödemez, parasını verenler sıcak ister, parasını vermeyenler yüzünden bazen yanamaz, borçlular daireyi bırakır gider, bütün borç yöneticiye kalır..... Bunun gibi şeyler yüzünden merkezi sistem iyi değildir. TOKİ gibi yaptırımı olan yerlerde iyidir ama. Adam borcunu vermedimi evinin kalöriferinide kapatıyolar, daireyi elinden de alıyorlar. Böyle yerlerde ve iyi komşuların olduğu yerde iyidir, yoksa kombi al

Arkadaşın yorumuna aynen katılıyorum.

Isıtmada binanın rejime girmesi önemlidir. Bir kere rejime girerse çok az yakıt ile çok uzun saatler ısıtırsınız binayı.
Örnek çay demlendikten sonra altta kaynayan su çok kısık ateşe alınır.B sayede su saatlerce sıcak kalır.

Uzaklaştırılmış
10 Ekim 2009; 22:15:28 

quote:

Orijinalden alıntı: splash20

dostum doğalgaz işiyle uğraşan biri olarak sana tavsiyem...kombi kullanmam merkezi sistemde cebin çok yanar

dayanak mesnet olsa neyse

Uzaklaştırılmış
10 Ekim 2009; 22:18:25 

Bizde kalorifer var bütün sitede aylık 90 lira ödüyoruz aylık yaz kıs aslında sadece kıs odicektik ama sadece kıs odeyince aidat kısın havalara uçuyordu ama 12 aya bilince iyi oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

8321 Mesaj
10 Ekim 2009; 22:22:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Toygarabi

Değerli arkadaşlar, Bizim mahalleye doğalgaz yeni çekildi. Şimdi 15 dairelik yanyana 2 apartman olarak toplantı yaptık. Ve çocğunluğu oluşturan kişiler merkezi sistem doğalgaz olmasına karar verdi. malum olduğu üzere çoğunluğun dediği oluyor.

Bu konuda benim tecrübelerim merkezi sistemde gelen faturaların kombiye göre hayli kabarık olduğudur. Kiracıyken kombi kullanmıştım. Ortalama 100 - 150 arası geliyor şuan kombide. Ama merkezi sistemde öyle ay oluyorki 500 lira istedikleri oluyormuş.

Bu konuda görüşü olan varmı? hangisi daha iyidir. Gerçi kombi olması münferiden daha iyidir ama merkezi sistemden bu kadar çekinmeme gerek varmı?

selamlar...

merkezi sistem daha avantajlı sürekli evdeysen ama evde değilsen akşamları geliyorsan kombi tabiki ısınmak istiyorsan da merkezi sistem
faturaları ben yazıyorum kışın konut kazanları 2.5 3.5bin tl yi geçmiyor kmbilerde ise 150 300 arası değişiyor

736 Mesaj
10 Ekim 2009; 22:44:13 

söylenecekler söylenmiş aslında...
ilk veya son kat değilsen, evde küçük çocuk veya ihtiyar insan yoksa, sürekli evde kalmıyorsan kesinlikle kombi. aksi durumda da kesinlikle merkezi. 1. durumda başkasının yaktığını sen ödersin, 2. durumda senin yaktığını başkası.
bir de merkezi sistemlerde sıcak olan dairelerde pencere açılmasına sinir oluyorum (tamam evi havalandırırsın ondan bahsetmiyorum) kapat vanayı kardeşim çok sıcaklıyorsan...

164 Mesaj
19 Ekim 2012; 14:19:35 

çürümekte olan bir konuyu hareketlendirdiğim için kusura bakmayın aynı sorun bizde de var ben kombiden yanayım... çünkü merkezi sistemde her peteğe ısı sabitleyici bir aparat takılıyormuş odanın ısısı 20 istiyorsan orası 20 derecenin üstüne çıkmıyor alet otomatik olarak peteği kapatıyor soğuyunca tekrar devam ama belli bir sıcaklığın altınada inemiyorsun alt limit 20 bunu yapmalarının sebebi tasarrufmuş:) hal böle olunca yine herkes yaktığını ödeyecek gibi gözüküyor ancak merkezi sistemde doğalgazın metre küpü atıyorum 700 kuruş ise bireysel kullanımlı kombide ise 500 kuruş arada fiyat farkı da var bu bağlamda bireysel kullanmak daha mantıklı geliyor ama bu tip sorunları yaşayıp şuanda gelinen nokta nedir paylaşırsanız sevinirim...

1387 Mesaj
13 Aralık 2012; 15:55:01 

quote:

Orijinalden alıntı: bnymntlk

çürümekte olan bir konuyu hareketlendirdiğim için kusura bakmayın aynı sorun bizde de var ben kombiden yanayım... çünkü merkezi sistemde her peteğe ısı sabitleyici bir aparat takılıyormuş odanın ısısı 20 istiyorsan orası 20 derecenin üstüne çıkmıyor alet otomatik olarak peteği kapatıyor soğuyunca tekrar devam ama belli bir sıcaklığın altınada inemiyorsun alt limit 20 bunu yapmalarının sebebi tasarrufmuş:) hal böle olunca yine herkes yaktığını ödeyecek gibi gözüküyor ancak merkezi sistemde doğalgazın metre küpü atıyorum 700 kuruş ise bireysel kullanımlı kombide ise 500 kuruş arada fiyat farkı da var bu bağlamda bireysel kullanmak daha mantıklı geliyor ama bu tip sorunları yaşayıp şuanda gelinen nokta nedir paylaşırsanız sevinirim...

Selamlar.

Ben de yeni daire aldım ve merkezi sistemle ölçülüyor.Ben de tam anlamadım olayı.

Kapının onunda borularda kalorimetre var , ona göre ödeniyormuş.Acaba ödeme neye göre yapılıyor ?

Ayrıca mutfakta doğalgaz ve sıcak su oluyor değil mi ?

Citroen C3 2005 1.4 hdi 68hp @90000

1160 Mesaj
13 Aralık 2012; 16:11:19 

babamın bir evi var kiraya vermedik.merkezi sistem bu ay 120 geldi yani 7 ay yansa 800 civarı boşuna gidecek ah kombi ah olsa kapatır giderdik

ASUS N55SF --- SAMSUNG 46D7000 --- IPHONE 5 BEYAZ --- IPAD MINI --- GIGABLUE HD800 SE PLUS --- KRON XC 250 --- VW POLO 2004

1307 Mesaj
13 Aralık 2012; 16:32:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Peynir Alti Suyu Tozu

Gece 11 de kapatıyorlar sabah 6-7 gibi açıyorlar ama ev birden soğumuyor çok üşürsek elektrikli fanlı ısıtıcı var onu kullanıyoruz elektrik saati akıllı sayaç olduğu için gece tarifesinde çok düşük tüketiyor. kombili evde de oturmuştum 3 yıl önce 300 lira verdiğimiz zamanlar oluyordu. Tabi bizim bina da fazla daire olduğu için belki bu kadar az geliyordur bilmiyorum. 5 kat 17 daire.

3 Sene sonra fikirlerim tamamen değişti. Merkezi sistemmi Allah Korusun bir daha asla merkezi sistemde oturmaya tövbe ettim. o evden taşındım 2 yıl oluyor gece kapatırlardı buz gibi olurdu ekstra ısıtıcı için elektrik faturası öderdim. Ev tam ısınmazdı yalıtımıda yoktu binanın ben kendi oturduğum daireye yaptırdım ama olmadı ısınamadık. Şu anki evim kombili istersem yakarım istersem kapatırım ev içten yalıtımlı kombi sürekli en düşük seviyede ve kışın ortasında bile evde atlet şort gezebiliyorum. Hiç üşümedim çok şükür şu ana kadar. Hatta hayatımda ısınmadığım kadar bu yeni evimde ısındım. Yanlız termostat kullanmadığımdan dolayı biraz yüksek geliyor. Termostat kullansam 100-150 civarına düşürebilirim faturaları. Bu ay çağıracam servisi termostat taktıracam bazen gerçekten inanılmaz sıcak oluyor..

164 Mesaj
5 Ocak 2013; 11:23:32 

quote:

Orijinalden alıntı: gurgenli

Selamlar.

Ben de yeni daire aldım ve merkezi sistemle ölçülüyor.Ben de tam anlamadım olayı.

Kapının onunda borularda kalorimetre var , ona göre ödeniyormuş.Acaba ödeme neye göre yapılıyor ?

Ayrıca mutfakta doğalgaz ve sıcak su oluyor değil mi ?

yeni daireniz hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kullanın. banyo ve mutfak için doğalgaz saati almanız gerekiyor bildiğim kadarıyla varsa bu işle uğraşan arkadaşlar daha iyi yardımcıda olur.

502 Mesaj
5 Ocak 2013; 11:36:02 

Merkezi sistem sömürüyor resmen. Millet merkezi diye yakıyorda yakıyor dışarda kar yagarken evde atletle geziyor. Al bir yoğuşmalı kombi bak dalgana. Ayrıca evde vs. olmadıgın zamanlar olabilir. Mesela biz 2-3 gün hatta bazen 1 hafta eve ugramıyorduk. Merkezi sistem olsa o zaman evde olmadıgımız günlerin de parasını ödeyecektik.

1387 Mesaj
5 Ocak 2013; 20:49:44 

quote:

Orijinalden alıntı: bnymntlk

yeni daireniz hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kullanın. banyo ve mutfak için doğalgaz saati almanız gerekiyor bildiğim kadarıyla varsa bu işle uğraşan arkadaşlar daha iyi yardımcıda olur.

Evet bende öyle düşünüyorum.Sanırım normaldeki gibi doğalgaz aboneliğimiz de olacak, yaz kış cüzi bir miktar ödeyeceğiz.

Onun yanında kışları da ısınma parasını ayrı bir şekilde ödeyeceğiz.

Citroen C3 2005 1.4 hdi 68hp @90000

155 Mesaj
5 Ocak 2013; 20:54:56 

hocam bizim ev müstakil olduğundan kombi bağlattık çok avantajlı hava soğuyunca kendisi yakıyor istenilen dereceye geldiğinde kendini durduruyor en soğuk kış ayında 170 tl ödedik kombiyi tavsiye ederim

1891 Mesaj
5 Ocak 2013; 21:03:03 

kombi tabii ki. bu da soru mu

1929 Mesaj
5 Ocak 2013; 21:03:51 

merkezi sistemden uzak durun . fatura çok kabarık gelir ve üst katlarda oturuyorsanız ısınma sorunu da yaşarsınız . apartmanda oturanlarla papaz olma durumu da cabası , çok yaktın - yakmadın vs. kavgaları olur sürekli .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m-99 -- 5 Ocak 2013; 21:04:23 >

60 Mesaj
11 Ekim 2013; 0:51:27 

Merkezi sistemde de olay değişmiş galiba.herkes yaktığı kadar ödüyor ? doğru değil mi arkadaşlar.yanlış bilgilendirilmedim inşallah.Belli bir süre evde olmayacaksan istersen vanayı kapatırsın aylık 9 lira gibi bi ücret ödersin dendi bana.

1162 Mesaj
5 Şubat 2014; 18:58:01 

quote:

Orijinalden alıntı: pasha10

Merkezi sistemde de olay değişmiş galiba.herkes yaktığı kadar ödüyor ? doğru değil mi arkadaşlar.yanlış bilgilendirilmedim inşallah.Belli bir süre evde olmayacaksan istersen vanayı kapatırsın aylık 9 lira gibi bi ücret ödersin dendi bana.

eskisi gibi değil şu an merkeziler

kapıda sayaç var ona göre ödüyorsunuz

zaten 2013 de yasa değişti..yeni binalarda zorunlu bu sistem ve çok daha karlı olduğu ispatlanmış

bir de yalıtım varsa blokta 100-110 geliyor 3+1 daireye aylık

141 Mesaj
5 Şubat 2014; 19:08:51 

Bizimki merkezi sistem. Bir anda çok para adama koyar diye bütün yıl topluyorlar para, her ay 100 lira felan sanırım. Yalnız hiç memnun değiliz, hava buz gibi olup yanmadığıda oluyor, hava günlük gülüstanlık dışarda kısakolluyla gezilcek hava olduğu halde yaktıkları ve bizi pişirdikleride oluyor.

Huzur İzlanda

26 Mesaj
4 Eylül 2014; 23:24:35 

Konuyu hortlatmış olacağım ama bu aralar dertliyim. Oturduğumuz bina 9 kat 40 daire. Kömür kazanıyla ısınıyoruz. Ben sekizinci kattayım ev 140 m2 ve geçen kış çok güzel ısındım. Ama 6 ay boyunca ayda 200 lira kömür parası ödedim. Bu kış ise 8 ay boyunca ayda 250 lira ödememiz gerektiğini söyledi apartman sahibi. Bu arada 40 dairenin hepsi kiracı apartman sahibi tek kişi. 20 yıllık bir bina.

Geçenlerde apartman sahibi kazanı doğalgaza çevirtmeyi düşündüğünü söylemiş. Bu durumda ne olur? Daha fazla mı yoksa daha az mı öderiz merak ediyorum. Pencereler eski ahşap pvc falan değil ama binada mantolama var.

1211 Mesaj
4 Eylül 2014; 23:50:36 

merkezi yapmayın.

HTC ONE X SİYAH

99 Mesaj
4 Ekim 2014; 13:05:26 

kalori pay ölçer oldumu hiç bir sorun olmaz. Ancak bu kalori pay ölçeri hesaplayacak kişinin matematik bilgisi çok iyi olmalı. Bugün iş yerinde mühendisimiz bile saat hesabı yapmayı beceremiyor (kpss de 90 ı geçen adam bide) (6-7 dakika süre verilmesine rağmen gerçek çıkması gereken değerden (+-)18 saat gibi farklar çıkarıyor)

yani yukarıda, kalori metre kullanıyoruz 500 TL ödüyoruz olayları olmaz.

(kalori metrelerin etrafına mühür koymayı ununtmayın)

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Doğalgazda Merkezi Sistem mi Kombi mi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.453